Uprchlíky žádné ploty nezastaví, přestaňme si lhát a řešme to jinak, říká ministr Pelikán

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 10. 2015 13:02
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Dotazovaný právě odpovídá
Přejít k dotazům

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který je jedním z mála umírněných hlasů v Poslanecké sněmovně v otázkách migrace a přijímání uprchlíků, v rozhovoru se čtenáři deníku Aktuálně.cz uvedl, abychom přijímali jen tolik migrantů, kolik tu dokážeme integrovat. Za vážný problém považuje však i mnohočetné exekuce, které poslední dobou řešil.

„Je to vážný problém, zrovna minulý týden jsem o tom jednal s Exekutorskou komorou. Chceme, aby všechny exekuce jednoho dlužníka dělal jeden exekutor a aby se automaticky překlápěly do oddlužení, pokud jsou pro to splněny podmínky,“ řekl Pelikán.

V otázkách migrace řekl, že máme přijímat jen tolik migrantů, kolik tu dokážeme integrovat „A také jen ty, kteří se integrovat umí a chtějí. Samozřejmě že by to bez nich bylo jednodušší. Ale oni sem stejně přicházejí, ať děláme, co děláme. Žádné ploty je nezastaví. Tak si musíme přestat lhát a musíme to začít řešit,“ řekl Pelikán a dodal, že lidé, kteří zde chtějí žít, musí respektovat naše pravidla a naše zákony. „Je mezi nimi velké množství slušných lidí, kteří jen chtějí žít v míru,“ dodal.

Ministr Pelikán je v posledních dnech silně kritizován za svoji neviditelnost při komunikaci se špičkami justice, o pár dní dříve se stal terčem kritiky poslanců z ústavně-právního výboru, podle kterých nechodí ministr spravedlnosti Robert Pelikán na jejich jednání.

Nedávno na sebe také upoutal pozornost, když na jednání vlády jako jediný ministr vystoupil proti odmítání kvót na uprchlíky. "Konečně bychom si měli uvědomit, že jde o pár lidí, že to pro naši zemi není vůbec žádný problém, a přestat naivním způsobem rebelovat," uvedl tehdy. 

Více čtěte v online rozhovoru.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Dotazovaný právě odpovídá
Aktualizovat reportáž
23. 10. 2015
Ptá se: Jan Zimmer

Dobrý den, pane ministře,
máte nějaký konkrétní plán k rekodifikaci zákona o znalcích? Roky se o tom hovoří, občas se vynoří informace o práci na novém předpisu, ale výsledek stále nikde.
Děkuji,Zimmer

Odpovídá: Robert Pelikán

Zákon o znalcích jsem si dal jako jednu z priorit a je těsně před dokončením. Počítám, že jej v listopadu ukážeme veřejnosti.

23. 10. 2015
Ptá se: Igor K.

Pane ministře dobrý den,
jmenuji se Igor K. a jsem poškozenýmn tzv. toflovým gangem z Brna, kdy jsem byl vydírán společně s moji rodinou a psychicky terorizován bývalými dnes již pravomocně odsouzenými Policisty z Brna. V květnu 2015 mi byl zaslán dopis z úřadu vlády od ředitele poradců premiéra ČR Dr.Špidly že věc předává na MS kam spadá přímo k Vaši rukám. Nikdo se mi neozval a připadám si jako v bludišti, kdy zřejmě nikdo neřeší to cvo se mě a moji rodině dělo a zanechalo fatální následky týkající se psychického zdraví a schopnosti vést řádný a spokojený život do budoucna.Vaše právnička mě odpověděla na žádost o odškodnění MS ČR dopisem, že jsem měl jako obřan vědět že Toflův gang býv. Policisté byli mafie a že je to můj problém že jsem se ozval až po zveřejnění v TV po jejich zatknutí a ne v době roku 2005, tedy pozdě. Právnička považuje věc za promlčenou a žádost zamítla.
Takže si kladu otázku / a nejen Já ale i mnoho přátel seznámených s mým otřesným případem v zahraničí / kde se zjištuje zdali někdo na úřadě není součást mafie a nepáchá trestnou činnost jako orgán veřejné moci, abych se mohl vyhnout situaci kdy věc se promlčí.
Děkuji Vám zdvořile za informaci a přeji hezký den a mnoho úspěchů ve vaší náročné pozici ministra spravedlnosti. Jsme téměř stejný ročník , fandím Vám a myslím že by jste sám nebyl s takovým přístupem státu v roli občana spokojen, kdyby se Vám takové věci přihodili.

Odpovídá: Robert Pelikán

Dobrý den, Váš případ neznám, ale opravdu se zdá, že je to dávno promlčené. Proč jste se neozval dřív?

23. 10. 2015
Ptá se: Andrea

Dobrý den pane ministře,
můj dotaz nebude zodpovězený s tím počítám a zkouším přeci jenom.
Mám hodně exekucí, pracuji jako brigádník, protože lidi s exekucemi nechtějí zaměstnávat.
Insolvenční firmy si účtují takové částky, na které bych ušetřila za rok. Fin. poradny nestíhají a nikdo se mnou nekomunikuje, protože jako brigádník nemám šanci na insolvenci.
Žádné příspěvky nepobírám a z toho co si vydělám, tak mám akorát na základní potřeby.Jinak vše exekutoři.
Pane ministře, proč si exekutoři dávají tak velké odměny?? Nemyslíte, že je to ostuda, na chudácích ještě tak vydělávat?? Pěkný den a už konečně buďte pro nás lidi a né jen pro menšiny. PS: co předvádí p.Šabatová jako "naše ochránkyně" neskutečné... S pozdravem Andrea

Odpovídá: Robert Pelikán

Připravili jsme změnu, díky které zaměstnavatel bude dostávat zaplaceno za práci spojenou se strháváním exekucí, takže Vás pak konečně zaměstnají. Pracujeme na nové vyhlášce, která sníží náklady na exekuce. A Vy si vezměte tužku a papír, sepište si, kolik vyděláte a kolik musíte komu platit a zkuste se domluvit s věřiteli na splátkových kalendářích. Hlavně už si nikde nepůjčujte. A dobrá zpráva nakonec: chceme zmírnit podmínky oddlužení, tak Vám to snad pak vyjde. Držím palce a nebojte: jsme tu pro Vás.

23. 10. 2015
Ptá se: Pavel Ulman

Dobrý den, je pravda, že NSS odvolal ostravské a Hradecké exekutory? Jestliže ano, tak které? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Robert Pelikán

Ano, je to pravda. Mám radost, že ten tlak z naší strany se začíná vyplácet. Jména Vám z hlavy neřeknu, ale dají se dohledat.

23. 10. 2015
Ptá se: Jitka

Dobrý den,
Uvažoval jste někdy o tom, ze by exekuce automaticky končila pokud dlužník nastoupí
Starobní důchod, jako je tomu např. ve Švýcarsku?

Odpovídá: Robert Pelikán

O tom jsem ještě neslyšel. Podíváme se, jak to v tom Švýcarsku mají.

23. 10. 2015
Ptá se: Radim Cheb

Pane ministře říkal jste že se od ledna zlevní exekuce, že exekutoři nebudou mít takové nehorázné odměny - co máme teď dělat, když mám exekuci už teď - mám se zaplacením počkat abych ušetřil ? bude to platit i na mojí exekuci zpětně ? teďka po mě chce asi osm tisíc necelých..kolik ušetřím když počkám po novým roce? děkuju, Radim

Odpovídá: Robert Pelikán

Určitě nečekejte, nová pravidla budou platit jenom na nové exekuce, jinak to nejde. A hlavně příště více přemýšlejte, než si půjčíte a nenechte to dojít do exekuce!

23. 10. 2015
Ptá se: Jaroslav Václavík

Dobrý den,
chci se zeptat na další novelizaci insolvenčního zákona, která by se měla nyní projednávat v parlamentu.
Proč prosazujete něco co po připomínkovém řízení u všech dotčených institucích (jednotlivá ministerstva, různé resorty atd.) vyšlo najevo, že s touto novelou nikdo nesouhlasí. Zamítavé stanovisko dala i samotná vláda.
Touto novelou mimo jiné chcete, aby insolvenční návrhy si již nemohl podat dlužník sám, chcete aby insolvenční návrh byl podán pouze a jenom prostřednictvím advokáta, notáře, insolvenčního správce popřípadě neziskové organizace, za sumu 5.000,- Kč. Vysvětlujete to svým tvrzením, že jsou společnosti, které návrhy dělají za 30-50 tisíc Kč. To se samozřejmě stát může, ale je to takové minimum návrhů, že kvůli tomu nemůžete házet všechny ostatní do jednoho pytle. Dramatická většina společností tyto návrhy zpracovávají za částku 4-12 tisíc Kč. Naše společnost stopdluhum.cz má defacto 100% úspěšnost. Za víše uvedenou cenu mají klienti servis do samotného povolení včetně případných odvolání, doplňování apod.
Pořád prosazujete neziskové organizace, ale naopak se nám běžně stává, že jejich klienti za námi chodí jejich oddlužení konzultovat a my se nestačíme divit co jim vykládají za hlouposti a návrhy děláme znovu. Oddlužovali jsme dokonce i jednoho zaměstnance neziskové organizace zabývající se oddlužením.
Takže se ptám, proč tuto novelu prosazujete, když v žádném případě nepovede k lepšímu a rychlejšímu oddlužování? Proč chcete lidi donutit za tuto službu platit, když někteří jsou schopni svůj návrh podat sami?

Odpovídá: Robert Pelikán

Máte špatné informace. Není pravda, že s tím nikdo nesouhlasí, naopak. Že se to nelíbí Vám, to chápu...

23. 10. 2015
Ptá se: Ivan Starý

Pane ministře, jakým způsobem plánujete nastavit pravidla pro dlužníky, kteří čelí multiexekucím? Podařilo se Vám snížit advokátní tarif, ohlašujete také možné prosazení snížení odměn pro exekutory do konce roku, jak budou s ohledem na již nařízené exekuční výkony rozhodnutí narovnány běžící multiexekuce? Jak budou budete řešit případy exekucí, které běží na základě neplatných rozhodčích doložek? Děkuji I.Starý

Odpovídá: Robert Pelikán

Mnohočetné exekuce teď právě řešíme. Je to vážný problém, zrovna minulý týden jsem o tom jednal s Exekutorkou komorou. Chceme, aby všechny exekuce jednoho dlužníka dělal jeden exekutor a aby se automaticky překlápěly do oddlužení, pokud jsou pro to splněny podmínky. To by mohlo hodně pomoct.

23. 10. 2015
Ptá se: Julie kramářová

Dobré poledne, pane ministře, proč se někdy na veřejnosti neukážete se synkem? A jak se vlastně jmenuje? A trochu vážnější otázka: jste šťastný ve funkci ministra? Díky, Julie

Odpovídá: Robert Pelikán

Jsem rozvedený, tak ho mám jen občas. Jmenuje se Marek. A jestli jsem šťastný? Štěstí je věcí přístupu k životu, takže jsem šťastný, ať jsem zrovna kdekoliv :-)

23. 10. 2015
Ptá se: Adam

Vážený pane ministře,

mohl byste nám sdělit, jak daleko hodláte zajít při ochraně dlužníků? Já jsem živnostník a když jsem se párkrát snažil domoct u soudu svých peněz od lidí co mně dluží, tak se mně ti dlužníci smáli do očí. Mám pocit, že se v tomto státě ze slušného človějka dělá lichvář a s dlužníků oběti. Proč jim rovnou ty dluhy nějakým zákonem neodpustíte, nezrušíte exekutory a neopošlete ty slušné se pást??

Odpovídá: Robert Pelikán

To, co řešíme, je zneužívající chování velkých věřitelů, kterým jdou exekutoři na ruku. Lidem jako Vy, kteří chtějí jenom dostat zpět svoje peníze, by to mělo naopak pomoci.

23. 10. 2015
Ptá se: Josef

Dobrý den, je problém pomalosti našich soudů dán jejich nedostatkem, leností, nebo mizernou kvalifikací?

Odpovídá: Robert Pelikán

Soudy u nás nejsou pomalejší, než ve většině Evropy. Soudců jsou tři tisíce. Někteří jsou mimořádně pracovití a kvalifikovaní, jiní ne, jako všude. Snažíme se přicházet se změnami, které práci soudců urychlí (například noví asistenti od příštího roku), ale je to věčný problém, který nemá jednoduché řešení.

23. 10. 2015
Ptá se: Petr

Dobrý den,
zajímalo by mě, proč není konečně do zákona ukotveno, že pokud si jeden z manželů bere nějakou půjčku či úvěr, musí na smlouvě být podpis obou manželů. Pokud tomu tak nebude, je takový dluh pouze toho z manželů, který jej způsobil a nebylo by možné tak tak obstavovat a zabavovat a vymáhat peníze po druhém z manželů, který nemohl mít vliv na schválení této půjčky? Je to logické, spravedlivé a zabrání to sprostému ukájení exokutorů na nevinném člověku ! Hodláte v tomto něco dělat? Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

To by bylo pro většinu manželství dost nepraktické. Manželé se mohou zastupovat v běžných věcech (ne tedy velká půjčka, tam podpisy obou potřebujete už dnes). Pokud Vám takový režim nevyhovuje, stačí zaběhnout s manželkou za notářem a upravit si to jinak. Po změnách, které jsme zavedli, to již musí exekutor respektovat.

23. 10. 2015
Ptá se: Lucie

Dobrý den pane ministře. Pokud jste pro abychom přijímali ekonomické migranty ze zemí na blízkém východě,můžete mi vysvětlit,jak si integraci těchto naprosto odlišných občanů představujete v konkrétních krocích ?Vnímáte poměry a zkušenosti s těmito občany v jiných zemích?Samotné Německo přiznává,že na trhu práce lze zaměstnat maximálně 30% migrantů. V Sýrii je 6% vysokoškoláků,v Afganistánu je obrovská negramotnost.Opravdu se necítím být rasista,ale zdá se mi neuvěřitelná vaše slepota. Zkuste mi odpovědět,jak je možné,že tyto migranti bez víza prochází Evropou jako turisté,bez toho aniž by je kdokoliv měl snahu zastavit?Vy opravdu věříte,že ty skuteční uprchlíci mají tolik peněz na cestu sem a že to jsou ti,jenž utíkají před válkou?Děkuji za vaší pozornost a závěrem bych ráda dodala,že většina obyvatel volá po přstupu pana Orbána a plně s ním souhlasí.

Odpovídá: Robert Pelikán

Jsem pro to, abychom přijímali jen tolik migrantů, kolik tu dokážeme integrovat. A také jen ty, kteří se integrovat umí a chtějí. Samozřejmě, že by to bez nich bylo jednodušší. Ale oni sem stejně přicházejí, ať děláme, co děláme. Žádné ploty je nezastaví. Tak si musíme přestat lhát a musíme to začít řešit.

23. 10. 2015
Ptá se: Jiří Ouředník

Dobrý den pane ministře, zajímalo by mě, jak jste pokročil se slibovanou novelizací občanského zákoníku a zda se počítá s tím, že by bylo znovuzavedeno předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu. Děkuju za odpověď.

Odpovídá: Robert Pelikán

Novela konečně prošla Vládou, dalo mi to dost práce. Zatím to vypadá, že předkupní právo znovu zavádět nebudeme, ale uvidíme, co řeknou poslanci.

23. 10. 2015
Ptá se: Jan Krupka

Pane ministře,
proč bychom měli vůbec přijímat do naší země lidi, kteří nerespektují pojetí lidských práv a svobod takové, jaké se vyvíjelo politickým myšlením přirozeného práva od evropské antiky, přes modernu osvícenství až doposud?

Odpovídá: Robert Pelikán

Takové bychom opravdu přijímat neměli. Ale jak víte, že uprchlíci lidská práva nerespektují? Je mezi nimi velké množství slušných lidí, kteří jen chtějí žít v míru.

23. 10. 2015
Ptá se: Akcionáři vykradeného IF TREND a Mercia

Bude ministerstvo spravedlnosti prověřovat krajně podezřelé okolnosti likvidačního a insolvenčního řízení v případě vytunelovaných fondů Mercia a Trend? Zajištěný majetek obou fondů byl v průběhu konkurzního a likvidačního řízení cíleně odkloněn mimo dosah akcionářů fondů ve prospěch kyperské firmy Forminster Enterprises Limited, která za prodej OD KOTVA, jehož majoritní podíl oba fondy vlastnily, inkasovala 1,5 mld.Kč a navíc vyvolala vůči ČR spekulativní arbitráž o dalších 880 mil.Kč. Osoby napojené na tuto firmu senavíc podílely na evidentně spekulativnim návrhu na konkurz fondu TREND,který trvá již 16 let.

Odpovídá: Robert Pelikán

Ministerstvo bohužel nemá žádnou pravomoc toto prověřovat. To musí Policie a Státní zastupitelství.

23. 10. 2015
Ptá se: Gogol42

Dyž ste Poslanec, tak to je vaše práce! Chodit na víbory!!!! A ne se flákat v Šangaji. Benda má pravdu!!! Za to vás vážený ministře Karle Pelikáne neplatíme a ani vaše vejlety letadlem!!! Co mi na to řeknete?

Odpovídá: Robert Pelikán

Nejsem poslanec. Nejsem v Šanghaji. Letadlo si platím sám. Nejsem Karel. A výbor píšeme s tvrdým Y.

23. 10. 2015
Ptá se: Romana

Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli něco uděláte s insolvenční mafií v ČR?!

Odpovídá: Robert Pelikán

Už jsme leccos udělali a teď nám jde do vlády zákon, který by měl hodně pomoci. Držte nám palce.

23. 10. 2015
Ptá se: jarka Hartlova

Dobry den, exekutor Tomas Vrana sice skoncil, ale co si dovoli nekteri exekutoru je do nebe volajici. Co s tim hodlate delat?

Odpovídá: Robert Pelikán

Už jsem to psal jinde. Exekutory řešíme ze všech stran, nejde jen o Vránu.

23. 10. 2015
Ptá se: HombreCubaso

Zdravím, pane ministře, zajímalo by mě, která z následujících variant platí podle vašich zkušeností v justici - na velikosti A/ záleží, za B/ nezáleží. Děkuji a přeji víkend snů.

Odpovídá: Robert Pelikán

Z mé zkušenosti advokáta: někdy trochu ano, většinou ne.

23. 10. 2015
Ptá se: Jana Fialová

Dobrý den. Jaký je účel zadržování migrantů, kteří procházejí Českem, v detenčních zařízeních? Jak se tento účel daří naplňovat? Je pravda, že je protiprávní zadržovat zde děti a že zde není zajištěna lékařská péče a tlumočník, ačkoli na obojí mají zadržení právo? Co se stane, když zadržený nemá prostředky na úhradu poplatků za svůj (nedobrovolný) pobyt v detenčním zařízení? Děkuji.

Odpovídá: Robert Pelikán

To je spíše na kolegu Chovance, aby to vysvětlil. Podle zákona je můžeme zadržet jen za účelem předání do země, ze které k nám přišli.

23. 10. 2015
Ptá se: Ronnie

Dobrý den. Pane ministře, štve Vás kolega Chovanec?

Odpovídá: Robert Pelikán

Ale kdepak, jen máme občas odlišné názory.

23. 10. 2015
Ptá se: Vendula P.

Dobrý den pane ministře, zajímal by mě Váš názor na možnost soukromé žaloby v trestním řízení, popř. možnosti většího ovlivnění průběhu trestního řízení poškozeným / obětí TČ...? Když se podíváme na některé kauzy zkorumpovaných soudců (např. aktuální případ soudce který zametal (nejen) dopravní TČ pod koberec za úplatu, soudce Berka apod) a též některé případy pochybností v rámci činnosti státních zástupců (např SZ v kauze opencard)...Jak si myslíte, že má poškozený co nejefektivněji bránit svý práva, když se (snad v některých máloprocentních případech) na justici spoléhat plně nemůže? A druhá otázka- co si myslíte o komunikaci státních zástupců a soudců s veřejností? Není soustava soudů a SZ dost uzavřená do sebe? Neměly by tyto subjekty mít povinnost komunikovat s veřejností a alespoň v rámci možností vysvětlovat svá rozhodnutí? Děkuji za odpovědi a mějte hezký den!

Odpovídá: Robert Pelikán

Osobně si myslím, že by nějaká forma soukromé obžaloby měla existovat. Debatujme o tom s komisí, která chystá nový trestní řád. Ale je to dost složité.

.

23. 10. 2015
Ptá se: Jarka Hartlová

Dobrý den, exekutor Tomáš Vrána sice rezignoval, ale co si dovolí další někteří další exekutoři je do nebe volající. Co s tím hodláte dělat?

Odpovídá: Robert Pelikán

Možná jste si všimla, že se podařilo dostat z funkce další dva exekutory. Tlačíme na ně ze všech stran a myslím, že to bude fungovat.

23. 10. 2015
Ptá se: Jarek

Dobry den pane ministre, jaky mate ve strucnosti nazor na nasledujici navrhy?

1) Zalozeni centralni database DNA (bud sdruzujici data vsech nebo alespon jiz odsouzenych pachatelu) ktera by byla velmi napomocna pri kriminalnich vysetrovanich
2) Pouzivani GPS naramku u cerstve propustenych delikventu
3) Zakaz koureni ve vsech vezenich (trestajicim delikventy kteri jsou z 90+% kuraky)
4) Policisty a policejni vozidla vybavena kamerami, takze veskera interakce by byla nahravana a dala by se pouzit jako dukazDekuji,Jarek

Odpovídá: Robert Pelikán

Až se nám konečně podaří zavést náramky, chceme je určitě používat i při podmíněném propuštění. Kdybychom zakázali ve věznicích kouřit, bojím se, že by nám vězni ty věznice zbořili. Zbytek jsou otázky na ministra vnitra. Pokud jde o kamery, byl bych pro.

23. 10. 2015
Ptá se: Karel Pelikán

Zdravím má částečný invalidní důchod 5000,-Kč a žádné další přijmy ,dále mám 3 exekuce kde jednu splácím 2000,-Kč měsíčně a už mi nezbývá ani na bydlení či jídlo ,exekutor ale pořád vyhrožuje.Co dělat

Odpovídá: Robert Pelikán

Vyhrožováním se nenechte zastrašit. Co exekutor může a nemůže zabavit je přesně popsané v zákoně. A zkuste se poradit s advokátem nebo neziskovou organizací, zda by Vám nepomohlo oddlužení.

23. 10. 2015
Ptá se: ti.cz

Pane ministre, nemel byste si taky udelat vlastni rozhlasovy porad, stejne jako ma ten soudce Baxa? Pak byste mohl za penize danovych poplatniku rikat cely justici, co si ma myslet a co ma delat a bylo by to na pohodu, ne? Neni to dobry napad?

Odpovídá: Robert Pelikán

To je dobrý nápad. Zeptám se své tiskové mluvčí, co ona na to :-)

23. 10. 2015
Ptá se: lenka sehnalová ing.

Dobrý den, bylo na mě v roce 2013 uvaleno několik exekucí jako na manželku povinného, přestože jsem soudu prokazovala, že s manželem jsem již 10 let nežila. Považuji to za obrovskou nespravedlnost. Jen proto, že mám papír jsem platila jako samoživitelka bez alimentů dluhy mého manžela, o kterých jsem vůbec nevěděla. Neměla jsem potřebu se rozvádět (zbytek citové vazby, děti) a tvrdě jsem na to doplatila. Nevěřím už na spravedlnost. Přesto otázka- lze obstavit penzijní připojištění manželky povinného?

Odpovídá: Robert Pelikán

Pokud je součástí společného jmění manželů, tak ano. Jinak už jsme ale změnilo zákony tak, aby exekutor tak snadno na majetek druhého manžela nemohl.

23. 10. 2015
Ptá se: Klára Hamatová

Setkala jsem se s paní, která má exekuci. Exekutor zjevně usiluje o prodej jejího bytu. Paní byla v nemocnici (úraz) a po návratu našla byt "vybílený" - pryč byl některý nábytek, knihy, počítač - zbylo hlavně oblečení. Neví, kdy se to stalo - je možné, že lhůta pro podání protestu proti zabavení osobních věcí již uplynula. Jak se bránit? A je toto jednání exekutora zákonné? Vím, že se v tomto směru navrhuje novela zákona (obsahuje např. povinnost nahrávat průběh exekuce), asi ale ještě není účinná. Nebo ano?

Odpovídá: Robert Pelikán

Takto to nemohu posoudit. Zavolejte tomu exekutorovi a zjistěte podrobnosti. Zkuste se poradit s advokátem. A pokud máte podezření na nesprávný postup exekutora, napište nám, uděláme kontrolu. Ale pozor, my nemůžeme měnit rozhodnutí v jednotlivých věcech, jenom případně trestat toho exekutora.

23. 10. 2015
Ptá se: Jan Vostřák

Jak je možné, že si najdete čas na online rozhovor, když kvůli pracovnímu vytížení nemáte čas docházet na jedná sněmovních výborů?

Odpovídá: Robert Pelikán

Mám teď dovolenou, tak je to s tím nacházením času jednodušší. A nebojte, najdu si čas i na výbory, když je to potřeba.

23. 10. 2015
Ptá se: Poškozený amnestií V.Klause

Správce konkursní podstaty vytunelovaného IF TREND žádá náhradu miliardové škody vůči amnestovaným i vůči ČR zastoupené Ministerstvem spravedlnosti za nesprávný úřední postup. Dojde tedy po 20ti letech k náhradě škody a je ČR právní stát ?

Odpovídá: Robert Pelikán

Amnestie rozhodně není důvod k vyplácení odškodného. Česká republika je naštěstí právní stát, i když je pořád co zlepšovat.

23. 10. 2015
Ptá se: Jan Tleskač

Dobrý den, lítáte radši s kolem, nebo jezdíte s letadlem?

Odpovídá: Robert Pelikán

Oboje zní jako poukázka do nemocnice :-)

23. 10. 2015
Ptá se: petr B.

Dobrý den pane ministře,
zajímá mne, jak je možné, že za "dluh" cca 1000,- Kč za povinné ručení, o němž se člověk nedozví, částečně vinou pošty, částečně vinou pojišťovny, částečně systémem, má najenou exekuční příkaz na plat, na veškeré rodinné účty, na rodinný dům. Nikoliv však na motorové vozidlo za něž dluží (když už). Podotýkám, že na oněch účtech byl dostatek peněz k úhradě dluhu. Exekutor požadoval částku kolem 15000,-, kterou však ihned "ochotně" snižoval - po zásahu právníka. Exekutor jednal zcela v rozporu s exekutorským řádem, ale dělají to tak mnozí, protože jsou prakticky nedotkuntelní.
Je zjevné, že zde pod ochranou zákona probíhá zcela bezostyšné okrádání občanů. Pochopil jsem, že lze přijít o bydlení za dluh na bagatelní částku, kterou by člověk ihned zaplatil, kdyby věděl, že to je potřeba. Na lidi takto čekají v tichosti exekuce za nedoplatky za elektřinu v řádech desetikorun, za pokuty za překročení rychlosti apod.
Jak je možné, že pošta musí vrátit nevyzvednuté dopisy od soudu a od exekutorů. POkud pojedete mimo své byldiště na dobu delší než 14 dnů a v této době Vám přijde dopis - nemáte šanci se o něm dozvědět. Proč je tomu tak?

Odpovídá: Robert Pelikán

Mnoho z toho, co píšete, by se pozměnách, které jsme prosadili, už nestalo. Jinak doporučuji zřídit si datovou schránku. Můžete ji mít v mobilu a nezmeškáte pak žádnou úřední poštu, ať jste kdekoliv. A pokud máte podezření, že se exekutor choval protiprávně, napište nám na ministerstvo. Posvítíme si na něj.

23. 10. 2015
Ptá se: Ondřej

Dobrý den, máte už papíry na letadlo? A jestli to mohu trochu odlehčit - je cenově výhodnější, lítat za maminkou do Lucemburku po vlastní ose? :-)

Odpovídá: Robert Pelikán

Mám. Vyjde to přibližně nastejno, letadlo uspoří hodně času a je to zábava. Ale stejně se za ní nedostanu, pokud tam zrovna nemám jednání.

23. 10. 2015
Ptá se: Franta

Která z vašich stranických kolegyň je nejlepší společnice. Zajdete na kafčo Kleslovou, Válkovou či Krnáčovou?

Odpovídá: Robert Pelikán

Jen tak na kafe nebyvá čas. Nejraději asi s Adrianou Krnáčovou.

23. 10. 2015
Ptá se: zvědavec

Hezký den, kdybyste si musel vybrat, seděl byste radši ve vězení, ve vazbě, nebo v záchytném zařízení pro uprchlíky, a proč?

Odpovídá: Robert Pelikán

Před touto volbou bych raději nestál. Jedno horší, než druhé.

23. 10. 2015
Ptá se: Petr

Prosazujete novy zakon o statnim zastupitelstvi, ktery pocita s instituci specialniho statniho zastupitelstvi. Znepokojuje me jeho prilis velka nezavislost. Odkud mame mit jistotu, ze tato instituce nebude az nebezpecne nekontrolovatelna a nebude diky ni dal bujet korupce? Dekuji

Odpovídá: Robert Pelikán

A kdyby podléhalo Nejvyššímu státnímu zastupitelství, neznepokojovala by Vás JEHO příliš velká nezávislost? Na konci vždycky musí být někdo, nad kým již nikdo není. Jde o to, aby neměl v rukou příliš velkou moc. To se nám, jak je teď ten systém nastaven, snad vcelku povedlo.

23. 10. 2015
Ptá se: Zdeněk Jung

Dobrý den,mohu položit otázku z oblasti vězeňství?Pokud ano,je následující : jaký smysl a účel plní to,že vězni mohou přijímat osobní 5kg balíček od rodiny pouze 2x ročně?Děkuji

Odpovídá: Robert Pelikán

Je třeba nezapomínat, že vězení je za trest. Omezeni balíků k tomu trestu patří.

23. 10. 2015
Ptá se: plameňák

Dobrý den pane ministře, kolik stran Bílé knihy justice už jste stihl v Indii sepsat? Máte tam hezky? Jaký používáte opalovací krém? A jaká je Vaše oblíbená pozice v józe?

Odpovídá: Robert Pelikán

Bílou knihu nepíši jen já, ale celý tým odborníků, včetně zahraničních. Aktuálně má přes sto stran, já teď spíše krátím, aby byla přehlednější.

23. 10. 2015
Ptá se: Petr M.

Přijatý muslimský uprchlík může mít více manželek, což je nejspíš v rozporu s právním řádem ČR. Z lidskoprávních důvodů lze ale těžko zpochybňovat jeho svazky, byť vznikly v jiné zemi. Uvažuje se o zakotvení mnohoženství v českých zákonech?

Odpovídá: Robert Pelikán

Mnohoženství je důvod pro odmítnutí udělení azylu manželce. Kdo tu che žít, musí respektovat naše pravidla a naše zákony.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy