V Itálii dosáhla epidemie nového maxima, země hlásí 40 tisíc nakažených za den

Živě
Ačkoliv v Česku epidemie začíná pomalu brzdit, v Itálii dosahují čísla dosavadního maxima. Ve čtvrtek ohlásily italské úřady 40 tisíc nově nakažených pacientů za jediný den. Celá čtvrtina z nich je z Lombardie, která je aktuálně nejpostiženějším regionem země stejně jako při první vlně epidemie na jaře. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Vývoj epidemie covidu-19 vykazuje zejména v posledním týdnu známky brždění. Počty nově diagnostikovaných jsou ale stále vysoké.
 • Nový protiepidemický systém bude mít název PES a bude se řídit indexem rizika. Index rizika má škálu 0 až 100, je navázán na 5 stupňů opatření. Momentálně je Česko na stupni 4. Index zohledňuje, kolik lidí se nakazilo za posledních 14 dní, kolik z toho bylo seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a záchyt nakažených. Jeho hodnotu bude od 16. listopadu ministerstvo zdravotnictví denně zveřejňovat. Bude se jím řídit rozvolňování opatření.
 • Na takzvaném cestovatelském semaforu budou od pondělí nově označeny červeně Německo, Švédsko a Kypr. Znamená to nutnost testu na koronavirus při návratu do České republiky i pro přijíždějící cizince.
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Některá opatření, zejména ta, která omezují shromažďování, jej vyžadují.
23:00

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii nemoci covid-19, se objevil i u norků chovaných v Řecku. Informovalo o tom dnes řecké ministerstvo zemědělství. Nákaza u těchto kožešinových zvířat se pečlivě sleduje kvůli mutaci koronaviru, která se objevila na dánských farmách a kterou se pak zpětně od těchto šelem nakazili lidé.

Koronavirus se objevil zatím na dvou farmách na severu Řecka poblíž měst Kozani a Kastoria. Na jedné z nich se nakazil i majitel a veterináři nařídili vybít všech 2500 chovaných zvířat. Podle řeckých úřadů zatím testy neukázaly, že by nakažená zvířata byla nositeli potenciálně rizikové mutace viru.

20:12

Ve Francii se dál snižuje počet nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Za posledních 24 hodin se infekce potvrdila u 23.794 lidí, informovala dnes agentura Reuters. Minulý pátek hlásila Francie ještě 60 486 nových případů. V Británii za 24 hodin zaznamenali 27 301 nových případů, tedy o něco méně než ve čtvrtek, kdy byl přírůstek rekordní.

19:51

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček dostal během dnešní návštěvy Portugalska prototyp plicního ventilátoru, kterých Česko získá od jedné z portugalských firem darem celkem devět. Informoval o tom Černínský palác. V jihoevropské zemi jednal Petříček s tamním premiérem i šéfem diplomacie a shodli se mimo jiné na tom, že by si země EU měly navzájem uznávat testy na koronavirus.

19:48

K úplnému zavření všech škol by současný ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nepřistoupil. V polovině října nařídil uzavření škol včetně základních jeho předchůdce Roman Prymula, otevřené zůstaly jen školky. Data ze zahraničí neukazují, že by kompletní uzavření škol bylo pro omezení šíření epidemie covidu-19 nutné, řekl dnes Blatný v České televizi. Ve středu 18. listopadu se po téměř měsíci mají vrátit do škol žáci prvních a druhých tříd.

19:13

Testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb prozatím prokázalo nákazu covidem-19 asi u pětiny jejich klientů. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Testovat klienty a zaměstnance má pravidelně zhruba 1500 zařízení. Podle ankety ČTK to všechna ještě nestihla, některá déle čekala na dodávku testovacích sad.

18:39

Spojené státy zaregistrovaly ve čtvrtek přes 153 000 nových pozitivních testů na koronavirus, čímž již posedmé za posledních devět dní překonaly své dosavadní jednodenní maximum. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. List The New York Time přitom uvádí, že nových infekcí bylo v USA za poslední den ještě o asi 10 000 více. Řada těžce zasažených států znovu zvažuje zavedení rozsáhlých uzávěr, tým demokrata Joea Bidena, který se podle médií stane v lednu příštím prezidentem, však neplánuje plošné restrikce v celých USA.

18:27

V Portugalsku za poslední den přibylo přes 6600 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší číslo od začátku epidemie. Celkem se počet infikovaných přehoupl přes hranici 200 000, informovala agentura Reuters. Obyvatelé na většině území mají nařízenou karanténu, během dvou nadcházejících víkendů platí i zákaz vycházení od 13:00 do 5:00.

18:13

V Itálii za uplynulý den přibylo přes 40 000 lidí nakažených koronavirem, což je nové maximum. Čtvrtina nových případů je z Lombardie, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Podle italských médií se vláda chystá rozšířit počet takzvaných červených zón, v nichž platí nejpřísnější pravidla, a nově by mezi nimi měly být regiony Toskánsko a Kampánie.

17:38

Model uvolňování restrikcí, který dnes představilo ministerstvo zdravotnictví, je v případě wellness a bazénů nelogický. Omezení by mělo brát v úvahu schválenou kapacitu těchto provozů, místo toho se bude řídit pravidly určenými pro shromažďování na jiných akcích. Vyplývá to z dnešních vyjádření zástupců zmíněných provozů. Bazény ani sauny nejsou podle provozovatelů ohnisky nákazy. Naopak jejich návštěva přispívá k zlepšení imunity.

16:53

Pacienti z příbramské nemocnice již jsou na cestě do pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Převáží je kolona osmi sanitek, všichni mají středně těžký průběh nemoci.

15:55

Ve Švédsku za poslední den přibylo 5990 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od počátku epidemie. Situace ve Švédsku je nejhorší ze zemí severní Evropy.

Švédsko se rozhodlo s šířením koronaviru bojovat jiným způsobem než většina zemí světa. Vláda se snaží situaci zvládnout bez plošných uzávěr, zákazů a příkazů, vydává doporučení a spoléhá především na zodpovědnost občanů. Část opatření ale je závazná. Například od 20. listopadu se nebude smět po 22:00 hodině podávat v restauracích, hospodách a barech alkohol.

15:49

V Itálii dnes studenti středních škol demonstrovali za obnovu prezenční výuky. O hnutí, které si dalo název School for future, informuje agentura ANSA. Distanční výuka byla na středních školách zavedena od minulého pátku, některé kraje ale k opatření přistoupily již dříve ve snaze omezit šíření nákazy koronavirem. 

Hnutí odstartovaly minulý týden dvě středoškolské studentky, které v Turíně začaly sledovat hodiny distanční výuky před vchodem do své školy. Podobným způsobem protestovali i dnes studenti v dalších městech. Studenti se chtějí scházet každý pátek do doby, než bude obnoveno vyučování ve školách.

Distanční výuka by na středních školách měla trvat alespoň do 3. prosince. Termín však může být vládou či kraji prodloužen. "Nemyslím si, že je možné pokračovat s distanční výukou tak dlouho," uvedl agentuře ANSA 18letý Pietro, který chodí na gymnázium ve Florencii. Podle něj lze distanční výuku použít jen po krátkou dobu.

15:54

Základní školy v Plzeňském kraji jsou připravené na opětovný návrat prvňáků a druháků do škol od 18. listopadu. Problémem budou pouze roušky po celý den a personální zajištění družin, kde musí být každá třídy v jiné místnosti, aby se žáci nepotkávali. Učitelé, rodiče i děti tento termín vesměs přivítali a doufají, že se školy už do konce roku neuzavřou. V Česku je většina škol uzavřená od 14. října.

15:43 Havlíček DVTV

Vzhledem k uvolňování nařízení proti koronaviru v jednom termínu bylo nutné zvolit přísnější opatření pro všechny. Omezení počtu zákazníků na metry čtvereční bylo nejvíce diskutované. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že systém by měl být spravedlivý, bez rozdělení na malé a velké provozy.

15:30

Slovensko od pondělí zmírní stávající opatření, která mají bránit šíření koronaviru. V omezeném režimu budou moci otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny, obnoví se nižší hokejová a fotbalová soutěž. O rozhodnutí, které dnes schválila pandemická komise vlády, informoval na sociální síti premiér Igor Matovič.

Omezení začínají být rozvolňována poté, co přírůstky nakažených v pětimilionové zemi pod Tatrami začaly klesat z maximálních hodnot přesahujících i více než 3000 nových případů denně. Nyní je tento ukazatel na hodnotě 2024.

15:19

Kraje žádají kompenzaci ve výši 300 korun na obyvatele kvůli propadům příjmů, které způsobila opatření proti covidu-19. Kvůli chystanému zrušení superhrubé mzdy a úpravě sazby daně z příjmu požadují také o úpravu rozpočtového určení daní. V páteční tiskové zprávě o tom informovala Asociace krajů. Zaslat krajům 300 korun na každého obyvatele odmítla v úterý Sněmovna, když nepodpořila příslušný pozměňovací návrh Senátu.

15:05

Parametry protiepidemického systému znemožní základní ekonomické fungování celých sektorů ekonomiky v řádu mnoha dalších měsíců. Tento stav povede k hlubokému propadu ekonomické aktivity, faktickému konci řady firem a živnostníků a významnému propouštění zaměstnanců. Vládní opatření si vyžádají další náklady ze státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun, řekl dnes novinářům prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

15:06

V Soulu dnes rozsvítilo oblohu více než 300 dronů, které postupně utvářely barevné obrázky, na nichž se objevil například Korejský poloostrov, koronavirus či lidé v rouškách. "Doufám, že tato letecká show přinese radost a naději v době, kdy lidé pociťují únavu z pandemie," prohlásil náměstek ministra pro letectví Kim Sang-to.

15:04

Matice opatření postupu při zhoršení nebo zlepšení epidemické situace v Česku by měla více reflektovat, že firmy dělají vše pro to, aby jejich provozy byly maximálně bezpečné, sdělil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. 

15:03

Záchranáři dnes odpoledne převezou z příbramské nemocnice deset pacientů s covidem-19 do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Využije se tak volná kapacita tohoto zařízení, řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

15:02

V Japonsku se znovu výrazně zvýšil denní přírůstek nákaz koronavirem. Za poslední den japonské úřady ohlásily rekordních 1685 nových případů infekce. Podle premiéra Jošihideho Sugy ale není zatím zapotřebí vyhlašovat další stav nouze. Japonsko je ostře sledovanou zemí i proto, že by se tam měla v příštím roce konat odložená letní olympiáda. 

Od začátku epidemie Japonsko, které má více než 126 milionů obyvatel, zaznamenalo 116 220 nakažených a téměř 2000 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. V metropoli Tokiu přibylo za posledních 24 hodin 374 infekcí.

14:52

Na takzvaném cestovatelském semaforu budou od pondělí nově označeny červeně Německo, Švédsko a Kypr. Na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Znamená to nutnost testu na koronavirus při návratu do České republiky i pro přijíždějící cizince. Dosud byly tyto země značeny oranžovou barvou upozorňující na střední míru rizika, při níž musí při cestování do ČR předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci.

14:08

Ve středních Čechách přibylo za uplynulý týden 6612 nakažených covidem-19. Ve srovnání s předchozím týdnem, kdy přibylo přes 10 000 nových případů nákazy, jde o pokles. Za posledních 24 hodin přibylo v regionu 885 nakažených, zhruba o 300 méně oproti předchozímu dni, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

14:04

Blatný: Abychom mohli začít obnovovat veškerou nemocniční i elektivní péči, měl by počet hospitalizovaných klesnout alespoň o 50 procent.

13:48

Blatný: Budu žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Pro všechna riziková pásma bude potřeba nouzový stav. Některá opatření, zejména ta, která omezují shromažďování, jej vyžadují. Kdyby po 30 dnech nouzový stav skončil, byla by tabulka pouze doporučením.

13:47

"S testováním dětí ve školách nepočítáme, uvažujeme ale o pravidelném testování učitelů," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:45

Blatný: Opatření se budou vždy řídit hodnotami za týden od středy do středy, vláda ve čtvrtek vydá nové usnesení o opatřeních, které poté začne platit od dalšího pondělí.

13:43

Blatný: Hodnota indexu je pro celou republiku 70, tedy stupeň 4. Pokud to bude týden trvat, navrhneme vládě, abychom se ze stupně 5 do stupně 4 skutečne přesunuli. Pro uvolnění musí nižší riziko trvat alespoň týden.

13:40

Aktuálně je asi 11 tisíc nakažených zdravotníků, z toho 5125 sester a 1758 lékařů. Nejvíce je v tomto směru zasažená Praha, za ní Jihomoravský kraj.

13:39

Blatný: Pokud index nabyde rizikových hodnot, bude muset celá republika zatáhnout za záchranou brzdu. Při rozvolňování naopak lze postupovat regionálně. Ve vážné epidemiologické situaci 3+ se budou opatření zpřísňovat celostátně. Níže pouze na regionální úrovni.

13:36

Blatný: Nový protiepidemický systém bude mít název PES a bude se řídit indexem rizika. Měl by pomoci nás ochránit a přinášet jasná a srozumitelná data pro všechny z nás. Index rizika má škálu 0 až 100. Je navázán na 5 stupňů opatření. V indexu jsou zahrnuty počty nakažených a počty nakažených seniorů v poslední době, to, jak se virus šíří v populaci a jestli stíháme nakažené zachytit. Tento index bude každý den aktualizován a veřejně dostupný.

13:33

"Nový index rizika bude kalkulován v rámci portálu ÚZIS. Na index rizika budou navázána jednotlivá opatření. Cílem je maximální čitelnost pro občany," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:31

"Naše situace je stále nestabilní. Musí se zredukovat zátěž nemocnic, abychom mohli říci, že jsme z nejhoršího venku. Stále máme obrovská čísla nakažených v rizikových skupinách," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. 

13:28

"Celkový počet hospitalizací obecně stagnuje, aktuálně máme v nemocnicích přibližně 7200 hospitalizovaných, což je ale stále vysoké číslo," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "1100 až 1200 lidí je na intenzivní péči," dodal.

13:26

"Účinek opatření se projevuje, bude je ale ještě potřeba nějaký čas dodržovat, aby došlo k utlumení epidemie," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Rychlost brždění není malá. Když budeme dodržovat opatření, dostaneme se na začátku prosince už k poměrně přijatelným hodnotám," dodal.

13:25

"Stále trvá, že přibývá poměrně velký počet nakažených v rizikových skupinách," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Proces není zlomen k definitivním útlumu," dodal.

13:23

"Růst procenta pozitivních testů k 35 procentům byl zastaven, to je pozitivní zpráva. I nynější číslo je ale poměrně vysoké," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

13:21

"Epidemie pokračuje v brždění, reprodukční číslo se snižuje. V žádném z regionů nevidíme eskalaci ve směru nejrizikovějších scénářů," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Aktuální odhad reprodukčního čísla je nyní mezi 0,7 a 0,8," dodal.

13:19

"Mobilita obyvatel poklesla o 60 až 70 procent," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Trasování funguje," dodal.

13:18 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"V říjnu trasovalo 3 520 lidí, což je více než dvojnásobek oproti září. Většinou se jedná o hygieniky, pomáhají i dobrovolníci nebo například policie," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. "Na jednoho pozitivního vychází asi 2,5 kontaktu, což přičítáme tomu, že byly omezeny sociální kontakty a začala účinkovat zavedená opatření," dodala.

13:16 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Téměř 96 procent rizikových kontaktů je natrasováno do 24 hodin," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

13:13 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Počet pozitivních z celkového počtu testů klesá, včera to bylo 27 procent," řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

12:58

Zdravotníci v Uherskohradišťské nemocnici udělali první odběry takzvané rekonvalescentní plazmy, která se využívá při léčbě těžkých případů onemocnění covid-19. Nemocnice hledá další dárce, sdělil v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Ve Zlínském kraji již odebírá rekonvalescentní plazmu zlínská nemocnice.

12:54

Někteří prodejci oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz vyjádřili obavu, že omezování počtu zákazníků na prodejně by vedlo k frontám před prodejnami:

12:44

Kvůli nepříznivé epidemické situaci se rakouská vláda chystá dále zpřísnit opatření proti šíření koronaviru. Podle zpravodajského serveru oe24.at budou od úterý uzavřeny školy a nákupní centra, omezí se také služby a možnost sdružování lidí. Vláda má nová opatření oznámit v průběhu soboty.

Důvodem ke zpřísnění je skutečnost, že dosavadní restrikce společenských akcí i gastronomie, které vláda přijala před deseti dny, nepřinesly kýžené snížení denních přírůstků nakažených ani počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. Zdravotnickému systému proto hrozí kolaps. Ve čtvrtek ohlásily úřady v bezmála devítimilionovém Rakousku rekordních 9262 případů koronavirové infekce.

12:47

Nemocnice v Královéhradeckém kraji dostanou dalších 86 kyslíkových přístrojů HFNO pro covidovou léčbu. Využívá se během hospitalizace pacientů se středně těžkými projevy nákazy koronavirem. Přístroje dostanou krajské nemocnice v Náchodě, Broumově, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově, Dvoře Králové nad Labem a také statní Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové a soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

12:37

Zástupci dvou městských nemocnic v Brně podepsali memorandum o spolupráci s hokejovým klubem Kometa Brno. Sportovci a zaměstnanci klubu pomáhají v odběrovém centru k testování nákazy covid-19 v Nemocnici Milosrdných bratří a rozváží obědy. Na tiskové konferenci to v pátek uvedla obchodní a marketingová ředitelka klubu Lenka Plšková.

12:36

V Pardubickém kraji po týdnu přibylo 3214 nakažených koronavirem. Minulý pátek byly přírůstky zhruba o 700 pozitivních případů vyšší. Testy od jara potvrdily nákazu u 17 924 lidí. Vyplývá to z dat krajských hygieniků. Údaje jsou k dnešním 8:00.

12:35

Chladící kontejner v pátek dopoledne přivezl kamion do areálu krematoria v Olomouci, kde bude sloužit jako záloha pro případ provozního výpadku zařízení. Skladovací kapacity v okolí jsou totiž plné a při odstávce krematoria by mohl být problém se zajištěním náhradního uložení zemřelých. Na dotaz ČTK to řekl primátorův náměstek Martin Major (ODS). Olomoucké krematorium zaznamenalo vyšší počet zemřelých, což souvisí i s pandemií covidu-19. Podle Majora zatím stíhá těla zemřelých zpopelňovat.

12:22

Ostrava v pátek vyzvala firmy, úřady a další instituce, aby pomohly školákům při distanční výuce a darovaly jim nepotřebnou výpočetní techniku. Mnoha dětem totiž potřebné vybavení stále chybí. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

12:16

Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové již počet hospitalizovaných s covidem neroste. Zatímco před týdnem se jich tam léčilo zhruba 150, v pátek se počet pohyboval kolem 140. Téměř 40 z nich bylo v pátek dopoledne na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice v posledních dnech zaznamenala také pokles odběrů na covid-19, sdělili dopoledne ČTK zástupci hradecké FN. Nemocnice se ale nadále potýká s výpadkem členů zdravotnického personálu.

11:54

V Polsku za poslední den přibylo 24 051 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 419 úmrtí. V nemocnicích je aktuálně hospitalizováno 22 298 pacientů s covidem-19, z nichž více než dvě tisícovky jsou napojeny na ventilátory. K dispozici tak v rámci celého Polska zůstává více než 12 000 volných lůžek a více než 600 ventilátorů. Poradce premiéra Mateusze Morawieckého, profesor Andrzej Horban v Rádiu Zet označil nynější situaci za "delikátní rovnováhu" s koronavirem, což umožňuje uniknout tvrdé uzávěře s dopady na ekonomiku, a nevyloučil, že stávající opatření proti šíření nákazy by se mohla zmírnit v období Vánoc, pokud bude společnost ukázněně plnit pokyny a doporučení.

11:54

Česko má stále nedostatek operátorů pro trasování lidí nakažených koronovairem a navzdory radám expertů i vládnímu materiálu z května dosud nestihlo zřídit externí call centrum. Radiožurnál v pátek uvedl, že i když odborníci vládě na jaře doporučovali, aby pro zvládnutí druhé vlny zajistila 1000 až 3000 operátorů pro trasování pozitivně testovaných, v polovině září jich bylo jen 578. Jejich počet se alespoň na tisíc podařilo navýšit až 6. října.

11:40

Práce na home office omezí kontakty v celkovém pohledu podobně jako zavření hospod. Liší se ale počet lidí, kterých se dotýká. Práce z domova omezí méně lidí, kteří měli dříve více kontaktů, zatímco zavřené restaurace omezí víc lidí s méně kontakty. Opatření mají v průměru dopady podobné, vhodné je je kombinovat. Na páteční odborné konferenci o modelování vývoje epidemie to řekl sociolog Daniel Prokop. Jeho výzkumná organizace PAQ Research sleduje asi 2500 respondentů pravidelně v dvoutýdenních intervalech od poloviny března. Poslední data ukazují, že lidé mají proti běžnému stavu asi polovinu kontaktů.

11:28

V Karlovarském kraji za posledních sedm dnů testy odhalily 1348 nových případů covidu-19. Je to o 443 méně než za předchozí rekordní týden, kdy přibylo 1791 případů. Zároveň přibylo nejméně nakažených za poslední čtyři týdny. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se v kraji nakazilo dosud 9197 lidí, v přepočtu na 100 000 obyvatel je to od vypuknutí epidemie přibližně 3121 nakažených, což je momentálně nejméně ze všech krajů. Aktuálně je v kraji 2821 aktivních případů covidu-19, což je o 532 případů méně než před týdnem.

11:25

V Německu je aktuálně kvůli koronaviru v karanténě přinejmenším 300 000 žáků a 30 000 učitelů. Odhaduje to šéf učitelského svazu Heinz-Peter Meidinger, který upozorňuje, že tato čísla jsou spíše optimistickým předpokladem. S rostoucím tempem šíření nákazy si začínají německá média pokládat otázku, zda by nebylo lepší vzdělávací instituce na čas uzavřít. Školy a školky totiž v Německu nadále fungují, ačkoli se země na celý listopad uchýlila do karantény.

Kancléřka Angela Merkelová a také jednotlivé německé spolkové země opakovaně zdůrazňují, že prioritou je udržet prezenční výuku. Uzavření škol by totiž výrazně ochromilo hospodářství, které se již tak kvůli pandemii potýká s problémy. 

11:15

Zastupitelské úřady v létě pomáhaly mimo jiné s návratem lidí z Ghany, Argentiny či Španělska. Potýkaly se s enormním množstvím dotazů, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí (MZV). Za první koronavirové vlny se tak dostalo domů 6514 Čechů, kteří o pomoc požádali.

11:08

Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí rekordně vzrostla, její růst však zaostal za očekáváním. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle páteční  zpřesněné zprávy statistického úřadu Eurostat zvýšil proti předchozím třem měsícům o 11,6 procenta. To je o půl bodu méně, než statistici odhadovali koncem října. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika potýkala s dopady koronavirových opatření.

11:07

Zdravého syna porodila koncem října v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří žena s těžkým průběhem koronavirové nákazy. Lékaři přivedli na svět dítě císařským řezem, matka byla v umělém spánku napojená na plicní ventilaci. Chlapec se narodil zhruba o dva měsíce dřív, vážil 1600 gramů. Nyní už jsou oba spolu v domácí péči, řekl v pátek novinářům primář gynekologicko-porodnického oddělení Ivan Huvar.

11:07

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 2358 potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu týdnu je to o 1620 nově zjištěných případů méně. Za týden také umřelo méně lidí, celkem 56, což je oproti předchozím sedmi dnům o 25 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:54

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 6753 lidí s covidem-19. Ve srovnání s minulým týdnem je to pokles o 2805 případů, minulý pátek týdenní přírůstek představoval 9558 nově nakažených. Podobný týdenní přírůstek měl kraj naposledy v předposledním říjnovém týdnu, v dalších týdnech čísla rostla. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

10:48

Městský soud v Praze zrušil mimořádné opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví od 21. října rozšířilo povinnost nosit roušky v Česku. Úřad ho podle dnešního rozsudku soudu nedostatečně odůvodnil. Soud v pátek rozhodl o tom, že opatření se ruší k 21. listopadu, ministerstvo tak má do té doby čas přijmout nové bez vad, dodala na twitteru mluvčí soudu Markéta Puci.

10:39

Stovky telefonátů už mají za sebou vojáci z nového call centra v Prostějově, kteří vypomáhají hygienikům s trasováním blízkých kontaktů lidí pozitivně testovaných na covid-19. Call centrum v posádce Prostějov se otevřelo před týdnem, zapojily se do něj tři desítky vojáků. Adresáti jsou podle jejich zkušeností většinou vstřícní, zažili však už i případy agresivních reakcí, řekl ČTK zástupce call centra ze 102. průzkumného praporu v Prostějově. Hygienici pomoc vojáků kvitují, s ohledem na počet případů je trasování velmi náročné.

10:24

Lékaři Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích podali remdesivir už více než stovce pacientů s covidem. Podle nemocnice je nutné jej dát co nejdříve, stav pacientů se pak rychle zlepšuje. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice se momentálně stará o více než 200 pacientů s covidem.

10:16

Po nákaze koronavirem dnes zemřel masový vrah Peter Sutcliffe, známý pod přezdívkou Yorkshirský rozparovač. V britském vězení si odpykával doživotní trest, informovala agentura Reuters. 

Sutcliffe na severu Anglie v 70. letech ubodal 13 žen a o vraždu sedmi dalších se pokusil. Většinou šlo o místní prostitutky. Vraždy, spáchané často brutálním způsobem, způsobily v severní Anglii rozsáhlou paniku. Policie čelila kritice, že jí nalezení pachatele trvalo příliš dlouho. 

Sutcliffe se k činům přiznal a zbytek života strávil ve vězení. Později mu byla diagnostikována paranoidní schizofrenie. Po nákaze byl koronavirem Sutcliffe převezen do nemocnice, léčbu však odmítl. Bylo mu 74 let.

10:13

Vládní ČSSD posunula kvůli epidemii covidu-19 sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku.

10:08

Státní Ruský fond přímých investic (RDIF) a jihokorejská biotechnologická společnost GL Rapha se dohodly, že se v Jižní Koreji bude vyrábět ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V v množství 150 milionů dávek ročně. Jihokorejská firma očekává, že s výrobou začne příští měsíc. Očkovací látka, vyrobená v Jižní Koreji, bude určena pro světový trh, uvedla agentura Reuters s odvoláním na sdělení RDIF.

Výzkumníci, kteří Sputnik V vyvinuli, ve středu uvedli, že podle předběžných výsledků zkoušek dosahuje účinnost vakcíny 92 procent při ochraně lidí před onemocněním covid-19, které koronavirus způsobuje.

10:04 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 21 983 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie, a 411 úmrtí. 

Úřady ve snaze omezit šíření infekce zpřísnily omezení. V Moskvě je například zakázán noční provoz klubů, barů a restaurací a dalších podniků.

09:39

Na Vysočině přibylo v posledních sedmi dnech 4307 potvrzených případů nemoci covid-19. Nárůst byl o něco nižší než v předchozím týdnu, kdy v kraji onemocnělo 4972 lidí. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. V souvislosti s covidem-19 zemřelo na Vysočině podle krajské hygienické stanice v posledním týdnu 77 lidí. Úmrtí bylo stejně jako o týden dřív.

09:28

Podle dat pokladní společnosti Dotykačka si výdejní okénko zřídilo 39 procent všech podniků v oblasti gastronomie. Od poklesu tržeb je to však nezachránilo.

09:26

V Ústeckém kraji zemřelo za poslední týden 77 pacientů s koronavirem, v předešlém týdnu hygienici evidovali 30 úmrtí. Jde o rekordní nárůst. Od minulého pátku přibylo 4343 osob nakažených covidem-19, o 1960 potvrzených nákaz méně než před 14 dny. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice.

09:19

Pandemie koronaviru připraví zřejmě řadu školáků o tradiční lyžařské kurzy. Podle ředitelů je situace zatím natolik nejistá, že se do jejich zařizování raději nepouští, obavy mají i ze storno poplatků. Některé školy místo pobytu na horách plánují například dojíždění do středisek v dostupné vzdálenosti. Školy, které již ubytování zarezervovaly, vyčkávají, jak se situace vyvine.

09:13

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3840 případů nákazy novým koronavirem. Je to výrazně méně než v minulém týdnu, kdy přibylo 6049 případů, o týden dříve jich bylo 6468. V tomto týdnu se proti minulému snižují také denní přírůstky, za čtvrtek přibylo 469 nakažených, minulý čtvrtek jich bylo 954. Od začátku epidemie je v kraji 31 034 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:13

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 3659 nových případů nákazy covidem-19. V porovnání s předchozím týdenním přírůstkem je to zhruba o 1500 nákaz méně. O týden dříve se počet evidovaných nákaz koronavirem v kraji po předchozím růstu snížil o 420 případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

08:50 Maláčová DVTV

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) chybí momentálně v zařízení sociálních služeb 596 zaměstnanců. Vyzvala ty, kdo chtějí pomoci, aby sepřihlásili ve svém kraji.

08:11

Ukrajina v pátek oznámila rekordních 11 787 nových případů nákazy koronavirem za uplynulý den. O den dříve to bylo 11 057 případů, což byl dosavadní rekord. Mezi nově potvrzenými případy je 388 dětí a 555 zdravotníků, uvedl ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

08:10

V italském městě Castelfranco Veneto zahání osamělost v domovech pro seniory plastová bariéra, přes kterou se mohou klienti "potkat" se svými rodinami.

V domově seniorů v Itálii mohou během epidemie rodiny navštívit tamní klienty přes speciální průhlednou bariéru.
V domově seniorů v Itálii mohou během epidemie rodiny navštívit tamní klienty přes speciální průhlednou bariéru. | Foto: Reuters
07:48

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech v posledním týdnu klesl pode hygieniků o téměř 6000. Hodně lidí s covidem-19 se v těchto dnech uzdravilo. Zatímco před týdnem podle informací hygieniků bylo na jihu Čech 15 780 aktivních případů koronaviru, nyní jich je necelých 10 000.

07:47

V Německu přibylo za poslední den rekordních 23 542 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 218 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 21 866 lidí nakažených koronavirem a 215 úmrtí.

07:43

Mezi premianty patří například Slovensko, Lotyšsko, Finsko, Norsko a také Skotsko. Jak to dokázaly?

07:33

V Libereckém kraji za posledních sedm dnů testy odhalily 2852 nových případů covidu-19. To je o 1084 méně než za předchozí rekordní týden, pokles je skoro o 28 procent. Počet odhalených případů je zároveň nejnižší za poslední čtyři týdny, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ). Nadále vysoký je ale počet úmrtí. Za posledních sedm dnů zemřelo v souvislosti s koronavirem 41 lidí, více úmrtí od začátku epidemie bylo jen o týden dříve, a to 54.

07:03

Ve čtvrtek přibylo v Praze 493 potvrzených případů nemoci covid-19. Denní nárůst v hlavním městě se tak po dvou dnech vrátil pod 500 a opět byl nižší než před týdnem. Proti středě byl čtvrteční přírůstek nižší zhruba o 270 případů, ve srovnání s minulým čtvrtkem klesl přibližně o 380 případů. Aktuálně nakažených je 13 150, většina má mírné příznaky nemoci.

06:09

Nových případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek ve srovnání se středou i s minulým týdnem ubylo. Laboratoře odhalily 7874 pozitivních testů na koronavirus, přičemž ve středu jich bylo o zhruba tisícovku více a před týdnem o téměř 5400 více. Počet lidí, kteří jsou aktuálně nemocní, se snížil na 140 201, většinou mají mírné příznaky. Ubylo i hospitalizovaných, v nemocnicích je 7564 pacientů, z toho 1120 v těžkém stavu. Do statistik ale přibylo od čtvrtečního večera dalších 47 úmrtí na celkových 5755. 

21:47

Jihoafrická republika otevírá znovu své hranice pro cizince ze všech států. Cestovatelé musejí jen doložit negativní test na koronavirus. Informuje o tom dnes agentura AP s odvoláním na prezidenta Cyrila Ramaphosu. Pretoria se tak snaží podpořit turismus, byť v zemi pomalu přibývá nakažených. JAR se v době uzavírání hranic kvůli pandemii stává jednou z nejotevřenějších zemí vůči cizincům.

21:27

Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy zpřísní Slovinsko na dva týdny podmínky uzávěry. Od pátku se budou moci stýkat pouze členové jedné rodiny či domácnosti, zastaví se veřejná doprava a obchody a služby od pondělka omezí fungování na minimum. S odvoláním na prohlášení ministra vnitra Aleše Hojse o tom dnes informovala agentura Hina.

S ohledem na kritickou epidemickou situaci ve všech sousedních zemích slovinská vláda rozhodla o zrušení výjimky umožňující krátkodobě vycestovat do zahraničí bez povinné karantény či negativního testu na covid-19. Slovinci toto opatření hojně využívali především při cestách do Chorvatska, kde vlastní množství nemovitostí.

20:36

Praha zřídí komisi, která se bude zabývat ekonomikou v hlavním městě, zejména dopady koronavirové krize na strukturu podnikatelského sektoru. Má také navrhovat řešení nynější situace, kdy byla velká část podnikatelů postižena vládními opatřeními a výpadkem turismu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Praha se také připojila k výzvě státu, aby kompenzoval krajům a hlavnímu městu výpadky z daňových příjmů, vzniklé nebo hrozící v důsledku rozhodnutí vlády.

20:33

V Jihočeském kraji dnes podle údajů hygieniků zemřelo 11 seniorů s koronavirem. Hygienici v kraji potvrdili za posledních 24 hodin 625 nových případů nákazy nemocí covid-19, laboratoře otestovaly 1801 vzorků. Nově přibylo 416 uzdravených. Vyléčených je kumulativně od začátku pandemie víc než aktuálně pozitivních. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:52

Místo ranních družin mohou být prvňáci a druháci od příštího týdne ve svých třídách a čekat tam na začátek vyučování pod dozorem učitelky či učitele na chodbě, kteří takto mohou hlídat více tříd. Ministerstvo školství to napsalo na dotaz k možnostem zajištění podmínky, aby se ve družinách nepotkávaly děti z různých tříd. Někteří ředitelé škol si dnes stěžovali na to, že z důvodu nedostatku vychovatelek pro ně bude těžké zajistit zejména ráno povinné oddělení jednotlivých tříd v družinách.

19:43

Nárůst nových případů koronaviru ve Francii už týden zpomaluje, vrchol epidemie v nemocnicích se však podle premiéra Jeana Castexe očekává na začátku příštího týdne. Omezení pohybu a zavření obchodů zůstane v platnosti v současné podobě ještě nejméně dalších 14 dní, řekl premiér na tiskové konferenci.

18:49

Počet nových případů koronaviru dnes ve srovnání s minulým týdnem opět klesl. Do 18:00 odhalily laboratoře v Česku 4312 nakažených, zhruba o 2300 méně než minulý čtvrtek za stejnou dobu. V nemocnicích je s covidem 7564 pacientů, proti středě je to pokles o 330 lidí. Do statistik ale dnes přibylo dalších 138 úmrtí, celkem už v ČR s koronavirem zemřelo 5708 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

18:38

Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala 37 978 potvrzených případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 636 pacientů, což je nejvíce od 6. dubna, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví deník Corriere della Serra.

18:34

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby sněmovnu požádala o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dní. Řekl to při dnešních interpelacích ve sněmovně. Nouzový stav je kvůli pandemii koronaviru vyhlášen do 20. listopadu, prodloužil by se do 20. prosince. Musí to ale schválit poslanci.

18:12 Havlíček DVTV

Dosavadní vývoj epidemie nemoci covid-19 v Česku dává naději, že se v předvánočním období opět otevřou obchody, řekl dnes v Senátu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Senátory také ujistil, že stát má dostatečné zásoby ochranných pomůcek proti novému koronaviru. Od začátku epidemie se jím v Česku nakazilo kolem 439 000 lidí, v posledních dnech ale rychlost šíření nákazy klesá. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo tento týden na 0,8.

16:34

Ve zhruba 38milionovém Polsku za poslední den přibylo 22 683 nových případů koronavirové infekce. Zemřelo dalších 275 pacientů s covidem-19. 

Ve středu testy nákazu potvrdily u bývalého prezidenta Komorowského. Osmašedesátiletý politik přitom od začátku pandemie covidu-19 přebývá ve svém venkovském domě ve vesničce Buda Ruska na severovýchodě Polska. Ta leží v okrese, kde dlouho nebyl jediný případ nákazy. Komorowski říká, že neví, kde se nakazil. Má prý kašel a zvýšenou teplotu.

18:00

Jednání k systému postupného uvolňování opatření proti šíření koronaviru podle mluvčího Hospodářské komory Miroslava Dira pokračují. Komora k návrhu systému rozvolňování dodala připomínky. Oficiální příležitost vyjádřit se k připravovanému řešení nedostal Svaz průmyslu a obchodu, řekla jeho generální ředitelka Dagmar Kuchtová. Ministerstvo zdravotnictví by model rozvolňování mělo představit v pátek na tiskové konferenci.

16:31

Katalánská vláda rozhodla, že o deset dní prodlouží povinnou uzavírku barů, restaurací, posiloven, divadel a dalších zařízení. Výjimku mají maséři a estetická centra, jež mohou otevřít tento pátek. Od 23. listopadu má v Katalánsku začít postupná obnova uzavřených podnikatelských aktivit.

"Jsme na dobré cestě, vývoj je dobrý, ale nestačí (na uvolnění omezení)," řekla na tiskové konferenci ministryně zdravotnictví katalánské vlády Alba Vergésová. Podle ní rozvolňování začne u aktivit, jež představují menší riziko přenosu nákazy. Jako příklad uvedla venkovní zahrádky restaurací. Právě majitelé restaurací vládu žádali, aby umožnila postupné obnovení aktivity podniků už od pátku.

16:27

Čeští vědci se připojili k mezinárodnímu memorandu o úspěšném boji proti covidu-19. Jeho cílem je srozumitelné informování veřejnosti založené na aktuálních vědeckých poznatcích. Epidemii je podle nich třeba regulovat až do dostupnosti vakcíny. O českém překladu prohlášení a jeho podpisu českými akademiky dnes vědci informovali v tiskové zprávě.

16:27

Vysoké školy v Praze příliš nepočítají s tím, že se v nich do konce zimního semestru obnoví možnost prezenční výuky. Například Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Vysoká škola ekonomická (VŠE) již rozhodly, že tento semestr dokončí formou distančního vzdělávání. S ohledem na vývoj epidemie covidu-19 to nyní předpokládá také vedení Univerzity Karlovy (UK). Prezenční praktickou výuku plánují školy doplnit většinou buď ve zkouškovém období nebo v letním semestru.

16:11

V pobytových zařízeních Sociálních služeb města Kroměříže bylo v prvním kole plošného testování na covid-19 pozitivních pět klientů a dva zaměstnanci. Testovalo se téměř 800 lidí, sdělil v tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. V některých sociálních zařízeních ve Zlínském kraji již plošné testování začalo, jiná ještě na dodávku testovacích sad čekají.

15:47

Digitální dovednosti pomáhají dětem a dospívajícím k lepším studijním výsledkům v on-line i off-line prostředí, zároveň je chrání před nástrahami internetu. Vyplývá to z dosavadních výsledků evropského projektu ySKILLS, do kterého se zapojili také odborníci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Získávání digitálních dovedností hodně ovlivňuje přístup rodičů, zákazy nejsou podle odborníků řešením.

15:45

Ochota pomáhat často skončí v digitálním světě, ale teď lidé sestoupili o patro níž, na zem, a začali pomáhat, líčí v rozhovoru pro DVTV Richard Smejkal z Českého červeného kříže.

Smejkal: Byl to emoční spouštěč, hlásí se tisíce dobrovolníků, berou si volno z práce

Richard Smejkal DVTV
17:18
Ochota pomáhat často skončí v digitálním světě, ale teď lidé sestoupili o patro níž a začali pomáhat, líčí Richard Smejkal z Českého červeného kříže. | Video: Daniela Drtinová
15:42

Posledním parametrem pro výpočet bude podíl pozitivně testovaných ze všech denních testů. Od 20. října se pohyboval jejich sedmidenní průměr nad 30 procenty, v sobotu klesl na 27 procent. Podle odborníků je bezpečná výše zhruba pět až deset procent. 

15:41

Dalším parametrem je reprodukční číslo podle jeho zjednodušeného výpočtu. Tento údaj uvádí průměrný počet dalších lidí, které nakazí každý pozitivně testovaný člověk. Tento týden se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) dostalo pod hodnotu 1, aktuálně je 0,8.

15:41

Prvními dvěma parametry, ze kterých se bude výsledné číslo rizika vypočítávat, je počet nakažených na 100 000 obyvatel a na 100 000 seniorů za posledních 14 dní, jak ho uvádí Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC). Dnes je pro celou populaci 1369,5.

15:40

Ministerstvo zdravotnictví v pátek představí systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku. Podle čtyř epidemiologických parametrů se vypočítá rizikové skóre na škále nula až sto. Tímto číslem se buď celá ČR nebo každý kraj zařadí do jednoho z pěti pásem, která určují jednotlivá opatření pro většinu oblastí života. Pro zmírnění nebo zpřísnění bude muset změna trvat několik dní. 

15:39

Regionální dobrovolnické centrum Zlínského kraje ve spolupráci s krajem spustilo Databázi pomoci. Jde o digitální databázi, kde se sdružují potřeby a požadavky zejména sociálních služeb, které v epidemii koronaviru hledají pomoc dobrovolníků, sdělila Helena Mráčková z odboru kanceláře hejtmana.

15:38

Aktuální hodnota reprodukčního čísla, které uvádí, kolik jeden nakažený infikuje dalších lidí, podle Ústavu zdravotních a informačních statistik klesla zhruba na 0,85. Ředitel ústavu Ladislav Dušek však ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici, upozorňuje, že tato hodnota stále není pro rychlejší zpomalení epidemie dostatečná.

15:34

Celá kolona, která nakažené pacienty provázela, nyní musí projí důkladnou desinfekcí.

15:33

Pacienti z benešovské nemocnice již dorazili do FN Motol, kde se jich ujali pražští lékaři z urgentního příjmu.

14:49

Dnes v Rakousku zahájili třídenní studii, během které otestují 2500 náhodně vybraných lidí. Cílem je zjistit, jaké je ve skutečnosti procento nakažených v populaci. Testovat se totiž nyní nechávají především lidé s příznaky covidu-19, řada lidí ale nákazu překoná bez symptomů. První podobná studie z počátku dubna ukázala, že se koronavirem SARS-CoV-2 nejpravděpodobněji nakazilo asi 0,33 procenta rakouské populace.

15:03

Firma Avenier ve čtvrtek večer dokončí distribuci testů na koronavirus do zhruba 2000 domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení, pro která jsou nakoupené testovací sady určeny. Podle smlouvy měla společnost na distribuci testů čas do neděle. Řekl Martin Nesrsta z Avenieru. Spuštění nařízeného testování v pobytových sociálních službách se mělo stihnout do středy. Do víkendu ale chyběla smlouva se zdravotními pojišťovnami. Distribuce testů proto začala až v pondělí večer.

14:48

Denní přírůstek nákaz koronavirem v Rakousku poprvé překročil hranici 9000. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na rakouskou vládu. Předchozí rekord ze soboty činil 8241 nových případů. V Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala již u více než 181 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přitom přibylo dalších 9262 potvrzených případů infekce.

14:46

Verča, Monča nebo Alenka jsou nápisy, které nosí na prsou nebo na zádech svého overalu v Nemocnici Znojmo zdravotní sestry. Starají se o pacienty s nemocí covid-19, proto se musí chránit od hlavy až k patě oblekem, kapucí, respirátory i štíty. Pří nástupu na směnu si jména píšou fixkou kvůli tomu, aby se mezi sebou lépe poznaly a aby je rozeznali i pacienti. Řekla to vrchní sestra Hana Kučerová.

14:34

Prodeje obědů z okének a rozvozem jsou nyní silnější než při jarní koronavirové vlně. Nyní dosahují obědové tržby 36 procent běžného roku, na jaře šlo o 20 procent předcovidového období. V průměru od začátku uzavření podniků jde o 37 procent proti časům před koronavirem. Dnes to v tiskové zprávě uvedla společnost Edenred, která provozuje systém stravenek a karet Ticket Restaurant. Restauracím ale chybějí tržby za večeře, nápoje a nulová je poptávka od turistů.

14:33

Ústavní soud příští týden ve středu oznámí, jak rozhodl o Národním zdravotnickém informačním systému. Původně soudci plánovali dvoudenní veřejné jednání, včetně vyjádření předvolaných politiků či odborníků, což je poměrně výjimečný postup. Jarní i náhradní říjnová jednání ale bylo nutné zrušit kvůli šíření koronaviru. Nakonec soud jen oznámí výsledek na svém webu.

14:32

Tempo růstu úmrtí lidí s covidem v Královéhradeckém kraji dál zrychluje. Mezi středečním a dnešním dopolednem přibylo rekordních 21 mrtvých, o den dřív 17, předtím 16, v pondělí 11 a v neděli k 09:00 činil nárůst úmrtí kvůli covidu za 24 hodin devět. Celkový počet úmrtí s covidem v kraji se zvýšil na 274, před týdnem to bylo 175. Za 24 hodin přibylo 783 potvrzených případů covidu-19, o 95 více než činil denní nárůst před týdnem, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00

14:31

"Bylo to jako těžká kocovina," popisuje vedlejší účinky vakcíny proti koronaviru firmy Pfizer jeden z dobrovolníků, který očkování podstoupil.

14:28

V Pardubickém kraji za 24 hodin přibylo 530 potvrzených nákaz. Od jara se nakazilo 17 406 lidí. Kvůli covidu zemřelo od začátku epidemie 131 lidí, za den přibylo deset úmrtí. Předchozí dny byl denní přírůstek zemřelých vyšší než deset. Vyplývá to z dat krajské hygienické stanice, údaje jsou k dnešním 8:00.

14:27

V názoru na fungování speciálních škol v souvislosti s koronavirem se odborníci příliš neshodnou. Podle předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Kláry Laurenčíkové je obnovení prezenční výuky od příští středy sice dobré, ale návrat dětí do lavic by měl být dobrovolný. Naopak předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař míní, že by se do škol měli vrátit co nejdřív všichni. Školy se podle něj neměly zavírat.

14:24 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Distribuce antigenních testů na covid-19 do zařízení sociálních služeb by měla být ukončena do pátku,  uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Nařízení o plošném testování klientů pobytových sociálních služeb i jejich zaměstnanců začalo platit v půlce minulého týdne. První kolo testů se mělo provést do této středy, nabralo ale zpoždění. Do středečního večera měly mít testy na koronavirus podle informací firmy Avenier zhruba tři čtvrtiny z 2000 domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení, pro která byly sady určeny.

14:08

V Česku už je šest amerických vojenských lékařů a sester, kteří budou v tuzemsku pomáhat s péčí o pacienty s nemocí covid-19. Ve čtvrtek po poledni se přihlásili v Olomouci. Šestice britských zdravotníků a záchranářů ve stejnou chvíli nastoupila do Brna.

13:41

V době pandemie vzrostl počet případů domácího násilí i jeho brutalita. Na neziskové organizace se začaly obracet i mnohé oběti, které v násilném vztahu žijí i několik desítek let. Zájem o jejich služby vzrostl v době nouzového stavu o 30 až 40 procent. Vyplývá to z výzkumu Univerzity Karlovy a Sociologického ústav Akademie věd ČR.

13:48

Izraelský parlament schválil obnovu provozu hotelů u Rudého a Mrtvého moře. Zavřené jsou kvůli koronaviru už dva měsíce. Podmínkou je, že bude k dispozici dostatek testů na prověření zdravotního stavu veškerého personálu. Návštěvníci pak budou muset doložit negativní test na koronavirus pořízený v rozmezí 72 hodin před příjezdem. Hotely by měly otevřít do čtvrtka, už nyní začaly přijímat rezervace. 

13:32 Maláčová DVTV

Kombinace mírnění epidemie a využití antigenních testů by mohla pomoci vyřešit zákaz návštěv v sociálních službách, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

13:31

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes při debatě v parlamentu uvedl, že hlavním zdrojem rostoucího počtu nových případů nákazy koronavirem v Řecku a v Evropě je zábava a chování mladých lidí. Dodal, že svá slova nemíní jako kritiku mládeže, ale jako konstatování faktu. Řecké zdravotnictví čelí v posledních dnech rostoucímu počtu pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu, píše agentura AP. Mitsotakis odmítl, že by rostoucí výskyt koronaviru v zemi souvisel s cestovním ruchem a rozhodnutím vlády v létě netestovat všechny turisty přijíždějící ze zahraničí. 

13:28

Návrat školáků je hra ve stylu "zkusíme to a uvidíme", říká v rozhovoru pro DVTV ekonom CERGE-EI Daniel Münich.

Münich: Návrat školáků je hra ve stylu “zkusíme to a uvidíme”. Vláda neukázala data

14:52
To, že vláda neukáže žádná čísla o šíření nákazy mezi dětmi, mě straší. Když chceme otevírat školy, měli bychom více testovat, míní ekonom CERGE-EI. | Video: Daniela Drtinová
13:23

Německá biofarmaceutická společnost CureVac z Tübingenu stojí před zahájením třetí, tedy poslední fáze testování vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2. Řekl to šéf firmy Franz-Werner Haas. Odhaduje, že schvalovací proces vakcíny by mohl začít v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.

"Stojíme před začátkem třetí fáze," prohlásil Haas. Studie, která potrvá tři měsíce a do které by se mělo zapojit asi 36 tisíc lidí, se zúčastní i Evropané. Dosavadní výsledky testování považuje společnost za slibné, neboť očkovací látka v případě dvanáctimikrogramové varianty nevyvolávala žádné závažnější vedlejší reakce. Vakcína také zatím dobře snáší teploty, jaké jsou v běžných chladničkách. Některé další očkovací látky musí být skladovány v hlubokém mrazu. 

13:18

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru vyzval, aby lidé chodili darovat krev i v době pandemie. "Patnáct minut strávených darováním krve může zachránit lidské životy," napsal.

13:07

Kolona s pacienty z benešovské nemocnice již je na cestě zpět do Prahy. Vozidlo záchranné služby doprovází také vozy policistů a hasičů a automobil s lékařskou posádkou.

13:04

Vysoké školy budou moci i příští rok vyučovat a zkoušet na dálku a upravit plán studia i podmínky přijímacích zkoušek. Návrh vysokoškolské novely, která to předpokládá, schválila dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Úprava reaguje na epidemii covidu-19, školy ji ale budou moci využít do budoucna i při jiných mimořádných situacích. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

13:02

Transport pacientů z benešovské nemocnice zajišťuje speciální prodloužený záchranný vůz s názvem Fénix. Vejde se do něj až 12 pacientů a je primárně určen pro zásahy u požárů či jako evakuační vozidlo.

13:00

Desítka pacientů, která má být převezena z benešovské nemocnice do pražského Motola, je již připravena k transportu, informovala i tom pražská záchranná služba na Twiteru.

12:54

Zdravotní pojišťovny budou moci hradit antigenní testy na covid-19 přímo distributorovi, který je nakoupí a rozveze mimo jiné do domovů pro seniory. Předpokládá to novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Možnost přímé úhrady má snížit administrativu. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

12:44

Krematoria v Ústeckém kraji registrují zvýšený počet žehů. Kapacita už byla krátce i vyčerpaná. Více je také smutečních obřadů. V Hrušovanech na Chomutovsku zvažují nákup další kremační pece, a to s ohledem na růst počtu obézních nebožtíků.

12:42

Tým šesti britských vojenských zdravotníků, kteří v Česku pomohou se zvládáním epidemie koronaviru, dnes před polednem dorazil do Vojenské nemocnice Brno. Nemocnice už naplánovala, kde budou zdravotníci pomáhat. Do služby půjdou poprvé v pátek, řekl ředitel nemocnice Martin Stračár.

12:29

V Moravskoslezské přibylo ve středu 1071 nakažených koronavirem. Proti úterý je to o 165 pozitivně testovaných více. Nejvíce nových případů bylo na Opavsku. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO) zveřejnil na svém facebookovém profilu.

12:27

V domově pro seniory ve Sloupnici na Svitavsku zemřelo za tři týdny 16 klientů. Většina z nich měla covid-19. Úmrtí v takovém počtu jsou jinak obvyklá za půl roku, řekl ředitel zařízení Pavel Tupec. "Obvykle jinak zemřou dva tři klienti za měsíc. Většina klientů byla pozitivní. Je to náročné psychicky. Pro kolegyně nejsou klienti bezejmenní lidé, jsou pro ně něco jako příbuzní," řekl Tupec.

11:48

Základní škola Svážná v Brně je připravená od středy přivítat prvňáky a druháky, kteří se po týdnech vrátí do škol zavřených kvůli pandemii koronaviru. Ostatní žáci zůstanou doma na distanční výuce. Ředitel školy Petr Punčochář řekl, že mu ale scházejí přesnější instrukce pro provoz družin. Děti tam mají být v oddělených skupinách, což podle něj není jednoduché personálně zajistit. Obdobně se na to dívá i ředitel ZŠ Horní v Brně Martin Petržela. Brno má kolem 140 základních škol, kam chodí přes 30 000 žáků.

11:38

Fakultní nemocnice Olomouc sestavila tým psychologů, kteří pomáhají pacientům nakaženým novým koronavirem i jejich příbuzným. Chce tak snížit požadavky o psychologickou podporu na lékaře starající se o lidi s covidem-19. Psycholog je nakaženým pacientům a jejich příbuzným k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Sdělila to náměstkyně léčebné péče FN Olomouc Eleni Mikušková.

11:32

Pražská záchranná služba vyslala pro deset pacientů s covidem-19 do Benešova speciální vůz Atego, který může transportovat až 12 pacientů. Řekla to mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Vůz vyjel z Prahy chvíli před 11:00. Z benešovské nemocnice, která se ocitla na hraně kapacit, převeze do pražské Fakultní nemocnice v Motole pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění. Podle informací mluvčí motolské nemocnice Pavlíny Dankové by měli pacienti dorazit mezi 14:00 a 15:00. Nemocnice v Motole už před týdnem v pátek přijala pět pacientů ze Zlínského kraje.

10:56

V Jihomoravském kraji třetí den po sobě klesl v nemocnicích počet pacientů s covidem-19 a dostal se pod tisícovou hranici. Za poslední den se snížil o 42 na 971. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za posledních 24 hodin přibylo v kraji 790 potvrzených případů nemoci covid-19. Je také 29 nových úmrtí.

10:19

Zdravotní stav pacientů s covidem-19 se někdy nečekaně zhorší ze dne na den. Mají za to, že už půjdou z nemocnice domů, místo toho začnou bojovat o život, řekla dobrovolnice ve vyškovské nemocnici Veronika Slámová. Nemocnici pomáhá se zvládáním epidemie koronaviru pět desítek dobrovolníků.

10:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 21 608 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 439 úmrtí za uplynulý den. O den dříve to bylo 19 851 případů a 432 úmrtí.

08:56

V Olomouckém kraji přibylo za posledních 24 hodin 806 nově potvrzených případů covidu-19. Je to téměř o 500 případů více než předchozí den, ale o sto méně než před týdnem. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Resort eviduje v kraji od počátku pandemie 27 742 případů nákazy a 352 úmrtí s touto nemocí, což je o sto obětí více než před týdnem.

08:56

 Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 622 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od pondělí jich přibývá, v úterý bylo 555 nově nakažených, v pondělí 470. V porovnání s minulým týdnem jsou však čísla podstatně nižší, minulou středu přibylo 1114 případů nákazy, což je o 492 více než nyní. V kraji je od začátku epidemie 30 569 nakažených, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

08:31

Napříč Spojenými státy v těchto dnech přibývají restrikce na ekonomické aktivity či nařízení o nošení roušek v důsledku zhoršující se nové vlny epidemie covidu-19. Denní bilance nákaz ve středu opět dosáhla nového maxima, když bylo podle deníku The New York Times (NYT) nahlášeno 142 755 pozitivních testů. Americká média informují také o nových infekcích v Bílém domě.

08:14

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v pondělí informoval, že má pozitivní test na koronavirus, byl hospitalizován, informuje ukrajinská agentura Unian. V nemocnici je i šéf jeho kanceláře.

08:02

Chorvatský fotbalista Domagoj Vida stihl odehrát první poločas středečního přípravného zápasu s Tureckem, než vedení týmu dostalo informaci o jeho pozitivním testu na koronavirus. Trenér Zlatko Dalič proto v přestávce obránce Besiktase ze hřiště stáhl a Vida zamířil do domácí izolace. Po utkání, které skončilo remízou 3:3, to potvrdili zástupci chorvatského svazu.

08:02

Ukrajina oznámila 11 507 nových případů koronaviru za poslední den, čímž byl překonán dosud nejvyšší přírůstek 10.746 případů ze soboty. Dalších 198 pacientů s covidem-19 zemřelo. Podle ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova se koronavirem na 42milionové Ukrajině od začátku pandemie nakazilo již přes půl milionu lidí a 9145 z nich zemřelo.

07:32

 V Libereckém kraji za středu přibylo 217 případů nemoci covid-19. Je to o dvě třetiny méně než před týdnem, kdy mělo pozitivní test na koronavirus 677 lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví (MZ). Středeční přírůstek je v kraji nejmenší v pracovním dnu od 12. října, kdy bylo 171 případů.

07:30

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7874 pozitivně testovaných na koronavirus. Znamená to úbytek oproti středě i minulému týdnu.
 • Vládní ČSSD posunula kvůli epidemii covidu-19 sjezd z původně plánovaného lednového termínu na 9. a 10. dubna příštího roku.
 • Ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhne v pondělí vládě prodloužení nouzového stavu do 20. prosince, návrh bude muset schválit sněmovna.
 • Ministerstvo zdravotnictví v pátek představí systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku.
07:21

Poslanci by tento čtvrtek měli schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze předlohy o dálkové výuce na vysokých školách a úhradách antigenních testů na covid-19.

Možnost dálkové výuky by měly vysoké školy získat novelou i od příštího roku. Mohly by také upravovat harmonogram studia nebo podmínky a termíny přijímacích zkoušek. Předloha sice reaguje na koronavirovou epidemii, školy by ji ale mohly využít i při jiných mimořádných situacích. Novela o veřejném zdravotním pojištění umožní přímou úhradu antigenních testů na covid-19 distributorovi, který je nakoupil a rozváží je mimo jiné do domovů pro seniory.

07:03

 Ve středu laboratoře odhalily v Praze 739 nových případů nemoci covid-19. V tomto týdnu je to zatím nejvyšší denní přírůstek, proti minulé středě je potvrzených případů zhruba o 170 méně. Aktuálně nakažených je méně než 14 000, většina s mírným průběhem nemoci. S covidem-19 v hlavním městě zemřelo od březnového začátku epidemie 572 lidí, z toho sedm ve středu. Vyplývá to z dnešních údajů nawebu ministerstva zdravotnictví. V porovnání s ostatními okresy v ČR je situace v Praze nyní nejlepší.

06:52

Obyvatelé části Kypru budou muset kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem až do konce měsíce dodržovat přísnou karanténu. Oznámil to ministr zdravotnictví Konstantinos Ioannu. Omezení budou platit pro oblasti Pafos a Limassol na jihozápadě ostrova, kde se prakticky zastaví veřejný život. Lidé nebudou smět opouštět domovské okresy, zavřou se restaurace i nákupní centra, v noci bude zákaz vycházení.

Koronavirus v kyperské metropoli Nikósii
Koronavirus v kyperské metropoli Nikósii | Foto: Reuters
06:32

V Německu přibylo za poslední den 21 866 lidí nakažených koronavirem, což je zhruba o tři tisícovky více než den předtím. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Dosud rekordní denní bilanci infikovaných Německo zaznamenalo v sobotu, kdy do statistik přibylo na 23 400 nových případů.

06:27

Pražští zastupitelé tento čtvrtek projednají ztráty dopravců v MHD způsobené úbytkem cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Mezi dopravce v první fázi rozdělí kompenzace 423 milionů korun.

Ztráta na tržbách v pražské integrované dopravě (PID) by se mohla vyšplhat na zhruba 1,31 miliardy korun. Nejvyšší ztráty utrpí pražský dopravní podnik (DPP), a to až 1,15 miliardy Kč.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
06:14

Ve středu přibylo v Česku 8925 potvrzených případů nemoci covid-19. To je zhruba stejně jako v úterý, ale o téměř 7000 méně než před týdnem, kdy byl zaznamenán rekordní denní přírůstek pozitivních testů od začátku epidemie. Aktuálně nakažených je 147 994, většina má mírné příznaky nemoci. Bilance úmrtí s prokázaným koronavirem se ale opět rozšířila, od středečního večera se počet obětí zvýšil o dalších 53 na celkových 5570. Vyplývá to ze zveřejněných informací na webu ministerstva zdravotnictví.

22:00 Vlajka Brazílie

V Latinské Americe, která má na 650 milionů obyvatel, se potvrdilo dosud na 11,8 milionu nákaz koronavirem, z toho zhruba polovina (5,7 milionu) v její nejlidnatější zemi Brazílii. Tento stát s 210 miliony obyvatel zažil vrchol epidemie na přelomu července a srpna a nyní je tam už patrný mírně, ale stále klesající trend.

22:00 Vlajka Brazílie

Naproti tomu Latinská Amerika až na výjimky eviduje zlepšení epidemické situace. Podle agentury Reuters to dnes řekl zástupce šéfa Panamerické organizace (PAHO) Jarbas Barbosa. Podle něj eviduje stálý pokles Střední Amerika a koronavirové křivky zploštily i Chile, Paraguay či Uruguay, zlepšení je znát i v Argentině či Brazílii.

21:59

Na americkém kontinentu přibylo v minulém týdnu denně v průměru 150 000 nakažených koronavirem, americký kontinent eviduje na 665 000 úmrtí spojených s covidem-19, což je asi polovina takových úmrtí ve světě. Nejvyšší počty hlásí Spojené státy.

20:30

Benešovské nemocnici, která se v souvislosti s péčí o pacienty s koronavirem ocitla na hraně kapacity, vypomůže Fakultní nemocnice v Praze Motole. Ve čtvrtek si od ní převezme deset pacientů se středně těžkým průběhem onemocnění. Je to poprvé, kdy nemocnice využije volné kapacity v pražském zařízení v takovém počtu najednou, řekla ve středu ČTK Markéta Zikmundová z benešovské nemocnice.

20:20

Před soudem v Chile ve středu vypovídal tamní exministr zdravotnictví Jaime Maňalich. Čelí několika obviněním kvůli svému postupu v boji proti epidemii nemoci covid-19. Obžaloba mu za vinu klade mimo jiné neúmyslné zabití, pozdní poskytnutí veřejné péče či falšování statistik. Vyšetřován je kvůli koronavirovým opatřením podle médií také chilský prezident Sebastián Piňera a několik vládních úředníků.

"Letos čelíme největšímu zdravotnickému problému za posledních sto let. Na jeho řešení není jednoznačný recept, jen návrhy, které si někdy odporují," prohlásil dnes před soudcem šestašedesátiletý Maňalich, který vedl chilské ministerstvo zdravotnictví rok do letošního června a předtím i bývalé Piňerově vládě (2010 až 2014).

20:01

Hosty vysílání DVTV jsou odborář Bohumír Dufek a zástupce podnikatelů Radomil Bábek.

19:54

Ve Francii se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 35 879 případů nákazy koronavirem, v úterý to bylo 22 180 osob. V minulém týdnu byl počet nových případů ještě výrazně vyšší. Ve francouzských nemocnicích leží 31 946 pacientů s covidem, 4803 z nich na jednotkách intenzivní péče. Za poslední den zemřelo ve Francii 328 osob s covidem-19, v úterý to bylo 1220 lidí. Celkový počet obětí ve Francii od začátku pandemie je 42 535 osob.

19:53

V Itálii počet nemocných s koronavirem od začátku epidemie překročil jeden milion nakažených. Za poslední den pak zemřelo dalších 623 lidí v souvislosti s nákazou koronavirem SARS-CoV-2, o 43 osob více než v úterý a nejvíce od dubna. Počet nově nakažených v Itálii mírně klesl, ve středu to bylo 32 961, o dva tisíce méně než v úterý. 

19:40

Přinášíme reportáž z běžně necovidového oddělení, které se ale nuceně přeplo na nouzový režim a zdejší personál teď zachraňuje životy těm nejtěžším případům.

19:36

V Jihočeském kraji ve středu podle údajů hygieniků zemřelo 14 pacientů s koronavirem. Počet uzdravených převyšuje příbytek nových případů. V kraji je proto nyní 9767 pacientů, což je přibližně o 5000 méně než před týdnem. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou novinářům poskytla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:16

Švédsko od příštího pátku zakáže prodej alkoholu po 22:00. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil premiér Stefan Löfven, který chce opatřením zbrzdit šíření koronaviru v zemi. Počet infikovaných v posledních dvou týdnech roste. Za uplynulých 24 hodin přibylo dalších více než 4000 případů, informovala agentura AFP.

Alkohol se nebude smět ve Švédsku po 22:00 prodávat od 20. listopadu do konce února příštího roku. Všechny podniky, které mají k jeho podávání oprávnění, tedy především restaurace, bary a hospody, budou muset zavřít ve 22:30.

19:05

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku do 18:00 stoupl o 4398. Je to téměř o 600 méně než v úterý ke stejné době a o 2900 méně než minulou středu. Ubylo také lidí hospitalizovaných s nákazou novým koronavirem, kterých bylo podle posledních údajů z úterý 7890, o 194 méně než o den dřív. Stav 1131 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

18:57

Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 se na Vysočině od úterního podvečera zvýšil o 14. Od jara v kraji zemřelo 276 lidí, u nichž se toto onemocnění prokázalo. Podle údajů krajské hygienické stanice k dnešním 18:15 potvrdily testy na Vysočině v posledních čtyřiadvaceti hodinách nákazu novým koronavirem u 659 lidí, vyléčených bylo ve stejné době 530 pacientů.

18:23 Vlajka Ruské federace.

Ruská vakcína proti nemoci covid-19 Sputnik V dosahuje 92procentní účinnosti. Podle agentury Reuters to ve středu oznámily ruské úřady jako předběžný výsledek klinického testování. Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško současně ohlásil zahájení hromadné produkce této vakcíny. Zájem o její výrobu ve svých farmaceutických podnicích podle ruského ministerstva zdravotnictví projevilo Turecko.

18:11

Británie ve středu jako první evropská země překročila hranici 50 000 mrtvých s covidem-19, píše agentura AFP. Toto číslo již překonaly USA, Brazílie, Indie a Mexiko. V Itálii počet nemocných s koronavirem od začátku epidemie překročil jeden milion nakažených, informovala agentura Reuters.

17:53

Španělsko bude od 23. listopadu požadovat od lidí cestujících z rizikových zemí negativní test na koronavirus, informují ve středu tamní média s odvoláním na ministra zdravotnictví Salvadora Illu. Podle nich se bude "rizikovost" zemí schengenského prostoru, tedy i Česka, určovat podle "covidových semaforů" EU, které každý týden aktualizuje Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

17:49

Vysokou poptávku po šicích strojích při první vlně pandemie koronaviru na podzim vystřídal zájem především o webkamery, které se na jaře brzy vyprodaly. Rozdíl v nákupech se projevuje dále také u alkoholu. Při první vlně lidé sháněli líh pro výrobu dezinfekce, nyní častěji pořizují alkohol pro vlastní spotřebu. Vyplývá to z analýzy nákupního rádce Heureka.cz.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock
17:36

V Jihlavě zavřeli hygienici tři mateřské školy a v dalších celé dvě třídy kvůli šíření covidu-19 mezi jejich pracovníky. Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) spolu s vedením školek vyzývá rodiče, aby v nejbližších dnech nechali děti doma, pokud mohou. Vyplývá to z úterní tiskové zprávy radnice. Město spravuje 17 školek.

17:30

Zástupci Asociace ředitelů základních škol a školských odborů uvítali úterní oznámení ministra školství Roberta Plagy (za ANO), podle kterého se žáci prvních a druhých tříd vrátí příští středu do lavic. Za nejvíc problematické považují povinné roušky ve výuce. I to se podle nich ale zvládne. Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi označil rozhodnutí o návratu dětí za unáhlené.

17:04

Za poslední měsíc přibylo v nemocnicích přes 300 plicních ventilátorů, je jich nyní 2115. Volných je aktuálně 40 procent, před navýšením počtu jich bylo k dispozici 52 procent. Nejméně volných kapacit mají ve Zlínském a Karlovarském kraji. Dostupná je stále asi čtvrtina z 3900 lůžek pro pacienty, kteří potřebují intenzivní péči. Vyplývá to z informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který denně počty volných lůžek zveřejňuje. V pondělí bylo podle posledních dat v nemocnicích 8059 pacientů s covidem-19, z toho 1191 ve vážném stavu.

16:55

Redakce Aktuálně.cz se rozhodla pomoci tím, že zprostředkuje nemocnicím kontakt na zájemce. Pokud chcete pomáhat, můžete využít tento rozcestník, který je pravidelně aktualizován. Nemocnice, jež hledají personál, se mohou obrátit na [email protected]

16:15

K ohniskům nákazy koronavirem se zařadily domovy seniorů v Litvínově a Janově.

15:52

Ve Švýcarsku za posledních 24 hodin přibylo 8270 potvrzených případů nákazy koronavirem a s covidem-19 zemřelo dalších 86 lidí. V Rakousku se infekce potvrdila u dalších 7514 osob, ve statistice jsou nicméně některé starší případy, upozornila agentura APA. Ve čtvrtek v Rakousku zahájí testování 2500 náhodně vybraných lidí. Cílem je zjistit, jaké procento populace se koronavirem již nakazilo.

15:57

Alarmující je nárůst domácího násilí a sexuálních deliktů on-line, proto zřizujeme poradnu, říká Kateřina Klapilová, autorka výzkumu Láska a sex za časů koronaviru z Národního ústavu duševního zdraví.

15:45

Firma Avenier do středečního večera rozveze testy na koronavirus do zhruba tří čtvrtin z 2000 domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení, pro která jsou nakoupené testovací sady určeny. Distribuce testů do zbývajících zařízení bude pokračovat ve čtvrtek. Řekl to ve středu odpolede Martin Nesrsta z Avenieru. Spuštění nařízeného testování v pobytových sociálních službách se mělo stihnout do dnešního dne. Do víkendu ale chyběla smlouva se zdravotními pojišťovnami. Distribuce testů proto začala až v pondělí večer.

15:31

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO). Na Twitteru to dnes oznámil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prymula ve funkci ministra skončil před necelými dvěma týdny kvůli tomu, že byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Od té doby není o jeho dalším působení jasno.

15:19

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Zákon, který to umožní, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

15:07

V Pardubickém kraji se v nemocnicích akutní péče snížil počet pacientů s nemocí covid-19. Minulý čtvrtek jich bylo hospitalizováno 358, dnes už 307. Přibližně polovina z nich byla v Pardubické nemocnici.

"Z hospitalizovaných je 41 na intenzivní péči. Tito pacienti vyžadují kyslíkovou podporu, a to buď s využitím oxygenátoru, nebo přímo napojení na ventilátor," řekla ČTK mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Minulý čtvrtek bylo na jednotkách intenzivní péče 48 pacientů, z toho na umělé plicní ventilaci 34.

14:58

V plzeňském DEPO2015, které muselo kvůli protikoronavirovým opatřením zastavit kulturní i další programy pro veřejnost, vzniklo nové streamovací studio Streampoint. Pořadatelé festivalů, vzdělávacích, kulturních či firemních akcí, kteří se museli přesunout do virtuálního prostoru, mohou ze studia živě vysílat svá školení, firemní konference, kongresy, koncerty či promo akce. Jako první využil studia právě v těchto dnech probíhající festival filmů pro děti a mládež Juniorfest, řekl dnes Jiří Kunc ze společnosti Studio zamlklých mužů, která studio v sále bývalé Klempírny postavila.

14:24

Tichomořské souostroví Vanuatu, které patřilo k několika málo zemím ušetřeným pandemie nemoci covid-19, dnes oznámilo svůj první zaznamenaný případ nákazy koronavirem. Vanuatské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že byl pozitivně testován 23letý muž, který se nedávno vrátil ze Spojených států. Nákaza u něj byla zjištěna v úterý v době, kdy byl v karanténě.

14:12

Brněnští knihovníci, kteří se zapojili do trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem, zatím uskutečnili asi 240 hovorů. K dobrovolnickému trasování se přihlásilo 75 zaměstnanců Knihovny Jiřího Mahena a postupně se zaškolují. Někteří už samostatně trasují, uvedla mluvčí knihovny Alena Šedivá. Nad veškerou aktivitou mají dohled epidemiologové.

14:32

Připravovaná vyhláška dá víc kompetencí lékařům studujícím hygienu a epidemiologii. Pracovat samostatně v určitých oblastech budou moci už po šesti letech studia, takzvaném základním kmeni. Návrh vyhlášky zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v systému pro připomínkování. Ve Sněmovně se projednává i návrh zákona exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který má usnadnit získání specializace v těchto oborech lékařům, kteří studovali jiné oblasti medicíny. Obě opatření mají navýšit počty odborníků, kteří v současné době zajišťují zvládání epidemie covidu-19.

14:02

Írán v uplynulých 24 hodinách zaznamenal nejvíce úmrtí i nových případů nákazy koronavirem od začátku pandemie. Za poslední den ve zhruba 80milionové zemi zemřelo dalších 462 lidí s nemocí covid-19 a nákaza se nově potvrdila u 11 780 lidí.

13:37

"Hudební výchova a tělocvik povolené zatím nebudou," upřesnil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle ministra je ale žádoucí například výuka venku.

13:33

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes potvrdil, že vakcína proti novému typu koronaviru by se do Česka měla dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. "Plánujeme koupit 5 milionů dávek od dvou různých výrobců. Očkování nebude povinné," doplnil ministr. Ministerstvo má vytipované skupiny obyvatel, které by vakcínu měly dostat jako první. Jde například o zdravotníky nebo seniory.

13:31

"Jsme pravděpodobně mírně za vrcholem epidemie," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Procento pozitivních testů je stále velké, ale klesá. Oproti minulému týdnu kleslo o 9 procent. Klesá i celkový počet nových případů," doplnil Blatný.

13:29

"V základních a středních školách budou od 18. listopadu možné prezenční individuální konzultace. Další otevírání škol bude záležet na epidemickém vývoji," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Máme k dispozici zahraniční modely šíření koronaviru ve školách, ale často jsou protichůdné," doplnil ho ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:27

Krajská Oblastní nemocnice Trutnov bude od čtvrtka opět testovat na nemoc covid-19 i samoplátce. Pomohly k tomu navýšení laboratorní kapacity a úbytek žádostí o provedení testu od pacientů poslaných na odběr lékaři či hygieniky. Vyšetřování samoplátců nemocnice dočasně pozastavila 20. října kvůli přetížení laboratoře i odběrného místa.

13:26

Starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO) má covid-19 a je v domácí izolaci. Nikdo z jeho spolupracovníků nemusí díky ochranným opatřením do karantény. Konvalinka to dnes uvedl na Facebooku.

"První příznaky jsem začal mít v pondělí nad ránem, zůstal jsem doma, abych nikoho nevystavil riziku nákazy. Díky tomu, že na úřadě dodržujeme ochranná opatření, nemusí nikdo z mých kolegů do karantény," uvedl Konvalinka. Výsledek testu se dozvěděl v úterý večer.

13:23

"Další základní hygienické pomůcky, jako jsou roušky a respirátory, do škol ministerstvo dodávat nebude," řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Tato povinnost i nadále náleží zřizovatelům," doplnil.

13:17

"Školní jídelny budou v provozu pro ty, co budou chodit do školy, ostatní si mohou oběd vyzvednout. Jíst by se ale nemělo přímo v prostředí jídelny," řekl dnes ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Fungovat budou také školní družiny," doplnil ministr.

13:16

"18. listopadu se do škol vrací žáci prvních a druhých tříd, přípravných tříd základních škol a žáci speciálních škol se vrací do výuky," řekl dnes ministr školství Robert Plaga (za ANO). "Vrátí se celé třídy, ale žáci budou muset mít roušku po celou dobu výuky, větší apel bude také na větrání. Děti z různých tříd by se ale neměly potkávat," doplnil Plaga

13:02

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se počátkem tohoto měsíce nacházelo 47 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 v klinickém hodnocení a 155 vakcín je v preklinickém testování. V poslední, třetí fázi klinických studií WHO uvádí deset vakcín. Česko má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od americké firmy Pfizer. Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca.

12:56

Případů nákazy koronavirem mezi policisty ve Zlínském kraji ubylo. K dnešku je v karanténě 84 policistů a občanských zaměstnanců policie, z toho 57 má nemoc covid-19. Před týdnem bylo v karanténě 145 pracovníků policie a 85 z nich mělo covid-19. V kraji pro policii pracuje přes 1300 lidí. Mezi hasiči naopak případů mírně přibylo. K dnešku bylo z celkem 500 pracovníků krajského hasičského sboru včetně občanských zaměstnanců 27 nakažených a dalších deset v karanténě, řekla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Minulou středu sbor evidoval 15 nakažených a dalších 21 lidí v karanténě.

12:35

Osamělí senioři se také letos dočkají vánoční nadílky organizované studentkami Univerzity Palackého v Olomouci. Dobročinný projekt s názvem Vánoce pro všechny má už pětiletou tradici. Letos bude podle zástupců zdravotnických zařízení ještě emotivnější kvůli osamění seniorů po zákazu návštěv kvůli nemoci covid-19. Loni se tímto způsobem podařilo obdarovat rekordních více než 300 lidí. Organizátorky projektu to dnes uvedly na on-line tiskové konferenci. Organizátoři se nechají otestovat na covid-19 a počítají při návštěvě zařízení i s veškerými ochrannými pomůckami.

12:35

V některých domovech pro seniory v Praze mají jejich klienti i zaměstnanci testování antigenními testy na odhalení nákazy covidem-19 za sebou. V jiných zařízeních v metropoli se čeká na dodávku testovacích sad.

"Testy došly včera (v úterý) ráno. Vůbec jsme nevěděli, že v tu chvíli dorazí, a najednou tu byl kurýr. Testy měly přijít 4. (listopadu), ale nikdo se poté neozval, kdy tedy dorazí. Nevím, co by se dělo, kdybych třeba ten den měla dovolenou. Krabice by tu mohla ležet a nikdo by se do ní nepodíval," řekla Tereza Zámrská, která je vedoucí domova pro seniory Slunné stáří v Praze 9.

12:00

Slovenská vláda kvůli koronavirové krizi prodloužila do 29. prosince nouzový stav, který v zemi platí od začátku října a původně měl skončit v sobotu. V platnosti zůstane zákaz shromažďování více než šesti lidí. Naopak usnesení kabinetu již nepočítá s omezením volného pohybu lidí, které se v současnosti vztahuje na osoby bez negativního výsledku testu na koronavirus.

11:56

Města ve Zlínském kraji musí mít místa pro karanténu bezdomovců s onemocněním covid-19. Krajská hygienická stanice nařídila všem 13 obcím s rozšířenou působností v kraji, aby vyčlenily objekt nebo objekty, které by se mohly využít k izolaci a karanténě lidí bez domova a také lidí, které policie vykáže ze společného obydlí. Opatření platí od čtvrtka 12. listopadu do odvolání, obce na to mají maximálně deset dní, uvádí se v opatření. Nákaza mezi bezdomovci se již dříve objevila ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Město pro ně vyčlenilo ubytovnu.

11:54

Policie ve Zlínském kraji zjistila od opětovného vyhlášení nouzového stavu od 5. října zatím 630 případů porušení nařízení proti šíření nemoci covid-19. Nejčastěji se jedná o chybějící roušky. Pokuty za tyto prohřešky jsou obvykle ve stokorunách. Policisté v kraji provedli od začátku nouzového stavu 16 000 kontrol zaměřených na dodržování vládních opatření. K 29. říjnu evidovali 262 porušení nařízení, před týdnem jich bylo v součtu 415.

11:50 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Navrácení žáků do škol má samozřejmě prioritu, obzvlášť první a druhé ročníky, deváté třídy a maturanti. Osobně jsem ale v postoji k rozvolňování opatření spíše opatrný," sdělil dnes ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání krizového štábu.

11:42

Český svaz pivovarů a sladoven dohromady s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR chce sjednotit hygienická pravidla v restauracích a umožnit tím jejich dřívější otevření. Připravují proto osvětovou kampaň s cílem, aby restaurace i jejich návštěvníci dodržovali všechny hygienické zásady jako například nošení roušek při pohybu mezi stoly.

11:42 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Křivka růstu se otáčí, ale situace je neustále komplikovaná. Podle mě je logické prodloužení nouzového stavu, minimálně 14 dní ještě potřebovat budeme. Zatím vyhlášená opatření ho potřebují, aby vůbec byla právně možná. Samozřejmě Poslanecká sněmovna je suverén a ta rozhodne," řekl předseda krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním jednání.

11:38 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Česká republika předá milion vyšetřovacích rukavic ze svých rezerv Francii, která o ně požádala," řekl dnes vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), "Zároveň se zásoba rukavic navýší o 45 milionu kusů," dodal.

11:35 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

"Kromě dvou polních nemocnic budou jako primární cíl pro odlehčení přetíženým nemocnicím sloužit státní lázeňská zařízení," řekl dnes po jednání krizového štábu vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). K dispozici budou v lázních tisíce lůžek pro lidi, kteří nevyžadují intenzivní péči.

11:26

Některá sociální zařízení měst v Pardubickém kraji stále nedostala slíbené sady k povinnému plošnému testování na koronavirus. Další s prověřováním klientů a personálu začala dnes. Testy již odhalily první nakažené.

11:24

Počet potvrzených nákaz ve Spojených státech v úterý znovu narostl o nejvyšší číslo od počátku šíření koronaviru. Univerzita Johnse Hopkinse ohlásila 136 325 nových případů, přičemž dosud bylo v jejím přehledu maximem necelých 128 500 z minulé soboty. Hlášeno je také přes 1400 nových úmrtí spojovaných s covidem-19, počet hospitalizovaných s touto nemocí je podle deníku The New York Times na dosud nejvyšší hodnotě.

11:11

 V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1481 potvrzených případů nemoci covid-19. Oproti pondělí, kdy přibylo zhruba 200 případů, je to nárůst. Klesl však mírně počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o 23 na 1013. Oznámila to dnes v tiskové zprávě vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo 22 úmrtí lidí v průměrném věku skoro 83 let z různých lokalit a bez vzájemné souvislosti.

10:50

"I přesto, že jinak vždy podporuji spíše šetření, musím rozpočet pro příští rok i přes jeho vysoký deficit podpořit," řekl dnes v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman. "Nesouhlasím se dvěma dny volna okolo 17. listopadu, jak navrhují odbory. V boji s ekonomickými dopady bychom se měli spolehnout na program Covid III," dodal prezident.

10:43

"Nevratné dávky a dotace by měly být časově omezené. Proto podporuji jednorázový příspěvek důchodcům nebo Pětadvacítku pro podnikatele v rozpočtu," řekl dnes v Poslanecké sněmovně prezident Miloš Zeman. "Nechápu, proč je taková diskuse okolo zrušení superhrubé mzdy, když podstata problému je ve výši daňové sazby. Snížit by se měla daň z příjmu, ale pouze na dva roky," dodal Zeman

10:39

Cílem žádosti o prodloužení nouzového stavu nebude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) další zpřísňování opatření proti covidu-19. Má naopak umožnit jejich řízené uvolnění. Řekl to dnes na tiskové konferenci pražského magistrátu k letošním oslavám 17. listopadu. Nouzový stav zatím platí do 20. listopadu, vláda bude sněmovnu žádat o jeho prodloužení. Kabinet bude jednat v pátek nebo v pondělí.

"Ve chvíli, kdy nebudeme mít možnost opatření uplatnit, a k jejich nařízení je nouzový stav potřeba, potom bychom se dostali do uvolňování neřízeného. A bylo by riziko, že i když se současná situace zdá být mírně optimistická, tak že bychom mohli situaci naopak zhoršit. A to by určitě na Vánoce nikdo nechtěl," řekl ministr.

10:40 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za posledních 24 hodin zemřelo po nákaze koronavirem 432 lidí, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Nově nakažených přibylo téměř 20 tisíc, uvedla s odvoláním na operativní štáb agentura Interfax. Na Ukrajině přibylo více než 10 600 nově infikovaných.

10:37

Česko má zájem o dva miliony dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od americké firmy Pfizer, připojilo se k evropské iniciativě. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vláda už dříve schválila odběr tří milionů dávek jiného druhu séra od firmy AstraZeneca. První vakcíny by se mohly do Česka dostat v první čtvrtině příštího roku, řekl ministr.

Česko se podle Blatného minulý týden připojilo k zatím nezávazné dohodě o dodávkách vakcíny, kterou sjednala Evropská komise. "Věříme, že tak, jak je to teď nastaveno, bychom měli mít v době, až bude vakcína k dispozici, kolem pěti milionů dávek," řekl. Zopakoval, že po obdržení vakcín by se měli jako první očkovat zdravotníci a senioři, cílem pak je proočkovanost populace 50 až 60 procent.

10:21

Mladý kreslíř Michal Pavlík tvoří na zdech u odběrových ambulancí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně graffiti s motivem koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. V budoucnu se graffiti šestnáctiletého studenta nejspíš objeví také u odběrového centra krevní banky, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Pavlík svůj výtvor nemocnici sám nabídnul. "U svaté Anny pracuje moje známá. Viděl jsem nějaké fotky starší budovy, ve které je odběrové covid centrum, a napadlo mě, že by mohlo být dobré ji trochu oživit. Tématem jsou viry covidu, zapletené v mém pojetí DNA," uvedl.

10:03

Tým šesti britských vojenských zdravotníků, kteří v Česku pomohou se zvládáním epidemie koronaviru, dorazí do Vojenské nemocnice Brno ve čtvrtek kolem poledne. Nemocnice už naplánovala, kde budou zdravotníci pomáhat. Na úvod je čeká seznámení se s nemocnicí.

Postup bude podle ředitele nemocnice Martina Stračára stejný, jako když nemocnice přijímá nového zaměstnance. "Máme plán, jak je rozmístíme po nemocnici. Na úvod s nimi uděláme kolečko po nemocnici, aby se s ní seznámili, ubytujeme je a dostanou magnetickou kartičku, aby mohli na oddělení," uvedl ředitel.

10:02

Ztráty fitness sektoru za poslední čtyři týdny přesáhly půl miliardy korun. Na hranici přežití se dostávají už i silná a velká fitness centra. Státní pomoc je nedostatečná a pomalá. Kompenzace z jara pomohly v průměru s necelou třetinou nákladů. Pro záchranu odvětví je nutná plošná i specifická podpora vlády. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká komora fitness.

Aktuální průzkum komory ukázal, že ve druhé vlně pandemie koronaviru provozovatelé fitness nedostali žádnou podporu. Až nyní někteří dostávají na účty schválené dotace z jara. Přitom finanční rezervy fitness centra podle komory vyčerpala už na jaře.

10:01

Pokud se bude epidemie koronaviru vyvíjet jako dosud, mohli by se žáci prvních a druhých tříd vrátit do škol 18. listopadu. České televizi to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svolali na dnešek k návratu dětí do škol tiskovou konferenci, která se koná ve 13:15 v Poslanecké sněmovně.

09:10

V Olomouckém kraji přibylo v úterý 329 potvrzených nákaz novým koronavirem. Je to nejnižší hodnota denního přírůstku od 18. října, kdy bylo v kraji zaznamenáno 228 nových nákaz. Ve srovnání s minulým úterkem je úterní počet potvrzených případů covidu-19 nižší o 508. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

09:09

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 555 případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v pondělí, kdy bylo 470 nově nakažených, proti minulému úterý je to však výrazně méně, před týdnem bylo 972 nových případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie 29 961 nakažených, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

08:48

V Ústeckém kraji přibylo za úterý 764 osob s pozitivním testem na covid-19. Je to o 453 více než o den dříve. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Více případů bylo naposledy za pátek. V regionu pokračuje rozvoz testů do sociálních zařízení, s odběrem vzorků pomáhají hasiči.

07:30

Německo za posledních 24 hodin oznámilo dalších 18 487 případů nákazy koronavirem, tedy o zhruba 3000 více než o den dříve. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. V porovnání s předchozí středou je dnešní statistika mírně vyšší, nedosahuje však dosud nejhoršího denního přírůstku z minulé soboty.

06:53

V Praze v úterý přibylo 582 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání s pondělím byl denní přírůstek zhruba o 200 případů vyšší, proti minulému úterý ale o téměř 300 nižší. Hlavní město je nyní nákazou nejméně zasaženým regionem v zemi, aktuálně nakažených má méně než 14 000. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:08

Rychlost šíření nákazy v Česku v posledních dnech zvolňuje, spolu s tím stagnoval počet hospitalizovaných. Podle posledních údajů ministerstva péči v nemocnici vyžadovalo 8059 nakažených, z toho 1191 bylo v těžkém stavu.

Stále ale rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za úterý jich ministerstvo uvádí 109, čísla z posledních dnů ale obvykle při pozdějších aktualizacích vzrostou. Minulé úterý zemřelo 244 pacientů s koronavirem, což bylo nejvíc v jednom dni od počátku epidemie.

06:00

Laboratoře v Česku v úterý potvrdily dalších 9016 případů nemoci covid-19. Proti pondělí jich bylo zhruba o 3000 více, ale přibližně o 3000 méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Počet úmrtí s koronavirem se od pondělní večerní aktualizace zvýšil o 60, od začátku epidemie tak zemřelo 5323 lidí. Aktuálně nakažených je 147 084, většina s lehkým průběhem nemoci.

05:45

Cestovní kanceláře (CK), agentury a průvodci mohou od dnešního poledne žádat o dotaci z programu COVID podpora cestovního ruchu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které program připravilo, na něj ze svého rozpočtu vyčlenilo 500 milionů korun. Zájemci o podporu budou moci žádosti podávat do 11. ledna do 12:00.

05:30

Aktuální problémy související s koronavirovou epidemií v Česku dnes projedná Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v úterý řekl, že kvůli vývoji epidemie očekává další žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. V Česku platí od 5. října a poslanci ho zatím umožnili kabinetu prodloužit do 20. listopadu.

21:54

Některé malé děti v Británii během pandemie covidu-19, kvůli které se zavřely školy i školky, ztratily základní dovednosti, jako je jíst nožem a vidličkou nebo používat toaletu. Vyplývá to z informací vládního úřadu pro dohled nad školstvím Ofsted.

21:46

Slibné prvotní výsledky při vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 v úterý oznámila i kanadská společnost Medicago. V tuto chvíli má za sebou první fázi klinických testů. Všichni testovaní si podle prohlášení společnosti vytvořili dobré množství protilátek. Nyní by vývoj měl postoupit do další fáze. 

21:39

Dnešní testy na koronavirus odhalily v české fotbalové reprezentaci před středečním přípravným utkáním v Německu druhého nakaženého hráče. V Lipsku se už nezúčastnil předzápasového tréninku a je v izolaci na hotelu. Po pondělních vstupních odběrech měl pozitivní výsledek sparťan David Pavelka.

21:04

Švédsko od pátku zaznamenalo 15 779 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Počet infikovaných v posledních dvou týdnech roste a země se v nejpostiženějších a hustě obydlených regionech dostala na hranici testovacích kapacit, píše dnes agentura Reuters. Sousední Norsko mezitím povolalo na pomoc při ochraně hranic armádu.

21:03

Počet lidí nakažených koronavirem, kteří zemřeli, překročil v Evropě hranici 300 000. Vyplývá to z dnes večer zveřejněných propočtů agentury Reuters. V Evropě žije jen deset procent světové populace, ale počet zemřelých na tomto kontinentu představuje čtvrtinu z 1,2 milionu případů úmrtí pacientů s koronavirem na celém světě.

21:02

V jižních Čechách zemřelo za posledních 24 hodin 16 seniorů s koronavirem. Hygienici v kraji potvrdili k dnešnímu večeru 707 nových případů nemoci covid-19. Laboratoře otestovaly 1652 vzorků. Aktuálně pozitivních je v kraji 10 360 lidí.

20:19

Redakce Aktuálně.cz se rozhodla pomoci tím, že zprostředkuje nemocnicím kontakt na zájemce. Pokud chcete pomáhat, můžete využít tento rozcestník, který je pravidelně aktualizován. Nemocnice, jež hledají personál, se mohou obrátit na [email protected]

20:09

Nejvyšší denní bilanci úmrtí od května v úterý zaznamenala Británie, kde s covidem-19 zemřelo dalších 532 pacientů. Dnešní bilance oproti včerejšímu dni, kdy bylo oznámeno 194 zemřelých, prudce vzrostla. Podle agentury Reuters však může nárůst souviset s opožděnými registracemi oznámených úmrtí z víkendu.

19:35

I přes aktuální snižování počtu zjištěných případů nákazy novým typem koronaviru je nutné počkat s případným rozvolňováním vládních opatření. Rizikem je přetrvávající vysoké procento pozitivních testů, které se pohybuje kolem 30 procent. Shodli se na tom odborníci při dnešní diskusi vědců Nadačního fondu Neuron o současné koronavirové pandemii. Stát by podle nich měl zapracovat především na lepším trasování nakažených.

19:01

Do dnešních 18 hodin laboratoře potvrdily už 4981 případů, což je asi o 2600 více než za stejnou dobu v pondělí a zhruba o 1800 méně než minulé úterý do večera. Do statistik přibylo dnes také 189 úmrtí s koronavirem, celkem zemřelo 5263 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

19:00

Na Vysočině zemřelo v posledních 24 hodinách 17 lidí, u nichž se prokázal covid-19. Počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí v kraji od jara stoupl na 262. Vyplývá to z údajů, které k dnešním 18:15 zveřejnila krajská hygienická stanice. Od pondělního podvečera potvrdily testy na Vysočině 609 nových případů nemoci, ve stejné době se uzdravilo 463 lidí.

18:59

Pařížská prokuratura vyšetřuje stovky stížností Francouzů kvůli reakci úřadů na první vlnu pandemie koronaviru, která zemi zasáhla na jaře. Vyšetřování se zaměří na to, zda veřejní činitelé mimo jiné neohrozili lidské životy, informovala dnes agentura Reuters. Vyšetřovatelé budou zkoumat dopad rozhodnutí úřadů na veřejnost, zdravotníky, zaměstnance veřejné správy a na ty, kteří se infikovali nebo zemřeli s nemocí covid-19.

18:54

Nová regulace zdravotnických prostředků, která má přispět k jejich větší bezpečnosti, je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. K poslaneckým pozměňovacím návrhům patří elektronizace poukazů na tyto prostředky. Jejich elektronické předepisování by bylo dobrovolné, možnost listinné formy by tak byla zachována. Předlohu by poslanci mohli schvalovat v prosinci.

18:36

V Itálii za poslední den zemřelo dalších 580 lidí s koronavirem, což je podle agentury Reuters nejvíce od 14. dubna, kdy se bilance zvýšila o 602 mrtvých. Počet nakažených za posledních 24 hodin vzrostl o 35 098, což oproti 25 271 případům ohlášeným v pondělí znamená strmý nárůst.

18:04

Radnice Prahy 1 znovu odpustí podnikatelům ve svých nebytových prostorech, které postihla vládní opatření, až polovinu nájmu po dobu šesti měsíců. Radnice v pondělí vypsala záměr, který dnes vzali na vědomí zastupitelé městské části. Týkat se to bude stovek provozoven, které poskytují služby občanské vybavenosti, a dále stravovacích podniků a kulturních zařízení. Radnice tím přijde až o 70 milionů korun, na jaře v důsledku odpuštění nájmů přišla o 40 milionů korun.

17:48

Firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset podat až do konce června příštího roku insolvenční návrh. Počítá s tím novela, kterou v úterý opětovně schválila Sněmovna. Odmítla úpravu Senátu, který se postavil proti zrušení povinného souhlasu věřitelů s prodloužením ochranného moratoria u insolvenčních návrhů. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

17:47

Novou mluvčí ministerstva zdravotnictví bude Barbora Peterová, která dosud působila jako mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Peterová potvrdila informaci, kterou v úterý zveřejnil Zdravotnický deník. Dosavadním mluvčím ministerstva byl Jan Brodský.

Peterová ČTK řekla, že na ministerstvu bude působit od středy 11. listopadu. Bude pomáhat ministrovi Janu Blatnému (za ANO), který do úřadu nastoupil na konci října.

17:45

Plzeňský Prazdroj vymění zdarma restauracím a hospodám veškeré prošlé pivo za čerstvé a zlikviduje jej na vlastní náklady. Stejně to provedl na jaře. Zároveň jim poskytuje poradenství, jak získat prostředky z programů státní podpory. Pivovar dále odložil splatnost veškerých faktur až na období po koronaviru. Řekl to obchodní ředitel Prazdroje Tomáš Mráz. Odbyt sudového piva v hospodách se meziročně snížil na pět procent, prodej čepovaného piva z okénka nabízí asi 11 procent restaurací a hospod.

17:43

Pohřbů na jižní Moravě v posledních týdnech přibylo, největší komplikaci pro pohřební služby na jihu Moravy ale představuje omezení počtu účastníků pohřbu na 10 lidí kvůli pandemii koronaviru. Řekli to zástupci několika pohřebních služeb z celého kraje. Někteří z nich označili vládní opatření za nesmyslné.

Většina oslovených pohřebních ústavů se shoduje na tom, že od října je více pohřbů, než je obvyklé. "Přibližně od konce října pohřbů přibylo, odhaduji tak o polovinu. Bohužel převládají pohřby bez obřadu, což je následek vládního opatření, které zakazuje účast většího počtu osob, než je deset. To je nedůstojné. Po obchodě může klidně chodit stovka lidí a nejbližší rodina se nemůže přijít rozloučit se zemřelým," poznamenal spolumajitel pohřební služby Pieta v Hodoníně Michal Štěpanovský.

17:41

Část domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení v úterý obdržela sady k plošnému testování na koronavirus. V ostravském zařízení Iris tak už mohli s testováním začít. Jinde ale na testovací sady stále marně čekají. Například v Královéhradeckém kraji je obdržela zhruba třetina zařízení a v Plzeňském kraji je dopoledne neměli v žádném z oslovených domovů pro seniory.

17:17

Kraje nedostanou ze státního rozpočtu příspěvek 300 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů. Sněmovna v úterý odmítla příslušný pozměňovací návrh Senátu. Senátoři ho chtěli vložit do návrhu zákona o výplatě příspěvku podnikatelům, kterým vláda v důsledku epidemie omezila nebo znemožnila podnikání. Sněmovna tuto předlohu stvrdila v původně schváleném znění a nyní ji dostane k podpisu prezident.

16:57

Česká pošta začala roznášet na 185 000 adres roušky a respirátory pro zdravotně postižené. Vláda o tom, že část invalidních důchodců a děti s průkazem postižených dostanou ochranné prostředky, rozhodla v polovině října. Lidé nemusí na poštu, vše dostanou do svých domovních schránek. Pět roušek a respirátor jsou balené do ochranných obalů, roznášeny budou spolu s návodem na použití v obálce.

16:53

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze pomáhají od úterka svým českým kolegům se zvládáním covidu-19 vojenští lékaři z Německa. Informoval o tom na twitteru německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. 

16:36 Vlajka Ruské federace.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin ohlásil dvouměsíční noční uzavření barů a klubů. Zavřou se také muzea a galerie, sportovní utkání se uskuteční bez diváků. V Rusku již několik dní v řadě evidují přes dvacet tisíc pozitivně testovaných, Moskva patří stejně jako v jarní první vlně k nejhůře zasaženým oblastem.

16:33

Poradci německé vlády zlepšili odhad letošního vývoje ekonomiky země. Podle takzvané "rady moudrých" se německý hrubý domácí produkt (HDP) letos sníží o 5,1 procenta, tedy zhruba jako za globální finanční krize v roce 2009. Jejich odhad je tak příznivější než prognóza samotné německé vlády - ta počítá s poklesem hospodářského výkonu země o 5,5 procenta. Rada moudrých je optimistická kvůli výraznému letnímu oživení a zohledňuje i fakt, že současná omezení, která si vyžádala nová vlna pandemie, se nedotkla německého průmyslu. Ještě v létě přitom pětičlenný poradní orgán svůj odhad upravoval směrem dolů. Tehdy počítal s poklesem HDP mezi šesti a sedmi procenty.16:18

Brazílie pozastavila klinické testy čínské vakcíny proti covidu-19 vyvíjené firmou Sinovac. Důvodem je "vážný nepříznivý" incident. Oznámil to místní úřad pro kontrolu léčiv Anvisa. Vakcínu CoronaVac vyvíjí čínská farmaceutická firma Sinovac a v Brazílii ji testuje ústav Butantan, který sídlí v Sao Paulu. Po oznámení o zastavení klinických testů ústav uvedl, že je rozhodnutím dohledového úřadu překvapen. Podle lékové agentury Anvisa se vážný incident u člověka, který se účastnil klinických testů, objevil již v říjnu. Proč o něm informoval až nyní, ale úřad nesdělil. Kromě Brazílie se vakcína čínské firmy Sinovac testuje také v Turecku a Indonésii. Žádná z těchto zemí zatím pozastavení klinických testů neoznámila.

16:09

Vedení pražského magistrátu rozšířilo seznam profesí, u kterých budou vybraná školská zařízení povinna zajistit péči o děti ve věku od tří do deseti let. Jde například o kurýry či doručovatele, pracovníky ve svozu komunálního odpadu nebo zajišťující dodávky elektřiny, tepla a zemního plynu. Sdělil to v úterý mluvčí magistrátu Vít Hofman. Seznam profesí byl rozšířen formou tzv. nařízení primátora. Kvůli pandemii nemoci covid-19 jsou již několik týdnů uzavřeny všechny školy.

15:38

Do prvních jihomoravských domovů pro seniory dorazily testy pro testování zaměstnanců a klientů na koronavirus. Řekl to náměstek hejtmana a krajský radní pro zdravotnictví Marek Šlapal (ČSSD).

15:30

Unikátní technologie lůžek ohlídá rizika hrozící pacientům a upozorní na ně personál. Vznikla letos v rámci platformy v nově rozšířeném vývojovém centru výrobce zdravotnických lůžek Linet v Želevčicích na Kladensku. Firma tak přidala do nabídky první digitální produkt, uvedl technický ředitel Linetu Vít Karvay.

14:57

Oslovené sociální ústavy v Plzeňském kraji zatím nedostaly antigenní testy k plošnému testování seniorů a zaměstnanců na covid-19. Čekají je ve čtvrtek nebo v pátek. Sankce za to, že nezačnou od středy, podle ministerstva práce a sociálních věcí, nebudou. Zatím se nám nikdo neozval, řekli v úterý shodně ředitelé tří domovů. Podle mluvčí kraje Aleny Marešové firma Avenier pověřená distribucí testů postupně kontaktuje poskytovatele služeb a domlouvá rozvoz přímo s nimi.

14:24

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 841 nakažených koronavirem. Je to více než v neděli, kdy bylo 627 pozitivně testovaných. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO) zveřejnil na svém facebookovém profilu. Situace ve zdravotnictví je ale podle hejtmana stabilní.

13:49

Nižší denní počty vypovídají o tom, že se málo testuje, říká Jan Trnka, biochemik z Centra pro modelování biologických a společenských procesů.

13:28

V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 312 nových případů koronaviru, to je o dvě třetiny méně než minulé pondělí a nejnižší pondělní přírůstek za poslední čtyři týdny. Minulé pondělí se do krajských statistik zapsalo 985 nových případů, což byl druhý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo virem 23 618 lidí a zemřelo 273 lidí, kteří měli covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

13:15

Evropská komise se dohodla na dodávkách mnohoslibné vakcíny proti koronaviru od firem BioNTech a Pfizer. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na zdroje z komise. Smlouva má být uzavřena ve středu. Podle deníku Bild, který o dohodě informoval jako první, si má EU smluvně zajistit 200 milionů dávek s možností rozšíření o dalších 100 milionů.

"Vyjednávání s farmaceutickým průmyslem jsou uzavřena," potvrdily dnes zdroje DPA. "Smlouva je v suchu," cituje agentura. 

13:14 Vlajka Ruské federace.

Všechny vakcíny proti koronaviru vyvinuté v Rusku jsou účinné a bezpečné pro pacienty. Rusko brzy zaregistruje třetí očkovací látku. "Jsou účinné, protože lidé, kteří přišli do kontaktu s nositeli viru, neonemocní či mají jen příznaky v nejslabší podobě. To jsou už prokázané skutečnosti," řekl prezident Vladimir Putin.

Rusko zaregistrovalo dvě vakcíny proti covidu-19 a třetí projde registrací v blízké době, řekl Putin novinářům v jihoruském Soči. Vyjádřil rovněž souhlas s tím, aby se ruské vakcíny staly veřejným vlastnictvím, k němuž budou mít přístup lidé z celého světa. Na dodávkách své vakcíny je proto Rusko připraveno spolupracovat se všemi zeměmi. Putin již dříve uvedl, že k masovému očkování ruského obyvatelstva úřady patrně přikročí do konce tohoto roku.

Část expertů se k ruským vakcínám s ohledem na údajně netransparentní výsledky testování staví skepticky.

13:09

Do Česka v noci na úterý dorazil tým šesti britských zdravotníků, kteří pomohou českým kolegům ve zvládání epidemie nového koronaviru. Zapojí se do práce v brněnské vojenské nemocnici. ČTK a České televizi to po dnešním přivítání zdravotníků v Praze řekl náměstek ministra obrany Jan Havránek. Úvodního setkání se zúčastnil i britský velvyslanec Nick Archer.

Vysláním zdravotnického týmu Velká Británie odpověděla na žádost České republiky o pomoc v boji proti epidemii. Čeští představitelé o ni požádali spojence z Evropské unie i z NATO.

13:00

Oslavy 17. listopadu budou mít kvůli pandemii koronaviru skromnější podobu. Řada aktivit se uskuteční on-line, některé se ale i přes panující omezení pohybu lidí budou konat v ulicích. Za dodržení hygienických nařízení bude možné položit svíčku na Albertově, kde ale nebude tradiční pódium a projevy. Prahou také projde maskovaný průvod, který ale bude mít jen dvě desítky účastníků.

Loňské oslavy výročí 30 let sametové revoluce v Praze.
Loňské oslavy výročí 30 let sametové revoluce v Praze. | Foto: Jakub Plíhal
12:57

V plzeňských ulicích během epidemie výrazně přibylo cyklistů. Podobně jsou na tom podle Dominiky Lenthárové ze spolku Plzeň na kole další města v České republice. Lenthárová řekla, že například v Praze počet cyklistů vzrostl o 39 procent a jako dopravní prostředek do práce kolo využívá v posledních týdnech až o 60 procent lidí víc. Spolek Plzeň na kole podporuje cyklodopravu a usiluje o kvalitnější infrastrukturu.

12:45

Festival krátkých filmů Brněnská šestnáctka se letos uskuteční on-line na platformě Aerovod. Původně se měl konat v říjnu, kvůli šíření koronavirové nákazy pořadatelé hledali nový termín. V úterý oznámili, že virtuální festival bude 2. až 6. prosince. Zakoupené akreditace zůstávají v platnosti.

12:39

Karlovarský kraj požádal vládu o 60 vojáků, kteří by mohli pomáhat při zvládání epidemie koronaviru v kraji. Vojáci by doplnili personál v nemocnicích a v dalších zdravotnických zařízeních. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kubise (ANO) je situace zejména v nemocnicích z hlediska personálu dramatická. Vypomáhají v nich už studenti nebo dobrovolníci.

12:38

V jihlavském krematoriu stoupá od října počet žehů. Obvykle se jich za měsíc uskutečňuje 160 až 170, v prvních pěti pracovních listopadových dnech už bylo 105 žehů. Přibližně 90 procent zemřelých bylo pozitivních na nemoc covid-19, řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. V Jihlavě je jediné krematorium na Vysočině.

12:33 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Kvůli vývoji epidemie koronaviru bude vláda muset Sněmovnu opět požádat o prodloužení nouzového stavu, uvedl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Novinářům v úterý řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby do připravované tabulky protiepidemických opatření doplnil, zda daná opatření nouzový stav vyžadují.

12:25

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý komunikoval s dalšími světovými politiky, vyměňovali si zkušenosti ohledně epidemie. Situace je podle něj složitá, ale zlepšuje se. Schůzku svolal rakouský kancléř Sebastian Kurz.

12:19

Vedoucí vědeckého týmu Marek Petráš Aktuálně.cz řekl, že s pokračováním projektu nepočítá.

12:04

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 189 potvrzených případů nemoci covid-19, uvedla v úterý v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Je to nejmenší nárůst za poslední týdny. O 76 se snížil počet hospitalizovaných, v nemocnicích v kraji leží 1036 lidí s koronavirem. V předešlých dnech až na výjimky počet hospitalizovaných narůstal. Na druhé straně s nemocí zemřelo 48 lidí, číslo obsahuje i některé dodatečné případy z víkendu.

11:52

Maďarsko dnes oznámilo 103 úmrtí souvisejících s covidem-19 za uplynulý den, informuje agentura Reuters. Zatím nejvyšší počet zemřelých, 107, země ohlásila v sobotu. Nově se nakazilo 4140 lidí. Počet hospitalizovaných v Maďarsku se zvýšil na 6153 osob a 461 z nich je připojeno na ventilátor, což je zatím od začátku šíření koronaviru nejvíce. 

10:57

Dlouholetý palestinský politik a vyjednavač Saíb Irikát zemřel na covid-19. Pětašedesátiletému diplomatovi, který v devadesátých letech za Palestince vyjednával mírovou dohodu s Izraelem, nepomohla ani léčba v nemocnici v Tel Avivu. V minulosti prodělal transplantaci plic.

Irikát byl blízkým spolupracovníkem bývalého šéfa Organizace pro osvobození Palestiny Jásira Aráfata a v posledních letech poradcem prezidenta Mahmúda Abbáse.

11:32

Mikrobiologická laboratoř Nemocnice AGEL Prostějov ztrojnásobila původně plánovaný denní počet vyšetření vzorků na koronavirus, aby pokryla rostoucí poptávku po testování. Odborníci v prostějovské laboratoři minulý týden vyšetřili téměř 4000 vzorků na covid. V některých dnech je pozitivní každý druhý. Sdělila to primářka oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov Ivana Kohnová.

10:46 Vlajka Ruské federace.

Přírůstky nově nakažených koronavirem v Rusku a na Ukrajině jen těsně zaostaly za dosavadními maximy. Ruské úřady zaznamenaly bezmála 21 tisíc infikovaných, což je o několik set méně než rekordních 21 798 z pondělí. Na Ukrajině za posledních 24 hodin přibylo téměř 10 200 nakažených, rekord z minulé soboty je 10 746 případů.

10:21

V Olomouckém kraji přibylo v pondělí dalších 555 lidí s pozitivním testem na covid-19. Ve srovnání s víkendem, kdy se však méně testuje, je to přibližně o 150 až 200 případů více, ale v porovnání s předchozím týdnem počty klesají. Minulé pondělí onemocnělo novým typem koronaviru 688 lidí. 

09:46

Z programu Navzdory, který v nadačním fondu Credo vznikl na jaře kvůli epidemii koronaviru na podporu rodin, bylo ve Zlínském kraji podpořeno již přes 500 dětí v nouzi. Od vzniku programu přišlo více než 300 žádostí a program rodinám uvolnil už téměř tři miliony korun. Aktuálně se koná třetí kolo, nejčastěji o pomoc v prvních dvou vlnách programu žádaly matky samoživitelky a rodiče pečující o handicapované dítě, sdělila zástupkyně programu.

09:43

První domovy pro seniory v Olomouckém kraji již obdržely slibované antigenní testy, které začali distributoři rozvážet po celé republice. Další sociální zařízení na ně stále ještě čekají, otestovat přitom musí i několik set seniorů. Podle zjištění některé domovy na nařízení vlády nečekaly a kvůli ochraně svých klientů se do testování pustily na vlastní náklady samy již před několika týdny.

09:35

V Ústeckém kraji přibylo v pondělí 311 potvrzených nákaz koronavirem, v neděli to bylo o 191 více. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Od počátku epidemie se v regionu nakazilo 26 783 lidí, nejméně 12 267 se z nemoci vyléčilo a 144 pacientů s nemocí zemřelo. Zařízení poskytující sociální služby dostanou antigenní testy k plošnému testování zaměstnanců a klientů do konce týdne. Řekla to Petra Lafková, vedoucí krajského odboru sociálních věcí.

09:16

V Karlovarském kraji může začít plošné testování klientů a zaměstnanců na covid-19 v zařízeních sociální péče. Dodávku testovacích sad dostaly některé pobytové sociální služby v pondělí odpoledne. Testování si teď budou organizovat jednotlivá zařízení podle svých možností, informovala novináře mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

09:15

Společnost Avenier do pondělní půlnoci rozvezla testy k plošnému testování na koronavirus do 440 domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení, pro která jsou nakoupené testovací sady určeny. Podle čerstvých údajů by mělo jít až o 2000 zařízení. "Od rána pokračujeme tak, abychom v rámci smluvních podmínek zajistili včasnou dodávku testů do všech zařízení," řekl Martin Nesrsta z Avenieru, který má distribuci testů na starosti. Spuštění nařízeného testování v pobytových sociálních službách by se mělo stihnout do středy, do víkendu chyběla smlouva se zdravotními pojišťovnami.

08:58

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 470 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v neděli, kdy bylo 365 nově nakažených, ale méně než minulé pondělí, kdy přibylo 575 případů nákazy. V kraji je od začátku epidemie 29 407 nakažených, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

07:39

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 357 potvrzených případů koronaviru. Je to o 21 méně než před týdnem a nejméně v pracovním dnu od 12. října, kdy bylo v kraji pozitivně testováno na covid 170 lidí, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

07:38

V Německu v pondělí přibylo 15 332 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je zhruba o dva tisíce více než v neděli, informoval dnes Institut Roberta Kocha. S covidem-19 zemřelo za den dalších 154 lidí.

07:05

Hygienici v pondělí v Praze odhalili 387 případů koronaviru, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Aktuálně nakažených v hlavním městě ubylo pod 15 000, počet úmrtí dál vzrostl na 546. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Praha je nyní nákazou nejméně zasaženým regionem.

Pondělní přírůstek je ve srovnání pracovních dnů nejnižší od 29. září, kdy bylo odhaleno 353 případů nákazy. Ještě nižší byl nedělní počet 201 nově nakažených, jejich množství ale o víkendu snižuje menší intenzita testování.

06:30

Americký prezident Donald Trump obvinil firmu Pfizer, že schválně zveřejnila výsledky rozsáhlé klinické studie své vakcíny proti covidu-19 až po amerických prezidentských volbách. V sérii tweetů kritizoval i Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

"FDA a demokraté nechtěli, abych dosáhl vakcínového vítězství před volbami, a proto to přišlo o pět dní později - jak jsem celou dobu říkal," uvedl prezident na Twitteru.

V čele FDA stojí Stephen Hahn, kterého do funkce jmenoval prezident Trump, upozornila agentura DPA.

06:25 Vlajka Brazílie

Brazílie pozastavila klinické testy čínské vakcíny proti covidu-19 vyvíjené firmou Sinovac. Důvodem je "vážný nepříznivý" incident, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřad pro kontrolu léčiv Anvisa.

Vakcínu CoronaVac vyvíjí čínská farmaceutická firma Sinovac a v Brazílii ji testuje ústav Butantan, který sídlí v Sao Paulu. Po oznámení o zastavení klinických testů ústav uvedl, že je rozhodnutím dohledového úřadu překvapen.

06:06

V pondělí v Česku přibylo 6048 případů koronaviru, zhruba o 3200 méně než před týdnem. Při srovnání přírůstků ve všedních dnech je to nejméně za čtyři týdny.

Nakažených je aktuálně víc než 155 000 lidí, v nemocnicích je zhruba 7800 z nich. Počet úmrtí s nemocí covid-19 překročil 5000. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:00

Poslanci by dnes měli znovu hlasovat o příspěvcích drobným podnikatelům, které zasáhly vládní omezení související s epidemií nového koronaviru. Senátoři vrátili poslancům s úpravami také změny některých pravidel insolvencí a exekucí. Vláda je předložila rovněž kvůli covidu-19. Schůze dolní komory pokračuje od odpoledne.

20:50

V Jihočeském kraji zemřelo za poslední dva dny 29 pacientů s koronavirem. Od března s covidem v regionu zemřelo 209 lidí. Informovala o tom ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:39

Plzeňští radní dnes odmítli karanténní místo pro bezdomovce, které už bylo připravené v prázdné budově bývalé školy a konzervatoře v městské části Doubravka. Proti projektu se v minulých dnech postavilo v petici přes 1000 obyvatel čtvrtého městského obvodu. Náhradní objekt město nemá, řekl vedoucí odboru bezpečnosti města Aleš Průša. Krajská hygienická stanice může kdykoliv v příštích dnech zřízení místa nařídit, zatím to ale neudělala.

19:32

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku zemřelo od začátku epidemie s onemocněním covid-19 více než 5000 lidí. Za dnešek stoupl počet úmrtí zatím o 65 na celkem 5028. Od začátku listopadu zemřelo s koronavirem přes 1600 lidí. V nemocnicích je podle posledních údajů 7787 lidí s covidem, stav 1200 z nich je těžký. Za dnešek do 18:00 prokázaly testy covid ve 2354 případech. Je to o 200 případů méně než v neděli za stejnou dobu a o 1700 méně než minulé pondělí. 

Systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření na základě epidemické situace, který připravuje ministerstvo zdravotnictví jako takzvané rizikové skóre, bude mít dvě úrovně. První formou tabulky určí míru omezení obecně, hotová by měla být během úterý. Druhá úroveň rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech a resortech.

Vláda schválila návrh krizové novely vysokoškolského zákona, která má i v roce 2021 a dál umožnit v případě mimořádné situace ve vysokých školách učit na dálku, upravit harmonogram studia či podmínky a termíny přijímacích zkoušek.

Spojené státy v neděli jako první stát na světě překonaly hranici deseti milionů pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie. S odkazem na svoje statistiky o tom informovala agentura Reuters.

Nákaza koronavirem se v Německu v uplynulých 24 hodinách potvrdila u 13 363 lidí a dalších 63 lidí tam s onemocněním covid-19 za tu dobu zemřelo. Minulé pondělí hlásilo Německo 12 097 nově nakažených.

19:20

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo přes 417 000 lidí, 5028 jich zemřelo. Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí je ČR podle počtu nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulý týden celosvětově na třetím místě (nejhůře je na tom Andorra). Podle počtu úmrtí k počtu obyvatel za uplynulý týden je Česko stále nejhorší (druhá je Belgie, třetí Bosna a Hercegovina). Na první místo se ČR dostala koncem předminulého týdne.

Pět zemí s nejvíce úmrtími na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní:

zeměpřípady celkemúmrtí celkempřípadů celkem na 100 000 obyvatelúmrtí celkem na 100 000 obyvatel
Česká republika63 925120459711,25
Belgie49 56210644339,29
Bosna a Hercegovina10 9182623317,94
Slovinsko95121464577,02
Arménie14 0181894746,39

Zdroj: ECDC; nakit.cz/koronadata

19:06

Nevíme, kdy testy dostaneme. Původní termíny nestihneme, zní ze sociálních ústavů.

 

19:05

Provozovatelé krizových linek budou moct do konce listopadu požádat ministerstvo práce a sociálních věcí o financování nákladů na zvýšený provoz kvůli covidu. Rozhodla o tom dnes vláda, když jednala o opatřeních, která mají pomoci lidem psychicky zvládat epidemii koronaviru. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády.

19:04

Na Vysočině stoupl počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 od nedělního podvečera o 11. Od jara v tomto kraji zemřelo 245 lidí, u nichž se onemocnění prokázalo. Aktuální údaje k dnešním 18:15 zveřejnila krajská hygienická stanice. Počet nově prokázaných případů nemoci stoupl na Vysočině za 24 hodin o 358, což byl nejnižší denní nárůst v posledních třech týdnech. Vyléčení dnes hygienici potvrdili u 467 lidí.

18:55

Nařízené testování klientů a personálu se do středy ve většině domovů pro seniory či postižené zahájit nestihne. Zařízení zatím nedostala testovací sady a čekají na ně. Rozvoz materiálu začal dnes. Poskytovatelé péče proto žádali o odklad termínu a stanovení jasných pravidel postupu. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není ale nutné nařízení měnit a domovy začnou s pravidelným testováním, až testy budou mít.

18:50

Pandemická situace v Plzeňském kraji se zřejmě obrací k lepšímu. Shodli se na tom na dnešním jednání krajského krizového štábu zástupci krajské hygienické stanice, nemocnic, záchranářských složek a krajského úřadu. Vývoj epidemie koronaviru se zlepšuje, klesá i podíl pozitivních výsledků v celkovém množství testů. Dostačující jsou zatím kapacity lůžek v nemocnicích i odběrových míst, naopak mírně přibývá pacientů, kteří potřebují intenzivní péči.

18:29

Nákupem dárkových předmětů nebo permanentek mohou lidé podpořit Botanickou zahradu hlavního města Prahy v době, kdy je pro návštěvníky z usnesení vlády uzavřená, sdělila mluvčí zahrady Klára Hrdá. Zahrada, která je příspěvkovou organizaci hlavního města, očekává ztráty ve výši asi devíti milionů korun.

"Nabídku si můžete prohlédnout na webu www.botanicka.cz a posléze objednat e-mailem na adrese [email protected] Objednávky odešleme na dobírku nebo vystavíme fakturu a po jejím uhrazení zašleme na zadanou adresu," uvedla Hrdá s tím, že po domluvě je možností i osobní odběr v prostorách botanické zahrady.

18:16

V Česku zemřelo od začátku epidemie s onemocněním covid-19 více než 5000 lidí. Za dnešek stoupl počet úmrtí zatím o 65 na celkem 5028. Od začátku listopadu zemřelo s koronavirem přes 1600 lidí. V nemocnicích je podle posledních údajů 7787 lidí s covidem, Stav 1200 z nich je těžký. Vyplývá to z aktualizovaných statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Za dnešek do 18:00 prokázaly testy covid ve 2354 případech. Je to o 200 případů méně než v neděli za stejnou dobu a o 1700 méně než minulé pondělí. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku nakazilo přes 417 000 lidí. Nadpoloviční většina z nich už se uzdravila, aktivních případů je přibližně 168 000.

18:16

Itálie za poslední den ohlásila 25 271 nových případů nákazy koronavirem, o sedm tisíc méně než za předchozí den. Agentura ANSA upozorňuje, že se ale také v menší míře testovalo. Počet úmrtí s covidem-19 mírně stoupl, za poslední den zemřelo 365 osob. Od začátku epidemie zemřelo v zemi s 60 miliony obyvatel 41 750 lidí.

17:22

Rektoři vysokých škol podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky vnímají pozitivně návrh krizové novely vysokoškolského zákona, který má umožnit úpravy zkoušek a výuky v případě mimořádné situace. Návrh ministerstva školství dnes schválila vláda. Současné distanční vzdělávání zřejmě podle Skleničky potrvá do konce semestru. Vysoké školy se podle něj obávají, aby tak nemusely učit i v letním semestru.

16:47

Vláda schválila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který umožní nakupovat antigenní testy z veřejného zdravotního pojištění. Bude je moci nakoupit a rozvážet přímo distributor, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pátek uvedl, že jednání o formě nákupu testů zpozdilo jejich dodání.

"Minulý týden jsme se snažili najít mechanismus pro jejich úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Změna zákona by tomu měla do budoucna předejít," uvedl.

 

16:47

Fenka Kessy je dvouletá kříženka, která spolehlivě dokáže rozpoznat pachy, například mezi kávou, kořením, psími granulemi a dalšími nástrahami spolehlivě označí bankovky. Kessy je mezi šesti vybranými psy, které čeští celníci vycvičí tak, aby dokázali rozpoznat člověka s covidem-19.

16:45

"Nepodléhejme rychlým závěrům. V neděli bylo méně pozitivně testovaných, ale i méně testů. Procentuálně je ale mezi testovanými stále okolo 25-30 procent nakažených," komentoval dnes epidemiologickou situaci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

16:42 Havlíček DVTV

Vláda dnes rozhodla o nákupu dalších 45 milionů kusů vyšetřovacích rukavic. Jde o množství, které pokryje zásoby na dva měsíce. Správa státních hmotných rezerv přitom takovou zásobu již má. Vláda k tomu o kroku přistoupila kvůli nedostatku rukavic na světovém trhu a proto, že v ČR není jejich výrobce. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že celkově má Správa státních hmotných rezerv dostatečnou, povinnou dvouměsíční zásobu všech ochranných prostředků.

16:37

Na Vysočině zahájilo činnost další místo na odběr vzorků pro testování na onemocnění covid-19. Soukromá společnost ho provozuje na in-line dráze za zimním stadionem v Jungmannově ulici. Testování zatím nabízí jen indikovaným lidem, tedy těm s žádankou od lékaře nebo s doporučením od hygieniků, uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

16:36

Obě brněnské fakultní nemocnice rozdají zaměstnancům více než půl miliardy mimořádných odměn za práci při jarní vlně pandemie koronaviru. Peníze jim poslalo ministerstvo zdravotnictví. Zaměstnanci je obdrží v říjnové výplatě vyplácené v listopadu, tedy půl roku po jarní vlně. Odměny budou za tři měsíce. Maximální výše je 75 000 Kč pro zdravotnické pracovníky a 30 000 Kč pro ostatní zaměstnance.

16:28

V Ostravě by se v příštím týdnu mělo otevřít další odběrové místo pro testy na koronavirus. Mělo by zvládnout až 2000 odběrů denně. Umístěno bude v městské části Vítkovice a provozovat ho bude soukromá společnost. Po jednání krizového štábu to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Jméno firmy Vondrák nesdělil.

16:26

"Základní systém rozvolňování bude k dispozici během zítřka, do detailu bude rozpracován a zveřejněn do pátku. Jejím akronymem bude PES (Protiepidemický systém)," sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

16:20

"Není potřeba, aby se prodlužovala lhůta pro konec testování na přítomnost koronaviru v domech se sociálními službami. Dne se testy začaly distribuovat a domovy by měly začít s testováním neprodleně, co materál dostanou," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Sankcionovat ústavy nebudeme," doplnil.

16:20

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij že byl pozitivně testován na koronavirus. Na Twitteru uvedl, že má lehký průběh a teplotu 37,5 stupňů. Odebral se do izolace.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v OSN | Foto: Reuters
16:09

Izraelské ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo zavést speciální opatření pro cestující z Dánska poté, co se u tří Izraelců vyskytlo podezření na infekci kmenem pocházejícím z norkových farem. U osob, které se vrátily ze severské země, se má provést test společně s analýzou konkrétní mutace. Ministerstvo však zároveň upřesnilo, že pravděpodobnost zavlečení této mutace do Izraele je nízká. Vláda zároveň přidala Dánsko na seznam červených zemí, u nichž platí povinnost karantény pro ty, co z nich přicestují.

16:19

"Apeluji, aby lidé v pondělí 16. listopadu pracovali z domova. Pokud to není možné, aby si vzali dovolenou," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Legální cesta, jak by stát mohl nařídit pracovní volno, neexistuje," doplnil ministr.

16:08

V Íránu, který ze zemí regionu Blízkého východu nejvíce zasáhl koronavirus, dnes oznámili 10 463 nových případů infekce, což je zatím nejvyšší denní přírůstek země. Dalších 458 nemocných s covidem-19 zemřelo, informuje agentura AFP. 

V sobotu íránská vláda oznámila nová protikoronavirová opatření. Podniky vyjma obchodů s potravinami budou muset zavírat v šest hodin večer, což bude platit v hlavním městě Teheránu, správních centrech jednotlivých provincií a několika dalších lidnatých městech. Již začátkem října vláda nechala ve většině íránských měst zavřít školy, mešity, restaurace a řadu obchodů. Představitelé Teheránu podle íránské agentury Irna oznámili, že uzávěra metropole, o níž se uvažovalo, již není kvůli novým opatřením zapotřebí.

15:44

Vláda schválila návrh krizové novely vysokoškolského zákona, která má i v roce 2021 a dál umožnit v případě mimořádné situace ve vysokých školách učit na dálku, upravit harmonogram studia či podmínky a termíny přijímacích zkoušek. Na Twitteru to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Návrh podle podkladů jeho úřadu reaguje na pandemii covidu-19, ale úprava by se mohla využít i v jiných mimořádných situacích.

15:28

Celkem 13 509 nakažených odhalilo o uplynulém víkendu na Slovensku druhé kolo testování obyvatel na koronavirus. Ze 2,04 milionu zúčastněných to představuje 0,66 procenta. O uplynulém víkendu se testování na koronavirus konalo hlavně v 45 červených okresech z celkového počtu 79 okresů na Slovensku. 

15:26

Rakousko dnes hlásí 5593 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin. V Rakousku se počet nově infikovaných oproti minulému pondělku zvýšil o více než 1500. V sobotu Rakousko hlásilo rekordních 8241 nových nálezů viru. V zemi přitom platí nejméně do konce tohoto měsíce přísná protiepidemická opatření včetně zákazu vycházení od 20:00 do 6:00.

15:37

Někteří nemocní s covidem pomoc vyhledávají pozdě. Na lékaře by se měli obrátit, pokud se jejich zdravotní stav nezlepší do pěti dnů nemoci. Platí to zejména u starších pacientů, míní primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec Adam Vitouš.

15:15

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za první hodiny od spuštění programu COVID ošetřovné eviduje přes 3000 rozpracovaných žádostí od živnostníků, dokončeno bylo 150 žádostí. Ty bude nyní MPO posuzovat. Pokud žadatelé splní všechny náležitosti, bude jim vyplacena dotace, uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Příjem žádostí je otevřen do 9. prosince.

14:58

Ve zdravotnických a sociálních zařízeních bude moci při zvládání epidemie koronaviru pomáhat až 900 vojáků. Vláda dnes o navýšení z nynějších 360 rozhodla nařízením. Uvedl to vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Nově budou vojáci nasazeni především v páteřních nemocnicích. Nyní příslušníci armády pomáhají podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové v 19 domovech pro seniory a 16 nemocnicích. Vláda limit zvýšila, protože povolený počet byl už téměř vyčerpán.

14:54

Firma Pfizer uvedla, že u vakcíny dosud neshledala žádné vážné vedlejší účinky.

 

14:46

Z nemocnic Zlínského kraje byli dnes převezeni další pacienti s koronavirem do nemocnic v okolních krajích. Do Fakultní nemocnice Brno-Bohunice směřovalo pět pacientů Vsetínské nemocnice, řekl mluvčí nemocnic Zlínského kraje Egon Havrlant. Kapacity nemocnic v kraji se plní, ve Vsetínské nemocnici byla dnes zaplněna standardní lůžka. Nemocnice začaly před dvěma týdny přesunovat pacienty s covidem do jiných regionů. Dosud jich bylo podle dostupných dat převezeno 38, včetně pěti pacientů na umělé plicní ventilaci, kteří jsou od pátku v pražské nemocnici v Motole.

14:13

Vysoké školy by měly mít do budoucna podobně jako letos na jaře možnost při mimořádných událostech učit na dálku, 15 dnů před termínem upravit přijímací zkoušky, posunout zkouškové období nebo prodloužit lhůtu pro zápisy do nového akademického roku. Vyplývá to z návrhu novely vysokoškolského zákona, který připravilo ministerstvo školství. Návrh podle něj reaguje na pandemii covidu, ale úprava by se mohla využít i v jiných mimořádných situacích.

14:08

Odpoledne začne v Olomouckém a Zlínském kraji rozvoz antigenních testů k plošnému testování klientů domovů pro seniory. Distribuce bude odpoledne a vpodvečer postupně zahájena na celém území Česka. Řekl to dnes Martin Nesrsta ze společnosti Avenier, která má distribuci testů na starosti. Firma Avenier je předním tuzemským distributorem očkovacích látek do ordinací lékařů. Patří do zdravotnické skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka.

13:52

Sociálním zařízením v Libereckém kraji zatím slíbené antigenní testy nedorazily. Čekají je v úterý, do středy ale klienty a zaměstnance ve většině zařízení otestovat nestihnou a ani se o to nebudou pokoušet. Vedení kraje se domnívá, že se to stihnout nedá, a podalo proto podnět na posunutí termínu. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

13:47

Do zařízení sociální péče v Karlovarském kraji do dnešních 13:00 stále nedorazily testy k plošnému testování na covid-19. Povinně testováni mají být klienti a zaměstnanci, a to každých pět dní. Kraj dále čeká na upřesnění vládního nařízení ohledně vyčleněných lůžek pro pacienty nakažené koronavirem, chybí personál i podmínky financování.

"Očekáváme, že testy by měly dorazit každým dnem. Budeme se určitě dotazovat. Ve čtvrtek by měla být opět videokonference hejtmanů s jednotlivými ministerstvy, ale věřím, že snad do té doby testy dorazí," řeklhejtman Petr Kubis (ANO).

13:37

Kapacita vědeckého zábavního centra Vida!, kde se v těchto dnech starají o děti zdravotníků, je naplněná. Proto školské zařízení Lipka v úterý otevře pro stejný účel také pracoviště Jezírko, které je v lesích mezi Soběšicemi a Útěchovem. Zázemí tam najdou děti, jejichž rodiče pracují jako lékaři, záchranáři, zdravotní sestry nebo policisté. V Jezírku je místo pro 15 dětí.

13:20

Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 má více než 90procentní účinnost, píše agentura Reuters. Pfizer ji vyvíjí spolu s německou firmou BioNTech. V příštích týdnech požádají v USA o schválení.

13:18

Plošné testování seniorů v zařízeních sociální péče v Moravskoslezském kraji zatím k dnešnímu poledni nezačalo. Nejsou totiž stále k dispozici testovací sady. Ředitelé jednotlivých zařízení jsou ale připraveni. Podle informací z ministerstva práce a sociálních věcí během dneška firma Avenier kontaktuje poskytovatele dotčených služeb, s nimiž rozvoz antigenních testů domluví.

13:08

Vláda nemá kompetenci a legislativní rámec na to, aby zaměstnavatelům nařídila pracovní volno. Kabinet to může případně jen doporučit. V rádiu Impuls to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odbory přitom podle nedělního vyjádření předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly navrhují vládě, aby stanovila den pracovního volna na pondělí 16. listopadu před státním svátkem, případně i na pátek 13. listopadu. Podle Středuly by to pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích.

13:02

Ve složité situaci je kvůli nařízenému testování klientů sociálních pobytových služeb Diecézní charita Plzeň, která zřizuje několik sociálních zařízení. I když testování by už mělo být v běhu, charita dosud nedostala testovací sady a chybí i zdravotníci, kteří by testy provedli zaměstnancům i klientům, řekl dnes ředitel Jiří Lodr.

12:52

Valná většina domovů pro seniory, postižené a další potřebné nestihne do středy začít s nařízeným testováním klientů a pracovníků. Testy ještě nedostaly, teprve budou rozváženy. Asociace poskytovatelů sociálních služeb žádá ministerstvo zdravotnictví, aby pravidla pravidelného testování na koronavirus upravilo a zahájení odložilo. 

12:44

Ve francouzském městě Compiègne severně od Paříže se v pondělí střetli s policií středoškolští studenti, kteří žádali uzavření školy z důvodu koronavirové krize. Studentské protesty sílí ve Francii od minulého týdne. Studenti a někteří učitelé při nich protestují proti tomu, aby školy v době sílící epidemie covidu-19 zůstávaly nadále v provozu, zatímco zbytek země je v uzávěře. Argumentují, že navštěvování přeplněných škol představuje riziko nákazy koronavirem.

Učitelské odbory chystají na úterý celostátní stávku a demonstrace za uzavření škol.

Podle policejních odborů bylo při protestech zničeno jedno auto. Deník Le Figaro a místní list Oise Hebdo napsaly, že protestující studenti na strážníky házeli kamení. Video na sociálních sítích ukazovalo skupinu mladých lidí, která obestoupila policejní vůz a snažila se jej převrátit. Na dalším byly vidět hořící pneumatiky na jedné z městských křižovatek.

12:34

Sociální zařízení v Olomouckém kraji na sady k povinnému testování na onemocnění covidem-19 stále čekají. Ředitelé dosud nemají ani informace, kdy by měly dorazit. V některých případech přitom musejí otestovat až několik set klientů. Zvládnout to většinou chtějí vlastními silami. Klienti domovů nemají s testováním problém, naopak se snaží pomoci, aby co nejdřív ukončili svou izolaci od rodin, shodují se ředitelé.

12:34

Novocirkusový soubor Cirk La Putyka vedle pražského kulturního prostoru Jatka78 otevře takzvané Výdejní okénko kultury. Bude v něm nabízet krátká představení pro jednoho či dva diváky. Netradiční projekt soubor nabídne toto úterý 10. listopadu od 18:00 do 20:00 v hale Skleněnka.

12:33

Sociální zařízení ve Zlínském kraji zatím sady k povinnému testování nedostaly. Někteří ředitelé nemají informace k termínu dovážky testů, podle jiných by distribuce mohla začít dnes odpoledne nebo v úterý.

Testy zatím nedostaly Sociální služby Uherské Hradiště, pod které spadá několik domovů pro seniory i se zvláštním režimem. Organizace má 30 registrovaných sociálních služeb a celkem 1250 klientů. "Testy zatím nepřišly, ani nevíme, kdy by měly přijít," řekla dnes ČTK ředitelka organizace Marie Fremlová.

12:28

Zaměstnavatelé nesouhlasí s návrhem odborů, aby vláda na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Obávají se toho, že by volno musely zaplatit samy firmy, které jsou nyní v tíživé situaci.

"Jakkoli chápeme epidemiologickou situaci, tento nápad nepovažujeme za dobrý. Pracovní volno v pondělí 16. listopadu, a ještě navíc v pátek 13. listopadu, by znamenalo vysoké ekonomické ztráty a ty by zaplatily firmy," řekla generální ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. Je podle ní řada firem, které zakázky mají a nejsou schopny je kvůli výpadku zaměstnanců v karanténě dokončovat v termínu. Zbývající zaměstnanci jsou přetíženi a ve výrobě chybí pracovníci už dlouhodobě, podotkla.

11:31

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně začalo dnes fungovat telefonické informační centrum. Důvodem je mnoho dotazů spojených s nemocí covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Centrum bude v provozu ve všední dny i o víkendu na čísle 543 185 555.

11:30

Celníci vycvičí šest psů, kteří poznají člověka s covidem-19. Působit budou na letišti, případně i například v domovech pro seniory. K výcviku psovodi využívají novou tréninkovou halu v Kněževsi u Prahy. "Náš cíl je dokončit výcvik do konce roku," řekl dnes novinářům Petr Müller, který má u celní správy na starosti služební kynologii.

11:29

Pedagogové sdružení ve spolku Učitelská platforma požadují zveřejnění informací o šíření nákazy mezi žáky a pracovníky škol. Vedle konkrétních čísel a plánu znovuotevření škol je podle nich nutné objasnit i způsoby šíření viru ve školách. Koronavirus se podle spolku do škol vrátí, pokud se nenavýší testovací a trasovací kapacity. Platforma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

11:08

Australské Sydney omezí svůj silvestrovský ohňostroj. Přístup na nábřeží, odkud je pyrotechnické představení vidět nejlépe, bude rezervovaný zdravotníkům a hasičům, píše dnes agentura Reuters. "Co se týče veřejných prostranství, kde se obvykle shromažďuji tisíce a tisíce lidí - to letos nebude," uvedla premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová. 

Do obchodní čtvrti CBD, kde každoročně slaví příchod nového roku velké množství lidí, budou mít o silvestrovské noci přístup jen osoby s rezervací v restauraci, baru či hotelu. Lidem bez rezervace či lístku bude přístup zamezen, dodala premiérka, která vyzvala obyvatele města a okolí, aby letos ohňostroj sledovali v televizi.

11:02

Koronavirus v Královéhradeckém kraji zpomaluje, to však neplatí o počtech úmrtí lidí s covidem. Kvůli covidu zemřelo za 24 hodin 11 lidí, od začátku pandemie je to celkem 220. V posledních sedmi dnech kromě neděle, kdy přibylo za den devět úmrtí, rostou počty těchto případů za 24 hodin o více než deset, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

11:01

Pomocí lidem z kreativního průmyslu, kteří jsou postiženi vládními opatřeními proti šíření koronaviru, se nově zabývá projekt ZachraňBackstage. Prostřednictvím prodeje reklamních předmětů, případně dalších produktů a služeb, chtějí jeho tvůrci získat co nejvíce peněz, které nasměrují k technikům, osvětlovačům, zvukařům, členům ochranky, takzvaným bedňákům nebo produkčním. Zároveň se pokusí zájemcům najít práci, například v řadách dobrovolníků ve zdravotnictví, a podpořit jejich odměňování. Informovala o tom Martina Jablanovská, spoluautorka projektu.

10:32

Britská elektronická rozvědka GCHQ zahájila ofenzivní kybernetickou operaci, jejímž cílem je potírat propagandu proti budoucí koronavirové vakcíně, kterou šíří nepřátelské státy. Dnes o tom informoval deník The Times. Velkou část dezinformací tohoto typu má podle něj na svědomí Rusko.

Zpravodajská služba podle listu využívá software, který původně vyvinula proti propagandě a verbování nových rekrutů teroristické organizace Islámský stát. Nyní jej nasadila proti aktivitám Moskvy, která se snaží využívat pandemie covidu-19 pro oslabení Západu a prosazování ruských zájmů.

"GCHQ dostala za úkol likvidovat antivakcináře na internetu a na sociálních médiích," řekl deníku nejmenovaný vládní zdroj. The Times minulý měsíc informovaly o ruské dezinformační kampani, která má za cíl vyvolávat strach z koronavirové vakcíny vyvíjené Oxfordskou univerzitou. Obrázky, internetové memy a videa přisuzovaly této vakcíně schopnost přeměnit lidi v opice, neboť využívá vektor v podobě šimpanzího adenoviru.

10:31

Počet odeslaných zpráv z datových schránek v říjnu poprvé překonal hranici deseti milionů. Češi jich poslali 10,5 milionu, což je například zhruba o jeden milion více než na začátku roku. K většímu využívání datových schránek vedou Čechy vládní opatření proti šíření koronaviru. Uvedla to společnost Software602, která se na provozu datových schránek podílí.

10:00

Zaměstnavatelé vyzývají vládu, aby podniky podpořila při zvyšování bezpečnosti proti šíření nemoci covid-19 na pracovištích. Měla by hradit testování zaměstnanců, dočasně kompenzovat firemní náklady za první dny nemoci zaměstnanců a liberalizovat pracovní trh. Vyplývá to z dnešního společného prohlášení Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Svazu průmyslu a dopravy.

09:59

U bazénu Jedenáctka v Praze 11 dnes začalo fungovat nové odběrové místo pro testování na covid-19. Na svém FB profilu to uvedla radnice. Místo funguje v režimu drive-in, testy se tedy lidem provádí přímo z automobilu. Firma Prevedig zajišťuje odběry k PCR testům z nosohltanu pro samoplátce i zájemce se žádankou.

09:46

Počet hostů v ubytovacích zařízeních v Česku klesl ve 3. čtvrtletí meziročně o 20,7 procenta na šest milionů. V hotelech nebo penzionech strávili turisté 17,4 milionu nocí, což bylo o 16,8 procenta méně než loni. Navzdory poklesu přinesla letní sezona oživení poptávky, protože ve 2. čtvrtletí ubylo hostů o více než 80 procent. Proti loňsku vzrostl v létě zájem Čechů, kvůli koronavirovým opatřením naopak výrazně méně jezdili cizinci. Informoval o tom dnes Český statistický úřad 

09:40

V Praze během prázdnin a září ubylo hostů v ubytovacích zařízeních meziročně o víc než dvě třetiny na 746 290. Počet cizinců klesl o 78,5 procenta, návštěvníků z České republiky ale přibylo o pět procent. Podobným způsobem se v hlavním městě vyvíjel ve třetím čtvrtletí počet přenocování. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

09:35 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 21 798 nových případů nákazy koronavirem za uplynulý den, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Dodala, že už čtvrtý den za sebou je počet nově zjištěných případů v zemi vyšší než 20 000. Nyní je to poprvé, co tento počet přesáhl 21 000.

Rekordní počty nakažených od začátku pandemie zaznamenala i dvě největší města, představující nejhůře postižené regiony v zemi: v Moskvě přibylo 6897 nakažených, v Petrohradu 1403.

09:35

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 365 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v sobotu, kdy bylo 451 nově nakažených. Počet je nižší také ve srovnání s minulou nedělí, kdy přibylo 514 případů. V kraji je od začátku epidemie 28 934 nakažených, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

09:33

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví připravili sérii on-line přednášek o duševním zdraví v době pandemie. Mají pomoci s prevencí a budou dostupné zdarma. První spustí v úterý. Videa budou dostupná na www.nudz.cz. První bude věnované fungování psychiatrické péče během nouzového stavu a tomu jak v aktuální situaci pečovat o sebe a své duševní zdraví.

09:24

V Olomouckém kraji přibylo v neděli 343 potvrzených nákaz novým koronavirem. Ve srovnání s minulou nedělí je to o 153 případů méně. Počty nakažených v kraji klesly i v předchozích dnech. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

09:24

Aplikaci eRouška si dosud aktivovalo téměř 1,4 milionu lidí, z nichž 296 vložilo během včerejšího dne do aplikace kód pro upozornění ostatních uživatelů na možnost nákazy.

09:16

Tržby poskytovatelů služeb se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily reálně o 12 procent. Nejvýrazněji klesly v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Tržby cestovních kanceláří a agentur se propadly o více než 80 procent a v letecké dopravě o 73,5 procenta. Informoval o tom dnes na svém webu Český statistický úřad.

09:09

V Ústeckém kraji v neděli přibylo 502 nakažených covidem-19, před týdnem to bylo o 365 potvrzených nákaz více. V neděli s nemocí zemřelo šest lidí, hygienici evidují 128 úmrtí pacientů s nemocí. Od počátku epidemie se nakazilo v kraji koronavirem 26 472 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. S nemocí v kraji bojují zařízení sociální péče. Chybí jim personál, do institucí nastupují dobrovolníci.

08:36

Život Čecha Oty Veličky nabral ve Velké Británii nečekaný směr. Člověk, který se nikdy nezajímal o medicínu, je nyní součástí týmu, jenž vyvíjí pravděpodobně nejnadějnější vakcínu proti koronaviru.

08:09

Nákaza koronavirem se v Německu v uplynulých 24 hodinách potvrdila u 13 363 lidí a dalších 63 lidí tam s onemocněním covid-19 za tu dobu zemřelo. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nově nakažených je o zhruba 2650 méně než v neděli. Počet nově infikovaných v pondělí však bývá nižší, částečně proto, že se o víkendech méně testuje.

07:26

V Libereckém kraji za neděli přibylo 239 potvrzených případů covidu-19, nejméně od 18. října. Počet uzdravených od začátku epidemie přesáhl 10 000, vyléčilo se už bezmála 58 procent nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví (MZ).

07:26

V Praze v neděli hygienici odhalili nejméně případů koronaviru za dva měsíce. Potvrdili jich 200, méně to bylo naposledy 7. září. Ubývá také lidí, kteří jsou aktuálně nakažení. Počet úmrtí se ale za poslední týden zvýšil o čtvrtinu na 529. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ve srovnání okresů se nyní nákaza v hlavním městě šíří nejpomaleji.

07:25

Na výstavišti v Brně dnes otevřeli záložní nemocnici s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. Zatím v ní pacienti nebudou, protože to není třeba, odpověděl ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba. Zatím stačí lůžka v nemocnicích v kraji. O pacienty se bude starat Emergency Medical Team fakultní nemocnice s dobrovolníky.

Speciální tým se šesti lékaři a 18 sestrami běžně zasahuje ve světě u neštěstí jako například zemětřesení. Pomáhat mu budou dobrovolníci. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché bude tým s dobrovolníky schopný zajistit péči asi pro 100 pacientů v doléčovací fázi covidu-19. Kdyby počet narostl, požádali by zástupci nemocnice o pomoc další speciální týmy ze zahraničí. Dřív se mluvilo o Německu, Polsku nebo Izraeli.

07:12

Kvůli koronaviru se teď na severu Evropy i jinde ve světě schyluje ke genocidě chovných norků. Působí to jako výjimečná zběsilost, ve skutečnosti jde ale o daň za náš životní styl, píše biolog David Storch. 

06:25

V Česku rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101, čísla z posledních dnů ale obvykle při pozdějších aktualizacích vzrostou. Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858 a úterních 239 úmrtí s koronavirem je nejvíc v jednom dni od počátku epidemie.

06:24

Hygienici v Česku v neděli potvrdili nejméně případů koronaviru za čtyři týdny. Bylo jich 3608, téměř o 3000 méně než o týden dřív. Nedělní čísla ale bývají tradičně nižší, protože o víkendu se méně testuje. Nakažených je nyní téměř 167 000 lidí, většinou s mírným průběhem nemoci covid-19. V nemocnicích je 7779 pacientů, úmrtí přibylo na 4858. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:23

Spojené státy v neděli jako první stát na světě překonaly hranici deseti milionů pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie. S odkazem na svoje statistiky o tom informovala agentura Reuters, podle níž se země nyní vypořádává již se třetí vlnou šíření nákazy. Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie rovněž monitoruje, uvádí zatím 9,96 milionu nálezů na SARS-CoV-2 v USA. Spojené státy překonaly desetimilionovou metu ve stejný den, kdy celkový počet pozitivních testů na koronavirus v celosvětovém měřítku převýšil 50 milionů.

06:21

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do další výzvy programu COVID ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou za říjen dostat 6400 korun. Žádosti mohou podávat do 9. prosince.

06:20

Ode dneška začínají platit nová pravidla pro vstup do České republiky. Týkají se Čechů vracejících se ze zahraničí domů i cizinců přijíždějících do ČR. Na takzvaném cestovatelském semaforu, který bude nově sladěný v rámci Evropské unie, bude většina evropských zemí červená. To znamená vysoké riziko nákazy koronavirem, a tudíž i povinnost nechat se testovat na covid.

Bez nutnosti absolvovat test po návratu z červeně označených zemí budou nadále možné cesty na maximálně 12 hodin, výjimka platí také pro přeshraniční pracovníky a studenty. Česká diplomacie chce také z povinnosti testování vyjmout delší návštěvy hranicemi rozdělených rodin.

Z mimoevropských států se může do ČR bez testů nebo karantény cestovat ze Singapuru, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Thajska a Austrálie

22:56

Region Tridentsko-Horní Adiže na severovýchodě Itálie od pondělka výrazně zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru, lidé budou například moci opustit své domovy jen v naléhavých případech. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura DPA. Doposud toto omezení platilo jen v některých obcích.

Za poslední den v zemi přibylo 32 616 nových případů koronavirové infekce a zemřelo 331 pacientů s covidem-19. Celková smrtelná bilance činí 41.934.

19:43

V Česku je v nemocnicích s koronavirem nyní 7779 pacientů. Počet hospitalizovaných tak od pátku klesl zhruba o 500. Snižují se také denní nárůsty nakažených. Dnes do 18:00 odhalily laboratoře 2145 případů covidu-19, minulou neděli jich za stejnou dobu bylo téměř dvakrát tolik. Do statistik ale přibylo dalších 112 úmrtí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

18:44

Posledních pět milionů nakažených covidem-19 přibylo ve světě za devět dní, předtím to bylo za 11 dní, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. Celkový počet mrtvých s covidem-19 je podle ní přes 1,25 milionu.

Prvenství v počtu infikovaných drží od března USA, kde se celkový počet nakažených blíží deseti milionům. K dalším nejpostiženějším zemím patří Indie (8,5 milionu), Brazílie (5,7 milionu) a Rusko (1,8 milionu). Přes milion nakažených hlásí celkem devět zemí, ještě Francie, Španělsko, Argentina, Velká Británie a Kolumbie. USA, Brazílie a Indie drží prvenství i v počtu úmrtí.

17:04

Čísla nově nakažených jsou nejnižší v Praze.

15:05

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 již v celosvětovém měřítku překonal hranici 50 milionů. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Podle statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která situaci ohledně pandemie globálně sleduje, počet nakažených dosahuje téměř 49,95 milionu. Počet zemřelých s covidem-19 činí více než 1,25 milionu.

14:48

"Vidíme před sebou příležitost. Za náklady jednoho dne se získá časový úsek čtyř dnů, kdy se omezí kontakty. Ideální by bylo, když by volno bylo i v pátek 13. listopadu. Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru," uvedl Středula. Situaci v nemocnicích označil za velmi vážnou. Předseda Ústředního krizového štábu, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), Středulovi podle jeho vyjádření přislíbil, že se návrhem bude zabývat. Nepřetržité provozy nebo kritická infrastruktura by se nezastavila, dodal Středula.

14:41

Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

14:31

Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl zatím nejvíce v Praze. Vyplývá to z přehledu mobility lidí v jednotlivých krajích, o kterém informoval vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch. Výsledky podle něj odpovídají ubývajícím novým případům nakažených covidem-19 hlavně v Praze. Proti zbytku ČR v hlavním městě nejvíce přibylo lidí, kteří zůstávají doma, a zároveň nejvíc poklesl počet těch, kteří chodí do nákupních centrech či pro občerstvení z restaurací.

14:16

Při druhém kole plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus bylo za sobotu odhaleno 8172 nakažených. To odpovídá 0,63 procenta z téměř 1,3 milionu otestovaných. Oznámil to podle serveru sme.sk ministr obrany Jaroslav Naď.
Před týdnem se do celostátního testování zapojily dvě třetiny z pěti milionů obyvatel země a testy ukázaly, že je mezi nimi asi procento nakažených. Premiér Igor Matovič řekl, že pokud by lidé na Slovensku tyto odběry podstupovali pravidelně, mohlo by jít o alternativu k celostátní uzávěře.

12:56

Občanská iniciativa KoroNERV-20 rozpracovala varianty možných opatření a dopadů pandemie covid-19. S návrhem osloví vládu, ministra zdravotnictví Jana Blatného a další experty. "Vycházíme z irské verze, kterou jsme rozšířili a snažili se přizpůsobit do českých poměrů. Nechceme se plést do odbornosti epidemiologů, ale naopak se připravit na situace, které mohou vyhlásit," sdělil dnes ČTK člen KoroNERV-20 ekonom Tomáš Sedláček.

12:53

Armáda ukázala na Twitteru, jak to vypadá v polní nemocnici v pražských Letňanech.

12:07

Nejhorší situace s nově nakaženými je v Česku momentálně na Pelhřimovsku, kde za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 1223 nakažených. Druhý největší výskyt má okres Jindřichův Hradec a třetí je Vsetínsko s 1047 případy na sto tisíc obyvatel.

11:23

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o 16 017, což je o zhruba 7000 méně než předchozí den, kdy byl počet nových případů již třetí den za sebou rekordní. V neděli však obvykle bývají čísla nižší, částečně kvůli tomu, že se o víkendu provádí méně testů. Proti minulé neděli je údaj naopak o téměř 2000 případů vyšší. Nově s nemocí zemřelo 63 osob. Vyplývá to z dnešních údajů berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI).

07:40

Od pondělí zavede v části země noční zákaz vycházení také Portugalsko. Nařízení platí pro všední dny, o víkendu budou muset Portugalci v nejhůře zasažených oblastech zůstat doma dokonce už od jedné hodiny odpoledne.

Portugalce od pondělí čeká rovněž nouzový stav, a to na 15 dní. V případě potřeby jej však lze opakovaně prodloužit. Tamní vláda ho poprvé vyhlásila v březnu, tehdy trval šest týdnů.

07:38

Od březnového začátku epidemie se koronavirem v České republice nakazilo 411 220 lidí, více než polovina z nich se z nemoci již vyléčila.

V zemi tak nyní je zhruba 168 800 nakažených, většina s lehkým průběhem nemoci. Počet hospitalizovaných v posledních dnech stagnuje. V nemocnicích je s covidem 8283 pacientů, v těžkém stavu je přibližně 1200 z nich.

Počet zemřelých ale stále výrazně roste. Tento týden přibylo zatím 1065 úmrtí s koronavirem. 

07:37

V Česku přibylo v sobotu 7722 potvrzených případů koronaviru, nejméně za tento týden. Ve volných dnech se ovšem testuje méně. Nárůst je ale výrazně menší než minulou sobotu, kdy bylo nových případů více než 11 400. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

22:41

Ve Francii počet obětí z řad osob infikovaných koronavirem překročil 40 000. Za poslední den ve francouzských nemocnicích zemřelo 306 pacientů, uvádějí úřady podle agentury Reuters. Celková smrtelná bilance tak vzrostla na 40 169, z toho 27 660 pacientů zemřelo v nemocnicích.

20:27

V centru Lipska se v sobotu podle agentury DPA sešlo 20 000 lidí na demonstraci proti opatřením zavedeným kvůli koronaviru, povolených přitom bylo jen 16 000 účastníků. Podle médií přišli mimo jiné stoupenci krajní pravice, vyznavači spikleneckých teorií nebo esoteriky.

Protestující často nedodržovali předepsané rozestupy a téměř nikdo z nich si nenasadil roušku. Kvůli tomu úřady demonstraci později rozpustily. Tisíce protestujících ale toto nařízení neuposlechly a pochodovaly po okružní třídě kolem centra, kudy na podzim 1989 procházeli lidé při demonstracích proti komunistickému režimu. Někteří z dnešních demonstrantů útočili na policisty, zapalovali dělbuchy, házeli různé předměty a prali se s účastníky protidemonstrace. Terčem násilností se podle novinářských odborů stalo i nejméně 32 představitelů médií.

20:03

Británie v sobotu zakázala vstup lidem přijíždějícím z Dánska. Souvisí to s obavami ze zmutovaného kmene koronaviru, který se rozšířil z norků na tamních farmách na lidi. Zákaz se nevztahuje na britské občany. Dánsko už oznámilo nová, přísnější omezení pohybu a rozhodlo se utratit celou populaci norků, kteří jsou v zemi chováni pro kožešinu.

20:02

V Itálii za poslední den přibylo 39.811 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku současné pandemie. V zemi, která na jaře patřila k těm nejvíce zasaženým, zemřelo dalších 425 pacientů s covidem 19, o několik desítek méně než předchozí den.

18:48

Laboratoře v Česku dnes do 18:00 odhalily 3942 případů koronaviru. Je to výrazný pokles proti minulé sobotě, kdy za stejnou dobu přibylo 6771 nakažených. Ve srovnání s pátkem je dnešní nárůst zhruba o 2000 případů nižší, o volných dnech se ale obvykle testuje méně. Bilance úmrtí s koronavirem se rozšířila o dalších 88 obětí, dosud zemřelo 4614 lidí. V nemocnicích je s covidem 8283 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

16:49

Řecko zavádí od soboty třítýdenní celostátní karanténní opatření. V jihoevropské zemi se uzavře většina obchodů a lidé budou až na nutné případy muset zůstat doma. Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise, se tím vláda snaží zastavit "agresivní" nárůst infekcí a zvýšený počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, píše deník Kathimerini.

V případě Řecka jde od počátku epidemie covidu-19 již o druhou plošnou uzávěru. Stejně jako na jaře budou Řekové z domu moci vyjít pouze za prací, nákupem nezbytností, sportem nebo k lékaři. O svých důvodech musí vládu informovat prostřednictvím SMS zprávy. Zavřené budou všechny obchody kromě těch prodávajících nezbytné zboží. Na rozdíl od první celostátní karantény bude zakázáno cestovat mezi regiony. Na distanční výuku přejdou střední školy. Školky a základní školy zůstanou otevřené.

16:15

Mezi nejčastější dary ze světa patří ventilátory. Součástí nabídnuté pomoci je ale třeba také rezervace lůžek či personální pomoc. Kdo všechno Česku pomáhá?

15:15

Personální šéf Bílého domu má koronavirus. Mark Meadows byl i na volebním večírku, kterého se zúčastnili desítky Trumpových příznivců.

15:13

V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 8241 nových infekcí SARS-CoV-2, což je dosavadní maximum. Počet aktivně nakažených se zvýšil na 57 570. V nemocnicích je nyní poprvé do začátku pandemie více než 3000 pacientů s covidem-190. Z toho 432 lidí je hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče. Počet úmrtí se zvýšil o 37 na 1377. Rakousko má asi 8,9 milionu obyvatel.

15:11

Ve velké části slovenských okresů se tento víkend koná druhé kolo plošného testování na koronavirus. Před týdnem se do něj zapojily dvě třetiny z pěti milionů obyvatel země a testy ukázaly, že je mezi nimi asi procento nakažených. Premiér Igor Matovič řekl, že pokud by lidé na Slovensku tyto odběry podstupovali pravidelně, mohlo by jít o alternativu k celostátní uzávěře.

Lidé čekají ve frontě při plošném testování ve slovenském Trenčíně.
Lidé čekají ve frontě při plošném testování ve slovenském Trenčíně. | Foto: Reuters
12:44

V Maďarsku počet nových případů stoupl o 5318, poprvé tak překonal hranici 5000. Počet úmrtí za den se zvýšil na rekordních 107. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v zemi stoupl na 5612, z toho 405 pacientů je na ventilátorech. Celkem se v takřka desetimilionovém Maďarsku nakazilo 104 943 lidí, z nichž 2357 zemřelo. Zotavilo se 24 847 infikovaných. Od středy v zemi platí přísnější opatření proti šíření koronaviru.

12:43

Polsko v sobotu oznámilo 27 875 potvrzených případů koronaviru za poslední den, což je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Celkem se tak v zemi s 38 miliony obyvatel nakazilo více než 500 000 osob. S nemocí covid-19 zde nově zemřelo 349 infikovaných.

Polské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k dnešnímu dni leží v nemocnicích 20 249 pacientů s covidem-19, přičemž 1813 z nich potřebuje plicní ventilátory. Stát má k dispozici celkem 30 896 lůžek pro nakažené s koronavirem a 2357 ventilátorů.

12:10

Aktuálně nakažených covidem-19 je podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ze čtvrtka tohoto týdne u 13 807 pracovníků ve zdravotnictví, z toho 2351 bylo lékařů a 6613 zdravotních sester. Před měsícem bylo nakažených zdravotnických pracovníků v Česku zhruba pětina. Podle statistik ÚZIS je v Česku kolem 50 000  lékařů a přibližně 80 000 zdravotních sester. Kromě nemocnic pracují také v následné péči, soukromých ambulancích nebo zařízeních sociální péče.

11:53

Kraje povolaly do nemocnic, kde chybí personál kvůli covidu-19, dosud téměř 800 mediků. Dalších více než 2100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult do zdravotnických zařízení nastoupilo dobrovolně. Vyplývá to z informací jednotlivých lékařských fakult. Někteří studenti pomáhají už od jara, řekl ČTK děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Kromě mediků se do pomoci dobrovolně i podle pracovní povinnosti dané krizovým zákonem zapojují také studenti ošetřovatelství nebo sociální práce.

11:36

Velká Británie s okamžitou platností zakázala na své území vstup cestujícím z Dánska. Reaguje tak na obavy ze zmutovaného kmene koronaviru na dánských farmách s norky, uvedla agentura Reuters. Dánsko po objevení mutovaného kmene u norků již oznámilo nová, přísnější omezení pohybu a rozhodlo se vybít celou populaci norků, kteří jsou chováni pro kožešinu.

09:35

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o rekordních 23 399. Nově s nemocí zemřelo 130 osob. Počet nově odhalených případů je rekordní již třetí den za sebou, vyplývá z dnešních údajů berlínského Institutu Roberta Kocha.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 642 488 lidí, z toho zhruba 412 000 se z nákazy uzdravilo. Dalších 11 226 však nákaze podlehlo, uvedla agentura Reuters.

Počet nově nakažených tento týden roste. Rekord z předchozího dne uváděl 21 506 nově nakažených.

08:14

V pátek přibylo v Praze 749 potvrzených případů koronaviru. Denní nárůst v hlavním městě se tak už sedmý den v řadě drží pod tisícem. Praha je na tom nyní nejlépe ze všech regionů. Proti čtvrtku byl páteční přírůstek nižší zhruba o 130 případů, ve srovnání s minulým pátkem klesl asi o 420 případů.

08:10

Aktuální pandemická situace a omezení budou mít dopad na výdaje za letošní Vánoce. Více než polovina Čechů předpokládá nižší útraty za Vánoce v důsledku omezení nákupů v kamenných prodejnách, stejný podíl jich omezí výdaje kvůli dopadu pandemie na jejich osobní finance. Z průzkumu úvěrové společnosti Fair Credit vyplývá, že Češi chtějí nejčastěji utratit za letošní Vánoce do 5000 Kč, a to téměř polovina z nich.

Nové prostředí, do kterého zemi uvrhla letošní pandemická situace, mění nákupní zvyklosti Čechů. Na 68 procent dotázaných potvrdilo, že letos budou dárky nakupovat na e-shopech více než v loňském roce.

Aktuální situace bude mít dopad nejen na způsob pořizování dárků, ale i na částku, kterou budou Češi ochotni za letošní Vánoce utratit. Téměř polovina plánuje investovat do 5000 korun, další třetina se chce letos vejít do 10 tisíc korun. Jen 11 procent respondentů chce za letošní Vánoce utratit 10 až 15 tisíc korun, sedm procent očekává výdaje vyšší než 15 tisíc korun. Na tři procenta Čechů dárky a Vánoce neřeší, protože na ně nemají peníze anebo je neslaví.

"Loňská rekordní čísla předvánočních nákupů ukázala, že průměrný Čech utratil za Vánoce přes 10 tisíc korun. Z našeho dotazování vyplývá, že letos obecně panuje vůle k šetření a omezování se. Zdá se, že jsme si vědomi rizik, která by mohlo nezodpovědné chování a utrácení v této nejisté době přinést a obavy z dalšího vývoje nás drží zpátky," uvedl ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička.

07:36

Spojené státy za posledních 24 hodin zaznamenaly více než 127 tisíc nových nákaz koronavirem, což je rekordní počet. Rekordní číslo hlásí USA již třetím dnem v řadě.

 

07:34

Laboratoře v pátek v Česku odhalily 11 549 nově nakažených koronavirem. Proti čtvrtku je to pokles zhruba o 1700 případů, proti minulému pátku asi o 2000. Do bilance obětí přibylo od večerní aktualizace dat dalších 42 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4526.

23:10

V pilotní verzi začaly fungovat webové stránky, které mají srozumitelně informovat o vládních opatřeních proti koronaviru a životních situacích v době epidemie. 

21:03

Ve Francii přibylo za uplynulý den přes 60 000 nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Oproti čtvrteční bilanci, která byla rovněž rekordně vysoká, se počet infikovaných zvýšil o další dva tisíce. Obětí přibylo 828, kromě 398 úmrtí v nemocnicích za posledních 24 hodin ale číslo zahrnuje i mrtvé z domovů pro seniory za několik posledních dní, upozornila agentura Reuters.

20:05

V Portugalsku za poslední den přibylo 5500 případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší bilance, a parlament schválil zavedení nouzového stavu, který začne platit od pondělí. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda se má sejít v sobotu na mimořádném zasedání, kde bude jednat o případném zpřísnění protiepidemických opatření.

Desetimilionové Portugalsko má celkově na 167 000 nakažených a počty pozitivních případů tu stejně jako jinde v Evropě v poslední době rostou. Kvůli nemoci covid-19 v zemi zemřelo 2792 lidí a na jednotkách intenzivní péče je aktuálně 340 infikovaných pacientů, tedy více než při vrcholu jarní vlny pandemie.

19:30

Na Vysočině zemřelo v posledních čtyřiadvaceti hodinách dalších 15 lidí nakažených koronavirem. Na webu to uvedla krajská hygienická stanice. Od začátku epidemie evidují hygienici v souvislosti s nemocí covid-19 v tomto kraji 224 úmrtí. Nemocných je teď na Vysočině 8665 lidí.

Podle ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice Jiřího Kose mezi zemřelými stále převažují lidé narození do roku 1950.

18:19

Dnes přibylo do statistik 154 úmrtí s koronavirem, celkem zemřelo 4484 lidí. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 8276 pacientů, o 40 víc než ve středu.

18:12

Za dnešek zatím přibylo 5843 případů koronaviru, zhruba o 750 méně než za stejnou dobu ve čtvrtek a asi o 900 méně než v pátek před týdnem do večera.

17:55

První verze návrhu tabulky opatření počítá s pěti úrovněmi opatření, která budou přijata v oblastech nošení roušek, soukromých návštěv, shromažďování, vnitřních akcí, sportu, kultury, provozu barů a restaurací, obchodů a firem.

Například pro školy by podle první verze před oponenturou odborníků mohl znamenat na první úrovni rizika například zákaz hodin hudební a tělesné výchovy, na druhé úrovni pro vysoké školy distanční výuku a konzultace a laboratorní výuku do 15 osob, na třetí úrovni rotaci studentů středních škol, na čtvrté úrovni rozdělení výuky na prvním stupni do skupin po menších počtech a na druhém stupni rotační schéma a na páté úrovni úplné uzavření škol.

17:40

Podle dnes zveřejněného prvního návrhu by ČR byla nyní podle tří ze čtyř parametrů v nejvyšší páté, červeně označené míře rizika. Nakažených na 100 000 obyvatel za 14 dní je 1579 lidí, nejvyšší úroveň začíná na čísle 480. Nákazu seniorů na 100 000 obyvatel zatím ministerstvo nezveřejňuje.
Nejvyšší míru rizika by znamenal také podíl pozitivních testů ze všech testovaných. Navrhovaná škála s ní počítá od 25 procent, Česko se pohybuje nad 30 procenty. Naopak reprodukční číslo rovné 1 by znamenalo spíše nízkou míru rizika. Parametry modelu se ale mohou po připomínkování odborníky do definitivní verze příští týden dál měnit.

17:42

Vývoj epidemie v krajích není všude stejný. Nejlepší je v Praze, kde už klesá počet nových případů i podíl pozitivních testů. V dalších regionech nákaza stagnuje nebo ještě roste.

"Jedno z možných vysvětlení je, že Praha měla dříve než ostatní kraje vysoké výskyty, a zároveň že je to přijetím opatření a snížením mobility výrazným způsobem, nejvíc ze všech krajů," vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ostatní kraje podle ní budou při dodržování opatření Prahu dobíhat.

V Praze také podle statistik nejvíce lidí může pracovat z domova. Vláda to doporučila všem firmám, kterým to jejich provoz umožní. "Nemáme žádnou možnost jim to nařídit. Ale je to velmi naléhavá prosba," uvedl ministr.

16:19

Rumunsko na 30 dní uzavře všechny školy a zavede noční zákaz vycházení. Opatření začnou platit v pondělí. "Musíme být realističtí. Jsou zapotřebí čím dál přísnější opatření, abychom udrželi kontrolu nad šířením pandemie," řekl prezident Klaus Iohannis ministrům na zasedání vlády. Současně však podpořil snahy zachovat fungování ekonomiky země.

16:04

Bavorsko od pondělí zruší pro české občany výjimku pro cestování s negativním testem na koronavirus. Povinná bude desetidenní karanténa, po pěti dnech ji bude možné ukončit negativním testem na onemocnění covid-19. Výjimka bude platit pro tranzit, mezinárodní dopravu, malý příhraniční styk, návštěvy nejbližší rodiny nebo střídavou péči o dítě. U pendlerů zůstávají stejné podmínky jako dosud, tedy pravidelné testování.

15:33

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle vyhlásil na čtyři nadcházející středy dobrovolný půst za ukončení pandemie nemoci covid-19. Věřící z brněnské diecéze nabádá k půstu vědomému a citelnému, doplněnému případně také almužnou na nějaký dobrý účel, oznámila mluvčí biskupství Martina Jandlová.

15:28

Koronavirová krize negativně zasáhla do cestovatelských plánů dvou třetin Čechů, polovina přitom plánovanou cestu do zahraničí zcela zrušila. Většinu lidí odrazují především vládní opatření v jednotlivých státech, do budoucna však zájem lidí o cestování přetrval. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kiwi.com.

15:25

Praha 1 eviduje zhruba 30 zaměstnanců, kteří jsou nyní buď pozitivní na covid-19, nebo jsou v karanténě kvůli onemocnění blízké osoby. Celkem má úřad 341 zaměstnanců, sdělil mluvčí radnice Petr Bidlo v reakci na informaci opozičního zastupitele Tomáše Vícha (Piráti), který na Facebooku uvedl, že je na radnici nakaženo 157 zaměstnanců.

15:22

Ke čtvrtku byla nákaza koronavirem potvrzena u 13 807 pracovníků ve zdravotnictví, z toho 2351 bylo lékařů a 6613 zdravotních sester. 

15:14

"Evidence personálních kapacit nemocnic byla tak náročná, že jsme ji přestali vyžadovat. Nyní počítáme s tím, že každé lůžko, které je v národním dispečinku, má zároveň dostatek personálu k péči," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.

15:10

"Cílem je maximální čitelnost pro každého občana této země," řekl Blatný. Budou podle něj zveřejněna všechna data, ze kterých se bude číslo vypočítávat, aby si ho mohl každý ověřit.

14:45

Opatření budou mít nově pětistupňovou škálu. Ministerstvo vytvořilo tabulku, kde budou rozdělena podle skóre, které bude ministerstvo pravidelně aktualizovat podle epidemiologické situace. Jedná se o opatření například v průmyslu, kultuře, sportu, nebo školství. Skóre bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Bude také označeno barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se dál připomínkovat a používat se bude od příštího týdne.

14:40

Ministr zdravotnictví představil nový plán, podle kterého bude vláda postupovat při rozvolňování a zpřísňování opatření. "Každý den dostanou občané jedno číslo od nuly do sta, podle kterého se budou moci v epidemii orientovat," ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Toto skóre bude tvořeno podle čtrnáctidenního počtu nově nakažených na 100 tisíc obyvatel, čtrnáctidenního počtu nově nakažených seniorů na 100 tisíc obyvatel, pozitivitou testů a reprodukčního čísla.

14:35

"Existující rezervní kapacita se stále pohybuje kolem 25 % stávající kapacity," řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. "Navyšování kapacity probíhá zastavením odkladné péče, snižováním počtu sociálních hospitalizací," dodal. Personálu nemocnic podle Černého pomáhá hlavně armáda, v nemocnicích pomůže dalších 400 jejích členů s potřebným vzděláním.

14:31

"Mějme na paměti přetížené zdravotnictví. Chci poděkovat zdravotníkům, bez nich bychom tady být nemohli," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Aktuálně je nakažených 13 807 zdravotníků.

14:29

"Počty hospitalizovaných pacientů rostou, ale ne rizikovým tempem," ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V nemocnicích je aktuálně 8276 pacientů, z toho 1154 na intenzivní péči a 650 na umělé plicní ventilaci.

14:26

"Scénář vývoje ukazuje spíše na pomalé brždění," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Probíhat by mělo v podstatě celý listopad, ale situace se bude lišit v jednotlivých regionech. Blatný v této souvislosti apeloval na to, aby se lidé chovali zdpovědně, omezili kontakty a dodržovali opatření.

14:23

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného a hlavní hygieničky Jarmily Rážové trasování funguje. Rážová uvedla, že kapacity laboratoří a testovacích míst jsou nyní v Česku kolem 52 tisíc testů denně. Trasovací kapacita je nyní téměř 1900 osob, z toho více než 1000 hygieniků. Pomáhají jim i sebetrasovací formuláře, které vyplnilo již celkem téměř 73 tisíc lidí.

14:20

"V dalších týdnech by mohlo dojít ke snižování. Situaci by mohlo ale zkomplikovat to, že vysoký počet nakažených jsou senioři. Jejich procento z celkového počtu nemocných dokonce roste," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. V populaci 65+ je nyní více více než 14 procent pozitivních případů.

14:18

"Reprodukční číslo se v posledních dnech pohybuje kolem jedné," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. "Objektivní údaj je, že nárůst je zastaven. Podíl pozitivně testovaných z provedených testů je ale stále vysoký, hlavně v Praze," dodal. 

14:15

"Situace není vyřešená ani zvládnutá, i když k nejkrizovějším scénářům nedochází," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

14:14

"Procento pozitivních testů se stabilizovalo, neklesá ani neroste," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

14:13 Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

"Procento pozitivních z celkově testovaných se stále pohybuje kolem jedné třetiny," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

14:06

V Královéhradeckém kraji za uplynulý týden přibylo rekordních 72 případů úmrtí lidí s covidem na 189. Dosud nejvyšší týdenní nárůst počtu těchto případů v hradeckém kraji byl v pátek 30. října, kdy přibylo 47 úmrtí, o týden dříve 31.

13:47

Ve vznikající záložní nemocnici na výstavišti v Brně je od pátku takzvaný setkávač v podobě pojízdného kontejneru. Sloužit bude pro setkávání uzdravujících se pacientů s koronavirem s jejich rodinami. Uvidí se přes sklo a uslyší přes speciální zařízení, řekla Veronika Plachá, mluvčí Fakultní nemocnice Brno, která provoz polní nemocnice s 300 lůžky zajistí. Nemocnice by měla být hotová v pondělí, kdy by mohla přijmout první pacienty.

13:38

Dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat v domovech důchodců a dalších sociálních zařízeních vytížených kvůli koronavirové epidemii, se mohou registrovat na webové stránce Pomůžeme.si. Portál je následně propojí se zařízeními, která jejich pomoc potřebují a hledají. V současné době server eviduje přes 2000 dobrovolníků, poptávka po nich ze strany domovů pro seniory ale nabídku převyšuje, uvedli v tiskové zprávě zástupci projektu.

13:15

České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. V tiskové zprávě to sdělila americká ambasáda v Praze. Podle českého ministerstva obrany by šestičlenná skupina zdravotníků měla do Česka přijet v polovině listopadu. Doplní zde jednu Američanku, která již do Prahy přiletěla v neděli v rámci amerického přípravného týmu. Podle původních předpokladů mělo z USA přicestovat 28 zdravotníků.

13:11

Alternativní plicní ventilátory CoroVent zatím dostalo sedm nemocnic v Česku. Výrobci v těchto zařízeních dosud instalovali dohromady 14 ventilátorů. Další dodávky jsou plánovány na příští týden, podle situace v nemocnicích. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková to uvedla v tiskové zprávě.

13:10

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu přibylo 3978 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu týdnu je to o tisícovku nově zjištěných případů méně. Za týden ale umřelo více lidí, celkem 81. Je to více než třetina všech dosavadních úmrtí lidí z kraje, u nichž testy potvrdily koronavirus. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

12:18

Česká lékařská komora vyzvala vládu k okamžitému zpřísnění opatření přijatých kvůli covidu-19. Upozorňuje na nárůst počtu zemřelých i nakažených seniorů a zdravotníků. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě.

11:56

Polsko dnes ohlásilo dosud nejvyšší počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19 za den - země za 24 hodin zaznamenala 445 úmrtí pacientů s nákazou. Testy za poslední den prokázaly infekci u dalších 27 086 obyvatel. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž zdravotnický systém v zemi čelí nedostatku lůžek, zdravotnického vybavení a také zdravotníků.

11:55

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 1633 nakažených koronavirem. Je to o 124 případů méně než rekordní středu, kdy bylo pozitivně testováno 1757 lidí. Podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) se ale epidemie v kraji nezpomaluje. Vyplývá to z informací, které dnes hejtman zveřejnil na Facebooku.

11:39

Na Slovensku po předchozím výraznějším přírůstku infikovaných koronavirem začal stoupat počet pacientů, kteří podlehli nemoci covid-19. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo dalších 31 případů úmrtí na plicní formu covidu-19, což je nejvyšší počet obětí nemoci ohlášený za jeden den. Od propuknutí pandemie na pětimilionovém Slovensku zemřelo na covid-19 celkem 317 lidí.

S potvrzeným covidem-19 je v zemi hospitalizováno 1441 pacientů, z nich 106 zdravotníci napojili na umělou plicní ventilaci.

11:53

Většina tuzemských autoškol vydrží bez příjmů z provozu maximálně tři měsíce, pak by musela ukončit činnost. I v případě kratšího omezení však bude mít řada z nich velké ekonomické i personální potíže. Autoškoly proto žádají vládu o pomoc, konkrétně formou dotací na auta a prominutí či úpravu některých poplatků. Dnes to uvedla Asociace autoškol ČR. V Česku působí zhruba 3000 autoškol.

11:38

Maďarsko dnes oznámilo dalších 4709 potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. To je denní maximum od vypuknutí pandemie. Za posledních 24 hodin úřady zaregistrovaly 103 úmrtí s nemocí covid-19, poprvé tak v Maďarsku s nákazou zemřelo více než 100 lidí za den.

11:24

Charita ČR žádá o povinnost testovat i pacienty v domácí péči. Dopisem se obrátila na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby do vládního nařízení o testování v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb na nemoc covid-19 byla zařazena rovněž povinnost testovat pacienty v domácí zdravotní péči. V případě, že by se tak nestalo, hrozí nekontrolovatelné šíření koronaviru v populaci, uvedla dnes v tiskové zprávě Charita. Podle ní stát s plošným testováním v sociálních službách selhává, vedle testovacích sad pro sociální zařízení by měl zajistit i podporu přetíženým pečovatelským týmům.

11:19 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček se po boji s koronavirem vrací do práce. Na Twitteru poděkoval za slova podpory a oznámil, že byl k dnešnímu dni uschopněn.

11:17

Jihočeský hejtman Martin Kuba a jeho náměstci Lucie Kozlová a Tomáš Hajdušek (všichni ODS) budou dávat 40 procent ze svého platu rodičům samoživitelům, jejichž situaci zkomplikoval koronavirus. Hejtman o tom informoval na Twitteru. Ročně tímto způsobem rozdělí přibližně milion korun. Peníze budou rozdávat prostřednictvím fondu Jihočeské naděje, který před lety Kuba založil.

11:13

Na německých školách rychle přibývá počet případů nákazy koronavirem. Ministerstva školství v jednotlivých spolkových zemích ale tvrdí, že v celkovém měřítku jde jen o zlomek případů a že školy nejsou ohnisky nákazy. Školy a školky v Německu i přes listopadovou karanténu nadále fungují, zachování prezenční výuky považuje vláda za klíčové pro udržení chodu hospodářství.

11:05

Evropská komise znovu apelovala na Českou republiku, aby co nejdříve zajistila okamžité vrácení peněz klientům cestovních kanceláří, kteří za zrušené zájezdy kvůli epidemii koronaviru dostali místo hotovosti vouchery na jiné pobyty.

11:04

Výsledek zahraničního obchodu za září vysoce překonal předpoklady. Skončil v přebytku 34,4 miliardy korun, meziročně byl o 14,4 miliardy vyšší. Zlepšení způsobily vyšší vývozy automobilů a dílů, pomohly nízké ceny ropy na světových trzích. Kvůli druhé vlně pandemie koronaviru se čeká opětovný pokles, měl by být ale nižší než na jaře.

10:51

Na obce i obchody apeluje aktuální výzva proti světelnému znečištění. Její text upozorňuje, že zvláště nyní, kdy platí opatření kvůli epidemii covid-19, je naprosto zbytečné například večerní osvětlení výloh. Za iniciátory o výzvě informoval Pavel Suchan, předseda odborné skupiny pro světelné znečištění České astronomické společnosti.

10:50

Ve středních Čechách přibyl za posledních 24 hodin rekordní počet nakažených koronavirem, a to 2520. Za uplynulý týden opět přibylo přes 10 000 nakažených, jde ale o mírný pokles ve srovnání s týdnem předtím, kdy přibylo 10 974 případů. Aktuálně je v regionu 35 025 nakažených, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

10:48

Ze zlínské krajské nemocnice dnes ráno vyjela sanitka s pacientem s koronavirem, který je ve vážném stavu napojený na umělou plicní ventilaci. Veze jej do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Míří tam i dvě sanitky z Uherskohradišťské nemocnice, které také vezou pacienty na plicní ventilaci, přidají se k nim ještě dvě sanitky z Kroměřížské nemocnice. Převoz pěti pacientů napojených na plicní ventilaci najednou je výjimečná a medicínsky i logisticky náročná akce. Sanitky pojedou do Prahy společně, budou mít i policejní doprovod, pojede s nimi i další doprovodný vůz záchranářů, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

10:47

Na Vysočině se v posledním týdnu znovu zvýšily počty potvrzených případů covidu-19 i úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním. Nakazilo se 4972 lidí, o 903 víc než v předchozím týdnu. Počet zemřelých se za sedm dní do čtvrtečního večera podle krajských hygieniků zvýšil o 77. Od začátku epidemie na Vysočině zemřelo v souvislosti s novým koronavirem 209 lidí.

10:46

První a druhá fotbalová liga dostaly výjimku od ministerstva zdravotnictví a po měsíční koronavirové pauze mohou znovu začít. Nově musí týmy absolvovat testy na covid-19 nejdříve 48 hodin před výkopem zápasů. Profesionální soutěže se opět rozběhnou dnešní předehrávkou 7. ligového kola, v němž Jablonec přivítá Brno. O víkendu se odehraje dalších osm utkání nejvyšší soutěže a všech sedm duelů 7. kola druhé ligy.

10:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo dalších 20 582 potvrzených případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den, což je dosud nejvíce. Je to rovněž poprvé, co byl v zemi denní přírůstek vyšší než 20 tisíc.

Ukrajina hlásí 9721 nově prokázaných infekcí za uplynulý den, což je o něco méně než o den dříve. Registruje však dosud nejvyšší počet úmrtí za den - s nemocí covid-19 tam zemřelo 201 lidí.

09:59

V domově pro seniory v říčanské části Voděrádky se potvrdil koronavirus u 92 ze 130 klientů. Nakažených zaměstnanců je 30, celkově jich v soukromém zařízení pracuje 80. Vedení domova by v následujících dvou týdnech potřebovalo pomoci se zajištěním péče. Dočasně je třeba obsadit alespoň 20 pracovních pozic, řekl dnes ředitel Pavel Kyzlink.

09:53

Propad stavební výroby v Česku dál mírně zpomalil. V září se reálně meziročně snížila o 8,2 procenta po srpnovém poklesu o 9,7 procenta. Pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížilo o 8,9 procenta. 

09:50

Olomoucká charita v těchto dnech obnovila svou službu nákupu potravin, drogerie či potřebných léků seniorům a lidem v karanténě, kteří nemají v dosahu své blízké. Služba je zdarma a je dostupná na území města Olomouce a v městských částech, zájemci ji mohou využít od pondělí do pátku. V případě potřeby poskytne charita službu nákupu a rozvozu potravin i v blízkém okolí Olomouce, informovala mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

09:48

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 6049 případů nákazy novým koronavirem. Je to o něco méně než v minulém týdnu. Od začátku epidemie je v kraji 27 194 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Za čtvrtek v kraji přibylo 954 případů, což je více než minulý čtvrtek, kdy bylo 786 nově nakažených. Je to však méně než v předchozích dvou dnech, za středu přibylo 1114 případů, v úterý 972. Dosavadní rekordní denní přírůstek byl v pátek 23. října, kdy bylo 1198 nově nakažených.

09:45

Mobilní aplikaci eRouška si dosud aktivovalo 1,3 milionu lidí, 1197 uživatelů vložilo během včerejšího dne do aplikace varovný kód, který upozorni ostatní na rizikový kontakt.

09:22

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 5150 nových případů nákazy covidem-19. V porovnání s předchozím týdnem je to o 420 případů méně. Pokles v mezisoučtu zaznamenaly statistiky po několika týdnech, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Oproti minulému týdnu se však zvýšil počet obětí v souvislosti s touto nemocí, přibylo dalších 85 zemřelých. Ministerstvo nyní eviduje v kraji od počátku pandemie 24 495 případů covidu-19.

09:21

Průmyslová výroba v Česku zpomalila v září meziroční pokles na 1,5 procenta ze srpnových 5,5 procenta. Ke zlepšení situace přispěl hlavně automobilový průmysl.

09:14

Za poslední týden přibylo v Ústeckém kraji 6303 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 67 méně, než přibylo v předchozím týdnu. Vyplývá to z dat krajské hygienické stanice. S covidem v regionu dosud zemřelo 108 lidí, z toho 30 od minulého pátku. Za čtvrtek přibylo 1130 nákaz a 13 úmrtí. Z nemoci se vyléčilo 10 213 lidí.

09:13

Česká národní banka očekává, že veřejné finance letos skončí ve schodku 6,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňském přebytku 0,3 procenta HDP. Příští rok by se měl schodek zmírnit na 4,9 procenta HDP. ČNB tak odhad zhoršila. V srpnu očekávala pro letošní rok schodek 5,8 procenta a pro příští rok 4,3 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. 

09:04

Asistenti pedagoga, učitelé nebo školní psychologové by měli mít možnost pomáhat při současné výuce na dálku postiženým a jinak znevýhodněným dětem i při návštěvách doma, řekla předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. Společnost podle ní vyzvala vládu, aby to umožnila. Vzdělávání on-line považuje u některých handicapů téměř za nemožné. Stejný názor vyslovil i předseda pražské pobočky Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař. 

08:31

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech za poslední týden stoupl téměř o 6000. Momentálně hygienici v regionu evidují 15 780 případů covidu-19. Vyplývá to z jejich statistik. Za poslední týden na jihu Čech zemřelo šest desítek lidí s koronavirem.

07:40

Za poslední týden v Libereckém kraji testy odhalily 3933 případů nemoci covid-19. Je to nejvíc od začátku pandemie a o 175 případů více než za předchozí týden, nárůst je pětiprocentní. Rekordní je i počet úmrtí. Za posledních sedm dnů zemřelo 53 lidí v souvislosti s koronavirem, 17 z toho 1. listopadu.

07:40

Za poslední týden v Libereckém kraji testy odhalily 3933 případů nemoci covid-19. Je to nejvíc od začátku pandemie a o 175 případů více než za předchozí týden, nárůst je pětiprocentní. Rekordní je i počet úmrtí. Za posledních sedm dnů zemřelo 53 lidí v souvislosti s koronavirem, 17 z toho 1. listopadu, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:20

Dosavadní čísla naznačují, že se podařilo zastavit růst epidemie. Vyhráno ale ještě zdaleka není. Až následující dny ukážou, zdali budou počty nakažených klesat, nebo zůstanou na stávající úrovni, což je vzhledem k náporu na nemocnice nedostačující. 

07:18

Ve čtvrtek přibylo v Praze 885 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 446 méně než před týdnem a o 34 míň než ve středu. Denní přírůstek nakažených v hlavním městě se tak šestý den po sobě drží pod tisícem. 

Ve všedních dnech minulého týdne laboratoře evidovaly v hlavním městě přes tisíc pozitivních testů za 24 hodin, o týden dřív byly denní nárůsty ještě vyšší. Dosavadní rekord drží 22. říjen se 1719 případy, v posledních dnech ale tempo nárůstu zpomaluje.

07:15

Pohřební služby musejí kvůli pandemii více investovat do ochranných pomůcek a dezinfekcí. Ty musí v současné době používat všichni zaměstnanci, dezinfekcí musejí být vybaveny veškeré provozy pro veřejnost. "U nás je to stejné jako v nemocnici, neboť jsme ze zákona povinni se starat o bezpečnost našich zaměstnanců, kteří přicházejí pro mrtvé také do domácího prostředí, kde nevíme jestli někdo živý není nakažen covidem-19," uvedl předseda Asociace pohřebních služeb Jaroslav Mangl.

V uvedených případech si pracovníci podle něj berou celoobličejové masky s filtry třídy devět, jednorázové obleky, návleky na boty a jednorázové rukavice. Před pandemii se používaly jen jednorázové rukavice, výjimečně i jednorázové obleky, které byly započítávány do úkonu a nebyly účtovány zvlášť jako náklady na covid-19, uvedl.

06:13

Testy ve čtvrtek potvrdily v Česku nákazu koronavirem u 13 231 lidí. Je to o asi 2500 méně než ve středu, kdy byl zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie, a zhruba stejně jako minulý čtvrtek. Do bilance obětí přibylo oproti večerním údajům dalších 29 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4330. 

06:12

Ve Spojených státech během uplynulých 24 hodin přibylo více než 123 085 případů nákazy koronavirem, což je rekordní množství. O den dříve přibylo 99 660 infikovaných, což představovalo nejvyšší denní nárůst od počátku epidemie covidu-19 v USA.

23:42

Británie hlásí 24 141 nových případů koronavirové nákazy a 378 úmrtí s covidem-19. Čísla jsou o něco menší než předchozí den, kdy zemřelo 492 nakažených, nejvíce od poloviny května. Britský premiér Boris Johnson dnes vyjádřil naději, že život v zemi by se mohl alespoň částečně vrátit k normálu ještě před Vánocemi, pokud lidé budou dodržovat nařízená omezení.

21:04

Maďarsko začne v prosinci dovážet malé množství ruské vakcíny proti covidu-19, která se v zemi bude testovat. Oznámil to maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Jedna z maďarských firem by pak později mohla přejít z výroby očkovacího preparátu proti chřipce na produkci ruské vakcíny.

20:41

Dánská vláda omezila pohyb obyvatel regionu Severní Jutsko kvůli výskytu zjevně zvlášť odolné mutace koronaviru mezi norky i mezi lidmi. Světová zdravotnická organizace dnes ocenila jako odvážné středeční rozhodnutí Dánska vybít celou tamní mnohamilionovou populaci norků, kteří jsou chováni pro kožešinu, informovala agentura Reuters.

19:37

Na Vysočině přibylo od středečního podvečera 692 potvrzených případů nemoci covid-19. Zemřelo 16 nakažených lidí, uvedla dnes krajská hygienická stanice na svém webu po 18:00. Od jara na Vysočině zemřelo 209 lidí, u nichž bylo toto onemocnění prokázané. Jen od začátku tohoto měsíce zaznamenali hygienici v kraji 58 úmrtí.

19:34

Francie za den zaznamenala více než 58 000 případů koronavirové nákazy za posledních 24 hodin, což je dosavadní denní rekord a druhý za poslední čtyři dny. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Druhá vlna epidemie bude ve Francii ještě prudší než první, varoval dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Počet úmrtí na covid-19 stoupl za poslední den o 363 na 39 037, uvádí ministerstvo. Za posledních sedm dní přitom denně v průměru umíralo 431 nakažených pacientů.

19:05

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Podíl pozitivních testů na koronavirus byl ve středu 34,85 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Laboratoře provedly celkem 45 122 testů a odhalily 15 727 případů nákazy. Byl to nejvyšší nárůst za jeden den. 

Pokles nových případů covidu-19 bude podle Centra pro modelování biologických procesů jen velmi pomalý. Doporučuje zpřísnění opatření nebo plošné testování podle vzoru Slovenska. Počet hospitalizací bude kulminovat kolem 10. listopadu.

Nákaza koronavirem byla k úterý 3. listopadu potvrzena u 14 181 pracovníků ve zdravotnictví, z toho 2468 bylo lékařů a 6670 zdravotních sester. Před měsícem bylo nakažených zdravotnických pracovníků v Česku zhruba pětina. Podle statistik je v Česku asi 50 000 lékařů a přibližně 80 000 zdravotních sester.

Klienty sociálních služeb nebude ministerstvo zdravotnictví za odmítnutí testu na covid-19 pokutovat. Na Twitteru ministerstva to uvedl ministr Jan Blatný (za ANO). Za porušení kteréhokoliv mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun.

18:13

Podíl pozitivních testů na koronavirus byl ve středu 34,85 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Laboratoře provedly celkem 45 122 testů a odhalily 15 727 případů nákazy. Byl to nejvyšší nárůst za jeden den. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Dnes do 18:00 přibylo v Česku 6588 nakažených, proti středě je to za stejnou dobu pokles zhruba o 700 případů.

18:03

Lékaři v ústecké Masarykově nemocnici začali využívat plicní ventilátor CoroVent vyvinutý v České republice pro léčbu pacientů s onemocněním covid-19.

Lékaři použili přístroj CoroVent jako první v ČR, a to u pacienta s těžkým selháním plicních funkcí v důsledku nemoci covid-19. Ventilátor vyvinul tým pod vedením Karla Roubíka na Fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze. Na vývoji techniky se podílela také lékařka ústecké kliniky anesteziologie Lenka Horáková.

18:01

Zákaz osobních konzultací je pro psychology a psychoterapeuty pracující na živnostenský list i jejich klienty velký problém. Někteří nemohou poskytovat služby. U části klientů jsou také on-line terapie nemožné a přerušení může mít špatný dopad na jejich zdravotní stav. Poskytování služeb v provozovnách živnostníkům v tomto oboru zakazují opatření kvůli epidemii covid-19. Vládu o změnu žádá Unie psychologických asociací ČR a také Česká asociace pro psychoterapii.

17:56

Lidé bez domova by neměli být trestáni za to, když budou v době nočního zákazu vycházení na ulici. Vyplývá to z vyjádření ministerstva vnitra, o kterém informovala Armáda spásy. Nařízení vlády o zákazu pohybu výjimku pro bezdomovce neobsahuje, podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Radka Šubrta by však bylo jejich trestání za nesplnění zjevně nemožné povinnosti nejenom neúčelné, ale také nepřiměřené.

17:49

Nemocnice v Jihomoravském kraji mají stále volná lůžka pro pacienty s nemocí covid-19, přestože počet hospitalizovaných s nákazou každý den stoupá. Na jižní Moravě je k dnešku podle krajské hygienické stanice kolem 1050 hospitalizovaných s covidem-19, z toho asi 140 je ve vážném stavu. Desítky volných míst mají fakultní nemocnice, ale také krajské.

17:49

Armáda pošle na pomoc přetíženým nemocnicím 400 vojáků. Na Twitteru to dnes uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vláda v pondělí projedná nařízení, které umožní počet nyní nasazených vojáků v nemocnicích a sociálních zařízeních zvýšit ze 360 na 900. Armáda již v současné době pomáhá v několika desítkách zařízeních, které se potýkají s epidemií nového koronaviru.

17:18

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo další výzvu k programu COVID ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Příjem žádostí spustí v pondělí, ukončí ho 9. prosince. Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou za říjen dostat 6400 korun. 

16:55

Královéhradecký kraj dostal ve středu od státu 13 kyslíkových přístrojů HFNO pro covid pacienty s těžším průběhem nemoci. Do konce týdne by kraj měl obdržet ještě osm plicních ventilátorů. Přístroje budou nasazeny v šesti nemocnicích v kraji. Kromě toho dostal kraj také 150 000 respirátorů pro sociální zařízení, do kterých začala distribuce testovacích sad pro plošné testování.

16:46

Hasiči v Pardubickém kraji dnes začali třídit a rozvážet respirátory určené pro pracovníky sociálních služeb. Pro Pardubický kraj je určeno 155 100 kusů, uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Respirátory FFP2 podle vládního rozhodnutí obdrží zaměstnanci domovů pro lidi se zdravotním postižením, domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem, zařízení poskytujících odlehčovací služby a pečovatelské služby.

16:20

Klienty sociálních služeb nebude ministerstvo zdravotnictví za odmítnutí testu na covid-19 pokutovat. Na Twitteru ministerstva to uvedl ministr Jan Blatný (za ANO). Za porušení kteréhokoliv mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun. Klienty a zaměstnance musí domovy pro seniory a další pobytová zařízení povinně testovat od středy každých pět dní.

16:05

Místní vláda indického hlavního města Dillí se dnes rozhodla zakázat ohňostroje. Zákaz přichází před významným hinduistickým svátkem díválí, který obvykle doprovází zapalování ohňů, píše agentura AFP. Indická metropole čelí růstu počtu nakažených koronavirem a také zhoršujícímu se stavu ovzduší.

16:00

Nemocnice Zlínského kraje chystají na pátek přesun pěti pacientů s koronavirem napojených na umělou plicní ventilaci do pražské Fakultní nemocnice v Motole. Jde podle něj o výjimečnou a medicínsky i logisticky náročnou akci. Nemocnice v kraji jsou na hraně kapacitních možností, je v nich 482 covid pozitivních pacientů. Intenzivní péči potřebuje přes 100 pacientů s covidem i jinými diagnózami, zbývající kapacity jsou již omezené. Většina covidových pacientů na intenzivních lůžkách potřebuje ventilaci dlouhodobě, zpravidla několik týdnů.

15:51

Velká Británie pošle do Česka šest vojenských zdravotníků, dorazit by měli v pondělí. O tom, v kterých zařízeních budou působit, rozhodne ministerstvo zdravotnictví. Potvrdilo to také britské velvyslanectví v Praze. Už v neděli přicestují dva vojenští lékaři z Německa, od pondělí se zapojí na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, uvedl na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

15:48

Ukrajina už třetí den po sobě hlásí rekordní přírůstek koronavirové nákazy. Za poslední den zaznamenala 9850 potvrzených případů infekce, což je nejvíce od vypuknutí pandemie. Ukrajina nedávno prodloužila karanténní opatření do konce roku. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov v úterý označil situaci za blízkou katastrofě. 

15:37

Ankara v turecké provincii Mos zakázala kouření cigaret a jiných tabákových výrobků na veřejných místech. V rámci boje s epidemií již dříve toto opatření úřady zavedly v několika dalších oblastech. Za nedodržení zákazu hrozí vysoké pokuty, napsala agentura Anadolu.

Turecko na začátku týdne zavedlo mnohá další omezení. Kadeřnictví, oddací síně, bazény, divadla a podobná zařízení musí zavírat nejpozději ve 22:00. Omezení se vztahují také na kavárny a restaurace, které po 22:00 mohou prodávat pouze přes výdejní okénka.

15:36

Znovuotevření škol ve dvou etapách, jakmile to umožní vývoj epidemické situace, doporučují odborníci z think-tanku Univerzity Karlovy Vzdělávání21. V první etapě by se podle nich měli vrátit zejména mladší školáci a závěrečné ročníky, děti s handicapy a část vysokoškoláků. Ve druhé fázi by se pak mohla obnovit prezenční výuka i pro zbytek žáků a studentů ve školách. Členové think-tanku se na tom shodli na svém jednání ve středu.

15:06

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu rekordních 1757 nakažených koronavirem. Je to o 450 lidí více než v úterý. Kraj vyzval k pomoci s péčí o nemocné ambulantní lékaře. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

15:24

Nemocnice začínají používat pro pacienty s covidem-19 přístroje z Nového Zélandu, které jsou šetrnější než mechanická umělá plicní ventilace. Mohou pomáhat i pacientům při vědomí a jsou snadnější na obsluhu, řekl dnes novinářům ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Celkem takzvaných oxygenátorů Česká republika objednala 1500.

14:59

Počet pacientů, kteří od začátku epidemie zemřeli s nemocí covid-19, překročil ve Švédsku hranici 6000. Za poslední den přibylo v zemi pět mrtvých a také rekordních 4034 nakažených, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 141 764. Švédsko poutá pozornost světa svým odlišným přístupem ke koronavirové krizi, kdy se snaží zvládnout situaci bez použití plošné uzávěry a dalších razantních opatření.

14:24

V nemocnicích akutní péče v Pardubickém kraji se postupně zvyšuje počet pacientů s nemocí covid-19. V pondělí jich bylo 307, dnes 358, uvedla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Naopak klesá počet nemocných, kteří vyžadují intenzivní péči. V pondělí jich bylo 64, z toho 47 leželo na ventilovaných lůžkách, dnes bylo na jednotkách intenzivní péče 48 pacientů a na umělé plicní ventilaci 34.

14:27

Rakousko a Švýcarsko hlásí opět nejvyšší denní bilance nových případů koronaviru. V Rakousku přibylo za poslední den přes 7400 nakažených, o den dříve přitom počet pozitivních testů poprvé překročil hranici 6000, uvedla agentura APA. Ve Švýcarsku za 24 hodin přibylo 10 128 infikovaných.

14:17

Kamionová doprava aktuální krizi zatím oproti jaru odolává, poptávka se v posledních dvou měsících držela na stabilní úrovni. Důvodem je nepřerušený provoz automobilek a dalších podniků a také příznivější situace v okolních zemích. Negativní vliv však do dalších týdnů může mít zpřísňování podmínek v zahraničí, zejména pak v Německu.Během jara přišla většina dopravců až o polovinu svých tržeb.

14:15

Řecko od soboty na tři týdny čekají celostátní karanténní opatření. V jihoevropské zemi se uzavře většina obchodů a lidé budou až na nutné případy muset zůstat doma. Oznámil to dnes řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, podle kterého se tím vláda snaží zastavit "agresivní" nárůst infekcí a zvýšený počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, píše deník Kathimerini.

V případě Řecka jde od počátku epidemie covidu-19 již o druhou plošnou uzávěru. Stejně jako na jaře budou Řekové z domu moci vyjít pouze za prací, nákupem nezbytností, sportem nebo k lékaři. O svých důvodech musí vládu informovat prostřednictvím SMS zprávy. Zavřené budou všechny obchody kromě těch prodávajících nezbytné zboží.

13:35

Českobudějovická nemocnice dostala pět plicních ventilátorů, které může použít pro pacienty s těžším průběhem koronaviru. Zvýšila tak počet přístrojů na téměř tři desítky. Pět ventilátorů nemocnici daroval výrobce zdravotní techniky BTL. Sdělili zástupci společnosti a mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

13:34

Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady onemocnění covid-19. Jako prevenci těžkých následků covidu-19 ho proto odborníci doporučují nejen seniorům, kteří mají očkování od 65 let zdarma. Novinářům to řekla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

14:16

Finanční správa ČR na svém Twitteru upozorňuje, že žádosti o kompenzační bonus je potřeba podapsat spolu s čestným prohlášením. "Velké množství přijatých žádostí o kompenzační bonus je nepodepsaných," upozorňuje správa.

13:34

V Královéhradeckém kraji za 24 hodin přibylo 688 potvrzených případů covidu-19, od začátku pandemie bylo v kraji zjištěno 20 097 nákaz. Stoupl i počet zemřelých s covidem o 13 na 175 a aktivních případů o 47 na 7552. Třetí den po sobě byl denní nárůst počtu úmrtí vyšší než deset, dosud nejvyšší denní přírůstek byl z 31. října, kdy stejně jako dnes přibylo 13 úmrtí. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.

12:04

Statistici budou na základě modelů dalšího vývoje epidemie covidu-19 doporučovat ministrovi zdravotnictví zachovat opatření ještě dva až tři týdny. Poslancům to ve středu řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ještě dva týdny podle něj poroste počet hospitalizací, v posledních dnech jich přibývá přes 700 denně. Aktuálně je v nemocnicích přes 8200 lidí, systém se podle Duška připravuje na až 12 000 lidí v nemocnicích.

11:31

V ústeckém domově pro seniory na Bukově, kde v úterý 120 klientů plošně otestovali hasiči, se potvrdila nákaza koronavirem u poloviny z nich. Řekla to ředitelka zařízení Věra Vonková s tím, že požádala krajský úřad o dobrovolníky a o výpomoc studentů, v karanténě je totiž 30 zaměstnanců.

11:19

Zlínský kraj dostal od státu 185 700 kusů respirátorů a zajistí jejich rozdělení mezi poskytovatele sociálních služeb. Sdělila to mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. "Respirátory obdrží poskytovatelé pobytových sociálních služeb, tedy domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením a pobytové a odlehčovací služby. Jde o více než 80 zařízení," uvedla krajská radní Michaela Blahová (KDU-ČSL).

10:54

V Ústeckém kraji přibylo ve středu 904 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 74 případů víc než v úterý. S koronavirem za posledních 24 hodin nikdo nezemřel, hygienici evidují v regionu 95 úmrtí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Zubaři a lékaři v kraji ordinují za přijetí přísných hygienických opatření.

10:53

Blanenská nemocnice zvýšila počet takzvaných aktulních lůžek pro pacienty s covidem-19 ze 40 na 65. Kvůli onemocnění se ale potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Na webu města jakožto zřizovatele nemocnice to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková. Nemocnice musela už dříve kvůli situaci kolem covidu-19 omezit neakutní péči. Bez omezení ale fungují soukromí lékaři, kteří mají v budově polikliniky své ordinace.

09:38

V Olomouckém kraji ve středu přibylo 902 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je o 57 případů více než v úterý a o 117 nákaz více než minulou středu. Celkem je od začátku pandemie v kraji evidováno 23 705 nákaz, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

09:33

Onemocnění covid-19 může vést i k náhlým a neočekávaným úmrtím. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Dana Lipovská na základě poznatků lékařů z nemocničního ústavu soudního lékařství. Zkoumali 32 úmrtí bez známé příčiny u lidí v průměrném věku 69 let. V 75 procentech byla bezprostřední příčinou virová pneumonie v důsledku covidu-19.

09:31

Ačkoli počet nakažených novým typem koronaviru i počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v poslední době v Česku rychle přibývá (ve středu přibylo rekordních 15 729 nově nakažených, v úterý zemřelo 223 lidí, zatím nejvíce za jeden den), co se týče smrtnosti, tedy podílu zemřelých s covidem na celkovém počtu nakažených, patří Česko mezi nejlepší v EU. V poslední době i tento údaj stoupá, podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v Česku doposud zemřelo jedno procento lidí z celkového počtu nakažených, například v polovině října to bylo 0,8 procenta (ale o měsíc dříve 1,2 procenta).

08:55

Německá spolková policie zvýšila četnost kontrol na hranicích s Českem, kde dohlíží na dodržování karanténních nařízení. Policie uvádí, že nové opatření neznamená znovuobnovení pohraničních kontrol, jak schengenská pravidla v Evropské unii v mimořádných situacích umožňují, ale že jde jen o posílení stávající prevence.

08:55

V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo více než 378 700 lidí, 4133 jich zemřelo. Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je ČR podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden celosvětově na třetím místě (nejhůře je na tom Lucembursko). Podle počtu úmrtí k počtu obyvatel za uplynulý týden je Česko již několik dní nejhorší (druhá je nyní Belgie). Na první místo se ČR dostala koncem minulého týdne, na druhém místě byla přitom od 22. října, horší byla tehdy Andorra.

08:42

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1237 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Nepotvrdil se tak pokles z pondělí, kdy se objevilo jen 700 nových případů. Za poslední dva dny je nárůst pokaždé přes 1200 nakažených. Hygienici evidují za poslední den také osm nových úmrtí a nárůst hospitalizací o 11. V nemocnici je 1053 lidí.

07:51

V Libereckém kraji za středu přibylo 672 potvrzených případů covidu-19, to je čtvrtý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie a nejvíc za posledních pět dnů. Oproti minulé středě, na kterou ale připadl státní svátek, bylo pozitivních testů o třetinu více, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:42

V Anglii ve čtvrtek vstupuje v platnost další striktní opatření proti šíření koronaviru - měsíční uzávěra, kterou britská vláda schválila v sobotu. Británie ve středu zaznamenala 492 úmrtí, což je nejvíce od poloviny května a jeden z nejvyšších počtů úmrtí za jeden den v Evropě.

07:29

K novým omezením přistoupil ve čtvrtek nejmenší stát na světě, Vatikán. Od čtvrtka do 3. prosince jsou uzavřena Vatikánská muzea, která jsou pro církevní stát významným zdrojem příjmů. Generální audience s papežem se uskutečňují skrze videopřenos jako při první vlně epidemie. "Budiž nám to ponaučením, že musíme velice dbát na pravidla stanovená úřady," uvedl ve středu papež František.

Foto: Reuters
07:13

V USA přibylo za poslední den 99 660 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od začátku současné pandemie. S odvoláním na statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse o tom ve čtvrtek informovala agentura AFP. Země rekordní nárůst nově nakažených zažívá v době, kdy čeká na výsledky úterních prezidentských voleb. Spojené státy jsou co do celkového počtu nakažených i mrtvých nejzasaženější zemí světa. 

07:06

Ředitel pražské nemocnice popisuje kritickou fázi umělé plicní ventilace i to, proč je obsluha ventilátoru tak náročná. Podívejte se na video.

07:00

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V Česku opět rostou počty nakažených. Ve středu testy odhalily 15 729 případů, nejvíce od vypuknutí epidemie.
 • V úterý také zemřelo v Česku nejvíce pacientů za den od začátku epidemie, celkem 220 lidí.
 • Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není rozvolňování přijatých opatření pravděpodobné v příštím týdnu či deseti dnech. 
 • Na aktualizovaném cestovatelském semaforu ministerstva zahraničí bude od pondělí většina evropských zemí červená, ostatní budou mít oranžovou barvu.
06:53

Ve středu přibylo v Praze 917 potvrzených případů covidu, to je zatím nejvíc v tomto týdnu. Oproti minulé středě, na kterou ale připadl státní svátek, klesl denní přírůstek nakažených o 150. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:30

V Německu za poslední den přibylo 19 990 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Také přibližně osmkrát menší Česko za středu zaznamenalo nebývalý nárůst počtu nově infikovaných, testy koronavirus prokázaly u 15 729 lidí.

06:16

Do bilance úmrtí s covidem přibylo ve středu ráno oproti večerním údajům dalších 44 lidí, od začátku března tak zemřelo 4133 lidí, kteří se nakazili koronavirem. V úterý byl v Česku zaznamenán zatím nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za jeden den, podle aktuálních informací zemřelo 223 lidí.

05:55

Ve středu přibylo v Česku 15 729 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to zatím nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie a potřetí, kdy počet pozitivních testů za jediný den překročil 15 000. Dosavadní maximum z 27. října bylo o 65 nižší. Oproti minulé středě, na kterou ale připadl státní svátek, přibylo 2751 případů.

V předchozích dnech tempo růstu nových případů nemoci v zemi zpomalovalo, od tohoto pondělí nicméně denní přírůstky stoupají. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

22:07

Francie evidovala za posledních 24 hodin 40 558 pozitivně testovaných na koronavirus. V úterý jich přibylo 36 330, přičemž dosavadním maximem je 52 518 infikovaných v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví upozornilo, že skutečný denní přírůstek nakažených může být vyšší s ohledem na aktuální technické problémy se sběrem dat. Celkem se v zemi se 67 miliony obyvatel infikovalo koronavirem už 1 543 321 lidí a zemřelo 38 674 osob, z toho 394 za poslední den, oznámilo ministerstvo.

22:07

Velká Británie ohlásila nejvyšší denní přírůstek zemřelých s covidem-19 od poloviny května - 492. Zvýšil se o necelou stovku oproti úterý, kdy přibylo 397 obětí. Celková bilance zemřelých v zemi se 67 miliony obyvatel po dnešku vzrostla na 47 742, což je nejvíce v Evropě. Za posledních 24 hodin britské úřady registrovaly 25 177 nových případů koronavirové nákazy.

20:38

V jižních Čechách za posledních 24 hodin zemřelo 26 pacientů s koronavirem, vesměs v seniorském věku. Je to nejvyšší počet úmrtí za den od začátku pandemie. Jihočeští hygienici zaznamenali za úterý 846 nově potvrzených případů covid-19, laboratoře otestovaly 1826 vzorků. Aktuálně pozitivních je v kraji 14 432 lidí. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:12

Dánsko vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín, řekla ve středu na tiskové konferenci podle agentury Reuters dánská premiérka Mette Frederiksenová.

Zdravotní úřady našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků. "Máme velkou odpovědnost vůči naší vlastní populaci, ale když jsme nyní našli tu mutaci, máme ještě větší odpovědnost také vůči zbytku světa," prohlásila politička.

Foto: Aktuálně.cz
20:00

V úterý přibylo podle informací ministerstva zdravotnictví v Karlovarském kraji 381 nakažených koronavirem. Jde zatím o nejvyšší denní nárůst od března, kdy se pandemie covidu-19 dostala do Česka. Počet nemusí být konečný, data ministerstva zdravotnictví jsou k dnešním 18:02 a upřesňují se i zpětně.

19:39

Pro posuzování regionu na škále nula až sto procent rizika se bude používat čtrnáctidenní počet nových případů na 100 000 obyvatel, zásah populace seniorů, zjednodušené reprodukční číslo a podíl pozitivně testovaných lidí ze všech testů.

"Cílem je maximální čitelnost a predikovatelnost, a proto jsou tam zahrnována kritéria, která si může každý občan vyhodnotit. Naším cílem je, aby s tímto skórovacím systémem mohli pracovat i běžní lidé," řekl ministr. První variantu chce mít Blatný do začátku příštího týdne.

19:32

Model pro uvolňování nebo zpřísňování opatření podle stavu epidemie covidu-19 v Česku, který vzniká na ministerstvu zdravotnictví, bude mít pět úrovní rizika, na které budou navázána konkrétní opatření. Hodnotit se podle něj bude situace v jednotlivých krajích. Podle zveřejněného záznamu z jednání to na středečním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví řekl poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V České televizi uvedl, že žádné rozvolňování přijatých opatření není pravděpodobné v příštím týdnu či deseti dnech. Termín návratu dětí do škol bude vycházet z připravovaného modelu.

19:22

Jeden pracovník tu má absolvovat on-line hodiny s osmi žáky z různých ročníků a škol najednou.

19:15

Dnešní přírůstek 492 zemřelých s covidem-19 v Británii je podle oficiálních údajů nejvyšším od 13. května. Zvýšil se o necelou stovku oproti úterku, kdy přibylo 397 obětí. Celková bilance zemřelých v zemi se 67 miliony obyvatel po dnešku vzrostla na 47 742, což je nejvíce v Evropě. Za posledních 24 hodin britské úřady registrovaly 25 177 nových případů koronavirové nákazy.

19:08

V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 30 550 nových případů koronavirové nákazy a 352 úmrtí s nemocí covid-19. V Itálii se 60 miliony obyvatel se dosud potvrdilo na 790 377 nakažených.

19:06

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Plán rozvolňování opatření bude vyhodnocovat situaci v jednotlivých krajích a bude se podle ní řídit. První verzi pětiúrovňového plánu chce mít ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) začátkem příštího týdne
 • Na aktualizovaném cestovatelském semaforu ministerstva zahraničí bude od pondělí většina evropských zemí červená, ostatní budou mít oranžovou barvu.
 • V Česku zemřelo na covid-19 už více než 4000 lidí. V úterý zemřelo 220 lidí, dosud nejvíc za jeden den. 
 • Do 18:00 přibylo zatím 7298 potvrzených případů covidu-19, zhruba o tisícovku méně než minulou středu k večeru.
18:49

Počet mrtvých s covidem překonal 4000. Výrazně začal růst zejména od října, v poslední době už umírají denně téměř dvě stovky lidí. V úterý zemřelo 220 lidí, dosud nejvíc za jeden den.

18:43

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v úterý na sociálních sítích vzkázal učitelům, že mají při vzdělávání na dálku kombinovat výuku on-line se samostatnou prací žáků nebo s projektovou činností. Podle něj není správně, když školy učí na dálku podle klasického rozvrhu z prezenční výuky, nebo když jen jednou týdně zadávají úkoly. Na problém upozornila ve své aktuální zprávě také Česká školní inspekce. Podle jejích závěrů školy nedostatečně využívají návody k výuce na dálku, které pro ně připravilo ministerstvo školství a další instituce.

18:13

Sociální zařízení v Česku zatím nemají sady pro povinné testy na covid-19. Nařízení o plošném testování klientů a zaměstnanců v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb platí od středy. Distribuce antigenních testů by ale měla teprve začít. Testy by se u klientů i personálu měly opakovat každých pět dnů. Provádět je budou zdravotníci, někteří ale upozorňují na to, že personálu může být nedostatek. První vyšetření by se mělo uskutečnit nejpozději do sedmi dnů, tedy do příští středy.

18:06

Epidemie koronaviru letos poznamenala i dny otevřených dveří (DOD) ve středních školách. Kvůli vládním opatřením jsou školy zavřené, a nemohou je tak navštívit ani žáci základních škol, kteří se rozhodují, kam si podají přihlášku ke studiu. Některé školy místo toho proto na webech nabízí uchazečům virtuální prohlídky svých budov, on-line informace od vedení školy či nahrávky se vzkazy od stávajících studentů. DOD jsou běžně na podzim a poté se opakují ještě na začátku nového roku. Jejich konání bude zřejmě i potom záležet na epidemické situaci.

17:48 Maláčová DVTV

Nastavení plošného testování v domovech pro seniory, postižené a další klienty by se mohlo případně upravit, pokud by se v praxi objevily potíže. Řekla to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Je ale přesvědčena o tom, že po odzkoušení a ustálení bude systém pravidelných testů dobře fungovat.

17:47

Finanční správa ve středu začala přijímat žádosti o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními. Týká se to osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osobám pracujícím na dohodu o provedení práce nebo činnosti zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí.

17:39

Při testování na koronavirus bude pro dobrý průběh důležitá komunikace s klienty, uvedla ředitelka mělnického domova seniorů Drahomíra Pavlíková. Už nyní obyvatelé domova podle ní duševně strádají především kvůli izolaci. Podle aktuálního opatření ministerstva zdravotnictví by do týdne měli být všichni klienti i zaměstnanci domů pro seniory otestováni na koronavirus.

16:58

Celosvětová poptávka po osobní letecké přepravě se v září v meziročním srovnání propadla kvůli koronaviru o 72,8 procenta. Nižší byl zájem o domácí i zahraniční lety, v případě zahraničních byl však propad mnohem vyšší. Známky oživení však vykazuje přeprava nákladů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

16:54

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nadále platí i nabídka Saska případně přijmout české pacienty s koronavirem ve vážném stavu. "Nicméně se nejedná o nabídku, která by byla v tuto chvíli aktuálně využita. Je to možnost pro případ, že by například v některém regionu nedostačovala kapacita našich nemocnic," řekl na středeční tiskové konferenci. Jeho náměstek Martin Smolek doplnil, že by se o tématu mělo jednat na úrovni českého a německého ministerstva zdravotnictví příští týden.

16:27

Z mimoevropských států se může do Česka bez testů nebo karantény cestovat ze Singapuru, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Thajska a Austrálie, sdělil náměstek ministra Martin Smolek. Aktualizaci cestovatelského evropského semaforu i mimounijních států by mělo ministerstvo zdravotnictví podle něj zveřejnit vždy v pátek, platit pak bude od pondělí.

16:15

Nemocnice v Česku by v souvislosti s náporem pacientů s covidem-19 mohly začít využívat nový on-line systém pro sledování obsazenosti lůžek. Vyvinul ho Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze a jeho univerzitní start-up TRIX Connections. V uplynulých dnech systém vyzkoušela Fakultní nemocnice Ostrava. Podle vědců funguje dobře. Jeho plošné využití bude záležet na rozhodnutí krajů a vlády. Nemocnice v Moravskoslezském kraji by ho mohly začít využívat v řádu několika dnů. Novinářům to na středeční on-line tiskové konferenci řekli autoři projektu.

16:03

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se nakazila novým typem koronaviru.

15:50

Od pondělí budou na takzvaném cestovatelském semaforu, který bude nově sladěn v rámci Evropské unie, označeny minimálně oranžovou barvou takřka všechny evropské země. Většina bude červená, řekl na středeční tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dosud bylo omezeno nutností absolvování testu na koronavirus nebo nastoupením do karantény pouze přicestování ze Španělska, národní mapa cestovatele ale nebyla od září aktualizována.

Bez nutnosti testu na nový koronavirus budou nadále možné cesty do zahraničí na maximálně 12 hodin, cestující se ale budou muset řídit vnitrostátními koronavirovými opatřeními.

14:59

Jihomoravský kraj eviduje ve svých zařízeních v sociální oblasti 558 klientů s nemocí covid-19 a 320 nakažených pracovníků. V tiskové zprávě to ve středu po jednání krizového štábu uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Kraj zřizuje pro tisíce klientů domovy seniorů, domovy pro osoby se zdravotním postižením, pečovatelskou službu, týdenní stacionáře, chráněná bydlení i osobní asistence. Ve službách pracují tisíce zaměstnanců.

14:43

Filmový festival v Karlových Varech plánovaný na 18. až 21. listopadu se vzhledem k trvajícím vládním opatřením proti šíření koronaviru neuskuteční. Listopadová nesoutězní přehlídka měla překlenout dobu mezi letošním zrušeným ročníkem a příštím řádným a měla nést pořadové číslo 54 1/2. Příští 55. ročník MFF Karlovy Vary by se měl podle nich uskutečnit 2. až 10. července 2021 v rozsahu a kvalitě, na jaké jsou hosté, partneři i návštěvníci zvyklí.

14:36

Učitelé a žáci v hlavním městě se budou moci obrátit o pomoc při distančním vzdělávání na novou magistrátní tzv. hotline technickou pomoc. O pomoc mohou žádat prostřednictvím webové stránky www.pomocskolam.cz. Sdělil to ve středu mluvčí magistrátu Vít Hofman. Pražský dopravní podnik zase věnoval žákům v Praze 9 vyřazené počítače a Praha 3 vyhlásila sbírku počítačů pro děti.

14:31

S velkým zájmem o adopci psů se v koronavirové době setkávají některé útulky. Třeba v Útulku pro psy Zdeňka Srstky v Němčovicích na Rokycansku by se jiné roky touto dobou starali zhruba o 30 psů, teď je jich tu šest. A jsou to převážně zvířata, která nelze z různých důvodů umístit do nových rodin. Útulek proto učinil mimořádnou nabídku platnou do konce roku. Lidé, kteří mají kvůli současným okolnostem existenční problém uživit, nebo jinak vlastnit psa, mohou ho bezplatně předat do útulku, řekl starosta Němčovic Karel Ferschmann.

13:49

Ve Švýcarsku přibylo za poslední den 10 073 potvrzených nákaz koronavirem a 73 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Jde o dosud nejvyšší denní nárůsty úmrtí i nákaz od počátku pandemie. Také Rakousko dnes oznámilo dosud nejvyšší denní nárůst počtu infikovaných, když přibylo 6211 potvrzených případů.

13:34

Devadesát procent kontaktů nemocných se zdravotnictvím zajišťují i v době epidemie praktičtí lékaři. Denně jsou v kontaktu na dálku, většinou přes telefon nebo e-mail, se 70 až 150 lidmi. Zástupci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně to v úterý řekli na on-line tiskové konferenci. Pacienty také vyzvali, aby nechodili do ordinací zbytečně a respektovali povinnost se předem objednat.

13:19

Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou na maximálním počtu lůžek pro pacienty s covidem-19, které jsou schopny obsloužit. Aktuálně jich mají vyčleněno 340, z nichž 83 procent byla dnes dopoledne obsazena. Krajské nemocnice přidávaly lůžka a vyčleňovaly nová covidová oddělení od října jednou až dvakrát týdně.

13:14

Ve Zlínském kraji přibylo za úterý 972 potvrzených nákaz novým koronavirem, v pondělí jich bylo 575. V porovnání s minulým úterkem je však nově nakažených méně, minulé úterý přibylo 1168 případů covidu-19. Dosavadní rekordní denní přírůstek byl v pátek 23. října, kdy bylo 1198 nově nakažených. Ve Zlínském kraji se dosud od začátku epidemie nakazilo 25 102 lidí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

12:51

Domy dětí a mládeže (DDM) a střediska volného času (SVČ) po celé republice začaly školou povinným dětem nabízet zdarma možnost konzultace školního učiva. Prostřednictvím individuálních videolekcí v programu Klub anonymních záškoláků (KAZ) si v nich mohou žáci základních škol procvičit látku, se kterou mají při současné výuce na dálku potíže a ověřit si, zda vše správně chápou. Nabídku konzultací najdou pod odkazem mitkamjit.cz/KAZ. Řekl to předseda Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže a ředitel DDM hlavního města Praha Libor Bezděk.

12:47

Zpomalení růstu počtu nakažených může způsobovat nižší počet provedených testů v posledních dnech, upozornil v ČT prezident České lékařské komory Milan Kubek.

12:37

Bavorsko rezervuje pro případ české potřeby 100 lůžek intenzivní péče. Žádost o pomoc, pokud by to bylo nutné, by podalo ministerstvo zdravotnictví. Na tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Politici nehovořili o konkrétních možnostech spolupráce, co se týče personálního zajištění nemocnic, řekl Babiš. Český premiér dále vyloučil úplné uzavření hranic s Německem, i podle Södera by to mělo negativní dopad na ekonomiku obou zemí.

12:26

Růst počtu nakažených covidem-19 v Česku podle statistik zřejmě nepokračuje, řekl na středeční tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem premiér Andrej Babiš (ANO). Odhady ohledně termínů návratu do škol či otevření obchodů by tak mohly být jasnější v pátek, kdy bude o nejnovějších předpovědích informovat ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

12:20

Lidé, na které dopadly kvůli epidemii koronaviru psychické potíže, by mohli mít deset sezení u soukromých terapeutů zdarma díky dotačnímu programu, který navrhuje premiér Andrej Babiš (ANO). Peníze by mohli dostat terapeuti, kteří absolvovali pětiletý akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Intervence budou limitovány počtem deseti sezení a vyjmuty z krizového stavu, napsal Babiš na twitteru před zasedáním Rady vlády pro duševní zdraví. Kolik peněz by stát na věc uvolnil, neupřesnil. Plánuje také posílení krizových linek zaměřených především na děti.

"Taky zapojíme další týmy psychologů do podpory obecné populace a nastavíme koordinaci meziresortní spolupráce i pro práci na úrovni krajů, i pro účely jiných závažných událostí," uvedl. Připomenul také, že od 1. listopadu začala znovu fungovat linka psychologické pomoci na čísle 1221.

12:11

Ve středních Čechách přibylo za posledních 24 hodin 1218 nakažených koronavirem. Jde o vyšší nárůst než o den dříve, kdy přibylo 1077 nakažených. Nyní je v kraji 32 465 nemocných, s covidem-19 zemřelo dosud 232 lidí. Od začátku pandemie se v regionu nakazilo 45 820 lidí, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice.

12:05

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková v souvislosti s omezeními kvůli covidu-19 v zařízeních sociálních služeb upozornila, že zákazy se střetávají se základními lidskými právy a svobodami klientů. Do výjimek ze zákazů například vycházení či návštěv se navíc nemusí vejít ani ti klienti, kteří ně mají nárok. Šimůnková to dnes uvedla v tiskové zprávě. Zástupkyně ombudsmana se i kvůli tomu obrátila na ministryni práce a sociálních věcí.

11:20

V Maďarsku ode dneška platí přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení a zakázala koncerty a taneční kluby, kde si návštěvníci nemohou sednout a nelze v nich zaručit dodržení bezpečných rozestupů. Země dnes zároveň oznámila 4219 potvrzených případů koronavirové infekce za den, což je dosud nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie.

11:20

Italský premiér Giuseppe Conte podepsal dnes nad ránem dekret, kterým od čtvrtka v zemi zpřísňuje opatření v boji s koronavirem. Noční zákaz vycházení od 22:00 do 5:00 hodin bude nově platit v celé Itálii, stejně tak uzavření obchodních center o víkendech a svátcích, píší agentury. Omezení by měla platit zatím čtyři týdny, do 3. prosince.

11:23

Pardubický kraj získá asi 155 000 respirátorů kategorie FFP2 pro pracovníky v sociálních službách. Připadají na něj z tří milionů kusů, které stát uvolnil ze zásob Správy státních hmotných rezerv. Na jejich distribuci se bude podílet Hasičský záchranný sbor ČR a dobrovolní hasiči, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

11:19

V Německu za úterý přibylo 17 214 nových případů nákazy koronavirem a dalších 151 lidí komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Ačkoli bilance zůstává nadále vysoká, reprodukční číslo udávající, kolik lidí v průměru jeden nemocný nakazí, pokleslo pod kritickou hodnotu jedné.

10:41

Český Krumlov nabízí seniorům a lidem se zdravotním postižením stejně jako při nouzovém stavu na jaře pomoc s nákupem potravin, drogerie a léků. Díky městským sociálním službám zajistí zdarma rozvoz dvakrát v týdnu, v úterý a ve čtvrtek. Sdělila to mluvčí radnice Petra Nestávalová.

10:23

Mikrobiologická laboratoř Nemocnice Agel Prostějov analyzovala v říjnu téměř 12 000 vzorků na nový typ koronaviru, z toho bylo v průměru více než 40 procent pozitivních. Podíl vzorků s prokázaným koronavirem byl výrazně vyšší než v září. Sdělila ředitelka prostějovské nemocnice Marie Marsová.

10:05 Vlajka Ruské federace.

Rusko i Ukrajina hlásí dosud nejvyšší denní přírůstky nových případů koronaviru i počet lidí, kteří s covidem-19 za poslední den zemřeli. Rusko zaregistrovalo 19 768 nově potvrzených případů koronaviru a 389 mrtvých s covidem-19. Ukrajina oznámila 9 524 pozitivních testů za posledních 24 hodin a 199 zemřelých.

09:34

Krajská nemocnice v Karviné kvůli nedostatku personálu zavřela v pondělí internu a nepřijímá nové pacienty od záchranné služby. Interní oddělení bude uzavřeno minimálně do pondělí. S péčí o interní pacienty vypomůže soukromá Karvinská hornická nemocnice, už připravila lůžka a personál. ČTK to dnes řekly mluvčí krajské nemocnice Věra Murínová a Karvinské hornické nemocnice Andrea Vargová.

07:48

 Libereckém kraji mělo za úterý pozitivní test na koronavirus 665 lidí, takřka o desetinu méně než před týdnem. Pokračuje tak zpomalování nárůstu nových případů z posledních dní, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

07:41

V Ústeckém kraji přibylo v úterý 830 nákaz covidem. Je to o 360 případů více než v pondělí, kdy byl nárůst nakažených nejnižší za posledních 14 dní.

06:47

V úterý laboratoře v Praze potvrdily 875 případů nemoci covid-19, což je o šest set méně než před týdnem.

Ve všedních dnech minulého týdne byl denní přírůstek nakažených v hlavním městě přes tisíc, o týden dříve stoupal až přes 1700, ale stejně jako v celé zemi se v posledních dnech snižuje tempo nárůstu nových případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

05:46

Do bilance úmrtí s covidem v Česku přibylo oproti večerním údajům dalších 54 lidí, od začátku března tak zemřelo 3913 lidí, kteří se nakazili koronavirem. V nemocnici bylo s covidem podle posledních údajů 7396 pacientů, což bylo o 90 méně než předchozí den. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

02:13

Stát Viktorie, někdejší australské ohnisko koronaviru, již pátý den po sobě neodhalil ani jeden případ koronavirové nákazy, což dává zemi vyhlídky na rychlejší návrat k normálu, píše dnes agentura Reuters. V pětimilionové metropoli Melbourne, kde již několik měsíců platí přísná uzávěra, se minulý týden sice otevřely restaurace a kavárny, na shromažďování a pohyb lidí se tam ale stále vztahují omezení.

01:28

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku se v úterý zvýšil o 12 088. Je to zhruba o 3500 méně nakažených než před týdnem, kdy laboratoře odhalily dosud nejvíc pozitivních testů od začátku epidemie, přes 15 600. 

01:01

Berlín se domnívá, že první preparát proti koronaviru bude dostupný začátkem roku 2021, a požádal jednotlivé spolkové země, aby do 10. listopadu poskytly adresy 60 zařízení, kam by výrobci v budoucnu hotovou vakcínu dodali.

01:01

Německo pátrá po výstavních halách či letištních terminálech, které by se daly využít jako centra pro hromadné očkování. Jakmile některá z vyvíjených vakcín dostane schválení v Evropské unii, Německo plánuje zahájit vakcinaci široké veřejnosti, píše agentura Reuters.

00:43

Nová omezení se vztahují na 121 portugalských okresů, v nichž žije asi 70 procent obyvatel. V částečné karanténě se ocitnou i metropole Lisabon a druhé největší město Porto. Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa v pondělí uvedl, že zvažuje zavedení nouzového stavu.

00:42

Na většině území Portugalska dnes začíná kvůli šíření koronaviru platit uzávěra, kterou v sobotu oznámil premiér António Costa. Lidé by měli opouštět domovy pouze kvůli cestě do práce, do školy nebo na nákup. Obchody budou muset zavírat nejpozději v deset večer, restaurace o půl hodiny později. Vláda rovněž vyzvala firmy, aby přešly na práci z domova, pokud to je možné. Nové restrikce zavádí také Maďarsko a Nizozemsko.

22:10

Ve Švédsku bude moci nově u stolu v restauracích a kavárnách sedět maximálně osm lidí, informuje server BBC. Kvůli prudkému nárůstu koronavirových infekcí také premiér Stefan Löfven oznámil, že lidé v dalších třech regionech by měli pracovat pokud možno z domova a vyhýbat se hromadné dopravě. Situace je podle něj "velmi vážná".

22:02

V Británii za poslední den přibylo 20 018 nových případů koronavirové infekce a 397 pacientů s covidem-19 zemřelo. V Anglii, kde od čtvrtka začne platit měsíční uzávěra, některé obchody a živnostníci prodloužili otevírací dobu.

21:43

Ve věznici ve středním Izraeli se nakazilo koronavirem 56 palestinských vězňů. Oznámila to dnes izraelská vězeňská správa. Podle ní většina trestanců nemá žádné symptomy, ale Palestinci pohrozili, že začnou protestovat, pokud se jim nedostane náležité lékařské péče.

21:20

V jižních Čechách zemřelo za posledních 48 hodin 14 seniorů s koronavirem. Jihočeští hygienici zaznamenali za pondělí a úterý 862 nově potvrzených případů covid-19, laboratoře za tyto dva dny otestovaly 1925 vzorků. Aktuálně pozitivních je v kraji 13 612 lidí. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V pondělí jihočeští hygienici data nezveřejnili kvůli technickým problémům.

21:10

Soud v německém Dortmundu osvobodil tři muže čelící obžalobě, že při jarní vlně epidemie covidu-19 porušili platný zákaz sdružování. Podle verdiktu by pro uložení trestu musel mít zákaz podobu zákona, nikoli pouze vyhlášky. Soudní rozhodnutí slaví odpůrci koronavirových restrikcí, uvedla dnes agentura DPA. Rozsudek je zatím nepravomocný a státní zástupce se proti němu odvolal.

20:46

Ministerstvo zdravotnictví se nyní zaměřuje na ochranu starších obyvatel, u kterých má koronavirus často horší průběh. Pomoci by mělo každotýdenní  testování v sociálních zařízeních. Senioři by také měli podle ministra Blatného omezit kontakty.

20:32

Nizozemský premiér Mark Rutte v úterý oznámil další zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Nových případů sice přibývá pomaleji než v uplynulých měsících, nemocnice jsou ale na hraně své kapacity, informuje agentura Reuters.

Nově se například nesmí vídat více než dva lidé, kteří nejsou ze stejné domácnosti, a Rutte připustil, že jeho vláda také uvažuje o zákazu nočního vycházení a uzavření škol. Lidé nebudou moci chodit do muzeí, divadel, kin, zoologických zahrad a zábavních parků. Tato nová opatření budou podle Rutteho platit dva týdny, další do půlky prosince.

19:57

Maďarsko kvůli šíření koronaviru znovu zavádí stav nouze, který v zemi platil už letos na jaře. V úterý to na facebooku oznámil premiér Viktor Orbán.

Vláda také podle agentury MTI vyhlásila zákaz nočního vycházení mezi půlnocí a pátou hodinou ráno. Uzavřeny budou například bary, otevřeno naopak mohou mít restaurace a obchody, nezavírají se ani školy. Diváci na sportovních akcích, v divadlech a kinech budou smět obsadit jen každé třetí místo.

19:35

Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, celosvětově překonal hranici 47 milionů. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nejvíce případů nákazy od začátku epidemie mají Spojené státy, kde se infikovalo přes 9,3 milionu lidí. Hranici jednoho milionu nakažených překročilo už devět zemí včetně čtyř evropských - Ruska, Francie, Španělska a Británie.

19:35

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, celosvětově překonal hranici 47 milionů. Nejvíce případů nákazy od začátku epidemie mají Spojené státy, kde se infikovalo přes 9,3 milionu lidí.
 • Pravidla pro vycestování lidí z Česka i pro příjezdy cizinců do republiky s ohledem na epidemii covidu-19 se budou nově řídit tzv. mezinárodním semaforem jednotným pro celou Evropskou unii.
 • Vláda schválila uvolnění tří milionů respirátorů ze státních rezerv pro personál v sociálních službách pro příští měsíc.
 • Do 18:00 přibylo v zemi zatím 6803 nakažených, což je zhruba o 2000 méně než za stejnou dobu minulé úterý, kdy byl nárůst rekordní.
19:10

Už před pěti měsíci řada odborníků i někteří politici vyzývali vládu, aby se v případě zvýšeného počtu případů covidu-19 ze všeho nejdříve věnovala ochraně sociálních ústavů a domovů.

18:49

Zařízení ale nemají dostatek zdravotníků pro pravidelné testy na koronavirus, uvedli v úterý v České televizi prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký a místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková. Podle nich je potřeba zdravotnické týmy posílit. Odbory upozorňují, že pokud by se zdravotníci domovů věnovali testování, může to omezit jinou péči.

18:45

Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni se nakazil koronavirem a narychlo byl k léčbě převezen do Německa. Jeho stav se postupně zlepšuje, oznámil v úterý jeho úřad.

18:42

Do 18:00 přibylo v zemi zatím 6803 nakažených, což je zhruba o 2000 méně než za stejnou dobu minulé úterý, kdy byl nárůst rekordní.

18:19

V Itálii za posledních 24 hodin přibylo 28 244 případů nákazy koronavirem a 353 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Podle agentury Reuters je to poprvé od 6. května, kdy bilance obětí přesáhla hranici 300.

18:08

V úterý přibylo do statistik více než 200 úmrtí s koronavirem. Dosud je v ČR 3859 obětí. Z toho 107 úmrtí připadá na dnešek, 178 lidí zemřelo v pondělí.

17:41

Pravidla pro vycestování lidí z Česka i pro příjezdy cizinců do republiky s ohledem na epidemii covidu-19 se budou nově řídit tzv. mezinárodním semaforem jednotným pro celou Evropskou unii. Návrh v úterý schválila vláda, informovala Strakova akademie v tiskové zprávě. Ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že dohodnutá unijní kritéria pro hodnocení rizika nákazy u jednotlivých států by měla v Česku účinkovat od 9. listopadu.

17:34

Belgie dnes zprovoznila letecký most do sousedního Německa pro pacienty s covidem-19. Učinila kvůli hrozícímu vyčerpání nemocničních kapacit, informovala agentura Reuters.

Vrtulníky ode dneška přepravují v průhledných plastových boxech covidové pacienty, kteří jsou připojeni na lékařské přístroje. Většina z nich dýchá jen s pomocí umělé plicní ventilace.

Počet zemřelých po nákaze koronavirem v Belgii byl za jarní vlny epidemie v přepočtu na obyvatele jeden z nejvyšších na světě a v současnosti země registruje nejvíce nakažených vzhledem k počtu obyvatel v Evropě.

16:58

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý telefonicky hovořil se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem o trasování, vakcíně na koronavirus nebo o zkušenostech z tamního úplného uzavření země, takzvaného lockdownu. Babiš to uvedl na twitteru. Diskuse by podle něj mohly brzy pokračovat v rámci obnovené skupiny zemí, které po jarní fázi epidemie nejrychleji otevíraly své ekonomiky. Česká televize uvedla, že Izrael vyšle do ČR pro boj s nemocí covid-19 osmičlenný zdravotnický tým.

16:55

S žádostí o informace o lůžkové kapacitě byla oslovena všechna lázeňská zařízení, zatím je poskytla jen některá, uvedl ministr. "Tahle zařízení, která nejsou primárně zdravotnická, pochopitelně nebudou využívána pro umisťování lidí, kteří mají závažné klinické příznaky nebo potřebují léčbu. Jsou to místa, která umožní odsun pacientů, kteří už jsou adekvátně zaléčeni, potřebují pouze ošetřovatelskou péči a nemohou být propuštěni do domácího ošetřování, čímž se uvolní kapacita pro další nově přijímané pacienty," uvedl Blatný.

16:54

Od tohoto týdne funguje centrální dispečink lůžkové péče, který umožňuje mimo jiné v případě potřeby přesouvat pacienty mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Kapacita lůžek v Česku je podle Blatného v současnosti dostatečná, existuje ještě rezerva, ale nemusí to tak být ve všech nemocnicích.

Nejméně volných kapacit lůžek s kyslíkem měly na konci října Královéhradecký (19,5 procenta) a Karlovarský kraj (21,5 procenta). Volných postelí na oddělení JIP a ARO byla jen pětina v Praze a Plzeňském kraji. Neobsazených plicních ventilátorů bylo nejméně v Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji. Také v absolutních počtech je nejméně přístrojů umělé plicní ventilace v krajích, kde není fakultní nemocnice.

16:51

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 982 nově zjištěných případů koronaviru. Od začátku pandemie je to dosud druhý největší denní přírůstek. Víc zjištěných případů bylo jen 22. října, kdy se do krajské statistiky zapsalo 1009 nově potvrzených nákaz koronavirem. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo virem 20 620 lidí. Zemřelo 184 lidí, kteří měli covid-19.

16:41

Od poloviny října už jsou zase všichni školáci povinně doma a nikdo neví, jak dlouho bude tato situace trvat.

16:27

Počet nakažených koronavirem v Polsku se za poslední méně než dva týdny zdvojnásobil a překročil hranici 400 000. Premiér Mateusz Morawiecki možná už ve středu oznámí další restriktivní opatření.

"Nevylučujeme žádný scénář. Děláme všechno, abychom se vyhnuli takzvanému tvrdému lockdownu (výraznému omezení pohybu lidí). Pohybujeme se na hraně, kde na jedné straně jsou kapacity zdravotnictví a jeho naprostý kolaps a na druhé straně výrazné hospodářské problémy," řekl v televizi šéf premiérovy kanceláře Michal Dworczyk.

16:19

Věk pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou přijímáni do nemocnic, stoupl z průměrných 65 na zhruba 70 let. Na tiskové konferenci po úterní mimořádné schůzi vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem bude podle něj v následujících dnech stále stoupat i přes zvolňující se tempo růstu nakažených. Od tohoto týdne by měl fungovat centrální dispečink lůžkové péče, který umožní operativně přesouvat pacienty mezi zdravotnickými zařízeními, dodal ministr.

16:16

Z nemocnic Zlínského kraje bylo dosud převezeno 19 pacientů s koronavirem do nemocnic v jiných regionech. Dalších 25 pacientů by mělo následovat ve středu. Řekl to mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Kapacita zlínské nemocnice pro covidové pacienty je téměř plná, z více než 250 lůžek je dnes obsazeno 226. Navýšení kapacity nyní není možné kvůli chybějícímu personálu, chybí tam asi 300 zdravotníků.

15:56

"Reprodukční číslo klesá, zatím je ale stále nad jedna. I když bychom ho hypoteticky nyní snížili pod jedna, bude chvíli trvat, než se to projeví. Daleko víc, než na reprodukční číslo, bych se nyní zaměřil na počty hospitalizovaných," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

15:39 Maláčová DVTV

"Tím, že sociální služby dostanou respirátory od státu, bude proces levnější, rychlejší a administrativně jednodušší," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. "Každý zaměstnanec dostane 1-2 respirátory na směnu," dodala.

15:36

"Chtěl bych apelovat na naše starší spoluobčany. Je nesmírně žádoucí, aby omezili své sociální kontakty a vycházení," dodal Jan Blatný.

15:36

"Kapacita všech lůžek v ČR je v současnosti dostatečná, některé nemocnice jsou ale na hranici svých možností. Vyřešit by to měl dispečink, který bude koordinovat umisťování pacientů do nemocnic," uvedl po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný

15:33

Vláda poskytne materiální dar Francii, milion kusů ochranných rukavic. Česko zároveň pošle pomoc ze svých zásob Maltě, které vypadly dodávky remdesiviru.

 

15:32

Vláda schválila uvolnění tří milionů respirátorů ze státních rezerv pro personál v sociálních službách pro příští měsíc. Pracovníci v domovech seniorů a dalších zařízeních by měli mít k dispozici jeden či dva respirátory na směnu. Materiál do krajů rozvezou hasiči. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámili ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

15:12

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) se po více než dvou týdnech vrátil do úřadu, dříve měl pozitivní testy na koronavirus. Sdělil to mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Toman se podle něj cítí dobře. Po ministrově pozitivním výsledku šlo vedení ČSSD do dobrovolné karantény, následně testy virus potvrdily i u vicepremiéra Jana Hamáčka. Toman byl prvním českým ministrem, u kterého se virus potvrdil.

15:11

Nemocnice Šumperk kvůli rostoucímu počtu pacientů nakažených novým koronavirem opět zvýšila kapacitu svého dočasného infekčního oddělení o 20 lůžek. Nemocnice díky tomu nyní disponuje 80 standardními lůžky, dalších 12 lůžek pro pacienty nakažené covidem-19 má na oddělení ARO. "Nemocnice se aktuálně stará o 64 pacientů s koronavirem," sdělila mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.

14:31

Krevní plazma vyléčených z covidu-19 pacientům nejvíc pomáhá, pokud je podaná brzy po jejich přijetí do nemocnice. Aplikuje se nejčastěji lidem, kterým začínají selhávat některé orgány. Informace lékaři uvedli v časopise Farmakoterapeutická revue, který se tématu covidu-19 věnuje. Ministerstvo zdravotnictví i Česká lékařská komora vyzvaly lidi, kteří se už z nákazy novým typem koronaviru vyléčili, aby přišli plazmu darovat. Ideální doba pro odběr je čtyři až deset týdnů po vyléčení. K darování není vhodný každý, musí mít dostatek vytvořených protilátek.

14:30

Karlovarský kraj má stále rezervy, kam umístit nakažené s koronavirem, co nepotřebují intenzivní péči. Kraj tím chce ulehčit přeplněným nemocnicím. Pro tyto případy již vyčlenil dvě takzvaná covidová centra v Mariánských Lázních a Nejdku, nyní se jedná o hotelech a lázních, informoval dnes novináře hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO). Podle ministerstva zdravotnictví je v kraji aktuálně 3183 nemocných covidem-19.

14:29

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila brněnskému výrobci ochranných pomůcek Respilon dvě pokuty v celkové výši 210 000 korun. Jedna padla za nedostatečné informování o možnosti reklamace a druhá za chybějící prohlášení o shodě i návod. Informaci serveru novinky.cz o pokutě potvrdil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Výkonná ředitelka firmy Jana Zimová sdělila, že firma vše napravila, ale s některými závěry ČOI nesouhlasí.

14:28

Otcové k porodu ve středočeských nemocnicích obvykle mohou. V nemocnici ale nestačí nosit látkovou roušku, musí mít jednorázovou chirurgickou. Naopak nesmí mít žádné příznaky infekce dýchacích cest. Důvodem je riziko šíření koronaviru. Povolené jsou v nemocnicích i návštěvy hospitalizovaných dětí a pacientů, kteří umírají. Oddělení šestinedělí návštěvy obvykle nepovolují. Nemocnice u vstupu běžně kontrolují návštěvníkům teplotu a například v rakovnické porodnici matky a otcové absolvují při příchodu rychlotesty na covid, zjistila ČTK v anketě.

14:20

V Paříži se každých 30 vteřin nakazí koronavirem jeden člověk a každých 15 minut nemocnice v hlavním městě kvůli onemocnění covid-19 přijmou dalšího pacienta. V rozhovoru se stanicí RTL to dnes uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

13:34

Írán za posledních 24 hodin zaznamenal 8932 nových případů nákazy koronavirem, což je dosavadní denní rekord. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zdravotnictví. Od začátku epidemie eviduje 82milionový Írán, který je nejhůře postiženou zemí Blízkého východu, již 637 712 infikovaných.

13:19

Fotbalové reprezentanty čekají při nadcházejícím listopadovém programu hned čtyři testy na koronavirus. K plánovaným třem odběrům přibyl ještě jeden navíc den před přípravným utkáním v Německu, kde se český celek představí příští středu. Po zápase v Lipsku sehraje národní tým ještě dva duely Ligy národů v Plzni proti Izraeli a Slovensku.

13:08

Pražští strážníci v říjnu řešili téměř 10 000 případů porušení krizových a mimořádných opatření kvůli pandemii covidu-19. Do těchto opatření patří mimo jiné zavřené provozovny, shlukování lidí a od středy 28. října i zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00. ČTK to dnes sdělil ředitel městské policie (MPP) Eduard Šuster.

13:07

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u druhé výzvy programu COVID nájemné za zhruba dva týdny fungování eviduje žádosti za 1,2 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Objem žádostí tak dosáhl sumy, kterou původně vláda na program vyčlenila. S jeho rozšířením o další obory navýšila i alokaci, a to na tři miliardy korun. Příjem žádostí je otevřen do 21. ledna.

12:46

Španělská vláda bude od 14. listopadu pro turisty přijíždějící na Kanárské ostrovy požadovat negativní test na koronavirus. Novou povinnost budou kontrolovat hotely a jiná ubytovací zařízení při zahájení pobytu turistů. Test nesmí být starší 72 hodin a výjimku z testování budou mít děti do šesti let. Negativní výsledky však musí předložit i lidé, kteří již onemocnění covid-19 prodělali. O povinnosti španělská vláda rozhodla 29. října.

Čeští turisté při návratu z Kanárských ostrovů podle současných pravidel nemají povinnost předložit negativní PCR test či jít do karantény. Výjimka platí i pro Baleárské ostrovy, pro cestující z jiných španělských oblastí povinnost negativního testu či karantény platí.

12:45

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dosud nevyšší denní přírůstek případů infekce koronavirem. Za poslední den testy potvrdily nákazu u 8899 lidí. Šéf resortu Maksym Stepanov dnes označil situaci v zemi za blízkou katastrofě a uvedl, že Ukrajina se musí připravit na nejhorší. 

"Situace se rychle mění z obtížné na katastrofickou. Musíme se připravit na nevyhnutelné - je nemožné snadno přejít druhou vlnu. Pokud budou Ukrajinci dál vážně porušovat bezpečnostní pravidla, nevyhneme se katastrofě. To nejtěžší je před námi," prohlásil ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov v parlamentu. Podotkl, že vláda zváží, jak ochránit obyvatele a zároveň i ekonomiku. 

12:06

Sto plicních ventilátorů, které Německo darovalo Česku kvůli pandemii covidu-19, přebral v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

11:40

Slovensko po víkendovém plošném otestování obyvatel na koronavirus zaznamenalo v pondělí nejnižší přírůstek počtu potvrzených případů nákazy za poslední týden. Vyplývá to z informací slovenského ministerstva zdravotnictví, které také oznámilo dalších 16 úmrtí na plicní formu nemoci covid-19.

V pondělí na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, přibylo 1727 na koronavirus pozitivně testovaných osob. To je nejnižší počet nových případů nákazy od začátku minulého týdne. Vůbec nejvyšší denní přírůstek infikovaných, a to 3363 osob, odhalily laboratoře minulý týden ve čtvrtek.

10:57

Mobilní tým hasičů v Královéhradeckém kraji začal v těchto dnech odebírat vzorky pro testy na covid-19. Vyjíždí hlavně do sociálních zařízení nebo k lidem, kteří se sami k odběru nemohou dostavit. Zatím hasičští zdravotničtí záchranáři odebrali vzorky od desítek lidí. Po kraji jezdí se starším sanitním autě, které hasičům daroval Královéhradecký kraj. ČTK to dnes řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

10:34

Součástí požadavků pro spuštění profesionálních sportovních soutěží bude povinné testování před každým zápasem. Budou se používat PCR testy.

10:20

Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo dosud nevyšší denní přírůstek případů infekce koronavirem. Za poslední den testy potvrdily nákazu u 8899 lidí.

Rusko už pátý den po sobě hlásí více než 18 000 nově zaznamenaných případů denně, konkrétně se koronavirus prokázal u 18 648 Rusů za posledních 24 hodin. Informují o tom agentury.

10:06

Ze svých domovů se v době koronavirových omezení vzdělávají nejen školáci, ale také senioři. Více než polovina seniorů přihlášených do kurzů Univerzity třetího věku Mendelovy univerzity v Brně využila možnost přejít na on-line výuku formou živého vysílání, oznámil to mluvčí vysoké školy Filip Vrána.

09:16

V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 676 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s minulým pondělím je jich zhruba o dvě stovky více.

08:40

Německo za uplynulý den zaznamenalo dalších 15.352 případů nákazy novým koronavirem a 131 úmrtí. Na svém webu to dnes oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 12 097 nově potvrzených případů a 29 úmrtí. V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo minimálně 560 379 lidí a z nich 10.661 nákaze podlehlo.

08:36

Pondělní mezidenní nárůst v Ústeckém kraji činil 461 potvrzených nákaz koronavirem. Jde o nejnižší nárůst v regionu za posledních 14 dní. Méně nemocných přibylo jen 19. března, tehdy šlo o přírůstek 272 nakažených. S koronavirem za poslední den zemřelo osm lidí, hygienici evidují 89 úmrtí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice.

07:31

 V Česku se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo už přes 350 000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupá, v posledních dnech rostly počty prokázaných případů o více než 10 000 za den. Nyní mírně klesají, v pondělí přibylo 9241 případů.

07:25

Česko vyjednává se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) o pomoci s bojem proti koronaviru. WHO je připravena poskytnout zdravotnické týmy, které by mohly nastoupit do českých nemocnic. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví i české zastoupení WHO. Ministerstvo zdravotnictví požádalo zatím o dva lékaře a 15 zdravotních sester. Podle vyjádření prezidenta České lékařské komory Milana Kubka v Radiožurnálu je nyní v Česku nakažených 16 000 zdravotníků, před týdnem jich bylo 13 000.

07:15

V pondělí v Praze testy potvrdily 712 případů nemoci covid-19. Je to o 552 méně než před týdnem a za všední dny je to nejméně za poslední tři týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zpomalování nárůstu počtu nakažených tak v hlavním městě pokračuje.

06:08

Zpomalování přírůstků nových případů v posledních dnech ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) velký význam nepřikládá. Podle jeho pondělního vyjádření je třeba počkat na data za dnešek, první čísla budou k dispozici dnes po 18:00. Minulé úterý byl přírůstek nejvyšší od začátku epidemie, přesáhl 15.600.

06:00

V pondělí v Česku testy potvrdily 9241 nových případů nákazy koronavirem. Je to o tisícovku méně než před týdnem, tempo růstu nakažených tak nadále zvolňuje. Přibývá zemřelých, v pondělí jich bylo 108, za posledních sedm dní pak 1153. Vyplývá to z aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Od březnového vypuknutí epidemie v Česku se nemocí covid-19 nakazilo už více než 350 000 lidí, přes 170 000 pacientů se vyléčilo.

00:27

Dva týdny plošné uzávěry čeká ode dneška sever Řecka, kde je výskyt nákazy v rámci země nejsilnější. V Soluni platí až na výjimky zákaz domácích i mezinárodních letů. Zpřísnění pravidel a povinné uzavření barů, restaurací, muzeí či posiloven ode dneška na měsíc platí v Athénách a v Attice. Na celé Řecko je rozšířen zákaz nočního vycházení. Země, kde žije zhruba 11 milionů obyvatel, hlásí nižší počty nakažených koronavirem než většina Evropy, za neděli přibylo 1678 případů.

00:27

I když v posledních dvou dnech počet nových případů nákazy koronavirem v Rakousku klesal a v pondělí bylo nových případů 4000, podle ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera stále hrozí přetížení nemocnic. V alpské zemi začínají platit striktní opatření. Ode dneška Rakušané nesmějí vycházet z domovů od 20:00 do 06:00, zavřené budou restaurace, bary či muzea. Hotely nesmějí ubytovávat turisty. Na středních a vysokých školách je zavedena distanční výuka. Kvůli nařízení rakouské vlády se úplně uzavřou i některé lyžařské areály, například oblíbené středisko Kaprun.

00:27

V Rakousku začínají platit nová opatření, jež mají snížit šíření koronavirové nákazy. Rakouská vláda jde podobnou cestou jako další evropské země. Podle krizového experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Michaela Ryana jsou ale lidé z nových opatření unavení a frustrovaní. "Evropské vlády čelí velmi těžké situaci," uvedl v pondělí. Striktní uzávěra začíná platit na severu Řecku a další zpřísnění chystá Itálie.

00:09

Ministerstvo zahraničí navrhuje zavést v Česku dohodnutá unijní kritéria pro hodnocení rizika nákazy u jednotlivých států. Účinnost by měla mít od 9. listopadu. Cílem je, aby takzvaný cestovatelský semafor, který podle míry rizika přiřazuje zemím barvy od zelené po červenou, byl jednotný v celé Evropské unii. Občany státu se zelenou barvou nebude možné podle nových pravidel nikde v EU omezovat ve svobodě pohybu. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí.

20:04

Pondělí z domova přehledně: 

 • Vláda schválila testování v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb i pro zaměstnance, minulý týden ho podpořila pro klienty.
 • Za pondělí do večera v Česku přibylo 4044 případů covidu, asi o 1400 méně než minulé pondělí za stejnou část dne. Počet nemocných ale stoupl nad 184 000.
 • Poklesu počtu nově pozitivně testovaných s covidem-19 v posledních dnech by nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) příliš velký význam nepřikládal. Víkendová čísla podle něj mohou být zkreslená, je třeba počkat na data za úterý.
 • V Česku se mohou obnovit profesionální sportovní soutěže, pokud splní přísné hygienické podmínky.
 • Sto plicních ventilátorů, které Česku věnovalo Německo v souvislosti s epidemií nemoci covid-19, v pondělí v Dortmundu naložili čeští hasiči.
19:55

Ve Francii přibylo za posledních 24 hodin 52 518 případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v zemi. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 současně poprvé od začátku května přesáhl hranici 25 000, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

19:55

Slovensko bude na hranicích se sousedními zeměmi testovat na koronavirus cestující, kteří přijíždějí do země. Kvůli tomu bude patrně omezen počet otevřených hraničních přechodů a také doba, kdy je bude možné využít k překročení hranic. Po jednání ústředního krizového štábu to dnes novinářům řekl premiér Igor Matovič.

19:32

Na Vysočině přibylo v posledních 24 hodinách 447 potvrzených případů nemoci covid-19. V souvislosti s tímto onemocněním zemřelo v kraji dalších 19 lidí, uvedla dnes na svém webu krajská hygienická stanice. Od začátku epidemie zemřelo na Vysočině 174 nakažených. Nemocných je teď v kraji 7918 lidí.

19:08

Za dnešek do večera v ČR přibylo 4044 případů covidu, asi o 1400 méně než minulé pondělí za stejnou část dne. Počet nemocných ale stoupl nad 184 000. Dál rychle přibývá úmrtí, od ranních čísel se počet zvedl o 174 na 3603. Dosud nejvíc lidí s nemocí zemřelo v pátek, bylo jich 190.

19:06

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, poslední dny už umírají denně téměř dvě stovky lidí (dosavadní rekord 190 mrtvých je nyní z pátku 30. října). Na jaře trvalo měsíc, než počet mrtvých překročil hranici 200. První stovka zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí a 18. května dosáhl počet mrtvých hranice 300, tedy za osm týdnů od prvního úmrtí.

18:11

Ministerstvo zdravotnictví má nejprve vyčerpat peníze z rezervy na projekt Chytrá karanténa 2.0, až poté se bude vyjednávat o dalších konkrétních prostředcích. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Původně kabinet měl schvalovat materiál, podle kterého by provoz projektu v roce 2021 stál téměř 400 milionů korun. Částka by ale nakonec mohla být nižší. Podílet se na projektu mají podle dokumentu ministerstvo zdravotnictví a Národní agentura pro komunikační a informační technologie.

18:04

Od 1. listopadu začala znovu fungovat linka pomoci pro občany a zdravotníky týkající se koronaviru. Po zasedání vlády o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Psychosociální linka první pomoci fungovala už během jarní vlny epidemie na jaře. Podle studie Národního ústavu duševního zdraví z letošního května přibylo v dospělé populaci duševních chorob o deset procent a trojnásobně se zvýšilo riziko sebevražd. Provoz linky se odhaduje na 120 000 korun bez DPH za měsíc.

18:00

Český fotbal kvůli pokračující pandemii koronaviru a přerušení všech soutěží musel sáhnout k dalším úsporným opatřením. Fotbalová asociace ČR, která v zemi řídí amatérské soutěže, stanovila pro své jednotlivé úseky finanční limity, které nesměj