S Grossem se rozloučila elita ČSSD. Miloš Zeman nepřišel

Přenos skončil
Rozloučení s bývalým premiérem jsme sledovali v online reportáži.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem. | Foto: ČTK

Praha - V bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě proběhlo rozloučení s bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci.

Na Vyšehrad dorazila elita ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem vnitra Milanem Chovancem nebo ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Na rozdíl od vedení ČSSD nepřišel prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě. Samotný pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu v 11:00 hodin.

Rozloučení se Stanislavem Grossem jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
10:00

Bazilika se uzavřela veřejnosti. V 11:00 začne pohřeb Stanislava Grosse. Ten už proběhne v rodinném kruhu. Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost.

9:40

"Vycházel jsem s ním vždy dobře. Nyní mi nezbývá nic jiného než se za něj pomodlit u rakve," okomentoval svůj příchod lidovec Jan Kasal.

9:22

Do baziliky přišel Jiří Paroubek s manželkou Petrou. Dorazil i Richard Dolejš a bývalý poslanec ČSSD Karel Šplíchal.

Foto: ČTK
9:12

Na Vyšehrad se chodí rozloučit také desítky "neznámých" lidí z veřejnosti, kteří vysvětlují, že v Grossovi viděli naději české politiky a je jim líto, že odešel mladý otec dvou dcer.

9:05

Rozloučit se přišel i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Osobně jsem s ním žádné rozpory neměl, programově ano, ale vždy jsem mu to dokázal říct," zavzpomínal.

9:01

Gross byl nejmladším premiérem v historii České republiky. Projděte si nejdůležitější momenty jeho politické kariéry ZDE.

8:55

"Nechme si na hodnocení Grossovy politické dráhy ještě nějaký čas," říká bývalý předseda vlády a ministr financí Jan Fischer, který také dorazil na Vyšehrad.

Foto: Vojtěch Marek
8:44

Právě dorazil na místo premiér Bohuslav Sobotka. Elita ČSSD vyrazila pěšky směrem k bazilice.

8:42

Přišel pražský politik ČSSD Karel Březina, dlouholetý tajemník Lidového domu Martin Starec a poslankyně Vlasta Bohdalová. "My jsme k sobě měli blízko, protože oba dva jsme byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády," řekl Březina.

8:39

Dorazili expremiér Jan Fischer, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák či šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Všichni stojí před bazilikou a čekají zřejmě na příjezd premiéra Sobotky.

8:18

Jako první dorazil na Vyšehrad Miloslav Kala, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu.

8:12

Stanislav Gross minulý týden podlehl amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Nervová soustava pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou sice způsobuje, že mozek není schopen ovládat většinu svalů, pacient ale zůstává při vědomí. Jeho mentální schopnosti nemoc nesnižuje. Více o nemoci si přečtěte ZDE.

8:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Rozloučení s bývalým premiérem pro vás sledujeme v online reportáži.

Domácí ČTK Domácí, Václav Dolejší, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2015 10:08
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy