Online: Web KSČM napadli Anonymous, voličům dali vzkaz

Domácí Domácí
13. 10. 2012 22:50
Sčítání voleb i povolební dění v krajích jsme celou sobotu sledovali v online reportáži
Hacklý web KSČM v Hradci Králové
Hacklý web KSČM v Hradci Králové | Foto: Aktuálně.cz, Repro web KSČM v Hradci Králové

Praha - Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu přinesly jasné vítězství levice a propad vládních stran.

Výsledky poznamenala i nízká volební účast, která se zastavila těsně pod 37 procenty.

Sociální demokracie potvrdila pozici nejsilnější strany a získala skoro čtvrtinu hlasů. Proti posledním krajským volbám ale přišla v celorepublikovém průměru o více než deset procent voličské podpory.

Zjevné je posílení KSČM, která je podle volebních výsledků druhou nejsilnější politickou silou v zemi. V Senátu si i díky jejímu úspěchu levice určitě udrží většinu.

Petr Nečas, jehož ODS dosáhla asi na polovinu toho, co získala letos ČSSD a čehož občanští demokraté dosáhli před čtyřmi lety, v první reakci na nepříznivé výsledky připustil porážku své strany i pravice jako takové. Připomněl vznikající "železný cyklus" české politiky, kdy vládní strany v polovině svého volebního období prohrávají právě volby v krajích.

Nejvýraznější úspěch ODS navíc zaznamenal lídr vítězné plzeňské kandidátky a místopředseda strany Jiří Pospíšil, jehož Nečas před nedávnem sesadil z funkce ministra spravedlnosti.

Volby přinesly faktickou porážku TOP 09 ministrů Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. Strana v průměru získala jen okolo 6,5 procenta hlasů. Zjevné je pomalé posilování "obrozené" KDU-ČSL, která nyní není zastoupena ve Sněmovně. Některá uskupení byla úspěšná lokálně, nejvýraznější je vítězství Starostů pro Liberecký kraj v "jejich" kraji. Zklamáním volby naopak určitě skončily pro expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka a jeho ambiciózní projekt NS-LEV 21, který vyhořel na Ústecku.

Propadla také Suverenita prezidentské kandidátky Jany Bobošíkové a na čtyři procenta v celorepublikovém průměru dosáhla jen Strana práv občanů - zemanovci, uskupení kolem expremiéra a žhavého prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Na výsledky voleb reagovali hackeři Anonymous, kteří se dostali na weby krajských buněk KSČM a vyvěsili na nich vzkaz voličům. "Volili jste nás? Pokud ano jste jedni z mnoha omezených idiotů, kteří vůbec nesledují, kam naše země míří," stálo mimo jiné na stránkách. 

Senátorskou funkci neobhájí ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Do horní komory se nedostane ani předsedkyně klubu TOP 09/STAN Soňa Paukrtová. Ze dvou desítek senátorů, kteří v letošních volbách křeslo obhajují, skončí už podle výsledků prvního kola osm z nich. Ostatních 12 se probojovalo do finále, které bude příští týden.

Vondra, jehož jméno bylo spojováno s údajně předraženou zakázkou pro české předsednictví Evropské unie, zůstal na Litoměřicku v poli poražených za komunistkou Jitkou Sachetovou a sociálním demokratem Mezianem Hassanem. Soňa Paukrtová se nedostala mezi postupující dvojici v obvodu Jablonec nad Nisou. TOP 09 a Starostové navíc ztratí potřebný počet senátorů pro zachování klubu.

Slabé výsledky Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) ve volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu stranické vedení nepříjemně překvapily. "Upřímně řečeno jsem tím, jak jsme dopadli, zklamán," řekl ČTK předseda strany Vratislav Mynář. SPOZ překročila pětiprocentní limit v krajských volbách pouze ve Zlínském (7,2 procenta) a v Pardubickém kraji (5,3 procenta), přestože se do volební kampaně naplno zapojil i někdejší premiér Miloš Zeman. Do druhého kola senátních voleb se nepodařilo prorazit ani jednomu z kandidátů, které zemanovci poslali do volebního klání.

Prohlédněte si fotoreportáž z volebního štábu NS-LEV21:

Volby skončily výrazným úspěchem levicových stran a porážkou pravice jako takové. Je to důsledek nutných vládních reforem, řekl novinářům předseda ODS a premiér Petr Nečas. Připustil, že na volebním neúspěchu se mohla odrazit také nejednotnost a rozhádanost členů ODS v poslaneckém klubu. Neúspěch pravice ve volbách v krajích a do Senátu by podle Nečase neměl mít vliv na vládu, ani na jeho pozici v čele kabinetu a ODS.

Nečas uvedl, že z toho, že vládní strany v krajských volbách v poslední době většinou neuspějí, se stává "železné pravidlo českého volebního cyklu". "Zřejmě s tím budeme muset počítat i do budoucnosti," dodal.

"Je to drtivá prohra pravice, počkejme na konečné sečtení výsledků. Voliči vytrestali ODS za nedodržení programu, ukazuje se, že není možné vládnout v rozporu s danými sliby. Největšího podvodu, kterého se může politik dopustit, je podvod na voličích," sdělil Aktuálně.cz přes sms zprávu jeden z rebelů ODS Jan Florián.

Ve štábu ODS se objevil řidič Roman Smetana, který se vyhýbá nástupu trestu za to, že maloval tykadla na billboardy politiků a odmítl zaplatit vzniklou pokutu. Smetana v paruce a se sluchátky předstoupil před premiéra Petra Nečase. "Byla to taková konfrontace, přišel jsem do jámy lvové, k ODS," prohlásil s otázkou, jestli se premiérovi zdá nebezpečný. "Nesmíte ničit cizí majetek," reagoval Nečas.

Roman Smetana ve volebním štábu ODS
Roman Smetana ve volebním štábu ODS | Foto: Aktuálně.cz

Kvůli špatným výsledkům sociální demokracie v Ústeckém a Libereckém kraji zřejmě budou padat hlavy. "ČSSD v Libereckém a Ústeckém kraji by měla vyvodit jasnou personální odpovědnost. Tamní sociální demokracie potřebuje nový start a významnou personální obměnu," řekl šéf strany Bohuslav Sobotka. ČSSD nevyhrála ani v Plzeňském a Karlovarském kraji, tam ale podle Sobotky byla porážka jen těsná.

Po sečtení naprosté většiny okrsků v nynějších krajských volbách je jasné, že ČSSD vyhraje v šesti krajích, na prvním místě je také v dalších čtyřech. KSČM má jedno vítězství jisté, v dalším kraji je na prvním místě. Také ODS má jedno vítězství jisté. Na prvním místě ve svém kraji jsou stále Starostové pro Liberecký kraj. Volební účast zatím vycházela na 36,8 procenta.

Pro ČSSD dosud hlasovalo 23,6 procenta voličů, pro KSČM 20,5 procenta. ODS byla po sečtení hlasů z 99 procent okrsků na třetím místě s 12,3 procenta. KDU-ČSL, která ovšem kandiduje v různých krajských koalicích, dosáhla zatím v součtu na 9,9 procenta hlasů. Pro TOP 09/STAN hlasovalo 6,6 procenta lidí. Žádná další strana nepřekročila v celorepublikovém součtu pět procent.

"Rathovi" Středočeši2012.cz sice ve Středočeském kraji propadli a zatím nezískali ani jedno procento hlasů, v Hostivici ale míří k vítězství. Zatím sesbírali 19,45 procenta hlasů a nechávají za sebou TOP 09 a Starosty, ODS, KSČM i ČSSD. "Ten výsledek pro mě není překvapující," řekl Aktuálně.cz hostivický starosta Jaroslav Kratochvíl, dvojka na kandidátce Středočeši2012.cz. Dodal, že ve středních Čechách nově založenou stranu zatím nikdo nezná, na hostivickém výsledku se ale dá stavět do budoucna.

Středočeši2012.cz při sledování volebních výsledků
Středočeši2012.cz při sledování volebních výsledků | Foto: Jan Langer

Michal Hašek, lídr kandidátky ČSSD na Jižní Moravě, označil výsledky voleb v celé republice za jasné vítězství sociální demokracie. „Na jižní Moravě utrpěla pravice doslova Waterloo, jinak se to popsat nedá. Voliči si na jižní Moravě nepřejí pravicovou koalici," řekl Hašek. Zároveň vyzval premiéra Petra Nečase ke složení vlády. „Lidé vládě nevěří, je evidentní, že si přejí změnu nejen na regionální, ale i na celostátní úrovni," uvedl budoucí hejtman.

Jiří Paroubek na tiskové konferenci k výsledku voleb zopakoval, že výsledek voleb pro něj není překvapením. „Vítězství levice je zdrcující. Je potřeba poblahopřát komunistům i sociálním demokratům, přestože oslabili o třetinu oproti výsledku v roce 2008," komentuje výsledky voleb. Zároveň ovšem uvedl, že ač očekával pokles ODS, tak takový, jako ukazují výsledky, nikoli.
V případě propadu národních socialistů tvrdí, že až na Ústecký kraj, kde sám usiloval o místo hejtmana, šlo jen o zkoušku před pro stranu důležitějšími parlamentními volbami. „S velkým halasem jsme nevyhlašovali velké cíle," tvrdí Paroubek. Nicméně přiznal, že v Ústeckém kraji měl ambici překročit pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do zastupitelstva.

Za nezdarem pak vidí nedostatek financí na kampaň, protože kolik skutečně bude moci dát do prezentace strany, věděl až počátkem září a nepřející průzkumy veřejného mínění, které mu zamezily přístup do televize a znejistily voliče, že vůbec má šanci ve volbách uspět. V květnu přitom Jiří Paroubek oznámil, že mu na kampaň přispěje jeho přítel Petr Benda 12 miliony korun.

"Lidi chtěli jiné - někteří kandidáti byli opravdu silnější a asi jsme voliče nepřesvědčili. Když je nálada taková, že je zvolen komunistický senátor, tak potom jsou naše šance opravdu poněkud omezené," komentuje výsledky předseda TOP 09 Karel Schwrazenberg. Podle něj jsou čísla reakcí lidí na vládní politiku. "Do valné míry na vládní politiku, ale také skandály, které se staly této vládě. Také nám neprospívají vzájemné spory. Je to tak prostě, porážkou se ale nezhroutí svět," dodává.

Projděte si fotoreportáž z volebního štábu TOP 09 a Starostové:

Petru Štěpánkovi ze Strany zelených uteklo druhé kolo senátních voleb v Praze 4 o necelé procento. "Ukázali jsme se jako alternativa," řekl Aktuálně.cz Štěpánek. Dodal, že svým příznivcům doporučí, aby ve 2. kole volili Evu Synkovou z ČSSD, která se utká s Tomášem Töpferem z ODS.

ČSSD v tuto chvíli ztrácí hlavně v Libereckém a Ústeckém kraji, v Plzeňském kraji je druhá za ODS, ale jen těsně. Podle Jiřího Dienstbiera souvisí problémy na severu Čech se skandály strany. "Ztrácíme tam, kde jsme měli problémy," řekl pro Aktuálně.cz kandidát na prezidenta. Ústecký kraj měl problémy kvůli velké koalici s ODS a evropskými dotacemi. Libereckému kraji neudělal dobrou reklamu podezřelý případ firmy Syner.

Už před časem Dienstbier předpovídal, že sociálním demokratům by se nemuselo vyplatit svrhnutí libereckého primátora Jana Korytáře. A je to právě Korytář, kdo kromě komunistů a Starostů v Libereckém kraji sociální demokracii předběhl. "Je možné, dokonce i pravděpodobné, že to voliči vzali v potaz. Ale s určitostí to půjde hodnotit, až se podíváme na výsledky v jednotlivých městech," dodal. Naopak ve Středočeském kraji, kterým otřásá kauza Davida Ratha, ČSSD vede.

V Plzeňském kraji vede ODS v čele s exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, který v kraji získal nejvíce preferenčních hlasů - více než dvojnásobek toho, co na druhém místě dosavadní hejtman Milan Chovanec z ČSSD. Přesto vůbec není jisté, že ODS kraj povede. Její nejbližší koaliční partner, TOP 09 a Starostové, se zatím pohybuje jen těsně nad pětiprocentní hranicí. Více hlasů k sestavení koalice by daly dohromady ČSSD s KSČM.

"Zatím je to hrozně vyrovnané, uvidíme, jak to dopadne. Bližší by mi samozřejmě byla pravostředová koalice, ale na tu to zatím bohužel moc nevypadá. Pravděpodobnější je levicová koalice. Nechceme být ve vedení kraje za každou cenu. Jsme ochotni jednat o koalici se všemi kromě KSČM, ale musíme se shodnout na programu. Mezi priority patří nezadlužování a také výstavba krajské galerie," řekl Pospíšil online deníku Aktuálně.cz.

Bohuslav Sobotka je stále přesvědčen, že sociální demokracie ve většině krajů zvítězí. "ČSSD potvrdila svou pozici nejsilnější levicové strany. Voliči pochopili naši výzvu a jasně vyjádřili nesouhlas s reformami ODS a TOP 09," řekl Sobotka. Úspěch komunistů, kteří ČSSD v některých krajích předstihli, nechtěl první muž strany komentovat. Sobotka zřejmě ještě doufá, že KSČM dožene, rozdíly v některých krajích jsou skutečně velmi těsné.

Do druhého kola senátních voleb za Prahu 4 postoupili ředitelka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková (ČSSD) a dosavadní senátor Tomáš Töpfer (ODS). Do druhého kola senátních voleb za Prahu 12 postoupili současný senátor, historik a etnolog Tomáš Grulich (ODS) a bývalý starosta Prahy 12 František Adámek (ČSSD). Grulich získal v prvním kole 20,02 procenta hlasů, Adámek obdržel 17,33 procenta hlasů. Sečteno je také na Praze 2, kde postupuje Libor Michálek (24,31 %) a sociální demokrat Jaroslav Křeček (17,82 %).

Do štábu národních socialistů na pražském Smíchově dorazil předseda Jiří Paroubek s Petrem Bendou a místopředsedkyní Terezou Holišíkovou. „Uvidíme, nemá smysl spekulovat. Teď přijdou na řadu okrsky ve větších městech," reagoval Paroubek na dotaz Aktuálně.cz, co říká průběžným výsledkům, kdy se jeho strana v klíčovém Ústeckém kraji pohybuje i pod výsledkem extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Výsledek komunistů jej prý ovšem nepřekvapuje.

Středočeši2012.cz v čele s Rathovou bývalou mluvčí Berill Maschekovou zatím ve středních Čechách nasbírali jen zhruba 0,7 procent hlasů. "Doufám, že to nakonec bude víc," řekla Aktuálně.cz Mascheková, která by za úspěch pokládala zisk 2 procent. Dodala, že strana nemohla počítat se zázrakem, když vznikla před dvěma měsíci.

"To, že v Praze dosáhl takového úspěchu kandidát KSČM, je šokující zprávou. Určitě je to signál pro společnost. TOP 09 je vládní stranou, jsme nositelé vládních reformních témat, a v polovině svého funkčního období procházíme obdobím nejnižší popularity. Myslím, že výsledky senátních voleb jsou právě odrazem našeho působení ve vládě," říká místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Neúspěch vládní strany okomentoval i koaliční kolega Pavel Drobil z ODS. „Ten elektorát je podobný jako u ODS. Je vidět, že rozdělení těchto dvou stran znamená ztrátu pro pravici v České republice," popisuje příčinu neúspěchu.

Karel Schwarzenberg a Daniel Korte sledují propad TOP 09 v krajských i senátních volbách.
Karel Schwarzenberg a Daniel Korte sledují propad TOP 09 v krajských i senátních volbách. | Foto: Jakub Novák

Do druhého kola senátních voleb za Prahu 8 postoupili Jiří Dolejš (KSČM) a Daniela Filipiová (ODS). "Úspěch Jiřího Dolejše vnímám jako překvapení, protože jde o Prahu. Uvidíme, jak to bude v druhém kole. Zda to bude jako vždy: Všichni proti komunistům," komentoval volební úspěch předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Rozpačité jsou zatím výsledky ODS, která je v polovině sečtení na třetím místě s necelými dvanácti procenty. „Zatím to vypadá, že se kopíruje model z předchozích dvou nebo tří krajských voleb: strana, která nese dominantní odpovědnost na vládní úrovni má problém na krajské úrovni," řekl Aktuálně.cz místopředseda Pavel Drobil. Úspěch Libora Michálka - svého někdejšího podřízeného na ministerstvu - v prvním kole senátních voleb, nechtěl komentovat. „Ne, to by bylo osobní, všechno by bylo nefér. Já můžu říct pouze tolik, že dvouletá volební kampaň evidentně zabrala," dodal.

V nezvyklé pozici jsou komunisté i v Praze. Místopředseda strany Jiří Dolejš vede v souboji o senátorské křeslo na Praze 8. "Zjevné je, že ODS už ztratila svou někdejší suverenitu v Praze. Je to velký posun," řekl. Pokud by Dolejš uspěl, byl by to první komunistický senátor v Praze. Sílu levice v obvodu potvrzuje i výsledek kandidáta ČSSD Martina Potůčka, který je těsně nad 20 %.

Ve volebním štábu Národních socialistů LEV21 sleduje výsledky voleb šest straníků a nálada je velmi pochmurná. V Ústeckém kraji získala strana Jiřího Paroubka po sečtení čtvrtiny hlasů pouze 2,75 %. Před chvilkou se také pozastavovali nad výsledky své strany ve středních Čechách, kde získali 0,19 % hlasů.

Podle Zdeňka Škromacha může být obhájení pozice složité. "Nízká volební účast může vychýlit výsledky ve prospěch komunistů a malých stran. Já osobně bych považoval za úspěch deset hejtmanů, tedy deset vítězství v krajích, a více. Pokud by měl být volební výsledek pět nebo sedm krajů, to by bylo málo," řekl pro Aktuálně.cz. Zda by sociální demokracie spolupracovala s komunisty, pokud by je v některých krajích porazili, bude podle něj na regionálním vedení.

Po sečtení desetiny okrsků vedla v nynějších krajských volbách ČSSD s 25 procenty před KSČM s 22,6 procenta hlasů. Na dalších místech byly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a Starostové. ODS byla po sečtení deseti procent okrsků na třetím místě s 11,8 procenta odevzdaných hlasů. KDU-ČSL, která ovšem kandiduje v různých krajských koalicích, dosáhla v součtu na devět procent hlasů. Pro TOP 09/STAN zatím hlasovalo 5,7 procenta. Žádná další strana nepřekročila pět procent.

Jasný vítěz posledních krajských voleb v Praze TOP 09 zatím nemá po sečtení dvou třetin hlasů v hlavním městě žádného postupujícího kandidáta do druhého kola senátních voleb. Zdeněk Zavřel kandidující na Praze 2 potřebuje stejně jako Jaroslav Vondráček (Praha 12) k posunu na postupující pozici alespoň o 3 % hlasů více. Ladislav Kunert (Praha 4) a Viliam Buchert  (Praha 8) jsou v tuto chvíli prakticky bez šancí.

Lídr olomouckého kraje Alexandr Černý si pochvaluje první předběžné výsledky, které přisuzují KSČM zisk velkého počtu hlasů. Nicméně si nemyslí, že by malá účast hrála komunistům do karet. "Ty časy, kdy jsme měli nejdisciplinovanější členy i voliče, jsou už pryč." Podle něj se hlasuje proti vládě.

Udělali jsme si rychlý kulinářský průzkum z bufetů volebních štábů. U minulých vítězů z ČSSD převládají řízky, černí favorité z KSČM zatím tiše slaví uzeným lososem. Zato ODS začal skromně a servíruje sendviče, podobně skromná nabídka je i ve volebním štábu TOP 09, kde převládá studená kuchyně v čele s tlačenkou. Nejskromněji zatím k pohoštění přistoupili u Národních socialistů Jiřího Paroubka, kde nabízejí návštěvníkům krekry a několik chlebíčků.

Volební tlačenka TOP 09
Volební tlačenka TOP 09 | Foto: Jakub Novák

V Praze 2 je sečtena téměř čtvrtina hlasů a z kandidátů na senátora jasně vede společný kandidát Strany zelených, pirátů a KDU-ČSL Libor Michálek s 26 %. O druhé místo bojuje trojice Stanislav Křeček (ČSSD), Zdeněk Zavřel (TOP 09), Milena Kozumplíková (ODS).

Nejrychleji měli letos sečteny výsledky krajských voleb v jednom z okrsků v Moravském Berouně na Olomoucku. Na volebním serveru se objevily 24 minut po uzavření volebních místností. První senátní výsledek byl zveřejněn ve 14:27, a to z Prahy-Lochkova. V nejrychlejším okrsku v Moravském Berouně si přišlo vybrat krajské zastupitele 22 z 94 oprávněných voličů, volební účast tedy byla zhruba 23 procent. V okrsku jasně zvítězila KSČM s 50 procenty odevzdaných hlasů před Moravany s 13,6 procenta. O třetí místo se dělí ODS a Koalice pro Olomoucký kraj se Starosty s devíti procenty.

Do lidového domu dorazil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Jsem optimista, věřím, že obhájíme výsledky z předešlých voleb," pronesl krátce po příchodu a zmizel v zázemí vyhrazeném pro politiky.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik přes vysoká čísla v průzkumech, která komunistům věštila například vítězství v Libereckém kraji, historické výsledky spíš nečeká: „Očekáváme, že průzkumy mohly být nadsazené, možná i vědomě. Nicméně všichni naši kandidáti mají na to, aby byli hejtmany, podle toho byli vybráni. A je legitimní, aby hejtmanem byl ten, kdo volby v jednotlivých krajích vyhraje," řekl.

Na poslední chvíli vyškrtl v pátek v poledne volební zmocněnec Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) ze sedmého místa kandidátky pro volby do zastupitelstva Plzeňského kraje Jiřinu Rippelovou. "O mém odvolání z kandidátky nic nevím, nikdo ho se mnou nekonzultoval, dozvěděla jsem se to dnes dopoledne," reagovala Rippelová. Zemanovci ji zároveň nominovali jako kandidátu do Senátu na Domažlicku a Klatovsku.  O odvolání Rippelové z kandidátky až dosud nevěděl ani lídr kandidátky Bohuslav Borovanský, který, stejně jako Rippelová, na listině figuruje jako nestraník.

Je dovoleno. S úderem 14:00 se uzavřely všechny volební místnosti v České republice. Volby poznamená slabá účast. K urnám podle prvních odhadů dorazila zhruba třetina všech možných voličů.

"Volila jsem lidovce. Komunisti a Paroubek jsou pasé, ODS a TOP 09 chtějí rušit vlaky a sociální demokraté se nestarají o podnikatele," řekla reportérce Aktuálně.cz pětačtyřicetiletá podnikatelka z Častolovic v Královéhradeckém kraji.

Účast mezi 20 a 30 procenty evidují také ve volebních místnostech v Jihočeském kraji. Frekvence voličů se v porovnání s pátkem nezměnila, vyplývá z ankety ČTK. "Voliči se nám trousí po jednotlivcích," uvedla Romana Benediktová z volební komise v Olešnici na Českobudějovicku. V sousedním Karlovarském kraji se dnes účast mírně zlepšila, ve velkých volebních okrscích v Karlových Varech přišlo k urnám více než 25 procent oprávněných voličů. V okrajových částech města se ale pohybovala účast kolem 18 procent.

Volební účast v Ústeckém kraji také není slavná. Třeba v nejsevernějším volebním okrsku Česka, Lobendavě ve Šluknovském výběžku, zaznamenali účast jen asi 16 procent. V Královéhradeckém i Pardubickém kraji přijde letos podle odhadů komisí zřejmě méně lidí než při minulých volbách. Někde se dnes ráno účast pohybovala jen kolem 13 procent, ale například v Pardubicích až kolem 30 procent. V Libereckém kraji mělo po 10:00 odvoleno podle odhadů kolem 20 až 25 procent voličů, jeden z okrsků v liberecké čtvrti Pavlovice ale hlásí rekordní účast více než 46 procent voličů.

Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda v sobotu dopoledne odevzdal svůj hlas ve volbách do Senátu. Do volební místnosti v Praze 2 přišel se synem Adámkem. 

Pražský primátor Bohuslav Svoboda volil na Praze 2 se synkem Adámkem.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda volil na Praze 2 se synkem Adámkem. | Foto: MHMP

Na jihu Moravy přišlo k volbám do 10:00 zhruba 30 procent voličů. Vysokou volební účast mají v Březině na Vyškovsku, kde svůj hlas do urny vhodilo pět ze šesti lidí, což je zhruba 83 procent. Na Vysočině se zájem voličů stejně jako v dalších regionech značně různí. Do jedné z volebních místností v Jihlavě přišlo jen 16 procent voličů, v městské části Henčov naopak až 50 procent. Podle Aleny Kuchařové z krajského úřadu se průměr pohybuje kolem 25 až 30 procent a bude zřejmě menší než v roce 2008.

V Olomouckém kraji je také zatím účast většinou nižší než při minulých krajských volbách. "Jsou sice výjimečné obce, kde mají i padesátiprocentní účast, ale jinak se účast pohybuje do 30 procent," řekla ČTK Marie Mazánková z olomouckého hejtmanství. Stejná je průměrná účast ve Zlínském kraji. Ve Zlíně je podle Marie Konečné z magistrátu zatím účast 31,5 procenta a v některých okrscích regionu až 41 procent.

V Moravskoslezském kraji se průměrná volební účast podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové pohybuje v rozmezí od 25 do 30 procent. "Máme volební okrsky, kde k urnám přišlo maximálně 15 procent voličů, a v jiných místech se zase účast pohybuje až okolo 35 procent," řekla.

Volební účast v sobotu dopoledne většinou nepřesahovala 30 procent ani v jednom z nejlidnatějších krajů republiky, ve středních Čechách. Například v Rakovníku před 11:00 odvolilo v průměru 26,7 procenta voličů, v Mělníku 25 procent a v Kolíně a Kutné Hoře rovných 30 procent. Podle některých komisařů ale přichází voličů více než v pátek, kdy je odrazoval déšť.

Na facebookových stránkách "Fanklub Libora Michálka" se objevila fotka slavné Maradonovy ruky a k tomu titulek: "Pískám, když se nehraje fér". Fotka má upozornit na kandidaturu někdejšího ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka v Praze 2 do Senátu. Michálek je totiž známý jako "whistleblower", tedy doslova ten, kdo píská na píšťalku, jinak zjednodušeně ten, kdo upozorňuje na nekalé praktiky na svém pracovišti. Michálek je společným kandidátem lidovců, zelených a České pirátské strany.

Nejvýše 30 procent zatím dosahuje podle dosavadních odhadů volební účast v krajských a senátních volbách ve všech krajích republiky. Vyplývá to z informací ČTK. Podle některých volebních komisí příliv voličů od pátku moc nezesílil, a účast tak může být nižší než při minulých krajských volbách.

Anketa reportéra Aktuálně.cz mezi zhruba dvacítkou voličů různého věku v Plzni, kde se letos konají jen krajské volby, ukazuje dva hlavní názory. Lidem stále více vadí, že nemohou vybírat osobnosti napříč kandidátkami, ale pouze stranu jako celek.

Konkrétně lídr ODS Jiří Pospíšil nebo starosta Pavel Čížek by zřejmě získali více voličů, kterým však vadí, že by s nimi museli volit i zbytek ODS nebo TOP 09. Druhým nejčastějším přístupem je pak - přibližně u poloviny účastníků ankety - nepochopení smyslu krajských voleb, lidé v nich hlasují zejména na protest proti celostátní vládě, a proto volí levicové nebo jiné nevládní strany.

V Plzni zatím podle informací z okrsku odvolila zhruba třetina lidí, po 11. hodině se jejich počet zvyšoval, hlásí reportér Aktuálně.cz.

Volební účast kolem 30 až 35 procent evidují zatím v průměru volební místnosti v Plzeňském kraji. Jedna z plzeňských komisí měla podle členky komise účast až přes 37 procent.

Dvě hodiny před uzavřením volebních místností přišlo ve volebním obvodu 38 v Karlových Varech vybrat nové krajské zastupitelstvo více než 30 procent voličů. Nepotvrdil se tak včerejší odhad volební komise, že nedorazí ani třetina voličů. "Včera to byla bída, dneska ale chodí docela dost lidí," řekl reportérovi Aktuálně.cz člen volební komise, který odhaduje volební účast na zhruba 35 procent.

Redakce Aktuálně.cz připravila i další zajímavý manuál pro voliče v krajských volbách. Zjistila, kteří hejtmani si nejvíc vydělali a kteří nejvíc utráceli. Na podrobný přehled se podívejte zde.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bere případnou výraznou porážku vládnoucí ODS a TOP 09 jako jasný signál k pádu vlády, objevilo se v sobotu na stránkách ČSSD.

Občan Jan Sládek na Twitteru: "Zatim to vypadá na nízkou volební účast, hlavně mezi mladými. Že bychom opravdu byli příliš brzy unavená demokracie bez demokratů?"

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, kandiduje na hejtmana Královéhradeckého kraje. Volil doma v Náchodě. Svou fotku z voleb zveřejnil na své facebookové stránce.

Pavel Bělobrádek, kandidát na hejtmana Královéhradeckého kraje a předseda KDU-ČSL volí
Pavel Bělobrádek, kandidát na hejtmana Královéhradeckého kraje a předseda KDU-ČSL volí | Foto: Pavel Bělobrádek, Facebook

Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, jak se jednotlivé kraje dokázaly vypořádat s hospodářskou krizí. Náš index sčítá pořadí krajů podle tří kritérií - situace na trhu práce, růstu mezd a bytové výstavby. Srovnává se změna mezi lety 2008 a 2011. Podívejte se zde.

Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany: "Vyrážím volit. Praha 4 - Senát. Sice tady nemáme postaveného Piráta, ale to není důvod tam nejít."

V Pomezí nad Ohří na Chebsku lidé v sobotu volí nejen do nového krajského zastupitelstva, ale rovněž do zastupitelstva obce. V pátek přišlo k urně deset voličů ze 150. Další dva lidé odešli, aniž by volili. Zajímaly je jenom volby komunální. Ty se konají pouze v sobotu a tři hodiny po otevření volební místnosti přišlo odevzdat hlasy kolem tří desítek lidí jak ve volbách komunálních, tak krajských.

Starosta obce Ladislav Dolhý považuje kombinaci obou voleb a systém hlasování za příliš komplikovaný. "Bylo nám řečeno, že obecní volby byly vyhlášeny ještě před krajskými a pak s tím nešlo nic dělat. Útěchou pro volební komisi snad může být 400 korun, které dostanou navíc," dodal Dolhý.

Občan Adam Gebrian na Facebooku: "Volit jsem nešel. Váhal jsem nad cestou přes celou republiku. Ale takhle zhoršovat ekologickou stopu kvůli neplatnému hlasu mi nepřišlo fair."

Volební komise v okolí Ústí nad Labem hodnotí dosavadní volební účast jako průměrnou. Právě v těchto oblastech jsou obavy z manipulací voleb. Tak jak tomu bylo před dvěma roky.
Volební komise v okolí Ústí nad Labem hodnotí dosavadní volební účast jako průměrnou. Právě v těchto oblastech jsou obavy z manipulací voleb. Tak jak tomu bylo před dvěma roky. | Foto: Vojtěch Marek

"Druhý volební den probíhá v klidu. Jeden volič se právě zeptal, jestli může dostat lístky k volbě senátora. Bylo mu řečeno, že ve Zlínském kraji senátní volby nejsou. Před 11. hodinou, kdy se průběžné výsledky posílají na město, odvolilo 365 voličů z celkem 1134 na okrsku. To je něco málo přes 32 procent," informuje reportér Aktuálně.cz přímo z jedné z kroměřížských volebních komisí.

Občan Jaroslav Penňaska na Twitteru: Volit je morální povinnost, když hrozí zemi nebezpečí. K vítězství zla totiž stačí, aby dobří lidé seděli se založenýma rukama.

"Ve volebních místnostech v centru Liberce se střídají voliči za plentou, nečeká se, ale lidé volit chodí. Podle volební komise je ovšem účast obecně nízká. Volit přichází převážně senioři a rodiny s malými dětmi," hlásí reportérka Aktuálně.cz.

Karavan, který obvykle slouží filmařům jako maskérna, se v Arnolticích na Olomoucku proměnil  pro pátek a sobotu ve volební místnost.

"V karavanu máme volby již potřetí. Máme ho zapůjčený od filmařů. Není tu žádný obecní prostor, kde by se mohly volby konat. V minulosti jsme je tu měly například i v rekonstruovaném bytě či v sušárně," řekla ČTK zapisovatelka volební komise Ivana Biedermannová.

Karavan nemuseli ani nijak upravovat, zůstala zrcadla na stěnách, pračka i nádoba na umývání vlasů. "Doplnili jsme jen volební urnu, paraván či státní znak," uvedla Biedermannová.

Michal Stulík na Twitteru: "Volby jsou skvělou možností, jak se alespoň na chvíli vrátit na základní školu. Jen ten domácí úkol zatím neumím vyřešit."

Deník Aktuálně.cz vystavil vysvědčení dosavadním hejtmanům. Index ukazuje, jak současní hejtmani zhoršili či zlepšili poměry v kraji  podle situace ve zdravotnictví, školství, turistice, dotacích EU a veřejných zakázkách. U všech tabulek platí, že čím nižší hodnota indexu, tím větší zlepšení.

"Po dvou letech se lidé v Otrokovicích vrátili k volebním urnám, aby rozhodli o tom, kdo usedne do křesel v Zastupitelstvu Zlínského kraje i Senátu Parlamentu ČR. Volební účast v Otrokovicích po prvním dnu voleb je 26,8 % v krajských volbách a 27,2 % v senátních. Celkový počet voličů je 15 185," informovala mluvčí města Lenka Krupková.

Znechucení lidí politickou situací je zřejmě ještě větší, než se rozličné průzkumy a analýzy domnívaly. Naopak jejich přesvědčení, že mohou tuto situaci nějak změnit, je žalostně malé. Za vše hovoří například průběžná volební účast ve volebních obvodech ve městě Český Těšín.

Průměrně v obci odvolilo k sobotním 8:30 17,2 procenta voličů. Nejmenší frekvenci registrují volební okrsky na sídlišti Svibice - v budově ZŠ Slovenská je účast 10,2 procenta, v budově polské školy v Havlíčkově ulici, kde mohou k urnám i lidé s úřední adresou na radnici, je účast 10,5 procenta, informuje tisková mluvčí města Český Těšín Dorota Havlíková.

Foto: Jan Langer

ODS se distancuje od manipulace voleb v Ústeckém kraji. "V některých městech Ústeckého kraje (např. Děčíně či Chomutově) oslovují voliče lidé, kteří jim nabízejí 300 korun za to, že do urny vhodí lístek ODS a zakroužkováním přidělí preferenční hlasy čtyřem konkrétním kandidátům. ODS se k takovýmto nekalým praktikám neuchyluje, hlasy voličů si nekupuje a nikdy nekupovala. Jde o zjevnou provokaci s cílem stranu poškodit," píše na stránkách strany volební lídr ODS do zastupitelstva Ústeckého kraje Vladislav Raška.

Žádá rovněž všechny spoluobčany, kteří se s výše popsanou nabídkou setkali, aby okamžitě informovali policii. "Pomůžete tak odhalit viníky, kteří se průběh voleb snaží ovlivnit," dodává.

Trochu drsná poznámka z Twitteru, ale zcela přesně vystihuje náladu českých občanů a jejich smýšlení o české politice: "Je mi líto kandidáta kterému dám  hlas. Stane se z něj zkorumpované prase, skončí v kriminále a já budu mít výčitky svědomí."

Volební dění komentují pro Aktuálně.cz i současní kandidáti na prezidenta. Pozvánku k netradičnímu online článku dostalo všech osm prezidentských kandidátů, kteří již mají jistou účast v lednových volbách. Odmítl jeden - Miloš Zeman (SPOZ). Jak tedy vnímají lidé, kteří se již brzy utkají v souboji o Hrad, význam podzimních voleb? Jak hodnotí náladu v zemi a jaký je jejich pohled na témata, která obyvatele nejvíce trápí? I na tyto otázky naleznete odpovědi ve víkendovém online glosáři.   

Prohlédněte si fotoreportáž z prvního dne voleb

 

Podezření z kupčení s hlasy prověřovala policie také v Děčíně. "Paní byla oslovena neznámou ženou, která po ní za 300 korun žádala osobní údaje," popsala podezřelé chování před místem voleb mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Reportérka Aktuálně.cz popsala sporné momenty při volbách v Trmicích: "Před základní školou v Trmicích postávají hloučky Romů a na pohled spíše chudších lidí. V rukou drží obálky od volebních lístků, čekání si krátí povídáním, kolem pobíhají děti. 'Dostali jste dvě kilka?' ptá se mladík ve sportovní bundě. Odpověď skupinka polkne. 'Nic, peníze, nic… Tak když tak zapískejte,' loučí se s čekajícími jedna z postávajících maminek. Podle předsedy volební komise ale žádné čachry s volebními lístky dosud nezaznamenali."

Před ZŠ v Trmicích.
Před ZŠ v Trmicích. | Foto: Vojtěch Marek

Strany na kandidátkách do zastupitelstev jasně upřednostňují věkem "zralé" kandidáty. Mladí uchazeči většinou končí na chvostu jmenného seznamu. Nejvíce je to znát u TOP 09 a Starostů, jejichž nejmladším kandidátům je třiadvacet a okupují "čestná" místa (v tomto případě 41., 57. a 21. pozici).

Levicové strany nabízejí voličům i devatenáctileté kandidáty, ovšem jejich volitelnost je podobná jako u mladých na pravé straně spektra.

Nejmladší - osmnáctileté - kandidáty má poslední z parlamentních stran, Věci veřejné, přičemž její devatenáctiletý kandidát v Jihomoravském kraji Martin Jančálek drží jako jediný z mladých "jednocifernou pozici" - je šestý z celkem 65 kandidátů. Celý článek o věkovém rozložení kandidátů si přečtěte zde.

 

Právě se děje

Další zprávy