reklama
 
 

Živě: Superdebata dobře ukázala, kdo chce Česko udržet v EU a NATO. Jasného vítěze ale neměla

AKTUALIZOVÁNO před 4 hodinami
reklama
Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží. Už 20. a 21. října lidé rozhodnou o složení dolní komory. Podle průzkumů je jasným favoritem hnutí ANO v čele s miliardářem Andrejem Babišem. Toho provází řada kauz, kvůli jedné z nich - dotaci na farmu Čapí hnízdo - jej poslanci před volbami vydali k trestnímu stíhání. Nejistota naopak panuje kolem toho, které všechny strany překročí pětiprocentní hranici, a jak tedy bude vypadat povolební koaliční matematika. Kromě ANO mají dostatečně silné voličské jádro zaručující zisk sněmovních křesel také ČSSD, KSČM a ODS. S pomocí svého volebního potenciálu překročí podle agentury Median pětiprocentní hranici také TOP 09, SPD, piráti a KDU-ČSL.

Živě: Superdebata dobře ukázala, kdo chce Česko udržet v EU a NATO. Jasného vítěze ale neměla

reklama
23:55

I superdebatu sledoval komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych - a tady je jeho další glosa:

"Superdebata" lídrů v ČT? Muži ku ženám, deset ku nule. To se nedá přehlédnout, je to vizitka maskulinního, svým způsobem nemocného, kulhavého Česka.

Kdo debatu vyhrál? V takovém počtu lidí (a se vstupy dalších aktérů stran) těžko najdete vítěze. Favoritem voleb je Andrej Babiš, ten ovšem debatu rozhodně nevyhrál, nebyl nejlepší. Stejně jako v TV Nova působil unaveně, zavíral oči, zakláněl hlavu, občas chrlil navrčené, stokrát řečené věty jak na kolovrátku: on je úspěšný, zbytek světa krade, korumpuje, on je "nesystém" proti systému klientelismu tradičních stran. Bla bla bla. Oposlouchané, trapné.

V debatě působil, jako vždy, připraveně a přesně Miroslav Kalousek, ale taky Lubomír Zaorálek, byť nedostal ani zdaleka tolik prostoru jako na Nově. Pokud byl vyvolán, stál za poslech Jan Farský, Matěj Stropnický, špatný nebyl Ivan Bartoš. Vojtěch Filip se kroutil, komunista, Tomio Okamura se nechal moderátorem nachytat při neznalosti u zdravotnictví, ale ví, že to jeho voličům nevadí.

Václav Moravec měl dobrý začátek, nasadil téma, co nastane po volbách a zda vůbec půjde složit vláda, téma pro voliče, který přemýšlí, zásadní, ale spád a úroveň, natožpak smysl debaty, ne vždy udržel. Dokázal ostře oponovat Babišovi a Okamurovi, na jiné tak důrazný nebyl, což vyvolávalo dojem, že si na ně poněkud zasedl. (Právem.)

Z debaty se dalo dobře poznat, kdo chce Česko udržet v EU a NATO, Zaorálek, Kalousek, Farský, Bělobrádek i Bartoš a Stropnický nás nikam vyhánět nechtějí.

Finální pocit? Superdebata v ČT sice nebyla super, a přece byla o dost lepší než klipy jednotlivých stran. Těžko však mohla ovlivnit nerozhodnuté. Zajímavý moment nastal, když Ivan Bartoš jasně potvrdil, že Piráti jsou zdrcující většinou pro NATO. O tom se mezi lidmi dost diskutovalo.

23:45

Kromě lídrů stran se na "superdebatě" v ČT podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. on-line zóně sešlo přes 2000 dotazů.

Druhá polovina debaty, která podle vyjádření analytiků mohla plnit klíčovou roli pro řadu dosud nerozhodnutých voličů, se soustředila na otázku zdravotnictví. V úplném závěru dostal každý z lídrů půlminutu na oslovení voličů.

22:45

Během první hodiny se v televizní "superdebatě" mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Babiš odmítl možnost, že by kvůli kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. "Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí," řekl.

22:40

Babiš po vstupu na pódium hned musel v televizní "superdebatě" reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. "Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní," konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

22:05

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Kvůli účasti v předchozím duelu na televizi Nova a následném přejezdu ze studií soukromé stanice na Barrandově do Kongresového centra se zpozdili o zhruba čtvrt hodiny.

Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.

22:00

Americká televize Fox News vidí očekávané zvolení Babiše odlišně než britský list. "Pokud Češi udělají, co průzkumy předpovídají, zvolením lídra, který stojí proti unijnímu zasahování do práv členských států, se připojí k Polsku a Maďarsku," uvedla zpravodajská televize. Pro titulek svého komentáře na webu využila slovní hříčku v podobě názvu hnutí, když napsala, že "ano znamená ne otroctví Evropské unie".

Stanice také odmítla obavy listu The New York Times, který označil Babiše za možnou další hrozbu evropské jednoty. K takovým obavám nejsou žádné důkazy a Babiš se jen domnívá, že služba vlastní zemi je důležitější než budování jednotné Evropy. "A to je poselství, které se kontinentem šíří překvapivou rychlostí," dodala televize, která podporuje také amerického prezidenta Donalda Trumpa.

21:50

"Třiašedesátiletý Andrej Babiš, jehož odhadované jmění 4,1 miliardy dolarů (89 miliard korun) z něj dělá druhého nejbohatšího člověka v zemi, by se mohl stát dalším politikem, který vrazí klín mezi východ a západ kontinentu," píše britský deník Guardian s odkazem na problematické vztahy Polska či Maďarska s Evropskou unií. Dodal, že Praha již nyní vede s Bruselem spory kvůli přerozdělování běženců.

21:47

Češi se očekávaným zvolením miliardáře Andreje Babiše premiérem připojí k evropské vlně populismu, navíc svou zemi mohou zařadit po bok Maďarska a Polska, se kterými je Evropská unie ve sporu kvůli možnému porušování demokratických principů. Dnes to na svém webu napsal britský deník The Guardian s tím, že Babišovo hnutí ANO je favoritem hlasování nehledě na Babišův korupční skandál nebo varování kritiků obávajících se ohrožení demokracie. Naopak americká televize Fox News vidí Babiše jako šanci, jak Evropské unii vzkázat, aby přestala řídit životy Evropanů.

21:35

Debatu lídrů ČSSD a ANO na Nově sledoval komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych - a tady je jeho glosa:

Lubomír Zaorálek celkem přesvědčivě vyhrál, argumentoval, byl věcný, přinesl si dokumenty, jimiž dokládal, že (bývalé) firmy Andreje Babiše snižují cenu práce v Česku. Šéf ANO se zmohl více méně na opakování, že to či ono je "sprostá lež", "Zaorálek lže", kde kdo krade, ale nic nedokládal, prostě jen opakoval své stokrát vyřčené mantry. Byl slabý, vypadal unaveně, vyčichle, zjevně zatížen svými kauzami.

Až dětsky, trapně působilo jeho "já", jak se snažil přisvojit si zásluhy za práci celé vlády. Debatu prohrál, stejně jako ji Rey Koranteng nedokázal ukočírovat.

21:01
ČSSD

"On se tváří, že jediné, co bylo ve vládě dobrého, byl on," kritizuje Babiše Lubomír Zaorálek.

20:52
ČSSD

"Zvýšení důchodů jsem musel na koaliční radě páčit z pana Babiš heverem," podtkl Zaorálek směrem k lídrovi ANO.

20:45
ANO

"Sociální demokracie nikdy neřídila ministerstvo práce a sociálních věcí, řídí ho špatně. Potřebujeme, aby lidé, kteří pobírají sociální dávky, toho nezneužívali. Nadělají si děti, aby nemuseli do práce. Ty ale do té práce musíme nahnat. To by ale někdo musel resort řídit," kritizoval Babiš práci sociální demokracie.

20:11
ČSSD

Lubomír Zaorálek odmítl, že by ČSSD šla do vlády s ANO, pokud by v ní byl trestně stíhaný Andrej Babiš.

20:04
Twitter ikona

Dnes se v televizi Nova střetávají v duelu Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš.

16:35

Politologové na brněnské Masarykově univerzitě publikovali video, ve kterém varují před populisty.

Populisté a proč (ne)volit
16:11
 

ODS dnes v Praze ukončila kampaň před sněmovními volbami. Předseda strany Petr Fiala vyzval občany, aby šli k volbám a podpořili ODS, která podle něj může zastavit populisty a komunisty.

"Vyzývám občany České republiky, aby šli volit, aby volili rozvážně a aby svůj osud nenechali na náhodě," řekl Fiala. Podle něj jde v současných volbách o hodně, mimo jiné o zamezení vlády jedné strany. "Jde o to, zda se Česka zmocní jednobarevná vláda a třeba i nebezpečná ústavní většina, a ta potom uskuteční děsivé představy o zmenšení Parlamentu, o rušení normálních demokratických pravidel, tedy uskuteční svůj sen o státu jako soukromé firmě," poukázal na hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše. ODS je podle Fialy jediná strana, která takovému scénáři zabrání.

14:54

Češi už vsadili na výsledky voleb téměř 80 milionů korun. Už minulý týden byl překonán rekord v politických sázkách, který dosud s 50 miliony držely prezidentské volby v roce 2013. Favoritem nynějších voleb zůstává ANO (1,02:1), podle bookmakerů dostane zhruba 25 procent hlasů. Následují ČSSD a KSČM se zhruba polovičním podílem.

"Tento týden už volební sázkové šílenství propuklo naplno, nárůst zájmu proti minulému týdnu je opravdu dramatický. Například v pondělí byl v podstatě každý druhý tiket podán na některou z volebních sázkových příležitostí," řekl mluvčí Fortuny Petr Šrain. Podle něj se nejvíce sází na procentuální zisky jednotlivých stran, na vzájemné duely a také na konkrétní jména. "Nebývalé pozornosti se těší Dominik Feri (1,4:1), který v Praze za TOP 09 kandiduje z posledního místa," doplnil Šrain.

Na lídry stran, které bookmakeři nejvíce favorizují, kurzy nevypsány nejsou. Z ostatních je podle nich velmi pravděpodobné, že se do Sněmovny dostanou Václav Klaus mladší (ODS, 1,04:1), Milan Hnilička (ANO, 1,04:1), Karel Schwarzenberg (TOP 09, 1,2:1), Pavel Ploc (ČSSD, 1,2:1) a Miroslav Grebeníček (KSČM, 1,3:1). Naopak například fotbalový internacionál Ladislav Vízek (Sportovci) má kurz 100:1 a olympijský vítěz ve vzpírání Oto Zaremba (DSSS) 500:1.

V Tipsportu jde zhruba pětina sázek na příležitost, že vyhraje ANO. "S velkým odstupem následují sázky na to, že se Piráti a SPD dostanou do Sněmovny. Jeden z našich klientů na Piráty dohromady vsadil 450 tisíc korun v kurzu 1,2:1. Další zajímavostí je přes 700 tisíc korun přijatých na vítězství KSČM," uvedl Hadrava. Ve Fortuně vsadil jeden z klientů 50 tisíc korun na vítězství SPD v kurzu 100:1. Tento týden podle Šraina přibyl tiket za 41 tisíc korun na výhru ODS za 90:1.

14:18

Poslanci se scházeli na první schůzi v nově zvolené sněmovně nejčastěji 24. den poté, co se uzavřely volební místnosti a ohlásily se výsledky voleb. Dosud se tak stalo celkem čtyřikrát, v letech 1996, 2002, 2006 i 2010.

14:00

Od začátku voleb nás dělí přesně den. 

11:52
Strana zelených

Předseda Zelených Matěj Stropnický den před volbami na oficiálních stránkách strany veřejně přiznal, že je gay. Stropnický o své sexuální orientaci také poskytl rozhovor serveru nakluky.cz. "Tato informace sama o sobě má u předsedy strany být vlastně veřejná. Nechci být za sraba," vysvětlil serveru. Připustil také, že mu veřejné přiznání může pomoci i ve volbách. "Věřím, že lidé ocení, že s nimi jednám na férovku. Navíc zelení hájí práva LGBT komunity jako jediní naprosto důsledně," dodal.

autoři: Domácí, ČTK

Související

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama