Zvýšení daně z nemovitosti zdraží nájemní bydlení, míní analytici

Živě
Vyšší daň z nemovitosti negativně ovlivní ceny nájemného, míní analytici. Uznávají však, že byla dosud oproti zbytku Evropy nebývale nízká, proto se zvýšení daně dalo očekávat. Představení reforem i reakce sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
Živě
Aktualizovat reportáž

Projděte si přehledně úspory, které představil vládní konsolidační balíček.

22:26

Celostátní výbor vládní KDU-ČSL uvítal, že rozpočtová opatření obsažená ve vládním konsolidačním balíčku mají prvky solidarity, některá mají pomoci rodinám a pracujícím rodičům s dětmi. Podpořil také opatření obsažená v důchodové reformě. Po jednání výboru řekl předseda lidoveckého poslaneckého klubu Marek Výborný.

Výbor schválil usnesení, které vítá kroky vlády a celý charakter opatření, která jsou podle Výborného sociálně-tržní ekonomikou v praxi. "Je to mířeno na všechny skupiny, jsou tam prvky solidarity, jsou tam opatření, která mají pomoci rodinám a pracujícím rodičům s dětmi," řekl Výborný.

21:20

Širší vedení ODS vnímá konsolidační balíček a důchodovou reformu jako nutný krok a kompromis, řekl ČTK a Českému rozhlasu po dnešním jednání výkonné rady občanských demokratů místopředseda strany a ministr dopravy Martin Kupka. Podle něj byla nutnost přijetí navrhovaných opatření vnímána jednoznačně.

"Ta podpora schválení je jednoznačná. Zaznělo jednoznačně pochopení pro to, že bylo nutné najít kompromis," odpověděl Kupka na dotaz, zda se mezi občanskými demokraty neobjevily výhrady k navrženým opatřením. "Pro nás je důležité to, že převažují úspory nad novými příjmy státního rozpočtu a že je to začátek další práce na zeštíhlování státu a jeho výdajů," řekl Kupka.

20:28

Majitel dopravní firmy RegioJet Radim Jančura míní, že plánované zvýšení DPH z dopravy cestujících z deseti na 12 procent je nešťastné, ale akceptovatelné.

Vláda by podle něj měla podobně jako některé jiné státy v Evropě hledat cestu, jak veřejnou dopravu udělat pro zákazníky atraktivnější, aby jí dali přednost před individuální automobilovou dopravou.

Zvýšení daně pro právnické osoby z 19 na 21 procent přijal jako nutnost toho, že se všichni musejí uskrovnit. Krok však nazval hrou s ohněm. 

20:08

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) považuje úsporný balíček za mix nejrůznějších opatření, reakce veřejnosti podle něj nebude příznivá.

"Je to takové škrabání jednotek miliard všemi směry, evidentně se hledaly kompromisy. Každému sebrali něco málo a nejspíš naštvou v podstatě všechny," řekl Netolický.

Některá opatření jsou podle něj v přímém protikladu k tomu, co strany vládní koalice před volbami slibovaly. "Jsem zvědavý na reakci veřejnosti, protože ta určitě příznivá nebude," dodal hejtman Pardubického kraje.

19:23

Hospodářská komora ČR (HK ČR) oceňuje na vládním konsolidačním balíčku redukci sazeb daně z přidané hodnoty (DPH) či plánované úspory na straně státu. V dnes představeném souboru opatření naopak postrádá zavedení karenční lhůty pro nemocné zaměstnance.

Ohlášené zvýšení daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent by bylo akceptovatelné jako dočasné, pokud by bylo kompenzované snížením administrativní zátěže, uvedla komora v tiskové zprávě. 

19:16

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) považuje za úspěch, že se vládní strany dokázaly dohodnout na balíku opatření ke konsolidaci veřejných financí. Vítá také snížení DPH u potravin o tři procentní body. 

"Každého z nás některé z opatření bude bolet a každý najde něco, co by se dalo udělat jinak. Důležité je, že vláda má politickou odvahu konečně udělat důchodovou reformu a k tomu potřebné kroky, zejména ořezání státních dotací. Za mě je to maximum možného a je velký úspěch, že se pět vládních stran dokázalo dohodnout. Celý balíček je odvážný krok a jsem rád, že to vláda udělala," sdělil Grolich.

18:53

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) pokládá konsolidaci veřejných financí za nezbytný krok, vládní opatření by však měla být ještě razantnější. Doporučovala by obnovit zrušenou superhrubou mzdu.

"Konsolidace veřejných financí je naprosto nezbytný krok. Z mého pohledu by měl být ještě razantnější. Já osobně bych šla i cestou návratu k superhrubé mzdě. Návrhy hnutí STAN byly mnohem odvážnější, nicméně v politice se musí najít průchodný kompromis," uvedla Pecková.

18:53

Naopak podle Lucie Slejškové z organizace EDUin a Daniela Münicha z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu školkovné rodinám s nízkými příjmy nepomáhá a rodiny s vysokými příjmy slevu nepotřebují.

18:49

Zrušení takzvaného školkovného by podle školských odborů bylo asociálním krokem, který by odporoval rodinné politice a podpoře mladých rodin. Uvedli to předseda a místopředsedkyně odborářů ve školství František Dobšík a Markéta Seidlová.

"Je to protirodinná a protisociální politika," okomentovala návrh na zrušení slevy na daních Seidlová.

18:07

Daňový expert PwC David Borkovec neočekává odliv firem do zahraničí. Úprava daně podle něj ani neznevýhodní Česko v očích zahraničních investorů vzhledem k porovnání sazby daně s okolními státy.

"V tomto porovnání však Česká republika nebude výrazněji vybočovat - Slovensko má v současnosti také 21procentní sazbu, Polsko má 19procentní a Rakousko 24procentní. Značně se liší pouze Maďarsko s devítiprocentní sazbou," uvedl.

17:42

Vedení nejsilnějšího odborového svazu KOVO podle svého předáka Romana Ďurča začíná prosazovat v podnicích vyhlášení stávkové pohotovosti. Vyzývá k ní i ostatní svazy.

"Tato vláda nám nedává šanci. Opatření neřešila s odbory a zaměstnavateli, porušila pravidla sociálního dialogu," řekl Ďurčo.

17:12

Sloučení snížených sazeb DPH na 12 procent, které je součástí vládního konsolidačního balíčku a sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) u potravin o tři procentní body, je podle místopředsedy Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) Petra Hanky krok správným směrem. Zda se ale pokles sazby DPH na potraviny následně projeví i v jejich spotřebitelských cenách na pultech obchodů, bude podle Hanky záležet na obchodních řetězcích. Zelináři dlouhodobě podporovali snížení DPH na potraviny, řekl dnes Hanka.

17:12

Zvýšení daně z nemovitosti zdraží nájemní bydlení, míní analytici. Uznávají však, že vzhledem ke zbytku Evropy se dalo navýšení očekávat.

17:09

Vinařská sdružení vítají zachování nulové daně na tichá vína. Pro část vinařů bude citelné zrušení daňové uznatelnosti vína jako daru na reprezentaci.

17:03

Náklady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která eviduje 60 procent obyvatel, vzrostou po změně DPH na léky a zdravotnické prostředky zhruba o miliardu Kč.

17:02

Zvýšení DPH na pivo na 21 procent povede podle svazu pivovarů k odlivu hostů z restaurací a hospod hlavně v menších městech a na vesnicích.

16:51

Dvě a půl hodiny trvala vládní tisková konference ke konsolidačnímu balíčku a důchodové reformě. Srozumitelně představit opatření se ale premiéru Petru Fialovi (ODS) a jeho ministrům podle expertky na komunikaci Denisy Hejlové z Univerzity Karlovy nepovedlo. "Vláda mluvila páté přes deváté, projev jejích členů byl příliš odborný a zároveň rádoby populistický," hodnotí v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

16:43

Přijetí konsolidačního balíčku bylo pro ozdravení veřejných financí nutné, uvedli analytici. Přivítali zejména škrty u neinvestičních dotací. Vládní konsolidační balíček sníží schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Výdaje během dvou let klesnou o 78,3 miliardy korun, rozpočtové příjmy vzrostou o 69,2 miliardy korun.

16:42

Návrhy úprav penzí, které představil Jurečka, nelze nazvat reformou, chybí jakékoli výpočty, analýzy či legislativní podklady, míní poslankyně a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

16:41

Jízdenky v osobní dopravě kvůli změně sazby DPH zdraží, uvedl ředitel Svazu železničních dopravců Petr Moravec. Potvrdily to i Leo Expres a RegioJet.

16:28

Sociolog Daniel Prokop vnímá vládní balíček jako první krok pro rychlou redukci schodku. "Mám výhrady, řada věcí naopak smysl dává či se povedla revidovat. Většinou jde o easy parametrické změny. Je třeba říct, co lze zlepšit v dalších fázích - klíčové reformy výdajů i daní (daně z příjmů fyzických osob, právníckých osob, nemovitost).

16:20

Opatření na ozdravění veřejných financí považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst Asociace malých a středních podniků.

16:19

Středula zkritizoval to, že odbory neměly k dispozici podrobnosti reformy. Očekává, že vláda s odbory návrh projedná na pondělním jednání tripartity. Vládní představitelé podle něj s občany nekomunikují férově.

"Neslyšeli jsme slovo o tom, jak vláda inflaci sníží, návrhy, které se přinášejí, inflaci zvýší," řekl Středula

16:17

Vládní konsolidační balíček počítá se škrty v zemědělských dotacích ve výši 10,2 miliardy korun. O tuto částku by se měly snížit už příští rok. Řekl to dnes ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v ČT řekl, že škrty se budou týkat hlavně velkých firem a jen peněz ze státního rozpočtu. Více detailů škrtů vláda zatím nezveřejnila. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal označil úspory v zemědělských dotacích za nesystémový a populistický krok.

16:15

"Zadlužení Česka dále poroste, vláda nemá odvahu řešit příčiny bobtnajícího státního dluhu. Proč ministři neřeší odliv zisků nadnárodních korporací z Česka, tam je několik set miliard," kritizuje na Facebooku vládní opatření bývalá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Vláda jde podle ní proti sociálnímu smíru ve společnosti.

16:12

Tuzemští nakladatelé přivítali nulovou daň z přidané hodnoty na knihy především jako důsledek svých dlouholetých snah o její prosazení. Změnu dnes ohlásila vláda při představování svého konsolidačního balíčku. Česká republika je mezi evropskými zeměmi, kde byla daň na knihy dlouhodobě nejvyšší, aktuálně platí snížená desetiprocentní sazba. Prostor pro snižování cen knih podle některých nakladatelů po zavedení nulové daně není, velké nakladatelské domy o tom ale uvažují.

16:11

Národní rozpočtová rada uvítala snahu vlády zpomalit tempo zadlužování státu. Objem navrženého konsolidačního balíčku odpovídá ekonomické i fiskální situaci země, uvedla rada. Zároveň varovala před snahou poslanců balíček při projednávání ve Sněmovně změkčit.

16:09

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny. Ve vyjádření to uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. Vláda dnes na tiskové konferenci avizovala, že součástí konsolidačního balíčku veřejných financí je sjednocení nižší sazby DPH, ve které jsou i léky, na 12 procentech. U zdravotnických prostředků se daň sníží ze současných 15 procent.

16:00

"Každému z nás tam něco chybí a každého z nás tam něco bolí. Je to však maximum možného v rámci koaličního kompromisu. Proto pokládám za svou povinnost balíček podpořit, protože jeho alternativou je nic a neudržitelný rozpočet. Teď je klíčové, aby vláda neustoupila tlakům na změkčení," uvedl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

15:44

"Josef Středula je zbytečně hysterický. Ale já to chápu, jeho celoživotním úkolem je levicově rozhazovat i z toho, co není," reagoval šéf lidovců Marian Jurečka na kritiku ze strany odborářů.

"Budu moc rád, když v těchto hodinách a dnech kritici z řad opozice či zástupců odborů kromě neracionální kritiky především řeknou, jak by to konkrétně realisticky udělali jinak a lépe!" dodal později.

15:37

"Poprava živnostníků, snížení konkurenceschopnosti podniků, nepříjemné zprávy pro zaměstnance," napsal k navrhovaným vládním změnám poslanec Karel Havlíček (ANO).

15:34

Vládní koalice se rozhodla lidem zdražit život, řekl k vládnímu balíčku předseda SPD Tomio Okamura. Za nepřijatelný považuje také nižší růst důchodů.

15:33

Spotřební daň na lihoviny se příští rok zvýší o 10 procent, poté o 5 procent ročně až do roku 2028, uvedla unie. Podle svazů bude růst černý trh.

15:32

Vládou navržené zvýšení sazby DPH u denního tisku z deseti na 21 procent znamená podle předsedkyně správní rady Unie vydavatelů Libuše Šmuclerové ohrožení novinového trhu v České republice. Řekla to v reakci na dnes představený vládní konsolidační balíček.

15:31

Změny, které představila vláda, míří proti zaměstnancům a jejich rodinám a důchodcům, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Zkritizoval, že nezveřejnila podrobnosti reformy.

15:30

Dopady konsolidačního balíčku na ozdravění veřejných financí odnesou podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a jejich konkurenceschopnost. Svaz ve vyjádření kritizuje i skutečnost, že balíček vznikl bez diskuze se zástupci podniků.

15:05

"Snížení DPH na potraviny na 12 procent je pro zákazníky dobrá zpráva, obchody to samozřejmě plně promítnou do cen. A je to i dobrý signál na uklidnění nervozity mezi lidmi," komentoval vládní návrh prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

"Nejhorším signálem celé reformy je to, že vláda ustoupila od daně na tichá vína. Nedá se obhájit, proč danit alkohol v pivu a tvrdém, ale ne ve víně. Nedá se obhájit, proč malý pivovar musí byrokracii zvládnout, a malý vinař by ji nedal," dodal.

14:54 Zbyněk Stanjura

Vláda chce také zvýšit daň z příjmů fyzických osob. Přinese státnímu rozpočtu v příštím roce 2,7 miliardy korun. Daň 23 procent budou odvádět podle plánu vlády zaměstnanci z příjmu nad trojnásobek průměrné mzdy místo nynějšího čtyřnásobku. "Rozšiřuje se tím množina vysokopříjmových. Jde o solidární krok," píše se v materiálu, který rozeslalo ministerstvo financí.

14:34

Stanjura uvedl, že časopisy jsou společenský významné, protože existují i ty vědecké. "Vědecké noviny neznáme," řekl ve vysvětlení, proč byly časopisy zařazeny do snížené sazby DPH a noviny do základní. 

14:30

Po dvou a půl hodinách skončila tisková konference vlády k úsporám.

14:30

"Z hlediska dlouhodobého rozvoje české ekonomiky je příznivé to, že vláda škrtá hlavně v oblasti neinvestičních dotací, zejména těch v gesci resortů průmyslu a zemědělství. Vláda ovšem v rozporu se svými sliby zvyšuje daně, a to hned několik z nich. Zejména pak daň z nemovitostí a daň podnikovou," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

14:24

"Nepochopitelným krokem je také snížená sazba DPH 12 procent. Inflačně/fiskálně neutrální by bylo 13 procent. Výpadek několika miliard, když naopak hledáme, jak snížit schodek, je zbytečný," poznamenává ekonom David Marek.

14:24

"Vláda se vydala zvýšením minim, což je lepší než nic, ale zároveň zatíží především cash flow OSVČ s nízkými příjmy, ale také zvýší jejich důchody," komentuje ekonom Filip Pertold postupné navyšování minimálního pojistného pro OSVČ.

14:22

"Pro první rok je snížení schodku o 95 miliard dobrý start, zahrnutí vyšších výdajů na obranu a školství si ovšem říkalo o 120 miliard. Poměr 62 miliard výdajové škrty a 32 miliard vyšší příjmy patrně představuje dosažitelný kompromis," hodnotí vládní plán ekonom David Marek.

"Změny na výdajové straně jsou zvoleny vhodně. Na příjmové straně to jde bohužel především přes přímé daně a kvazidaně. Pochopitelný je záměr zvýšit výběr daně z nemovitostí, hazardu a tabáku. Nepochopitelné je, jak se daří unikat spotřební dani tichému vínu," uvedl.

14:02

Z daňových úlev vláda navrhuje snížení slevy na dani na manželku, zrušení školkovného nebo zrušení osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům.

14:01 Petr Fiala

Spotřební daň na tichá vína zavedena nebude. "Rozhodlo to, že v okolních zemích tato daň není," vysvětlil Fiala. Na ostatní alkoholické nápoje je spotřební daň uvalena.

14:00

Zvýší se cena dálniční známky, a to o 800 korun z 1500 na 2300 korun za rok.

13:50

Státní podpora pro stavební spoření se sníží na 1000 korun ročně ze současných 2000 korun ročně.

13:48

Část důchodové reformy, která není v legislativním procesu, vláda projedná v druhé polovině roku, parlament v prvním pololetí 2024, řekl Jurečka.

13:44 Zbyněk Stanjura

Vládní konsolidační balíček musí být platný a účinný k lednu 2024, řekl Stanjura. Chce, aby návrhy prošly prvním čtením před sněmovními prázdninami.

13:41

Z 15procentní do vyšší sazby přejde například svoz komunálního odpadu, služby umělců, nápoje či palivové dřevo.

13:40

Točené pivo bude mít nově DPH 21 procent místo dnešní 10procentní sazby.

13:34 Zbyněk Stanjura

"Dojde k přesunu novin do sazby s DPH na 21 procent," oznámil Stanjura. Do nejvyšší sazby se přesunou například i služby kadeřnic. 

13:27

Balíček zvýší odvody živnostníků. Příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun.

13:25

Vláda znovu zavede nemocenské pojištění zaměstnanců, sazba bude 0,6 procenta. Státu to příští rok vynese dodatečných 11,9 miliardy korun.

13:19 Zbyněk Stanjura

Ve snížené sazbě DPH zůstanou dle Stanjury například bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, doprava pro cestující, vstupenky do divadel či posiloven, časopisy, léky, stavební práce pro bydlení, potraviny, dětské sedačky do aut a pohřební služby.

13:16 Zbyněk Stanjura

Ministr financí navrhuje dále zvýšit daň z nemovitosti. Část jejího výnosu nově půjde do státního rozpočtu. Příští rok tím rozpočet získá dodatečných devět miliard korun.

13:15 Zbyněk Stanjura

Rozpočtové příjmy se v příštích dvou letech zvýší o 69,2 miliardy korun. Největší podíl bude mít růst firemní daně na 21 procent, vynese to 22 miliard.

13:10 Zbyněk Stanjura

Dojde ke snížení DPH z 15 na 12 procent u potravin, zdravotnických potřeb, stavební práce na bydlení. V případě léků však půjde o zvýšení z nynějších 10 procent.

13:08 Zbyněk Stanjura

Daň z přidané hodnoty bude mít dvě sazby, a to 12 a 21 procent, řekl Stanjura. Nyní jsou sazby tři - 10, 15 a 21 procent.

13:07 Zbyněk Stanjura

Příští rok opatření sníží schodek o 94 miliard korun, v následujícím roce o 147 miliard, uvedl ministr financí.

13:05 Zbyněk Stanjura

"Konsolidačními principy jsou: jednoduchost, sociální smír a štíhlý stát," uvedl Stanjura.

13:05 Zbyněk Stanjura

"Chceme menší stát, který méně přerozděluje. 70 procent úspor tvoří zrušení hlavně neinvestičních dotací, 14 procent úspory na provoz státu, 12 procent úspory na platech pro zaměstnance ve veřejné sféře. Necelá 4 procenta jsou ostatní opatření. Stát tedy šetří hlavně na sobě," řekl Stanjura.

13:02 Zbyněk Stanjura

"Od covidu se začaly rapidně zvyšovat deficity státních rozpočtů. Chci, aby letošní 11. květen byl bodem obratu, kdy otočíme trend a budeme směřovat k nižšímu schodku," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

12:55

Vláda bude postupně navyšovat minimální pojistné pro OSVČ. Po třech letech by měla hranice odpovídat minimální mzdě. Postupný náběh rozložený do tří let budou mít i nové osoby samostatně výdělečně činné. 

"Bohužel tohle je opatření, před nímž varujeme - hodně zatíží nízkopříjmové OSVČ a vysokopříjmových se dotkne minimálně," kritizuje opatření sociolog Daniel Prokop na Twitteru.

12:47

Vláda dál zvýší garantovanou výši důchodů, bude odpovídat 20 procentům průměrné mzdy. 

12:45

"Zavedeme společný vyměřovací základ manželů, je to možnost manželům sdílet své výdělky. Upravíme dále i vdovské a vdovecké důchody," řekl Jurečka.

12:43

Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes. "Část příjmu ve stáří by si člověk měl zajistit ze spoření, na které přispívá stát," řekl ministr práce Jurečka.

12:41

"Narůstá objem lidí pracujících na dohody o provedení práce. Budeme omezovat kumulaci dohod, má jít jen o doplněk běžného zaměstnaneckého poměru," řekl Jurečka. Stanoví strop a bude se sledovat počet dohod, nad tento strop pak bude vybíráno pojistné.

12:39

Podle Jurečky by se podmínky pro předčasné důchody měly zpřísnit.

12:36

"Jasně se stanoví výše odchodu do důchodu padesátníky. Věk odchodu do důchodu se bude automaticky měnit na základě doby dožití, konkrétní věk bude každoročně aktualizovat Český statistický úřad," oznámil ministr Jurečka. "Shoda je na tom, aby průměrná doba pobírání důchodu byla 21,5 roku," uvedl Jurečka.

12:33

"Opatření řeší udržitelnost důchodového systému, ale i odstraňování nespravedlností systému," řekla ekonomka Danuše Nerudová.

12:28

"Vývoj důchodového systému je alarmující. Ekonomicky aktivní jsou nejsilnější populační ročníky, důchodový systém nám ale propadá do schodku," komentuje ekonomka Raiffeisenbank a členka poradního týmu vlády Helena Horská.

12:23

"Když budeme řešení dělat teď, dokážeme je udělat správně a společensky citlivě. To je případ úspor na straně státu, změn daní i důchodů," řekl ministr práce a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

12:22

"Volili jste nás v době, kdy už bylo jasné, jak jsou na tom veřejné finance a že s tím někdo něco bude muset udělat. Je to tady. Za Piráty jsme tlačili spoustu věcí, na kterých jsme našli v koalici shodu," uvedl Bartoš.

12:21

"Cílem reforem je, aby zátěž se spravedlivě rozložila napříč společností i mezi politiky," řekl ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.

12:14

"Soubor těchto opatření znamená, že naše ekonomika může v dalších letech růst. Z toho bude těžit celá společnost," dodal Rakušan.

12:14

"Naše země na tom špatně není. Patříme podle mnoha parametrů k nejúspěšnějším zemím na světě," oznámil ministr vnitra Vít Rakušan. Dodal však, že kdyby vláda nepřipravila opatření, nemuselo by to tak být i v budoucnu.

12:12

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) oznámila, že bude nulová DPH na knihy.

12:11

Vedle úprav výpočtu věku odchodu do důchodu vláda změní valorizaci penzí a upraví předčasné důchody.

12:08 Petr Fiala

DPH bude podle Fialy mít nově dvě sazby namísto současných tří.

12:06 Petr Fiala

"Půjde o naprosto přijatelnou cenu za to, že naše země bude ve formě. A její budoucí prosperita všem lidem plnohodnotně vynahradí," řekl premiér Fiala k opatřením.

12:06 Petr Fiala

"Zásadně zjednodušíme a pročistíme komplikovaný daňový systém. Zrušíme 22 daňových výjimek, což se projeví tím, že se výrazně zkrátí daňové přiznání," řekl Fiala

Vláda více zdaní alkohol a tabák. Zlevnit naopak chce potraviny, bydlení nebo léky. "Soustředili jsme se na to, aby dopad daňových změn na občany a zaměstnance byl co nejnižší," řekl premiér.

Tisková konference, na které vláda představila konsolidační balíček a návrh reformních změn penzí. Na snímku premiér Petr Fiala.
Tisková konference, na které vláda představila konsolidační balíček a návrh reformních změn penzí. Na snímku premiér Petr Fiala. | Foto: ČTK
12:05 Petr Fiala

Omezení neinvestičních dotací přinese 46 miliard korun, omezení provozních a mzdových výdajů státu přes 20 miliard.

12:04 Petr Fiala

"Pokud bychom tato opatření neudělali, schodek by byl za rok 2023 o 94 miliard vyšší. Významnou většinu snížení zajistí úspory stávajících výdajů. Omezíme neinvestiční dotace. Začneme také systematicky omezovat provozní a mzdové výdaje státu.Tato vláda je první vládou po deseti letech, která přijde s důchodovou reformou, která garantuje ekonomicky udržitelné důchody. Upravíme výpočet odchodu věku do důchodu."

12:01 Petr Fiala

"Každý člen naší vlády za výsledkem, ke kterému jsme dospěli v rámci konsolidace rozpočtu, stojí a je schopen ho hájit," uvedl Fiala.

12:01 Petr Fiala

"Tempo zadlužování Česka je hrozivé, je dědictvím předchozích populisticko-socialistických vlád," řekl Fiala. Vláda je podle něj rozpočtově zodpovědná.

12:00

"První škrty jsme udělali hned po našem jmenování. Ukázali jsme, že dokážeme uspořit desítky miliard korun. Náš přístup ale utlumily výdaje spojené s válkou na Ukrajině. Na základě zadání vládní koalice ale experti připravovali analýzy s cílem zpomalit tempo zadlužování," řekl premér Petr Fiala (ODS).

11:16

"V současné době si můžeme představit stát jako vykrmeného otesánka, který je tučný, ale dole mu nějaké svaly ještě zůstaly, a my potřebujeme ten tuk spálit," říká v pořadu Spotlight hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Podle ní bude pro vládu velmi těžké najít 70 miliard korun potřebných úspor. 

11:14

"V tiskovém atriu vrcholí přípravy," píše mluvčí vlády Václav Smolka. Tisková konference k úsporným opatřením začne v 11:55.

11:03

Jednání pěti stran vládní koalice o nezbytném snížení vysokého deficitu státního rozpočtu trvala několik týdnů. Strany se neshodovaly, kde šetřit a kde vzít další peníze. O tom, s jakými návrhy do jednání strany šly, informovalo před týdnem Aktuálně.cz.

11:02

Podle expertů není v nynější podobě udržitelný ani důchodový systém. Výdaje na penze prudce rostou, nyní tvoří asi 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. 

11:02 Zbyněk Stanjura

Stanjura už dříve uvedl, že by chtěl snižovat státní dotace za desítky miliard. Navrhoval sloučení dvou snížených sazeb DPH i přesun některých položek mezi sazbami. Jednalo se o rušení daňových výjimek. Spory se vedly třeba o zdanění tichého vína. Některé záměry pak ze souboru vypadly.

11:02 Zbyněk Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) řekl, že cílem koalice je snížit strukturální schodek nejméně o 70 miliard korun. Potřeba bude ale při úsporách či z nových příjmů získat vyšší sumu, aby se pokryly i nové výdaje, a to třeba na platy učitelů či na obranu. Česko hospodaří s deficitními rozpočty a rychle se zadlužuje. Výdaje v posledních letech každý rok překračují příjmy o několik stovek miliard korun. 

11:01

Prezident Petr Pavel ve středu Českému rozhlasu řekl, že konsolidační balíček má obsahovat 55 opatření. 

11:00 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Vláda se chystá zveřejnit svůj soubor opatření symbolicky v 11:55, tedy za pět minut dvanáct. O jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a k ozdravení veřejných financí jednali zástupci koaličních stran mnoho týdnů, jednání ukončili teprve ve středu odpoledne. Vládní politici zatím nechtěli změny přiblížit.

11:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u online reportáže Aktuálně.cz k představení vládního konsolidačního balíčku a reformy penzí. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2023 20:38
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy