S Grossem se rozloučila elita ČSSD. Miloš Zeman nepřišel

Přenos skončil
Rozloučení s bývalým premiérem jsme sledovali v online reportáži.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec míří na poslední rozloučení se Stanislavem Grossem. | Foto: ČTK

Praha - V bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě proběhlo rozloučení s bývalým premiérem Stanislavem Grossem, který zemřel minulý týden po těžké nemoci.

Na Vyšehrad dorazila elita ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministrem vnitra Milanem Chovancem nebo ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Na rozdíl od vedení ČSSD nepřišel prezident Miloš Zeman, který Grossovi svědčil na svatbě. Samotný pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu v 11:00 hodin.

Rozloučení se Stanislavem Grossem jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
10:00

Bazilika se uzavřela veřejnosti. V 11:00 začne pohřeb Stanislava Grosse. Ten už proběhne v rodinném kruhu. Dnešní online přenos končí. Děkujeme za pozornost.

9:40

"Vycházel jsem s ním vždy dobře. Nyní mi nezbývá nic jiného než se za něj pomodlit u rakve," okomentoval svůj příchod lidovec Jan Kasal.

9:22

Do baziliky přišel Jiří Paroubek s manželkou Petrou. Dorazil i Richard Dolejš a bývalý poslanec ČSSD Karel Šplíchal.

Foto: ČTK
9:12

Na Vyšehrad se chodí rozloučit také desítky "neznámých" lidí z veřejnosti, kteří vysvětlují, že v Grossovi viděli naději české politiky a je jim líto, že odešel mladý otec dvou dcer.

9:05

Rozloučit se přišel i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. "Osobně jsem s ním žádné rozpory neměl, programově ano, ale vždy jsem mu to dokázal říct," zavzpomínal.

9:01

Gross byl nejmladším premiérem v historii České republiky. Projděte si nejdůležitější momenty jeho politické kariéry ZDE.

8:55

"Nechme si na hodnocení Grossovy politické dráhy ještě nějaký čas," říká bývalý předseda vlády a ministr financí Jan Fischer, který také dorazil na Vyšehrad.

Foto: Vojtěch Marek
8:44

Právě dorazil na místo premiér Bohuslav Sobotka. Elita ČSSD vyrazila pěšky směrem k bazilice.

8:42

Přišel pražský politik ČSSD Karel Březina, dlouholetý tajemník Lidového domu Martin Starec a poslankyně Vlasta Bohdalová. "My jsme k sobě měli blízko, protože oba dva jsme byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády," řekl Březina.

8:39

Dorazili expremiér Jan Fischer, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ministr vnitra Milan Chovanec, předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák či šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Všichni stojí před bazilikou a čekají zřejmě na příjezd premiéra Sobotky.

8:18

Jako první dorazil na Vyšehrad Miloslav Kala, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu.

8:12

Stanislav Gross minulý týden podlehl amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Nervová soustava pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou sice způsobuje, že mozek není schopen ovládat většinu svalů, pacient ale zůstává při vědomí. Jeho mentální schopnosti nemoc nesnižuje. Více o nemoci si přečtěte ZDE.

8:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. Rozloučení s bývalým premiérem pro vás sledujeme v online reportáži.

Domácí ČTK Domácí, Václav Dolejší, ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2015 10:08
 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy