Lotyšsko a Estonsko vyřadily kvůli covidu Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí

Přenos skončil
V Praze bude od pondělí platit povinnost zakrytí úst a nosu v nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách nebo v čekárnách u lékaře. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích. Už od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock
Přenos skončil

Praha od pondělí zavádí povinnost nošení roušek v nepobytových zdravotnických zařízeních, jedná se o lékárny nebo čekárny u lékařů. Důvodem je nárůst počtu případů covid-19. Dosud povinnost platila jen v nemocnicích. Kromě toho město zřídí odběrové místo v centru a nabídne bydlení lidem, kterým bude nařízena karanténa a z objektivních důvodů ji nebudou moci strávit doma.

Od sobotní půlnoci bude povinné nosit roušky na vnitřních hromadných akcích nad 100 osob. Od pondělí bude omezena kapacita těchto akcí na 500 osob.

23:38

Pobaltské státy svůj seznam aktualizují na konci každého týdne. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je komplikací, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů. "Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení, nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU," uvedl ministr.

22:46

Lotyšsko a Estonsko vyřadily kvůli covidu Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Češi musí při cestě do těchto států do dvoutýdenní karantény.

22:20

Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě dnes večer uvedla na svých internetových stránkách, že už má kompletní výsledky z plošného testování horníků v OKD na Karvinsku.

V ohnisku Dolu ČSM-Sever je k dnešnímu dni v evidenci celkem 812 lidí, za posledních 24 hodin jejich počet vzrostl o 17. V ohnisku Dolu ČSM-Jih přibylo šest pozitivně testovaných, celkem je jich tam 398. "U testovaných z Dolu ČSA nebyl zjištěn nikdo pozitivní. Situace v ohnisku se tak postupně stabilizuje," uvedli hygienici.

22:20

Ruský úřad Rospotrebnadzor, který mimo jiné sleduje epidemiologickou situaci v zemi, podle agentury TASS oznámil, že ministerstvo zdravotnictví dnes povolilo státnímu výzkumnému středisku pro virologii a biotechnologii Vektor zahájit klinické testování vakcíny proti koronaviru na dobrovolnících.

Podobných očkovacích látek se v Rusku už testuje několik. Ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že první ruská vakcína je už připravená. Všichni dobrovolníci, kteří se jí nechali očkovat, získali imunitu vůči onemocnění covid-19, které koronavirus způsobuje, a cítí se normálně, uvedlo ministerstvo.

20:52

Česká republika od pondělí zařadí Švédsko na seznam zemí s nízkým rizikem nákazy covidem-19. Lidé přijíždějící z této země do Česka tak už nebudou muset dokládat negativní test na koronavirus. Naopak zahraniční pracovníci ze Švédska tuto povinnost nově mít budou, stejně jako zahraniční pracovníci z Lucemburska. v pátek o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

20:13

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda chce, aby minimálně na podzim hráči před každým zápasem absolvovali testy na koronavirus. Radiožurnálu rovněž řekl, že vedení první a druhé ligy bude muset upravit řády, aby soutěže neparalyzovala karanténa, jak se to stalo v závěru tohoto ročníku.

19:48

V Německu ve čtvrtek přibylo 815 potvrzených případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 zemřelo dalších deset lidí, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 9111. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI), podle něhož jsou rostoucí čísla nových případů znepokojivá.

19:35

Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr v pátek potvrdil informace, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku, už dříve ale vypsala tendry na doplnění zásob. "Správa dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. 

19:31

 Závody letní Grand Prix ve skocích na lyžích v Klingenthalu a severské kombinaci v Oberstdorfu se kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuskuteční. Německý lyžařský svaz v pátek obě akce zrušil.

19:30

Zástupci supermarketů, lékáren, čerpacích stanic, ale dobrovolní hasiči či zástupci sociálních zařízení převzali v pátek v Uničově pamětní medaile za zabezpečení chodu města během karanténních opatření v druhé polovině března letošního roku. Stalo se tak během koncertu, který je součástí Uničovského kulturního léta 2020. Vedení města tím chtělo poděkovat lidem a organizacím, kteří v mimořádné době, často s vypětím všech sil, pracovali, aby byly ve městě zachovány základní služby, uvedl starosta Uničova Radek Vincour (ODS).

19:30

Americký herec Mel Gibson se na jaře nakazil koronavirem a byl týden hospitalizován. Oznámil to dnes jeho zástupce, podle nějž se herec plně uzdravil.

18:30

V jihlavském Alzheimercentru potvrdily testy onemocnění covidem-19 u 33 klientů a také u 13 zaměstnanců tohoto zařízení. Řekl to Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice v Jihlavě. Domov se zvláštním režimem má okolo 100 klientů a šest desítek pracovníků.

16:11

Všichni učitelé a zaměstnanci škol v německých spolkových zemích Meklenbursko-Přední Pomořansko a Hamburk se mohou nechat opakovaně a zdarma testovat na koronavirus, i když nemají žádné příznaky nákazy. Možnost bezplatného testování zatím platí do začátku října a má být pro pedagogy ujištěním, že se mohou po prázdninách bezpečně vrátit do práce.

V Hamburku mohou testy zdarma podstoupit nejen učitelé, ale i vychovatelé, administrativní pracovníci a další zaměstnanci škol. Celkem jde až o 25 tisíc lidí, kteří mohou na testy chodit v případě zájmu opakovaně. Spolková země je připravená uvolnit na testování ze svého rozpočtu dva až čtyři miliony eur (až 105 milionů korun).

18:29

Francie nově doporučuje svým občanům, aby kvůli zvýšení počtu případů nákazy koronavirem necestovali do Katalánska, Španělsko nově na seznam rizikových zemí zařadily také norské úřady. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Italský ministr zdravotnictví kvůli nepříznivé epidemické situaci zase nařídil povinnou karanténu pro všechny, kdo se v posledních dvou týdnech vrátili nebo v budoucnu vrátí z Rumunska a Bulharska.

15:48

Na německých letištích budou moci všichni cestovatelé při návratu z rizikových zemí podstoupit zdarma test na koronavirus. Na pátečním jednání o tom rozhodli ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí, uvedla agentura DPA. V případě, že se lidé nebudou chtít nechat testovat a nebudou se moci prokázat čerstvým negativním testem, jim úřady nařídí povinnou dvoutýdenní karanténu.

"Také navrátilci z nerizikových zemí se mohou nechat během 72 hodin otestovat. Ale nikoli na letišti," uvedla po jednání berlínská ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová. Také pro tyto cestovatele budou testy zdarma.

13:25 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) považuje plošná opatření, která ve čtvrtek vyhlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kvůli koronavirové pandemii, za adekvátní. Vycházejí podle něj z odborných studií a názorů. Ministr zdravotnictví nařídil plošně od soboty znovu roušky na vnitřních hromadných akcích, od pondělí bude omezena kapacita takových akcí. Hamáček v pátek v Ostravě také znovu doporučil lidem, aby uvnitř nosili roušky i bez nařízení.

13:23

Nemocnice v Kyjově, Břeclavi a Hodoníně zakazují kvůli koronaviru návštěvy. Řekl to krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta (ANO). Od pondělí se k nim přidá znojemská nemocnice, uvedla její mluvčí Petra Veselá. Podle Vojty je možné, že se v pondělí přidají i další krajské nemocnice. Kraj jich zřizuje devět. Ve fakultních nemocnicích zatím zákaz návštěv nebude.

12:32

Anglie nabídne více než polovině obyvatel zdarma očkování proti chřipce. Chce tak předejít zahlcení zdravotnictví v kombinaci s možným příchodem druhé vlny epidemie covidu-19 v zimních měsících. Ministerský předseda Boris Johnson popsal plán proočkování 30 milionů obyvatel Anglie, tedy více než poloviny populace, jako "dosud největší program získání imunity proti chřipce" v dějinách Anglie.

Na vakcínu zdarma budou mít nárok všichni lidé nad 50 let, žáci prvního ročníku středních škol, těhotné ženy a osoby se závažnými zdravotními problémy. Žáci základních škol se mohou nechat zadarmo očkovat již nyní.

12:24

 V Jablonci nad Nisou uzavřeli na dva týdny kvůli covidu-19 plavecký bazén, nákazu novým koronavirem tam potvrdily testy u dvou pracovníků. Preventivní opatření přijala i městská policie, která má rovněž dva nakažené. Strážníci proto znovu nasadili roušky. Informovala o tom mluvčí magistrátu Jana Fričová. V Jablonci a na Jablonecku přibylo v posledních týdnech nakažených, za posledních sedm dní tam testy odhalily 20 nových případů.

12:15

V souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 ve Vlčnově na Uherskohradišťsku evidují hygienici k dnešku 29 nakažených. Je to o tři nemocné více než ve středu ráno, ve čtvrtek ráno nárůst nezaznamenali. Kvůli ohnisku je v karanténě přes 150 lidí, v obci platí od soboty zpřísněná hygienická opatření. Nárůst počtu nakažených v pátek potvrdila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.

11:37

Kvůli nárůstu počtu nakažených platí v Rakousku opět povinnost nosit roušku v obchodech s potravinami, zdravotnických zařízeních či na úřadech. Mimořádné kroky na jižních hranicích zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí byly ale kvůli právním nejasnostem odloženy.

11:36

V Anglii se dnes rozšířil seznam míst, kde lidé musí mít zakrytá ústa a nos kvůli riziku šíření koronaviru. Kromě dopravních prostředků tato povinnost platí už i v obchodech, nákupních centrech, na nádražích nebo v bankách. Vláda věří, že "drtivá většina lidí" bude zpřísněný režim dodržovat, některé obchodní řetězce ale podle deníku The Daily Telegraph neplánovaly ve svých prodejnách opatření vymáhat.

11:34

Na Kutnohorsku od půlnoci končí zbylá mimořádná opatření kvůli koronaviru. Odvolán tak byl např. zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory.

11:34

Rusko dnes překročilo hranici 800 tisíc potvrzených případů nákazy koronavirem a 13 tisíc úmrtí od začátku pandemie. Za uplynulý den přibylo 5811 nových případů a 154 úmrtí, o den dříve to bylo 5848 a 147 úmrtí.

11:27 Karel Havlíček (ANO)

Česko má dostatek ochranných zdravotnických pomůcek proti šíření nemoci covid-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy. ČTK to dnes sdělil vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

11:08

V Olomouckém kraji za poslední týden přibylo 28 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, od začátku epidemie jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 985. Nárůst je v kraji zatím nepatrný, o týden dřív byl přírůstek 22 případů, před dvěma týdny to bylo o 18 potvrzených případů víc. V souvislosti s covidem-19 přibyla v kraji jedna oběť, od počátku pandemie dosud zemřelo 22 lidí.

11:06

Na Vysočině přibylo za týden 54 nemocných s covidem-19. Od začátku kornavirové pandemie se nakazilo 291 lidí z Vysočiny. Za poslední týden přibylo 54 nemocných, zatímco o týden dřív počet stoupl o 16. Podle krajských hygieniků onemocnělo v poslední době několik pracovníků jihlavské firmy Bosch Diesel, nákaza se dostala i do Alzheimercentra v Jihlavě.

11:04

Zájem o nanovlákenné roušky a respirátory podle asociace jejich výrobců v posledním týdnu opět roste. Zvýšený zájem o osobní ochranné prostředky byl zejména od ledna až do března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy novým typem koronaviru. Podle informací ČTK zaznamenaly větší zájem i lékárny.

10:26

V souvislosti s ohniskem šíření covidu-19 v pražském nočními klubu Techtle Mechtle pražští hygienici evidují 109 nakažených. Předpokládají, že ještě přibudou další. Ve čtvrtek bylo v souvislosti s ohniskem v karanténě 270 lidí, počet se bude také dále zvyšovat spolu s dalšími nakaženými. Novinářům to dnes řekla šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová. Ještě ve čtvrtek odpoledne hygienici hlásili v souvislosti s klubem 98 případů. Jágrová dříve uvedla, že na večírku bylo přes sto návštěvníků, kteří neměli roušky a pili drinky jedním brčkem.

10:15

V Karlovarském kraji od minulého pátku přibylo sedm potvrzených případů nákazy koronavirem. Podle aktuálních statistik ministerstva zdravotnictví tak kumulativně od začátku pandemie onemocnělo covidem-19 celkem 487 lidí. Aktuálně dle ministerstva zůstává 65 nakažených.

10:08

Nošení roušek v metru podle epidemiologa Jřího Berana význam má, žádat ale lidi, aby chodili s rouškou do baru, je podle něj nesmysl.

09:28

Primátor Prahy Zdeňek Hřib doporučil, aby lidé nosili roušky i v ostatních prostředcích MHD: "Nošení roušek v metru zůstává zachováno, v ostatních vozech MHD tuto povinnost rozšiřovat nebudeme. Apeluji ale na všechny, aby roušky nosili vždy, když je to možné, tedy i v ostatních dopravních prostředcích."

09:07

V Moravskoslezském kraji přibylo dle dat z chytré karantény 47 lidí s koronavirem. Přírůstek je nižší než ve čtvrtek, kdy představoval 73 nově nemocných. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 už 4254 lidí, ve čtvrtek jich bylo 4207. Dnes se v regionu uvolnila část zpřísněných protiepidemických opatření, které hygienici kvůli zhoršující se situaci zavedli před týdnem. Nejvíce změny pocítí lidé na Bruntálsku.

08:49

V Jihočeském kraji přibylo za poslední týden 27 nových potvrzených pacientů s koronavirem. Celkem v regionu onemocnělo covidem-19 od března 241 lidí, což je nejméně v republice. Nárůst za uplynulých sedm dní je však i na jihu Čech v porovnání s předchozími týdny výrazně vyšší - před týdnem činila týdenní statistika šest nových potvrzených případů. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví.

08:20

Evropská unie proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety, kterými se dostali ze zahraničí kromě Čechů i občané jiných členských zemí unie. Dnes o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Česko za lety vypravované na jaře v době vrcholu koronavirové krize v Evropě zaplatilo 111 milionů korun. Letadla dopravila do Prahy 5082 Čechů, 934 občanů jiných zemí EU a 68 občanů mimounijních států.

07:38

Ženská tenisová sezona kvůli pandemii koronaviru přišla o svůj vrchol v podobě Turnaje mistryň. Představitelé ženského a mužského okruhu oznámili, že ruší celkem 11 podzimních turnajů v Číně včetně listopadového finále WTA Tour v Šen-čenu.

06:39

V Německu ve čtvrtek přibylo 815 potvrzených případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 zemřelo dalších deset lidí, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 9111. Nejpostiženější spolkovou zemí zůstává Bavorsko, které hraničí s Českem. Nákaza koronavirem se zde potvrdila u více než 50 tisíc lidí a 2619 jich s covidem-19 zemřelo. 

06:38

Ve čtvrtek přibylo v Česku 235 prokázaných případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 12 méně než ve středu. Aktuálně se s nemocí covid-19 potýká 5107 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku odhalen poprvé, se nakazilo 14 800 lidí. Více než 9300 z nich se už z nemoci uzdravilo, naopak 365 pacientů v souvislosti s koronavirem zemřelo.

06:31

Ve Spojených státech zemřelo třetí den řadě více než tisíc lidí s covidem-19. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse desátým dnem v řadě přibylo více než 60 tisíc nakažených koronavirem.

Ve Spojených státech se koronavirem nakazily již více než čtyři miliony lidí. Milion nakažených přibyl přitom za pouhých šestnáct dní. S covidem-19 zemřelo v USA už více než 144 tisíc lidí.

06:28 Vlajka Brazílie - sport

Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin 59 961 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 v zemi zemřelo již více než 84 tisíc lidí. Pandemie sužuje i další latinskoamerické země. Rekordní počet nakažených za den hlásí Mexiko, rekordní počet úmrtí za den eviduje Kolumbie. V Bolívii kvůli koronaviru opět odložili prezidentské a parlamentní volby

06:27

Některé americké školy, které se nachází v oblastech silně postižených šířením koronaviru, budou muset podle prezidenta Donalda Trumpa "otevření odložit o pár týdnů". Konečné rozhodnutí o tom, kdy budou moci žáci opět usednout do lavic, ale bude podle šéfa Bílého domu na guvernérech jednotlivých států. Zdůraznil, že jejich rozhodnutí by mělo být založeno na epidemiologických datech.

Podle agentury AP se ve skutečnosti chystá vrátit na podzim k normálnímu režimu jenom málo škol. Mnohé z největších školních obvodů chtějí jenom virtuální výuku nebo smíšený režim, při němž by děti byly ve třídách jen několik dní v týdnu.

06:25

V Rakousku je nově povinné nošení roušek v supermarketech, v bankách a na poštách. Dál bude platit i stávající pravidlo nosit zakrytá ústa a nos ve veřejné dopravě, ve zdravotnických zařízeních, v lékárnách a v kadeřnictvích.

06:24

Vstup pouze s nasazenou rouškou začnou dnes vyžadovat všechny anglické obchody. Už od 15. června musí mít lidé v Anglii roušky ve veřejné dopravě a při návštěvě zdravotnických zařízení. Výjimku mají pouze děti do deseti let. Lidem, kteří při nakupování zakrytí obličeje odmítnou, hrozí pokuta ve výši až 100 liber (2900 Kč).

20:23

Jihočeští hygienici dnes ukončili dětský tábor na Táborsku, kde se u jednoho dítěte prokázala nemoc covid-19. Na táboře bylo asi 50 dětí, většina ze Středočeského kraje. Už se vrátily do rodin. Organizátoři tábora jeho konání hygienikům nenahlásili, řekla dnes ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:12

Ministerstvo průmyslu a obchodu k dnešní 18:30 eviduje u programu COVID nájemné žádosti za více než miliardu korun. Příjem žádostí spustilo 26. června. Podnikatelé do dneška dokončili přes 1300 žádostí za zhruba 167 milionů korun, dalších více než 3800 žádostí za asi 628 milionů korun je v systému rozpracovaných. K proplacení bylo zatím schváleno 1049 žádostí za 134,5 milionu korun, sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

20:01

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 52 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní přírůstek v hlavním městě od první půlky dubna. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Za nárůstem je mimo jiné ohnisko v nočním klubu Techtle Mechtle.

19:49

V kalifornské federální věznici Lompoc se koronavirem nakazilo přes 1000 vězňů a čtyři zemřeli. K nakaženým patří také 23 členů personálu. Zjistila to inspekce ministerstva spravedlnosti, která prověřovala situaci v 16 federálních věznicích. Ze zprávy, kterou dnes zveřejnila, vyplývá, že v komplexu Lompoc se nákaza zjistila v březnu u dvou zaměstnanců, kteří ale i potom chodili do práce.

18:49

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 41 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Ve čtvrtek zatím k 17:30 přibylo 159 potvrzených případů, což je více, než činily minulý týden nárůsty za celý den. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14 724 lidí, z nichž se více než tři pětiny uzdravily. V souvislosti s koronavirem zemřelo 365 lidí. Aktuálně nemocných tak je 5067. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

18:40

V posledních dnech roste počet prováděných testů na covid-19. Zatímco minulý týden nepřesáhl počet testů za den 5000, v pondělí bylo provedeno asi 5800 testů, v úterý přes 6000 a ve středu zhruba 6600.

18:06

Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 971 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to o 241 více než o den dříve. 

18:03 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Ohnisko OKD je dnes už vyhaslé a to je samozřejmě něco, co nás může těšit, že se nám to takto povedlo zvládnout," uvedl Adam Vojtěch.

18:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nebudeme zavádět žádná opatření, která by omezovala ekonomiku nebo volný pohyb osob. Přijatá opatření vycházejí z informací krajských hygienických stanic podle jejich zkušeností s novými ohnisky," řekl Adam Vojtěch.

16:16

Nejnovější vzorky vody z pařížské kanalizace naznačují opětovný návrat koronavirové infekce, která koncem června dočasně zmizela v důsledku omezujících opatření. S odvoláním na vodárenskou společnost o tom dnes informovala agentura Reuters. Analýza odpadních vod může podle vědců odhalit nákazu v populaci dříve než běžné testování.

17:45

Fakultní nemocnice mohou za den otestovat na covid-19 většinou mezi 100 až 300 vzorků denně, v Olomouci ale až 2500 vzorků. Celkem má v Česku povolení testovat 106 laboratoří, kromě nemocnic a zdravotních ústavů jde většinou o soukromá zařízení. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl stát mít nad testováním větší kontrolu a mít vlastní síť laboratoří. V současné době se testuje asi 4000 vzorků za den, o víkendu méně. V době největšího náporu na začátku května bylo přes 9000 testů. Opozice mluví o tom, že kapacita by měla být až 30 000 testů za den.

16:16

V Belgii budou od soboty platit zpřísněná karanténní opatření včetně rozšířených pravidel o nošení roušek. Oznámila to belgická premiérka Sophie Wilmèsová poté, co denní počty infekcí v zemi narostly nad úroveň registrovanou v červnu. Mezi 13. a 19. červencem tam průměrná 24hodinová bilance činila 193 nových případů nákazy koronavirem.

16:00 Premiér Andrej Babiš

Vzhledem k horšící se epidemiologické situaci v České republice by některá preventivní opatření proti šíření covidu-19 měla v zemi platit už od pátku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy na Královéhradecku. Detaily odmítl novinářům sdělit s tím, že je zveřejní ve čtvrtek v 18:00 ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

15:40 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve čtvrtek apeloval na lidi, aby bez ohledu na nařízení ministerstva zdravotnictví dobrovolně nosili ve vnitřních prostorách a v hromadné dopravě roušky. Podle něj je to účinné opatření proti šíření koronaviru. Vývoj epidemie v posledních dnech označil za alarmující. Zároveň uvedl, že vláda nechce opakovat jarní vypnutí ekonomiky.

15:00

Jihomoravský kraj v souvislosti se stoupajícím počtem lidí v některých sousedních regionech, kteří se nakazili covidem-19, prověřuje zásoby ochranných prostředků. Ověří připravenost především svých příspěvkových organizací na případnou druhou vlnu onemocnění v ČR. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedla krajská mluvčí Monika Brindzáková. V kraji se podle webu ministerstva zdravotnictví nemocí od počátku pandemie nakazilo přes 800 lidí.

13:26

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) probere v úterý se zástupci parlamentních stran možnosti úprav volební praxe v době koronavirové epidemie. Také sdělil, že schůzku svolal na ministerstvo vnitra. Výsledky práce skupiny, která má posoudit cesty, jak umožnit hlasování i lidem v karanténě, očekává do začátku srpna. Na nemožnost hlasovat z karantény a liknavost vlády při přípravě voleb v době koronavirové epidemie si opozice stěžuje před říjnovými krajskými a senátními volbami.

13:15

Ke sjednocení postupu krajských hygienických stanic pro případ výskytu nemoci covid-19 na letním táboře ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví vyzvala Asociace dětské rekreace, která zastupuje část organizátorů dětských táborů. Podle ní se ukazuje, že hygienici v různých regionech řeší obdobné situace odlišně. Asociace nesouhlasí s jejich přístupem v Moravskoslezském kraji, kde kvůli covidu ukončili tábor ve Štramberku. Lépe podle ní postupovali na táboře v Letinách na Plzeňsku, kde děti po protestování mohly zůstat do konce pobytu.

13:01

Novým koronavirem se od 14. do 21. července nakazilo v zahraničí pravděpodobně 46 Čechů, u kterých byl potvrzen covid-19. Více než třetina z nich si infekci přivezla z Rakouska. Následuje Srbsko s pěti případy a dále Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko. Na webu o tom informuje ministerstvo zdravotnictví. Z dřívějších údajů úřadu vyplývá, že od začátku července si nový koronavirus ze zahraničí do Česka pravděpodobně přivezlo 65 lidí. Za stejnou dobu přibylo v ČR přes 2600 nakažených.

12:33

Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátku protiepidemická opatření. Kulturní akce do 1000 lidí se budou moci konat v celém kraji, návštěvníci budou muset mít ale roušky, výjimkou je Bruntálsko, tam je to možné bez nich. Po jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků a kraje. Hygienici v kraji rozšířili protiepidemická opatření, která platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku, na celý kraj minulý pátek, což vyvolalo vlnu kritiky.

12:14

V Česku bylo od začátku epidemie covidu-19 v souvislosti s touto nemocí hospitalizováno přibližně 1630 lidí. Téměř tři čtvrtiny z nich už se uzdravily, nebo byly propuštěny z nemocnice do domácí izolace. Podle posledních údajů z úterý je v nemocnicích 141 pacientů s novým koronavirem, stav 22 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

12:05 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vláda se bude v pondělí zabývat tím, za jaké situace by byla obnovena činnost Ústředního krizového štábu. Na Twitteru to dnes na dotaz uživatele sociální sítě uvedl ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který štábu předsedal. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes novinářům řekl, že není potřeba obnovit činnost štábu.

12:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pokud budou v Česku zavedena nová plošná opatření kvůli zvyšování počtu nových případů nákazy koronavirem, budou platit od pondělí, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

"Uděláme všechno pro to, abychom situaci zvládli bez nějakých zásadně omezujících opatření typu omezení volného pohybu nebo zavírání obchodů či restaurací. Spíše to budou opatření preventivní," uvedl Vojtěch. O případných opatřeních diskutuje s epidemiology, rozhodnutí oznámí v pátek.

11:50

Moravskoslezští hygienici rozvolní od pátku protiepidemická opatření, kulturní akce do 1000 lidí se mohou konat s rouškami, na Bruntálsku bez nich.

11:44

Většina českých lékařů a lékárníků věří, že systém zdravotní péče v ČR zvládne tlak v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z průzkumu, který během dubna a května provedla analytická společnosti IQVIA mezi 392 lékaři a lékárníky v ČR. Celých 87 procent respondentů uvedlo, že provedená a přijatá opatření proti šíření pandemie byla správná, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

"Důvěra lékařů v český zdravotnický systém byla během prvních měsíců pandemie velmi vysoká. Mezi lékaři převažoval optimismus a přesvědčení, že počet nakažených koronavirem se podaří dostat pod kontrolu," uvedl generální ředitel IQVIA pro Českou republiku a Slovensko Martin Šlégl.

11:14

Zdravotníkům a dalším lidem z takzvané první linie boje s koronavirem koupil Ústecký kraj volné vstupenky do ústecké zoologické zahrady a chomutovského zooparku v hodnotě 1,2 milionu korun. Mimo zdravotníků dostanou lístky také různá sdružení a organizace. Jde zároveň o pomoc zoologickým zahradám.

10:31

Rusko dnes oznámilo 5848 nových případů nákazy koronavirem a 147 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5862 případů a 165 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 795 038 lidí. Z nich 12 892 nákaze podlehlo, což představuje 1,62 procenta ze všech nakažených.

10:36

Pražská hygiena připomíná, že na akcích, kde je více než 100 osob, by měli lidé stále nosit roušky.

10:31

Jihoafrická republika ve středu zaznamenala rekordních 572 nových úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst obětí od chvíle, kdy se nákaza v zemi objevila, napsala agentura AP. Celkově počet mrtvých dosáhl 5940.

10:23

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku nepřibyl od středečního rána žádný člověk, u něhož by testy potvrdily onemocnění covidem-19. Hygienici k dnešním 08:45 evidovali v obci nadále 26 pozitivně testovaných. Ve Vlčnově platí od soboty zpřísněná hygienická opatření.

10:02

Česká bankovní asociace v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok by se pak měla ekonomika vrátit k růstu 5,3 procenta. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

09:24

V Moravskoslezském kraji přibylo podle dat z chytré karantény 73 lidí s koronavirem. Je to více, než tomu bylo o den dříve. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 už 4207 lidí, v úterý jich podle upravených dat bylo 4134. Dnes na kraji znovu zasedá Bezpečnostní rada Moravskoslezského kraje, která se má zabývat i případnou úpravou rozsahu protiepidemických opatření.

09:13

Obyvatelé Ústeckého kraje budou od pátku nosit roušky v ambulantních a sociálních zařízeních kvůli koronaviru. Od 7:00 budou opět povinné roušky v ambulancích například praktických lékařů, v sociálních zařízeních a lékárnách. V nemocnicích jsou roušky povinné z důvodu nařízení vlády od poloviny března. O zavedení roušek či jiného zakrytí úst rozhodla krajská hygiena kvůli většímu nárůstu nakažených covidem-19 za poslední týden.

09:10

Jihokorejská ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadla do recese. Epidemie nemoci covid-19 totiž vedla k prudkému snížení vývozu, zatímco nařízení o dodržování minimálních odstupů mezi zaměstnanci paralyzovalo výrobu v továrnách. Hrubý domácí produkt se podle sezonně upravených údajů snížil ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 3,3 procenta, což byl nejhlubší pokles od prvního čtvrtletí 1998, uvedla dnes centrální banka.

08:34

Polská města kvůli dopadům pandemie covidu-19 šetří, kde se dá: v Toruni je každá třetí pouliční lampa vypnutá, ani nejezdí všechny autobusy a tramvaje, v Legionowě u Varšavy omezili investice, a tak nová sportovní hala existuje jen na papíře, a v Krakově se chystají zdražit městskou dopravu, uvedla televize TVN 24.

07:55

Fanoušci amerického fotbalu budou mít v nadcházející sezoně NFL přístup na stadiony výhradně s rouškou. Potvrdil to mluvčí soutěže Brian McCarthy. Zatím ale není zcela jisté, zda bude kvůli koronaviru účast diváků vůbec možná. Newyorské kluby Jets a Giants se zatím přiklánějí spíš k zápasům před prázdným hledištěm, další hodlají omezit kapacitu.

07:28

Pouze desetina Američanů si myslí, že by se měla na podzim předškolní zařízení a školy otevřít bez jakýchkoli omezení. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a společnosti NORC. Většina lidí je toho názoru, že by se ve školách měly nosit roušky a zavést další opatření proti šíření koronaviru. Tři z deseti dotázaných obnovu výuky ve školních třídách zcela odmítli.

Jak napsala agentura AP, výsledek ankety je v protikladu s obrazem, jaký o epidemii podává prezident Donald Trump, který tlačí na otevření škol. Tvrdí přitom, že pro to má širokou podporu a že demokrati s tím nesouhlasí z politických důvodů.

07:10

"Bojím se cirkusu, co může nastat na podzim. Lidi bych dělil na nemocné a pozitivní," říká senátor a onkolog Jan Žaloudík.

Jsem rouškofob. Koronavirus je třeba zlehčovat, už se sebepoškozujeme, tvrdí Žaloudík

Žaloudík DVTV
25:37
Lidi bych dělil na nemocné a pozitivní. Můžu totiž být na leccos pozitivní, ale nemusím být nemocný, říká senátor a onkolog Jan Žaloudík. | Video: Daniela Drtinová
06:57

V Německu vzrostl za poslední den počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 569 a dosáhl 203 368. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Přibylo také dalších šest pacientů, kteří s nemocí covid-19 zemřeli. Mrtvých je tak celkově 9101.

Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim
Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim | Foto: Reuters
06:40

Poslanci Evropského parlamentu se ve čtvrtek budou na mimořádném zasedání zabývat výsledky summitu, na kterém se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dohodli na finanční pomoci ekonomikám zasaženým šířením koronaviru.

06:31

V USA devátým dnem v řadě přibylo více než 60 000 nakažených koronavirem. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AFP s odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Počet lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli, stoupl v USA o 1059 na celkových 142 942. Množství infikovaných vzrostlo o 63 967 na více než 3,9 milionu od začátku epidemie.

06:18

Ve středu přibylo v Česku 247 prokázaných případů nemoci covid-19. To je o 36 více než v úterý a zároveň nejvíc od konce června. Od začátku epidemie se novým koronavirem v Česku nakazilo 14 570 lidí, z nichž se ale už více než tři pětiny uzdravily. Zemřelo 364 lidí a aktuálně nemocných je 5062. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vyšší denní přírůstek počtu prokázaných případů než tuto středu zaznamenaly laboratoře 28. června, kdy do statistik přibylo 305 nakažených. Více než 200 nových případů za den přibylo od té doby pouze třikrát, a to 29. června (202 nakažených), toto úterý (211 případů) a ve středu.

00:00

Kalifornie se dnes stala americkým státem s nejvyšším počtem případů nákazy koronavirem. Překonala tak stát New York, který byl původním ohniskem šíření viru ve Spojených státech. Vyplývá to z dat, která zveřejnila agentura Reuters.

23:20

V dačické nemocnici bude od čtvrtka zákaz návštěv. Souvisí s narůstajícím počtem případů koronaviru v okresech Jindřichův Hradec a Jihlava. Zákaz návštěv platí od pondělí také v jindřichohradecké nemocnici.

21:18

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle vývoje epidemiologické situace do pátku zváží zavedení preventivních celostátních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Novinářům to řekl po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Opatření nechtěl specifikovat, nejednalo by se však podle něj o dramatické záležitosti typu zavírání celých ekonomických sektorů a podniků. Na doplňující dotaz nevyloučil, že by mohlo jít například o povinné roušky ve vnitřních prostorech.

Vojtěch uvedl, že epidemiologická situace se z hlediska denních přírůstků potvrzených případů covidu-19 nedá označit na dobrou. Rizikové jsou podle něj především vnitřní hromadné akce. Apeloval v té souvislosti na odpovědnost jednotlivců. "Budeme data vyhodnocovat do konce týdne. Pokud nedojde ke stagnaci nárůstu počtu nakažených, tak bychom možná museli přijmout nějaká preventivní opatření pravděpodobně na úrovni ministerstva," řekl.

20:13

Trenér fotbalistů rumunské Kluže Dan Petrescu musel být po pozitivním testu na koronavirus hospitalizován. Bývalý obránce Chelsea zůstane v nemocnici minimálně 48 hodin. Klub v posledních dnech zaregistroval 14 nakažených mezi hráči a členy realizačního týmu.

19:29

V Alzheimercentru Jihlava potvrdily testy onemocnění covidem-19 u pěti klientů a čtyř zaměstnanců. Informace z centra potvrdil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice v Jihlavě. Doplnil, že testovaní budou i další obyvatelé a pracovníci domova.

18:35

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl v úterý o 212, nejvíc od 28. června. Ve středu zatím laboratoře odhalily 124 nakažených. Počet aktuálně nemocných poprvé od začátku epidemie přesáhl 5000, je jich 5009. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce nechat počty aktuálně nemocných prověřit. Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku zachycen poprvé, onemocnělo 14 448 lidí. Přes 9000 z nich se z nemoci uzdravilo. Ve středu do statistik přibyly čtyři oběti, dosud s covidem-19 zemřelo 364 pacientů.

18:29 Vlajka Brazílie - sport

V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem 41 008 lidí. Bilance mrtvých se zvýšila o 1367, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. U obou ukazatelů je to více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu dni.

18:29

Hygienici ve středu zaevidovali onemocnění covid-19 v některých moravskoslezských zdravotnických zařízeních, například v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Ohnisko našli také ve florbalovém klubu na Opavsku a testováním pendlerů i v dalších firmách. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě o tom informovala na svých internetových stránkách.

17:25

V některých francouzských městech je nově povinné nosit kvůli šíření koronaviru roušku i pod širým nebem. Pravidla ode dneška zpřísnili například v La Rochelle či některých bretaňských letoviscích. Už od pondělí po celé Francii platí povinnost zakrývat si ústa a nos v obchodech, restauracích, bankách, na úřadech či v uzavřených tržnicích.

16:53

Celkový počet případů nákazy koronavirem v afrických státech od počátku pandemie překonal hranici 750 tisíc. Informovala o tom podle vlastního výpočtu agentura Reuters, která se opírá o data afrických vlád a Světové zdravotnické organizace (WHO). Půl milionu případů kontinent evidoval 8. června.

Nyní 54 afrických států registruje 751 151 nakažených, z čehož 15 721 lidí zemřelo.

16:14

Vláda Spojených států se s farmaceutickou společností Pfizer, která vyvíjí vakcínu proti koronaviru, dohodla na podmínkách dodání 100 milionů dávek očkovací látky. Americká vláda plánuje vakcíny hromadit, i když ještě nebudou mít zelenou od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), aby je po případném udělení povolení mohla co nejrychleji distribuovat. Pokud bude schválena příslušným úřadem, mají USA za první várku vakcíny zaplatit 1,95 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun).

"Právě jsme podepsali kontrakt s globálním farmaceutickým lídrem Pfizer o produkci 100 milionů dávek vakcíny počínaje prosincem tohoto roku a s možností zakoupení dalších 500 milionů dávek," citovala z televizního vystoupení amerického ministra zdravotnictví Alexe Azarova agentura Reuters. "Samozřejmě by vakcíny musely být bezpečné a účinné," dodal.

16:09 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu večer jednat s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) o aktuálním vývoji kolem epidemie nového typu koronaviru. Řekl to při předávání Cen Bezpečnostní rady státu. Předseda vlády kritizuje pomalé budování vlastní sítě laboratoří pod kontrolou státu, soukromé podle něj fungují příliš pomalu. Babiš řekl, že se mu vývoj kolem covidu-19 nelíbí a stát asi bude muset konat rychle.

16:09

Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů v důsledku epidemie koronaviru náhrady 350 korun za den. Podmínkou bude mimo jiné to, že odváděli nemocenské pojištění. Počítá s tím vládní novela, kterou ve středu beze změny a hladce schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

15:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Epidemiologové podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posoudí současný nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem v ČR. Jejich stanovisko pak chce přednést příští pondělí vládě, řekl dnes novinářům. V pondělí přibylo podle dat ministerstva zdravotnictví 169 potvrzených nových případů nemoci covid-19, v úterý 212. Ohniska jsou v Praze, Moravskoslezském kraji a několik menších v různých regionech. Některé kraje nové případy nemají, řekl ministr.

"Požádal jsem epidemiologickou skupinu pod vedením pana docenta (Rastislava) Maďara, aby mi k tomu dali své stanovisko. Vnímáme to, že nárůsty tady jsou, proto chci, aby se epidemiologové vyjádřili k tomu, jestli je na místě zavést nějaká opatření," dodal ministr. Stanovisko odborníků v pondělí předloží vládě.

15:35

Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů v důsledku epidemie koronaviru náhrady 350 korun za den. Podmínkou bude mimo jiné to, že odváděli nemocenské pojištění. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes beze změny a hladce schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

15:22

Odběrové místo, které začne od pátku 24. července znovu sloužit v Nemocnici v Jablonci nad Nisou, nebude určené pro odběry samoplátců. Využít ho budou moci pacienti s podezřením na koronavirus, u nichž testování nařídí praktický lékař nebo hygienici. Na Jablonecku přibylo nakažených a Liberecký kraj chce tímto způsobem zvýšit dostupnost testování.

14:34

Kvůli koronaviru ministerstvo zdravotnictví nakoupilo 520 termokamer asi za 70 milionů korun. Využívají se pro měření teploty návštěvníků, protože zvýšená teplota je jedním z příznaků covidu-19. Do krajů jich rozdělilo 280, další ostatním poskytovatelům zdravotní péče a dalším institucím. Asi tři desítky kamer budou směřovat do strategických rezerv státu.

14:01

V okrese Jindřichův Hradec, kde hygienici zaznamenali v úterý osm nových případů koronaviru, je epidemiologicky situace klidná. Není to ohnisko nákazy. Tři případy jsou pendleři, další přenos v rodinách. Nemocnice v Jindřichově Hradci zakázala ode dneška návštěvy. Vyšší počet případů čekají jihočeští hygienici kvůli tomu, že v kraji je na dovolené mnoho Čechů, nejvíc na Šumavě.

13:32

V prodejně rychlého občerstvení McDonald’s v Kladně byl na začátku týdne potvrzen covid-19 u jednoho zaměstnance. Jedenáct lidí je v karanténě. Restauraci během dočasného uzavření vydezinfikovala profesionální služba a od úterka znovu funguje, řekli ve středu mluvčí středočeské hygieny Dana Šalamunová a za McDonald’s Adam Rapák.

12:16

Zájem o zahraniční pobyty s evropským programem Erasmus navzdory šíření nového koronaviru ve světě výrazně neklesá. Svůj plánovaný výjezd v nadcházejícím zimním semestru zrušilo zhruba deset procent přihlášených vysokoškoláků. Tři čtvrtiny chtějí do ciziny vyjet, další zvažují pozdější výjezd.

V Česku jsou nyní ochotny přijímat zahraniční účastníky Erasmu všechny univerzity a všechny jsou také připraveny přejít na on-line výuku.

10:26

Rusko zaznamenalo 5862 nových případů nákazy koronavirem a 165 úmrtí během uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5842 případů a 153 úmrtí. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 789 190 lidí. Z nich 12 745 nákaze podlehlo, což představuje 1,61 procenta ze všech nakažených.

10:31

Starostové Bruntálska a Opavska žádají v otevřeném dopise ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a hygieniky o přehodnocení plošných protiepidemických opatření, která byla v kraji zavedena v pátek. Dopis podepsalo 64 starostů včetně opavského primátora Tomáše Navrátila (ANO). Ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dnes v reakci na dopis uvedla, že s uvolněním všech opatření rozhodně nelze počítat.

10:26

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibylo od úterního rána pět nakažených covidem-19. Hygienici evidovali k dnešním 09:00 v obci celkem 26 pozitivně testovaných. Ve Vlčnově platí od soboty zpřísněná hygienická opatření kvůli nárůstu počtu nakažených a k zamezení dalšího šíření onemocnění.

10:21

V souvislosti s večírkem skončilo v karanténě 120 lidí.

10:18

Počet dosud zaznamenaných případů koronaviru ve světě dnes podle propočtů Reuters překonal 15 milionů. Agentura zároveň uvedla, že pandemie covidu-19 zrychluje, zatímco způsob boje s ní se napříč státy nadále různí.

Dohromady bylo dosud podle Reuters zaznamenáno 15 009 213 případů nákazy koronavirem, což je podle údajů Světové zdravotnické organizace nejméně trojnásobek ve srovnání s každoročně zaznamenanými případy vážného průběhu chřipky. S covidem-19 zároveň už zemřelo na 616 000 lidí, což je zhruba srovnatelné s horní hranicí počtu ročně zaznamenaných úmrtí u chřipky.

09:37

Česko má z okolních zemí největší přírůstky onemocnění covid-19 na milion obyvatel. Naopak nejlépe si v této statistice vedou Německo a Slovensko. To má dlouhodobě i nejnižší absolutní přírůstky.

09:17

V Moravskoslezském kraji přibylo od úterní aktualizace dat 50 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než o den dříve. Celkem už se od počátku pandemie nakazilo 4132 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, jež ráno zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Největší přírůstek znovu připadá na Karvinsko, kde nárůst představuje polovinu z celkových nových případů, následuje Frýdecko-Místecko a Ostrava. V dalších okresech regionu nové případy nejsou nebo je nárůst minimální.

07:45

Pandemie covidu-19 způsobila nárůst pytláctví v Kongu. Z ekonomických důvodů došlo v konžském národním parku Virunga ke snížení počtu strážců. Gorily horské, kterých v tamních lesích žije asi polovina jejich světové populace, čelí tím pádem čím dál většímu ohrožení.

Vzhledem k vyšším cenám potravin, sníženému počtu pracovních příležitostí a kolapsu příjmů z cestovního ruchu se někteří lidé žijící v parku a jeho okolí museli obrátit na les, aby přežili, a to včetně lovu divoce žijících zvířat pro maso. "Vzrostl počet lidí, kteří jdou do lesa, aby položili pasti," řekl Reuters ředitel národního parku Virunga Emmanuel De Merode.

07:10

Moskevské metro se chystá nainstalovat systém rozpoznávání obličejů do čtvrtiny svých vagónů, píše ruská služba zpravodajské stanice BBC. Stejná technologie již funguje na moskevských ulicích a pomáhala vedení města například kontrolovat pohyb lidí v době omezení pohybu zavedeného kvůli koronaviru.

06:02

V Německu za poslední den přibylo 454 potvrzených případů koronavirové nákazy. Celkově už se virem SARS-CoV-2 infikovalo 202 799 lidí, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

05:55

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku stoupl v úterý o 212, nejvíc od 28. června. Počet aktuálně nemocných poprvé od začátku epidemie přesáhl 5000, je jich 5046. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Od začátku března, kdy byl nový koronavirus v Česku zachycený poprvé, onemocnělo už 14 324 lidí. Přes 8900 z nich se už z nemoci uzdravilo, dalších 360 pacientů s koronavirem zemřelo.

05:45

Irská vláda uvedla, že zruší povinnou 14denní karanténu pro cestující z 15 evropských zemí, které považuje za bezpečné z hlediska koronavirové nákazy. Informovala o tom agentura Reuters. Česko či Británie mezi nimi nejsou.

05:40

Po šesti měsících od začátku pandemie odborníci hledají odpověď na jednu ze základních otázek týkajících se koronaviru: Jak je nemoc covid-19 vlastně smrtící? Vědci nejprve analyzovali údaje o šíření nákazy na výletních lodích a později průzkumy tisíců lidí v ohniscích covidu-19. Nyní provedli desítky studií, aby vypočítali úmrtnost nakažených s touto chorobou, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

Tento výzkum, který započítal úmrtí z celkového počtu nakažených včetně nenahlášených případů, naznačuje, že covid-19 zabíjí asi 0,3 až 1,5 procenta nakažených lidí. Většina studií zpřesňuje tento podíl na 0,5 až jedno procento. To znamená, že z každých 1000 nakažených lidí pět až deset průměrně zemře.

05:35

Spojené státy zaznamenaly již osmý den po sobě více než 60 000 nakažených koronavirem. S odvoláním na statistiku Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom informovala agentura AFP.

05:30

V Brazílii se za posledních 24 hodin nakazilo koronavirem 41 008 lidí. Bilance mrtvých se zvýšila o 1367, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. U obou ukazatelů je to více než dvojnásobný nárůst oproti předchozímu dni.

00:02

"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," řekl Trump novinářům v Bílém domě. Současně poukázal na snižování počtu nových úmrtí a pokroku ve vývoji očkování i léčbě nemoci covid-19. Tu prezident opakovaně nazval "čínským virem".

"Ať už se vám rouška líbí, nebo ne, je účinná," dodal s tím, že si na roušku sám zvyká.

00:01

Americký prezident Donald Trump vyzval občany k nošení roušek, pokud od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. Ve svém prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce prezident také uvedl, že epidemie v zemi se pravděpodobně bude dále zhoršovat, než se situace obrátí k lepšímu.

23:21

"Bude mít dopad na životy našich občanů," řekl Macron o dnes schváleném unijním fondu obnovy ve výši 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun). "Tento dluh nebude platit francouzský daňový poplatník, nýbrž velké internetové společnosti - zčásti evropské - které nejsou dostatečně zdaněny a které postupně splatí tento dluh prostřednictvím evropského daňového systému, který se chystáme vybudovat," dodal. Dnešní dohoda předpokládá "vytvoření nových vlastních zdrojů" pro financování unijního rozpočtu.

23:21

Francouzský prezident Emmanuel Macron slíbil, že občané země nebudou kvůli financování schváleného fondu Evropské unie pro pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí platit vyšší daně. Do budoucna chce prosadit celoevropskou digitální daň pro velké internetové společnosti. Podle agentury AFP to Macron prohlásil v interview pro televizi TF1 s tím, že reformován bude daňový systém v celé Evropě.

21:59

Až 2000 Izraelců dnes přišlo protestovat k jeruzalémské rezidenci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Části z nich se nelíbí, jak vláda řeší ekonomické problémy vyvolané koronavirem, dalším Netanjahuovy korupční skandály.

21:10

Počet lidí, kteří se ve Spojených státech nakazili koronavirem, výrazně převyšuje oficiální bilanci. Usuzují to experti z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), jejichž studie promořenosti obyvatelstva v různých koutech země zjistila dvou až 13násobnou koncentraci nákaz oproti úředním statistikám. Ty se dnes na některých místech znovu zvyšovaly o rekordní hodnoty.

21:00

Rakouská vláda se kvůli nárůstu nových infekcí rozhodla zpřísnit některá preventivní opatření proti šíření koronaviru. Patří mezi ně například mimořádné kroky na jižních hranicích země zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí nebo povinnost nosit roušky v některých obchodech či v bankách, oznámil dnes kancléř Sebastian Kurz.

20:32

Počet infekcí na 100.000 obyvatel se ve Španělsku za poslední dva týdny více než zdvojnásobil, napsal dnes deník El País s odvoláním na statistiky španělského ministerstva zdravotnictví. V jihoevropské zemi je nyní také přes 200 nových ohnisek. Španělsko nyní eviduje 27,39 případů na 100 000 obyvatel, 3. června jich bylo 8,76.

19:26

V Moravskoslezském kraji přibylo od pondělní aktualizace dat 66 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nejvíce nových případů znovu připadá na Karvinsko, kde v neděli začalo další plošné testování v OKD. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4082, v pondělí to bylo 4016 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, které dnes ráno zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Bohužel Karvinsko má nárůst, jak jsem uváděl," uvedl Vondrák. Dodal, že to zřejmě je kvůli dalšímu plošnému testování v OKD. Podle dnešních údajů bylo na Karvinsku od počátku pandemie pozitivně testováno na koronavirus 2202 lidí, víc než polovina ze všech nakažených v kraji.

19:21

Tradiční prosincový banket, který následuje po ceremoniálu, na němž se laureátům každoročně předávají Nobelovy ceny, se tentokrát kvůli obavám z koronaviru konat nebude. Napsal to dnes švédský deník Dagens Nyheter.

Nositelé těchto cen pro rok 2020 vyhlášeni budou, ale banket, který se koná vždy 10. prosince, se neuskuteční. Na této slavnostní akci se obvykle sejde kolem 1300 hostů.

"Jsou dva problémy. Nemůžete shromáždit tolik lidí, aby byli jeden vedle druhého. A není jisté, zda do Švédska bude moci přicestovat takové množství lidí," sdělil švédskému listu výkonný ředitel Nobelovy nadace Lars Heikensten.

18:53

Zdravotníci v sociálních službách dostanou mimořádné odměny za práci v době koronavirové epidemie. V zařízeních s karanténou bude odměna činit 235 korun za hodinu, jinde 59 korun za hodinu. Ministerstvo zdravotnictví dnes vypsalo dotační program. 

18:45

Souhrn dnešních událostí z domova:

 • Peníze z evropského fondu obnovy by Česko mělo využít zejména na podporu automobilového průmyslu, investice do zdravotnictví nebo na digitalizaci, řekl premiér Andrej Babiš (ANO)
 • Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14 000. V pondělí jejich počet stoupl o 169, což byl nejvyšší denní nárůst od konce června. Dnes zatím laboratoře odhalily 46 nakažených koronavirem. Od začátku epidemie tak potvrdily 14 160 případů. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 360 pacientů nakažených novým koronavirem zemřelo
 • V Libereckém kraji se kvůli zvýšenému počtu nově prokázaných případů covidu-19 vrátí roušky. Od pátku 24. července je budou muset nosit lidé při návštěvě ve všech zdravotnických zařízeních, při nákupu v lékárně, ve vybraných zařízeních sociálních služeb a například i pracovníci v terénních sociálních službách. Mimořádné opatření má zamezit dalšímu šíření nákazy
 • Ministerstva vnitra a zdravotnictví vytvoří pracovní skupinu, která se bude zabývat možností volit lidem v karanténě. Zákon to nyní neumožňuje
 • Vláda se chystá příští týden vyhodnotit Antivirus a jednat o jeho případném pokračování a podobě, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní program v srpnu neskončí
 • Lotyšsko a Estonsko vrátily Česko na seznam bezpečných zemí. Cestování do těchto států je opět pro Čechy bez omezení, řekl dnes ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)
 • V Moravskoslezském kraji přibylo od pondělní aktualizace dat 66 potvrzených případů nákazy koronavirem. Největší nárůst je stále na Karvinsku
 • Opatření přijatá kvůli koronaviru se možná v některých regionech Moravskoslezského kraje zmírní. Nejspíš se ale neuvolní najednou, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
 • Sněmovní komise pro posouzení vládní pomoci v době epidemie požádá ministerstva o data. Předseda Zbyněk Stanjura (ODS) předpokládá, že dostane odpověď do měsíce
18:33

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 62 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to přibližně 38 případů na 100 000 obyvatel.

Další lokální ohnisko je na Uherskohradišťsku, kde hygienici hlásí za sedm dní přibližně 19 případů nákazy na 100 000 obyvatel. V obci Vlčnov proto musejí lidé od soboty povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách.

V Čechách je nejvýraznější ohnisko nákazy na Jablonecku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přes 24 nakažených na 100 000 obyvatel. Podobná je situace na Mělnicku, kde mají za uplynulý týden přibližně 22 nakažených na 100 000 obyvatel.

18:32

Pondělní denní nárůst počtu potvrzených případů je nejvyšší od 29. června, kdy testy odhalily nový koronavirus ve více než dvou stovkách případů. V minulém týdnu se denní přírůstky pohybovaly od 64 v pondělí do 137 případů ve čtvrtek.

Laboratoře v pondělí provedly 5785 testů na přítomnost nového koronaviru, více jich naposledy vyhodnotily 2. června, zhruba 6500. O víkendu se většinou testuje méně, podíl pozitivních testů tak v pondělí klesl k necelým třem procentům, o víkendu se pohyboval kolem pěti procent.

18:14

Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14 000. V pondělí jejich počet stoupl o 169, což byl nejvyšší denní nárůst od konce června. Dnes zatím laboratoře odhalily 46 nakažených koronavirem. Od začátku epidemie tak potvrdily 14 160 případů. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 360 pacientů nakažených novým koronavirem zemřelo. Aktuálně nemocných je tak 4901 lidí, zhruba o padesátku méně oproti odpoledním údajům, kdy jich bylo nejvíce od začátku epidemie.

18:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Novým náměstkem pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví bude děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo. Nahradí tak epidemiologa Romana Prymulu, který na ministerstvu skončil na konci května a stal se vládním zmocněncem pro pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Šedo byl na post náměstka jediným kandidátem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ho jmenoval dnes s účinností k 1. září. Informoval o tom dnes Zdravotnický deník.

17:35

Nepál dnes oznámil, že v polovině srpna obnoví mezinárodní komerční lety ve snaze podpořit turistiku, kterou značně zasáhla pandemie covidu-19. Informovala o tom agentura AFP. Himálajská země uzavřela svá letiště koncem března v rámci boje proti šíření koronaviru, kterým se v zemi zatím nakazilo 17.844 lidí, z nichž 40 zemřelo.

16:52 Maláčová DVTV

Vláda se chystá příští týden vyhodnotit program Antivirus a jednat o jeho případném pokračování a podobě. Ministerstvo práce předloží výsledky poskytování příspěvků na mzdy i odpuštění odvodů menším firmám. Řekla to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Je přesvědčena o tom, že program v srpnu neskončí a prodlouží se. Přesný termín vládního jednání podle šéfky resortu práce ještě není stanoven.

"Já si myslím, že pokračování po srpnu je jasná věc. Spíš jde o ty parametry - jestli úplně ve stejném módu, nebo jestli budou parametrické změny," uvedla ministryně.

16:38 Premiér Andrej Babiš

Peníze z evropského fondu obnovy by Česko mělo využít zejména na podporu automobilového průmyslu, investice do zdravotnictví nebo na digitalizaci. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po návratu ze summitu EU, kde se lídři evropských zemí dohodli na podobě fondu. Sestavením plánu reforem pro Evropskou komisi, na základě kterého bude možné peníze čerpat, by měl být pověřen vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Havlíček by měl na sestavení plánu spolupracovat s dalšími ministry. Babiš nevyloučil ani konzultace plánu s opozicí. Dokument je podle premiéra potřeba připravit co nejdříve, aby bylo možné peníze začít brzy využívat.

16:11

Hygienici na pátečním jednání krizového štábu Kutné Hory navrhnou zrušení zbylých mimořádných opatření kvůli koronaviru. Důvodem je zlepšující se situace, další nakažení nepřibývají a stoupá počet uzdravených, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Na Kutnohorsku už lidé nemusejí nosit roušku do vnitřních veřejných prostor, dál ale platí například zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory.

16:09

Rakouská vláda se rozhodla zpřísnit některá preventivní opatření. Patří mezi ně například mimořádné kroky na hranicích zaměřené na kontrolu osob přijíždějících z rizikových zemí nebo povinnost nosit roušky v některých obchodech či v bankách, oznámil kancléř Sebastian Kurz.

Přísnější pravidla budou znovu platit i na hraničních přechodech. Od pátku bude lidem přijíždějícím z rizikových oblastí povolen vstup do Rakouska pouze s negativním testem na koronavirus. Ten přitom musí být vystaven certifikovanou laboratoří. Zesílen bude také karanténní dohled a veškeré kontroly na hranicích budou prováděné v součinnosti se zdravotnickými orgány.

15:41

Sněmovní komise pro posouzení účinnosti vládní pomoci v době epidemie koronaviru požádá ministerstva o data. Předseda komise a šéf opoziční frakce ODS Zbyněk Stanjura dnes po prvním zasedání komise novinářům řekl, že předpokládá odpovědi do měsíce. Komise počítá také s vyslechnutím některých ministrů. Podle Stanjury vidí členové komise největší nedostatky ve fungování prvních programů ministerstva průmyslu, zaměřit se chce i na problémy s nákupy ochranných pomůcek na počátku epidemie.

Foto: Jakub Plíhal
15:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Opatření přijatá kvůli epidemii nového typu koronaviru se možná v některých regionech Moravskoslezského kraje zmírní. V plánu je jejich vyhodnocení na konci týdne. Nejspíš se ale neuvolní všechna najednou, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Dohodli jsme se s hygienou, že se do konce týdne na ta data podíváme. Když bude v okrese nulový výskyt nebo minimální, tak by se mohlo přistoupit ne třeba k úplnému rozvolnění, ale ke zmírnění pravidel," řekl ministr. Podle něj i v okrese Bruntál byl v poslední době nový případ, proto byl region zahrnutý do plošných opatření, přestože je tam od počátku pandemie jen 34 nemocných. Ve druhém nejméně postiženém okrese Nový Jičín bylo 174 nakažených. "Hygienici se budou snažit opatření lokalizovat více na postižené okresy," uvedl ministr. Mezi ně pak počítá i Frýdecko-Místecko nebo Ostravsko.

14:54

Slovinští věřící, kteří se zúčastní nedělních nebo svátečních bohoslužeb, na sebe budou muset kvůli nebezpečí šíření koronaviru nechávat v kostelech kontakt. Nařízení slovinské biskupské konference vstoupilo v platnost dnes, netýká se ale mší ve všední dny, kdy do kostelů chodí jen málo lidí, které kněží dobře znají a jsou schopni je kontaktovat sami.

Podle opatření, které má umožnit hygienikům vysledovat lidi v případě, že se mezi účastníky mše objeví nákaza, mají na sebe lidí nechávat v kostele lísteček s telefonním číslem, beze jména či adresy. Pokud se do 30 dnů mezi věřícími na dané mši objeví někdo s koronavirem, obálka s lístky se otevře a lidi následně obtelefonují. Když se ovšem covid-19 u nikoho neobjeví, bude neotevřená obálka po 30 dnech zničena.

14:40

Téměř čtvrtina obyvatel indické metropole Dillí už pravděpodobně prodělala nemoc covid-19. Podle indické vládní studie o tom svědčí testy protilátek u náhodného vzorku obyvatelstva, píše server BBC. Potvrzena však byla infekce jen u 123 747 lidí, což je méně než jedno procento z celkových 19,7 milionu obyvatel města.

Ze studie vyplývá, že infekce je ve městě podstatně více rozšířená, než naznačují potvrzené případy. Ukazuje ale také, že "velké množství nakažených osob nemá příznaky choroby", píše se ve vládním prohlášení. Úřady zároveň varují, že "značná část populace je nadále zranitelná" a že všechna preventivní opatření se musejí přísně dodržovat.

14:39

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) začala v rámci záručního programu COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy přijímat žádosti od podniků z cestovního ruchu a dopravy. Ty byly dosud z programu vyloučené. Rozšíření na konci června schválila vláda, nyní program získal i notifikaci Evropské komise. Možná podpora se tak bude vztahovat také na leteckou společnost Smartwings.

Foto: Travel Service
14:36

Havlíčkobrodská nemocnice zakáže kvůli covidu-19 od středy návštěvy v lůžkových částech. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo je to reakce na aktuální epidemiologickou situaci v regionu. Na Havlíčkobrodsku onemocnělo od začátku koronavirové pandemie podle hygieniků 103 lidí, nejvíc z okresů Vysočiny.

14:18

Ve druhé polovině června přibylo v Libereckém kraji nakažených hlavně v průmyslových podnicích v Liberci. Bylo to zejména v souvislosti se zahraničními pracovníky. Zatímco ve stotisícovém Liberci se postupně situace uklidňuje, nová ohniska jsou na Českolipsku a výrazný nárůst počtu nemocných zaznamenali hygienici na Jablonecku. Tam je podle Valenty několik ohnisek. Nemocných jsou tam téměř čtyři desítky. Celkově je podle informací z krajské hygienické stanice v kraji stovka nemocných. "Dva z nich jsou v nemocnici," doplnil Valenta.

13:52

"Na Jablonecku se to týká dvou nebo tří desítek případů, vyšetřujeme ale kontakty," řekl Valenta. "Ta čísla nejsou tak velká, není důvod zavádět jiná opatření," řekl hejtman kraje Martin Půta.

13:47

Proč liberečtí hygienici zavedli opatření jen v nemocnicích a zvažují jejich rozšíření? "Je to místo, kde jsou jak rizikové skupiny, tak riziko profesionální nákazy. Je to nejvíce rizikové prostředí. Další opatření, která by přicházela k úvahu, kdyby situace nadále eskalovala. Zatím pouze tento typ opatření. Je otázka, zda se ta situace nebude vyvíjet jinak," řekl Valenta. Omezení pro akce zatím KHS neplánuje.

13:44

Návrat roušek do zdravotnických zařízení Libereckého kraje reaguje na stoupající počet nakažených, který je zejména v okrese Jablonec, kde registruje několik menších ohnisek. "V současné době provádíme vyhledávání kontaktů, vyšetřování a zvažujeme opatření," řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

13:33

Lidé v Libereckém kraji musí od pátku 24.7. znovu nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Důvodem je rostoucí počet případů covidu-19.

12:51

Pořadatelé ze severu Moravy a Slezska dnes na tiskové konferenci vyhlásili vznik iniciativy "Za kulturu Moravskoslezskeho kraje". Organizátoři budou kvůli zmateným zavádění opatření podávat žalobu.

11:13

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila obavy z nadále rostoucího počtu případů nákazy koronavirem v subsaharské Africe. Uvedla přitom, že šíření nemoci covid-19 se na této často kontinentu zrychluje.

10:46 Maláčová DVTV

Odměny za práci v době koronavirové epidemie dostane zatím 93 400 pracovníků sociálních služeb. Peníze by měli mít v červencové výplatě. Zaměstnavatelům, kteří o dotace na odměňování požádali, ministerstvo práce poslalo finance na účty. Na tiskové konferenci to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zhruba čtvrtina poskytovatelů o prostředky dosud nežádala. Mohou to ještě dodatečně udělat do 27. července.

10:06

V Moravskoslezském kraji přibylo od pondělní aktualizace dat 66 potvrzených případů nákazy koronavirem. Nejvíce nových případů znovu připadá na Karvinsko, kde v neděli začalo další plošné testování v OKD. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4082, v pondělí to bylo 4016 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO)

09:22

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibyl od pondělního odpoledne jeden člověk, u něhož testy potvrdily nákazu covidem-19. Hygienici evidovali k úterním 09:00 v obci 21 pozitivně testovaných, řekla Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně. Ve Vlčnově platí od soboty zpřísněná hygienická opatření.

08:50

V průměru pět desítek případů, kdy lidé v metru a jeho prostorech nemají zakryté dýchací cesty, eviduje denně v Praze městská policie. V pondělí to uvedla vedoucí Kanceláře ředitele městské policie Praha Irena Seifertová. Podle ní hrozí za porušení tohoto nařízení, které vláda vydala v souvislosti s opatřeními proti koronaviru, pokuta až 10.000 korun, většinu případů však policisté řeší domluvou.

08:14

Žádný nový případ nákazy koronavirem nepřibyl za uplynulý týden mezi hráči NBA, kteří se v uzavřeném komplexu v Disney Worldu na Floridě připravují na restart sezony. Oznámilo to vedení soutěže. Od 13. července se v Orlandu podrobilo testům 346 basketbalistů a žádný z nich nebyl pozitivní.

06:23

Lídři se podle Michela nakonec shodli na všech zásadních položkách fondu, jehož čerpání bude spojeno s klimatickými cíli EU a podmíněno dodržováním principů právního státu.

06:00

Balík, který zvýší hodnotu unijního rozpočtu na období 2021-2027 na více než 1,8 bilionu eur, si Evropská komise bezprecedentně vypůjčí na finančních trzích.

05:55

Lídrům EU se podařilo vyřešit sporné body, kvůli nimž se rozhovory časově téměř vyrovnaly dosud nejdelšímu summitu společenství z roku 2000. Celkový objem fondu, který má od 1. ledna pomoci ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, bude 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun).

5:55

Lídři EU se pátý den summitu shodli na fondu obnovy.

05:50

Počet potvrzených případů covidu-19 přesáhl v Česku od začátku epidemie 14 000. V pondělí jejich počet stoupl o 153 na 14 098. Více než tři pětiny nakažených už se z nemoci uzdravily, naopak 359 lidí s novým koronavirem zemřelo. Aktuálně nemocných tak je 4903, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. První tři případy koronaviru se v Česku objevily na počátku března.

05:40

V Německu v pondělí přibylo 522 potvrzených případů nákazy koronavirem. S nemocí covid-19 zemřeli další čtyři lidé, a celková bilance zemřelých tak vzrostla na 9090. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

05:35

Sedmý den v řadě zaznamenali ve Spojených státech více než 60 000 nových případů nákazy koronavirem. S odvoláním na data Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) o tom informovala agentura AFP.

05:30

S covidem-19 v Brazílii zemřelo již více než 80 000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se v zemi nakazilo více než 2,1 milionu lidí. Jsou mezi nimi i další dva členové vlády prezidenta Jaira Bolsonara.

23:13

"Jsme spojeni ve snaze porazit neviditelný čínský virus a mnozí lidé říkají, že je vlastenecké nosit roušku, když nemůžete dodržovat odstup," napsal dnes prezident na twitteru. "Neexistuje nikdo vlastenečtější než já, váš nejoblíbenější prezident," dodal. K příspěvku připojil černobílou fotografii, na které má na obličeji textilní roušku.

23:12

Americký prezident Donald Trump podpořil nošení roušek na veřejnosti. Naznačil přitom, že zakrývání nosu a úst kvůli šíření koronaviru považuje za projev vlastenectví. Sám Trump, který dlouho odmítal roušku nosit, se s ní poprvé na veřejnosti objevil teprve 11. července.

22:40

Skupina zastupující britské aerolinky včetně firem British Airways a easyJet vyzvala britskou vládu k dočasnému zrušení daně na osobní leteckou přepravu, které by podpořilo poptávku a pomohlo tomuto odvětví překonat dopady koronavirové krize

22:18

Pracovníci floridského školství podali trestní oznámení na několik floridských představitelů ve snaze zvrátit rozhodnutí o povinném otevření škol na Floridě. V tomto americkém státě nepřestává stoupat počet nakažených koronavirem, nedostává se lůžek na jednotkách intenzivní péče a denně tam umírá na komplikace s covidem-19 přes 100 lidí.

22:18

Podpora z programu COVID ubytování, kterou v pondělí schválila vláda, je podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) nižší, než se navrhovalo, ale připravena byla rychle a pomůže hlavně malým a středním podnikům. Ty v ubytovacích službách podle AHR převažují. Podání žádosti bude podle prezidenta AHR Václava Stárka snadné. Bude stačit vytisknout vyplněný dotazník z Českého statistického úřadu jako doklad, že zařízení v posledních dvou letech fungovalo. S podáním žádosti pražským hotelům a penzionům navíc pomůže poradna Hospodářské komory.

20:39

Hygienici dnes v Moravskoslezském kraji zaznamenali nové výskyty covidu-19 bez souvislosti se známými ohnisky. Nákaza se vyskytla mimo jiné na Karvinsku v domově seniorů v Havířově a v nemocnici v Bohumíně. Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě o tom informovala na svých internetových stránkách.

"Za posledních 24 hodin jsme zpracovali 30 nově hlášených onemocnění," uvedla KHS s tím, že údaje jsou k dnešním 17:30. Nejvíce nových pozitivních případů bylo zaznamenáno opět v okrese Karviná, a to 14.

20:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje výzvy k rezignaci, které zazněly na dnešní demonstraci v Ostravě, za neadekvátní. Na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že jeho rolí je bojovat s epidemií covid-19. Opatření přijatá pro Moravskoslezský kraj byla podle něj nezbytná, chyba ale byla v komunikaci ze strany krajské hygienické stanice a její ředitelky Pavly Svrčinové, uvedl.

"Nevidím důvod, proč bych měl odstupovat. Moje role jako ministra zdravotnictví je bojovat s epidemií covid-19," řekl Vojtěch. Povinností jeho i hygieniků je podle něj přijímat opatření, která zabrání šíření nákazy. "Nedokážu si představit, kdybychom nic nedělali, proběhly by tisícové akce, vznikla nová ohniska nákazy, byli noví hospitalizovaní… Pak bych měl asi zvážit, jestli jsme něco nezanedbali. Ale ne, pokud nastavujeme protiepidemiologická opatření ve chvíli, kdy jsou nutná," dodal.

19:47

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami budou mít za období od 14. března do 24. května nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy budou mít nárok na 300 korun za pokoj a noc. Hotely garni obdrží kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami a penziony budou moci žádat o 200 korun na pokoj. Kempy, chatové osady či turistické ubytovny budou mít nárok na dotaci 100 korun na pokoj. Kempy mohou žádat jen o příspěvek na ubytovací objekty, jako jsou budovy s pokoji či chatky.

18:54

Stát poskytne provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzace za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Příspěvek bude podle kategorie a třídy ubytování činit 100 až 330 korun za pokoj a noc. Schválila to dnes vláda. ČTK o tom za odbor komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR) informoval Vilém Frček.

MMR, které program připravilo, by mělo výzvu k předkládání žádostí vyhlásit v srpnu. Žádosti se budou podávat on-line, zpracovávat je bude Státní fond podpory investic. Při hodnocení žádostí se bude brát v úvahu sezonnost ubytovacího provozu.

Původní návrh MMR počítal s kompenzací 100 až 400 korun. Podnikatelské svazy, které ještě dříve návrh na náhradu připravily, navrhovaly rozmezí 100 až 500 korun.

18:48 Karel Havlíček (ANO)

Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou moci čerpat peníze z programu podpory podnikatelům v kultuře, který předložila společně ministerstva průmyslu a kultury. Vláda program dnes schválila, uvedl na Twitteru ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). V programu by podle něj měla být téměř miliarda korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady za zrušené či odložené akce.

18:10

Podle organizátorů ostravské demonstrace se za týden v pondělí v 18:45 na Staroměstském náměstí uskuteční další protest proti chaotickému zavádění opatření, tentokrát akci pořádají zástupci kulturní sféry.

17:45

"Nesešli jsme se, abychom kritizovali nařízení proti koronaviru, ale protože nesouhlasíme s arogancí moci," řekl na demonstraci bohemista Jakub Chrobák. "Bez zdůvodnění, bez plánu se na Moravskoslezský kraj spustil špunt, který neumožňuje dýchat," dodal.

17:36

"Demisi!" skandují lidé v Ostravě.

17:21

"Dva měsíce jsem poslouchala, že byl Darkov uzavřen, ale Darkov jel. To je největší lež v této republice!" řekla na demonstraci matka jednoho z havířů z Dolu Darkov. "Kde byla v tu chvíli hygiena, kde byl pan ministr?" ptala se.

17:18

"Voláme po odpovědnosti všech osob, které se na tomto fiasku podílely, s ministrem Vojtěchem v čele," zní z ostravské demonstrace. Z úst organizátorů vychází také kritika vůči prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi. "Odmítáme stigmatizaci Ostravy jako semeniště mocenských vlivů," říkají organizátoři.

17:11

"V Moravskoslezském kraji je nakažených 0,025 procent lidí, od kolikati nás začnou střílet?" hlásají transparenty.

17:08

Tisícovka lidí se sešla na Masarykově náměstí v Ostravě. Lidé přišli vyjádřit nesouhlas se způsobem, jakým vláda a hygienici informují o koronaviru. Sledujte stream DVTV:

16:56

Ve většině Rakouska byla uvolněna již téměř všechna protikoronavirová omezení. Pouze ve spolkové zemi Horní Rakousko, která sousedí s Českem, dál platí povinnost nosit roušku na všech veřejných místech. Na zbytku území Rakouska jsou roušky povinné jen ve veřejné dopravě a v některých obchodech. Na hranicích Rakouska s Maďarskem a Slovinskem je nezbytné počítat se zvýšenými kontrolami, což souvisí s varováním Vídně před situací v balkánským státech.

16:55

Do oblíbených turistických destinací Čechů v Evropě lze v současnosti cestovat téměř bez omezení. V Řecku se lidé po příletu mohou setkat s namátkovým testem na koronavirus, všichni cestující musejí před cestou také vyplnit elektronický formulář.

V Chorvatsku musejí turisté pouze na hranici ohlásit, kde se budou v zemi zdržovat, a dát úřadům kontakt pro případ, že se v jejich okolí vyskytne koronavirová nákaza. Příslušný online formulář je možné vyplnit před cestou.

16:40

Britská společnost Synairgen vyvíjí léčivo, které podle předběžných výsledků výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Více o potenciálním léku se dozvíte v článku.

16:34 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Do podzimních krajských a senátních voleb nelze podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prosadit změny, které by umožnily hlasovat lidem v karanténě a současně zamezily rizikům přenosu covidu-19. Hamáček to dnes řekl novinářům před jednáním vlády. Nemožnost hlasovat pro lidi umístěné v karanténě kvůli potenciální nákaze přenosnou nemocí není podle něj žádnou novinkou.

16:25

Hygienici zrušili k dnešní 15:00 mimořádná opatření zavedená ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku kvůli vysokému počtu nemocných s covidem-19. Vyplývá to webu krajské hygienické stanice. Opatření platila necelé dva týdny. V obci se v červenci prokázalo 20 nemocných, řekla starostka obce Martina Lisová.

Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Vysočiny Alena Dvořáková řekla, že situace ve Větrném Jeníkově se uklidnila. "Někteří lidé jsou ještě doma v karanténě, někteří půjdou na druhé testy a některým končí karanténa a nemoc a dostávají se do života," řekla Lisová.

16:09

Hygienici na Vysočině zrušili mimořádná opatření ve Větrném Jeníkově zavedená kvůli velkému počtu nakažených. Platila asi 14 dní. Situace se zlepšila.

16:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Opatření v Moravskoslezském kraji hygiena vyhodnotí na konci týdne, potvrdil ministr Adam Vojtěch.

15:37

Počet zaměstnanců a pacientů Uherskohradišťské nemocnice, u nichž testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru, se od čtvrtka nezměnil. Zůstává uzavřena multioborová jednotka intenzivní péče (JIP), kde se nákaza potvrdila u deseti zaměstnanců a jednoho pacienta. Příjem je zastavený i na interní JIP. Nemocnice by obě oddělení ráda otevřela koncem července, řekl ředitel nemocnice Petr Sládek.

15:26

Přípravek obsahující bílkovinu interferon beta podle předběžných výsledků klinických testů u pacientů s covidem-19 výrazně snižuje riziko vážného průběhu nemoci. Interferon beta je látka, kterou si tělo umí přirozeně vytvářet při boji proti virům. Pacienti s koronavirem dostali bílkovinu k inhalaci s cílem podpořit imunitní reakci.

Předběžné výsledky naznačují, že se u hospitalizovaných pacientů s koronavirem, kterým byl přípravek podán, o 79 procent snížilo riziko vážného průběhu nemoci, při němž může být nutná plicní ventilace. Látka podle předběžných závěrů také výrazně u nemocných snížila dušnost a o třetinu zkrátila dobu nutné hospitalizace, v průměru z devíti na šest dnů.

15:03

Devět z deseti Čechů letos plánuje trávit dovolenou v Česku. Nejoblíbenější lokalitou je Šumava, vedou pobyty v hotelech a penzionech. Pro čtyři pětiny Čechů je při výběru dovolené zásadní lokalita, naopak za málo důležité považují dvě pětiny lidí riziko nákazy koronavirem. Vyplývá to z průzkumu iniciativy Zachraňme turismus zpracovaného výzkumnou agenturou STEM/MARK a projektem Česko v datech. Dovolená Čechů v tuzemsku může pomoci kompenzovat úbytek zahraničních turistů, který může pro cestovní ruch znamenat výrazný pokles a ohrožení zaměstnanosti.

14:55

V péči Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v Moravskoslezském kraji, je aktuálně 24 lidí s covidem-19. Nejmladší pacient je ročník 1985, nejstarší ročník 1935. Řekla to mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová.

14:00

Situace s koronavirem na Kutnohorsku se uklidňuje, za víkend přibyly v souvislosti s církvickým ohniskem dva případy. Celkem tak bylo potvrzeno 55 nakažených, z toho šest lidí je už uzdravených. Pokud příznivý trend vydrží, mohla by se zrušit mimořádná opatření, řekla to mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

12:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Za náš kraj můžu říct, že tyto věci nemůžeme kompenzovat," řekl hejtman Vondrák k možné kompenzaci stravovacích zařízení, která musí zavírat po 23:00. Podle Vojtěcha je to na další debatu s jinými ministerstvy.

12:42

Je možné, že některá opatření v Moravskoslezském kraji se budou měnit již od pátku. "V pátek dojde k přehodnocení situace. Takže se na to podíváme už ve čtvrtek," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

12:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na ostravském Masarykově náměstí se na dnešní večer chystají demonstrace. "Chápu, že pro občany tohoto kraje je to otravné, ale podívejme se na reálnou situaci. Naším zájmem není nic než omezit nekontrolovatelné šíření v rámci kraje," řekl ministr Vojtěch. "Prosím občany, aby byli trpěliví, pokud se situace zlepší, tak budou opatření zmírněna. Dejme si ale několik dní na opatření. Pokud bych měl rezignovat, tak spíš v případě, kdybychom nedělali nic," řekl Vojtěch.

12:32

"Výtku pana ministra jsem si vyslechla. Byla oprávněná a dohodli jsme se, že každé opatření budu konzultovat cestou bezpečnostní rady kraje, kdy požádám pana hejtmana, aby ji svolal nejlépe den předtím, než bude to opatření vydáno. Budu prezentovat, co vydáváme a co sledujeme," řekla hygienička Svrčinová. "Dostali jsme instrukci, že účinnost musí být po oznámení nejméně o několik hodin odložena," dodala.

12:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Opatření byla nastavena správně z odborného hlediska. Ale každý ředitel KHS musí ta opatření komunikovat dopředu. Tady to nenastalo, bylo to selhání. Ještě o tom povedeme nějakou debatu. Jde mi o to, aby se situace zlepšila, jinak by to muselo mít nějaké důsledky," řekl ministr Adam Vojtěch.

12:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Do jisté míry jsem se občanům Moravskoslezského kraje omluvil. Způsob zavedení opatření nebyl šťastný. Skutečně jsme měli s paní hygieničkou razantní rozhovory," řekl v Ostravě ministr Vojtěch.

12:24

"Takováto komunikace už se nemůže opakovat. Je třeba se bavit o tom, která opatření je možné rozvolnit. Pro nás je primární, aby byly zachovány akce, které se již připravily. To znamená Shakespearovské slavnosti a další, které jsou natolik významné, že nechceme, aby nějakým zbytečně opatrným jednáním neproběhly," řekl hejtman Ivo Vondrák.

12:22

"Situace u nás je stabilně nepříliš dobrá. Za včerejšek jsme měli opět přes padesát případů, kdy pouze dva měly souvislost s doly ČSM. Zbytek byla jedna větší oslava ve Frýdku-Místku. Bohužel přibyly i případy u zdravotníků," řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová.

12:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Pokud se ukáže, že se v některých okresech situace zlepšuje, tak pak je KHS ochotna tam upravit opatření," řekl po jednání bezpečnostní rady Moravskoslezskému kraji ministr Adam Vojtěch. "Není to nic proti občanům Moravskoslezského kraje," zdůraznil opakovaně.

12:13

Vondrák potvrdil, že i přes mírně rostoucí čísla vážnějších případů jsou opatření v Moravskoslezském kraji preventivní. Podle něj je zdravotnický systém dobře připraven.

12:10

"Máme okresy, které jsou velmi postiženy, ale také oblasti, které nejsou zasaženy méně nebo vůbec. A na to se musíme zaměřit," řekl po jednání bezpečnostní rady hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. "Doufám že průběžné hodnocení opatření bude vést k uvolnění tam, kde je to možné," dodal.

11:54

Denní bilance nově nakažených koronavirem klesla v Rusku poprvé od konce dubna pod hranici šesti tisíc. Za poslední den přibylo 5940 případů infekce. Celkově se již koronavirem infikovalo 777 486 lidí, což Rusko řadí na čtvrtou příčku na světě za Spojené státy, Brazílii a Indii.

11:17

Norsko nezaznamenalo za posledních 24 hodin žádný nový případ nákazy koronavirem. Nízké přírůstky v posledních dnech hlásí i další severské státy s výjimkou Švédska, které v boji s koronavirovou pandemií zvolilo volnější přístup. V posledním týdnu na švédském území přibývalo denně v průměru 350 nakažených.

11:17

Ve Francii od dnešního dne v rámci opatření proti šíření koronaviru platí povinnost nosit roušky v supermarketech, obchodních domech, bankách, obchodech a na vnitřních tržištích. Kdo pokrývku obličeje nebude mít, hrozí mu pokuta 135 eur (přes 3600 korun).

11:06

Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku přibylo lidí, u nichž se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Testy v obci potvrdily onemocnění covid-19 u 20 lidí, uvedla v pondělí Česká televize. V neděli evidovali hygienici ve Vlčnově osm nakažených. Aktuální vyjádření krajské hygienické stanice ČTK zjišťuje.

10:36

V Moravskoslezském kraji přibylo od nedělní aktualizace dat 30 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4016 lidí, v neděli to bylo 3986 osob. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19, které v pondělí zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Situací v regionu se v pondělí zabývá Bezpečnostní rada kraje.

08:56
06:44

V neděli přibylo v Česku 90 nových případů koronaviru. V sobotu a předchozích čtyřech pracovních dnech přesahoval přírůstek stovku. Aktuálně tak je v Česku 4826 nemocných. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:42

V Německu za uplynulý den přibylo 249 nových případů nákazy koronavirem, celkem se tak v zemi od začátku epidemie infikovalo téměř 202 tisíc lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dva lidé na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřeli, a počet obětí tak dosáhl 9086.

06:40

Pandemie nemoci covid-19 v Británii natolik zahltila zdravotní systém, že na plánované neakutní výkony teď čekají skoro čtyři miliony pacientů a do konce roku by se jejich počet mohl vyšplhat až k deseti milionům. S odvoláním na údaje konfederace manažerů státního zdravotnického systému NHS o tom napsal list The New York Times (NYT).

06:32

Znovu se mohou potkat nesezdané smíšené páry, které epidemie rozdělila. Cizinci a cizinky ze států mimo unii mohou ode dneška za určitých podmínek přijet do ČR za svým protějškem.

06:32

Zahraniční pracovníci ze zemí, které nejsou na seznamu bezpečných států kvůli šíření koronaviru, budou muset ode dneška v práci dokládat negativní test. Zaměstnavatelé ho musí vyžadovat

21:53

Opoziční občanská demokracie vyzvala k rezignaci také Vojtěcha. Petříček nechtěl tyto výzvy komentovat. Věc by podle něj mohla nicméně být jedním z bodů pondělního jednání vládní koalice. Vojtěch již dříve uvedl, že rezignovat nehodlá.

21:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Tak ať mě odvolá," zareagovala ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová na vyjádření ministra zdravotnictví Vojtěcha (za ANO), že by měla kvůli nezvládnuté komunikaci související s pátečními zpřísněnými protiepidemickými opatření v Moravskoslezském kraji zvážit své setrvání ve funkci. 

"Mám tady kolegy z ministerstva na jednání. Pan ministr mě vyzvat může, tak ať mě odvolá," uvedla v reakci na vyjádření ministra Svrčinová. Dodala, že v sobotu jí ministr naznačil v SMS, že má zvážit, jestli zvládá vést Krajskou hygienickou stanici v Ostravě. "Víc o tom nevím," sdělila Svrčinová. 

20:31

Rekordní denní přírůstek infekcí dnes oznámila americká Jižní Karolína, kde se nově nakazilo 2374 lidí a dalších 20 pacientů s covidem-19 zemřelo. Arizona, která v sobotu hlásila 147 zemřelých, což byl nejvyšší zaznamenaný přírůstek, dnes evidovala 31 nových obětí.

20:29 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v podvečer na facebooku uvedl, že opakovaně ministra zdravotnictví již dříve žádal, aby krajská hygiena v Moravskoslezském kraji lépe komunikovala. "Nekomunikují dobře. Už v rámci OKD tam byla různá nedorozumění. Teď udělali opatření a ani neinformovali veřejnost… Nevím, jak to tam funguje i s představiteli kraje. To se mi samozřejmě nelíbí," řekl Babiš.

20:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by měla ředitelka moravskoslezské krajské hygieny Pavla Svrčinová kvůli nezvládnuté komunikaci zvážit setrvání ve funkci. Řekl to dnes večer televizi CNN Prima News.

20:28

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nemá signály, že by kvůli zvýšení počtu nakažených koronavirem v Česku některé země přehodnotily pohled na ČR jako bezpečnou zemi. Uvedl to dnes v pořadu televize Prima Partie. Zpřísnění opatření na severu Moravy bylo ale podle něj špatně komunikováno. 

18:57

Situace s výskytem koronaviru se na Vysočině zlepšuje, říkají hygienici. Za posledních 24 hodin prokázali čtyři nové případy koronaviru. Tři jsou v okrese Jihlava, jeden na Havlíčkobrodsku. 

Na Jihlavsku jsou od úterý znovu povinné roušky ve vnitřních veřejných prostorách, v MHD i ve zdravotnických zařízeních. V rouškách musí být lidé i při venkovních hromadných akcích.

18:55

Dva zaměstnanci firmy Iveco Czech Republic, jež vyrábí ve Vysokém Mýtě autobusy, měli pozitivní test na koronavirus. Oba jsou v izolaci a mají nařízenou karanténu, uvedl dnes server Novinky.cz s odkazem na mluvčí společnosti Katarínu Němcovou.

Podle ní dochází k sanitaci pracovišť, jídelny, sociálních zařízení a společných prostor, trasují se kontakty. V areálu firmy platí povinnost nošení roušek, uvedla Němcová. Kvůli pandemii koronaviru firma přerušila 30. března výrobu a první směna zaměstnanců se vrátila do práce 4. května.

18:54

Armádní odběrové týmy dnes začaly v OKD znovu odebírat vzorky horníkům a zaměstnancům těžební společnosti. Další plošné testování potrvá až do středy. Na testy nejprve přicházejí zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se z různých důvodů nedostavili k testování.

18:54 Roman Prymula.

Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

18:50

V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Dnes zatím přibylo dalších 47 pozitivních testů.

18:50

V Česku je nyní 4782 oficiálně potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví tak bylo o 45 případů překonáno dosavadní denní maximum potvrzených případů z poloviny dubna. 

18:09

Melbourne se stalo prvním australským městem, kde budou lidé muset povinně nosit na veřejnosti roušky. Úřady o tom rozhodly kvůli velkému nárůstu počtu případů nákazy novým koronavirem v posledních dnech. Za uplynulých 24 hodin přibylo ve státě Viktorie, jehož je Melbourne metropolí, dalších 363 případů infekce. Nařízení vejde v platnost ve středu v poledne. Už od 7. července mají obyvatelé na šest týdnů omezený pohyb, zavřená jsou zábavní a kulturní střediska, zatímco restaurace a kavárny smějí poskytovat pouze jídlo a nápoje s sebou.

17:33

Florida, která se v USA stala novým ohniskem nákazy, pátý den za sebou oznámila více než 10 tisíc nových infekcí. Za uplynulý den testy koronavirus prokázaly u více než 12 tisíc lidí a 89 pacientů zemřelo. Stát rovněž dosáhl rekordního počtu 9229 hospitalizací, od minulého týdne v nemocnicích přibylo asi 2000 pacientů.

15:02

Ministerstvo financí odmítlo návrhy Hlavního města Prahy a Libereckého kraje dát krajům 500 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů vyvolaných epidemií koronaviru. Návrhy Prahy i Libereckého kraje narazily v připomínkovém řízení, ministerstvo doporučilo vládě zaujmout k oběma předlohám negativní stanovisko. Uvádí, že schválení kompenzace by představovala jednorázové posílení příjmů krajů o 5,3 miliardy korun, s čímž státní rozpočet na rok 2020, ani po provedených novelách, nepočítá. Vláda se jimi bude teprve zabývat. 

14:50

Spojené státy mají problém s testováním na koronavirus. "Je to problém úplně všude," komentoval vývoj republikánský guvernér státu Utah Gary Herbert. Fronty na odběrových místech a prodlevy v hlášení výsledků testů přispívají v USA k šíření viru a nabourávají plány na obnovení běžného fungování obchodů, škol a dalších institucí, uvedla agentura AP.

"Je v podstatě k ničemu mít výsledek testu, který dostanete po uplynutí více než 48 hodin," řekla profesorka z Univerzity George Washingtona Leana Wenová, která dříve dohlížela na veřejné zdraví ve městě Baltimore.

Deníky The New York Times a Washington Post (WP) navíc s odvoláním na zdroje obeznámené s vyjednáváním napsaly, že Bílý dům se snaží vyškrtnout dotace na podporu testování z nového souboru na podporu ekonomiky. 

14:47

Mezi japonskou veřejností stoupá negativní pohled na olympijské hry v Tokiu, jež byly kvůli pandemii koronaviru odloženy na příští rok. V nejnovějším průzkumu agentury Kjódó se 70 procent respondentů vyjádřilo pro to, aby byly hry znovu přeloženy nebo úplně zrušeny. 

14:45

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední páteční aktualizace dat 95 případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu od počátku pandemie nakazilo 3986 lidí, v pátek statistika udávala 3891 osob. "Jednoznačně dominují okresy Karviná, Frýdek-Místek a zčásti Ostrava. Ostatní okresy mají spíše sporadické nárůsty v počtu jednotek," uvedl Vondrák.

14:25

V hlavním městě Číny bude od pondělí platit nižší stupeň mimořádného stavu v souvislosti s bojem proti novému typu koronaviru. Místní úřady dnes uvolnění režimu oznámily po 13 dnech bez nových případů nemoci covid-19, určité restrikce ale v metropoli s více než 20 miliony obyvatel zůstanou, uvádí zpravodajská společnost BBC. Hongkong naopak ohlásil rekordních více než 100 případů nákazy za 24 hodin a zavádí nová omezení.

14:15 Karel Havlíček (ANO)

Změna programu na podporu zaměstnanosti Antivirus na kurzarbeit by se podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla uskutečnit nejpozději v říjnu. Je však třeba legislativní úprava, která se podle něho nedá stihnout dříve než v září. Do té doby nevyloučil změny parametrů Antiviru. Havlíček to řekl dnes v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Program Antivirus byl podle Havlíčka správný program, který zamezil hromadnému propouštění, ale nyní by měl přirozenou formou přecházet na kurzarbeit. Rozhodně je podle něj nyní potřeba motivovat více zaměstnance, kteří chodí do práce. Tématem k diskusi podle něj bude, zda bude podpora na jeden či dva dny v týdnu. "Bude nesmírně citlivé toto odhadnout," řekl.

12:34

Podle člena sněmovního zdravotnického výboru Daniela Pawlase (KSČM) selhala v Moravskoslezském kraji komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví, krajskou hygienickou stanicí a hejtmanstvím, což mělo "tragické důsledky". Podle něj ani při jednání výboru z úst zástupců ministerstva nezaznělo, že by se v Moravskoslezském kraji zhoršila epidemiologická situace. Překvapeni pak byli všichni, včetně zástupců kraje a hejtmana Ivo Vondráka (ANO). Ten avizoval, že bude požadovat zdůvodnění nových protiepidemických opatření, která hygienici v pátek s okamžitou platností v regionu nařídili.

11:45

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nemá signály, že by kvůli zvýšení počtu nakažených koronavirem v Česku některé země přehodnotily pohled na ČR jako bezpečnou zemi. Uvedl to dnes v pořadu televize Prima Partie. Zpřísněná opatření v Moravskoslezském kraji mohou být podle něj v cizině hodnocena kladně, na druhou stranu ale byla podle jeho názoru špatně komunikována.

Petříček nechtěl komentovat výzvy k rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Věc by podle něj mohla nicméně být jedním z bodů pondělního jednání vládní koalice.

11:15

V Indii se dál prudce zvyšuje počet odhalených případů nákazy novým typem koronaviru, ministerstvo zdravotnictví jich za den ohlásilo 38 902. To je zatím nejvyšší součet za 24hodinový úsek, po němž souhrnná bilance narostla skoro na 1,08 milionu případů. Podle databáze Univerzity Johnse Hopkinse Indie rekordní denní statistiku zaznamenala popáté za sebou.

11:15

Ačkoli americká firma Novavax vyvíjející vakcínu proti koronaviru nového typu nedávno koupila pro jeho výrobu závod u Kostelce nad Černými lesy u Prahy, v Česku se vakcína zřejmě kompletovat nebude. České televizi to dnes řekl epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Jednotlivé dávky se budou zřejmě plnit v Německu, kde bude k české části vakcíny přidávána posilující látka vyráběná ve Švédsku, popsal. Česko zatím nemá s Novavaxem dohodu na odběru vakcín.

10:00 Roman Prymula.

Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví a bývalého šéfa krizového štábu Romana Prymuly nárůst počtu případů s těžkým průběhem není tak velký, aby zatěžoval zdravotní systém tak, že by šlo hovořit o příchodu druhé vlny epidemie.

"To číslo (4764 aktuálně nakažených) nereflektuje úplně, co se děje v systému. Mnoho lidí vylučuje virus, ale průběh nemoci je u nich klinicky zanedbatelný. Když se podíváme na zátěž systému, tak jsme asi na 131 hospitalizovaných, z těžších případů pouze deset je na ventilaci a jeden na mimotělním oběhu. Takže situace není úplně srovnatelná s tím, co tu bylo na začátku první vlny," řekl Prymula České televizi. Ani denní přírůstky nedosahují 300 až 400 nově nakažených denně, což by podle Prymuly napovídalo příchodu druhé vlny epidemie.

09:20

V Německu v uplynulém dni přibylo 202 případů nákazy novým koronavirem, jeden člověk pak s nemocí covid-19 zemřel. Celkem v zemi s přibližně 83 miliony obyvatel zemřelo s nákazou 9084 lidí, nakažených je od začátku epidemie nejméně 201 574 jedinců, uvedl dnes německý Institut Roberta Kocha (RKI).

V předchozím dni bylo nových případů 529 a rovněž jeden člověk s nemocí zemřel.

09:17

Hygienici nezaznamenali další nárůst počtu nakažených ve Vlčnově na Uherskohradišťsku, kde se v uplynulých dnech rozšířil covid-19. Nemoc potvrdily testy u osmi obyvatel obce, počet nakažených se o víkendu nezměnil. Vyplývá to z údajů hygieniků k dnešním 08:30. Od soboty musí lidé v obci povinně nosit ochranu úst a nosu ve vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 účastníky, je nutné při nich dodržovat rozestupy.

09:14

Tři fotbalisté francouzského Lille se nakazili koronavirem a nemohou se připravovat s týmem na novou sezonu. Portugalský reprezentant Renato Sanches je v současnosti ve své vlasti a před cestou do klubu se musí prokázat dvěma negativními testy. Další záložníci Jonathan Ikoné a Jonathan Bamba jsou podle trenéra Christopha Galtiera bez příznaků nemoci a měli by se brzy připojit k týmu.

08:30

Armádní odběrové týmy dnes začaly v OKD znovu odebírat horníkům a zaměstnancům těžební společnosti vzorky pro testy na koronavirus. Další plošné testování potrvá až do středy. Na testy nejprve přicházejí zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se z různých důvodů nedostavili k testování.

07:56

Téměř 62 000 případů nákazy koronavirem a 769 úmrtí spojených s nemocí covid-19 v sobotu ohlásily úřady ve Spojených státech. Uvádí to deník The New York Times, který shromažďuje statistiky po jednotlivých amerických okresech. Obě nová denní čísla jsou nižší než páteční součty, ale vyšší než statistiky z minulé soboty.

Spojené státy evidují v absolutních hodnotách zdaleka nejvíce obětí nákazy a infikovaných ze všech zemí světa. Podle Univerzity Johnse Hopkinse se v zemi nákaza potvrdila u více než 3,7 milionu lidí, zatímco bilance obětí už překročila 140 000 životů.

06:57

V těžební společnosti OKD dnes začne další plošné testování na koronavirus, do něhož budou zapojeny armádní odběrové týmy. Testy se budou provádět u pracovníků Dolu ČSM a potrvají až do středy, kdy je plánováno také testování některých zaměstnanců Dolu ČSA.

06:50

Nejhorší situace je aktuálně v Moravskoslezském kraji, kde hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý region. Nemoc covid-19 se objevila například v Městské nemocnici Ostrava, na dětském táboře ve Štramberku nebo v různých podnicích na Ostravsku, Novojičínsku i Frýdecko-Místecku. Podle epidemiologů se nákaza šíří do rizikové skupiny mezi lidi starší 65 let.

Za posledních sedm dní přibylo na Karvinsku na 100 000 obyvatel zhruba 47 nakažených, což je nejvíce ze všech regionů ČR. V sousedním Frýdecko-Místecku je to 37 nakažených na 100 000 obyvatel, na Novojičínsku přibližně 15 nakažených na 100 000 obyvatel a na Ostravsku je jich méně než deset.

06:50

V Česku je nyní rekordních 4764 nakažených koronavirem. Zhruba o 30 případů tak bylo překonáno dosavadní maximum z první poloviny dubna. V sobotu laboratoře v ČR odhalily 113 nových případů, denní přírůstek popáté v řadě překročil stovku. Od března se v zemi nakazilo 13 855 lidí, vyléčilo se jich 8733, obětí je 358. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

23:18

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila v sobotu další rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za jeden den. Během posledních 24 hodin bylo ve světě evidováno 259 848 případů infekce. Nejvíce jich přibylo ve Spojených státech, Brazílii, Indii a Jihoafrické republice, které patří k nejhůře zasaženým zemím, uvedla WHO.

22:11

Svět v noci na sobotu překonal dvě smutné hranice: počet infikovaných novým koronavirem přesáhl 14 milionů, přičemž mrtvých, kteří měli nemoc covid-19, je již více než 600 tisíc. Od poloviny června přitom každý nový milion infikovaných přibývá za necelý týden.

Podle agentury Reuters je to poprvé, co ve světě přibyl milion nově potvrzených případů za méně než 100 hodin. Od prvního potvrzeného případu v Číně na přelomu roku trvalo tři měsíce, než se nakazil první milion lidí. Aby se bilance vyšplhala ze 13 na 14 milionů, nyní stačily pouhé čtyři dny.

18:54

Indonésie v sobotu v počtu potvrzených nákaz koronavirem předstihla Čínu a s 84 882 infikovanými je nejhůře zasaženou zemí východní Asie. Za posledních 24 hodin tam přibylo 1752 lidí, u nichž se při testech prokázal koronavirus. Dalších 59 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo, takže počet obětí dosáhl 4016.

Čína, odkud se koronavirus začal koncem loňského roku šířit, registruje od začátku epidemie 83 644 případů nákazy a 4 634 úmrtí s covidem. V posledních týdnech ale v zemi přibývá případů jen minimálně. Situace se zhoršuje také v Japonsku, které za poslední den ohlásilo 660 nových případů, což je nejvíc od 11. dubna.

18:32

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch lituje, za jakých podmínek byla v pátek protiepidemická opatření rozšířená z Karvinska na celý Moravskoslezský kraj. "Náhlé zavedení opatření v Moravskoslezském kraji v důsledku rozhodnutí místních hygieniků mě velmi mrzí," uvedl v sobotu ministr na svém twitterovém účtu.

Opatření jsou podle něj správná, ale lidem měl být dán nějaký čas na to, aby se na jejich zavedení mohli připravit. "Paní ředitelce jsem to již vytkl a dal pokyn všem ředitelům krajské hygienické stanice, aby zavádění opatření ve svém regionu lépe komunikovali," dodal Vojtěch.

Moravskoslezská krajská hygienička Pavla Svrčinová ovšem na páteční tiskové konferenci uvedla, že rychlé zavedení opatření chtělo ministerstvo. "Já jsem to diskutovala s panem ministrem a opravdu byl požadavek co nejdřív," řekla novinářům.

18:24

V České republice je aktuálně 4705 lidí nakažených novým typem koronaviru. Tento počet se výrazně blíží dosavadnímu maximu z 11. dubna letošního roku, kdy bylo 4737 nakažených. V sobotu zatím laboratoře odhalily dalších 53 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k sobotním 17:30.

15:24

U jednoho pracovníka ze skupiny Filipínců, kteří ve středu přicestovali do České Lípy, potvrdily testy nákazu onemocněním covid-19. V izolaci skončil nejen on, ale i všichni ostatní členové skupiny, přestože jejich testy vyšly negativně.

Dvoutýdenní karanténu hygienici nařídili i všem ostatním filipínským pracovníkům českolipské firmy Bombardier Transportation ČR. Informovala o tom mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

15:22

Britská vláda oznámila, že pozastavuje každodenní hlášení počtu nových úmrtí spojených s nemocí covid-19, dokud se nevyjasní pochybnosti kolem způsobu evidence případů v Anglii. Informovala o tom agentura Reuters.

Akademici z Oxfordské univerzity předtím ve svém článku uvedli, že v důsledku metodiky úřadu Public Health England (PHE) mohou být mezi oběti koronaviru započítáni i lidé, jejichž smrt způsobí zástava srdce či dopravní nehoda.

12:41

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí Fox News vyloučil federální nařízení o nošení roušek. "Ne, chci, aby lidé měli určitou svobodu," řekl Trump. 

V jisté podobě nicméně zavedla povinné nošení roušek na veřejných místech už více než polovina guvernérů.

11:20

Ve Vlčnově na musejí lidé od dnešních 16:00 povinně nosit ochranu úst a nosu ve veřejné dopravě a vnitřních prostorách. Hromadné akce se mohou konat maximálně s 500 lidmi, je nutné při nich dodržovat rozestupy. Vyplývá to z mimořádného opatření vydaného dnes dopoledne krajskou hygienickou stanicí.

10:11

Hokejový útočník David Pastrňák chybí v přípravě Bostonu na dohrávku NHL kvůli karanténě, protože byl v kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Nejlepší střelec základní části zámořské ligy nemoc covid-19 nemá, jeho test byl negativní. Serveru The Athletic to řekl hráčův agent J.P. Barry.

09:11

Německo v uplynulém dni zaznamenalo 529 nových případů koronavirové nákazy, jeden člověk jí podlehl. Celkem s covidem-19 v zemi s přibližně 83 miliony obyvatel zemřelo 9083 lidí, nakažených je od začátku epidemie 201 372. Vyplývá to z dnešní zprávy německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

08:35

Hejtman o nákaze informoval v pátek večer na svém facebookovém profilu. "V našem slováckém Vlčnově se prokázala nákaza koronavirem u osmi lidí. Proto se vyhlašuje od zítřka (soboty) nošení roušek, zavírání obchodů však nebude. Buďte opatrní, ale nebojte se. U většiny ze 420 pozitivně testovaných v našem kraji byl průběh lehký," napsal v pátek Čunek.

08:30

 Ve Vlčnově na Uherskohradišťsku prokázaly testy nákazu novým typem koronaviru u osmi lidí. Na základě doporučení hygieniků by obyvatelé obce měli ode dneška především v uzavřených prostorách nosit roušky a používat dezinfekci. Vyplývá to z vyjádření hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a starosty Jiřího Matušíka (nestr. za ODS).

06:47

Po dvou dnech, kdy si nemoc v ČR nevyžádala žádnou oběť, zemřeli v pátek s covidem-19 tři lidé. U většiny nakažených má ale nemoc mírný průběh. V pátek večer bylo s koronavirem hospitalizováno 145 lidí, těžký průběh mělo 22 z nich.

06:30

V Česku v pátek přibylo 130 potvrzených případů koronaviru. Přírůstek tak počtvrté v řadě přesáhl stovku a byl podobný jako v předchozích dvou dnech. Ve čtvrtek přibylo 137 nakažených, ve středu 134.

Dosud se od března nakazilo 13 742 lidí, vyléčilo se jich 8725, obětí je 358. V zemi tak aktuálně je 4659 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:22

Brazílie zaznamenala 34 177 nových případů nákazy koronavirem a 1163 úmrtí během pátku. Celkem se od začátku pandemie nakazilo 2,046 328 lidí, z nichž 76 688 infekci podlehlo.

Foto: Reuters
06:20

Pandemie koronaviru za téměř sedm měsíců připravila o život více než 590 000 lidí, poznamenal Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse hovoří o více než 600 000 obětech.

06:15

Velké přírůstky hlásí zejména Spojené státy s více než 3,6 milionu potvrzených případů. Ve čtvrtek ohlásily více než 77 300 nových případů, zatímco Švédsko zaznamenalo celkem 77 281 případů od začátku pandemie.

06:12

Počet nakažených koronavirem ve světě od začátku pandemie překročil 14 milionů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vlastní výpočty. Dodala, že je to poprvé, co ve světě přibyl milion nově potvrzených případů za méně než 100 hodin.

06:00

Dobrý den, vítejte u on-line zpravodajství ke koronavirové krizi.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 7. 2020 22:47
 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy