Online rozhovor: Vydupal ústav totality, teď končí

Pavel Baroch
1. 3. 2010 11:30
Novým ředitelem se po Pavlu Žáčkovi stane historik Jiří Pernes
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po dvou letech od vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů se v nejvyšší funkci chystá personální rošáda.

Rada ústavu rozhodla, že dosavadního ředitele Pavla Žáčka vystřídá v dubnu historik Jiří Pernes, dlouholetý pracovník Ústavu pro soudobé dějiny a předseda vědecké rady ústavu pro totalitu.

Žáček se výzkumem komunistického režimu a především fungování bezpečnostních složek začal zabývat bezprostředně po listopadu 1989 a je zakladatelem Ústavu pro studium totality.

Za své dvouleté působení čelil několika kritikám, ta největší se týkala kauzy spisovatele Milana Kundery, který podle jednoho dobového policejního záznamu udal v 50. letech agenta-chodce.

Jak se Žáček zpětně dívá na kauzu Kundera? Jak hodnotí celé své dvouleté působení v čele Ústavu pro studium totalitních režimů? Co by jako ředitel udělal jinak? Chce v ústavu zůstat v jiné funkci a podílet se dále na zkoumání komunistické minulosti?

Na to všechno jste se mohli Pavla Žáčka zeptat sami. Na otázky čtenářů Aktuálně.cz začal odpovídat online dnes v 11 hodin.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:03Autor: Jan

Otázka: Dobrý den, jak hodnotíte známou a mediálně ignorovanou analýzu Miroslava Dolejšího o listopadu 89 http://analyza.wz.cz/ ?

Vše nasvědčuje, že první kapitoly jsou naprosto pravdivé.

Pavel Žáček: Dobrý den,
stejně jako před lety. Nejsem příznivcem spikleneckých teorií.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:05Autor: jo

Otázka: Celý tento ústav je naprosto zbytečný a nic nezmění. Měli by ho zrušit.

Pavel Žáček: Mám opačný názor a proto jsem ho (spolu)prosadil a (spolu)zřídil. Myšlenka zřizování těchto typů institucí pro překonávání totalitní minulosti navíc zvítězila v podstatné části postkomunistické Evropy.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:08Autor: Jana Voláková

Otázka: Útvar speciálních činností šéfuje bývalý pracovník komunistické státní bezpečnosti Zdeněk Laube. MInistr vnitra Pecina řekl, že mu jeho minulost nevadí, že: "Akorát tehdy nějaký ministr rozhodl, že se sledka přesune od SNB k StB. To z Laubeho nedělá zavrženíhodného estebáka". Souhlasíte?

Pavel Žáček: Omlouvám se, nevím o něm nic konkrétního. Pokud sloužil v roce 1989 - a pokud bude nadále na ÚSTR pokračovat projekt zveřejňování organizační a personální struktury Státní bezpečnosti - určitě ho alespoň poté naleznete na webu ustr.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:12Autor: Petros

Otázka: Dobrý den. Jste hodně zklamaný, že na ústavu končíte? A už jste s Pernesem mluvil o vašem případně dalším působení?

Pavel Žáček: Jsem pochopitelně zklamaný, že nezvítězila moje realistická komplexní koncepce, vycházející z dokonalé znalosti celého procesu delimitace i dnešní situace, v níž se nalézáme. Nicméně, aby Archiv a Ústav střednědobě i dlouhodobě finančně přežily, bude se muset její nejdůležitější část realizovat. To je jisté zadostiučinění. Pokud však ne, pak nastane krize celé kapitoly č. 355.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:18Autor: Simcha

Otázka: Co považujete za největší odhalení, které se Ústavu pod vaší taktovkou podařilo?

Pavel Žáček: Ta největší "odhalení" nebylo možné během dvou let, jež nám byla dána, publikovat. Stále jsme na začátku. Nicméně jsem hrdý na to, kolik akcí, včetně výstav, přednášek atd. jsme zorganizovali, kolik nových publikací vydali. nemluvě o úspěchu na mezinárodní scéně, korunovaný minulý týden konferencí "Zločiny komunismu", během níž jsme měli na dosah shodu o zřízení mezinárodní instituci se sídlem v Praze. Obávám se, abychom tento svůj dva roky těžce budovaný kredit neztratili...

Odpovězeno: 01. 03. | 11:21Autor: Kiks

Otázka: dobrý den, nemyslíte, že totalita stále pokračuje, vzhledem k událostem kolem DS ? Dnes dokonce stát - ministerstvo pro lid. práva plánuje server, kam půjdou odesílat anonymní udání na aktivity a místa bydliště údajných extremistů (lidí s odlišným názorem).

Pavel Žáček: Náš Ústav má z principu jasný postoj k jakýmkoliv projevům totalitní ideologie, smýšlení i praxe, jejichž pozůstatky vidíme všude kolem sebe. Ústav i Archiv byly zřízeny k veřejné podpoře demokratického diskursu a vytlačování těchto jevů na okraj společnosti, kam patří. A nikoliv výhradně k choulení se v akademických škamnách.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:27Autor: xx

Otázka: jak se zbavit totality ? komunisti a lidé z STB se soustřeďují v politických stranách, hlavně v ČSSD. Atmosféra nutí lidi zapomenout a nestarat se. Demokracie tu neexistuje.

Pavel Žáček: Dovolím si nesouhlasit: Demokratické instituce jsou vybudovány, ovšem jejich obsah pochopitelně určují občané. Myslím, že jsme se přesvědčili, že vrátit pojmům demokracie, demokracie, pluralita atd. je mnohem složitější a časově náročnější, než jsme si před dvaceti lety představovali.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:28Autor: master

Otázka: proč jen naprázdno 20 let tlacháte a nepodáváte na odhalené (pro nás dávno známé) zločince z KSČ trestná oznámení? Prosím neplkejte zbytečné floskule, které už známe.

Pavel Žáček: Tento dotaz, prosím, vzneste na kompetenta - plk. Pavla Breta, ředitele policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování, který se v jeho čele pohybuje od jara 1995.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:33Autor: Hanelore

Otázka: Dobrý den. Zajímalo by mě, proč to v česku nemůže fungovat tak perfektně, jako fungují v německu archivi Stasi?? A například muzeum v Hohenschönhausenu je naprosto skvělé, až z toho člověka mrazí. a v česku se o podobná místa svědectví o zvěrstvech komunismu stará pár nadšenců...

Pavel Žáček: Domnívám se, že máme ambivalentní vztah k naší nedávné minulosti. Například některé naše osobnosti v projevech zvučně hovoří o morálce, ale když jde o uplatnění konkrétních kroků, tak "skutek utek". Sekundárně jde pochopitelně také o stav společnosti. Klíč hledejme v ranných devadesátých letech minulého století. Jsem rád, že jsme tento stav za poslední více než dva roky s Ústavem i Archivem výrazně posunuli pozitivním směrem. A doufám, že v mnoha oblastech nevratně.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:34Autor: Novák

Otázka: Byl by jste schpen připustit názor, že váš ústav je zneužíván k propagandě nikoli k osvětě.

Pavel Žáček: A mohu se zeptat kým? A kdo tak soudí?

Odpovězeno: 01. 03. | 11:40Autor: Marie

Otázka: Pane Žáček,myslíte ,že takové ústavy mají smysl.Nebylo lepší všechno spálit a začít od začátku ,než se stále hrabat v minulosti a plýtvat financemi z našich daní? Ukažte mi na jediném příkladu,že vaše práce měla smysl a nějaký přínos.KSČ je tu dodnes a možná přežije i Vás.

Pavel Žáček: Samozřejmě instituce našeho typu smysl mají. Kdo by nám nastavoval zrcadlo, jací jsme byli? Kdo by nám připomínal ty konkrétní mrtvé, zabité, popravené, umučené? Kdo by odhaloval zločinné mechanismy totalitních režimů? Nebo myslíte, že na to vše máme zapomenout? Snažili jsme se v Ústavu a Archivu společně napravovat chyby a nedůslednosti devadesátých let. Včetně nedůslednosti ústřední, kterou je fakt, že KSČ je tu s námi podnes. A proto úkol všech demokratů vymezovat totalitní rezidua na okraj společnosti stále trvá. Demokracie není samozřejmost, to již víme, ale křehká květina a musíme se o ní starat.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:43Autor: Pesimista

Otázka: Na základě čeho (kvalifikace) se stavíte do role hisrtorika dějin čtyrycátých až devadesátých let?.Vaše výstupy jsou převážně vytržené z dějjiných souvislostí a víc konstrukce sestavené z jednotlivosí a ještě k tomu z nevěrohodných svazků. A jak na tom je ve spolupráci s StB disident p.V.Have

Pavel Žáček: Já se do žádné role nestavím, nemyslím si, že bych něco vytrhoval ze souvislostí. Naopak ukazuji složitosti vnímání historických souvislostí na základě málo využívané pramenné základny. Svazky se zdají být nevěrohodné pouze těm, kteří je nikdy neviděli...

Odpovězeno: 01. 03. | 11:45Autor: Karel

Otázka: nepřipoměl vám proces s Dělnickou stranou politické procesy z dob normalizace ? Včetně podobných hesel typu "ohrožení demokracie" / "rozvracení státu"

Pavel Žáček: Rozhodně nikoliv. Demokratické ústavní zřízení má povinnost se bránit extrémům zprava i zleva, zeshora i zespoda.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:48Autor: Wenda

Otázka: Podle Vašich známých kauz se zdá,že jste pracoval na politickou objednávku.Taková jemná paralela,když Langer "zapomněl" schovat Kubiceho "důvěrnou zprávu",aby do ní mohl každý nahlédnout,tak se mi zdá,že jde o podobnost čistě náhodnou.Ten tlak asi musel být hodně velký....

Pavel Žáček: Nevím, na jaké "známé kauzy" narážíte. Nic mi opravdu nenapadá. Tlak jsem cítil, ale z celé šíře veřejného spektra, nikoliv z politické sféry. A pak také zodpovědnost. Mohu si dnes zaspekulovat, kdybych nic nedělal - tzv. pod tlakem -, možná, že bych svoji funkci obhájil. Ale to není můj styl.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:49Autor: Miloš

Otázka: Je mi to vše velice líto pane Žáčku. Vše se mi ovšem jeví, že jste důkazem o tom, že totalita ve změněné podobě pokračuje. Proto není zájem minulost příliš odhalovat neboť řada mocných by mohla mít problémy. Obdobně tomu bylo například i s Cibulkou. Ještě mnoho lidí má strach z odhalení minulosti.

Pavel Žáček: Děkuji, ale myslím, že nejde o totalitu. Šlo o využití více či méně standardních demokratických procedur.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:53Autor: český občan

Otázka: V době krize takový ústav? K čemu?Po revoluci jste měli trestat ty zločince co někomu ublížili-důstojníky STB ne ty špinit co je STB nutila k podpisu a jsou někde uvedeny.Proč se nehlásí lidé a nahlásí, že ten a ten mu ublížil?§ale máte"špiony" v jednom pytli často nevinné?§

Pavel Žáček: Klíčové pro vznik Ústavu a Archivu byl fakt, že jsme v roce 2007/2008 získali finanční prostředky, které již český stát poměrně nehospodárně vynakládal v různých resortech a institucích na víceméně úřední činnost. My jsme z nich sestavili kapitolu a ufinancovali dvě instituce, které zvládají mnohem širší paletu činností, včetně vědecko-výzkumné, než tomu bylo před 1. 2. 2008 v rámci 3 resortů a 3 zpravodajských služeb.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:54Autor: Majkl

Otázka: Hezké že studujete totalitu. Nemyslíte že už je dávno na čase pžejmenovat ústav na : Ústav studia kapitalistického režimu ? Za necelých 20 let se tu napáchalo tolik že to v mnohém předčí totalitní režim. A to ani nevíme co se všechno tutlá.Práci zdar ! .....pokud ji tu lidé do budoucna budou mít :-)

Pavel Žáček: Nesouhlasím s Vaším názorem. Škody napáchané totalitním komunistickým režimem - a předtím i nacistickým - stále ještě nejsou zaceleny.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:55Autor: hanah

Otázka: Myslíte, že pan Pernes je skutečně muž na svém místě?

Pavel Žáček: Můj názor není důležitý. Podstatnější je názor Rady Ústavu.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:56Autor: Slávek

Otázka: Dobrý den p. Žáček, prosím zdůrazněte v médiích : 1) proč nedoplnil p. Pernes do svého životopisu, že je veden ve spisech STB, jako "kandidát"
2) proč nedoplnil učast v komisi ČSSD a studium VUMLu
3 říká, že všichni jsou "poznamenaní" dobou, což není pravda a on vůbec neměl s tímto kandidovat,

Pavel Žáček: Omlouvám se, ale opravdu nemohu mluvit za pana docenta Pernese.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:56Autor: Staněk

Otázka: Byl jste členem KSČ ?

Pavel Žáček: Nikoliv.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:57Autor: Petr1

Otázka: Vážený pane, je škoda že jste byl odstraněn. Nemáte obavy, že když po volbách nastoupí socani a zločinecká komunistická sebranka k moci, že bude Ústav zrušen?

Pavel Žáček: Já už jsem poučen z vývoje Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu na přelomu let 1998/1999. Zrušen by býti nemusel, ale nivelizován (normalizován) podle tehdejšího modelu.

Odpovězeno: 01. 03. | 11:59Autor: Kryštof

Otázka: Byly a jsou pověstné Cibulkovy prvotní seznamy zaměstnanců a spolupracovníků StB kompletní a věrohodné i pokud se týče tzv okruhu disidentů , který byl agenturou StB notoricky infiltrován ?

Pavel Žáček: Kompletní nejsou. Dnes je můžete srovnat s úplnými archivními a evidenčními pomůckami zveřejněnými Archivem bezpečnostních složek na webové stránce abscr.cz. To Vám pomůže nalézt kvalifikovanou odpověď na Vaši zjevně podjatou otázku.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:03Autor: Xavier

Otázka: Dobrý den, jen se zešměšňujete. V jiných diskuzích lidé byli pobouřeni, jaké vysoké náklady na takovou zbytečnost stát vynakládá. A taky na zaměstnávání jejich pracovníků, také bývalých komunistů. Já jsem pro to, aby se přestalo žvanit, a aby se vrátil socialismus. A vy abyste byl propuštěn

Pavel Žáček: To je Váš pocit. Nejde o zbytečnou činnost, ale o činnost nezbytnou (o nákladech viz předchozí odpovědi). Zbytečnou by se činnost stala, pokud by se nerealizovalo zákonné zadání dle příslušných paragrafů zákona č. 181/2007 Sb. Ujišťuji Vás, že děláme vše pro to, aby se ten Váš "socialismus" nevrátil. Ale nikoliv z obavy, že bych mohl být "propuštěn".

Odpovězeno: 01. 03. | 12:04Autor: Jana

Otázka: Celý listopad 1989 byl řízen zpravodajskými silami a plánován dopředu. Co vy víte o zastavení tanků, které měly zasahovat v Praze na Václaváku? Budete lhát, že nic? Vy jste taky prominent a kádr, tak víte o tom všechno. Váš ústav bude doufám zrušen! Jsou to zbytečně vyhozené peníze !!!Běžte k lopatě

Pavel Žáček: Docela jste mě pobavil!

Odpovězeno: 01. 03. | 12:04Autor: Ma

Otázka: běžte k lopatě, jestli se umíte živit normální prací, a neoblbujte slušné lidi. To co děláte, nemůže být považováno za práci.

Pavel Žáček: Děkuji za Vaše slova. Silná demokracie unese všechno, dokonce i hloupé názory.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:09Autor: james

Otázka: Mohu se zeptat jak je to s archivy s dobou před rokem 89, jsou už všechny otevřené nebo stále zůstávají některé zapečetěny?

Pavel Žáček: V procesu trvajícím od podzimu 2006 se nám v souladu s příslušnými právními normami podařilo převzít a otevřít odhaduji více než 99% zachovaných archivních dokumentů z provenience bezpečnostních složek komunistické režimu. I když stále ještě nejsou v úplnosti zpracované, jsou zpřístupňované a bude pro kohokoliv velmi obtížné je znovu uzavřít do pomyslných třináctých komnat. Dokonce i na archiválie a dokumenty, které Archiv bezpečnostních složek z důvodu utajení a potřebnosti zpravodajskými službami nepřevzal, se vztahuje ochrana plynoucí z §§ zákona č. 181/2007 Sb. a nemohou být samovolně destruovány.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:10Autor: moravák

Otázka: Nechtěl by jste už konečně po prohrané bitvě přiznat porážku,odevzdat úřad vítězi a pokud možno tiše zmizet?Chceme znát minulost bez zásahu cenzury ať už zprava nebo zleva.Tolik špíny a nenávisti jsem naposledy zažil za minulého režimu který se mi mstil za aktivní činnost proti přítomnosti Sovětů

Pavel Žáček: Já myslím, že platná legislativa nekončí 1. 4. 2010, a proto bych si dovolil zůstat.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:10Autor: Hradišťan

Otázka: Uherské Hradiště si neví dost rady s věznicí, kde za totality umírali vězňové komunistů. Prej tam vyroste obchodní centrum nebo dokonce rockový klub. Už jsem podepsal petici za zachování věznice a vzniku pietního místa, ale nemyslím, že to bude stačit. Učinil váš ústav něco na podporu našich snah?

Pavel Žáček: Zcela jistě, vyjadřovali jsme se k podpoře zachování piety na rozhodujících místech, naposledy na ministerstvu kultury.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:13Autor: martina

Otázka: Vy jste taky přišel z Prognostického ústavu? Jeho pracovníci nám dodnes vládnou, a já vím že to bylo na objednávku.
Také bylo dohodnuto s Havlem, že komunisti nebudou potrestáni za zločiny v 50.letech 20.stol. a ta dohoda byla zatím dodržena. Co na tom vy můžete změnit? Porušíte tu dohodu????

Pavel Žáček: Nepřišel jsem z Prognostického ústavu, v roce 1989 mi bylo dvacet let.
Hysterická reakce po zveřejnění komunistických rozvědčíků ve stavu ze 17. 11. 1989 jako by napovídala, že nějaké dohody v některých oblastech zjevně byly. Ale našeho Ústavu či Archivu se rozhodně netýkaly.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:16Autor: Lukáš

Otázka: Mužete mi vysvětlit jakym právem si vubec dovolujete soudit vojáky z Pohraniční stráže? Ty lidi plnili svojí povinnost a branili svojí vlast. Kolik vám bylo let v té době? Kolik slibu a v kolika organizacích jste se podílel před revoluci, pionír jste byl určitě že.

Pavel Žáček: Domnívám se, že k činnosti mocenských složek komunistického režimu, zvláště pak těch ozbrojených a zbraně používajících, je nutno přistupovat v souladu s naším zákonem č. 181/2007 Sb. i zákonem č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu. Mrtví varují!

Odpovězeno: 01. 03. | 12:17Autor: uf

Otázka: Nezveřejnit 20 let rodinný původ/otce prezidenta, jakož i otce jeho hradčanské choti je svinstvo. Není proto možné to, co se Anglosasy vyslovuje jako inpíčment, jako jeden ze akčních způsobů reálné debolševizace i odestebáčtění země. Proč?

Pavel Žáček: Omlouvám se: Pro slepičí kvoč.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:23Autor: Šťoural

Otázka: Krátce po zvolení J.Pernese se objevily info, že studoval VUML a byl kandidátem StB. Pernes řekl, že se NĚKDO snaží zabránit mu v nástupu do funkce, a ČSSD vás jmenovitě obvinila, že zneužíváte data z ústavu k Pernesově kompromitaci. Opravdu jste to vynesl vy? Nečekám, že povíte pravdu, ale...

Pavel Žáček: Už jsem se včera vyjádřil v ČT, že se místopředseda ČSSD pan Zaorálek mýlí. Pokud se nepletu, docent Pernes prozradil VUML sám v rozhovoru s Lidovými novinami a spis KTS je zmíněn v evidenčních pomůckách správy StB Brno, zveřejněných a tudíž veřejně přístupných již rok a půl na webových stránkách Archivu bezpečnostních složek. Pan docent mě na tento fakt sám upozornil někdy během loňského léta coby předseda Vědecké rady Ústavu v reakci na dotazy, směrované k jeho osobě po publikování tzv. evidence zájmových osob (EZO) Stanislavem Pencem.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:23Autor: Jana

Otázka: Vážený pane Žáčku,jak vidíte budoucnost ÜDV,jehož ředitem je člověk,který s bývalým režimem vlastně spolupracoval?

Pavel Žáček: Teď si nejsem jistý, zda máte na mysli ÚDV či ÚSTR?

Odpovězeno: 01. 03. | 12:24Autor: uf

Otázka: Ač třikrát jsem se na totéž a mravně zásadní ptal, odpověď jsem nedostal -- proto individuum na druhém konci drátu označuji za orwellovské prase.

Pavel Žáček: Vzhledem k tomu, že nejste podepsán svým jménem, nevím, na co mám odpovídat.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:25Autor: Marek Peška

Otázka: Pokládám za důležíté, že ústav vůbec vznikl a to Vaší zásluhou. Nedomníváte se však, že by pod vedením Pernese mohl i přežít případné vítěztví sociálních demokratů ve volbách a po případném určitém ustrnutí by mohl znovu vyvíjet dále odbornou a archivní práci?

Pavel Žáček: Nejsem prognostik. To vše prokáže až budoucnost.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:27Autor: kodyžak

Otázka: Dobrý den
Nepřipadá Vám nějaké zkoumání totality jako uplná zbytečnost a rozhazování státních prostředků?Většina lidí spjatých s bývalým režimem je stejně stále na výsluní.Jsou jak ve státní správě-soudci,politici,tak i v soukromém sektoru.

Pavel Žáček: I tak se to musí dělat. I kdyby třeba jen z principiálních morálních důvodů. Mimochodem - tolik finančních prostředků na překonávání pozůstatků totalitní minulosti zase stát nevyhradil. Srovnejme to - pokud to lze - se situací v Německu či Polsku.

Odpovězeno: 01. 03. | 12:32Autor: jerry

Otázka: Jako bývalý"vnější nepřítel"jsem šokován,kolik ag.
STB je pořád aktivních ve veřejném životě!Proto si myslím( na rozdíl od pana Pernese a ČSSD),že informace o takových lidech musí být zveřejňovány!Nemáte dojem,že pan Pernes chce
aby jste se nyní choval jako on za totality??

Pavel Žáček: Úplně Vaší otázce nerozumím. Neexistují již žádné nomenklaturní politické orgány státostrany, která by vás nutila chodit na politická školení, ani politická policie Státní bezpečnost zapisující vás do svých smolných knih. Rovněž tak vás dnes nikdo nedonutí podepisovat něco s čímž nesouhlasíte.

Děkuji za otázky a někdy nashledanou

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy