S Grossem se rozloučila elita ČSSD. Miloš Zeman nepřišel

Přenos skončil
Rozloučení s bývalým premiérem jsme sledovali v online reportáži.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem. | Foto: ČTK

Praha - V bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě proběhlo rozloučení s bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci.

Na Vyšehrad dorazila elita ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem vnitra Milanem Chovancem nebo ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Na rozdíl od vedení ČSSD nepřišel prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě. Samotný pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu v 11:00 hodin.

Rozloučení se Stanislavem Grossem jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
10:00

Bazilika se uzavřela veřejnosti. V 11:00 začne pohřeb Stanislava Grosse. Ten už proběhne v rodinném kruhu. Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost.

9:40

"Vycházel jsem s ním vždy dobře. Nyní mi nezbývá nic jiného než se za něj pomodlit u rakve," okomentoval svůj příchod lidovec Jan Kasal.

9:22

Do baziliky přišel Jiří Paroubek s manželkou Petrou. Dorazil i Richard Dolejš a bývalý poslanec ČSSD Karel Šplíchal.

Foto: ČTK
9:12

Na Vyšehrad se chodí rozloučit také desítky "neznámých" lidí z veřejnosti, kteří vysvětlují, že v Grossovi viděli naději české politiky a je jim líto, že odešel mladý otec dvou dcer.

9:05

Rozloučit se přišel i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Osobně jsem s ním žádné rozpory neměl, programově ano, ale vždy jsem mu to dokázal říct," zavzpomínal.

9:01

Gross byl nejmladším premiérem v historii České republiky. Projděte si nejdůležitější momenty jeho politické kariéry ZDE.

8:55

"Nechme si na hodnocení Grossovy politické dráhy ještě nějaký čas," říká bývalý předseda vlády a ministr financí Jan Fischer, který také dorazil na Vyšehrad.

Foto: Vojtěch Marek
8:44

Právě dorazil na místo premiér Bohuslav Sobotka. Elita ČSSD vyrazila pěšky směrem k bazilice.

8:42

Přišel pražský politik ČSSD Karel Březina, dlouholetý tajemník Lidového domu Martin Starec a poslankyně Vlasta Bohdalová. "My jsme k sobě měli blízko, protože oba dva jsme byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády," řekl Březina.

8:39

Dorazili expremiér Jan Fischer, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák či šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Všichni stojí před bazilikou a čekají zřejmě na příjezd premiéra Sobotky.

8:18

Jako první dorazil na Vyšehrad Miloslav Kala, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu.

8:12

Stanislav Gross minulý týden podlehl amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Nervová soustava pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou sice způsobuje, že mozek není schopen ovládat většinu svalů, pacient ale zůstává při vědomí. Jeho mentální schopnosti nemoc nesnižuje. Více o nemoci si přečtěte ZDE.

8:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Rozloučení s bývalým premiérem pro vás sledujeme v online reportáži.

Domácí ČTK Domácí, Václav Dolejší, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2015 10:08
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy