reklama
 
 

Živě: ODS chce po volbách zmírnit protikuřácký zákon, lidovci slibují pravidla pro Uber

AKTUALIZOVÁNO před 7 hodinami
reklama
Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží. Už 20. a 21. října lidé rozhodnou o složení dolní komory. Podle průzkumů je jasným favoritem hnutí ANO v čele s miliardářem Andrejem Babišem. Toho provází řada kauz, kvůli jedné z nich - dotaci na farmu Čapí hnízdo - jej poslanci před volbami vydali k trestnímu stíhání. Nejistota naopak panuje kolem toho, které všechny strany překročí pětiprocentní hranici, a jak tedy bude vypadat povolební koaliční matematika. Kromě ANO mají dostatečně silné voličské jádro zaručující zisk sněmovních křesel také ČSSD, KSČM a ODS. S pomocí svého volebního potenciálu překročí podle agentury Median pětiprocentní hranici také TOP 09, SPD, piráti a KDU-ČSL.

Živě: ODS chce po volbách zmírnit protikuřácký zákon, lidovci slibují pravidla pro Uber

reklama
18:42

Jako nejpravděpodobnější scénáře se s ohledem na podporu jednotlivých stran jeví možnost pokračování koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL, nebo vláda ANO s přímou účastí či alespoň podporou KSČM a hnutí SPD Tomia Okamury. Babiš i předseda komunistů Vojtěch Filip ale koaliční spolupráci svých stran vyloučili. S těmito stranami nepůjdou do spolku ani ODS, TOP 09 nebo Starostové.

18:40
ANO

Hnutí ANO, které je považováno za jasného favorita na vítězství v nadcházejících sněmovních volbách, si bude moci vybírat, s kým uzavře povolební vládní koalici. S ohledem na dosavadní trendy voličské podpory bude asi muset být znovu tříčlenná. I když hnutí Andreje Babiše patrně nezíská tolik hlasů, aby jednoznačně zabránilo antibabišovské koalici, její vznik příliš reálný není. Vyplývá to z dosavadních vyjádření politiků o povolební spolupráci.

17:15

Čeští aktivisté, mezi nimi několik signatářů Charty 77, dnes vyzvali občany, aby volili demokratické strany a odmítli ty kandidáty, kteří volají po zboření politického systému. Varovali před populistickými a extremistickými stranami, kritizovali také KSČM. "Prohlášení podepsalo na 60 lidí. Jsou to lidé, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou a jejichž politická volba je různá, někteří volí levici, někteří volí pravici," řekla o zveřejněném dokumentu novinářka Petruška Šustrová. Signatáře podle ní spojuje skutečnost, že odmítají tvrzení o Česku jako o spálené zemi a že jsou přesvědčeni, že země je na tom lépe než řada dalších postkomunistických států.

16:46

Z kandidátek do sněmovních voleb bylo dodatečně vyřazeno nejméně deset jmen. Tři kandidáti byli podle dostupných informací vyškrtnuti ve středních Čechách, další tři ve Zlínském kraji a dva na jižní Moravě. Jeden člověk odstoupil z kandidátky v jižních Čechách a jeden v Libereckém kraji. Kandidáti se mohli písemně vzdát kandidatury nebo je zmocněnci mohli odvolat do středečních 14:00.

Ve Středočeském kraji byla vyřazena dvě jména z kandidátky Bloku proti islamizaci a jeden z kandidátní listiny Rozumných.

Ve Zlínském kraji nastaly změny na kandidátce politického hnutí Sportovci. Zmocněnec hnutí z kandidátky odvolal tři lidi. Jde o fotbalového funkcionáře a pedagoga Miroslava Spáčila, předsedu zemědělského družstva Josefa Lišku a fotbalového trenéra Jaroslava Baďuru. 

V Jihomoravském kraji odvolali Realisté dva kandidáty. V září to byl lídr Filip Kadeřábek. Jedničkou se stal lékař Filip Otevřel, který byl do té doby dvojkou. Ve středu Realisté odvolali trojku z kandidátky Víta Blahu. 

Z jihočeských kandidátů rezignoval Jiří Filip z hnutí Sportovci. Ostatní politické subjekty nechaly své kandidátní listiny beze změn.

V Libereckém kraji v úterý odstoupil z druhého místa kandidátky KDU-ČSL Kamil Jan Svoboda. Jako důvod uvedl přetrvávající ochotu strany spolupracovat ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše.

15:58
 

Lidovci se vydali Prahou na předvolební pochod nazvaný "S KDU na Západ!"

15:45

Kolik voličů dorazí k letošním volbám? K těm posledním dorazilo téměř 60 procent lidí. 

ČSÚ - volební účast Nejvyšší volební účast ve volbách do Poslanecké sněmovny byla v roce 1996, nejnižší naopak v roce 2002. | Foto: Český statistický úřad
14:32
TOP 09

Volby nejsou sexy, z nich nemáš erekci. Svéráznou písní láká k volbám zejména prvovoliče kandidát TOP 09 Dominik Feri. 

Dominik Feri představil svůj předvolební videoklip | Video: Dominik Feri
14:03

Zřejmě nedobrovolně se někteří ocitli na kandidátních listinách hnutí Sportovci. Okresní státní zastupitelství v Kroměříži v této souvislosti prověřuje sedm trestních oznámení. 

Mluvčí zlínského hejtmanství Renata Janečková potvrdila, že z kandidátky Sportovců ve Zlínském kraji už zmocněnec odvolal tři lidi. Podle televize Prima se na kandidátce bez svého vědomí ocitli fotbalový funkcionář a pedagog Miroslav Spáčil, předseda zemědělského družstva Josef Liška a fotbalový trenér Jaroslav Baďura, všichni z Kroměřížska.

Za hnutí Sportovci kandiduje například bývalý trenér fotbalové reprezentace Petr Rada, někdejší fotbalisté Ladislav Vízek a Horst Siegl nebo hokejový mistr světa a televizní expert Pavel Richter. Právě Siegl s Richterem už v uplynulých dnech v médiích avizovali, že i oni se na kandidátce objevili bez svého souhlasu.

13:13
KDU-ČSL

KDU-ČSL navrhne po volbách zákon, který by stanovil pravidla pro fungování alternativních taxislužeb, jako je Uber. Lidovci chtějí zavést společná základní pravidla pro klasickou i alternativní taxislužbu, klasická taxi by navíc měla zajištěna určité výhody. Na tiskové konferenci to ve středu řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

"Sdílená ekonomika je fenomén, který nelze zastavit, který tady je, a my jsme přesvědčeni, že nemá smysl ho zakazovat. Služby jako Uber je potřeba spíše dostat do pravidel tak, aby skutečně platily daně, platily pojištění," řekl Bělobrádek.

Podle něj budou v budoucnu vedle sebe existovat klasická i alternativní taxislužba. "Klasická taxislužba by se měla trochu méně regulovat než doposud. Zároveň by se jí měla nechat některá privilegia, jako je jízda v přednostním pruhu, stanoviště a podobně," uvedl. Zákazník si pak podle něj bude moct vybrat, zda využije klasické taxi nebo jednodušší variantu, která ale může být méně komfortní.

12:22
ODS

Expert pro ekonomiku a finance Jan Skopeček (ODS) odpovídá na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

9:47

Tři dopravní startupy, SmileCar, Rekola a Liftago, se rozhodly podnítit své zákazníky k zapojení do nadcházejících parlamentních voleb. V rámci iniciativy Jedtevolit.cz nabízí všechny tři služby společně speciální promoakci, díky které mohou zákazníci cestovat k volebním urnám zadarmo či s výraznou slevou. 

9:09

V České republice se může po parlamentních volbách k moci dostat populista, který má s americkým prezidentem Donaldem Trumpem společného víc, než by bylo milé, píše o šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi německá verze serveru Huffington Post. Babiš je sice ryzím populistou, nelze ho ale úplně srovnávat s klerikálně-nacionalistickou vládou v Polsku nebo protagonisty "neliberální demokracie" v Maďarsku, napsal server.

"Jeho forma populismu je jiná, ale v žádném případě méně nebezpečná," míní server. Babiš, který je druhým nejbohatším člověkem v Česku, je podobně jako Trump obdivován za své životní dílo. A podobně jako na Trumpa na něj nedoléhají skandály z předvolební kampaně, v níž kvůli kauze kolem Čapího hnízda přišel dokonce o poslaneckou imunitu.

9:06

Neděle po volbách pravděpodobně přinese intenzivní politická jednání mezi stranami, které se dostanou do sněmovny. Počítají s tím volební lídři nejsilnějších stran. Část z nich uvedla, že by si chtěli den po volbách udělat i čas na rodinu, které se v době kampaně nemohli dostatečně věnovat.

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek věří, že v neděli bude domlouvat schůzky s ostatními politickými stranami a že se sociální demokracie bude podílet na sestavování vlády. "Po volbách začne něco, co vůbec není lehčí než ty volby a někdy je to dokonce ještě těžší, tím pádem musím odhánět vidinu nějakého odpočinku," doplnil.

"Dne 22. října budu určitě spát bez budíku," řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. K politickým jednáním je ale připraven. "Já jsem člověk flexibilní a schopný reagovat," doplnil.

8:58
ČSSD

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyloučil spolupráci s Tomiem Okamurou i komunisty, v případě hnutí ANO tak jednoznačný nebyl. Zaorálek sice nespěchá na přijetí eura, důrazně ale odmítá zpochybňování českého členství v EU.

8:57
 

Vážení čtenáři, je 18. října a vítáme vás u dalšího dne kontinuálního předvolebního zpravodajství.

16:32
KDU-ČSL

Předseda městského výboru KDU-ČSL v Liberci a dvojka kandidátky do Poslanecké sněmovny Kamil Jan Svoboda zaslal předsedovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi otevřený dopis, ve kterém oznamuje svoji rezignaci na veškeré volené funkce kvůli ochotě spolupracovat po volbách s hnutím ANO Andreje Babiše. 

"Nadcházející volby osobně chápu ne jako obvyklé soupeření jednotlivých politických stran, ale jako zásadní střet o budoucí směřování naší země. Dospěl jsem k tomu, že jako občan a politik mohu svým jménem podpořit pouze toho, kdo jasně odmítne jakoukoliv spolupráci s hnutím ANO 2011. S hnutím, které vede a řídí agent StB a obviněný podvodník. Tento postoj KDU-ČSL k mé velké lítosti nezaujala," popsal v dopise Svoboda. 

Současně také poděkoval všem, kteří jej podporují a požádal své příznivce, aby stejně jako on v následujících volbách podpořili TOP 09, která se vůči hnutí ANO jasně vymezila.

 

16:19

Volební komise pro blížící se sněmovní volby se podařilo většinou bez problémů naplnit, potíže zaznamenaly například pražské a zlínská radnice. Podle nich lidi odradily nízké odměny, stagnují již devět let.

Komisaři mají nárok na 1300 až 1600 korun. Musí se ale zúčastnit všech jednání komisí, z nichž první bylo již v září. Okrskové komise, kterých je asi 14 900, dohlížejí na regulérnost hlasování a sčítají hlasy.

14:57
Twitter ikona

Europoslanec zvolený za hnutí ANO Pavel Telička, jež před časem kvůli názorovým rozkolům ze strany vystoupil, apeluje na občany České republiky, aby nadcházející volby brali vážně a pečlivě vybírali stranu, které dají svůj hlas.

14:51
ODS

Na dění kolem zajišťovacích příkazů reagovala i ODS, podle níž ale odpovědnosti leží na celé vládě. "Lubomír Zaorálek se asi vrátil ze čtyřleté cesty kolem světa. Jinak si nelze vysvětlit jeho náhlé procitnutí a starost o firmy zlikvidované zajišťovacími příkazy. Byla to vláda, jejíž je členem, která využívání tohoto nástroje výrazně rozšířila. Byla to jeho vláda, za které byl Martin Janeček jmenován do funkce generálního ředitele finanční správy a Alena Schillerová náměstkyní ministra financí," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

"V posledních týdnech to vypadá, že ANO, ČSSD ani KDU-ČSL nebyly ve vládě a za poslední čtyři roky nemůžou," dodal.

14:30
Aktuálně.cz

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz řekl, že na bude na vládě požadovat odvolání šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové. Zajišťovací příkazy vydávané finanční správou považuje za trestnou činnost, na které se podílí stát. 

Podle Zaorálka tímto způsobem úředníci likvidovali nepohodlnou konkurenci bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

autoři: Domácí, ČTK

Související

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama