Prymula: Nakažení budou přibývat nejméně dva týdny, Česko se blíží 10 tisícům denně

Přenos skončil
Nakažení covidem-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit. Kolaps zdravotnictví kvůli epidemii covidu-19 podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého nehrozí. Nejbližší týdny ale budou velmi těžké. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Záznam z tiskové konference ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) k aktuálnímu vývoji epidemie v Česku. | Video: DVTV
Přenos skončil

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Nakažení covidem-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny.
 • Kolaps zdravotnictví kvůli epidemii covidu-19 podle koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého nehrozí. Nejbližší týdny budou podle něj ale velmi těžké, zejména pro personál.
 • Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí.
12:39

Vážení čtenáři, dosavadní on-line přenos tímto končí. Aktuální dění okolo šíření koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v nové on-line reportáži. 

12:21

Chorvatsko za posledních 24 hodin zaznamenalo 1131 případů nákazy koronavirem, čímž poprvé od začátku epidemie překonalo hranici 1000 nových infekcí za den. V zemi panují obavy, zda místní zdravotnictví vydrží nápor pacientů.

12:16

Devět krajů je v nejhorším červeném stupni rizika nákazy koronavirem. Ve druhém jsou Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví
12:00

Knihkupcům pomáhá internetový obchod, který zaznamenal výrazný růst, není však tak velký, aby uživil celý velkoobchod.

11:50

Během dvou měsíců, kdy preventivně testuje své zaměstnance na covid-19, provedla těžební společnost OKD 21 211 PCR testů. Mezi vzorky bylo za tu dobu 113 pozitivních. Řekla to v pátek mluvčí OKD Naďa Chattová. Na dolech společnosti OKD na Karvinsku byla v květnu největší ohniska nákazy v Moravskoslezském kraji.

11:47

Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) je koronavirová epidemie největší hrozbou pro Evropu od 2. světové války. EU proto kvůli jejímu zvládnutí zintenzivní komunikaci, každý týden budou probíhat na úrovni Rady EU videokonference, kterých se Česko bude účastnit.

11:27

Polsko dnes oznámilo 7705 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 132 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 8099 nových případů, což byl největší přírůstek za jediný den od začátku epidemie. Země se obává, že by se v nemocnicích mohlo být málo lůžek a ventilátorů.

11:29

Nemocnice Šumperk kvůli rychle rostoucímu počtu hospitalizovaných s covidem-19 požádala hejtmanství o přidělení mediků a studentů střední zdravotnické školy, aby s jejich pomocí zajistila svůj provoz. Nemocnice Šumperk začala odkládat plánované operace a omezuje provoz některých ambulancí, protože se potýká nejen s rostoucím počtem pacientů nakažených koronavirem, ale také s úbytkem personálu. Sdělil to v pátek náměstek pro léčebnou péči Nemocnice Šumperk Josef Čikl.

11:23

Skaut podobně jako v první vlně epidemie nabízí pomoc seniorům. Skautští dobrovolníci jim například nakoupí. Cílem je, aby se senioři, kteří patří do rizikové skupiny, vyhnuli místům, kde je pravděpodobnost nákazy vyšší. Pomoc organizuje linka seniorů 800 200 007.

11:10

Koronavirem onemocnělo za poslední týden 2324 lidí z Vysočiny, o týden dřív byla nemoc covid-19 potvrzena u 1204 lidí. Od začátku pandemie se nakazilo 6605 lidí s trvalým bydlištěm na Vysočině. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hygienici na Vysočině nyní evidují 3384 nemocných. Přenos už je především komunitní. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji 48 lidí, 16 z nich v posledním týdnu.

10:55

Vláda v pátek patrně zruší seznam páteřních nemocnic, ve kterých mají působit medici povolaní k pomoci s epidemií koronaviru. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na tiskové konferenci řekl, že studenti vyšších ročníků jsou potřeba i v jiných zařízeních, například v nemocnici v Uherském Hradišti. Počítat s nimi v budoucnu mohou i další přetížené nemocnice.

10:54

V Královéhradeckém kraji za posledních sedm dní přibylo rekordních 2311 potvrzených případů covidu-19 na celkových 5768. V přepočtu na 100 000 obyvatel je to zhruba 1046 případů nákazy. Byl to třetí nejnižší počet v celé ČR. Předchozí týden činil týdenní nárůst 1042 případů. Rekordní je i týdenní nárůst počtu zemřelých s covidem, o 25 na 39, vyplynulo z dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví a Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

10:54 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Aplikace eRouška, která varuje uživatele mobilních telefonů v případě kontaktu s osobou nakaženou koronavirem, bude od konce října fungovat i přeshraničně v Evropské unii. V pátek to novinářům řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
10:52

V Domě seniorů v Liberci na Františkově se nakazilo koronavirem 11 klientů, dva z nich jsou v nemocnici, řekl v pátek ředitel domova Jan Gabriel. Domov na Františkově, v němž žije zhruba 200 seniorů, je největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji.

10:49

V Pardubickém kraji se prokázala nákaza novým koronavirem od začátku epidemie u 5203 lidí. Po týdnu počet případů stoupl o 1553. Přírůstek za předchozí týden přitom činil 896 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny, údaje jsou k pátečnímu ránu. Tempo růstu nakažených zrychluje.

10:49

Na konci měsíce by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška v optimističtějším scénáři mohlo potřebovat nemocniční péči 5000 lidí a v horším scénáři až 1000 intenzivní péči.

"Pokud by se neprojevila přijatá opatření, ve druhé polovině října se nakazí 200 000 až 250 000 lidí," uvedl Dušek.

10:42

Šíření epidemie nového typu koronaviru v Ústeckém kraji zrychlilo. Za týden přibylo podle údajů ministerstva zdravotnictví rekordních 2802 pozitivně testovaných. Je to téměř dvojnásobek oproti předchozímu týdennímu přírůstku, který činil 1508 lidí. Od počátku epidemie se nákaza prokázala u 7788 lidí. Situace je podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) zatím v kraji zvládnutá.

10:36

Denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000 osob. V pětimilionové zemi pod Tatrami přibylo 2075 infikovaných při rekordním počtu 14 010 vykonaných testů.

10:26 Roman Prymula.

"V nejbližších dnech nebudeme přijímat nová opatření. Roušky venku jsou ale případně jednou z dalších variant," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

10:20 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

K rozhodnutí o podobě ceremoniálu 28. října na Hradě dojde podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové v příštím týdnu. Prymula potvrdil, že pokud budou dodržena obecně platná opatření, tak se události zúčastní. Prezident Miloš Zeman se mu chystá udělit nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, za zvládnutí první vlny epidemie koronaviru.

10:15 Roman Prymula.

"Připravovaná polní nemocnice v Letňanech bude mít kapacitu 500 lůžek, 10 ventilovaných. Bude určena pro lehčí případy. Začneme ji využívat až v momentě, kdy budou naplněny kapacity nemocnic," řekl Prymula.

10:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 15 150 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší údaj od začátku pandemie. Dalších 232 pacientů s koronavirem zemřelo. O den dříve to bylo 13 754 případů a 286 úmrtí.

10:09 Roman Prymula.

"Musíme začít sami u sebe, snažit se zůstat doma, co to půjde. Omezení počtu kontaktů je zdaleka nejefektivnější způsob, jak počet nakažených snížit," řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Zdravotníci budou nyní pod maximální zátěží. Možná budeme muset pozvat na pomoc ambulantní specialisty. Již také využíváme pomoc mediků," dodal.

10:06 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Na trasování se podílí 901 kolegů, medici armády, policisté i ti, kteří se přihlásili na základě výzvy ministra. Funguje i sebereportování, chtěla bych všechny, kdo budou pozitivně diagnostikovaní, poprosit, aby systém využívali, velmi to proces trasování zrychlí," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

10:01

V nemocnicích je aktuálně 3002 nakažených koronavirem z toho 479 na JIP, ventilátor potřebuje 279 lidí. V říjnu se podle zdravotnických statistik nakazilo 9500 lidí starších 65 let, přes 2000 v domovech pro seniory. Častěji než mladší končí v nemocnici.

09:56

"V danou chvíli jsme schopni kapacitu navýšit. Nejbližší cíl je přidat 5000 lůžek, z toho 800-1000 s umělou plicní ventilací," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Kolaps nám nehrozí, budou to ale velmi náročné týdny," dodal.

"Má to svoji cenu. Tou bude zastavení péče, kterou zastavit lze," uvedl Černý. Nemocnice mají odložit péči, která není pro zdravotní stav pacienta nezbytná. "Bude se také více rozhodovat, která péče ještě je nezbytná a která už není," dodal.

09:54

"Nejvytíženější je aktuálně FN Motol, nejvíc nakažených covid-19 je v Praze," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Jsme ve fázi, kdy omezujeme to, co omezi lze, abychom se na očekávaný nápor hospitalizovaných připravili," dodal.

09:41

"V posledních dvou týdnech pozorujeme opravdu velký nárůst pozitivních případů v seniorním věku," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek. "Často mají tyto případy původ v sociálních zařízeních," dodal.

09:40

"Velký počet nakažených vede k tomu, že i nižší reprodukční číslo znamená velký nárůst nově nakažených," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislav Dušek.

09:37 Roman Prymula.

Nakažení covidem-19 budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) přibývat ještě deset dní až dva týdny. Kapacity pro ně v nemocnicích se už podařilo zdvojnásobit. Řekl v pátek na tiskové konferenci.

Polní nemocnice se podle ministra připravují z bezpečnostních důvodů, aby kapacity lůžek nedošly. "Neznamená to, že je využijeme," dodal. O víkendu by se první vojenská polní nemocnice s 500 lůžky měla začít stavět v halách výstaviště v pražských Letňanech, řekl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).

09:30

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden podle údajů ministerstva zdravotnictví rekordních 3666 případů nákazy koronavirem. Je to dvojnásobek přírůstku v minulém týdnu, kdy přibylo 1584 případů, o týden dříve to bylo 1220 případů. Od začátku epidemie je v kraji 9132 nakažených, před týdnem jich bylo 5466, po zpětné úpravě statistiky uvádějí 5462 případů. Rekordní je i denní nárůst, za čtvrtek přibylo 805 nakažených, překonán tak byl rekord ze středy, kdy přibylo 783 potvrzených nákaz, po zpětné úpravě je jich 789.

09:14

V Jihomoravském kraji hygienici za posledních 24 hodin odhalili 946 potvrzených případů nemoci covid-19, což je druhý nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Dalších sedm lidí v souvislosti s touto nemocí zemřelo. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

09:02

V Jihočeském kraji v posledním týdnu přibylo 2281 nových případů koronaviru. Je to v porovnání s předchozím týdnem téměř dvojnásobně vyšší nárůst. Za posledních sedm dní zemřelo s koronavirem v regionu 10 lidí. Vyplývá to z informací jihočeské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví.

08:55

Aplikaci eRouška ministerstva zdravotnictví už si aktivovalo 1,143 milionu lidí.

08:50

Aktuálně.cz přináší časovou osu čtyř měsíců, které rozhodly o tom, že je Česko v krizi. Nemám pocit, že bych pochybil, říká Babiš.

08:47

Knihkupci v období současných protiepidemických opatření nepociťují menší zájem o knihy. Situaci jim ulehčuje internetový obchod. Tržby však výrazně klesly v prodejnách ve velkých obchodních centrech. K dohnání výpadku tržeb z jara, kdy byla dva měsíce uzavřena knihkupectví, nepomůže ani předvánoční trh. Likvidační by pro knihkupce a nakladatele bylo, pokud by se před Vánoci nebo v nejbližší době prodejny zcela zavřely.

08:41

Ukrajina zaznamenala 5992 nových případů koronavirové infekce za den. Informovala o tom v pátek bezpečnostní rada země. Zemřelo dalších 92 nakažených. Ukrajina oznámeným přírůstkem počtu infikovaných překonala dosavadní rekord 5804 z 9. října. Dohromady už se v zemi nakazilo nejméně 287 231 lidí a 5394 z nich zemřelo.

08:13

Není to válka a není to zemětřesení, je to krize, která je komplikovaná, ale jsem přesvědčený, že ji zvládneme. Projev ministra Prymuly byl příliš ponurý, lidé by naopak měli jít do přírody a posílit imunitu, říká lékař Tomáš Šebek.

08:10

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku infekce.
 • Lůžek v nemocnicích bude kvůli stoupajícímu počtu pacientů s covidem-19 potřeba o 5000 více, z nich 700 s plicními ventilátory. Nemocnice mají omezit zbytnou péči, co nejdříve pacienty propouštět a vyhradit další lůžka při zachování akutní péče.
 • Na podporu cestovnímu ruchu by měla vláda vyčlenit 500 milionů korun. Budou z dosud nevyužitých peněz, které má k dispozici ministerstvo ve svém rozpočtu, řekla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
07:58

V Olomouckém kraji bylo ve čtvrtek zaznamenáno 874 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je nejvyšší počet od začátku pandemie. Dosavadní rekord z minulého pátku byl překonán o 200 případů. Za poslední týden bylo v kraji zjištěno rekordních 3131 nákaz covid-19. Ve srovnání s předchozím týdnem je to dvojnásobek. Od začátku pandemie bylo v kraji potvrzeno celkem 8398 nákaz covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:46

Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v Česku, v sousedních zemích a Maďarsku za posledních 14 dnů:

DatumČRNěmeckoPolskoRakouskoSlovenskoMaďarsko
2. října3794267322926886791322
3. října25562279236710587041086
4. října184013821934714818858
5. října311826392006750353905
6. října446028282236923320818
7. října5338402830031029877816
8. října53944516428012091037932
9. října861747214739113111841176
10. října463534835300123518871374
11. října31042467417889610541068
12. října4310412243949795041173
13. října83255132506810285311025
14. října95446638652615551410920
15. října97217334809915521929950
07:32

V Libereckém kraji za poslední týden testy potvrdily nákazu koronavirem u 2213 lidí, to je největší týdenní přírůstek od prvního zjištěného případu v březnu. Zároveň jde skoro o dvojnásobný nárůst oproti předchozímu týdnu, kdy přibylo 1164 pozitivně testovaných. Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem stoupl od minulého pátku z 11 na 22.

06:55

Krajská nemocnice v Trutnově nebude od pondělí 19. října do odvolání provádět plánované chirurgické, ortopedické a gynekologické operace u objednaných pacientů. Cílem je vytvořit dostatečné množství lůžek pro akutní péči o pacienty s nemocí covid-19. Dosud tam byly neakutní operace omezené jen částečně, řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Podle ní krajské nemocnice v Jičíně a ve Dvoře Králové nad Labem ve čtvrtek operovaly v plném rozsahu a Oblastní nemocnice Náchod, pod kterou spadá i nemocnice v Rychnově nad Kněžnou, omezovala neakutní operace zatím jen mírně.

06:45

Evropské země by měly v rámci společného boje proti koronaviru více koordinovat pravidla pro karantény nebo postupy při testování na covid-19. Shodli se na tom krátce před čtvrteční půlnocí prezidenti a premiéři států Evropské unie na závěr prvního dne bruselského summitu. Země by také měly spolupracovat při vývoji a nákupech vakcín a jejich spravedlivém rozdělení mezi zájemce, usnesli se lídři členských států. Současné šíření nákazy je podle nich důvodem k "velmi vážným obavám".

06:41

Počet dosud zaznamenaných případů nákazy koronavirem ve Spojených státech podle agentury Reuters překonal hranici osmi milionů. Jen za uplynulý měsíc přitom ve zhruba 328milionové zemi přibyl milion infikovaných. Více než 217 tisíc lidí s onemocním covid-19 v USA od začátku pandemie zemřelo. V absolutních počtech jsou Spojené státy co do počtu zemřelých a případů nákazy koronavirem nejpostiženější zemí na světě.

Za středu USA evidují 60 tisíc nově nakažených, což je nejvíce od poloviny srpna. Podle Reuters 25 amerických států zaznamenalo tento měsíc rekordní přírůstky nakažených. Všechny státy na středozápadě a severovýchodě v posledních čtyřech týdnech zaznamenaly více nově nakažených než za čtyři týdny předtím.

06:38

V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Nový rekord tak překonal ten středeční, kdy země hlásila dalších 6638 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu přibližně osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo rekordních 9721 prokázaných případů nemoci covid-19.

Úmrtí s covidem-19 v Německu za poslední den přibylo 24, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9734. Nakažených země dosud zaznamenala 348 557. 

06:10

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 9721 lidí. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku infekce. Dosavadní maximum ze středy bylo o 177 případů nižší. Aktuálně nemocných je 84 430, stav 2920 z nich vyžaduje hospitalizaci. 

06:08

Ve Vatikánu se koronavirem nakazilo dalších sedm příslušníků švýcarské gardy a celkový počet pozitivních testů ve 135členném útvaru, který po staletí chrání hlavu katolické církve, tak vzrostl na jedenáct. Další příslušníci vatikánských bezpečnostních složek čekají na výsledky testů.

Šíření nemoci mezi gardisty by mohlo ohrozit třiaosmdesátiletého papeže Františka, kterému v 21 letech lékaři kvůli vážnému zápalu plic část plíce odoperovali. Spadá tak do rizikové skupiny, ačkoli se jinak na svůj věk těší dobrému zdraví.

23:05

Na podporu cestovnímu ruchu by měla vláda vyčlenit 500 milionů korun. Budou z dosud nevyužitých peněz, které má k dispozici ministerstvo pro místní rozvoj ve svém rozpočtu. Pomoc by měla směřovat cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům. Speciální program COVID chce ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) představit v pondělí na jednání kabinetu, řekla ve čtvrtek v pořadu České televize Události, komentáře.

21:05

Španělsko dnes ohlásilo přes 13 000 nově infikovaných a 140 úmrtí, podle epidemiologa Fernanda Simóna se ale nyní situace pomalu stabilizuje. V nemocnicích je nyní přes 11 500 pacientů s covidem-19, na 1700 z nich na jednotkách intenzivní péče. Podle Simóna tak je kapacita intenzivních lůžek naplněna z necelé pětiny, takže v tomto ohledu je oproti jarním měsícům nápor na nemocnice mnohem menší. V 47milionovém Španělsku se od začátku epidemie infikovalo přes 920 000 lidí, na 33 500 z nich zemřelo.

20:54

Jihočeští hygienici dnes zaznamenali 548 nových případů koronaviru. Je to téměř o sto víc než ve středu a jedná se o největší jednodenní nárůst od začátku šíření nákazy. Dva senioři na následky komplikací s covidem zemřeli. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka krajské hygienické stanice na jihu Čech Kvetoslava Kotrbová.

20:30

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo rekordních 30 621 případů nákazy koronavirem. V zemi zemřelo dalších 88 infikovaných, a celková bilance mrtvých tak vzrostla na 33 125. Británie hlásí denní přírůstek 18 980 případů infekce a 138 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Nad hranici 30 000 případů za den se Francie, která má asi 67 milionů obyvatel, od počátku epidemie covidu-19 dostala poprvé. Dosavadní rekord byl ze soboty, kdy ministerstvo zdravotnictví informovalo o 26 896 nových případů za 24 hodin. Celkem se nákaza prokázala již u více než 809 000 lidí.

19:59

Německo na svůj seznam rizikových oblastí zařadilo celé Slovensko. Dosud na něm bylo jen několik jeho okresů. Za rizikové kvůli šíření koronaviru bude Berlín od soboty považovat i Nizozemsko, části Polska a prakticky celou Francii. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Česko je na německém seznamu rizikových oblastí už od 25. září.

19:51

V nemocnicích íránské metropole Teheránu už nejsou žádná volná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Tento týden ministerstvo zdravotnictví hlásilo třikrát dosud nejvyšší počty nově nakažených koronavirem za 24 hodin.

19:15

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména v říjnu, kdy opakovaně zemřelo přes 20 lidí za den (rekord je 62 mrtvých z 12. října), na jaře rostl podobným tempem v řádu týdnů. První stovka mrtvých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí, 18. května dosáhl počet zemřelých hranice 300, tedy za osm týdnů od prvního úmrtí.

19:13

Pracovní povinnost by se v Moravskoslezském kraji mohla dotknout zhruba 1700 studentů, kteří studují na vysokých školách v regionu. Vyplývá to z údajů, které poskytli mluvčí univerzit, kde studují vysokoškoláci, kteří by mohli být povoláni pro boj s koronavirem. Mluvčí Ostravské univerzity Lucie Fremrová i mluvčí Slezské univerzity v Opavě Karin Martínková řekly, že seznamy studentů už univerzity poskytly kraji.

19:10

Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v úterý pořádala on-line diskusi předních českých virologů, infektologů či imunologů o nynější pandemii. Redakce Aktuálně.cz vybrala informace odpovídající na časté dotazy veřejnosti: Proč Česko tak silně zasáhla druhá vlna? Kde jsou příčiny a jak je napravit? Jaká rizika jsou největší? Jak je to s vývojem léků na nemoc covid-19?

18:47

Vysočina má třetí den po sobě rekordní nárůst nových případů covidu-19. Dnes hygienici zaevidovali 482 nových případů, o 111 víc než ve středu a o 131 víc než v úterý. Zemřeli také další tři lidé pozitivně testovaní na koronavirus. Od začátku pandemie na Vysočině zemřelo 48 lidí, nakažených je v součtu 6105. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice.

Nejvíc nemocných, 143 lidí, přibylo na Žďársku. Na 100 000 obyvatel tam za posledních sedm dní připadá přes 564 nakažených.

18:12

V Česku dnes do večera přibylo 5560 případů covidu, o 119 méně, než byl rekordní nárůst ve středu večer. Počet aktuálně nemocných překročil 82 000.

Počet hospitalizovaných s covidem v Česku vzrostl za den o 242 na 2920, ve vážném stavu je 543 z nich, o 25 více než o den dřív. Úmrtí přibylo 46 na 1218.

Laboratoře v Česku přitom ve středu podruhé v řadě otestovaly na koronavirus dosud nejvíc lidí za den. Testů bylo 34 612, pozitivní byla více než čtvrtina z nich.

18:11

 Izraelští ministři odpovědní za řešení epidemie covidu-19 dnes odhlasovali uvolnění části restrikcí zavedených v září. Od neděle budou znovu otevřená předškolní zařízení i menší podniky, jejichž zaměstnanci nejsou v přímém kontaktu se zákazníky, a budou se moci konat svatby s účastí do 20 hostů. Izrael ruší původní přísná opatření, protože se díky nim podařilo zásadním způsobem snížit počty nově nakažených.

18:01

V Itálii za poslední den přibylo téměř 9000 nových případů nákazy koronavirem, nejvíce od začátku epidemie. Rekordní však byl i počet provedených testů, kterých zdravotníci vyhodnotili přes 160 000. Výrazně se zvýšila rovněž denní bilance obětí: za 24 hodin zemřelo 83 lidí, což je dvakrát více než o den dříve. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.

17:44

Pražské nemocnice připravují pro lidi s covidem-19 další lůžka. Někde jich může za současného omezení odložitelné péče přibýt i několik stovek. Uvedli to zástupci vedení a mluvčí zdravotnických zařízení. Nemocnice většinou nemají volný personál, který by mohly vyčlenit do plánované polní nemocnice v Letňanech. Tam má vzniknout až 500 lůžek.

"Pokud bychom museli dát personál do nějakých takových zařízení, tak bychom nemohli pracovat na naší úrovni. Myslím si, že tak daleko ten krok ještě není," řekla k tomu dnes novinářům náměstkyně ředitele Nemocnice na Bulovce a primářka tamní infekční kliniky Hana Roháčová.

17:18

Lékařské fakulty Univerzity Karlovy zatím nemají informace o tom, jak by mělo vypadat povinné zapojení studentů do pomoci ve zdravotnictví, které jim v souvislosti s epidemií koronaviru v pondělí uložila vláda. Podle zástupců fakult by se to mělo upřesnit asi v nejbližších dnech podle toho, jak pražský magistrát a kraje zmapují aktuální potřeby v nemocnicích. Vedení tří pražských fakult se již minulý pátek domluvilo na spolupráci s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Tento týden fakulty úřadům předaly požadované seznamy studentů. 

17:02

Do 25 škol vyčleněných v Plzeňském kraji od středy pro děti zdravotníků, hygieniků, hasičů, policistů, vojáků a pracovníků v sociálních službách dnes přišlo 70 dětí, o 40 více než ve středu. V pátek by jich mělo být opět více, seznam se stále doplňuje, řekla vedoucí krajského odboru školství Jaroslava Havlíčková. Nejvíce, do 20 dětí, přišlo v Plzni a Klatovech.

16:57

Kandidátka Demokratické strany na viceprezidentku Spojených států Kamala Harrisová zruší cesty naplánované na nejbližší dny kvůli pozitivnímu testu své poradkyně na koronavirus. V prohlášení to ve čtvrtek oznámil volební štáb demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena. Harrisová se má k výjezdům v rámci kampaně vrátit v pondělí.

17:00

Kolaps nemocničního systému se blíží, věřím, že se ho podaří zastavit, vše záleží na dodržování opatření, na vrcholu epidemie bychom mohli být za týden, říká koordinátor testování, mikrobiolog Marián Hajdúch. Nemáme přehled o tom, jaké číslo infikovaných v populaci máme, Prymulův projev je začátek minimálně třítýdenního náročného boje, dodává.

Kolaps nemocnic se blíží, jsme na hraně, pořád to není vrchol epidemie, říká Hajdúch

Kolaps nemocničního systému se blíží, věřím, že se ho podaří zastavit, vše záleží na dodržení opatření, na vrcholu epidemie bychom mohli být za týden. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
16:51

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová opustila krátce po začátku summit EU. Oznámila, že byla v kontaktu s člověkem nakaženým covidem-19 a že se izoluje.

16:13 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Výrobce zdravotnických lůžek Linet může státu dodat 4000 lůžek kvůli koronavirové epidemii během listopadu, první část už v příštím týdnu. Sdělil to ředitel společnosti Tomáš Kolář. O plánovaném nákupu 3000 postelí a 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Stát chce podle premiéra kvůli šíření nemoci covid-19 zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice.

Zakázka, na niž vláda zaslala Linetu poptávku ve středu večer, podle ředitele dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se více soustředí na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. "Musíme zmobilizovat naše dodavatele," uvedl Kolář.

16:10

V Nizozemsku i v Belgii dnes zaznamenali rekordní denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem. V Nizozemsku přibylo výrazně přes 7000 dalších infikovaných, v Belgii dokonce přes 8000.

15:58

Příbramská nemocnice by měla problém se zajištěním personálu pro lůžka, která mají vzniknout mimo zdravotnická zařízení. Už nyní kvůli chybějícím zdravotníkům omezuje neakutní péči, aby měla personál pro pacienty s covidem-19. Lůžek je ale zatím dost, potvrdil dnes mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

15:41

Na seznamu kvůli uložené pracovní povinnosti v souvislosti s epidemií covidu-19 je v Olomouci zhruba 700 mediků a studentů nelékařských zdravotnických oborů. Celkem 400 z nich je z lékařské fakulty Univerzity Palackého, dalších zhruba 300 z fakulty zdravotnických věd. Část studentů se už do práce zapojila, pomoci mohou hlavně jako sanitáři. Působit by měli nejen ve Fakultní nemocnici v Olomouci, ale i v ostatních páteřních nemocnicích na střední Moravě.

15:39

Spojené státy ve středu zaregistrovaly 59 494 případů nákazy koronavirem a 985 úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse. Přírůstek bilance nakažených je podle jejích statistik nejvyšší od 14. srpna, kdy denní součet naposledy překonal 60 tisíc. Deník The New York Times napsal, že vývoj epidemie v USA směřuje ke třetímu vrcholu.

15:19

Lůžek v nemocnicích bude kvůli stoupajícímu počtu pacientů s covidem-19 potřeba o 5000 více, z nich 700 s plicními ventilátory. Nemocnice mají omezit zbytnou péči, co nejdříve pacienty propouštět a vyhradit další lůžka při zachování akutní péče. Vyplývá to ze zprávy národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého k datům dispečinku intenzivní péče, které zveřejňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Z některých prediktivních modelů vyplývá, že současné kapacity by mohly být bez posílení vyčerpány už na konci října. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pondělí v projevu řekl, že třeba bude až 10 000 lůžek pro pacienty s covidem-19, urgentní a neodkladnou péči.

15:13

O plicní ventilátory CoroVent určené nemocným s koronavirem požádalo podle výrobce v posledních 48 hodinách 21 zdravotnických zařízení v Česku. Ventilátory vyrábí firma MICo Medical. Jen za dnešek se ozvalo osm nemocnic, sdělil majitel třebíčské skupiny MICo Group Jiří Denner v tiskové zprávě. Zdravotníky vyzval, aby se pomocí příslušného formuláře na webu ČVUT hlásili co nejrychleji, protože firma potřebuje mít přehled o jejich reálných potřebách. Výroba části ventilátorů CoroVent byla hrazena z darů, jak bude financována další výroba, zatím Denner neví.

15:08

Jihomoravští policisté rozdali dvě desítky pokut lidem, kteří porušovali protikoronavirová opatření. Nejčastěji šlo o nedodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti, nenošení roušek ve vnitřních prostorách, v městské hromadné dopravě či na zastávkách. Na webu policie to dnes uvedl mluvčí Petr Vala. Cílem vládních nařízení je omezit šíření nemoci covid-19.

14:59

Státní zastupitelství sídlící v hlavním městě vypracovala krizové plány, podle nichž budou zajišťovat chod svých úřadů v případě onemocnění větší části státních zástupců covidem-19. Například vrchní státní zastupitelství počítá i s možností evakuace úřadu mimo Prahu a zařídilo svým zaměstnancům očkování proti chřipce i služební dopravu za pracovními povinnostmi. Na městském i obvodních státních zastupitelstvích museli zaměstnanci kvůli ochraně zdraví omezit vzájemné kontakty na nezbytné pracovní minimum.

"Vrchní státní zastupitelství je připraveno dostát všem povinnostem i v této složité a neobvyklé situaci," vzkázala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

14:58

Nevládní organizace na pomoc potřebným vyzývají kvůli šíření koronavirové nákazy lidi v Česku k soucitu s ohroženými, pomoci blízkým a dodržování opatření. K výzvě se připojily dvě desítky známých dobročinných společností, spolků či nadací. Mezi ně patří třeba Charita ČR, Člověk v tísni, Život 90, Lékaři bez hranic, Česká rada dětí a mládeže, Diakonie ČCE či Liga lidských práv.

Neziskové a církevní organizace provozují dvě třetiny zařízení pro potřebné v Česku. Patří sem azylové domy, domovy pro postižené či seniory, centra denních služeb, stacionáře, noclehárny, poradny, intervenční centra či terapeutické dílny. Neziskoví a církevní poskytovatelé zajišťují i pomoc v terénu.

14:46

Vláda v pátek vydá nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražských Letňanech. Zařízení má pojmout až 500 lůžek a vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a nedostatku lůžek ve standardních nemocnicích. Ministerstvo obrany dnes v tiskové zprávě uvedlo, že vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál.

14:17

Nemocnice Kyjov hledá pracovníky z řad veřejnosti, kteří by nemocnici pomohli vyřešit nedostatek personálu kvůli šíření nemoci covid-19. Práce by byla placená, na dohodu. Nemocnice zaměstnává kolem 1000 lidí, asi 50 z nich je nemocných. Zařízení se stará o více než 60 pacientů s covidem-19. Zastavila už veškeré plánované operace, aby měla lůžka a personál pro lidi s koronavirem. Provádí jen akutní zákroky.

14:11

Dobrovolníci z řad studentů i pracujících začali kvůli vývoji pandemie koronaviru opět pomáhat potřebným. Podobně jako na jaře chodí zdarma doučovat děti, anebo třeba zprostředkovávají videohovory mezi seniory a jejich odloučenými rodinami. I přesto, že někteří pracují nebo studují, věnují několik hodin týdně nezištnému pomáhání. Má to smysl, plyne z vyjádření dobrovolníků.

K propojení nabídky a poptávky slouží například dobrovolnické centrum Masarykovy univerzity v Brně MUNI pomáhá. Nově představilo stejnojmennou aplikaci, která usnadňuje koordinaci.

"Studenty lékařské fakulty posíláme do nemocnic, studenty pedagogické fakulty na hlídání a doučování dětí zdravotníků. Zároveň se nám ale hlásí i pracující," uvedla koordinátorka Barbora Hauserová. Dodala, že je teď potřeba více dobrovolníků než na jaře, protože lidé dál pracují i studují, zatímco tehdy se normální život prakticky zastavil.

14:06

Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, kterou nemocnice využívají k léčbě covidem-19 nakažených osob v těžkém stavu, je málo. V posledních týdnech přitom spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste. Některé pražské nemocnice proto apelují na ty, kteří se vyléčili z covidu-19, aby přišli krevní plazmu darovat. Mohou tak pomoci ostatním pacientům, kterým může plazma zachránit jejich zdraví, uvedl primář Transfuzního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze Petr Turek.

13:50

Městská firma Pražské služby eviduje v současné době desítku zaměstnanců nakažených nemocí covid-19. Další zaměstnanci jsou v karanténě. Chod společnosti a svoz odpadu to neovlivňuje. Dnes to uvedl mluvčí PSAS Radim Mana. PSAS mají zhruba 1700 zaměstnanců a mají na starosti svoz odpadu. Obyvatele metropole firma vyzývá, aby použité roušky a další pomůcky vyhazovali do koše zabalené do mikrotenových sáčků.

13:38

V Královéhradeckém kraji k dnešku přibylo za 24 hodin 486 potvrzených případů covidu-19 na 5327. V přepočtu na 100 000 obyvatel je to zhruba 966 případů nákazy. V celkovém počtu nakažených na 100 000 obyvatel byl dnes kraj třetím nejméně zasaženým regionem v ČR, vyplynulo z webu ministerstva zdravotnictví. Údaje jsou zhruba k 01:00. Nižší hodnotu, zhruba 878 případů na 100 000 obyvatel, měly dnes po půlnoci Ústecký a také Karlovarský kraj, kde bylo 912 případů na 100 000 obyvatel.

13:32

Na Vítězném náměstí v Praze 6 se v neděli otevře nové odběrové místo pro testování na covid-19. Vzniklo ve spolupráci s pražským magistrátem a provozovat ho bude firma GHC Genetics. Další, které bude fungovat v režimu drive-in, začne fungovat příští středu u koupaliště Džbán. Obě místa budou zajišťovat odběry pro samoplátce i zájemce se žádankou. Podle stránek města a ministerstva zdravotnictví se nyní lze v metropoli nechat otestovat na 33 místech, magistrát chce postupně zajišťovat další.

13:20

Nemocnice v Jihomoravském kraji včetně fakultních mohou počet nyní vyčleněných více než 1100 lůžek pro lidi s nemocí covid-19 navyšovat o stovky. Problém ale bude činit nedostatek personálu. Část zdravotníků je totiž v karanténě a někteří zůstali doma s dětmi kvůli zavření škol. Nemocnice proto žádají o výpomoc mediky a další studenty.

13:19

O vlastní zdraví se v souvislosti s šířením koronaviru obávaly v září téměř tři pětiny českých občanů, což je nejvíce za sledované období, tedy od května letošního roku. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Téměř tři čtvrtiny lidí se obávají i o zdraví svých blízkých. Ohledně dalšího vývoje situace kolem šíření koronaviru v Česku, v Evropě i ve světě byla v září česká veřejnost značně pesimistická.

13:10

Karlovarská krajská nemocnice musela zastavit plánované operace, důvodem je zvyšující se počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a nedostatek zdravotnického personálu. Pod krajskou nemocnici spadají i nemocnice v Karlových Varech a v Chebu. Volná lůžka na intenzivní péči sice ještě mají, kvůli nedostatku personálu ale jejich počet nelze navyšovat. 

12:52

Lidé, kteří se nakazí novým koronavirem tento týden, jsou vystaveni riziku, že už pro ně nebude k dispozici lůžko v nemocnici. Českému rozhlasu Plus to dnes řekl docent biochemie a prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka. Dodal, že podle modelů bude kapacita českých nemocnic zaplněna na konci října. Aktuální vývoj epidemie v Česku je podle Konvalinky horší, než předpokládaly pesimistické scénáře.

Konvalinka uvedl, že v současnosti nejsou nemocnice plné a mají stále volná lůžka, růst počtu nakažených je ale v posledních dnech exponenciální. "Podle nejenom našich, ale i evropských zkušeností lidé, kteří skončí v nemocnici za tři týdny, jsou infikováni dnes a zítra," podotkl Konvalinka. Podle modelů má přitom být stávající kapacita nemocničních lůžek vyčerpána na konci měsíce. Lidé, kteří se nakazili minulý týden, proto podle Konvalinky ještě lůžko v nemocnici mít budou. "Jestli se během tohoto týdne nakazíte, tak jste ve velkém nebezpečí, že pro vás to lůžko nezbude," dodal.

Jan Konvalinka v DVTV
Jan Konvalinka v DVTV | Foto: DVTV
12:36

Policie udělala na Vysočině ve středu 777 kontrol dodržování protiepidemických opatření vyhlášených kvůli koronaviru. Zjistila 80 pochybení, většinou to bylo nenošení roušek nebo shlukování většího počtu lidí, všechna řešila domluvou. V případě neuposlechnutí by hrozil až desetitisícový postih. ČTK to sdělila mluvčí policie Dana Čírtková.

Restaurací se porušování zákazů netýkalo. "Ty, které jsme objížděli, byly včera (ve středu) opravdu vzorně zavřené," řekla Čírtková. Lidé podle ní ale často neměli roušky na zastávkách hromadné dopravy. Někde se shromažďovalo více než povolených šest lidí. "Upozornili jsme je a rozešli se," řekla Čírtková.

12:46

Univerzita Karlova (UK) a České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze již předaly úřadům seznamy studentů, kterých by se podle pondělního nařízení vlády kvůli epidemii covidu-19 měla týkat povinnost zapojit se do pomoci ve zdravotnictví a sociálních službách. Na seznamu UK je zhruba 5000 studentů, ČVUT jich má k dispozici 283.

12:26

Na kolejích Technické univerzity v Liberci zůstalo po vládních nařízeních omezujících pobyt studentů kvůli šíření koronaviru kolem 700 studentů, tedy zhruba 40 procent ubytovaných. Jsou mezi nimi cizinci, ale také budoucí zdravotníci a záchranáři či studenti pedagogických a sociálních oborů, kteří mají praxi nebo jsou na seznamech pro povolané státem, řekl dnes mluvčí univerzity Radek Pirkl. Zatím ale podle něj nikdo ze studentů povolán nebyl.

12:19

Umisťovat v současné době pacienty s nemocí covid-19 do lázeňských zařízení by podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy nebylo vhodné. Lázně by měly být podle něj až tím posledním místem, pokud by bylo něco takového potřeba. Na rozdíl od jara jsou totiž lázně nyní stále v provozu a poskytují péči lázeňským klientům, řekl. O možnosti využít pro nakažené i lázeňská zařízení dnes mluvil premiér Andrej Babiš (ANO). Médiím řekl, že už kontaktoval některá lázeňská zařízení.

12:10

Polsko dnes oznámilo 8099 nových případů nákazy koronavirem, což je největší přírůstek za jeden den od začátku epidemie. Předchozí rekord padl ve středu, kdy ministerstvo zdravotnictví informovalo o 6526 nových případech. Krizový štáb by měl dnes podle vládního mluvčího rozhodnout o nových omezeních, a to vzhledem k nepříznivým prognózám dalšího vývoje.

12:14

Sedm vědců z různých oborů sepsalo výzvu, ve které se s neobyčejnou naléhavostí obracejí na veřejnost. Upozorňují, že situace je kritická, a vyzývají každého, aby maximálně omezil kontakty s jinými lidmi. Pokud už lidé musí jít ven, tak mají bezpodmínečně nosit roušky. Jinak bude počet mrtvých narůstat ještě dramatičtěji a zdravotní systém zkolabuje.

12:11

Nemocnice na Bulovce postupně mění pracoviště na lůžka pro pacienty s covidem-19. Může jich nabídnout až 228, 75 na jednotkách intenzivní péče a 41 s plicním ventilátorem. Aktuálně je v nemocnici asi 50 hospitalizovaných s covidem-19, jejich počet se zvyšuje zatím mírně. Novinářům to dnes řekli ředitel nemocnice Jan Kvaček a primářka Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Hana Roháčová.

12:07

Brno kvůli šíření nemoci covid-19 může v případě potřeby vybudovat na výstavišti záložní nemocnici s 300 lůžky v podstatě do týdne. Byla by v pavilonu G2, řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Problémem by ale bylo personální zajištění, zdůraznila. Podle Vaňkové by ho musel zajistit stát.

Nový pavilon - na obrázku napravo od kulatého - bude dlouhý 214 metrů, široký 90 metrů
Nový pavilon - na obrázku napravo od kulatého - bude dlouhý 214 metrů, široký 90 metrů | Foto: Aktuálně.cz
12:00

U lůžek pro pacienty s nemocí covid-19, která by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) případně vzniknout mimo nemocnice, by byl v Liberci problém se zajištěním personálu, řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Premiér dnes uvedl, že plánuje nakoupit pro celé Česko 3000 postelí od firmy Linet, a navíc od stejné firmy 1000 lůžek pro těžké případy. Liberecký kraj ale zatím nemá žádné informace, že by měla být i v libereckém regionu, řekl dnes mluvčí kraje Filip Trdla.

11:48 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se za uplynulý den koronavirem nakazilo 13 754 lidí, informuje dnes agentura Interfax s odkazem na ruský operativní štáb. Dalších 286 nemocných s covidem-19 zemřelo, což je dosavadní rekord. Počet infikovaných koronavirem se v Rusku po příznivém vývoji v létě začal opět zvyšovat na začátku září.

11:40

V programu na podporu audiovizuálního průmyslu bude téměř 100 milionů korun a tyto finance bude rozdělovat Státní fond kinematografie. Uvedlo to dnes ministerstvo kultury v tiskové zprávě. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) příslušný návrh předloží vládě v pondělí 19. října. Filmoví producenti a distributoři kritizovali první program COVID kultura i jeho pokračování, které by mělo být spuštěno dnes. Ani na jeden z nich podle zástupců několika oborových asociací lidé z audiovizuálního průmyslu nedosáhli.

11:30

Fakultní nemocnice Brno využila školy vyčleněné pro rodiny zaměstnanců záchranných složek pro 67 dětí svých pracovníků. V tiskové zprávě to sdělila mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Dalších 100 zaměstnanců zůstalo po vládou nařízeném uzavření škol kvůli koronaviru s dětmi doma na tzv. ošetřování člena rodiny (OČR). Jihomoravský kraj na základě nařízení vlády vyhradil asi 40 škol pro hlídání dětí zdravotníků, policistů či záchranářů. Vyčlenění škol má zabránit tomu, aby pracovníci klíčoví pro zvládání koronavirové krize museli zůstat s dětmi doma.

Foto: Fakultní nemocnice Brno
11:25 Roman Prymula.

Ambulantní specialisté žádají ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) o upřesnění, zda a za jakých podmínek případně počítá s jejich nástupem do nemocnic. Sdružení ambulantních specialistů to uvedlo v dopise Prymulovi. Prezident České lékařské komory Milan Kubek vyzval lékaře, kteří odešli pracovat do ciziny, aby přijeli pomoci svým kolegům do Česka. Nemocnicím začíná kvůli přílivu pacientů s covidem i rostoucímu počtu nakažených zdravotníků chybět personál. Kubek to uvedl ve výzvě, kterou komora zveřejnila na webu.

11:19 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula zveřejnil jednoduchou, třívteřinovou výzvu: "Zůstaňte doma".

11:17

Ve Středočeském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1596 nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek za celou dobu trvání pandemie. Oproti předchozímu dni jde o více než dvojnásobek, od úterý do středy přibylo 642 nemocných covidem-19. 

11:00

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 1552 případů koronavirové infekce. Už ve středu země s necelými devíti miliony obyvatel hlásila 1555 nových případů. Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil vývoj za znepokojující a poukázal na čísla v sousední České republice, která by podle něj i v Rakousku měla fatální dopady na ekonomiku a zdravotnictví.

10:56 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček nechtěl odhadovat, jak dlouho bude letňanský areál nutné využívat. "Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí epidemie, teď těžko hovořit o ukončení. Myslím, že bude potřeba relativně dlouho," řekl. Paralelně se podle něj pracuje na hledání dalších záložních kapacit v hotelech, lázních a jiných objektech. "Výstavba záložních lůžek se plánuje už nějakou dobu, nejviditelnější teď budou Letňany," řekl. Počet lůžek se bude upravovat podle situace.

10:52

Pražský magistrát zatím nebude rušit kvůli šíření nemoci covid-19 parkovací zóny, jako tomu bylo letos na jaře. Důvodem je, že nebyl zaveden tzv. lockdown, lidé dojíždí do práce a zpět domů, kde by jim zrušení zón zkomplikovalo parkování. Platnost zón byla zrušena letos od března do května a město na parkovném letos přijde o více než 140 milionů korun. Rezidenti platí 1200 korun ročně.

Parkovací zóna na Praze 1.
Parkovací zóna na Praze 1. | Foto: ČTK
10:42

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) má k dispozici 2500 lůžek a je připravena k jejich rychlému vyskladnění a dovozu na místo určení, uvedl dnes předseda SSHR Pavel Švagr. Stát chce kvůli šíření nemoci covid-19 zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice.

"Máme v tuhle chvíli ve státních hmotných rezervách 2500 lůžek. Už jsem dal pokyn, abychom je připravili k eventuálnímu rychlému vyskladnění, ale ještě to není na stole. Ústřední krizový štáb ví, že tato dispozice u správy hmotných rezerv je, a jakmile nastane ta správná chvíle a bude-li požadavek příslušného ministerstva, předpokládám ministerstva zdravotnictví, tak my budeme samozřejmě připraveni," řekl Švagr.

10:38

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 1115 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i 16 úmrtí a za dva dny je 29 nových hospitalizací. Na lůžkách je celkem 331 lidí. Z toho je 29 ve vážném stavu.

10:21

Na Slovensku ve středu přibylo rekordních 1929 potvrzených případů nákazy koronavirem. Na sociální síti to napsal premiér Igor Matovič, podle kterého bylo v pětimilionové zemi zároveň provedeno dosud nejvíce, a to 12 502 testů na infekci. Ráno začala na Slovensku platit nová opatření s cílem omezit šíření pandemie.

10:22

Plzeňský kraj má další denní rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Za středu jich přibylo 555, jeden člověk zemřel. Zatímco počty nově nakažených lidí rostou v posledních týdnech každý den po stovkách, vyléčených lidí denně přibude jen několik, nanejvýš desítky. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

09:53

Výrobce zdravotnických lůžek Linet může státu dodat 4000 lůžek kvůli koronavirové epidemii během listopadu, řekl ředitel Tomáš Kolář. O plánovaném nákupu 3000 postelí a 1000 lůžek pro pacienty v těžkém stavu řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Stát chce podle premiéra kvůli šíření nemoci covid-19 zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice.

Zakázka podle ředitele Linetu dostane přednost před některými jinými dodávkami. I výroba se bude více soustřeďovat na nyní potřebné typy lůžek. Společnost musí lůžka pro stát teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. "Musíme zmobilizovat naše dodavatele," uvedl Kolář.

09:36

Aktuální čísla z Moravskoslezského kraje:

09:26

Záruky z programu Covid III plánuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) prodloužit až do konce příštího roku. Podmínky programu by měly zůstat stejné. Zároveň by ale půjčky z programu měly být nejen na provoz firem, jako dosud, ale i na investice. Ministerstvo to sdělilo po dnešním jednání ministryně se zástupci bank. Novelu zákona o státních zárukách předloží Schillerová na pátečním mimořádném jednání vlády, navrhne ji projednat ve stavu legislativní nouze.

09:00 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, sdělil dnes vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes před odletem na summit v Bruselu novinářům řekl, že náhradní kapacity mimo nemocnice je kvůli nepříznivé prognóze vývoje epidemie koronaviru nutné začít budovat už o víkendu.

08:42

Podle ředitele Linetu Tomáše Koláře musí společnost lůžka teprve vyrobit, většinu v Želevčicích na Kladensku a možná využije i výrobní kapacity v Německu. Lůžka by měla být dodána v listopadu, řekl Kolář.

08:13

V Ústeckém kraji ve středu přibylo podle údajů krajské hygienické stanice 511 potvrzených nákaz koronavirem. Nárůst překonal sobotní rekord, kdy přibylo 339 nemocných. V úterý se potvrdila nemoc u 257 lidí. Na Teplicku se ve třech domovech pro seniory objevila nákaza u 12 klientů, z nichž dva leží v nemocnici a tři čekají na test v karanténě. Nakažení jsou také zaměstnanci. Podkrušnohorské domovy sociálních služeb, pod něž všechna tři zařízení spadají, o tom informovaly na svém webu.

07:48

Zvyšovat počet lůžek mimo nemocnice kvůli koronavirové epidemii by měl stát začít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) už tento víkend. Nakoupit plánuje 3000 postelí od firmy Linet, k tomu 1000 pro těžké případy. Babiš před odletem do Bruselu novinářům také řekl, že kvůli očekávanému zvýšení počtu nemocných kontaktoval i lázeňská zařízení a hovořil "s bavorskou stranou". Chce ale, aby nápor zvládlo Česko samo.

"Musíme urychleně stavět náhradní kapacity, toto je absolutní úkol," uvedl. Armáda a Ústřední krizový štáb by s tím podle něho měly začít už o víkendu. Personální zabezpečení dostali na starost ředitelé nemocnic. "Mají propozice, co mají dělat," uvedl premiér.

07:40

České dráhy hlásí omezení některých linek.

07:09

V Praze ve středu přibylo 1283 prokázaných případů nemoci covid-19. Byl to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordem zůstává 1380 odhalených případů nákazy z pátku. Aktuálně je v hlavním městě přes 14 000 nemocných. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:53

Koronavirem se nakazil i nejmladší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa Barron. Oznámila to ve středu jeho matka a první dáma Melania Trumpová, podle které jsou po posledních testech oba negativní. Bílý dům na začátku října informoval, že se nákaza u čtrnáctiletého Barrona neprokázala, připomněla agentura AP. Tehdy se koronavirus potvrdil u obou jeho rodičů.

Donald Trump na snímku se synem Baronem
Donald Trump na snímku se synem Baronem | Foto: Reuters
06:41

V Německu za poslední den přibylo 6638 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Ve čtvrtek o tom s odvoláním na Institut Roberta Kocha informuje agentura Reuters. V Česku, které má oproti Německu přiližně osmkrát méně obyvatel, ve středu přibylo rekordních 9544 prokázaných případů nemoci covid-19.

06:32

V Česku se koronavirus nyní i nadále nejrychleji šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 616 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Plzeň-sever s 539 případy. Třetím je okres Žďár nad Sázavou s 537 případy na 100 000 obyvatel za týden.

06:26

Od 1. března, kde se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem v Česku infikovalo více než 139 000 lidí, z toho 68 531 od začátku října. Necelá polovina ze všech nemocných už se uzdravila.

S prokázaným koronavirem dosud zemřelo 1172 lidí. Ve středu jich umřelo 35, v úterý o deset více a v pondělí 58, dosud nejvíc za jeden den. Od začátku měsíce stoupl počet úmrtí lidí o 501 případů, což je víc než dvojnásobný počet než za celé září.

06:10

V Česku ve středu přibylo 9544 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den od začátku epidemie. Dosavadní maximum z pátku bylo o 927 nižší. Aktuálně nemocných je přes 77 000. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích je 2678 pacientů s koronavirem.

22:27

Internetový portál YouTube odstraní videa, která obsahují nesprávné informace o vakcínách proti koronaviru. Síť zakáže jakýkoli související obsah, jenž bude v rozporu s informacemi zdravotnických úřadů nebo Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala dnes agentura Reuters. YouTube tak rozšiřuje pravidla, která mají bránit šíření klamných informací nebo konspiračních teorií o pandemii koronaviru.

22:00

Německo se chystá opět zpřísnit opatření v boji s koronavirem. V případě určitého epidemického vývoje se lokálně rozšíří povinnost nosit roušky, omezí se počet účastníků soukromých oslav a restaurace a hospody se budou zavírat už ve 23:00. Kancléřka Angela Merkelová se na tom podle zdrojů agentury DPA dohodla při jednání s premiéry šestnácti spolkových zemí, které trvá už více než sedm hodin.

21:45

Aplikaci eRouška si v mobilních telefonech aktivoval milion lidí. Na Twitteru o tom dnes večer informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Už dopoledne oznámili nárůst počtu stažení za poslední den, kdy operátoři rozesílali textové zprávy s výzvou k instalování aplikace, o 178 000 na 861 000 aktivací. Do konce léta mělo aplikaci jen asi 250 000 lidí. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by bylo pro její maximální využití v koronavirové epidemii potřeba, aby si ji do telefonu stáhlo šest milionů uživatelů.

21:24

Vývoj vakcíny proti koronaviru v Británii střeží tajná služba MI5. Šéf kontrarozvědky dnes podle agentury Reuters uvedl, že britští agenti se snaží vědecký výzkum očkovací látky ochránit před krádeží dat nebo sabotáží. "Je zcela zřejmé, že celosvětová cena za první použitelnou vakcínu proti tomuto smrtícímu viru je obrovská, takže předpokládáme, že široká škála dalších stran ve světě bude mít o tento výzkum zájem," nechal se slyšet šéf Ken McCallum.

21:19 Roman Prymula.

Fakultní nemocnice omezí plánované operace a péči. Kapacitu a lůžka, která se jim tak uvolní, mají připravit pro pacienty s covidem-19. Dohodl se na tom s řediteli nemocnic ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Oznámil to dnes večer ve videu na svém Twitteru. Podle Prymuly se bude muset původně plánovaný počet míst pro nemocné s koronavirem kvůli rostoucímu počtu případů zdvojnásobit. Jaký by měl být, ministr neupřesnil. Fakultní nemocnice začaly péči omezovat už v minulých dnech.

21:17

Hygienici v Jihočeském kraji dnes zaznamenali 441 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší nárůst covidu za 24 hodin od začátku epidemie. Laboratoře na jihu Čech dnes analyzovaly téměř 1500 odebraných vzorků. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

21:16

Sledujte koronavirový speciál DVTV.

Hrozí nám průšvih, věděla vláda. Proč šlápla na brzdu tak pozdě? Sledujte DVTV

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula
Hosty vysílání jsou autor iniciativy Masks4All Petr Ludwig, ekonom CERGE-EI Štěpán Jurajda a herec Tomáš Novotný. | Video: Daniela Drtinová
21:15

Nejen Česko, ale i další evropské země hlásí rekordní denní počty osob zasažených koronavirovou infekcí a v boji s pandemií zavádí přísnější opatření. Nejvyšší 24hodinovou bilanci od počátku epidemie dnes oznámily například s Českem sousedící Polsko a Rakousko, dosud podzimní vlnou méně zasažená Itálie či některé balkánské země. Počet nakažených od prvního potvrzeného případu na přelomu roku celosvětově překonal hranici 38 milionů, z nichž přes jeden milion osob zemřelo. Nejhůře zasaženými zeměmi v obou ohledech zůstávají Spojené státy, Indie a Brazílie.

21:12

Francouzský prezident Emmanuel Macron upřesnil pravidla nočního vycházení, která mají v zemi začít platit. "Zákaz vycházení bude trvat čtyři týdny a parlament požádáme, aby jej prodloužil do 1. prosince. Šest týdnů se nám zdá užitečných," uvedl Macron. Vycházet nebudou moci lidé v určených městech od 21:00 do 6:00. Kromě Paříže a regionu v jejím okolí, takzvaného Ile-de-France, se opatření týká také druhého největšího města Marseille a jeho okolí, Grenoblu, Lille, Lyonu, Rouenu, Saint-Étienne, Toulouse a Montpellieru.

21:11

Keňské úřady vyšetřují případ muže, jehož policie zatkla kvůli tomu, že neměl roušku. Podle svědků citovaných agenturou AP byl zadržený zřejmě v cele zbit a jeho tělo se později našlo v řece. Keňské ministerstvo zdravotnictví se dnes vyslovilo proti další nevybíravé metodě ochrany před koronavirem a požádalo školy, aby přestaly studenty stříkat dezinfekční látkou. Video zachycující tuto praxi se objevilo na Twitteru.

21:07

Většina rodičů, kteří zůstali ode dneška doma s dětmi do deseti let kvůli zavřené škole, má už teď nárok na ošetřovné. Zatím s ním může počítat do příštího čtvrtka. Samoživitelky a samoživitelé by ho pak mohli dostávat skoro do konce měsíce. Ošetřovné při zavření škol upravuje už nynější zákon o nemocenském pojištění. Ministerstvo práce uvedlo, že dávka za říjen se bude vyřizovat a vyplácet v listopadu a do té doby by se měla přijmout navrhovaná norma o krizovém ošetřovném s podporou po celou dobu karantény či výuky na dálku.

19:47

Francie kvůli šíření koronaviru od soboty opět zavede zdravotnický nouzový stav. Platit bude na celém území státu, informovala ve středu po zasedání vláda premiéra Jeana Castexe. Nouzový stav ve zdravotnictví poskytuje podle agentury AFP právní rámec pro přijetí některých opatření, včetně zákazu vycházení.

19:47

Covid-19 může zhoršit nerovnost v odměňování mužů a žen, varují britští experti na ženská práva. Po firmách žádají konkrétní plán na odstranění tohoto roky přetrvávajícího problému, informuje agentura Reuters.

19:46

Pandemie koronaviru narušuje celosvětovou snahu v boji s tuberkulózou (TBC). Počet případů této nejsmrtelnější infekční choroby poroste, pokud svět rychle nezasáhne, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Kvůli dopadům pandemie by rovněž mohlo letos měsíčně umírat až o 10 000 dětí více na podvýživu, varuje organizace.

19:17

V Portugalsku začnou od čtvrtka platit přísnější opatření proti šíření koronaviru včetně omezení shromažďování a vyšších postihů za porušení pravidel. Jihoevropská země v posledních týdnech podobně jako ostatní evropské země eviduje nárůst denních přírůstků nakažených, dnešní bilance byla s více než 2000 zaznamenanými novými infekcemi rekordní, informovala agentura Reuters.

19:02

Za uplynulých 24 hodin přibylo na Vysočině 371 dalších případů nemoci covid-19. Je to největší denní nárůst od začátku pandemie. Rekord z úterý byl překonán o 21 nemocných. Hygienici také v kraji zaevidovali další úmrtí v souvislosti s koronavirem, od začátku pandemie už pětačtyřicáté. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice.

18:19

Občanská iniciativa ProNašiNemocnici kritizuje Sušickou nemocnici, že údajně není připravena na riziko přenosu koronaviru. Podle iniciativy není obsazena pozice garanta lékařské a ošetřovatelské péče a nemocnice nemá optimálně nastavenou triáž, tedy třídění pacientů, které má snížit riziko přenosu nákazy. Iniciativa to dnes sdělila v tiskové zprávě. Jednatel nemocnice Jiří Vlček to ale popírá. Triáž funguje a garanta lékařské péče nemocnice má, uvedl.

18:18

Laboratoře v Česku vyhodnotily v úterý 30 894 testů, to je dosavadní maximum od začátku epidemie. Pozitivních na covid z nich byla víc než čtvrtina.

18:18

Počet hospitalizovaných s covidem stoupl o 175, v nemocnicích jich bylo v úterý 2678. Z toho 578 je ve vážném stavu, o 51 víc než předchozí den.

18:18

Ve středu zatím v Česku přibylo 5679 případů covidu, to je dosud největší nárůst do večera. Bilance obětí se zvýšila o dalších 52, úmrtí je celkem 1158.

18:01

Ministerstvo zdravotnictví rozesílá občanům hromadnou sms. Vyzývá k instalaci aplikace eRouška.

Foto: Aktuálně.cz
17:04

Za první den rozesílání dostalo odkaz na webový formulář pro sebereportování 5741 lidí s covidem-19, mohou v něm předem vyplnit data o sobě a svých kontaktech. Ostrý provoz tohoto nástroje, který má zrychlit práci hygienikům, byl spuštěn v úterý v poledne, uvedl na twitteru ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví a měl pilotní testování formuláře na starosti.

16:51

Dvě stovky plicních ventilátorů CoroVent, na které se během jara složili lidé ve veřejné sbírce, najdou po několika měsících, co ležely ve skladu, využití.

16:51

S rostoucím počtem pacientů s koronavirem se zvyšuje tlak na nizozemský zdravotnický systém. Nemocnice v největších městech Amsterodamu, Rotterdamu a Haagu už musí dočasně uzavírat nouzové příjmy, informoval členy místního parlamentu zástupce sdružení lékařů akutní medicíny Ernst Kuipers. Za posledních 24 hodin v zemi se 17 miliony obyvatel přibylo 7305 potvrzených případů nákazy

16:29

Basketbalisté Petrohradu si připsali v Evropské lize dvě kontumační porážky 0:20.

16:27

Pražští policisté při kontrolách opatření zavedených kvůli šíření koronaviru objevili ve Vodičkově ulici v centru hlavního města restauraci, která měla otevřeno po zavírací době ve 20:00 a bylo v ní několik desítek hostů. Policie rozdala 21 pokut lidem, kteří neměli roušky. Zadržela také muže kvůli drogám. Provozovateli podniku hrozí nyní pokuta až tři miliony korun. Na webu to dnes oznámil policejní mluvčí Jan Daněk.

16:22

V Plzeňském kraji v úterý přibylo rekordních 549 potvrzených nákaz koronavirem. Dosud největší denní nárůst byl minulý pátek o 364 případů. Čtyři další lidé nakažení koronavirem v úterý zemřeli. I to je dosud nejvyšší počet úmrtí za jeden den. Celkem od začátku pandemie testy potvrdily v Plzeňském kraji nákazu u 6969 lidí, zemřelo 51 lidí, z toho 20 úmrtí připadá na říjen. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

16:11

Nejvíce registrovanou změnou v práci v době pandemie koronaviru proti období před jejím vypuknutím je z pohledu pracujících nošení ochranných pomůcek. Uvedlo ji 49 procent lidí. Na druhém místě skončilo snížení příjmu, které zaznamenalo 34 procent lidí. Naopak nejméně lidí, tři procenta, uvedli, že přišli o práci nebo museli skončit se svých podnikáním. Vyplynulo to z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

16:10

Výuky v prostorách, které z rozhodnutí vlády vyhradila Praha pro děti zdravotníků a dalších důležitých profesí, se ve středu zúčastnili čtyři žáci. Od čtvrtka se má připojit dalších 12. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Hlavní město ve spolupráci s městskými částmi určilo pro tyto účely prostory v 59 školských zařízení. V celé republice se dnes z rozhodnutí vlády uzavřely školy kromě mateřských.

15:57

Kvůli uzavření škol, které platí v Česku ode dneška, zatím chybí ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje v provozu asi desítka zdravotníků. Dá se ovšem předpokládat, že to nebude konečné číslo a že se toto vládní opatření proti šíření koronaviru výrazněji projeví na počtu zaměstnanců na ošetřovném v nadcházejících dnech nebo začátkem příštího týdne, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

15:57

Írán v posledních 24 hodinách zaznamenal dalších 279 úmrtí s koronavirem, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Rekordní počet mrtvých přitom islámská republika hlásí již potřetí za týden, píše agentura AP. V Íránu, který má přes 80 milionů obyvatel, se od února nákaza koronavirem potvrdila u 513 219 lidí, z nichž se 414 831 zotavilo nebo bylo propuštěno z nemocnice a 29 349 zemřelo.

15:30

Pražští policisté budou více kontrolovat dodržování opatření, která zavedla vláda kvůli šířící se nákaze koronavirem. V úterý provedli 772 kontrol a zaznamenali 17 přestupků. Sdělil to policejní mluvčí Jan Daněk Kabinet na základě posledního vývoje epidemie zpřísnil v pondělí mimořádná nařízení. Většina z nových opatření platí ode dneška.

14:50

Zóny placeného stání v pražských Malešicích, které měly začít platit 2. listopadu, vstoupí v platnost až 30. listopadu. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Důvodem změny je zhoršení epidemiologické situace, kvůli kterému byly omezeny úřední hodiny radnice, kde se parkovací oprávnění vyřizují. To je možné učinit i online. Zóny již byly v Praze 10 zavedeny ve Vršovicích, na Vinohradech a ve Strašnicích.

14:33

Dvě stovky plicních ventilátorů CoroVent jsou podle ČVUT připraveny k dodání do nemocnic. Zařízení mohou výrobce kontaktovat prostřednictvím formuláře na webu školy. Jde o ventilátory, na jejichž výrobu se lidé složili ve sbírce vyhlášené letos na jaře. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o tom informovala v tiskové zprávě.

14:23

Nemocnice Kadaň hledá dobrovolníky, kteří by pomohli s péčí o nemocné.

14:09

Státní památky letos navštívilo ve zkrácené sezoně 3,6 milionu lidí, o milion méně než loni. Propad výnosů NPÚ odhaduje na 190 milionů korun.

14:28

Praha plánuje informační kampaň na pomoc lidem ve finanční nouzi. Novináře o tom informovala radní Milena Johnová (Praha Sobě). Podle analytika Člověka v tísni Davida Borgese lze zvláště kvůli pandemii koronaviru očekávat výrazný nárůst počtu lidí s dluhovými problémy. Řekl to ve středu na tiskové konferenci.

14:05 Havlíček DVTV

Magistráty jednotlivých měst by měly přispět na hotely. Ubytovací segment může fungovat, ale koronavirovou krizí je zasažen především kvůli výraznému úbytku turistů. Potíže jednotlivých zařízení se liší místně. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

13:42

Stát bude firmám do konce roku proplácet 80 pct náhrady mzdy lidí v karanténě do 39 000 Kč, řekla náměstkyně MPSV Štěpánková. Schválila to vláda.

13:35

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v pátek na mimořádném zasedání vlády předloží návrh kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným bez zaměstnanců ve výši 500 korun denně. Stát by měl peníze vyplácet malým firmám za celou dobu uzavření či omezení činnosti vládními nařízeními kvůli epidemii koronaviru. Musí ale jít o převažující činnost. Schillerová chce také navrhnout prodloužení záruk z programu COVID III, o čemž bude ve čtvrtek jednat se zástupci bank.

13:25

V pražském Domově Sulická pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením se deset klientů a pět zaměstnanců nakazilo nemocí covid-19. Všichni mají lehký či bezpříznakový průběh nákazy. Sdělila to ředitelka domova Lenka Kohoutová. Nákaza koronavirem se objevila letos v Praze například v domovech pro seniory nebo v Alzheimer centru. V domovech pro seniory jsou nyní dočasně zakázány návštěvy.

13:25

Policisté ve Zlínském kraji provedli od vyhlášení nouzového stavu 5. října až do dneška 3430 kontrol zaměřených na dodržování vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Ve 30 případech zjistili jejich porušení, nejčastěji šlo o nenošení roušek. Policisté 19 případů oznámili příslušnému správnímu orgánu, sedm vyřešili pokutou a čtyři domluvou. 

13:16

Fakultní nemocnice Ostrava ode dneška omezuje plánované operace, které nevyžadují následnou akutní intenzivní péči. Důvodem je zvyšující se počet pacientů s nemocí covid-19 a zároveň zmenšující se množství personálu. Nemocnice už otevřela i speciální budovu určenou výhradě pacientům s koronavirem, kterou provozovala už během jarní první vlny pandemie. 

Foto: Aktron/Wikimedia Commons
13:12

Rakovnická nemocnice hledá dobrovolníky z řad mediků i veřejnosti. Vedení se chce připravit na případný nedostatek personálu i nárůst počtu pacientů. "Současná situace v nemocnici Rakovník je stabilizovaná a péče je prozatím poskytována bez omezení," uvedl ve zveřejněné výzvě ředitel nemocnice Tomáš Jedlička.

12:46

Hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10 000 lůžek. Na středeční tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. Na odpolední videokonferenci chce Hamáček s hejtmany jednat právě o lůžkových kapacitách, ale také o povolávání mediků nebo ochranných prostředcích.

"Ústřední krizový štáb velmi intenzivně pracuje na vytvoření záložních kapacit, abychom naplnili slib ministerstva zdravotnictví, že navýšíme počty lůžek v České republice až na 10 000. To je pro nás absolutní priorita. Hasiči společně s hejtmany, armádou vybírají záložní objekty a zajišťují pro to příslušný personál, protože můžeme mít dostatek lůžek, ale současně musíme mít dostatek personálu, který se o pacienty bude starat," řekl Hamáček.

12:46

Použití dalších nástrojů měnové politiky mimo úrokové sazby, tedy například devizových intervencí, negativních úrokových sazeb nebo kvantitativního uvolňování Českou národní bankou, je velmi hypotetické a není nyní potřebné. Důvodem je vývoj inflace a kurz koruny, který zatím působí v ekonomice jako stabilizátor a další nástroj měnové politiky. Vyplývá to z vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka v rozhovoru s ČTK.

Foto: Milan Bureš
12:31

Vojáci dnes zahájili testování zaměstnanců a klientů ostravského zařízení pro seniory Slunečnice na covid-19. Na místě pracují čtyři dvoučlenné týmy. ČTK to řekl Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava. V zařízení působí dlouhodobě dalších 11 příslušníků armády, kteří jsou k dispozici personálu.

"Čtyři odběrové týmy zdravotníků Armády České republiky od osmé hodiny ranní provádějí odběry u zaměstnanců a klientů v sociálním zařízení Slunečnice Ostrava. Během dne osm vojáků společně se zaměstnanci Krajské hygienické stanice Ostrava odeberou 465 vzorků v souvislosti s pandemií covid-19," řekl.

12:26

Vojáci v Opavě ve středu začali pomáhat moravskoslezským hygienikům s obvoláváním lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým koronavirem. V call centru pracuje 50 vojáků, střídat se budou ve třech směnách. Řekla to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Vojáci již podobným způsobem od poloviny září pomáhají hygienikům v Praze.

12:26

Ekonomika asi letos kvůli novým opatřením klesne víc, než odhaduje ČNB. Situace se blíží dopadům z alternativního scénáře z jara, řekl guvernér Jiří Rusnok.

12:23 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vnímá, že je třeba plánovaný termín návratu dětí z prvního stupně do základních škol dodržet. Podle něj bylo uzavření škol potřeba, protože děti nákazu přenášejí do rodin. Napsal to na twitteru. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý večer v České televizi připustil, že pokud by se situace nelepšila, tak se děti do škol vrátit nemusí. Školy kromě mateřských a speciálních jsou uzavřené ode dneška, měly přejít na distanční výuku.

12:19

Do škol na Vysočině ve středu podle ankety ČTK poslali děti hlavně zdravotníci. Zajišťovat péči o školáky do deseti let, jejichž rodiče pracují například také u záchranářů, policie nebo v sociálních službách, v kraji může 15 vybraných základních škol (ZŠ). Podle ankety do některých škol dnes přišlo několik dětí, do jiných ještě žádné. Rodiče se podle ředitelů ale na tuto službu pořád ptají.

12:11

Fakultní nemocnice Brno má skoro 100 zaměstnanců doma na ošetřování člena rodiny (OČR) v souvislosti s dnešním zavřením škol kvůli šíření nemoci covid-19. Vlivem nových vládních opatření se tak prohlubuje nedostatek zdravotních sester, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice má krom toho v domácí karanténě 178 zaměstnanců, dalších 192 je v pracovní karanténě a platí pro ně speciální režim.

12:10

Do ostravských základních škol vyčleněných pro děti zdravotníků a dalších profesí důležitých pro zvládnutí koronaviru nastoupilo v prvním dni provozu minimum dětí. Ředitelé ale očekávají, že počet bude vzrůstat. O školáky se většinou budou starat vychovatelé, asistenti pedagoga či učitelé výchov tak, aby škola zvládla zajistit i distanční výuku pro své vlastní žáky. Snahou ředitelů je zapojit děti, byť v jiném prostředí, do výuky v jejich kmenových školách. 

11:32

Podnikatelům, které zasáhla vládní opatření, ministerstvo financí odloží všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku. Schválila to dnes vláda.

Upřesnila, že opatření se týká podnikatelů s převažujícím oborem činnosti, na které vládní zákazy přímo míří.

11:26

Vládní nařízení opustit vysokoškolské koleje se aktuálně netýká na kolejích Univerzity Hradec Králové (UHK) asi 150 studentů z celkového počtu zhruba 700 ubytovaných. Jde o kombinaci zahraničních studentů, studentů, kterým lze ze zákona uložit pracovní povinnost a doktorandů, kteří zajišťují výuku v několika předmětech

11:19

Polsko dnes oznámilo nové rekordy jak v počtu nových případů nákazy koronavirem, tak i v počtu úmrtí: za uplynulý den přibylo 6526 nakažených a 116 lidí nákaze podlehlo, uvedl server Onet.pl s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Předchozí rekord ze soboty 10. října činil 5300 nových případů.

"Během sotva deseti dnů se počet lůžek obsazených pacienty s koronavirem zdvojnásobil, ze tří na šest tisícovek," upozornil list Gazeta Wyborcza na svém webu. Z 6084 pacientů v nemocnicích je na plicní ventilaci napojeno 467 - a během jediného dne jich přibylo 46. Aktivních případů je 54 740, což podle deníku také představuje další rekord.

11:11 Roman Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví pořídilo od začátku epidemie covidu-19 pro nemocnice 500 nových plicních ventilátorů. Dostaly je státní, krajské i soukromé nemocnice. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Mezi březnem a červnem podle zveřejněných faktur za plicní ventilátory ministerstvo zdravotnictví zaplatilo přes 100 milionů korun. Podle dat o kapacitách nemocnic zveřejněných serverem Hlídač státu bylo v nemocnicích v neděli 1786 lůžek s umělou plicní ventilací, z nichž bylo 953 obsazeno pacienty s covidem i jinými diagnózami.

11:06

Syrská vláda vyčlenila stadion v Damašku pro pacienty s onemocněním covid-19. Podle místních činitelů se tak země připravuje na možnou druhou vlnu nákazy. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Podle informací syrského ministerstva zahraniční se ve vládou kontrolovaných oblastech v bezmála 17milionové zemi od března potvrdila nákaza koronavirem u 4774 lidí a 228 nemocných zemřelo. Odborníci nicméně odhadují, že skutečné počty nemocných jsou mnohanásobně vyšší i kvůli nízké míře testování.

Na stadionu Al-Faihá v Damašku bude 120 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří budou potřebovat dodatečný kyslík. Kapacita může být posílena o dalších 100 lůžek.

11:05

Filmoví producenti a distributoři, kteří kritizovali první program COVID Kultura, jsou překvapeni tím, že audiovizuální průmysl vypadl z nového programu COVID - Kultura II. Dnes ho schválila vláda s celkovou sumou 750 milionů korun, která by měla být k dispozici umělcům i podnikatelům v kultuře. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že podporu audiovize předloží zvlášť a že bude směřovat přes Státní fond kinematografie. To ale distributoři a producenti kritizují.

10:58

Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. Kompenzovány jim budou náklady vynaložené na zrušení sportovní události v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. V programu je podle vládních materiálů připraveno 500 milionů korun. Druhou výzvu programu dnes schválila vláda.

10:53 Vlajka Ruské federace.

Za velice napjatou označil dnes ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško situaci kolem šíření koronaviru v Rusku, které dnes oznámilo 14 231 nových případů nákazy, čili nový rekordní přírůstek. Muraško upozornil, že z týdne na týden se přírůstek nových případů zvýšil o čtvrtinu, a stěžoval si, že i přesto hodně lidí nedodržuje pravidla, která mají šíření infekce zabránit.

"Přírůstek nakažených během tohoto týdne vzrostl ze 41 na téměř 53 na 100 000 obyvatel. Oproti předchozímu týdnu je to nárůst o přibližně 26 procent," prohlásil ministr podle agentury TASS během jednání poslaneckého výboru pro zdravotnictví.

"Rozhodně musíme teď snížit na minimum počet nakažených. Musíme získat čas, než spustíme hromadnou výrobu vakcíny a pustíme se do rozsáhlého očkování. To je jeden z hlavních úkolů, abychom uchránili populaci," prohlásil ministr podle agentury RIA Novosti.

10:52

Ode dneška se již některé základní školy v Pardubickém kraji starají o děti zdravotníků či zaměstnanců kritické infrastruktury. Zájem je větší než jaře. Školy se přihlásily dobrovolně. 

"Pár dětí už přišlo a další přijdou. Kontaktovali nás z chrudimské nemocnice, pardubičtí hasiči, ze sociálních služeb z okolí. Dětí tady bude poměrně dost. Jede nám i jídelna, zajistíme jim oběd," uvedl ředitel ZŠ J. Malíka Chrudim Zdeněk Brož. Chrudimská škola funguje od 6:45 do 16:30. Pokud by směny měli zdravotníci do večera a dětí bylo víc, vychovatelé s nimi zůstanou do 18:00.

10:52

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) za úterý v USA opět přibylo přes 50 000 případů, znepokojení budí hlavně vývoj na středozápadě a v některých západních státech, kde se nedaří zkrotit rychlé šíření infekce. Nekontrolované epidemie v těchto oblastech přináší nápor na nemocnice, píše deník The New York Times (NYT).

Problémy hlásí řada států, celkem 16 podle NYT za sedmidenní období končící pondělkem zaznamenalo dosud nejvyšší týdenní součet koronavirových nákaz. Vzestup nových případů infekce aktuálně eviduje přes 30 amerických států, přičemž nejhůře jsou na tom málo zalidněné státy Severní Dakota, Jižní Dakota a Montana.

10:52

Senát kvůli nepřítomnosti premiéra Andreje Babiše (ANO) zrušil dnešní projednávání materiálu, v němž ministerstva reagovala na srpnová doporučení horní komory ohledně epidemie koronaviru. Senátoři o tom rozhodli při úpravách programu své poslední schůze v předvolebním složení.

"V současné době nebylo v časových možnostech pana premiéra, aby se projednání toho bodu zúčastnil," uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ministerský předseda na jednání horní komory dochází spíše sporadicky a většinou se tak jako dnes nechává zastoupit ostatními členy vlády.

10:43 Maláčová DVTV

Vláda protáhla jeden z příspěvků z programu Antivirus do konce roku. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy do 50 000 Kč, uvádí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

10:21

Bulharsko dnes ohlásilo 785 nových případů nákazy, což představuje čtvrtý rekordní počet během jednoho týdne. Sedmimilionová země celkově eviduje 25 774 infikovaných koronavirem a 923 zemřelých s covidem-19, z toho osm za posledních 24 hodin. V úterý zdravotnické úřady zaznamenaly 23 úmrtí s covidem, což bylo nejvíce od začátku epidemie v zemi.

10:36

Uzavření gastronomických provozů na tři týdny způsobí pivovarům škody za 750 milionů Kč. ČTK to dnes sdělili zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven. Čepované pivo má totiž omezenou dobu trvanlivosti, pivovary musí proto omezovat jeho výrobu a v případě delšího uzavření provozoven budou řešit jeho expiraci. V tuto chvíli je podle svazu připraveno pro trh na 1,2 milionu hektolitrů piva, tedy 240 milionů velkých piv. Pivovary budou žádat od státu kompenzace, očekává svaz.

10:20

Rumunská vláda zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru. Zakázány budou svatby a další soukromé akce, výjimečný stav bude platit až do poloviny listopadu, uvedla s odvoláním na vládu agentura Reuters. 

Rumunsko registrovalo v uplynulých dnech více než 3000 infikovaných denně. Celkový počet nakažených v zemi s více než 19 miliony obyvatel se vyšplhal na 160 461. S nemocí covid-19 zemřelo 5535 lidí, což Rumunsko řadí na první místo mezi východními státy Evropské unie.

10:16

Česká televize (ČT) v reakci na zavedení distanční výuky vrací od čtvrtku do svého vysílání vzdělávací pořad pro žáky prvního stupně základních škol UčíTelka. Pořad, který žákům pomáhal s učivem po přerušení výuky, si od zahájení jeho vysílání v polovině března do 19. června pustilo na 600 000 dětí. ČT uvedla 66 epizod, celkem bylo odvysíláno téměř 340 televizních vyučovacích hodin. 

Pořad České televize UčíTelka
Pořad České televize UčíTelka | Foto: Česká televize
09:45

Podnikatelé, kterým vláda v boji proti koronaviru nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Stát jim přispěje 50 procent z celkového nájemného za toto období. Maximální výše podpory bude deset milionů korun. Na rozdíl od první výzvy programu COVID nájemné nebude přiznání dotace podmíněno slevou pronajímatele. Na program je vyčleněna částka 1,2 miliardy korun.

09:34

Data z apklikace eRouška: Za včerejšek vložilo kód o potvrzení nakažení 365 uživatelů. Varování tak dostalo 5 200 lidí.

09:31

Vláda se dohodla, že počínaje zítřkem rozdá 750 milionů podnikatelům v kultuře i OSVČ.

09:28

Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát z krize až miliardu korun. Vláda dnes schválila kompenzace, vypláceny budou za sedačku a den.

09:24

Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu úmrtí na 100 000 obyvatel za uplynulý týden na sedmém místě ve světě. V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo téměř 130 000 lidí a zemřelo přes 1100 lidí. 

Podle počtu případů nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden je ČR podle stejného zdroje stále na druhém místě ve světě za Andorrou a před Belgií.

Celkově je Česká republika v počtu úmrtí od začátku pandemie na 100.000 obyvatel na 62. místě na světě, v rámci Evropské unie pak na 14. místě. Nejhůře je na tom v EU Belgie a Španělsko.

08:26

Kumulativní počet případů za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel v pěti nejvíce zasažených zemích EU:

ZeměPočet případů za 14 dní na 100 000 obyvatel
Česko521,5
Belgie429,5
Nizozemsko387,0
Španělsko299,8
Francie299,7
08:25

Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v Česku, sousedních zemích a Maďarsku na milion obyvatel za posledních 14 dnů:

DatumČRNěmeckoPolskoRakouskoSlovenskoMaďarsko
30. září273,721,740,987,1103,991,5
1. října327,028,951,898,5146,086,8
2. října354,932,260,477,7124,4135,3
3. října239,127,562,3119,4129,0111,1
4. října172,116,650,980,6149,987,8
5. října291,831,852,884,764,792,6
6. října417,034,158,9104,758,683,7
7. října499,348,579,1116,2160,783,5
8. října504,654,4112,7136,5190,095,4
9. října806,257,6124,8127,7216,9120,3
10. října433,642,0139,6139,4345,7140,6
11. října290,429,7110,0101,1193,1109,3
12. října403,249,7115,7110,592,3120,0
13. října778,861,8133,5116,097,3104,9
07:50

V Praze přibylo v úterý 1161 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř dvojnásobek proti pondělí. Podruhé od začátku epidemie pak byla v hlavním městě překonána hranice tisíce nově nakažených za jeden den.

07:32

Polsko v úterý zaznamenalo podruhé od začátku pandemie přes pět tisíc lidí pozitivně testovaných na covid-19.

7:15

Základní školy přecházejí na distanční výuku. S malými školáky zůstane řada rodičů doma na ošetřovném, které zčásti kompenzuje mzdu ze zaměstnání. Zatím má ale dávka nemocenského pojištění "starou" podobu. Rozšířené ošetřovné, podobné tomu z jara, které opět nachystalo ministerstvo práce a sociálních věcí, zatím neprošlo schvalovacím procesem. Takže co mají rodiče dělat?

06:14

Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku infikovalo 129 747 lidí, z toho téměř 59 000 od začátku října.

06:02

V Česku přibylo v úterý 8325 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to druhý nejvyšší denní nárůst po pátečním rekordu, který byl ještě o 292 případů vyšší. V žádný jiný den od propuknutí epidemie počet nově prokázaných případů nepřesáhl 8000.

Aktuálně nemocných je v Česku 68 740 lidí, v nemocnicích je s koronavirem přes 2500 pacientů. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:00

V Německu přibylo za poslední den 5132 nových případů nákazy koronavirem a 43 úmrtí souvisejících s infekcí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

Celkem se v Německu nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila od počátku epidemie u 334 585 lidí. S covidem-19 zemřelo 9677 nakažených, z toho 43 za posledních 24 hodin.

Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu.
Praktická lékařka v Berlíně v ochranném obleku se chystá na směnu. | Foto: Reuters
05:42

Koronavirus se po celém světě prokázal již u více než 38 milionů lidí. Vyplývá to z údajů na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje globálně. Milion nakažených v posledních několika týdnech celosvětově přibývá za tři až čtyři dny.

Přes polovinu případů přitom hlásí tři nejhůře zasažené země, kterými jsou Spojené státy, Indie a Brazílie.

05:40

Po dvou dnech se dnes opět uskuteční videokonferenční jednání vlády, probírat by měla zejména podpůrné programy pro firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru a využití evropských fondů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem nevyloučil, že by vláda dnes mohla projednat vypsání výběrového řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

05:30 Vlajka Brazílie

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 10 220 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo dalších 309 lidí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví.

Celkem se od počátku epidemie v Brazílii infikovalo virem SARS-CoV-2 již více než 5,1 milionu lidí a s covidem-19 zemřelo 150 998 nakažených.

00:04

Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu. Pouze nařízení týkající se škol má platit do 1. listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že by se měly poté opět otevřít první stupně základních škol, o kterých se vedla největší diskuse. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) bude ale také u prvního stupně záležet na reprodukčním čísle, které ukazuje intenzitu šíření epidemie. Pokud číslo neklesne, první stupeň se otevřít nemusí.

00:03

Měsíc a půl po začátku školního roku se žáci a studenti škol budou ode dneška učit pouze distančně. Výjimku z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví proti koronavirové epidemii mají pouze školy mateřské a speciální. Uzavřené musejí nově být také restaurace, bary a kluby, jež dodnes mohly být v provozu do 20:00. Lidé si budou moci pokrmy koupit ve výdejových okénkách. Nově se také nesmí shromažďovat více než šest osob, lidé též nesmí pít alkohol na veřejně přístupných místech.

22:43

První stupeň základních škol se 2. listopadu otevřít nemusí, řekl ministr školství Robert Plaga (ANO) v České televizi. Zůstane zavřený, pokud nynější opatření nepomohou a covid se bude dál šířit, popřel tak předchozí vyjádření vlády.

22:34

Správa kolejí a menzy Univerzity Pardubice zatím neví, jak naložit s doporučením ministerstva školství, aby kvůli koronavirové epidemii čeští studenti s dneškem opustili koleje. Informace jsou zatím nedostatečné. Vše řeší s právním oddělením fakulty. ČTK to řekl ředitel kolejí Jan Brothanek.

Ministr Robert Plaga (ANO) v pondělí v noci uvedl, že se musí dnes všichni studenti s trvalým pobytem v ČR z kolejí odstěhovat. V dnešním vyjádření na Twitteru povinnost zmírnil. Studenti, kteří se domů vrátit nemohou, na kolejích smí zůstat. "Přesto, pokud je to možné, prosím všechny, aby se vrátili domů a omezili sociální kontakty," dodal.

"Zjišťujeme vše s naším právním oddělením. Měli jsme tu udržovací poplatek, když jsme přerušili výuku, studenti platili 20 procent běžného kolejného. Nevíme, jestli to bude možné dál," řekl Brothanek.

21:49

Belgie zvýší podíl počtu lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) vyčleněných pro pacienty s koronavirem z aktuálních 15 na 25 procent. Opatření bude platit od středy. Důvodem je rychlý nárůst počtů nemocných, uvedla agentura AFP s odvoláním na belgické ministerstvo zdravotnictví.

"Z 2000 lůžek, která jsou na jednotkách intenzivní péče, bude přibližně 500 vyhrazeno pro pacienty s koronavirem. Usnadní to také rozdělení pacientů mezi nemocnice," uvedl Geert Meyfroidt, předseda belgické asociace intenzivní medicíny pro list Medi-sphere.

21:32

Česko je přitom podle ní ve vývoji pandemie o tři týdny napřed před Slovenskem. "I proto je důležité, abychom nyní zabrali, abychom nebyli za tři týdny tam, kde je Česká republika nyní," uvedla slovenská prezidentka.

21:32

Čaputová dnes v rozhovoru s televizí Markíza připomněla, že na Slovensku stoupá počet nakažených koronavirem, hospitalizovaných i pacientů v těžkém stavu, kteří vyžadují intenzivní péči. Upozornila, že infikovaných přibývá i v řadách zdravotnického personálu.

21:30

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová věří, že zpřísněná opatření proti šíření koronaviru, která zavedla vláda Igora Matoviče, jsou přiměřená. Bez nich by podle ní hrozilo, že se Slovensko vydá českou cestou. Na Slovensku ode dneška platí zákaz shromažďování více než šesti osob mimo členů jedné domácnosti, od pondělka střední školy přešly na distanční formu výuky.

21:12

Od začátku září se potvrdily případy koronaviru ve 151 jihočeských školách. Kvůli covidu zemřeli dnes v regionu další dva lidé. Celkem s koronavirem zemřelo na jihu Čech už 42 pacientů. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:34 Roman Prymula.

Podle ministra vznikne také systém pro sdílení zdravotnického personálu. "Cílem bude jednak vytvořit dodatečné kapacity intenzivní péče a kapacity pro stabilizované pacienty, kteří zůstávají v nemocnici, protože je pro ně obtížné se v infekčních stavu vrátit do domácí péče," dodal.

20:26 Roman Prymula.

Souhrn přijatých opatření na Twitteru ministra zdravotnictví Romana Prymuly: 

20:25 Roman Prymula.

Roman Prymula apeloval také na to, aby občané sledovali jeho Twitter. Na tom mu během projevu přibylo více než tisíc sledujících.

20:21 Roman Prymula.

Zkrotit jakoukoliv epidemii podle Prymuly nikdy a nikde na světě není možné bez ztrát ekonomických a sociálních. "Nejsem povolán k tomu a nemohu na sebe přijmout tíhu odpovědnosti za odpověď na otázku, jakou cenu má jeden lidský život. Jakou cenu jsme schopni obětovat v boji proti koronaviru a kolik tento boj nás všechny bude stát. To musejí jiní," dodal.

20:18 Roman Prymula.

"Bez vás, bez každého z vás, bez vašeho porozumění, bez vaší důvěry, ten virus neporazíme. Prosím, pomozte mi v mé práci," apeluje Prymula.

20:17 Roman Prymula.

"Snažili jsme se nezavírat obchody ani služby. Apeluji na vás, abyste se, pokud je to jen trochu možné, vyhýbali kontaktu s jinými zákazníky," řekl Prymula.

20:14 Roman Prymula.

"V případě nutnosti může být nouzový stav prodloužen a také některá opatření. Mezi ty patří například omezení setkávání osob," řekl Prymula.

20:11 Roman Prymula.

"I vaše disciplinovanost rozhodne tom, zda budou omezení přitvrzovat, nebo uvolňovat," apeloval Prymula na občany. Podle něj se bude snažit vláda zlepšit komunikaci, aby opatření nepřipadala lidem zbytečné. Požadoval také, aby občané přestali sdílet obsah z dezinformačních webů.

20:07 Roman Prymula.

"Druhým pilířem je rozšířené a plošné testovaní. Pracujeme teď velmi intenzivně na průzkumu a odpilotování testování na bázi antigenních testů. Tyto testy jsou rychlé, levné a snadné. Prakticky umí výsledek ukázat za 15 minut. Pokud by se nám je podařilo zajistit, pak bude testování pro všechny občany zdarma," oznámil Prymula. Do plánu chce zapojit praktické lékaře a odběrná místa doplněná o studenty vysokých škol. Těch má být asi 17 000.

20:05 Roman Prymula.

Pro boj s epidemií covidu budou podle ministra Prymuly tři klíčové pilíře - posílení kapacit nemocnic, plošné testování a zlepšení komunikace.

20:04 Roman Prymula.

"S okamžitou platností vydávám nařízení ministra k vyčlenění kapacity intenzivní péče v nemocnicích, jehož cílem je vyčlenění až na deset tisíc lůžek a rozdělení péče na kapacity covid pacientů, urgentní medicíny a neodkladné péče," řekl Prymula.

Kapacity nemocnic bude pracovní skupina vedená náměstkem ředitele největší Všeobecné zdravotní pojišťovny Davidem Šmehlíkem nepřetržitě sledovat a občany pravidelně informovat. "Bude tak k dispozici objektivní údaj, který - jak věřím - umožní občanům rozumět tomu, kde v boji s pandemií jsme," řekl ministr.

20:03 Roman Prymula.

"Mým primárním cílem je vyhnout se lockdownu. Nechceme zavírat obchody, služby, fabriky. Jak chci tohoto cíle dosáhnout. Společně, jen společně," řekl Prymula.

20:02 Roman Prymula.

"Docházku na 1. stupeň znovu obnovíme bez podmínek již 2. listopadu," slíbil Prymula. "Vím, že toto opatření má celou řadu odpůrců. I my jsme o nich dlouho diskutovali. Jsou zde však jasná data, která ukazují, že nejčastěji jsou nakažení právě pedagogové a pracovníci ve školství. Dokonce častěji než zdravotničtí pracovníci," uvedl.

20:01 Roman Prymula.

"Vím, že přijetí opatření vyvolalo velkou vlnu kritiky a nenávisti a že občané často vnímají některá opatření jako nelogická nebo dokonce šikanózní, zasahující do jejich soukromí. Věřte ale, že pokud bychom nereagovali, tak by se šíření viru vymklo jakékoli kontrole. Musíme jednat rychle a mnohdy překotně," řekl s tím, že bude vláda nadále vyhodnocovat vývoj a vyvozovat z něj opatření.

20:00 Roman Prymula.

"Jak všichni vidíme, stav v České republice se prudce zhoršuje a nárůst počtu případů je globálně jeden z nejvyšších," řekl Prymula. Podle něj v dalších týdnech dojde k velkému nárůstu hospitalizovaných.

19:59 Roman Prymula.

"Zkrotit jakoukoli epidemii nelze nikdy a nikde na světě bez ztrát ekonomických. Ekonomika funguje, když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé ze strachu nezavírají doma," řekl Prymula.

19:59 Roman Prymula.

"S plným vědomím jsem na sebe přijal zodpovědnost za to, abych zabránil explozivnímu šíření viru, čemu teď nepochybně naše země čelí," řekl Prymula ve svém dnešním projevu. "Možná jsem nebyl v létě dost důrazný, možná jsem měl víc apelovat na lidi. Neudělal jsem to a omlouvám se za to," řekl.

19:37

Vláda musí bezodkladně vytvořit mechanismus pro zapojení dobrovolníků do aktuální koronavirové krize. Přesvědčen je o tom bývalý vysoký představitel české armády i Severoatlantické aliance Petr Pavel. Lidi by podle něj měla vláda motivovat rozšířením různých pobídek a úlev. Za týden či za dva se už stát bez masivní pomoci od dobrovolníků neobejde, sdělil Pavel ČTK. Pavel měl dnes jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o návrzích opatření, která mají Česku pomoci zvládat krize. Schůzka se ale neuskutečnila kvůli zaneprázdněnosti premiéra a schůzkám k řešení současné krize.

Petr Pavel
Foto:
19:22

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Slovensko po předchozích rekordech zaznamenalo v pondělí druhý den po sobě pouze kolem 500 nově potvrzených případů nákazy koronavirem
 • Státy EU sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke sladění pravidel pro testy či karantény však zatím nepřistoupí
 • Izraelští ministři odpovědní za řešení epidemie koronaviru dnes odložili naplánovanou diskusi o rozhodnutí uvolnit nyní platná tvrdá restriktivní opatření v zemi
19:14

Přehled dnešních událostí z domova:

 • Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku v pondělí stoupl o 4310. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie
 • Dnes zatím přibylo dalších 3906 potvrzených případů, tedy jen o 400 méně než za celé pondělí. 
 • Nákup remdesiviru za 205 milionů korun, který v pondělí schválila vláda, má být zásoba na zhruba dva měsíce. V říjnu by podle materiálu projednaného vládou mělo být dávek 10 000 asi pro 1650 pacientů
 • Prezident Miloš Zeman souhlasil s tím, že by se státní vyznamenání 28. října předávala na Pražském hradě bez účasti veřejnosti a politiků, řekl po schůzce s hlavou státu v Lánech novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle předsedy vlády by na ceremoniál dorazily jen vyznamenané osobnosti
 • Premiér Babiš podle opoziční ODS ztratil schopnost řídit vládu a stát. Předsednictvo občanských demokratů proto vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádal o důvěru. Jinak bude frakce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě
19:09

Norsko poskytne svým obyvatelům zdarma vakcínu proti covidu-19, až ji bude mít k dispozici. Se získáním očkovací látky pomůže severské zemi Švédsko a Evropská unie, oznámila dnes norská vláda.

"Chceme, aby bezpečnou a účinnou vakcínu mohlo obdržet co nejvíce lidí. Toto očkování bude zdarma," prohlásila podle agentury Reuters premiérka Erna Solbergová.

18:53

V úterý zatím přibylo dalších 3906 potvrzených případů, tedy jen o 400 méně než za celé pondělí. S nemocí covid-19 dnes zatím zemřelo 19 lidí. 

18:14

Ukrajinská vláda dnes schválila prodloužení karantény do konce roku. Snaží se tak zbrzdit současný nárůst případů koronaviru. Kabinet rovněž zpřísnil některá opatření, informují ukrajinská média s odvoláním rozhodnutí vlády.

"Vláda dnes prodlouží adaptivní karanténu do konce tohoto roku. Je to nezbytný krok, abychom zajistili bezpečnější prostředí pro Ukrajince," uvedl ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

17:50

Pro živnostníky vládní opatření znamenají existenční problémy, nějaký čas slyšíme, že jsou v plánu kompenzace, ale vláda zatím nic nepředstavila, říká místopředseda ODS Martin Kupka. My jsme představili návrh, že by se měly odpustit zálohy na sociální pojištění, to by lidem pomohlo, dodává.

Kupka: Vláda musí vyřešit kompenzace, s ničím nepřišla, zavření ZŠ vyvolá problémy

5:14
Pro živnostníky vládní opatření znamenají existenční problémy, nějaký čas slyšíme, že jsou v plánu kompenzace, ale vláda zatím nic nepředstavila. | Video: DVTV
17:40

Podnikatelé získali podle aktuální statistiky České národní banky (ČNB) k 2. říjnu z programů COVID II, III, Praha a plus 26,9 miliardy korun. Čerpání proti předchozímu týdnu vzrostlo o 1,3 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 32,8 miliardy korun. Ve srovnání s předcházejícím týdnem je to nárůst o zhruba 1,7 miliardy korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) k 5. říjnu u programu COVID Praha vyřídila všechny žádosti.

17:32

Školy, které mají po středečním uzavření prvních stupňů základních škol kvůli epidemii koronaviru fungovat pro děti rodičů ve zdravotnictví či v kritické infrastruktuře, mohou při volné kapacitě sloužit i dalším dětem, uvedlo dnes ministerstvo školství. Hejtmani školám nemohou péči o jiné skupiny diktovat, po dohodě na základě místní potřeby ale tyto instituce mohou fungovat i pro další žáky.

17:11

Banky po zavedení dalších restriktivních opatření proti šíření koronaviru nevidí důvod pro obnovení vládního moratoria na odklad splátek úvěrů. Klientům nabízejí individuální pomoc. Vyplývá to z dnešního vyjádření České bankovní asociace. K obnovení moratoria v pondělí vyzvala Hospodářská komora.

16:44

Zástupci podnikatelů žádají pro restauratéry prodloužení programů Antivirus nebo Covid nájemné. Potřebné je také pokračování odkladu splátek úvěrů. S vládou řeší detaily dalších kompenzací. Zapomínat by se nemělo ani na dodavatele služeb a surovin pro segment HoReCa - hotely, restaurace, kavárny. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR.

16:37

Prezident Miloš Zeman pronese v pátek dne 16. října 2020 ve 20:05 hodin projev k národu. Oznámil to na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

16:30

Pražské restaurace, bistra, kavárny a další stravovací zařízení se připravují na prodej přes výdejní okénka a rozvozové služby. Pro veřejnost musejí provozovny od středy do 3. listopadu zůstat zavřené, rozhodla v pondělí večer vláda. Gastronomickým podnikům v poslední době klesala kvůli vyššímu počtu potvrzených případů koronaviru návštěvnost. U alternativního prodeje očekávají proti běžnému fungování další pokles tržeb. Některé podniky zůstanou do začátku listopadu zavřené. 

Foto: Jakub Plíhal
16:23

Zatím není důvod využít lůžka, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), k navýšení kapacity nemocnic. Novinářům to po dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). K dispozici jsou podle něj lůžka na zavřených odděleních nemocnic. Rezervy SSHR by se využily až v případě, když by došla.

SSHR má zhruba 2500 lůžek. Předseda správy Pavel Švagr v pondělí uvedl, že správa čeká na rozhodnutí státu. "Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít," řekl.

16:15 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Kancléř Vratislav Mynář dnes řekl, že Pražský hrad požádal o vyjádření hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Navrhl jí několik scénářů, za kterých by se předávání vyznamenání mohlo konat. Variantu, že by se aktu nezúčastnil nikdo z veřejnosti, označil za jednu z možností. Také Babiš po jednání v Lánech řekl, že konečné rozhodnutí bude na hygieně.

Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019.
Fotografie z ceremoniálu udílení státních vyznamenání prezidentem ČR Milošem Zemanem na Pražském Hradě. 28. 10. 2019. | Foto: Jakub Plíhal
16:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) navrhované řešení oslav 28. října považuje za důstojné. Prezident dostane příležitost oslovit veřejnost svým projevem i předat ocenění osobně. "Technikálie si doladí protokol Hradu s hygienou, je možné, že tam budou ocenění po jednom, ale to je fáze protokolárního plánování," uvedl. Představitelé vlády se podle Hamáčka snažili při dnešním rozhovoru s prezidentem domluvit takové podmínky, aby hlava státu měla možnost oslovit národ a ceremoniál nikoho nepohoršoval kvůli hygienickým požadavkům kladeným na veřejnost.

16:04

Služby na rozvoz jídla jsou připravené na zákaz vstupu veřejnosti do restaurací, který začne platit ve středu. Zvyšují kapacity, prodlužují dobu rozvozu. Vyplývá to z vyjádření zástupců společností pro ČTK. Kvůli růstu počtu potvrzených případů koronaviru vláda v pondělí večer schválila uzavření gastronomických provozů mezi 14. říjnem a 3. listopadem. Prodej občerstvení bude možný kromě rozvozu i přes výdejní okénka.

16:01

Ministr školství Robert Plaga v ČT: Děti z prvního stupně základních škol se vrátí do lavic 2. listopadu za všech okolností, tedy i kdyby nebylo dosaženo reprodukčního čísla 0,8.

15:49

Izraelští ministři odpovědní za řešení epidemie koronaviru dnes odložili naplánovanou diskusi o rozhodnutí uvolnit nyní platná tvrdá restriktivní opatření v zemi. K jednání se podle izraelského tisku sejdou zřejmě až ve čtvrtek. Důvodem je podle serveru The Times of Israel panující nejistota kolem vývoje epidemie.

15:39

Počet lidí, kteří se od začátku epidemie nakazili koronavirem, překonal ve Švédsku hranici 100 tisíc. V podobně lidnaté České republice byla hranice 100 tisíc nakažených prolomena 8. října.

15:27 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) by předávání vyznamenání 28. října mohlo proběhnout v komorní atmosféře, zúčastnil by se jen prezident a vyznamenaní. Čeká se na schválení hygieniků. 

15:24

"Prezident souhlasil, aby slavnosti proběhly bez veřejnosti a bez politiků. Projednáme s hygienou, jestli by to tak mohlo proběhnout," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

15:21

Výuka seniorů na Univerzitě třetího věku Masarykovy univerzity bude kvůli šíření nemoci covid-19 fungovat online. Senioři se tak mohou účastnit vzdělávání z domova a nevystavovat se hrozbě nákazy. Přednášky jsou pro ně podle školy nejen způsobem, jak získat nové poznatky, ale také vhodnou náplní pro období s menším počtem sociálních kontaktů.

15:12

Počet úmrtí s koronavirem v Íránu překonal 29 tisíc poté, co tam za poslední den zemřelo dalších 254 nakažených. Dohromady se koronavirem v 81milionové islámské republice nakazilo už 508 389 lidí, z nichž se 411 840 zotavilo.

15:11

V Nizozemsku za poslední den přibylo téměř 7400 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie. V 17milionové zemi úřady v posledních týdnech opakovaně přepisovaly rekordní denní bilance infikovaných, množství případů v přepočtu na obyvatele je jedno z nejvyšších na světě.

Premiér Mark Rutte dnes večer oznámí nové restrikce, podle nizozemských médií zřejmě nařídí uzavření restaurací, omezení kontaktů mezi lidmi či konec týmových sportů.

15:10

Asociace pendlerů ČR v úterý požádala českého premiéra i ministry zahraničních věcí a zdravotnictví, aby společně vyřešili ošetřovné pro Čechy jezdící za prací do ciziny. Důvodem jsou případné problémy po uzavření prvního stupně základních škol v Česku od středy kvůli šíření koronaviru. Německo pro české občany-pendlery ošetřovné neuznává, uvedla asociace v tiskové zprávě.

14:52

V rámci pražské integrované dopravy (PID) bude od středy 14. října dočasně zrušen provoz školních autobusů v Praze a následně nepojedou ani v rámci příměstské dopravy. Předčasně bude ukončen provoz sezonních rekreačních vlaků a nepojedou ani víkendové noční vlaky. Důvodem je nižší počet cestujících a opatření proti šíření nemoci covid-19. 

14:39

Výuka na dálku bude problematická hlavně pro prvňáky a jejich rodiče. Mnozí ředitelé varují před tím, že učení se z domu bude výrazně méně efektivní než výuka ve škole. Kritizují rovněž to, že na přechod na výhradně distanční výuku mají školy jediný den. Je to málo, uvedli na dotaz ředitelé pražských základních škol.

"Učit děti psát písmena přes aplikace pro vzdálenou výuku prostě nelze. Učitelé sice budou přes počítač učit děti číst, psát a počítat, ale výsledek nebude takový, jako kdyby děti chodily do školy. Obrovský kus práce tak bude převeden na rodiče," řekla Zdenka Chaloupecká, která je ředitelkou ZŠ v Dolních Chabrech.

14:25

O děti zdravotníků, záchranářů, policistů nebo hasičů se v Libereckém kraji po uzavření škol od středy postará desítka základních škol. V každé obci s rozšířenou působností bude jedna, o děti jsou navíc připravené se postarat také tři mateřské školy v Jablonci nad Nisou, Jilemnici a Turnově. Zajištěna bude péče o děti do 13 let, školy budou fungovat od pondělí do pátku od 06:00 do 20:00, maximální počet dětí ve skupinkách je 30.

14:20

Probíhající školy v přírodě je nutné ukončit. Účastníci se z nich musí také co nejdříve vrátit. Na Twitteru o tom dnes dopoledne informovalo ministerstvo školství. Kvůli koronavirové epidemii přecházejí od středy všechny školy v Česku s výjimkou mateřských na distanční výuku a školy v přírodě budou od středy zakázané.

"Právě probíhající školu v přírodě je nutné ukončit a pokud v tom nebrání objektivní překážky, tak se z ní také co nejdříve vrátit," píše ministerstvo školství. Jako příklad objektivní překážky uvedlo prodlevu v zajištění dopravy nebo potřebu zkoordinovat návrat s rodiči dětí.

Náhlé ukončení škol v přírodě je problém, přinese ekonomické ztráty, řekl místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška. Jsou například nakoupené potraviny, které nebude možné spotřebovat. Školy pravděpodobně budou žádat vrácení peněz za dny, o které se jim pobyty zkrátily. Mnohem závažnější jsou ale stále chybějící kompenzace pro pořadatele dětských pobytů za celé období, kdy byly kvůli opatřením proti koronaviru ochromeni.

14:13

Aplikaci eRouška už si nainstalovalo 683 tisíc lidí. Aplikace posílá lidem upozornění v případě, že se setkali s někým, kdo je pozitivně testován na koronavirus a má tak pomáhat ke zpomalení jeho šíření.

14:11

Pražská městská policie k dnešnímu dni eviduje 13 zaměstnanců nakažených nemocí covid-19, z nichž desítka je samotných strážníků. V karanténě jsou více než čtyři desítky zaměstnanců. 

14:10

Začala schůze prezidenta Zemana s premiérem Andrejem Babišem a místopředsedou vlády Janem Hamáčkem.

13:55

Tuzemští mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone začnou odpoledne rozesílat všem svým zákazníkům s chytrými telefony prosbu ministerstva zdravotnictví o instalaci aplikace eRouška. Vyplývá to z informací firem.

Na operátory se v pondělí obrátila hlavní hygienička Jarmila Rážová, zda by nemohli SMS s informací o možnosti stažení eRoušky rozeslat klientům. "Se všemi našimi členy jsme se obratem domluvili, že tuto iniciativu v rámci vyhlášeného nouzového stavu podpoříme. Současně věříme, že instalace eRoušky může pomoci zbrzdit šíření pandemie," řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

13:51 Roman Prymula.

Sdělovat zásadní vládní opatření proti šíření koronaviru přes Twitter považují mediální experti za nešťastný krok. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zveřejnil tato opatření v pondělí na svém twitterovém účtu ještě před tiskovou konferencí vlády, která je schválila. Podle odborníků na komunikaci, které dnes oslovila ČTK, to nemělo správné načasování a před vládní tiskovou konferencí, která měla restrikce zveřejnit a vysvětlit, to působilo neprofesionálně a zmateně.

Twitter sám o sobě podle ředitele Ami Digital Vladana Crhy není špatným komunikačním kanálem. U krizové komunikace je ale zásadní, aby byly veškeré informace médiím a veřejnosti koordinované a správně načasované.

13:45 Roman Prymula.

Odložený pondělní televizní projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude odvysílaný v úterý večer ve stejnou dobu v České televizi. V pondělí nebylo vystoupení plánované na 19:54 odvysíláno, protože se protahovalo jednání vlády o nových opatřeních, která byla přijata kvůli zastavení nekontrolovaného šíření epidemie covidu-19.

13:23

V září se nechalo na Vysočině testovat na nemoc covid-19 celkem 1393 samoplátců, tedy skoro o pětinu více než v srpnu. Za testy zaplatili asi 2,4 milionu korun. Testování pro samoplátce začaly krajské nemocnice nabízet 5. května. Registrace a uhrazení testu jsou možné jen přes krajskou aplikaci. Získané peníze budou dnešním rozhodnutím krajské rady přeposlány jednotlivým nemocnicím.

13:08

Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova ruší od středy s ohledem na uzavření škol všechny školní spoje. Naopak na nejvytíženější linky nasadí kloubové autobusy, aby se mohly zvýšit rozestupy mezi lidmi. Podnik cestující žádá, aby dodržovali vládní opatření ohledně zakrytí úst a nosu.

Také opavský dopravní podnik ruší od středy 14. října část svých linek.

13:00

Česká pošta nechystá žádná další omezující opatření kvůli epidemii koronaviru. Pobočky by měly dál fungovat s běžnou otvírací dobou, jako dosud. Vedle regulace počtu osob, nošení roušek a dezinfekce státní podnik na poštách žádná další opatření nezavádí.

Podnik již v září a poté na začátku října upravil otevírací dobu na zhruba 1500 pobočkách. Tyto pošty mají dva dny v týdnu otevřeno od 10:00 do 18:00 a tři dny od 08:00 do 16:00 hodin. Opatření má umožnit lepší využití volných kapacit především na menších pobočkách.

Česká pošta (ilustrační foto)
Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Libor Fojtík
12:56

Kvůli rozšířenému výskytu onemocnění novým typem koronaviru se ocitl v izolaci domov pro seniory Diakonie v Sobotíně na Šumpersku. S nemocí se aktuálně potýká 19 klientů domova a devět zaměstnanců této služby, řekla dnes ředitelka střediska Lenka Bachová. Podle vedení diakonie čtyři senioři domova v souvislosti s onemocněním zemřeli, ve všech případech však šlo o klienty s mnoha dalšími onemocněními. Situace je podle ředitelky už stabilizovaná, chybí však zdravotní personál.

12:45

Budeme důrazní, prostor pro domlouvání už nemáme, píše na Twitter policejní prezident Jan Švejdar.

12:21

Státy Evropské unie sjednotí barevné hodnocení regionů podle stupně šíření koronavirové nákazy, ke vzájemnému uznávání testů či sladění karanténních pravidel však nepřistoupí. Státy budou na jeho základě společně rozlišovat čtyři barevné zóny.

Zelenou budou označeny regiony, kde za poslední dva týdny přibude na 100 000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Oranžová bude platit tam, kde přibude mezi 25 a 150 případy a poměr pozitivních testů zůstane pod čtyřmi procenty. Pokud čtyřprocentní hranici překročí, region může být stále označen oranžově, jen když je nově nakažených méně než 50. Pokud budou čísla vyšší, na semaforu začne svítit červená. Regiony, z nichž nebude dostatek vyhodnotitelných informací nebo budou provádět málo testů, budou označeny šedou barvou.

Podle schválených pravidel by unijní země neměly nijak omezovat vstup lidí ze zelených zón. Při případných restrikcích jako jsou povinné testy či karantény, by měly státy rozlišovat mezi oranžovými a červenými zónami, což se v mnoha případech děje již dnes.

12:09

Moravskoslezský kraj vykazuje pokles pozitivních testů.

12:08

Nejasnosti a zmatky provázejí v Olomouci opatření, jež nařizuje vystěhování studentů z vysokoškolských kolejí. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) sice nařízení dnes zmírnil a studenti, kteří se domů vrátit nemohou, mohou na kolejích zůstat, situaci to však zcela nevyjasnilo. Řada studentů se v opatření neorientuje, na sociálních sítích se nabádají k podepsání petice. Za nesmyslné označil nařízení také ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého v Olomouci Josef Suchánek.

"Je to hrůza, vypadá to špatně. Existuje nějaké nařízení vlády o tom, že mají studenti odejít z kolejí, ale odchod máme zabezpečovat my, tedy vysoké školy. Nařízení je nesmyslné proto, že to vysoké školy nedokážou zabezpečit. My na kolejích nevíme, kdo u nás bydlí. My umíme rozlišit, kdo nám vrátil klíče a kdo ne, ale ne to, zda student neodjel na 14 dnů například kvůli on-line výuce. Museli bychom to kontrolovat fyzicky, ale nemůžeme to dělat každou hodinu dva dny v kuse. Navíc jsou do toho výjimky, je to totální čurbes," řekl dnes  Suchánek.

11:45

Provozovatele restaurací na Vysočině, uzavření nařízené v pondělí vládou kvůli šíření koronaviru zaskočilo. Uvedli, že mají nakoupené čerstvé potraviny a naražené pivo, což za dnešek nespotřebují, a tak zbytečně porostou jejich ztráty. Upozorňují na to, že na jaře dostali na zavření restaurací několik hodin a teď jen jeden den, zavřeno musí mít od středy. Podle nich není ani jasné to, jestli jim stát poskytne nějakou finanční pomoc.

11:32

Otestovat zhruba 100 lidí přijede ve středu armáda do Diakonie u Litoměřic, která provozuje domov pro seniory a lidi s Alzheimerovou nemocí. Testy tam prokázaly nákazu u devíti klientů. Zařízení zřídilo pro nemocné covidovou jednotku, funguje za 24hodinové asistence personálu. V tiskové zprávě to uvedl ředitel zařízení Aleš Gabrysz.

11:32

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce zavedla kvůli šíření koronaviru nouzový provoz. V době rostoucího počtu případů nemoci covid-19 chce zoo snížit riziko rozšíření nákazy v řadách svých pracovníků starajících se o zvířata. Nejhůře by se podle zahrady hledala náhrada za chovatele. V chovatelském úseku proto vzniknou pracovní skupiny a budou se v areálu střídat po třech a čtyřech dnech, sdělil ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň.

11:09

Slovensko po předchozích rekordech zaznamenalo v pondělí druhý den po sobě pouze kolem 500 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Současně ale oproti dřívějším maximům výrazněji klesl počet provedených testů, podíl pozitivně testovaných vzorků zůstal dvouciferný. Po dřívějším skokovém nárůstu počtu nakažených Bratislava postupně zavádí nová omezení.

11:04

Nákup remdesiviru za 205 milionů korun, který v pondělí schválila vláda, má být zásoba na zhruba dva měsíce. V říjnu by podle materiálu projednaného vládou, mělo být dávek 10 000 asi pro 1650 pacientů. Do minulého týdne ho dostalo 870 lidí. Pokud by vláda ministerstvu peníze na nákup neschválila, hrozil léku nedostatek.

11:01 Vlajka Ruské federace.

Ruská hlavní hygienička Anna Popovová prohlásila, že za současné situace nemá smysl zablokovat ekonomiku či některá odvětví, přestože stoupají denní přírůstky nových případů nákazy koronavirem. Rusko dnes ohlásilo další rekordní přírůstek nakažených i rekordní přírůstek úmrtí na koronavirus za 24 hodin. Konkrétně 13 886 nových případů nákazy a 244 úmrtí. 

10:48

Hlídání dětí pro zdravotníky či posílení jednotek ARO připravují krajské nemocnice v Karlovarském kraji pro případ dalšího možného nárůstu počtu pacientů s nemocí covid-19. Musí reagovat i na mimořádná opatření vyhlášená vládou, zejména uzavření základních škol, řekl mluvčí společnosti Karlovarská krajská nemocnice Vladislav Podracký.

10:45

Izrael zasáhla druhá vlna pandemie nemoci covid-19 tak tvrdě, že musel přistoupit k úplnému umrtvení ekonomiky, takzvanému lockdownu.

10:35

Nejistotu a zmatek vyvolala mezi brněnskými studenty informace o omezení provozu vysokoškolských kolejí v rámci boje proti koronaviru. Vláda v pondělí večer oznámila, že studenti, kteří mají jiné bydliště v Česku, mají v úterý z kolejí odjet. Výjimku mají například ti, kteří pomáhají ve zdravotnictví nebo ti, kdo se domů vrátit nemohou. Další případné výjimky řeší vedení univerzit s ministerstvem školství.

10:23

Uzavření prvních stupňů základních škol zkomplikuje přípravu prvňáků i dalších dětí, které doma nemají odpovídající zázemí. Učitelé si již na jaře ověřili, že ne pro všechny žáky je online výuka vhodná. Řekla to ředitelka ZŠ Prodloužená v Pardubicích Jana Smetanová. Také první stupeň vláda poslala od středy na distanční výuku, do lavic by se děti měly vrátit od pondělí 2. listopadu.

10:13

Studenti, kteří se nemohou vrátit domů nebo se obávají o zdraví svých rodičů, nebudou muset koleje opustit. Potvrdil to ministr školství Plaga. Podle pondělního opatření vlády se měli studenti vystěhovat do středy.

09:44 Havlíček DVTV

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přislíbil, že první kompenzační programy představí ve středu. Podle jeho slov by měly pokrýt hlavní náklady podnikatelů, které zasáhla protikoronavirová opatření.

09:13

Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují. Divadelníci se snaží dodržovat hygienická pravidla, a to i s ohledem na fakt, že v některých souborech se koronavirus objevil. Jsou unavení z neustálých změn, pomáhají si navzájem a přemýšlejí také o tom, jak pomoci společnosti.

"Snažíme se chovat zodpovědně, nepropadat trudnomyslnosti, nebát se, podporovat se navzájem a čekat na lepší časy," uvedla vedoucí divadla Polárka Natálie Pelcová. Zkoušky představení Proces podle Franze Kafky pokračují.

09:12

Římskokatolická farnost v Odrách na Novojičínsku nechala na svahu Tošovického kopce vztyčit pandemický kříž, jenž má připomenout všechny, kteří bojovali proti pandemii nemoci covid-19. Kříž ze světlého mramoru je vysoký něco přes dva metry. Farnost o tom informovala na svých internetových stránkách.

08:27

Opatření je třeba dodržovat, ale směju se, jak s námi vláda komunikuje, nebudeme dělat křoví, nedá se na nic spolehnout, opatření, která vláda přijímá, nejsou podložena daty, říká Jan Farský, místopředseda STAN.

07:53

V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 120 000 lidí. V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá. Zatímco hranice 10 000 nemocných padla za 3,5 měsíce 13. června a dalších 10 000 přibylo za dva měsíce (16. srpna), k dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz stačilo 23 dní (9. září). Pak se ale počet nakažených začal zvyšovat už v řádu několika tisíc denně: 40 000 přibylo za týden (16. září), dalších 10 000 za pět dní (21. září), 60 000 bylo dosaženo za čtyři dny (25. září), 70 000 za pět dní (30. září) a poté dvakrát za tři dny (80 000 3. října a 90 000 6. října). Hranice 100 000 nakažených byla prolomena 8. října za dva dny, a dalších 10 000 přibývalo opět vždy za dva dny.

07:51

Vláda v pondělí také nařídila hejtmanům určit školy nebo školní zařízení pro péči o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví nebo zaměstnanců v sociálních službách ve věku tří až deseti let. Asociace krajů by podle vyjádření hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) seznam škol měla zaslat do úterý Ústřednímu krizovému štábu a ministerstvu školství. Podle Prymuly také fakultní nemocnice vytvoří prostory k péči o děti svých zaměstnanců.

06:39

Firemní auto, extra dovolená a stravenky. To jsou stálice zaměstnaneckých benefitů a v poslední době se mezi ně dostává další - péče o zdraví. Zájem roste zejména o testy na covid-19.

06:38

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100 000 obyvatel téměř 352 případů nákazy. Nejvíce nakažených za jediný den hygienici zaznamenali v pátek, kdy testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 1381 lidí.

06:35

V Praze v pondělí přibylo 636 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, o 177 víc než v první pracovní den minulého týdne. Aktuálně je v metropoli 11 879 nemocných. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku epidemie bylo v hlavním městě zaznamenáno 24 262 případů nemoci covid-19. Přibližně polovina nakažených už se uzdravila. Naopak 215 lidí s prokázanou infekcí zemřelo, z toho pět v pondělí.

06:20

Jakékoliv částečné řešení vlády vůči restauracím by mělo na ekonomiku provozů stejné dopady jako jejich uzavření. V dané situaci je to správné rozhodnutí, sdělil dnes prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.

Podstatné budou kompenzace pro toto odvětví, o kterých se bude v tomto týdnu jednat. Provozovatelé stravovacích a ubytovacích služeb by měly opatření vlády odpovědně a důsledně dodržovat, aby tak přispěli k překonání současné nepříznivé situace, dodal Stárek.

06:11

Cestujících ve vlacích a autobusech dál ubývá, poptávka podle některých dopravců nyní klesla až na polovinu běžného zájmu. Pokles je viditelný především u studentů a školáků, postupně se však projevuje i u ostatních pasažérů. Dopravci proto omezí některé spoje, případně v nich sníží kapacitu. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

06:04

Denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Německu po snížení o víkendu opět vrátil nad hranici čtyř tisíc. Za posledních 24 hodin přibylo 4122 případů, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku, které má zhruba osmkrát méně obyvatel než Německo, se v pondělí potvrdilo 4310 případů infekce.

06:00

8615 potvrzených případů během jediného dne. To je v Česku dosavadní maximum, které padlo minulý pátek. Deníku Aktuálně.cz se podařilo získat data Ústavu zdravotnických informací a statistiky a na základě nich přináší podrobnou analýzu rekordního dne.

05:50

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2146 lidí s prokázaným koronavirem, stav 426 z nich je těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných na více než dvojnásobek.

Od začátku epidemie zemřelo v Česku 1051 lidí s nemocí covid-19, z toho 31 v pondělí. Nejvíc úmrtí za jeden den přibylo v pátek, a to 52. Od začátku měsíce zemřelo 381 lidí s koronavirem.

05:50

Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku stoupl o 4310. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie. Předchozí pondělí bylo téměř o 1200 případů méně. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kdy se v České republice objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 121 000 lidí. Necelá polovina z nich už se z nemoci uzdravila. Aktuálně nemocných je přibližně 62 000.

05:43

Americký prezident Donald Trump vystoupil na prvním předvolebním mítinku poté, co se nakazil koronavirem.

"Cítím se tak silný," řekl Trump několika tisícům podporovatelů, kteří na shromáždění přišli navzdory pandemii většinou bez roušek. "Půjdu do obecenstva. Půjdu tam, každému v publiku dám pusu. Dám pusu chlapům a krásným ženám… všem," dodal prezident, který podle agentury AP nevykazoval žádné zjevné známky nákazy koronavirem.

Donald Trump na shromáždění v Sanfordu na Floridě.
Donald Trump na shromáždění v Sanfordu na Floridě. | Foto: Reuters
05:40

Na Slovensku bude ode dneška zakázáno shromažďování více než šesti lidí kromě osob z jedné domácnosti. Prakticky tak nebude možné pořádat ani demonstrace.

05:35

Ve Španělsku, Francii či na Slovensku dnes vstoupí v platnost lokální i plošná opatření, kterými chtějí místní vlády zamezit šíření koronaviru.

Naopak v Izraeli, který zavedl v polovině září celostátní karanténu, se bude dnes jednat o uvolnění restrikcí.

05:30 Vlajka Brazílie

V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 8429 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo dalších 201 lidí, informovala s odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

Celkem se od počátku epidemie v Brazílii infikovalo virem SARS-CoV-2 již více než 5,1 milionu lidí a s covidem-19 zemřelo 150.689 nakažených.

Foto: Reuters
00:22

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Lék remdesivir podle vyjádření lékaře Martina Balíka z minulého týdne dostalo v Česku 870 nemocných s covidem-19.

00:22

Vláda na pondělním zasedání schválila uvolnění až 205 milionů korun na zajištění nákupu léku Veklury s látkou remdesivir prostřednictvím Evropské unie od firmy Gilead Sciences. V tiskové zprávě to uvedl Úřad vlády. Česká republika má aktuálně přislíbeny dodávku na léčbu zhruba 1650 pacientů pro měsíc říjen a zvyšující se dodávky pro další dva měsíce.

00:11

Ceremoniál k předání státních vyznamenání na 28. října, který organizuje prezident Miloš Zeman, je podle ministra zdravotnictví zatím plánován v minimálních počtech účastníků. Prymula nevyloučil, že bude dál omezen. Podle Výborného to značí dvojí metr vlády. "Proč Babiš hned neřekne, že pravidla platí pro všechny včetně hradního pána? Nebo si jsou všichni rovni, ale někdo si je rovnější?" uvedl. Podobně se vyjádřil i Kalousek. "Není možné žádat lidi, aby respektovali opatření, neshlukovali se, aby na bohoslužbách nepřekročili počet deset osob, a současně uspořádat na Hradě oslavu v počtu stovek osob. Pokud to Zeman s Babišem udělají, znovu lidem oznámí, že pro ně samotné pravidla neplatí," uvedl.

00:10

Podle expředsedy lidovců Marka Výborného je třeba věřit, že přijatá opatření jsou racionální a pomohou udržet funkční zdravotnictví. Okamžitě je ale podle něj nutné pomoci rodičům ošetřovným a postiženým sektorům zastavením odvodů. Jako poslanci musíme jednat v legislativní nouzi, uvedl na sociálních sítích. Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nemá smysl protestovat. "Chci věřit, že opatření jsou nutná. Pak je ale nezbytné poskytnout okamžitě likviditu k smrti vyčerpanému gastrobyznysu, aby nedošlo k jeho likvidaci," uvedl. Nejlépe se tak podle něj stane vypnutím odvodových povinností.

00:03

"Pomáhejme ve svém okolí. Musíme to zvládnout. Ve chvíli, kdy nám vládne zbabělý premiér, musíme být stateční my. Zvládneme to! Díky," uvedl na Twitteru předseda lidovců Marian Jurečka. Občany vyzval k dodržování pravidel i senátor TOP 09 Tomáš Czernin. "Navzdory těm chaotům buďme maximálně ohleduplní. Nosme roušky, myjme si ruce, neshlukujme se. Buďme zodpovědní. Byť jen jediný mrtvý je příliš mnoho," uvedl. Fiala podotkl, že svolal kvůli postupu vlády předsednictvo občanských demokratů.

00:02

Zástupci opozice kritizovali po tiskové konferenci, na které premiér Andrej Babiš (ANO) s ministry svého kabinetu dnes pozdě večer vyhlásili další restrikce kvůli epidemii koronaviru, komunikaci vlády a nejednoznačná vyjádření k ceremonii připravované Hradem k oslavě vzniku republiky - 28. říjnu. Řada opozičních politiků vyzvala občany, aby přijatá opatření přesto dodržovali. Současně je podle nich třeba přijít s kompenzacemi. Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda, která není schopna včas a jednoznačně informovat svoje občany, je nebude schopna ani ochránit.

00:02

"V odpovědi na vaši otázku na poslední prezidentovy testy na covid-19 vás mohu informovat, že několik po sobě jdoucích dní byly jeho testy negativní," uvedl Conley v prohlášení. Doplnil, že prezidenta testovali pomocí testů Abbott BinaxNOW. Podle agentury AP je výsledek tohoto rychlotestu k dispozici do 15 minut.

23:57

"Nestačí jen zašpérovat republiku. Aby opatření fungovala, společnost i byznys nutně potřebují vědět, s jakou pomocí od státu lze počítat při cestě z mizérie ven," píše ve svém komentáři David Klimeš.

 

23:56

Vláda na dnešním jednání neschválila druhou vlnu programu COVID sport. Bod podle informací zveřejněných na svém webu přerušila. Z programu by měly být kompenzovány náklady vynaložené na zrušené sportovní akce v souvislosti s vládními opatřeními proti koronaviru. Plánováno je vyčlenit na tyto účely 500 milionů korun. COVID sport II připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s Národní sportovní agenturou (NSA).

23:50

Test Donalda Trumpa na koronavirus byl negativní několik dní po sobě, uvedl prezidentův lékař. Šéf Bílého domu podle něj už není nakažlivý.

23:05

Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání vlády řekl, že má v souvislosti s koronavirovou epidemií čisté svědomí. Kabinet podle něj vždy dělal maximum, postupoval v zájmu občanů a podle doporučení odborníků a epidemiologů. Babiš nejprve uvedl, že nemá pocit, že by vláda udělala něco špatně. Později připustil, že nějaké chyby nastaly a kabinet se z nich snaží poučit.

23:01

Zástupci ředitelů a učitelů škol doufají, že dnes oznámený přechod na výuku na dálku bude platit od středy skutečně jen do 1. listopadu, jak oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Distanční vzdělávání mladších školáků je podle nich problematické a také u starších žáků je pomalejší, než když se učí ve škole. Řadě základních škol navíc zatím chybí vybavení na dálkovou výuku, protože jim zatím nedošly objednané počítače. Vyplývá to z vyjádření zástupců školských spolků, které dnes oslovila ČTK

22:55

Hospodářská komora v reakci na dnes oznámená nová opatření vlády v boji proti šíření koronaviru ocenila, že vláda nepřistoupila k úplnému uzavření ekonomiky. Zároveň apeluje na vládu, aby před případným dalším zpřísněním řádně vyhodnotila účinnost již přijatých restrikcí a na základě nich pečlivě zvážila, zda je nezbytné uzavírat další sektory tuzemské ekonomiky. Komora o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Podnikatelé doufají, že přijímaná opatření zabrání úplnému uzavření ekonomiky," uvedla komora.

22:52

"Už v uplynulých týdnech se v souvislosti se zaváděním krizových opatření propadla návštěvnost gastronomických provozů na polovinu. Za současné situace musí vláda navrhnout a schválit záchranný balíček kompenzací pro provozovatele gastronomických zařízení, kteří potřebují platit své zaměstnance, nájmy a další náklady. Pokud nepřijde rychlá pomoc, hrozí masivní propouštění a ukončování provozu hospod a restaurací," uvedl Kastner, který je zároveň spolumajitelem skupiny Hospodska.

22:52

Nová opatření přináší pro gastronomii kritickou situaci. Bez rychlé vládní pomoci hrozí masivní propouštění, sdělil dnes ČTK Luboš Kastner z Asociace malých a a středních podniků ČR. 

22:48

Zatímco většina opatření, o nichž dnes vláda rozhodovala, platila už během jarní vlny epidemie, zákaz pití alkoholu na veřejnosti k nim nepatřil. Jeho cílem je podle Prymuly omezit popíjení alkoholu ve venkovních prostorech tak, aby nebyla zneužívána výdejní okénka restaurací.

Výdejní okénka budou moct po uzavření restaurací a barů, tedy od 14. října do 3. listopadu, fungovat do 20:00. Uzavřeny nebudou hotelové restaurace, hostům budou k dispozici do 20:00.

22:47

Přehled nových opatření, která začnou platit o půlnoci z úterý na středu, i těch už zavedených v přehledu Aktuálně.cz.

22:39 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Prymula navrhuje omezení oslav 28. října na Pražském hradě, účast by omezil na nejnutnější hosty. Podle premiéra Babiše rozhodne hygiena.

22:37 Roman Prymula.

"Zaktivovali jsme naše mediky a studenty zdravotnického profilu," řekl Prymula na tiskové konferenci po zasedání vlády, které rozhodlo o dalším zostření proti šíření epidemie. Uvedl, že pracovat budou napříč zdravotnictvím medikové čtvrtého a pátého ročníku, protože šestý ročník už se zapojil do boje s epidemií na jaře a nyní se končící studenti musí soustředit na závěr studia.

22:37 Roman Prymula.

V nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru by mělo podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři.

22:35

Pokud se to po zveřejnění kompletního mimořádného opatření potvrdí, znamená to výrazné zkomplikování tréninkového procesu fotbalistů, případně jiných venkovních sportů. Ty halové včetně ledního hokeje už od pondělka trénovat nesmějí kvůli uzavření vnitřních sportovišť.

22:34 Roman Prymula.

Omezení shromažďování na maximálně šest lidí, které dnes mezi novými omezeními kvůli koronaviru schválila vláda, by se mělo týkat i sportovců. Ti nejsou mezi výjimkami, o kterých se na tiskové konferenci zmínil ministr zdravotnictví Roman Prymula.

22:21

Na středních školách nově bude od středy zakázána i praktická výuka, jež byla dosud možná. Na vysokých školách budou pouze zkoušky do 10 osob.

22:20 Roman Prymula.

Ministr Prymula novinářům řekl, že se kabinet nerozhodl jít cestou zemí jako Slovensko, které nařizuje plošné nošení roušek ve městech i obcích. "My se rozhodli nošení rozšířit jen o jednu věc, tedy nástupiště, zastávky a přístřešky, které souvisí s nástupem do MHD," řekl. Opatření je podle něj vhodné z toho důvodu, že v prostředcích hromadné dopravy už roušky povinné jsou.

22:15

"Máme jen jeden pokus, který musí být úspěšný, abychom jako národ i tentokrát epidemii zvládli," řekl premiér. Podle něj se dnes přijatá opatření, tedy uzavření restaurací, škol, omezení shromažďování na šest osob a nošení roušek na zastávkách MHD, mohou zrušit, pokud se sedmidenní průměr reprodukčního čísla výrazně sníží.

22:14

Od úterý 13. října jsou roušky povinné na zastávkách veřejné dopravy, na nástupištích, v přístřešcích a čekárnách.

Ve středu 14. října začínají platit další omezení:

 • Uzavření škol s výjimkou mateřských a jejich přechod na distanční výuku. Toto opatření platí do 1. listopadu. Výjimku budou mít děti, jejichž rodiče pracují v integrovaném záchranném systému.

 • Omezení shromažďování na 6 osob. Toto opatření platí do konce nouzového stavu, tedy 3. listopadu.

 • Dočasné uzavření restaurací, klubů a barů. Toto opatření platí do konce nouzového stavu.

 • Zákaz pití alkoholu na veřejně přístupných místech do 3. listopadu.

22:05

Pokud se průměrné reprodukční číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou přijatá opatření zmírněná. Po jednání vlády to řekl premiér Babiš (ANO).

22:03

Na veřejně přístupných místech bude zakázáno pití alkoholu. Opatření má platit od půlnoci 14. října do 3. listopadu, kdy má skončit vládou vyhlášený nouzový stav. Informoval o tom ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na Twitteru.

Zatímco většina opatření, o nichž dnes vláda rozhodovala, platila už během jarní vlny epidemie, zákaz pití alkoholu na veřejnosti k nim nepatřil.

21:58

Restaurace, bary a kluby budou muset být od středy do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu, úplně uzavřeny. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Teprve od pátku přitom musejí restaurace zavírat ve 20:00. U stolů mohou sedět nanejvýš čtyři lidé, vedle toho musí být mezi sedícími odstup 1,5 metru. V jídelnách v obchodních centrech mohou být u stolu jen dva lidé.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák přitom dnes po zasedání tripartity uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr Prymula ubezpečili, že k úplnému zavření restaurací nedojde.

21:58

Od středy bude v Česku povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy. O opatření, které bude platit do konce nouzového stavu, rozhodla vláda.

21:54

Shromažďování v ČR bude kvůli covidu-19 od středy do konce nouzového stavu omezené na maximálně šest osob. 

21:51

Rozhodli jsme o uzavření základních škol na 1. stupni, otevřeme je 3. listopadu, oznámil premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. Školy musí přejít na distanční výuku.

21:37

Jednání vlády podle informací České televize skončilo, tisková konference by tak brzy mohla začít. 

21:26

Pokud by rostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí jeden infikovaný koronavirem nakazí, bude podle Černého pro zachování odpovídající péče o nemocné s covidem-19 nutné zásadně omezit až zastavit plánovanou péči prakticky ve všech nemocnicích. "Pokud by k tomuto došlo, byla by odkládána v první řadě ta zdravotní péče, kde její odložení by nemělo být spojeno s dopadem na dlouhodobý léčebný výsledek pacienta," doplnil Černý. V sobotu ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že reprodukční číslo se zvýšilo na 1,4.

21:26

Černý uvedl, že dosavadní nárůst počtu hospitalizovaných s covidem-19 vede k postupnému omezování plánované zdravotní péče v řadě nemocnic. "K plošnému omezování či zastavení plánované péče zatím nedochází," doplnil.

21:26

"Stav aktuálních lůžkových i přístrojových kapacit je celkově dostačující ke zvládnutí aktuálního počtu pacientů s covid-19 vyžadující hospitalizaci," uvedl Černý, který vede poradní skupinu ministerstva zdravotnictví pro sledování kapacit v nemocnicích. Mezi kraji a i mezi nemocnicemi uvnitř krajů však podle něj mohou být rozdíly v obsazení kapacit, kvůli kterým mohou být nezbytné přesuny pacientů mezi nemocnicemi.

21:25

Plicních ventilátorů bylo k neděli volných zhruba polovina z 1814, lůžek s kyslíkem bylo k dispozici 32 procent z 23.993, přístrojů ECMO pro nejtěžší případy selhání plic bylo volných 63 ze 73. Na ARO a JIP bylo možné obsadit 1018 lůžek z celkových 4012, přístrojů CRRT k náhradě funkce ledvin bylo volných 229 z 315.

21:13

Vláda kvůli obavám z toho, aby nárůst počtu případů koronaviru a lidí hospitalizovaných s covidem-19 nezahltil zdravotnický systém, postupně zavádí omezení zasahující veřejný život, školní docházku, kulturu, sport i některé obory podnikání. Jde o speciální lůžka a přístroje pro vážně nemocné, ale také o personál, který je obsluhuje. Přibývá totiž koronavirem nakažených lékařů i dalších zdravotnických pracovníků.

21:13

V nemocnicích v Česku je z lůžek na anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a jednotkách intenzivní péče (JIP) volná čtvrtina, z lůžek s kyslíkem je volná téměř třetina a přístrojů ECMO k zajištění mimotělního oběhu je volných 86 procent. Ministerstvo zdravotnictví dnes údaje k 11. říjnu zveřejnilo na webu, kde publikuje čísla o šíření koronaviru. Kapacita by měla pro pacienty s nemocí covid-19 zatím stačit, uvedl předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče Vladimír Černý.

21:06

Dávné město Inků Machu Picchu se po sedmiměsíční uzavírce kvůli pandemii covidu-19 opět otevřelo turistům, i když zatím pouze jednomu. V neděli navštívil komplex chrámů a teras v peruánských Andách šestadvacetiletý Japonec Jesse Takajama, který na splnění svého snu čekal od března v místní obci a který dostal speciální povolení od ministerstva kultury. Pro veřejnost by se mohla jedna z nejvyhledávanějších památek Jižní Ameriky otevřít v listopadu.

Machu Picchu
Machu Picchu | Foto: Shutterstock
21:02

Na jihu Čech v pondělí zemřelo šest pacientů s koronavirem. Počet obětí v regionu tak stoupnul od začátku šíření nákazy na 40. Dnes hygienici evidovali 90 nových případů covidu-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:30

Večerní televizní projev měl být prvním podobným vystoupením ministra zdravotnictví k epidemii. V září, srpnu a březnu k národu z televizních obrazovek promluvil premiér Andrej Babiš (ANO). V posledním před třemi týdny spoluobčany vyzval, aby především kvůli ohroženým skupinám lidí respektovali povinnost nošení roušek. Přiznal, že se nechal ukolébat v létě poklesem nových případů a vláda opatření i kvůli atmosféře ve společnosti zmírnila.

20:05

Ve Francii se za posledních 24 hodin nákaza nově koronavirem potvrdila u 8505 lidí. S covidem-19 dalších 95 lidí zemřelo, informovala v pondělí s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Ministr zdravotnictví nevyloučil, že se nejvyšší varování před šířením nákazy rozšíří po Paříži či Marseille také na další velká města.

20:04 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví se na Twitteru omluvil za zrušení avizovaného projevu.

20:01 Roman Prymula.

Roman Prymula zrušil svůj avizovaný pondělní projev, který měly vysílat celostátní televize.

18:17

Počet úmrtí s covidem v ČR překročil 1000. Od ranních údajů stoupl o 58 na 1045. V pátek zemřelo 51 lidí. Úmrtí za říjen už je víc než za celé září.

18:04

Ministerstvo práce žádá vládu, aby uvolnila ze státních rezerv ochranné pomůcky proti šíření koronaviru pro Klokánky a podobné domovy pro děti v tísni. Požaduje pro ně na tři měsíce 79 740 respirátorů a 448 750 roušek. Vyplývá to z podkladů pro jednání vlády. Kabinet má v pondělí rozhodovat o dalších opatřeních proti koronaviru. V Česku funguje celkem 55 zařízení pro okamžitou pomoc dětem v tísni (ZDVOP) se 738 místy. Z toho 322 míst je v 15 Klokáncích.

18:03

Britský premiér Boris Johnson v pondělí v parlamentu představil nová, přísnější opatření v boji s koronavirem. Kabinet zavádí třístupňový systém podle závažnosti situace v daném regionu. V oblastech s nejvyšším ohrožením počítá britská vláda se zavřením hospod, barů, tělocvičen a posiloven i sázkových kanceláří a kasin. Informovala o tom agentura Reuters.

18:03

Svět nesmí zapomínat na to, že současná pandemie koronaviru vzešla z Číny a že Peking zatajoval hrozící riziko, čímž přispěl k rozšíření viru. V pondělí to na mezinárodní konferenci Forum 2000 řekli předseda tibetské exilové vlády Lozang Sanggjä a americký politolog Larry Diamond. Sanggjä prohlásil, že čínský přístup ke koronaviru je důsledkem ignorování lidských práv v zemi.

17:48

Případné uzavření prvního stupně základních škol, o kterém bude zřejmě v pondělí rozhodovat vláda, zkomplikuje fungování středočeských nemocnic. Vyplývá to z vyjádření nemocnic. Ve většině oslovených zařízení už teď není dostatek personálu. Chybí zdravotníci, kteří se nakazili koronavirem, a naopak přibývá pacientů s nemocí covid-19. Pokud by tedy navíc zaměstnanci zůstali doma s dětmi po uzavření škol, způsobilo by to nemocnicím další problémy. Řešením mohou být podle nemocnic dětské skupiny či školy vyčleněné pouze pro děti zdravotníků, hasičů či policistů.

17:19

Domy dětí a mládeže (DDM) se budou kvůli opatřením proti koronaviru snažit nabízet co nejvíce kroužků formou online vzdělávání, některé takto ale nahradit nepůjdou. Část z nich se bude nahrazovat, až bude opět povoleno fungování volnočasových středisek. Jen pokud by nebylo možné ani to, vracely by DDM rodičům za kroužky peníze. V pondělí to uvedl Předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitele DDM hl.m.Praha Libor Bezděk. Na online výuku v DDM podle něj zatím přešla asi polovina kroužků.

17:06

V Madridu se konala demonstrace, kterou na protest proti vládním koronavirovým opatřením uspořádala radikálně pravicová strana Vox. Stovky aut, z nichž lidé mávali španělskými vlajkami, způsobily dopravní komplikace v centru města.

Demonstranti protestovali zejména proti pátečnímu vyhlášení nouzového stavu španělskou vládou v Madridu a dalších osmi městech regionu. 

Protestující proti nouzovému stavu v Madridu.
Protestující proti nouzovému stavu v Madridu. | Foto: Reuters
16:39

K dodržování opatření proti covidu-19 v pondělí vyzvali veřejnost současná předsedkyně Akademie věd (AV) ČR Eva Zažímalová a někteří bývalí předsedové a předsedkyně AV. Ve výzvě také apelují na to, aby lidé důvěřovali odborníkům v dané oblasti a dopady epidemie nezlehčovali. Vedle Zažímalové dokument iniciovali chemik a senátor Jiří Drahoš, fyzioložka a biochemička Helena Illnerová a biochemik Václav Pačes. AV o tom informovala v tiskové zprávě.

16:33

Vláda možná nařídí zákaz vycházení po desáté hodině večerní, pokud lidé zrovna nepojedou z práce nebo do práce. "Je to jedna z variant. Je to jedna z věcí, která má nejvíc omezit shromažďování lidí na oslavách a party," uvedl pro CNN Prima NEWS zdroj blízký Strakově akademii. Informaci potvrdily další dva na sobě nezávislé zdroje.

16:28

Vláda se připravuje na možný kolaps zdravotnictví, který hrozí za dva týdny - pokud nezafungují zavedená a další chystaná opatření. Premiér už v okolních zemích zajišťuje nemocniční lůžka pro české pacienty. Informaci přinesl server Seznamzprávy.cz.

Premiér by měl podle zjištění dojednávat lůžkové kapacity v Polsku, Německu a Maďarsku. "Z toho, co vím, je to tak. Hovoří se o desítkách lůžek," potvrdil informaci i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.

16:21

Zlínská společnost HP Tronic pomůže hygienikům, 40 jejich pracovníků se ještě tento týden začne podílet na trasování kontaktů nakažených koronavirem. Řekla mluvčí společnosti Martina Žáčková. Firma také zdarma zapůjčí zlínské hygienické stanici deset počítačů, které jsou potřebné pro další rozšíření sítě telefonistů. Hygienikům s trasováním už pomáhají také studenti zlínské univerzity, krizové call centrum vzniklo v univerzitní knihovně.

16:03

Obézní lidé mají podle lékařů téměř dvakrát vyšší riziko nákazy covidem-19. Vyšší o 113 procent je pravděpodobnost, že skončí s koronavirem v nemocnici, nemusí u nich dostatečně fungovat ani vakcína. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Průměrný Čech má podle dat Českého statistického úřadu mírnou nadváhu. Trpí jí 47 procent mužů a třetina žen, obézní je každý pátý muž a 18 procent žen. Podle společnosti lidé ale přibírali i kvůli jarním omezením pohybu a práci z domova v jarní části epidemie covidu-19.

15:53

Moravskoslezský kraj se připravuje na možné uzavření škol. Stejně jako na jaře by zřídil stacionáře pro děti rodičů pracujících například v nemocnicích, sociálních zařízeních, u policie či hasičů. Po jednání krizového štábu to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Teď asi zasedá vláda a řeší problematiku uzavírání škol, to znamená celkového uzavření škol. Skutečně se ukazuje, že tady ten zdroj je poměrně velký a to nebezpečí šíření epidemie je tady velmi vysoké," uvedl Vondrák.

15:44

Restaurace by mohly mít povinnost zavírat ještě dříve než ve 20:00. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se o tom kvůli vývoji koronavirové epidemie jedná. Zavřít restaurace úplně vláda nechce. Schillerová to dnes řekla České televizi. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák dnes po zasedání tripartity uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ubezpečili, že k úplnému zavření restaurací nedojde.

15:43

Českým nemocnicím chybí personál i volná lůžka.

Rokycanská nemocnice zastavila nejméně do 22. října plánované i akutní operace. Koronavirem se totiž nakazilo pět chirurgických pracovníků z operačních sálů. O dočasném přerušení operativy byly informovány okolní nemocnice i zdravotnická záchranná služba a nemocnice postupně kontaktuje pacienty, kteří měli v nejbližších dnech podstoupit plánovaný operační výkon.

Nemocnice Šumperk už má obsazena skoro všechna lůžka na svém infekčním oddělení, která jsou určena pro pacienty s nákazou covid-19. Kvůli rostoucímu počtu nákaz bude zřejmě muset lůžkovou kapacitu infekčního oddělení zvýšit.  

Nemocnice v Karlovarském kraji začínají pociťovat nedostatek zdravotnického personálu. Důvodem je nárůst počtu zaměstnanců nakažených koronavirem i obecně vyšší nemocnost u nich nebo jejich dětí. S přibývajícím počtem nakažených v kraji přibývá i počet pacientů v nemocnicích a kapacity lůžek se blíží k hranici možností. 

15:36

Pražský magistrát nechystá další změny v MHD v souvislosti s opatřeními proti pandemii nemoci covid-19. Městu by se tak zvýšily náklady na provoz veřejné dopravy v době, kdy pokles cestujících proti běžnému stavu je přes 40 procent. Sdělil to dnes náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). V běžném režimu jen metro sveze denně přes milion cestujících. Dopravní podnik očekává kvůli covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč.

15:32

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je 177 pacientů s koronavirem, 27 z nich je ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci. Sdělil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Pacientů s nemocí covid-19 přibývá, v neděli jich bylo v krajských nemocnicích 130, v pátek 114. Nemocnice pro ně přidávají lůžka. Chybí 320 zdravotníků, jsou doma kvůli covidu či na ošetřovném.

"Kapacitu lůžek pro covidové pacienty posilujeme průběžně. Od pátku jsme otevřeli další lůžkovou stanici v Uherskohradišťské nemocnici, kde je v tuto chvíli standardních lůžek dostatek, ovšem kapacita intenzivních lůžek je hraniční, protože na ventilátorech máme i deset dalších pacientů s jinými diagnózami," uvedl Havrlant.

15:31

Případné uzavření základních škol by připravilo Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze až o 30 procent vysoce kvalifikovaného personálu, který by musel zůstat s dětmi doma. České televizi to řekl vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny nemocnice Martin Balík. Podle něj má uzavření škol z epidemiologického hlediska nejistý efekt, pokud by k tomu kroku ale vláda přistoupila, mělo by to během 14 dnů, kdy by byly školy uzavřeny, fatální efekt, protože o pacienty by se nestaral kvalifikovaný personál.

15:11

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) varoval před uzavřením prvních stupňů základních škol především s ohledem na výpadek zdravotnického personálu. Pokud bude chybět velké množství zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních, mohlo by to ohrozit jejich provoz, řekl dnes. Přestože v nemocnicích Královéhradeckého kraje přibývá nemocných zaměstnanců, nemocnost personálu chod nemocnic zatím přímo neohrožuje, žádné oddělení kvůli tomu nemuselo být zavřeno.

15:05

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) považuje případné uzavření prvních stupňů základních škol za logický krok. O tomto opatření dnes jedná vláda. Uzavření prvního stupně základních škol kvůli koronaviru navrhují epidemiologové.

"Je to věc, která je na stole. Já jsem přesvědčená, že čím dřív tohle uděláme - a i další opatření - tím kratší bude doba trvání toho opatření. Pro nás to znamená dát nám čas na přípravu: potřebujeme zajistit krizovou infrastrukturu, aby nám nezkolabovalo zdravotnictví," řekla Stráská.

15:05

Vláda by měla představit modely a predikce zahlcení zdravotnického systému kvůli epidemii koronaviru a podle nich jednat. Ukázat by také měla vliv jednotlivých opatření na epidemickou situaci, sdělil po dnešní videokonferenci zástupců vlády a lídrů opozičních stran předseda Pirátů Ivan Bartoš. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová připomněla na Twitteru návrhy své strany, podle ní jsou však mimo zájem vlády.

Představitelé kabinetu ANO a ČSSD jednali s opozicí o opatřeních, která by měla zbrzdit šíření epidemie v Česku. Vláda je plánuje vyhlásit dnes odpoledne s účinností od středy. Česko podle Bartoše směřuje k tzv. lockdownu kvůli katastrofickému přístupu vlády v letních měsících.

15:03

Fakultní nemocnice Brno má 344 lidí v karanténě. Někteří mají pozitivní test na covid-19 a někteří mají pozitivní případy v rodině. Začíná proto chybět personál, sdělila mluvčí nemocnice Veronika Plachá. I proto podle ní nemocnice omezila plánované operace a z 25 sálů se operuje jen na 13. Svatoanenská nemocnice má 59 nakažených pracovníků. Hledá dobrovolníky z řad studentů medicíny.

Podle Plaché jsou v karanténě pracovníci celé nemocnice. "Můžeme říct, že všude začíná chybět personál. V nemocnici jsou na sebe navíc všechny profese navázané. Proto jsme museli omezit provoz na operačních sálech," uvedla Plachá.

14:50

Írán dnes zaznamenal druhý den v řadě rekordní nárůst úmrtí s koronavirem. Za posledních 24 hodin v 81milionové zemi zemřelo podle údajů ministerstva zdravotnictví dalších 272 nakažených. Za stejnou dobu islámská republika zároveň registrovala rekordních 4206 nově nemocných. 

14:38

Shrnutí dosavadních událostí z pondělí 12. října:

"Bude nutné zavést povinné nošení roušek na zastávkách městské hromadné dopravy a v podobných veřejných prostorách," oznámil na dnešním jednání tripartity ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). O konkrétních opatřeních bude jednat vláda dnes odpoledne.

Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, která má k dispozici Správa státních hmotných rezerv, bude využito k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Potvrdil to dnes ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus má výpadek. Odběry vzorků ale nadále pokračují, žádanky budou do systému doplněny zpětně.

V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu, kdy země zaznamenala rekordní víkendový nárůst 4635 pozitivně testovaných. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie.

V Česku se dnes na dva týdny dále zpřísní opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Zavřou se památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování.

14:28

Od začátku pandemie onemocnělo koronavirem 115 pracovníků Nemocnice Jihlava. Nyní jich je 70. V nemocnici s asi 1300 zaměstnanci se teď starají o 54 pacientů s covidem-19, devět z nich je na ventilátoru. Kdyby vláda v rámci protiepidemických opatření přistoupila k uzavření prvních stupňů základních škol a o děti by se doma starali rodiče pracující v nemocnicích, byl by to problém, shodli se mluvčí nemocnic na Vysočině.

14:28

Střídání tříd na druhém stupni základních škol, které začalo dnes jako opatření proti šíření koronaviru, chápou ředitelé škol v Plzeňském kraji jako rozumný krok. Oslovené školy ho bez problémů zabezpečily. Všechny děti dnes nastoupily na prezenční i distanční výuku. Těm, co neměly doma notebook, tablet nebo počítač, je školy zapůjčily. Dálková výuka začala v 08:00 jako normálně, nikdo se neomluvil, řekli ČTK ředitelé.

14:14

Na Slovensku začnou tento týden platit nová, přísnější opatření proti šíření koronaviru. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí o víkendu varoval, že se Slovensko vydalo na "českou cestu". "Když se podíváme, jak to s nákazou koronavirem v České republice vypadá, je úplně jasné, že jste dobrý odstrašující příklad," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský novinář Eugen Korda. Přečtěte si zbytek rozhovoru.

14:09

Některá velká německá města s rychlým šířením koronaviru mají za sebou první víkend se zákazem prodeje či konzumace alkoholu. Opatření platila zejména na oblíbených místech setkávání lidí a v nočních hodinách. Opatření zavedly například Berlín, Frankfurt na Mohanem, Mnichov nebo Kolín nad Rýnem. O omezení otevírací doby hospod či zákazu konzumace alkoholu přitom uvažuje i česká vláda.

14:06

Úřady v indickém hlavním městě Dillí přestaly označovat byty, kde bydlí lidé nakažení koronavirem. Označování bytů bylo zavedeno na začátku epidemie a mělo varovat před nákazou. Na 14milionové Dillí připadají zhruba čtyři procenta z více než sedmi milionů nakažených koronavirem v Indii od začátku epidemie.

Podle úřadů se postup neosvědčil. Označování bytů nakažených vedlo k růstu stigmatizace nemocných. V reakci na to vzrostla také snaha nakažených nemoc skrývat. "Naším cílem je zvýšit testování, chceme, aby se nechalo otestovat více lidí, aniž by pociťovali stigma," uvedl ministr životního prostředí indického hlavního města Kailáš Gélot.

13:57

Policisté v Praze o víkendu provedli přes 1300 kontrol dodržování vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Zjistili pět pochybení, která předali do správního řízení. Sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Dalších 111 případů porušení vládních nařízení zjistili městští strážníci. Policie kontrolovala mimo jiné restaurace, bary a další podniky, které od pátečního večera musí dodržovat zavírací dobu ve 20:00. Před výdejovými okénky pak musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy.

13:34

Krajská Oblastní nemocnice Náchod v pondělí vyzvala zdravotníky z regionu k pomoci se zvládnutím epidemie covidu-19. Ze 76 lůžek pro nemocné s covidem má nemocnice zaplněny asi dvě třetiny a čeká další nárůst. Chystá proto vytvoření dalších 20 lůžek v Náchodě a deseti v Jaroměři. Ve výzvě k hledání pomocníků se zdravotnickým vzděláním to uvedl ředitel náchodské nemocnice Jan Mach. Všechny krajské nemocnice by chtěly získat na pomoc 55 mediků.

13:24

Městská nemocnice v Jablonci uzavře kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem i lůžkovou část oddělení ORL, tedy oddělení pro léčbu ušních, nosních a krčních chorob. Ambulance ORL bude v nemocnici fungovat i nadále. Lůžka na ORL budou stejně jako lůžka na ortopedii sloužit k hospitalizaci pacientů s nemocí covid-19, řekla dnes mluvčí nemocnice Jana Válková. V Jablonci je nyní hospitalizováno kolem 20 lidí s covidem-19. Na omezování péče se chystají i další páteřní nemocnice v kraji.

13:34

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vystoupí v pondělí večer v televizích k aktuálnímu vývoji epidemie covidu-19. Projev budou od 20:05 vysílat Česká televize, Nova a Prima řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Brodský. Odpoledne bude jednat vláda o nových mimořádných opatřeních, která bude třeba kvůli omezení šíření nákazy přijmout. Výrazně začalo nově nakažených přibývat v září, za měsících jich bylo přes 46 000. Stejný počet lidí je nově pozitivně testovaný za prvních deset říjnových dní.

13:24

Pravidelná dezinfekce dopravních prostředků opavského dopravního podniku se v budoucnu stane standardem. Vedení společnosti bude protivirové technologie využívat i po skončení epidemie nového koronaviru. Podle ředitele Městského dopravního podniku Opava Pavla Gebauera má firma nyní dostatek řidičů a zatím nemusela linky omezovat.

13:21

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) je proti možnému zavírání prvního stupně základních škol. Způsobilo by to velké personální problémy v nemocnicích, řekl v pondělí Čunek. Při diskusi na tripartitě převládl názor kvůli koronavirové epidemii uzavřít i první stupeň základních škol, na druhém stupni je ode dneška ve školách polovina dětí, které se měly po týdnu střídat. Vláda má o dalších opatřeních rozhodovat dnes odpoledne.

13:14

Pořadatelé kulturních akcí v Moravskoslezském kraji mají o program Covid-kultura zájem, podle nich je ale špatně nastavený. Předsedkyně Moravskoslezské asociace kulturního sektoru Karolína Skórková to dnes uvedla na svém facebookovém profilu.

12:58

V Moravskoslezském kraji přibylo za neděli dalších 538 pozitivně testovaných na koronavirus. V sobotu to bylo 468 nakažených. Celkově tak v regionu počet lidí nakažených koronavirem od počátku pandemie stoupl na 13 533. Vyplývá to z informací tzv. chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Aktualizace hospitalizací hovoří o 39 případech na JIP, 11 na umělé plicní ventilaci. Zatím nikdo na mimotělním oběhu," komentoval údaje Vondrák.

12:42 Roman Prymula.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v diskusi na dnešním zasedání tripartity řekl, že bude nutné zavést povinné nošení roušek na zastávkách městské hromadné dopravy a v podobných veřejných prostorách. Na tiskové konferenci to řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

"Někteří z nás navrhovali, podobně jako v celé Evropě, aby se roušky nosily i mimo budovy venku. Nakonec pan profesor Prymula řekl, že opatření, o kterých my zatím nevíme, ale říkám to, co bylo v diskusi, že určitě budou nutné roušky ve veřejných prostorech - zastávkách veřejné dopravy a dalších podobných prostorech," řekl Hanák.

12:40

Rakousko zaznamenalo 979 nově infikovaných koronavirem za posledních 24 hodin, což je dosud nejvyšší hodnota ohlášená v pondělí. Za poslední den zemřeli v alpské republice další čtyři nakažení, a celkový počet zemřelých tak dosáhl 855.

Rakousko eviduje za celou dobu pandemie 56 298 pozitivních případů. V posledních sedmi dnech rostly počty případů koronavirové nákazy v průměru o 1057 denně, takže i v Rakousku je epidemie silně na vzestupu. V pátek dokonce ministerstvo zdravotnictví hlásilo s 1235 nově nakaženými denní rekord. 

Agentura APA o víkendu upozornila, že se v posledních dnech objevily spekulace o tom, že vláda kancléře Sebastiana Kurze chystá celostátní uzávěru, která by ovšem nebyla tak přísná jako na jaře.

12:38

V Keni a Konžské demokratické republice bylo dnes po více než šesti měsících obnoveno vyučování na základních školách. V obou afrických zemích základní školy zavřely v březnu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Návrat žáků do lavic přivítal Dětský fond OSN (UNICEF), podle kterého se tak snižuje pravděpodobnost, že žáci vypadnou ze systému vzdělávání.

V Konžské demokratické republice, která má 84 milionů obyvatel, bylo od začátku epidemie zaznamenáno skoro 11 000 případů nákazy koronavirem a 276 souvisejících úmrtí. V Keni, která má 51 milionů obyvatel, registrují 41 500 případů nákazy a 766 souvisejících úmrtí.

12:37

Od pátku přibylo ve Středočeském kraji 2056 nakažených koronavirem, nyní je v regionu 8729 nemocných. Počet vyléčených vzrostl o 212 na 6476, zemřelých je 43, přes víkend tak žádný nepřibyl. Od počátku pandemie se ve středních Čechách nakazilo 15.205 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Jde o vyšší nárůst než minulý víkend, kdy přibylo 1966 nakažených.

Největší přírůstek byl přes víkend evidován na Praze-východ, kde je o 95 nakažených víc. Následuje Kolínsko s 87 novými případy a Mělnicko s 58 nově evidovanými nemocnými. Nejméně nově nakažených je na Rakovnicku, a to sedm.

12:37

Od pátku přibylo ve Středočeském kraji 2056 nakažených koronavirem, nyní je v regionu 8729 nemocných. Počet vyléčených vzrostl o 212 na 6476, zemřelých je 43, přes víkend tak žádný nepřibyl. Od počátku pandemie se ve středních Čechách nakazilo 15 205 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Jde o vyšší nárůst než minulý víkend, kdy přibylo 1966 nakažených.

12:22

V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin přibylo 232 potvrzených případů nemoci covid-19. Přibyli také tři hospitalizovaní lidé, počet úmrtí se nezvýšil. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za týden přibylo 3456 nakažených. V nemocnici je 308 lidí, z toho je 34 případů vážných.

12:14

Americký prezident Donald Trump opět porušil pravidla sociální sítě Twitter týkající se "zavádějících a potenciálně nebezpečných" vyjádření o covidu-19. "Lékaři Bílého domu včera (v sobotu; pozn. ČTK) naprosto jednoznačně dali zelenou. To znamená, že to nemůžu dostat (imunní) a nemůžu přenášet. Velmi dobré vědět!!!" reagoval šéf Bílého domu.

Odborníci zatím nemají jasno v tom, zda jsou lidé, kteří se vyléčili z covidu-19 a mají protilátky, skutečně chráněni před další infekcí, a jak dlouho může imunita trvat. Zdokumentováno už je vícero případů, kdy měli pacienti dlouho po překonání nemoci znovu pozitivní test. 

Twitter jeho příspěvek nesmazal, asi tři hodiny po nahrání jej ale skryl za varovný štítek. "Tento tweet porušuje pravidla Twitteru o šíření zavádějících a potenciálně nebezpečných informací spojených s covidem-19," uvádí platforma. Stejně reagovala minulý týden, když Trump po třídenní hospitalizaci s covidem-19 znovu naznačoval, že nemoc z koronaviru nepředstavuje větší hrozbu než běžná chřipka.

12:09

Letošní ročník největší středoevropské přehlídky bluesové hudby Blues Alive, která se měla konat od 12. do 14. listopadu v Šumperku, pořadatelé definitivně zrušili. Důvodem jsou opatření kvůli koronaviru a celková epidemická situace, oznámili dnes organizátoři. Pořadatelé přitom ještě na začátku října doufali, že se mezinárodní festival, který byl dopředu vyprodaný, uskuteční. Zavedli kvůli tomu řadu opatření a novinek. V kraji musel být zrušen ze stejných důvodů i Československý jazzový festival v Přerově.

12:09

Zhruba 150 českých pendlerů jezdících za prací do Německa se dnes od 06:00 do 11:30 nechalo zdarma testovat na covid-19 na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein (Bavorská Železná Ruda) na Klatovsku u Železné Rudy. Zájem je velký, denní kapacita dvou stanovišť je nejméně 300 lidí, řekla dnes koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Finková ze Zemského úřadu v Regenu, který testování Čechů financuje s vládou Dolního Bavorska.

Okres Regen tak chce ulehčit testovacím kapacitám v ČR a zjistit procento nemocných.

11:29

O vládních nařízeních týkajících se školáků, učitelů a rodičů mluvila redakce Aktuálně.cz s Petrou Mazancovou, předsedkyní Učitelské platformy a učitelkou angličtiny a občanské výchovy na víceletém gymnáziu v Litoměřicích. "Ve velkých základních školách pořád ještě zbude třeba přes pět set dětí, což je z hlediska epidemiologického pořád dost," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

11:26

V Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin přibylo 138 potvrzených případů covidu-19, je jich tedy 3343. Zvýšil se i počet aktuálně nemocných lidí s covidem, a to o 31 na 1576, a také vyléčených z nákazy - o 107 na 1753. Počet případů úmrtí lidí s covidem v hradeckém kraji se nezměnil, zůstal na čtrnácti. V posledních pěti dnech se v regionu mezidenní přírůstek případů koronaviru pohybuje nad hranicí 130. 

11:24

V ultraortodoxních židovských obcích v Izraeli již několik měsíců o tisíce lidí s onemocněním covid-19 tajně pečuje rozsáhlá síť dobrovolníků. Ti za nemocnými docházejí přímo domů a patrně tak o něco snižují zatížení nemocnic. S odvoláním na reportáže izraelské televize o tom dnes informoval zpravodajský web The Times of Israel.

Iniciativu zahájily antisionistické sekty komunity charedim, aby se jejich nakažení členové nemuseli léčit v nemocnicích. Postupně se ale síť dobrovolníku rozrostla do celého společenství, zatímco nemocnice v zemi čelí velké zátěži kvůli nárůstu nakažených, uvedl izraelský Kanál 12. 

V uplynulých šesti měsících se dobrovolníci postarali o více než 2000 lidí s vážným průběhem covidu-19 a aktuálně pečují o zhruba 170 lidí, jejichž stav je vážný. Podle organizátorů projektu v nemocnici od začátku iniciativy skončilo pouze deset až 15 nemocných, z nichž tři zemřeli.

11:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv, budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Potvrdil to dnes ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr uvedl, že správa čeká na rozhodnutí státu. "Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít," řekl dnes Švagr.

10:52

Od úterý bude na Slovensku zakázáno shromažďování více než šesti lidí kromě osob z jedné domácnosti. Rozhodla o tom dnes vláda. Zavedení zmíněného omezení v rámci vyhlášeného nouzového stavu již v neděli podpořil ústřední krizový štáb. Prakticky tak nebude možné pořádat ani demonstrace. Jde o součást nového balíku restrikcí po skokovém nárůstu počtu nakažených.

Ode dneška střední školy na Slovensku přešly na distanční formu výuky. Další karanténní omezení včetně zákazu konání hromadných akcí, uzavření akvaparků, koupališť či fitness center a omezení provozu restaurací podle členů ústředního krizového štábu vstoupí v platnost ve čtvrtek.

10:50

V Ústeckém kraji v neděli přibylo 268 lidí nakažených koronavirem. Nákaza se prokázala také u dvou zaměstnanců v domově pro seniory ve Šluknově na Děčínsku. Zhruba 70 lidem tam ve středu přijede odebrat vzorky armáda. Nákaza se již dříve objevila i v léčebně dlouhodobě nemocných ve Varnsdorfu na Děčínsku, situace je ale lepší. Podle ředitelky krajské hygienické stanice Lenky Šimůnkové přibývá lidí se závažnějším průběhem onemocnění.

10:41

Koronavirus uchycený na bankovkách, displejích telefonů nebo nerezové oceli může zůstat infekční až 28 dní. To je závěr studie provedené australskou Organizací pro vědecký a průmyslový výzkum Commonwealthu (CSIRO) a zveřejněné v časopise Virology Journal. Podle australských vědců tak koronavirus může na povrchu přežít o mnoho déle, než se původně předpokládalo. 

Odborníci z agentury CSIRO konstatují, že koronavirus je "velmi odolný" a ve tmě a při pokojové teplotě 20 stupňů Celsia může přežít 28 dní na hladkých površích, jako jsou papírové nebo plastové bankovky a sklo používané pro displeje mobilních telefonů. 

Jak ale připomíná server BBC, mnozí odborníci mají pochyby, nakolik je nákaza po kontaktu s infikovaným povrchem častá, výzkum byl navíc prováděn v laboratorních podmínkách. Ron Eccles, bývalý ředitel centra pro výzkum nachlazení a chřipky na Cardiffské univerzitě, je toho názoru, že závěr studie způsobuje "zbytečný strach". Eccles zdůraznil, že viry se dostanou na povrchy společně s hlenem, když lidé kašlou, kýchají nebo se jich dotýkají špinavýma rukama. Za takové situace viry podle něj přežívají spíše jen několik hodin, protože hlen představuje pro viry nepřátelské prostředí díky tomu, že obsahuje bílé krvinky s enzymy, které viry ničí, nebo jiné chemické látky s neutralizujícím účinkem. Koronavirus se totiž obvykle přenáší kapénkami při kašlání, kýchaní či mluvení.

10:27

Ukrajina dnes oznámila 4420 nových případů a 43 úmrtí za uplynulých 24 hodin, uvedla agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na místní úřady. O den dříve to bylo 4768 nových případů. V sobotu úřady hlásily dalších 5728 případů nákazy a počet úmrtí za den poprvé přesáhl stovku, přesněji 108. Od začátku pandemie se v zemi, která má přibližně 42 milionů obyvatel, nakazilo 265 454 lidí, z nichž 5015 zemřelo.

10:49

Fakultní nemocnice Brno od dneška ještě více omezuje plánované operace, aby měla kapacitu lůžek pro pacienty s covidem-19. Z 25 operačních sálů omezuje provoz na 13. Minulý týden kapacitu operací omezila na 16 sálů. Podle Plaché se to nedotkne akutní péče. Rušení nebo odsuny se týkají plánovaných zákroků jako například křečové žíly. V nemocnici leží asi 100 lidí s koronavirem.

10:26 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 13 592 nových případů nákazy koronavirem a 125 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 13 634 případů, což představovalo absolutní rekord od začátku pandemie, a 149 úmrtí. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 1,3 milionu lidí, z nichž 22 722 nákaze podlehlo.

10:07

Zdravotníků aktuálně pozitivně testovaných na covid-19 přibylo podle dat České lékařské komory za týden od 3. října skoro na dvojnásobek. Jejich počet se zvýšil z 2480 na 4432. Lékařů mezi nimi bylo 978, zdravotních sester 1862. Celkem se jich včetně ostatních zdravotnických pracovníků od začátku epidemie nakazilo přes 7000. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se v zaměstnání nakazila desetina z nově pozitivních lékařů a 17 procent sester.

09:51

Svatoanenská nemocnice v Brně otevřela druhé odběrové místo. Zvýší tím denní kapacitu až na 250 testů na covid-19, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Testují i další nemocnice. Testy jsou možné i ve Fakultní nemocnici Brno nebo některých krajských nemocnicích jako například Znojmo nebo Břeclav. Zařízení provádějí stovky testů denně.

09:47

Všichni by brzy mohli vyrazit ke svému praktickému lékaři a nechat se u něj otestovat, zdali jsou pozitivní na covid-19. O takové možnosti uvažuje ministr zdravotnictví Roman Prymula. Odborníci mezitím stát kritizují, že testuje velmi málo, o čemž svědčí stále rostoucí procento pozitivních testů. Za posledních několik dní byl mezi testovanými infikovaný každý pátý.

 

09:46

Systém elektronických žádanek na vyšetření vzorku na nový koronavirus má výpadek. Odběry vzorků ale nadále pokračují, žádanky budou do systému doplněny zpětně.

"Došlo k technickému výpadku systému e-žádanek. Na nápravě intenzivně pracujeme," uvedla mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Lenka Svobodová. Výpadek podle ní neovlivní dostupnost odběrů pro klienty. "Odběrová místa by měla nadále plynule odběry provádět," dodala.

09:16

Vedení opavského magistrátu i krnovské radnice vyzývají obyvatele, aby omezili návštěvy městského úřadu. V souvislosti s opatřeními proti koronaviru radnice od dnešního dne omezily úřední hodiny pro veřejnost. Lidé budou moci své záležitosti vyřídit jen ve dvou dnech v týdnu. Úředníci budou k dispozici vždy pět hodin. 

"Žádáme občany, aby zvážili nutnost osobní návštěvy a přítomnosti na úřadu. Upřednostňován bude písemný, elektronický či telefonický kontakt s klientem," uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná. 

09:12

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 337 potvrzených nákaz novým koronavirem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V sobotu přibylo 285 případů, ministerstvo později zpět údaj upravilo na 287 případů. Dosud rekordní nárůst byl v pátek, kdy v kraji přibylo 676 nákaz nemocí covid-19, podle upravených údajů 669. Od začátku epidemie je v kraji celkem 6762 nákaz.

07:53

V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 66 732 nových případů nákazy koronavirem a dalších 816 lidí tam s onemocněním covid-19 za stejnou dobu zemřelo. S odvoláním na údaje indického ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Indie, kde žije 1,35 miliardy lidí, od začátku pandemie zaznamenala 109 150 úmrtí s koronavirem a 7,12 případů nákazy. Dosavadní počet infikovaných v zemi překonal hranici sedmi milionů v neděli, jen za posledních 13 dní tam přitom přibyl milion nemocných.

07:48

V Německu za uplynulý den přibylo dalších 2467 potvrzených případů nákazy koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha. Stejně jako o den dříve tak země pokračovala v trendu klesajících přírůstků. Agentura DPA však upozornila, že víkendové bilance jsou obvykle nižší, protože tamní úřady neobdrží údaje od všech laboratoří.

07:02

V Praze v neděli testy potvrdily nemoc covid-19 u 415 lidí. Byl to nejnižší denní přírůstek od 29. září. Počet zemřelých s covidem v neděli stoupl o šest na 208 od začátku epidemie. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

06:40

Shrnutí důležitých událostí:

 • V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu, kdy země zaznamenala rekordní víkendový nárůst 4635 pozitivně testovaných. 
 • Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie.
 • V Česku se v pondělí na dva týdny dále zpřísní opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Zavřou se památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování.
 • Vláda bude v pondělí rozhodovat ještě o dalším zostření opatření, hned ráno se situací bude zabývat Bezpečnostní rada státu. Nová pravidla by měla platit od středy. 
06:22

V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu. Aktuálně nemocných je 59 920. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:21

Všech devět milionů obyvatel hodlá kvůli nárůstu případů koronaviru v následujících dnech otestovat východočínské město Čching-tao. S odvoláním na dnešní prohlášení úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Přístav na březích Žlutého moře k nedělnímu večeru zaznamenal 12 nových infekcí; polovina nakažených však nemá žádné příznaky onemocnění covid-19. Většina případů souvisí s nákazou v nemocnici, kde se léčili lidé infikovaní v zahraničí.

06:20

Koronavirová krize zatím neměla negativní dopady na platební morálku německých spotřebitelů. Agentuře DPA to řekl prezident německého svazu spořitelen Helmut Schleweis. Poukázal rovněž na rostoucí míru úspor.

"V současné době nezaznamenáváme žádný mimořádný vývoj při splácení půjček ani při využívání kontokorentních úvěrů," uvedl Schleweis. "Lidé přijímají preventivní opatření. Některé výdaje, například na cestování, za pandemie omezují," dodal.

06:19

V Mexiku testy potvrdily dalších 3175 pozitivních vzorků, na komplikace související s nákazou koronavirem zemřelo 139 pacientů.

06:19 Vlajka Brazílie

Brazílie oznámila za uplynulých 24 hodin dalších 12.342 potvrzených případů koronaviru a 290 úmrtí.

06:17

V Německu roste počet velkých měst, která úřady považují za ohniska šíření koronaviru. O víkendu hranici 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden překročily Kolín nad Rýnem, Stuttgart, Essen či Mohuč (Mainz), informovala dnes agentura DPA. Symbolickou hranici už dříve překonaly také Berlín, Frankfurt nad Mohanem či Brémy. Mnichov je těsně pod ní.

06:16

Vláda dnes bude rozhodovat o dalším zostření opatření proti šíření koronaviru, hned ráno se situací bude zabývat Bezpečnostní rada státu. Kabinet probere také návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) na posílení kapacit zdravotnictví povoláním mediků na pomoc nemocnicím při nouzovém stavu. 

06:02

V Česku se dnes na dva týdny dále zpřísní opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Zavřou se památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku. Další zostřená opatření bude dnes schvalovat vláda, mají začít platit od středy.

22:10

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali 271 nově potvrzených případů covidu-19. Laboratoře vyšetřily 915 vzorků. Uzdravilo se deset nemocných. V jihočeských nemocnicích bylo k sobotní půlnoci hospitalizovaných 131 pacientů s nemocí covid-19, z toho 17 na umělé plicní ventilaci. Kvůli rostoucímu počtu nakažených hepatitidou A, jichž je v kraji 37, hledají nemocnice další lůžka

21:09

Aktualizovaná čísla ministerstva zdravotnictví: k dnešním večerním hodinám přibylo zatím 2414 lidí pozitivně testovaných na koronavirus. 

21:08

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 16 101 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo v zemi od počátku epidemie 32 730 nakažených, z toho 46 za poslední den.

20:27

Desítky hospod, restaurací, barů a dalších podniků kontrolovali v sobotu večer brněnští policisté. Zajímalo je zejména to, zda tyto provozovny dodržely povinnou zavírací hodinu ve 20:00. Zjistili pět přestupků, uvedl mluvčí David Chaloupka na webových stránkách krajského policejního ředitelství.

"V některých podnicích byli zastižení návštěvníci po povinné zavírací době. Sobotní kontrola v centru Brna z odhalila celkem pět přestupků, všechny byly oznámeny správnímu orgánu," uvedl Chaloupka.

20:14

Izraelská armáda dnes otevřela nové oddělení pro léčbu pacientů s covidem-19 v podzemí nemocnice v Haifě. Je to poprvé v historii země, co armáda pomáhá léčit civilisty, píše agentura AP. Vojenští zdravotníci se snaží ulehčit izraelskému zdravotnímu systému, jenž je přetížen kvůli koronaviru. Oddělení už přijalo první dva pacienty.

19:40

Večer se při pravidelné aktualizaci na webu ministerstva zdravotnictví objevila informace, že za dnešek zatím přibylo 541 případů covidu, to by znamenalo výrazný pokles oproti předchozím dnům. Ministerstvo ale posléze upozornilo na to, že údaje nejsou úplné kvůli technickým problémům laboratoří, a stále se ještě doplňují. Dá se tedy očekávat, že průběžné číslo za dnešek bude vyšší. Konečný údaj zveřejňuje ministerstvo vždy následující den.

18:28

Dnes přibylo 541 případů. V nemocnicích bylo 2106 pacientů s covidem. Celkový počet úmrtí se zvýšil na 982, celkem bylo 114 547 případů.

18:23

Americký prezident Donald Trump v televizi Fox News prohlásil, že už nemá covid-19 a není u něj riziko přenosu koronaviru na další lidi. Šéf Bílého domu se podle agentury Reuters v pondělí chystá vrátit k předvolební kampani a na předvolební mítinky před listopadovými volbami.

"Prošel jsem nejvyšším testem, s nejvyššími standardy. Jsem ve skvělé kondici. Vypadá to že jsem imunní," nechal se dnes slyšet v americké televizní stanici Trump.

17:45

Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště a fitness centra. Restaurace zase budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek. Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech. Většina zmíněných opatření začne platit od poloviny října.

17:07

Po sobotní výzvě premiéra Andreje Babiše nabídly firmy více než 300 dalších zaměstnanců call center na pomoc hygienikům s trasováním kontaktů nakažených koronavirem. Vládní zmocněnec Vladimír Dzurilla ČTK řekl, že počty zvýšily firmy, které jsou do trasování už zapojeny, a přihlásily se i nové. Vedle bank a státní energetické firmy ČEZ jsou to i všichni operátoři a také České dráhy.

16:42

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 896 případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší nedělní přírůstek od počátku epidemie covidu-19. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober ale vyloučil, že by nyní hrozilo zavedení celostátní uzávěry jako na jaře.

15:52

Vláda chystá kompenzační opatření pro obory postižené omezeními. Pro podporu podnikatelů v kultuře připravuje 750 milionů korun, pro podnikatele ve sportu 500 milionů korun, pro provozovatele autobusové zájezdové dopravy miliardu korun. Chystá také podporu pro organizátory veletrhů i podnikání v gastronomii. Vláda podle ministra Karla Havlíčka nezapomíná ani na nově uzavřené bazény či kina a počítá s prodloužením některých programů fungujících od jara, například s úhradou nájmů.

15:10

Nová opatření budou platit od středy, vláda o nich rozhodne v pondělí. V pravidelném nedělním vystoupení na svém Facebooku to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Návrhy chce předtím probrat na Bezpečnostní radě státu s opozicí a tripartitou.

Občany znovu vyzval k dodržování přijatých opatření a semknutí se, jak tomu bylo při jarní vlně epidemie koronaviru. Dodal, že testování probíhá "na maximum". Opatření se nemají dotknout ekonomiky, měla by směřovat k dalšímu omezení kontaktů.

14:52

Masarykova univerzita se od pondělí přepne na červenou barvu semaforu. Budovy univerzity se uzavřou, přístupné budou pro zajištění výuky a pro studenty oborů povolených vládou. "Znamená to, že budovy univerzity jsou od pondělí uzavřené pro veřejnost, studenty i většinu zaměstnanců," píše se na webu školy, kde jsou rovněž popsané výjimky, na které se tento zákaz nevztahuje. 

14:30

Španělské regiony Katalánsko a Navarra se chystají zpřísnit omezení přijatá v souvislosti s šířením koronaviru, která zasáhnou zejména možnost setkávání lidí a zkrátí provozní dobu restaurací. "Kdybychom žádná opatření nepřijali, dostali bychom se za dva tři týdny do situace, v níž je teď Madrid," uvedl ministr zdravotnictví v katalánské vládě Josep Maria Argimon.

Z města jenom v závažných případech. Policie na kontrolním stanovišti hlídá, jestli obyvatelé Madridu neporušují karanténu.
Z města jenom v závažných případech. Policie na kontrolním stanovišti hlídá, jestli obyvatelé Madridu neporušují karanténu. | Foto: Reuters
14:26

Shrnutí důležitých událostí:

 • V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale nejvyšší nárůst o víkendovém dni.
 • Vláda chystá další opatření, začnou platit od středy. Vláda o nich rozhodne v pondělí, řekl Babiš. Návrhy chce předtím probrat s opozicí a tripartitou.
 • Prezident Zeman očekává, že zavedená opatření v podobě tzv. omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc. Za nenošení roušek by rozdával pokuty.
14:16

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 468 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Oproti pátku je nových případů zhruba polovina. Jde ale o dosud nejvyšší sobotní nárůst. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Uvedl, že zmírnění je určitě ovlivněné víkendem.

13:29

Plán dalších opatření vláda podle Schillerové konzultuje i s epidemiology na unijní úrovni. K tomu, aby se šíření zmírnilo, je podle ní třeba vyburcovat lidi, aby opatření dodržovali. S poukazem na informace o shlukování lidí kolem uzavíraných barů uvedla, že není čas na zábavu. "Tento týden padnou opatření, směřujeme to k tomu, že budou plošná opatření, ale nechceme plošně vypínat ekonomiku," řekla. Přijala formulaci ekonoma Šťěpána Jurajdy, že má jít o "vylepšenou podobu opatření, která platila na jaře".

13:12

Zeman na dotaz, zda by měl za rozšíření epidemie převzít zodpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO), řekl, že ji předseda vlády přijal tím, že vyměnil ministra zdravotnictví. Bývalého ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nepovažuje za špatného ministra zdravotnictví, nebyl ale "ministrem covidu". "Byl to ministr pro dobré počasí. Musel nastoupit řezník," řekl. Za řezníka "v dobrém slova smyslu" považuje Prymulu. Nový ministr zdravotnictví se podle něj s "ničím nepáře", a když je nějaké nebezpečí, tak proti tomu hned zasáhne.

13:11

Zeman očekává, že zavedená opatření v podobě tzv. omezení volnočasových aktivit se ze 14 dnů protáhnou minimálně na měsíc. Prezident řekl, že žasne nad tím, jak koronavirus v řadě zemí akceleruje. Poznamenal, že sebekriticky je nutné říci, že se Česká republika stejně jako Izrael ocitly na chvostu žebříčku, i když předtím byly premianty.

13:00

Starostové několika měst a obcí na Jesenicku kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem požádali hejtmanství o zřízení místa pro testování samoplátců, které v tomto horském okrese zatím chybí. "Bohužel tento problém nikdo neřeší, a proto jsem napsala vedení Olomouckého kraje otevřený dopis, aby se tím začalo zabývat," oznámila dnes na Facebooku starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

12:59

Střední školy na Slovensku přejdou od pondělí kvůli epidemii koronaviru až do odvolání na distanční formu výuky. V průběhu dnešního jednání ústředního krizového štábu, který rozhoduje o zpřísnění karanténních opatření po skokovém přírůstku nakažených, to novinářům řekl ministr školství Branislav Gröhling. Prezenční forma výuky na slovenských školách byla přerušena již na jaře po propuknutí pandemie nemoci covid-19, nový školní rok pak začal podle harmonogramu v září.

12:54

Nová opatření proti šíření koronaviru budou podle vicepremiérky Aleny Schillerové (ANO) vyhlášena maximálně do dvou dnů. Vláda o nich bude jednat i v pondělí na bezpečnostní radě.

12:17 Havlíček DVTV

"Celkový ekonomický lockdown nechceme zrealizovat. S největší pravděpodobností se nezavřou obchody, restaurace a služby, jako tomu bylo na jaře. Budeme ale tlačit na to, aby se omezilo shromaždování a shlukování lidí," řekl Havlíček. Další zpřísnění opatření je tak podle něj pravděpodobné, jejich návrh by měl vládě představit ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zavádění nových opatření prý nenastane ze dne na den, zasažené subjekty dostanou čas pro přípravu, dodal Havlíček.

12:09 Havlíček DVTV

Vláda neplánuje kvůli šíření nákazy covidem tak rozsáhlé ekonomické restrikce jako na jaře, obchody, restaurace a další služby by měly zůstat i přes další zpřísnění opatření otevřené. V dnešní Partii televize Prima to uvedl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Omezit by se podle jeho vyjádření naopak mělo další shromažďování lidí a sociální kontakty. O situaci dnes jednali členové vlády, připravují další návrhy opatření.

11:52

Zeman řekl, že plně podporuje opatření, která zavedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a je proti plošné karanténě země. "Jsem proti lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, protože si domnívám, že Česká republika si už druhý lockdown nemůže dovolit," řekl Zeman. Uzavření ekonomiky by podle něj mělo podobné důsledky jako virus.

11:52

Prezident Miloš Zeman by důsledně pokutoval lidi, kteří nenosí roušky. Udělil by jim pokutu ve výši 2000 až 3000 korun. Řekl to dnes serveru Blesk.cz. 

11:43

Na jižní Moravě za sobotu přibylo 627 potvrzených nových případů nemoci covid-19, zvýšil se také počet hospitalizovaných ve vážném stavu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Jde o nejvyšší víkendový přírůstek od začátku pandemie s výjimkou minulého víkendu, kdy ale sobotní údaj ovlivnilo zrychlení systému hygieniků.

11:34 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 13 634 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což představuje rekordní přírůstek od začátku pandemie. "Je to poprvé, co bylo v Rusku za jediný den zjištěno více než 13 000 nakažených," upozornil dnes na svém webu list Kommersant. Předchozí rekord byl ze soboty, kdy úřady oznámily 12 846 nových případů.

11:15

Některé nemocnice v menších městech se potýkají s nedostatkem kapacit kvůli mnoha nakaženým zdravotníkům, hrozí jim kolaps. Například zařízení v Třebotově prostřednictvím známých osobností prosí o pomoc.

11:08

Na Slovensku laboratoře v sobotu zjistily 1054 nových případů, uvedl server Sme.sk. Za pátek testy odhalily 1887 pozitivních vzorků, což bylo vůbec nejvíce od začátku pandemie nemoci covid-19. Na Slovensku byl sobotní přírůstek třetí nejvyšší od začátku pandemie, nepřibylo však žádné úmrtí. Celkem se tam od počátku pandemie nakazilo 19 851 lidí, z toho 61 zemřelo.

11:07

Polsko dnes oznámilo 4178 nových případů nákazy koronavirem, což je nižší počet než o den dříve, kdy bylo nových případů 5300, uvedl dnes zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce nově nakažených evidují hygienici v Malopolském vojvodství u hranic se Slovenskem. 

11:06

Zástupci technických profesí působících v kultuře píší politikům, aby bylo možné odpustit jim jako osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) zdravotní a sociální pojištění. V otevřeném dopise to uvedla za ty, kdo s ministerstvem kultury o pomoci lidem v kultuře jednají, Jana Heřmánková z firmy T Servis. Ministr průmyslu Karel Havlíček na dopis odpověděl, že odpuštění sociálního pro postižené segmenty podnikání se bude řešit na vládě v příštím týdnu. "Dává to smysl a je to rychlé. Budu to navrhovat," uvedl.

10:15

Za poslední den se na celém světě nakazilo koronavirem přes 383 000 lidí, což je nejvíc od začátku epidemie. Rekordní bilance tak byla překonána už potřetí v řadě a znovu padl i rekord nových případů v Evropě, kde do soboty přibylo více než 123 000 infikovaných za 24 hodin. Vyplývá to z dat Světové zdravotnické organizace (WHO).

10:03

České fotbalové reprezentaci bude kvůli výskytu koronaviru v týmu ve večerním zápase Ligy národů v Izraeli chybět kapitán Bořek Dočkal. V záloze má pro případ karantény i náhradní tým.

08:53

V Olomouckém kraji v sobotu přibylo 185 potvrzených nákaz novým koronavirem. Je to výrazně méně než v předešlých dnech, kdy se denní přírůstek vyšplhal až na rekordních 681 potvrzených nákaz v pátek. O víkendu se ale v Česku méně testuje. Ve srovnání s minulou sobotou je počet potvrzených nákaz v kraji vyšší o 112. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:52

Pro pedagogy brněnských univerzit je on-line výuka náročnější než prezenční. Chybí jim interakce se studenty a zpětná vazba. Jedinou výhodu vidí v tom, že si studenti nahrávané přednášky mohou pustit ze záznamu a tím si probírané učivo zopakovat, uvedli oslovení učitelé z různých vysokých škol v Brně.

08:51

V Libereckém kraji přibylo v sobotu podle údajů ministerstva zdravotnictví 226 nových případů nákazy covidem. Jde o rekordní přírůstek za víkendový den, předchozí byl 167 za minulou sobotu. Dosavadním maximem za 24 hodin bylo pátečních 337 případů. Od prvního zjištěné případu v březnu ministerstvo v kraji zaznamenalo 4106 případů, vyléčilo se minimálně 1847 lidí a 14 v souvislosti s koronavirem zemřelo.

08:48

V Ústeckém kraji přibylo za sobotu podle krajské hygienické stanice rekordních 339 nakažených koronavirem. Nárůst překonal dosavadní středeční rekord, kdy přibylo 329 nemocných. Od středy v kraji hygienici evidují 1315 nových případů nákazy. Nákaza se v regionu šíří komunitně, někteří lidé netuší, kde onemocněli. Šíří se také v rodinách a mezi sportovci, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

07:26

V Praze se v sobotu potvrdila nákaza koronavirem u dalších 665 lidí. Je to sice dvakrát méně než v pátek, kdy přibylo rekordních 1386 případů nemoci covid-19, jde ale o dosud nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy laboratoře kvůli menšímu počtu testů odhalí méně nakažených. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v hlavním městě zaznamenáno přes 23 000 nakažených.

07:25

V Německu se za poslední den prokázala nákaza koronavirem u dalších 3483 lidí. Země tím přerušila stoupající trend posledních dní, agentura DPA však upozorňuje na to, že o víkendech hlášená čísla jsou obvykle nižší, protože tamní úřady neobdrží údaje od všech laboratoří.

07:16

 U amerického prezidenta Donalda Trumpa již pominulo riziko toho, že by mohl nakazit koronavirem další lidi. Může proto vyjít z izolace. Podle agentury Reuters to uvedl hlavní lékař Bílého domu Sean Conley. U Trumpa se koronavirus prokázal před devíti dny, prezident pak v posledních dnech opakovaně tvrdil, že se po prodělaném onemocnění covid-19 cítí zdráv. Jeho lékaři však dosud veřejnosti nesdělovali, zda má prezident již negativní test na koronavirus, přičemž to podle Reuters jednoznačně nevyplývá ani z dnešního prohlášení.

07:12

Ve Spojených státech se v pátek prokázal koronavirus u asi 58 000 osob, což je nejvyšší údaj za poslední dva měsíce. Počty hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19 na středozápadě země navíc již pátý den v řadě překonaly rekord, napsala v sobotu agentura Reuters. USA nadále evidují největší absolutní čísla nakažených i zemřelých s covidem-19 na světě.

07:12 Vlajka Brazílie

Více než polovina všech ohlášených případů pochází ze tří nejhůře zasažených zemí, a to z USA, Indie a Brazílie. Poslední jmenovaná pak v sobotu překročila hranici 150 000 zemřelých spojovaných s koronavirem od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin v této jihoamerické zemi asi s  212 miliony obyvatel zemřelo dalších 559 lidí a nákaza se nově prokázala u 26 749 osob.

07:11

Koronavirus se po celém světě prokázal již u více než 37 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse, jež šíření nákazy celosvětově monitoruje. V Brazílii, jež samotná překonala tento týden hranici pěti milionů pozitivních testů na koronavirus, úřady nově evidují již více než 150 000 zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19, informovala agentura Reuters.

07:01

V sobotu přibylo v České republice 4635 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice o skoro čtyři tisíce nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se méně testuje, a celkově pátý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie. V nemocnicích bylo 2085 pacientů s covidem, z toho 408 ve vážném stavu. V sobotu zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 22 lidí, celkový počet úmrtí se tak zvýšil na 948. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

21:20

Africké země budou v příštích třech letech potřebovat 1,2 bilionu dolarů (27,4 bilionu Kč), aby se vypořádaly s hospodářskými dopady a zdravotnickými náklady souvisejícími s pandemií covidu-19. K zajištění této částky jim teď chybí asi 345 miliard dolarů. 

Měnový fond předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Afriky se v letošním roce v důsledku koronavirové krize sníží o 2,5 procenta. To by znamenalo jeden z nejvýraznějších hospodářských propadů v historii tohoto kontinentu. Světová banka (SB) odhaduje, že koronavirová krize zvýšila v Africe počet lidí ohrožených extrémní chudobou o 43 milionů. 

20:52

Americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od návratu z nemocnice do Bílého domu ukázal na veřejnosti, ke stovkám lidí promluvil z balkonu. Po prodělaném onemocnění covidu-19, kvůli kterému byl na tři dny hospitalizován, se prý cítí skvěle. 

Jak poznamenala agentura AFP, Trump si ústa a nos nezakryl rouškou. Bílý dům nezveřejnil výsledky posledního Trumpova testu na koronavirus a odmítl sdělit, zda byl zkoumaný vzorek negativní. Není tedy jasné, zda prezident, který už pracuje z Oválné pracovny, je stále infekční.

Donald Trump zdraví z balkonu Bílého domu dav svých příznivců.
Donald Trump zdraví z balkonu Bílého domu dav svých příznivců. | Foto: Reuters
20:45

Slovensko registruje skokový nárůst v počtu nakažených novým koronavirem a v reakci na to připravuje další omezení. Za pátek testy v této pětimilionové zemi odhalily 1887 pozitivních vzorků, což je nejvíce od začátku pandemie a zhruba o 60 procent více než ve čtvrtek. Hlavní hygienik Ján Mikas doplnil, že země nemá na výběr. "Opatření předložíme na ústředním krizovém štábu s velkou prosbou ke všem občanům Slovenské republiky, aby ta opatření dodržovali. Bez toho se tato opatření minou účinkem a my se můžeme vydat cestou České republiky, ne-li horší," řekl Mikas v reakci na vývoj nákazy v Česku, které má v přepočtu na obyvatele za posledních 14 dnů nejvíce případů v EU.

"Už desátý den platí zpřísněná opatření, kvůli kterým mě mnozí nenávidí, ale přesto nám počty nových případů mimořádně prudce rostou. Ano, nějakou dobu trvá, než se opatření projeví. Už dnes se ale přijatá opatření jeví, jako kdybychom šli se vzduchovkou na slona," napsal Matovič už ráno na sociální síti.

19:54

Hned dvě demonstrace proti nařízení nosit na ochranu před koronavirem roušky se dnes konaly v Římě. Jedna z akcí přilákala zhruba 1000 lidí včetně konspirátorů či odpůrců očkování, na druhém, o něco menším protestu, se shromáždilo několik set přívrženců neofašismu, informovala agentura AFP.

"Nejsem negativista, jsem tu proto, že nechci diktátorský režim," psalo se na jednom z transparentů. Další slogany se stavěly proti zavádění mobilních sítí páté generace (5G), o kterých se šíří mnoho dezinformací, nebo vyjadřovaly podporu vystoupení Itálie z Evropské unie či americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který je znám svým skeptickým přístupem k účinnosti roušek.

Koronavirus se v Itálii za uplynulý den potvrdil u dalších 5724 lidí. Celkem se tak koronavirem od začátku epidemie nakazilo bezmála 350 000 lidí, z nichž přes 36 000 zemřelo.

19:36

Hygienici dnes v jižních Čechách zaznamenali 338 nově potvrzených případů nemoci covid-19. Laboratoře vyšetřily 1076 vzorků. Ve 26 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivním člověkem ve škole, u 90 v rodině, v 72 případech na pracovišti. Dvanáct výskytů se týkalo zdravotníků a pracovníků sociálních služeb, čtyři sportovců. "Původ 28 nákaz směřoval na různá místa v ČR a zahraničí, například na Ukrajinu, do Německa a Rakouska. Další desítky případů stále trasujeme," uvedla Kotrbová.

Celou sobotu pomáhali hygienikům nově zaškolení hasiči z celého kraje. Za den společně s hygieniky vyřídili 1100 telefonátů. "Rychlá pomoc hasičů od nich byla velice lidským gestem a projevem kolegiality," uvedla Kotrbová. Jak dodala, pomáhat budou i v neděli. Už teď hygienici vědí, že musí kontaktovat alespoň 250 dalších lidí.

19:15

Na Vysočině se od pátečního večera potvrdila nemoc covid-19 u dalších 266 lidí. Hygienici doporučili na testy 279 lidí. Nejvíc, 74 případů, přibylo na Jihlavsku. Nově se vyléčilo 146 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice k dnešním 18:15.

"Velké procento pozitivně testovaných je dané tím, že se dělá poměrně důsledné trasování, takže na testy jdou ti, co tam skutečně patří. Výskyt v kraji odpovídá celostátnímu nárůstu, je to plošné. Jsme zhruba na 30 procentech záchytu z toho, co testujeme," řekl Kos.

18:59

Dnes zatím přibylo 2604 nakažených, což je skoro o dva tisíce méně než ve stejnou dobu v pátek. O víkendu se ale méně testuje. Během dneška v souvislosti s koronavirem zemřelo zatím jedenáct lidí. 

18:41

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu slavnostně převzal 50 plicních ventilátorů CoroVent od finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Přitom 182 zařízení shodného typu, na které se složily tisíce Čechů, měsíce leží ve skladu. Více se dozvíte v článku.

18:27

V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo již přes 110 000 lidí. V posledních týdnech tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá. Hranice 100 tisíc nakažených byla prolomena 8. října, dalších 10 tisíc přibylo za dva dny.

18:18

Podle údajů z 18. hodiny bylo v Česku za sobotu zatím pozitivně testováno 2604 lidí.

17:55

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie se v letošním roce kvůli negativním dopadům hospodářské krize způsobené koronavirem propadne o deset procent. V příštím roce by ale mohl vykázat růst o 4,8 procenta. Předpověděl to dnes italský podnikatelský svaz Confindustria. Upozornil nicméně, že jeho výhled na příští rok nezahrnuje budoucí úpravy rozpočtu a zdroje, které dá k dispozici Evropská unie.

Svaz rovněž uvedl, že vzhledem k současnému nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem lze očekávat hospodářský útlum v posledním čtvrtletí letošního roku. "Proces zotavování ekonomiky by se měl obnovit od začátku roku 2021, a to v pozvolné formě a za podmínky, že šíření covidu-19 se podaří účinným způsobem dostat pod kontrolu," dodal svaz.

Ve druhém čtvrtletí se italská ekonomika proti předchozím třem měsícům propadla o 13 procent. Zaznamenala tak nejprudší pokles od roku 1995, kam sahají srovnatelné údaje. 

17:53

Zástupci opozice ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) vyzvali k přímé pomoci umělcům, další ministry pak k přípravě programů pro jednotlivé ohrožené obory.

17:52

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že je třeba udělat všechno, aby se země lockdownu vyhnula, a přijmout ekonomická opatření na pomoc malým firmám, živnostníkům či kultuře.

"Nemůžeme se tvářit, že jsou to volnočasové aktivity, 60 procent hrubého domácího produktu jsou služby. Pomozme lidem, aby situaci zvládli, jedině tak překonáme to údolí smrti, které máme před sebou," uvedla. Míní, že pokud lidé nemají jistotu, že se budou schopni uživit, nemusejí respektovat například výzvy k testování.

17:51

"Na místě je v příštích dvou třech dnech uvažovat o dalších opatřeních, která by epidemii zastavila, pokud je to možné," uvedl předseda lidovců Marian Jurečka na dotaz, zda podle něj situace žádá takzvaný lockdown. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho opakovaně nevyloučil.

17:50

Předsedové ODS, TOP 09 a KDU-ČSL dnes na společné tiskové konferenci vyzvali občany kvůli rostoucím počtům případu covidu-19 k odpovědnosti, solidaritě a sebezapření, vládu k práci na ekonomických kompenzacích a zveřejnění dat. Věří, že při disciplíně a solidaritě je možné ještě se vyhnout úplnému uzavření ekonomiky, jako tomu bylo na jaře. Je podle nich ale třeba okamžitě přijmout ekonomická opatření na podporu ohrožených oborů i rodin.

17:48

Velká Británie kvůli starému softwaru ztratila záznamy o kontaktech a potenciálně nakažených až 16 tisíc osob. Británie ale není jediná evropská země, kde technická řešení pandemie selhávají. Více o moderních technologiích a jejich zapojení do řešení pandemie se dozvíte v článku.

17:11

K současné situaci se vyjádřila i opozice. Ta podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové připravila návrh takzvaného "odškodňovacího zákona", podle kterého by stát automaticky poskytl pomoc těm, jejichž podnikání bude v rámci opatření omezeno. Jsou připraveni o tom jednat v pondělí.

16:41

Babiš na tiskové konferenci dodal, že si ekonomiku zavřít nepřeje. "Ale pokud budou predikce, že to nemocnice nezvládnou, tak to nemůžu vyloučit," uvedl. Dnes večer ve 20:00 bude o epidemii jednat ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s expertní epidemiologickou skupinou. Poté bude hovořit s Babišem, v pondělí by se situací měla zabývat Bezpečnostní rada státu i vláda. "Budeme akceptovat rozhodnutí expertů. Nepřejeme si izraelský nebo italský scénář, ale ten nárůst je obrovský," řekl.

16:31

Polská vláda kvůli nepříznivému epidemickému vývoji zpřísňuje opatření proti šíření nákazy. Ode dneška tak musejí lidé v celé zemi nosit roušky i venku, kapacita kin či divadel je omezena na 25 procent, v restauracích musí na každého hosta připadat čtyři metry čtvereční. Premiér Mateusz Morawiecki nevyloučil, že by vláda mohla vyhlásit nouzový stav, jako se to stalo v České republice a na Slovensku.

Policie začátkem týdne varovala, že začíná prosazovat přístup "nulové tolerance" vůči lidem, kteří nenosí roušku v místech, kde je to povinné. Podle rozhlasové stanice RMF FM už strážci zákona rozdali stovky pokut za porušování tohoto nařízení. Výše pokuty je 500 zlotých (přes 3000 korun).

16:23

"Ekonomika Česka je natolik robustní, aby další lockdown zvládla," uvedl Andrej Babiš k možné další uzávěre Česka na tiskové konferenci. 

16:15

Andrej Babiš doufá, že mladí lidé pochopí, že je nutné dodržovat pravidla. Podle něj by měli myslet na starší lidi.

16:14

Andrej Babiš nechce hodnotit, proč se situace v Česku tak zhoršila. "Nechme to na příští rok," uvedl na tiskové konferenci.

16:13

Stát shání lidi do call center ke covidu-19, potřebuje jich asi 500. Babiš požádal firmy, které mají vyškolené operátory, aby se obrátily na úřady.

16:11

Na otázku, zda hrozí kompletní lockdown Česka, Andrej Babiš řekl, že musíme počkat na názory odborníků. Sám se proti němu už nestaví. "Musíme ochránit životy našich lidí, to je naše priorita."

16:09

Zítra se ke stavu a možnému zpřísnění opatření vyjádří ministr zdravotnictví Roman Prymula, řekl Andrej Babiš. 

16:08

Andrej Babiš na tiskové konferenci dodal, že v pondělí bude zasedat bezpečnostní rada státu. 

16:05

Premiér Andrej Babiš vyzval občany, aby i přes nepřízeň počasí chodili na testy. Zároveň vyzval k nošení roušek, dodržování rozestupů a důsledné uzavírání restaurací v 20:00.

15:23

Stovky českých pendlerů jezdících za prací do Německa se budou moci od pondělí 12. října po tři dny nechat zdarma testovat na covid-19 na hraničním přechodu Bayerisch Eisenstein (Bavorská Železná Ruda) na Klatovsku, v těsném sousedství české Železné Rudy. ČTK to dnes řekla koordinátorka česko-bavorské spolupráce Simona Finková ze Zemského úřadu v Regenu, který testování Čechů financuje vládní obvod Dolní Bavorsko. Podle ní chce zemský okres tímto krokem, který zatím žádný česko-bavorský přechod nezvolil, ulehčit zahlceným testovacím kapacitám v ČR.

"Je to velice pěkný vstřícný krok," reagoval v rozhovoru pro ČTK Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic. Německo zařadilo celou ČR od 25. září na seznam rizikových oblastí. Ve všech spolkových zemí je povinná 14denní karanténa. Možnost výjimky je v případě, že byl proveden test s negativním výsledkem.

"Čeští pendleři mají ale pořád výjimku od bavorské vlády. Musí mít jen potvrzení, že jsou zaměstnáni v Německu. Kontroly na přechodech zatím nejsou," uvedl Průha. Povinnost mít negativní test podle něj není, pouze pokud to vyžadují jednotlivé firmy, které ho i proplácí. Podnik, kde Průha pracuje, požaduje od pendlerů z ČR test na covid každý týden.

15:16

Počet lidí nakažených koronavirem v Nizozemsku se dál zvyšuje rekordním tempem - za poslední den tam přibylo 6504 případů. To je nejvíce od začátku epidemie, oznámil dnes institut veřejného zdraví RIVM. Hranice 100 000 infikovaných v této 17milionové zemi padla 23. září, na dvojnásobek se může počet potvrzených případů dostat už příští týden, napsal list De Telegraaf.

Celkem se od začátku epidemie virus prokázal u více než 168 000 lidí, jen za poslední týden mělo pozitivní test přes 36 000 osob. Nejvíce se nákaza šíří ve velkých městech - Rotterdamu, Amsterodamu, Haagu a Utrechtu. Bilance úmrtí se za uplynulý den zvýšila o 24 na více než 6600.

Podle premiéra Marka Rutta je situace znepokojivá, a pokud se v nejbližších dnech nezlepší, sáhne vláda nejspíš k dalším restrikcím. "Patříme ke třem nejhůře zasaženým zemím v Evropě, je to u nás horší než v USA," řekl v pátek Rutte.

15:15

Tým Chytré karantény dnes vyzval lidi, aby i přes nepřízeň počasí chodili na testy na covid-19. Odběrová místa i laboratoře mají volnou kapacitu, ale nepřicházejí ani objednaní. Podle zákona o ochraně zdraví se musí každý podrobit laboratornímu vyšetření, pokud mu bylo nařízeno, a nesmí dělat nic, co by mohlo vést k dalšímu šíření nákazy, upozornil tým na Twitteru.

15:03

V íránské metropoli Teheránu je kvůli šíření nového koronaviru povinné nosit na veřejnosti roušku. Kdo nařízení poruší, čeká ho pokuta, oznámil dnes íránský prezident Hasan Rúhání. Na Blízkém východě pandemií nejhůře zasažená země v tomto týdnu zaznamenala rekordní přírůstek zemřelých. Nyní se potýká s třetí vlnou epidemie, uvedla agentura Reuters.

V hlavním městě se od minulé soboty na týden uzavřely mešity, obchody, restaurace a další veřejné instituce, teheránské úřady ale toto opatření v pátek prodloužily o další týden.

14:45 Roman Prymula.

Nárůst počtu nakažených je podle Prymuly enormní. Reprodukční číslo se zvýšilo na 1,4, což indikuje nutnost zpřísnění opatření, řekl České televizi.

Jaká přesně opatření by to mohla být, Prymula neuvedl. Oni ani premiér Babiš v minulých dnech nevyloučili celoplošný "lockdown" Česka. 

14:26

Některé jihočeské hotely a penziony zavřely kvůli novým vládním koronavirovým omezením a otevřou nejdřív na jaře. Větší ubytovací zařízení jsou teď obsazená nanejvýš z deseti procent. Hrozí, že v cestovním ruchu na jihu Čech zanikne až 5000 pracovních míst, pokud vláda rychle sektor nepodpoří. Zastavil se i zájem lidí o systém slev na dovolené v kraji, řekl ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

14:00

V Rakousku za poslední den přibylo 1235 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Informovala o tom dnes ministerstva vnitra a zdravotnictví. Hranici tisíce infikovaných zhruba devítimilionové Rakousko v říjnu překročilo už pětkrát. Pacientů s covidem-19, kteří potřebují lékařskou péči, ale zatím výrazněji nepřibývá, uvedla agentura APA.

13:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Růst počtu nakažených v posledních hodinách považuje ministr vnitra Hamáček za alarmující a je podle něj otázkou, zda za současného stavu přijatá i připravovaná opatření stačí, nebo nastal čas pro radikální omezení po vzoru Izraele, který před třemi týdny vyhlásil celoplošnou uzávěru života v zemi.

13:12 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Krizový štáb pracuje na vytváření záložních lůžkových kapacit, řekl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). 

12:56

I v absolutních počtech je s více než 31 tisíci případy za týden Česko nyní mezi nejzasaženějšími státy světa: celosvětově je na 12. místě (první je Indie s více než půl milionem nakažených, druhé jsou Spojené státy s 334 tisíci) za Nizozemskem a Ukrajinou a například před Izraelem, Belgií či Itálií. 

12:32

Deset zemí s nejvíce nakaženými na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden:

zeměpřípadů celkempřípadů celkem na 100 tisíc obyvatelpřípadů za poslední týdenpřípadů na 100 tisíc obyvatel
Andorra26963501586761
Izrael287 858324028 938326
ČR109 374102931 232295
Černá Hora13 34821451658266
Belgie148 981130424 747217
Argentina871 468195991 779206
Nizozemsko167 34897134 182198
Bahrajn74 86047703057195
Kosovo15 9718653288178
Kostarika86 05317218224164

Zdroj: The New York Times; nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

12:29

Podle údajů deníku The New York Times (NYT) je Česká republika podle počtu případů nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na třetím místě ve světě, za pátek předstihla Černou Horu.

12:26

V Ústeckém kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za uplynulé tři dny, tedy za středu, čtvrtek a pátek, 976 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nákaza se v regionu šíří komunitně, někteří lidé netuší, kde onemocněli. Šíří se také v rodinách a mezi sportovci, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

12:24

Lidé, kteří měli koupenou vstupenku na neuskutečněnou kulturní akci, budou moci déle žádat pořadatele o vystavení poukazu. Vláda v pondělí projedná novelu zákona, která upravuje lhůtu, v níž se akce zrušené kvůli opatřením proti koronaviru měly konat. Zákon byl časově omezen na akce s předpokládaným termínem konání do 31. října 2020, podle novely by se lhůta posunula na 31. březen 2021.

12:22

Britská královna Alžběta II. u příležitosti svých narozenin vyznamenala desítky zdravotníků za jejich nasazení v boji proti novému koronaviru. Vyznamenání letos britská panovnice uděluje se zpožděním, protože tradičně to bývá v červnu, kdy kvůli lepšímu počasí své dubnové narozeniny pravidelně slaví. Tentokrát královský palác termín odložil zejména proto, aby se na seznam dostali lidé, kteří byli nasazení v boji s epidemií.

Alžběta II., britská královna
Alžběta II., britská královna | Foto: Reuters
11:51

Slovensko registruje skokový nárůst v počtu nakažených novým koronavirem. Za pátek testy odhalily 1887 pozitivních vzorků, což je nejvíce od začátku pandemie, uvedl na svém webu list SME. O den dříve bylo zjištěno 1184 pozitivních testů.

Premiér Igor Matovič podle listu Pravda řekl, že mu čísla vyrazila dech a zdůraznil, že krizový štáb musí v neděli přijmout nová opatření.

Igor Matovič, premiér Slovenska
Igor Matovič, premiér Slovenska | Foto: Reuters
11:41

Českou reprezentaci po nakažení tří fotbalistů koronavirem doplní v Izraeli dodatečně nominovaní hráči z české ligy. Jména trenéři oznámí v neděli.

11:38

V brněnském Domově seniorů Kociánka se koronavirem nakazilo 14 klientů, prokázalo páteční testování. Rychlotesty přitom původně ukazovaly na 21 nemocných seniorů. Mezi členy personálu je osm nakažených, tam číslo odpovídá předběžnému testování. Sdělil to dnes mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

11:23

Polsko pátý den v řadě hlásí rekordní nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem. Za uplynulý den jich přibylo 5300, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví podle televize TVN 24. O den dříve to bylo 4739 nových případů. V Polsku, které má přibližně 38 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo už 121 638 lidí, z nichž 2972 zemřelo.

11:22

Na jižní Moravě přibylo za 24 hodin do páteční půlnoci 788 nových případů nemoci covid-19, šest pozitivně testovaných lidí zemřelo. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

11:18

Evropa se nepoučila. Země jsou na druhou vlnu koronaviru nepřipravené, píše agentura AP.  Napříč kontinentem se plní jednotky intenzivní péče a zavírají se restaurace a bary. Situaci podle odborníků zhoršuje i rozšířená únava covidem, která způsobuje, že lidé jsou už méně ochotni dodržovat pravidla. Zdá se tak jasné, že letní přestávku většina vlád promrhala, píše agentura. 

11:12

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 923 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Jde o dosud nejvyšší nárůst, oproti čtvrtku bylo pozitivních případů o 377 více. Počet hospitalizovaných vzrostl o 16 na 181. Čtyři lidé s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:06

Nejdůležitější události

 • V Česku dál skokově narůstá počet nakažených, za pátek jich přibylo rekordních 8618, nejvíc od začátku epidemie v zemi. 
 • Výrazně roste také počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Ve vážném stavu je nyní 400 lidí. 
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře.
 • Prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že je Česko s koronavirem ve válce. Vyzval k přijetí drakonických opatření.
 • Podle údajů deníku The New York Times je Česká republika v počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden na třetím místě na světě. 
10:43

Ukrajina má dalších 5728 případů nákazy novým koronavirem a 108 úmrtí za uplynulý den. Je to poprvé, co počet úmrtí za den překročil 100. Dosavadní rekord 93 úmrtí byl oznámen 8. října, uvedla dnes agentura Reuters.

10:43

Ve slovenské fotbalové reprezentaci se před zápasy v "české" skupině Ligy národů objevily další dva případy covidu-19. Po stoperovi Milanu Škriniarovi byli pozitivně testováni na koronavirus záložník Jaroslav Mihalík a jeden člen realizačního týmu.

10:42

Britský cyklista Simon Yates měl na Giru d'Italia pozitivní test na koronavirus a před dnešní osmou etapou ze závodu odstoupil.

10:21 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 12 846 případů nákazy novým koronavirem a 197 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 12 126 případů a 201 úmrtí, uvedla agentura Reuters. Nejvíce nových případů, a to 4105, připadá opět na Moskvu.

09:20

V Německu přibylo za uplynulý den přes 4721 případů nákazy novým koronavirem, a bilance se tak oproti předchozímu dni opět zvýšila. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Na rostoucí křivku nově nakažených reaguje řada velkých měst dalším zpřísňováním pravidel společenského života. Například v Berlíně ode dneška platí omezená otvírací doba barů a restaurací, v Kolíně nad Rýnem jsou na pěších zónách povinné roušky i venku.

08:51

V Libereckém kraji přibylo v pátek rekordních 338 potvrzených případů onemocnění covid-19. Dosavadním maximem za 24 hodin bylo úterních 258 případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od prvního zjištěné případu v březnu hygienici v kraji zaznamenali 3882 případů, vyléčilo se minimálně 1780 lidí a 12 v souvislosti s koronavirem zemřelo.

08:46

Páteční testy na koronavirus v české fotbalové reprezentaci před nedělním zápasem Ligy národů v Izraeli odhalily tři pozitivní a 16 neprůkazných případů.

08:25

Ve Zlínském kraji v pátek přibylo rekordních 676 potvrzených nákaz novým koronavirem. Byl tak výrazně překonán čtvrteční nárůst, který činil 422 případů. Od začátku pandemie je ve Zlínském kraji evidováno 6145 případů covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:24

Páteční testy na koronavirus v české fotbalové reprezentaci před nedělním zápasem v Izraeli odhalily tři pozitivní a 16 neprůkazných případů.

08:20

V Olomouckém kraji v pátek přibylo rekordních 681 potvrzených nákaz novým koronavirem, celkem jich je od začátku pandemie evidováno 5946. Byl tak výrazně překonán dosud nejvyšší denní přírůstek 367 nákaz, který úřady v kraji zaznamenaly ve čtvrtek. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:19

Kumulativní počet případů za posledních 14 dní na 100 tisíc obyvatel v pěti nejvíce zasažených zemích Evropské unie: 

ZeměPočet případů za 14 dní na 100 tisíc obyvatel
ČR398,0
Španělsko307,0
Nizozemsko304,3
Belgie277,7
Francie260,2
08:19

Přehled denních přírůstků nákazy koronavirem v ČR, sousedních zemích a Maďarsku na milion obyvatel za posledních 14 dnů:

DatumČRNěmeckoPolskoRakouskoSlovenskoMaďarsko
26. září185,330,241,780,6101,197,2
27. září122,017,035,674,787,695,9
28. září120,114,434,462,848,671,8
29. září183,625,234,968,742,387,1
30. září273,721,740,987,1103,991,5
1. října327,028,951,898,5146,086,8
2. října354,932,260,477,7124,4135,3
3. října239,127,562,3119,4129,0111,1
4. října172,116,650,980,6149,987,8
5. října291,831,852,884,764,792,6
6. října417,034,158,9104,758,683,7
7. října499,348,579,1116,2160,783,5
8. října504,654,4112,7136,5190,095,4
9.října806,257,6124,8127,7216,9120,3
07:50

Počet zemřelých s koronavirem v Česku překonal 900, o 100 se zvýšil za tři dny. 

07:48

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100 tisíc obyvatel zhruba 360 případů nákazy. Hůře na tom jsou Uherskohradišťsko, Náchodsko, Příbramsko a Liberecko.

07:48

V Praze přibylo v pátek dalších 1386 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvíc od začátku epidemie. Dosavadní nejvyšší denní nárůst z tohoto úterý byl přitom o víc než 500 nižší. 

Tento týden nárůst nových případů v hlavním městě výrazně zrychlil. V pondělí jich bylo 458, v úterý přírůstek stoupl na 855, ve středu zaznamenaly laboratoře jen mírný pokles na 852 nově nakažených. Ve čtvrtek podle aktuálních a revidovaných údajů laboratoře zjistily 717 pozitivních testů a následující den byla výrazně překonána hranice jednoho tisíc případů covidu.

Foto: Lukáš Bíba
07:46

Necelý měsíc a půl od zahájení nové sezony divadla v ČR opět přestávají od pondělí hrát. Opatření vydané vládou kvůli snaze zpomalit šíření koronaviru by tentokrát mělo platit jen dva týdny proti víc než dvouměsíční jarní pauze. Divadla znovu odsouvají premiéry odsunuté z jara i všechna další představení, poslední možností jsou dva víkendové dny, na které nabízejí vstupenky mnohé scény včetně Národního divadla. O víkendu je také možné před dvoutýdenním uzavřením navštívit výstavy, muzea a památky.

07:45

Dvakrát více aut než v obvyklý konec pracovního týdne zaplnilo v pátek odpoledne dálnice vedoucí z Madridu na jih k pobřeží. Obyvatelé třímilionové metropole rychle opouštěli město, než v úředním věstníku vyšlo nové nařízení španělské vlády kvůli koronaviru. Po 17:00 už byly dálnice z Madridu téměř prázdné, napsal deník El Periódico. 

Obyvatelé devíti měst madridského regionu, včetně španělské metropole, smí od pátečního podvečera opustit svou obec jen v nutných případech, jako je cesta do práce, k lékaři či kvůli péči o člena rodiny. Na dodržování pravidel v těchto nejhůře postižených městech regionu má dohlížet na 7000 policistů. S těmito protikoronavirovými opatřeními nesouhlasí madridská regionální vláda a některé organizace kvůli nim chystají protesty.

07:44

První tři týdny nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly mimo jiné ukazují, že po nástupu do funkce chybně vsadil na strategii mírnějších opatření a domlouvání lidem, aby tato opatření brali vážně. Nyní se za tento svůj omyl omlouvá a z nejnovějších nařízení je zřejmé, že při pověstném rozhodování mezi cukrem a bičem bude více sázet na druhou variantu.

07:42

Lidé pracující v kultuře by mohli jako jednorázovou pomoc získat až 60 tisíc korun. V rozhovoru pro Lidové noviny (LN) to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nárok bude mít každý živnostník z oboru, fungovat to bude podobně jako na jaře 25 tisíc korun na ruku - jen se dokládá, odkud plynuly příjmy loni, píše list. Dohromady je na tuto pomoc vyčleněno asi 750 milionů korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) konkrétní výši částky nekomentoval. "Aktuální výše poskytnuté pomoci již přesáhla dvě stě miliard korun a řada vládních programů stále běží. Co se týče případných dalších kroků, jsou předmětem probíhajících jednání na úrovni vlády," sdělil LN.

Foto: DVTV
07:40

"Užvanění amatéři, kteří nám říkají, že koronavirus je chřipka, způsobili ve veřejnosti neoprávněné očekávání, že to brzy zmizí. Zatímco my - a proto jsem jmenoval profesora Prymulu - potřebujeme drakonická, chcete-li vojenská opatření. Jsme ve válce a ve válce se jemná opatření příliš neaplikují," řekl prezident Zeman v rozhovoru pro deník. 

07:39

Podle prezidenta Zemana žádný lockdown nenastane. "Dojde k osekání všech aktivit, které nemají souvislost s ekonomikou," řekl deníku MfDnes. Česká ekonomika ani český rozpočet už podle něj nevydrží další nevratné plošné dotace. 

07:39

Druhý pád ekonomiky si Česko nemůže dovolit, míní prezident Miloš Zeman. Souhlasí s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), že je třeba se v opatřeních proti šíření koronaviru zaměřit na volnočasové aktivity, které se ekonomiky netýkají. Řekl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD).

07:35

V Česku měl dnes odstartovat Festival muzejních nocí, který pořadatelé odložili z původního květnového termínu kvůli první vlně koronaviru. Nový termín již bez národního zahájení ale opět narušují ve čtvrtek vydaná opatření, která mají zpomalit šíření viru v druhé vlně. Pořádající Asociace muzeí a galerií festival nezrušila, nechala na jednotlivých institucích, zda se do festivalu zapojí alespoň dnes a v neděli, udělá to nejspíš jen málo z nich. 

07:32

Vláda možná bude muset přistoupit k dalším omezením proti koronaviru, pokud nebudou všichni v Česku dodržovat stávající opatření, řekl v pátek na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Nevyloučil v té souvislosti ani tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře.

07:13

Většina nakažených má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků, výrazně roste počet hospitalizovaných a pacientů, kteří vyžadují intenzivní péči. Jsou obavy, zda při dalším strmém nárůstu zdravotnický systém situaci zvládne. Ještě před týdnem leželo v nemocnicích ve vážném stavu 274 nakažených, nyní je jich přes 400.

07:12

V nemocnicích bylo 1893 pacientů s koronavirem, z toho 412 je ve vážném stavu. V pátek zemřelo v souvislosti s koronavirem dalších 25 lidí, jen za tento týden přes 200, celkový počet obětí se tak zvýšil na 905. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:12

V Česku dál skokově přibývá případů nemoci covid-19. Za pátek laboratoře prokázaly nákazu u rekordních 8618 lidí, nejvíc za jediný den od začátku epidemie v zemi a přes tři tisíce víc než dosavadní maximum ze čtvrtka.