reklama
 
 

Živě: Le Penová podpořila ve volbách SPD. Babiš působil v superdebatě unaveně, tvrdí expert

AKTUALIZOVÁNO 20. 10. 2017
Babiš je dravec a Zaorálek brutálně lže. Tak vypadala debata lídrů ČSSD a ANO | Video: TV Nova |  02:51
reklama
Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží. Už 20. a 21. října lidé rozhodnou o složení dolní komory. Podle průzkumů je jasným favoritem hnutí ANO v čele s miliardářem Andrejem Babišem. Toho provází řada kauz, kvůli jedné z nich - dotaci na farmu Čapí hnízdo - jej poslanci před volbami vydali k trestnímu stíhání. Nejistota naopak panuje kolem toho, které všechny strany překročí pětiprocentní hranici, a jak tedy bude vypadat povolební koaliční matematika. Kromě ANO mají dostatečně silné voličské jádro zaručující zisk sněmovních křesel také ČSSD, KSČM a ODS. S pomocí svého volebního potenciálu překročí podle agentury Median pětiprocentní hranici také TOP 09, SPD, piráti a KDU-ČSL.

Živě: Le Penová podpořila ve volbách SPD. Babiš působil v superdebatě unaveně, tvrdí expert

reklama
14:00
Aktuálně.cz

Otevřely se volební místnosti.

 

Vážení čtenáři, předvolební on-line přenos tímto končí. Aktuální dění z volebních místností můžete sledovat v novém živém přenosu. Děkujeme za pozornost.

13:35

Podle analytičky týdeníku Echo Lenky Zlámalové stojí za úspěchem SPD či Pirátů především prostor, který lídrům těchto stran poskytovala veřejnoprávní média.

13:30

Podle šéfredaktora webu A2Larm Jaroslava Fialy nebude mít obsah zveřejňovaný na anonymním twitterovém účtu Skupina Šuman na volby zásadní vliv. Erik Tabery však upozorňuje, že popularita Andreje Babiše v poslední době mezi voliči klesá a že kauza Čapí hnízdo ve společnosti rezonuje.

13:15

Podle Erika Taberyho letošní volby vyhraje především strach. Strach z uprchlíků, z Evropské unie či globalizace.

13:00

Sledujte předvolební debatu Martina Veselovského od 13:00 na DVTV. Debatovat bude šéfredaktor webu A2Larm Jaroslav Fiala, analytička týdeníku Echo Lenka Zlámalová, šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery a šéfkomentátor Livodových novin Petr Kamberský.

11:51

Čtvrteční Duel Zaorálka s Babišem na Nově sledovalo 931 tisíc diváků starších 15 let, sdělila dnes Jana Ondrejechová z TV Nova. Superdebatu, kterou ČT vysílala až od 21:30, sledovalo podle serveru Mediaguru 822 tisíc diváků nad 15 let.

11:25

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkony šéfa SPD Tomia Okamury či Pirátů Ivana Bartoše. U volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka zaujala předsedu Institutu politického marketingu Karla Komínka nezvyklá gestikulace, šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj působil unaveně. Experti se shodli na tom, že politici do diskusí přišli připravení, což svědčí o profesionalitě kampaní.

11:01
SPD

Francouzská politička Marine Le Penová podpořila ve volbách SPD. "Nyní je důležité volit ty, kteří jsou hrdostí vašeho národa," řekla neúspěšná prezidentská kandidátka. Lídr SPD Tomio Okamura a Le Penová mají některá společná témata. Oba jsou pro omezení migrace a zastávají negativní názor na Evropskou unii.

10:46

Glosa Jana Lipolda: "Pokaždé si u voleb říkám: Proč jsou naše urny tak hrozně škaredé?"

10:26
ČSSD

K volbám vyzývá i ministra vnitra Milan Chovanec.

10:24
Twitter ikona

V Přerově.

10:18

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. U většiny se akreditovali slovenští novináři, zajímavostí jsou japonské štáby u Pirátů nebo u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Hnutí ANO, které je favoritem voleb, zaznamenalo zájem několika desítek zahraničních médií.

Z volebního štábu ANO chtějí o českých volbách vysílat televize z Německa, Rakouska, Polska, Francie, Itálie či Nizozemska, řekla mluvčí hnutí Lucie Kubovičová. "Zájem má prakticky celá Evropa," doplnila.

10:13

"Kdo říká "teď, nebo nikdy", ten vlastně tvrdí, že žijeme v krachujícím systému, musíme ho od podlahy změnit. Což je lež; Česko žije nejlépe, jak kdy žilo, podle více parametrů," píše v komentáři Martin Fendrych.

9:37

Volby připomíná i vyhledávač Google.

volební google Foto: Google
9:00
ANO

Na poslední chvíli se snaží voliče přesvědčit i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V deníku Metro dnes na poslední straně vyšla "Smlouva Andreje Babiše s občany České republiky".

Smlouva s Babišem - deník Metro Foto: Barbora Němcová
8:57
ODS

ODS se na poslední chvíli snaží přesvědčit voliče. Na Smíchovském nádraží její členové rozdávali tašku s balónky, tužkami, spoustou tiskovin i cukrovinkou. 

Předvolební kampaň ODS Foto: Barbora Němcová
8:54
 

Vážení čtenáři, je 20. října, a už dnes se otevřou volební místnosti. Vítáme vás u pokračování kontinuálního předvolebního zpravodajství.

23:55

I superdebatu sledoval komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych - a tady je jeho další glosa:

"Superdebata" lídrů v ČT? Muži ku ženám, deset ku nule. To se nedá přehlédnout, je to vizitka maskulinního, svým způsobem nemocného, kulhavého Česka.

Kdo debatu vyhrál? V takovém počtu lidí (a se vstupy dalších aktérů stran) těžko najdete vítěze. Favoritem voleb je Andrej Babiš, ten ovšem debatu rozhodně nevyhrál, nebyl nejlepší. Stejně jako v TV Nova působil unaveně, zavíral oči, zakláněl hlavu, občas chrlil navrčené, stokrát řečené věty jak na kolovrátku: on je úspěšný, zbytek světa krade, korumpuje, on je "nesystém" proti systému klientelismu tradičních stran. Bla bla bla. Oposlouchané, trapné.

V debatě působil, jako vždy, připraveně a přesně Miroslav Kalousek, ale taky Lubomír Zaorálek, byť nedostal ani zdaleka tolik prostoru jako na Nově. Pokud byl vyvolán, stál za poslech Jan Farský, Matěj Stropnický, špatný nebyl Ivan Bartoš. Vojtěch Filip se kroutil, komunista, Tomio Okamura se nechal moderátorem nachytat při neznalosti u zdravotnictví, ale ví, že to jeho voličům nevadí.

Václav Moravec měl dobrý začátek, nasadil téma, co nastane po volbách a zda vůbec půjde složit vláda, téma pro voliče, který přemýšlí, zásadní, ale spád a úroveň, natožpak smysl debaty, ne vždy udržel. Dokázal ostře oponovat Babišovi a Okamurovi, na jiné tak důrazný nebyl, což vyvolávalo dojem, že si na ně poněkud zasedl.

Z debaty se dalo dobře poznat, kdo chce Česko udržet v EU a NATO, Zaorálek, Kalousek, Farský, Bělobrádek i Bartoš a Stropnický nás nikam vyhánět nechtějí.

Finální pocit? Superdebata v ČT sice nebyla super, a přece byla o dost lepší než klipy jednotlivých stran. Těžko však mohla ovlivnit nerozhodnuté. Zajímavý moment nastal, když Ivan Bartoš jasně potvrdil, že Piráti jsou zdrcující většinou pro NATO. O tom se mezi lidmi dost diskutovalo.

23:45

Kromě lídrů stran se na "superdebatě" v ČT podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. on-line zóně sešlo přes 2000 dotazů.

Druhá polovina debaty, která podle vyjádření analytiků mohla plnit klíčovou roli pro řadu dosud nerozhodnutých voličů, se soustředila na otázku zdravotnictví. V úplném závěru dostal každý z lídrů půlminutu na oslovení voličů.

22:45

Během první hodiny se v televizní "superdebatě" mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Babiš odmítl možnost, že by kvůli kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. "Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí," řekl.

autoři: Domácí, ČTK | 2. 10. 2017

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama