Nejvyšší správní soud dostal v zákonné lhůtě na prezidentské volby 400 stížností

Přenos skončil
Nejvyšší správní soud dostal v zákonné lhůtě asi 400 stížností na prezidentské volby, výrazně více než v minulosti. Většinou jde o "formulářové" návrhy, podobné obsahem i formou, v nichž jednotliví pisatelé jen doplňují jméno a další identifikační údaje, informovala mluvčí soudu Sylva Dostálová. Druhé kolo prezidentských voleb a povolební dění jsme sledovali v online reportáži.
Nově zvolený prezident Petr Pavel.
Nově zvolený prezident Petr Pavel. | Foto: Reuters
Přenos skončil
18:00

Online přenos z povolebního dění nyní končí. Děkujeme za pozornost.

16:59 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nejvyšší správní soud dostal v zákonné lhůtě asi 400 stížností na prezidentské volby, výrazně více než v minulosti. Většinou jde o "formulářové" návrhy, podobné obsahem i formou, v nichž jednotliví pisatelé jen doplňují jméno a další identifikační údaje, informovala mluvčí soudu Sylva Dostálová. Lhůta skončila dnes v 16:00, na rozhodnutí má soud 15 dní. Jasno tedy bude nejpozději 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

18:14

Miloš Zeman potvrdil, že nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu. Považuje to za vstřícné gesto na rozloučenou, i když by to bylo legální, řekl končící prezident na Primě.

13:58

Petr Pavel považuje za správné rozhodnutí končícího prezidenta Miloše Zemana, že nebude za svého mandátu jmenovat nového předsedu Ústavního soudu.

11:48

Bývalý poslanec Jan Farský (STAN) se příští týden sejde se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Podle serveru Seznam Zprávy ho Pavel oslovil kvůli funkci poradce pro otázky domácí politiky. Farský nechtěl důvody schůzky komentovat do té doby, než se uskuteční.

11:46

Kancelář prezidenta republiky odmítla, že by na Pražském hradě působila soukromá bezpečnostní agentura, která by měla neomezený přístup do jeho prostor. Kancelář to uvedla v prohlášení zveřejněném na webu Pražského hradu v reakci na vyjádření zvoleného prezidenta Petra Pavla. Ten v pátek zmínil podezření týkající se soukromé bezpečnostní agentury, která na Hradě působí mimo běžný bezpečnostní režim.

14:27

Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená. V České televizi to uvedl dosluhující šéf soudu Pavel Rychetský v reakci na avizovaný záměr prezidenta Miloše Zemana. 

"Kompetence prezidenta není vymezena pouze věcně, ale i časově. Je nepochybné, že nemohu nikoho jmenovat do funkce, která je obsazená, to je absurdní. Bude to kompetence až nově zvoleného prezidenta Pavla," zdůraznil Rychetský, kterému mandát končí až v srpnu, zatímco Zemanovi v březnu.

11:24

Příští český prezident dal najevo pochopení pro nekompromisní postoje Polska k Rusku. "Jejich historická zkušenost je nepopiratelná a myslím si, že v Polsku není nikoho potřeba přesvědčovat o hrozbě pocházející z Ruska," uvedl Pavel v reakci na výrok polského prezidenta Andrzeje Dudy, který řekl, že je připravený postavit novou železnou oponu, pokud se bude muset zabývat agresivním státem za východní hranicí.

11:23

Spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, by Pavel nevzdával, protože se zakládá na principech, které jsou relevantní i v současnosti. Připouští však, že spolupráce nebude jednoduchá vzhledem k rozdílným postojům k základním otázkám, jako je podpora demokracie nebo přístup k Rusku, v jednotlivých zemích.

11:23

Ke spolupráci s dalšími zeměmi blízkými Česku Pavel uvedl, že co se týče Maďarska, nemá k němu negativní vztah, a že bude rád, když vztahy s ním budou harmonické. Problém ovšem cítí v názorech konzervativního maďarského premiéra Viktora Orbána, které neodrážejí pohledy ostatních středoevropských zemí. "Jde o podporu Ukrajiny a náš přístup k Rusku, což jsou věci, které mají zásadní dopady," řekl Pavel.

11:01

Zvolený český prezident Petr Pavel by chtěl jet na návštěvu Slovenska v týdnu po své inauguraci. Řekl to v pátečním rozhovoru se slovenskou agenturou TASR. Slavnostní uvedení do úřadu nové hlavy státu se uskuteční 9. března.

Pavel řekl, že by ho potěšila užší spolupráce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která je pro něho v mnohých ohledech inspirativní. O tématech, která by společně mohli prosazovat, s ní ovšem zatím nemluvil, protože se setkali jen krátce minulou sobotu v Pavlově volebním štábu, kam mu slovenská prezidentka přijela osobně poblahopřát k vítězství. "Věřím, že pro to bude příležitost při nadcházející návštěvě Slovenska," řekl příští český prezident.

08:58

Ačkoliv ve druhém kole prezidentských voleb zvítězil Petr Pavel takřka o milion hlasů nad šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, po sociálních sítích se šíří dezinformace, že volby byly zfalšované.

17:49

Na místo po budoucí prezidentské kancléřce Janě Vohralíkové v čele Kanceláře Senátu se přihlásily "vyšší desítky" zájemců, řekl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Přesnější ohledně počtu uchazečů být nechtěl. Uvedl jen, že jich bylo mnohem víc než odhadované čtyři desítky. Nejlepšího z kandidátů by chtěl po třech etapách výběru doporučit senátnímu organizačnímu výboru ke schválení do 28. února, kdy Vohralíková na své dosavadní pozici skončí.

17:19

Nejvyšší správní soud obdržel k dnešním 16:00 zhruba 50 podání, která se týkají volby prezidenta, řekla mluvčí Sylva Dostálová. Stěžovatelé se mohou na soud obrátit během sedmidenní lhůty, která začala plynout 1. února, skončí 7. února v 16:00. Mezi uvedenými podáními jsou některá tzv. formulářová, což znamená, že se podobají obsahem i formou či jsou kopií stejného vzoru, do kterého je dopsáno jméno a další identifikační údaje konkrétního navrhovatele.

Soud očekává, že stížností bude letos více než před pěti lety. Již před počátkem lhůty dostal 500 podnětů, které však odmítal pro předčasnost. I tato podání se často podobala, plyne z jednotlivých usnesení na úřední desce. Před pěti lety soud řešil zhruba 70 podnětů a nevyhověl žádnému.

17:13

Tisková konference nového prezidenta Pavla očima fotografa Lukáše Bíby.

16:14

Zvolený prezident Petr Pavel by měl být v komentářích vůči části policejního sboru zdrženlivější. Je o tom přesvědčený největší policejní odborový svaz. Odborářům vadí, že Pavel otevřeně vyjádřil nedůvěru prezidentské ochrance. Bezpečnost zvolené hlavy státu teď netypicky zajišťuje jiný policejní útvar. Podle informací Aktuálně.cz je pozice ředitele prezidentské ochranky neudržitelná.

14:07

Prezidentská kancelář vede dokumenty ohledně případného zastavení stíhání spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana v tajném režimu, nelze tedy zjistit, čeho a koho se měly týkat. Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy s odvoláním na vyjádření šéfa právního odboru prezidentské kanceláře Václava Pelikána. Deník N v lednu napsal, že Zeman loni požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby na Hrad. Premiér mu ale nevyhověl. Zeman nedávno uvedl, že Fialu o nic takového nežádal.

13:41

V příštím týdnu bude mít nově zvolený prezident Petr Pavel dovolenou. Do budoucna chce Pavel pořádat každé pondělí brífinky, na kterých bude jeho tisková mluvčí a manažerka, Pavel bude přítomný, pouze pokud to bude naléhavě nutné, řekla Pavlova mluvčí Markéta Řeháková. 

13:38

K dezinformacím, které kolují v řetězových mailech, se budu vyjadřovat a budu je vysvětlovat na setkání s občany, řekl Pavel. 

13:37

Pavel dostal informaci, že kontroly na Hradě zjistily celou řadu pochybení. Mezi nimi však není nic zásadního, co by mělo být podle prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Kaly trestně stíháno, řekl. Nově zvolený prezident si stojí za tím, že nechá prostory Pražského hradu před nastěhováním svého týmu důkladně prohlédnout. 

13:36

Na funkci prezidenta se připravuji, všechny mé schůzky jsou informačního charakteru, neovlivňuji pravomoci žádných ústavních činitelů, řekl Pavel, který se v minulých dnech sešel například se šéfem BIS Michalem Koudelkou. Hovořili o tom, jaké výstupy a s jakou četností prezident od služby dostává. Zdůraznil, že neprobírali obsah konkrétních zpráv.

Spolupráce rozvědky s Hradem v posledních letech moc nefungovala a Pavel chce usilovat o to, aby se vrátila do standardní podoby. Koudelka si podle něj zaslouží generálskou hodnost, do které ho Zeman opakovaně odmítl povýšit.

13:31

"Zatím jsem nepřemýšlel, koho bych vyznamenal státním vyznamenáním, je na to ještě čas," uvedl Pavel. Neuvažoval ani o tom, zda předá vyznamenání Miloši Zemanovi, který vyznamenal svého předchůdce ve funkci prezidenta Václava Klause.

13:29

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová nabídla místo v delegaci pro cestu na Tchaj-wan i zástupci Pavlova týmu. Zvolený prezident zatím neví, zda to využije.

13:28

Pokud bude premiér Petr Fiala přesvědčen, že je Petr Hladík (KDU-ČSL) vhodným kandidátem na ministra, nebudu mu klást v jeho jmenování překážky, zopakoval Pavel ke jmenování nového ministra životního prostředí.

13:25

Pavel se na konferenci rovněž vyjádřil k důchodové reformě. "Chci vládě pomoci s vysvětlováním toho, proč je nutné tuto reformu udělat. Měli bychom být schopni důchodový účet financovat i do budoucna. Nebude se to vysvětlovat dobře a například téma prodloužení věku důchodu je velice citlivé. Důchodová rovnice však není složitá. U každé proměnné je ale třeba vysvětlit, co by snížení či zvýšení udělalo," uvedl. 

13:17

Obsah telefonátu s tchajwanskou prezidentkou konzultoval Pavel předem s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Zvolený prezident řekl, že v žádném případě nepřekročil hranice.

13:16

Prezident Miloš Zeman a jeho nástupce Pavel se sejdou v pondělí 13. února dopoledne v Lánech, uvedl Pavel. Termín navrhl Pavel, Zeman ho přijal. 

13:15

Pavel na své dnešní tiskové konferenci oznámil, že se ještě před inaugurací, jež se bude konat 9. března, chce vydat do některých regionů. Karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA) uvedl, že Pavel do kraje přijede 15. a 16. února. V plánu má zvolený prezident také návštěvu Ústeckého a Moravskoslezského kraje. 

13:13

Pavel se domnívá, že jediným omezením zbrojních dodávek na Ukrajinu by mělo být, že se tam nebudou posílat jaderné zbraně, píše Bloomberg.

12:53

Někteří zástupci krajských organizací ANO předpokládají, že Andrej Babiš zůstane po prohraných prezidentských volbách předsedou hnutí i poslancem, další chtějí počkat na jednání předsednictva ANO ve středu 8. února. Babiš se sám rozhodne, uvedli někteří. Tématem předsednictva by měly být právě prezidentské volby, ve kterých Babiš prohrál s generálem Petrem Pavlem, i Babišovo další postavení uvnitř hnutí.

12:28 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bezpečnostní informační služba, další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta Miloše Zemana o žádném bezpečnostním riziku. Zvolený prezident Petr Pavel by měl doložit svá obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, uvedl v pátek Pražský hrad. Pavel v posledních dnech hovořil o nutnosti "hloubkového úklidu" na Hradě ve všech oblastech. Chce také nechat důkladně prohlédnout tamní prostory, mimo jiné kvůli obavám z odposlechů. Hrad spojil Pavlovy výroky s jeho setkáním se šéfem Bezpečností informační služby Michalem Koudelkou, které se uskutečnilo v pondělí. Zeman kontrarozvědku i Koudelku dlouhodobě kritizuje.

12:22 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák nabídne novému vedení Pražského hradu svou rezignaci na tuto funkci. V samotné kanceláři chce zůstat. Pokračovat plánuje i ve vedení Správy Pražského hradu, na kterou vyhrál nedávno výběrové řízení. Potvrdil tak informace Hospodářských novin. Podle DeníkuN v hradní kanceláři podali na konci ledna výpověď hradní protokolář Vladimír Kruliš a ředitel prezidentova sekretariátu Jaroslav Hlinovský.

10:55

Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli průběhu voleb. Označil to za první nutný krok k následnému odvolání k Evropskému soudnímu dvoru. V pátek o tom informovala Janečkova mluvčí Nikol Klevcovová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadl rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

17:57

Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy. Po ukončení konfliktu s Ruskem by se Ukrajina podle Pavla měla stát členem Severoatlantické aliance (NATO) i Evropské unie.

"Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího rozsahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat," uvedl Pavel. V souvislosti s aktuální diskusí o možných dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu tak souhlasil s postojem Polska, podle kterého věc dává smysl, pokud se na ní shodne celé NATO.

17:35

Šéf Národního kontrolního úřadu Kala dnes nabídl Pavlovi, že po zveřejnění výsledků kontroly Hradu odpoví na související dotazy. O možném dalším auditu budou jednat následně.

16:53

Ohledně kontrol při vstupu do areálu Pražského hradu odkázal policejní prezident Martin Vondrášek na pravidelnou půlroční analýzu rizik. "Ve druhé polovině minulého roku jsme identifikovali jako hrozby české předsednictví v Radě EU, advent, uprchlickou krizi, nelegální migraci. Jednoznačně nás to vedlo k názoru, že je potřeba zachovat kontroly osob a vozidel na vstupu do vnitřních prostor Pražského hradu," řekl.

Další hodnocení je v plánu na přelomu března a dubna. V dubnu tak padne návrh na další podobu kontrol. "Úroveň těch opatření musí být přímo úměrná úrovni hrozeb," uvedl Vondrášek. Nechce proto předbíhat ohledně toho, jak analýza dopadne.

16:27

Policejní prezident Martin Vondrášek jednal dnes s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o podobě jeho budoucí ochrany. Pavel dříve opakovaně uvedl, že necítí důvěru k části útvaru pro ochranu prezidenta, který bude mít na starosti jeho bezpečnost od březnové inaugurace. Vondrášek novinářům po jednání v pražském Hrzánském paláci řekl, že od Pavla nezazněl požadavek na personální změny.

16:06

Andrej Babiš by mohl příští týden složit poslanecký mandát. Politiku by ale neopustil, zůstal by v čele hnutí ANO, avšak mohl by se stáhnout do pozadí. Informaci přinesl týdeník Respekt. Alena Schillerová a Karel Havlíček by se mohli stát hlavními tvářemi hnutí pro veřejnost.

15:53

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala po schůzce se zvolenou hlavou státu Petrem Pavlem řekl, že není reálné, aby se případný další audit v Kanceláři prezidenta republiky stihl ještě před Pavlovou inaugurací. Závěr kontroly hospodaření a jí podřízených organizací, která je již hotová, by podle Kaly mohl být zveřejněný v řádu maximálně několika týdnů.

15:17

Útvar na ochranu prezidenta odvádí dobrou práci, řekl před schůzkou s Petrem Pavlem šéf policie Martin Vondrášek. S Pavlem chce najít společnou řeč ohledně jeho ochrany.

15:10

Zvolený prezident Petr Pavel přijede 15. a 16. února na návštěvu Karlovarského kraje. Program návštěvy se teprve připravuje.

13:51

Petr Pavel chce nechat po své prezidentské inauguraci důkladně prohlédnout prostory na Hradě. Týdeníku Respekt řekl, že prostředí na Hradě považuje za nevyhovující z bezpečnostního hlediska, obává se mimo jiné odposlechů. Výhrady má k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta, který podle něj často nerespektoval základní pravidla a unikaly z něj informace.

13:44

Náčelníkem vojenské kanceláře prezidenta Petra Pavla bude brigádní generál Radek Hasala. Na jeho jmenování se budoucí hlava státu dohodla s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Pavlova mluvčí to řekla serveru Lidovky.cz. Hasala by se měl ujmout funkce poté, co nová hlava státu složí 9. března prezidentský slib.

12:18

Hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi, chce v něm shrnout největší problémy společnosti, řekla šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. "Chceme upozornit na to, jaké jsme měli návrhy, jak na to bylo reagováno, odmítáno, jaká je komunikace s opozicí ze strany vládní pětikoalice," doplnila Schillerová. Pavel po volbách řekl, že je ve funkci připraven naslouchat opozici a zvažovat její argumenty, pokud budou sloužit k řešení problémů.

12:18

Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami států. Nově zvolený Petr Pavel připravuje domácí i zahraniční politickou scénu na to, co bude následovat poté, kdy se na začátku března ujme úřadu. Uvedli to politologové Petr Just a Miroslav Mareš.

Podle politologa Jana Kubáčka je ale neprofesionální, že se Pavel dosud nesešel s končícím prezidentem Milošem Zemanem. U zahraničních partnerů to podle něj může vyvolat otázku, zda jsou nyní v Česku dva prezidenti s rovnocennými mandáty.

Mareš se domnívá, že Pavel chce už nyní představit pracovní styl a hodnoty, kterými se bude ve funkci prezidenta řídit a profilovat. Podle Mareše tak zjevně chce být "v plném provozu" ihned po inauguraci. "Přílišný aktivismus mu vytýkají jeho političtí oponenti a mnozí z těch, kteří ho nevolili. Nemyslím si, že je tato kritika oprávněná," doplnil.

11:29

Vladimír Vořechovský měl v Babišově týmu na starost komunikaci s médii. Pacoval pro něj přes deset let. Nejprve působil jako PR a marketingový manažer holdingu Agrofert, od roku 2015 vedl tiskové oddělení hnutí ANO. Byl také vedoucím odboru komunikace Úřadu vlády. 

Tünde Bartha pro Babiše pracuje sedm let. Vedla jeho kabinet, když se stal ministrem financí. Poté co se Babiš stal premiérem, šla s ním v roce 2017 na Úřad vlády a stala se nejprve ředitelkou odboru kabinetu předsedy vlády, od roku 2018 pak byla pověřena řízením Úřadu vlády. V letošních prezidentských volbách byla šéfkou Babišovy kampaně. Z její iniciativy například vznikla série talkshow, se kterou Babiš před volbami jezdil po Česku. Babiš ji chtěl jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pokud by se stal hlavou státu.

11:06

Z týmu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše po marketérovi Marku Prchalovi odchází ke konci února i jeho mluvčí Vladimír Vořechovský a nejbližší spolupracovnice Tünde Bartha, která měla být v případě vítězství šéfa ANO v prezidentských volbách hradní kancléřkou.   

"Ano, je pravda, že jsme se s hnutím ANO dohodli na ukončení spolupráce ke konci února. Pro nás oba to bylo několik velmi náročných a zajímavých let spojených i s prací na Úřadu vlády," potvrdil Vořechovský pro Blesk Zprávy.

08:12

"Není divu, že novináři, pokud chtěli dostát svým povinnostem, referovali o každém z kandidátů jinak. Protože se chovali rozdílně, jejich týmy i oni sami vedli zcela odlišnou kampaň" píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

06:08

Zvolený prezident Petr Pavel se ve čtvrtek odpoledne sejde s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou a poté s policejním prezidentem Martinem Vondráškem. S Kalou chce jednat mimo jiné o auditu v Kanceláři prezidenta republiky, s Vondráškem by mohl probrat například osud bezpečnostních kontrol na Pražském hradě, které zajišťuje policie.

21:27 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Společná schůze sněmovny a Senátu k inauguraci prezidenta Petra Pavla se uskuteční 9. března od 14:00. Předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová to uvedla po schůzce s Pavlem, premiérem Petrem Fialou a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem.

21:19

Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po dnešním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). 

"Četnost setkání bude primárně přibližně jednou za čtvrt roku v tomto složení. Pokud bude situace vyžadovat, tak i častěji," řekl Pavel po více než hodinu a půl trvajícím jednání, které hostil Senát.

20:16

Budoucí prezident Petr Pavel očekává, že mu končící prezident Miloš Zeman nabídne termín pro vzájemné jednání. Nevidí důvod k tomu, aby o setkání zvlášť žádal. Uvedl to ve středu po setkání s premiérem a předsedy parlamentních komor. Zeman v neděli novinářům při návštěvě Srbska řekl, že pokud Pavel o schůzku požádá, rád se s ním setká, na což dnes odkázal Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

Pavel uvedl, že je stejně jako Zeman k vzájemnému jednání připraven. "Ale očekával bych, že stávající prezident mi navrhne termín. Nevidím žádný důvod k tomu, abych o něj nějak zvlášť žádal, protože je zřejmé, že se sejít musíme. Takže ten návrh termínu bych rád ponechal na stávajícím prezidentovi," uvedl budoucí prezident.

20:01

Nově zvolený prezident Pavel se zúčastní schůze Senátu, která bude 29. března. Oznámil to předseda Senátu Vystrčil.

18:44

V senátním Prezidentském salonku se ve středu večer sešli premiér Petr Fiala a předsedové parlamentních komor Miloš Vystrčil (oba ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Ten novinářům před jednáním řekl, že smyslem schůzky, která by měla trvat půldruhé hodiny, je "nastavit parametry budoucích vztahů".

Předseda Senátu Vystrčil jako hostitel uvedl, že do budoucna by podobná setkání čtyř nejvyšších ústavních činitelů nemusela vzbuzovat tak velký zájem médií, neboť komunikovat je normální. Současný prezident Miloš Zeman přestal s šéfem horní komory komunikovat před třemi lety kvůli Vystrčilově misi na Tchaj-wan, kterou Zeman označil za "klukovskou provokaci".

17:56

Marketér Marek Prchal a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ukončili spolupráci, která trvala deset let. Prchal to potvrdil serveru Info.cz. Důvodem podle něj není výsledek prezidentských voleb, konec v marketingovém týmu ANO byl prý naplánován už před nimi. Prchala nedávno ze svých řad vyloučilo sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club kvůli Babišově neetické reklamě v prezidentských volbách.

17:17

Vedení Ústeckého kraje ještě před inaugurací hlavy státu pozvalo Pavla na návštěvu. Nyní se domlouvá termín, informovala po zasedání krajské rady mluvčí hejtmanství. Ústecký kraj vede koalice složená z ANO, ODS a Spojenců pro kraj v čele s hejtmanem Janem Schillerem (ANO).

Petr Pavel po svém zvolení řekl, že už před březnovou inaugurací plánuje první výjezdy do regionů, a to do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Právě v těchto třech strukturálně postižených krajích zvítězil při prezidentských volbách protikandidát Pavla Andrej Babiš. V Ústeckém kraji získal nejvíce procent hlasů, a to 54,47 procenta.

16:45

Nově zvolený prezident Petr Pavel by byl ochotný se setkat s tibetským dalajlamou i představiteli hongkongské opozice. Plánujete se také zúčastnit červencového summitu Severoatlantické aliance ve Vilniusu. Je pro to, aby ve vedení NATO nastala obměna a generálního tajemníka Jense Stoltenberga někdo vystřídal. Pavel to řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

Pavel na dotaz, zda by se sešel s tibetským dalajlamou nebo představiteli hongkongské opozice, odpověděl: "Neviděl bych v tom problém ze stejných důvodů jako telefonát s tchajwanskou prezidentkou."

16:04 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nejvyšší správní soud se letos nejspíš bude muset vypořádat s větším počtem stížností na prezidentské volby, než tomu bylo před pěti lety. Sedmidenní lhůta pro zpochybnění voleb začala dnes, už před tím ale soud obdržel kolem 500 podnětů od lidí z různých koutů Česka, které postupně odmítal pro předčasnost. Podobaly se obsahem i formou, často sdílely i stejné chyby, plyne z jednotlivých usnesení na úřední desce.

13:17

Zeman je připraven se s nově zvoleným prezidentem Pavlem setkat, je to ale nyní spíše otázka na Pavla, řekl Zemanův kancléř Mynář.

12:55 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Kancelář prezidenta připraví Vohralíkové veškeré materiály, které žádá, řekl Mynář. Další schůzka s Vohralíkovou a Plíškem bude 13. února.

12:54

Čína podle Pavla není přátelskou zemí. Země EU by se o ní měly zbavit veškerých iluzí. Čína není kompatibilní se západními demokraciemi, řekl deníku Financial Times.

12:48 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Všechny odbory Hradu budou k dispozici novému vedení kanceláře a prezidentovi, aby se inaugurace konala tak, jak se sluší a patří, řekl Mynář. 

12:40

Zemanův kancléř Mynář bude kontaktní osobou pro inauguraci nového prezidenta, řekl sněmovní kancléř Plíšek. Za dva týdny se opět sejdou.

12:35

Budoucí kancléřka zvoleného prezidenta Petra Pavla Jana Vohralíková požádala vedoucího současné kanceláře prezidenta Vratislava Mynáře o informace o organizační struktuře kanceláře a příspěvkových organizací, o seznam personálií, organizační řád či seznam kontrol fungování kanceláře a jejich výsledky.

11:55

Češi podle STEM hodnotí práci prezidenta, parlamentu a vlády hůře než před rokem. Zeman od nich dostal průměrnou známku 4, vláda a parlament 3,8.

10:08

Schůzky se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem chystají další ministři. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s ním chce probrat situaci v regionech, ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dostavbu klíčové infrastruktury.

10:07

Kritické postoje moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka a ostravského primátora Tomáše Macury (oba ANO) směrem k hnutí ANO i jeho předsedovi Andreji Babišovi výrazně neovlivňují ostravskou nebo krajskou organizaci. Zatím se proto nechystá přijmout žádné oficiální stanovisko. Řekl to nově zvolený předseda ostravské oblastní organizace a starosta Slezské Ostravy Richard Vereš. Před několika dny vystřídal ve funkci předsedy ostravské organizace právě primátora krajské metropole, předsedou bude dva roky.

08:58

Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před lednovou volbou hlavy státu dostala manželka prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO). Na Twitteru dnes policisté oznámili, že věc kvalifikovanou jako nebezpečné vyhrožování odloží, protože podezřelý zemřel. Z jejího vyjádření vyplývá, že zřejmě spáchal sebevraždu. V dopise odeslaném z Brna nebyl podle policie ostrý náboj. 

08:42

Ukrajina si zaslouží stát se po konci války s Ruskem členem NATO. V rozhovoru se stanicí BBC to řekl nově zvolený český prezident Petr Pavel. 

08:41

Několik hodin mezi koncem mandátu Miloše Zemana a složením slibu Petra Pavla nebude mít Česko prezidenta. Jeho pravomoci v té době převezme především premiér Petr Fiala (ODS), další si rozdělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). řekl protokolář Miloslav Sklenář. Rozhodnutí, která by v té době učinili, by byla platná a nový prezident by je nemohl změnit.

19:47

Pavel v dnešním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 řekl, že nemá příliš důvěry v nynější nastavení ochrany prezidenta. Podle něj se postupně prezidentova ochranka vyčlenila a chová se autonomně, přestože má být stále součástí policie. "Jakým způsobem byla ochrana vykonávána, jakým způsobem je třeba i teď zajišťován přístup osob do kanceláří Hradu, ve mně opravdu důvěru nevyvolává. Pokud máte mít někoho kolem sebe 24 hodin sedm dní v týdnu, člověka, který je u vašich telefonních rozhovorů, vašich schůzek, ví přesně, kam jezdíte, s kým se stýkáte, tak takovému člověku musíte věřit," řekl.

Bezpečnostním opatřením na Pražském hradě se přitom na dnešní schůzce s ministrem vnitra a místopředsedou vlády Rakušanem (STAN) budoucí nový prezident příliš nevěnoval. "Oba vnímáme, že názor bezpečnostní komunity je důležitý. Nebavili jsme se konkrétně o nějakém datu odstranění nebo nějakém postupu jako takovém. Ale zmínili jsme, že neexistují jenom dvě varianty, to znamená zatarasený Hrad, jak je to doposud, nebo žádná opatření. Existují i jiná režimová opatření, která lze určitě využít," řekl dnes novinářům Rakušan.

19:13

Zvolený prezident Petr Pavel nemusel v průběhu klání o post hlavy státu soupeřit s podnikatelem a matematikem Karlem Janečkem. Miliardáře nepustilo do voleb kvůli nedostatečnému množství podpisů ministerstvo vnitra. Janeček následně neuspěl s obranou u soudů včetně Ústavního soudu. Jak zjistilo Aktuálně.cz, u nejvyšší instance se za něj postavil mediální magnát Jaromír Soukup.

19:00

Úřad vlády poskytl Hrzánský palác zvolenému prezidentovi bezúplatně do 9. března, Pavel bude hradit provozní náklady, sdělil novinářům k dohodě Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie.

17:05

V podvečer Pavel na sociálních sítích uvedl, že výtkám Číny vůči jeho telefonátu s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen rozumí. "My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky," napsal na Twitter. 

16:50

Ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) mluvil se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem o policii, vládní strategii pomoci regionům nebo o pomoci ukrajinským uprchlíkům, řekl po schůzce novinářům. Ministra potěšila atmosféra schůzky. Obecně se politici dotkli otázky bezpečnostních kontrol na Pražském hradě a podle Rakušana zmínili, že existují i jiná bezpečnostní opatření, než jaká jsou dosud. Rakušan předpokládá, že "téměř jistě" vláda navrhne Pavlovi jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky generálem. Nově zvolený prezident již avizoval, že takovému návrhu vyhoví.

"Jsem především nadšený z atmosféry té schůzky, z civilnosti pana prezidenta, z jeho skutečného zájmu o resort vnitra," řekl Rakušan asi po hodinovém setkání.

16:30

Jedním z prvních světových lídrů, kteří pogratulovali Petru Pavlovi ke zvolení do čela státu, byla tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Pavel si s ní v pondělí volal, přestože s ostrovem, který si nárokuje Čína, má Česko pouze neoficiální vztahy. Zmínil i možnou schůzku. "Jde o statečný krok," hodnotí pro Aktuálně.cz novinář Joseph Yeh z tchajwanské agentury Central News Agency.

15:20

"Na ministerstvu zahraničí se dnes uskutečnila schůzka čínského velvyslance s kolegy z příslušného odboru, a to na žádost čínské strany. Jednání proběhlo bez emocí, čínský velvyslanec zopakoval výtky vůči telefonátu. Čeští diplomaté potvrdili platnost naší politiky jedné Číny," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Téma tím ministerstvo považuje za uzavřené. "Na okraj dodám, že šlo o klidné setkání, kde se řešila i jiná témata, například cestovní ruch," dodal.

14:57

Do Hrzánského paláce dorazila i Pavlova protikandidátka z prvního kola prezidentské volby Danuše Nerudová, která Pavla podpořila ve druhém kole. "Hovořili jsme o tom, jaká témata budeme dál prosazovat tak, jak jsme je prosazovali v kampani," řekla Nerudová České televizi. Jde podle ní například o témata pro mladé, otázky rovných příležitostí či problematiku domácího násilí. O konkrétní podobě spolupráce budou teprve jednat.

14:41

Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar jednal s Petrem Pavlem o koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky.  "Tak, aby pokud možno čeští představitelé říkali to samé. Když víme, co chceme, a říkáme to samé, tak máme daleko větší šanci na úspěch," uvedl. Diskuse se podle něj týkala i energetické bezpečnosti a situace na Ukrajině.

14:41

Mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán v pondělí uvedl, že policie nyní o změně režimu kontrol na Pražském hradě neuvažuje, do budoucna ji ale nevylučuje. "S nově zvoleným prezidentem republiky budeme jednat o všech relevantních bezpečnostních otázkách, včetně bezpečnostního režimu u chráněných objektů," sdělil Bocán.

14:39

rozhovoru, který dnes zveřejnil Reflex.cz, Petr Pavel uvedl, že v prezidentské kanceláři bude potřeba nejen audit NKÚ, ale i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval.

"Je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila účel, který měla, ztratila jakoukoli sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu, a v rozsáhlé míře tam prováděli vlastní aktivity, často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona," prohlásil Pavel a nevyloučil případné trestní oznámení. Podle Pavla je skutečně vážný důvod se domnívat, že byly překročeny pravomoce a možná byl i porušen zákon. Konkrétnější být nechtěl. V rozhovoru rovněž ale uvedl, že nemá důvěru ani k části útvaru ochrany prezidenta.

14:32

"Z pohledu politické kultury se ukazuje, že voliči Petra Pavla jsou silnějšími vyznavači demokracie - statisticky významně více souhlasí s otázkou, jak je pro vás důležité žít v zemi, kde se vládne demokraticky," uvedla Martina Klicperová z Psychologického ústavu Akademie věd. Babišovi voliči podle ní mívají silnější pocit odcizení. Statisticky významně více souhlasí s tvrzeními, podle kterých je politika podvodný a zkorumpovaný systém, fraška a vyvolává zlost či depresi, případně mívají mírný sklon k pasivnímu poddání se politickému procesu.

Výsledky voleb podle Klicperové nepotvrdily výrazné regionální předěly. "Výsledky v Praze nejsou propastně odlišné od jiných měst, vyčlenily se pouze tři kraje, kde mají lidé těžší život," uvedla Klicperová s odkazem na vyšší úspěšnost Babiše v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

14:30

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění měla koncem roku 2022 vůči Babišovi vyhraněné postoje většina lidí. Na škále od nuly do deseti ho hodnotilo jako zcela nepřijatelného 34 procent respondentů, jako zcela přijatelného pak 22 procent lidí.

Ve volebním týdnu označilo v průzkumu Medianu Babiše za zcela nepřijatelného 49 procent odpovědí. Jeho naprostá přijatelnost klesla na 15 procent. "V raných fázích kampaně Andreje Babiše odmítala třetina, v závěru ho zavrhovala téměř polovina občanů, kteří se ke kandidátům vyjádřili. Roli jistě hrálo vystupování Andreje Babiše v debatách i hrubá zastrašovací kampaň. Ta tak zřejmě měla bumerangový efekt," uvedla Martina Klicperová z Psychologického ústavu Akademie věd.

14:26

V závěru prezidentské kampaně byla výsledkem negativní rétoriky Andreje Babiše situace, kdy byl zcela nepřijatelný pro polovinu respondentů, vyplynulo z průzkumů zadaných vědci z Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Z dat také vyplývá, že voliči vítězného kandidáta Petra Pavla jsou silnějšími příznivci demokracie, zatímco Babišovi příznivci se cítí vůči systému odcizeni, informovala akademie.

14:10

"Bývá zvykem, že nově zvolený prezident před inaugurací dostane k dispozici prostory na Pražském hradě. Nás v této otázce nikdo z Hradu zatím nekontaktoval, proto jsme využili možnosti dočasně sídlit v Hrzánském paláci, který je dostatečně reprezentativní pro účely schůzek s nejvyššími ústavními představiteli i zahraničními médii," uvedla manažerka komunikace Petra Pavla Markéta Řeháková. "Od úterý tedy pan prezident hosty přijímá v Hrzánském paláci, spolu s ním se na místo přesouvá i celý jeho tým. Místo bylo vybráno i na základě doporučení Ochranné služby Policie ČR, která objekt střeží," doplnila.

13:37

Ředitel protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš chce po odchodu z Hradu dál působit ve výkonné funkci, v níž by uplatnil, co umí. Řekl to v rozhovoru pro Radiožurnál. Na dotaz, zda dostal nabídku vést kancelář České národní banky, odpověděl, že o žádné takové nabídce se dosud s nikým nebavil. Uvedl, že je připraven maximálně vyjít vstříc svému nástupci v čele protokolu po nástupu nového prezidenta Pavla.

11:43 Petr Fiala

Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a budeme se potkávat, řekl premiér Petr Fiala (ODS) k čínské kritice telefonátu Petra Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu.  Uvedl také, že politika Česka vůči Číně se nemění a odpovídá politice spojenců. Je podle něj třeba respektovat, že Čína je významný obchodní partner, ale že s demokratickým Tchaj-wanem má Česko současně dobré vztahy v ekonomice, vzdělávání a výzkumu.

11:33 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Novému prezidentovi hodlá vláda znovu navrhnout, aby povýšil do generálské hodnosti ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. Dosavadní prezident byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho odmítal jmenovat generálem. "Je to myslím napravení křivdy, která tady byla, a jasný signál, že nová hlava státu ve spolupráci s vládou bere bezpečnostní složky a zpravodajské služby vážně," zdůvodnil Fiala, proč chce návrh podat nové hlavě státu znovu. Pavel už po pondělním setkání se šéfem civilní kontrarozvědky uvedl, že ho generálem hodlá jmenovat při nejbližší možné příležitosti.

11:32 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala zopakoval, že volební kampaň před přímou volbou hlavy státu byla ze strany Pavlova protikandidáta Babiše nepřijatelná a za hranou. Šířením lží a strachu či neustálým strašením válkou expremiér podle něj překročil hranice, v nichž se může pohybovat i vyhrocená kampaň, a vyvolal strach mezi lidmi včetně dětí.

"Je přirozené, že máme strach o své blízké, je ale nepřijatelné to zneužívat," řekl předseda vlády. Zdůraznil, že Česko se může spolehnout na kolektivní obranu NATO, jejíž státy by si v případě napadení navzájem pomohly, i na svou profesionální armádu. Za naprosto neetické a nesprávné označil i Babišovu výzvu, aby si na jeho vítězství lidé vsadili ve výhodném kurzu. Za nejtypičtější považuje, že Babiš a jeho spolupracovníci ani dodatečně neuznali, že to bylo "přes čáru".

10:16 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala věří, že Petr Pavel je osobností, která dokáže společnost uklidnit a spojovat a v čele státu bude prosazovat slušnost, důstojnost i respekt k ústavě. "Možná nám všem ještě dojde, jaká je to změna poté, co deset let vykonával tuto funkci Miloš Zeman," dodal Fiala.

09:51

Tým zvoleného prezidenta požádal premiéra Petra Fialu, zda by Petr Pavel mohl do březnové inaugurace užívat vládní Hrzánský palác na Hradčanech. Fiala v rozhovoru pro Blesk.cz řekl, že této žádosti s radostí vyhověl. Považuje za vhodné i praktické, aby budoucí prezident sídlil v budově nedaleko Pražského hradu do doby, než se 9. března po slavnostním složení slibu oficiálně ujme funkce a hradní kanceláře.

09:06 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Výsledky prezidentské volby, v níž lidé dali přednost Petru Pavlovi před  Andrejem Babišem, byly zveřejněny ve Sbírce zákonů. Vyhlásila je Státní volební komise. Od středy tak začne plynout sedmidenní lhůta, v níž bude možné výsledky napadnout u Nejvyššího správního soudu.

08:29

Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, napsala dnes agentura Reuters. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně.

Cchaj Jing-wen s Pavlem hovořila v pondělí, její kancelář telefonát označila za diplomatický průlom. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že je kvůli chystanému hovoru v kontaktu s Prahou.

06:28

Ve středu večer se uskuteční setkání nově zvoleného prezidenta s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Nejvyšší ústavní činitelé se v tomto složení prvně potkají na pracovní večeři. Diskutovat by měli o představách budoucí spolupráce. Po skončení jednání bude následovat tisková konference.

06:20

Zvolený prezident Petr Pavel by se měl dnes sejít s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem. Vyplývá to z jeho programu. Na středu pak má v plánu schůzku s nejvyššími ústavními činiteli.

23:05

Zvolený prezident Petr Pavel chce jmenovat šéfa BIS Koudelku při nejbližší příležitosti generálem. Potvrdil to v České televizi. Zeman Koudelku odmítal povýšit.

22:57

Sama zažila, jaké je to být samoživitelkou. I proto se chce nová první dáma Eva Pavlová zaměřit na jejich podporu. Ženám či otcům, kteří zůstali na děti sami, bude ukazovat, kde najdou pomoc.

20:21

Petr Pavel se sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou. Probrali nastavení vztahů a další spolupráci. Pavel počítá s pravidelným setkáváním. "Na dnešní schůzce s ředitelem BIS Michalem Koudelkou jsme probrali nastavení vztahů a spolupráci do příštích měsíců. Bezpečnostní rizika, kterým naše země čelí, vnímáme podobně," napsal v pondělí Pavel na Twitter.

20:15

Oslavy 30. výročí vzniku české armády se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a také nově zvolený prezident Petr Pavel. Akce se koná na pražském Žižkově ve Vojenském historickém ústavu. S projevem vystoupila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která Pavla v úvodu přivítala a poznamenala, že česká armáda má respekt a uznání doma i v zahraničí. Pavel byl na setkání v roli hosta a neměl žádný projev.

20:08

Největší chvíle radosti a uvolnění zažíval nový prezident Petr Pavel s manželkou ve chvílích, kdy se ve svém štábu zdravil se svými příznivci.

19:48

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí poblahopřál Petru Pavlovi k vítězství v českých prezidentských volbách. "Jako přátelé, partneři a spojenci se těšíme na spolupráci na mnoha našich prioritách bilaterálních, regionálních i světových," napsal Blinken na Twitteru. Americký ministr zahraničí je prvním vysokým představitelem Spojených států, který Pavlovi veřejně pogratuloval. Už v sobotu, tedy v den oznámení výsledků voleb, Pavlovi poblahopřála americká ambasáda v Praze.

17:19

České prezidentské volby pohledem slovenských, polských i anglicky píšících médií.

17:12

Končící prezident Miloš Zeman by neměl jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, uvedl po bilanční návštěvě ministerstva spravedlnost premiér Petr Fiala (ODS). Tento krok by podle něj vyvolal zmatek a nejasnosti. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dodal, že nemá cenu, aby se Zeman do tohoto souboje v závěru kariéry pouštěl.

16:26

Hovor podle kanceláře tchajwanské prezidentky trval asi čtvrt hodiny. Cchaj vyjádřila přání zůstat s Pavlem v kontaktu.

16:13

"Vyjadřuji upřímnou radost a srdečné blahopřání panu armádnímu generálovi ve výslužbě Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem České republiky," sdělil v neděli patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta. Doplnil, že husitská církev oceňuje, že Petr Pavel prosazuje a zastává hodnoty pravdivosti, otevřenosti, slušnosti, projevuje vnímavost k hlasům všech občanů a chce naslouchat jejich starostem a obavám.

16:06

Petr Pavel v pondělí v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česko sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.

15:27

Petr Pavel telefonicky mluvil s prezidentkou Tchajwanu Cchaj Jing-wenovou. "Je to významný diplomatický zlom v evropském státu, který Tchaj-wan oficiálně neuznává," odkázal na Česko místní deník TaiwanPlus.

14:13

Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že kvůli chystanému telefonátu zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen je v kontaktu s Prahou. Informuje o tom agentura Reuters. Pavel v neděli v televizi CNN Prima News řekl, že se mu tchajwanská prezidentka ozvala písemně, a jeho mluvčí uvedla, že spolu mají mluvit během dneška.

Čína Tchaj-wan považuje za svoji odštěpeneckou provincii a lídři většiny zemí se s jeho vrcholnými představiteli oficiálně nestýkají ve snaze Peking neprovokovat.

11:57

"Se zvoleným prezidentem jsem se sešel, byla to příjemná a konstruktivní debata o české zahraniční politice. Těším se na spolupráci a jsem rád, že máme stejné názory na směřování Česka," vyjádřil se ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) k pondělnímu setkání s Petrem Pavlem.

11:54

Komunikační kampaň pro druhé kolo voleb byla týmem kandidáta Andreje Babiše vedena za hranou profesní etiky, uvedlo profesní sdružení Asociace public relations. "Ryba vždycky smrdí od hlavy, proto tím, kdo je za neetické vedení kampaně zodpovědný především, je její zadavatel - tedy prezidentský kandidát a jeho domovské politické hnutí ANO," uvádí předseda sdružení Patrik Schober. Nic to ale nemění na faktu, že tu došlo k vědomému selhání najatých odborníků na komunikaci z kandidátova nejužšího týmu, dodal.

Předvolební talk show s Andrejem Babišem v Brně. 1. 1. 2023
Předvolební talk show s Andrejem Babišem v Brně. 1. 1. 2023 | Foto: ČTK
11:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

U Nejvyššího správního soudu by podle místopředsedkyně Českého statistického úřadu Evy Krumpové mohly být napadeny výsledky z jednoho z okrsků v pražských Bohnicích, kde okrsková komise v zápisu o výsledku hlasování prohodila hlasy pro Pavla a Babiše. Chyba byla odhalena až po zákonné lhůtě 24 hodin od ukončení hlasování a nebylo ji možné opravit na rozdíl od korekce výsledků z jiných dvou obcí, uvedla Krumpová. Podle ředitele odboru voleb Tomáše Jírovce by ale s ohledem na počet odevzdaných hlasů neměl mít fatální dopad na celkový výsledek.

11:46 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Volby byly podle ředitele odboru voleb Tomáš Jírovce klidné, větší komplikace nezpůsobil ani páteční požár v kulturním domě v Nové Olešce na Děčínsku. Vnitro řešilo několik dotazů a stížností, například podezření na nestandardní postup volebních komisí nebo otázku, v jakém pořadí mají volební komisaři vydávat hlasovací lístky pro finalisty.

"Setkali jsme se se stížností na to, jestli není porušením volebního zákona, že ve volební místnosti je obraz bývalého prezidenta Václava Havla," uvedl Jírovec. Portrét prvního českého prezidenta Havla místo podobizny současné hlavy státu Miloše Zemana visel ve volební místnosti v Černoučku na Litoměřicku, kde v pátek hlasoval nově zvolený prezident Pavel.

11:23

V Jihomoravském kraji byla nejvyšší volební účast v druhém kole prezidentských voleb ve Lhotě u Olešnice, kde přišlo odevzdat hlas 94,12 procenta voličů, sdělila Veronika Dohnálková z krajské správy Českého statistického úřadu v Brně. V obci vyhrál Petr Pavel stejně jako v celostátním měřítku.

11:18

Petr Pavel v nejbližší době absolvuje jednání s ústavními činiteli a předsedy politických stran. Ve středu se Pavel zřejmě sejde s premiérem Petrem Fialou (ODS), šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Co nejdříve se chce Pavel setkat také s dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem, který je dnes na návštěvě Srbska. Požádat ho chce o to, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí do konce svého mandátu, například aby nejmenoval s předstihem nového předsedu Ústavního soudu, což Zeman nevyloučil.

10:59

Petr Pavel se dnes sešel s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Pavlova mluvčí Markéta Řeháková Deníku N, který na schůzku upozornil, řekla, že Pavel s Lipavským diskutovali o zahraniční politice a formě budoucí spolupráce. Podle informací serveru probírali i to, kdo bude na Hradě novým šéfem zahraničního odboru.

Odbor dosud řídil Rudolf Jindrák, který se nedávno stal českým velvyslancem v Bratislavě. Radiožurnálu v neděli Pavel řekl, že by měl mít nový šéf odboru za sebou diplomatickou dráhu a konkrétní měřitelné výsledky.

10:44

Přátelský muž, který se nepovyšuje nad ostatní. Spolupracovníci Petra Pavla z centrály NATO v Bruselu vzkazují, že jejich bývalému kolegovi se z funkce hlavy státu nezatočí hlava. Pro Aktuálně.cz zavzpomínali na dobu, kdy nynější vítěz prezidentských voleb v Severoatlantické alianci působil na postu šéfa vojenského výboru.

09:55 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Prezident se ujímá funkce složením slibu, do té doby nemá žádné pravomoci, uvedli ústavní právníci. Do inaugurace, která je v plánu 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu, má nově zvolený prezident Petr Pavel neformální vliv, může se scházet s dalšími ústavními činiteli a podávat nezávazné podněty.

09:49 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Státní volební komise formálně schválila výsledky prezidentských voleb, ve kterých Petr Pavel se ziskem více než 58 procent hlasů porazil Andreje Babiše. Ve Sbírce zákonů budou zveřejněny formou zápisu komise pravděpodobně v úterý 31. ledna, řekl po jednání komise ředitel odboru voleb Tomáš Jírovec z ministerstva vnitra.

Od 1. do 7. února by tak mohli mít lidé týden na to, aby průběh a výsledek hlasování napadli u Nejvyššího správního soudu. Na soud by se mohli obrátit stěžovatelé v případě podezření na porušení zákona, které "hrubým způsobem ovlivnilo výsledek voleb", uvedl Jírovec. Soud bude mít na rozhodnutí 15 dnů od doručení podnětu, dodal.

08:44

Zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem v rozhodujícím kole přímé volby zaznamenaly dnes slovenské deníky na svých titulních stránkách. Tisk obsáhle informuje nejen o výsledcích hlasovaní, které označil za přesvědčivé vítězství Pavla, ale také o samotné osobě příštího prezidenta Česka. Komentuje rovněž působení stávající hlavy státu Miloše Zemana či jeho předchůdce v úřadu Václava Klause.

08:06

O vítězi prezidentské volby se rozhodlo nejspíš hned po prvním kole volby, kdy Babiš na tiskové konferenci začal strašit válkou, mluvil o sovětské tajné službě KGB a ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, píše v komentáři Právo. "Nejspíš vyděsil vlažné podporovatele generála - především voliče Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Marka Hilšera. A přiměl je, aby šli volit," doplnil deník. Pavel si je pak podle něj přesným vedením kampaně před druhým kolem udržel.

Další vadou bylo to, že Babiš nastolil jako hlavní témata dalších dní válku, mír a bezpečnost, tedy oblasti blízké Pavlovi, uvedlo Právo. Z domácí i zahraniční ostudy poté, co odmítl případnou vojenskou pomoc napadenému Polsku, což jde proti závazkům v NATO, se pak Babiš podle deníku už nevykroutil. Nepovedla se mu ani jeho kontaktní kampaň a jeho plán na diplomatické řešení války na Ukrajině se den po dni ukazoval jako narychlo spíchnutý a nevěrohodný, píše Právo. Po odmítnutí možné povolební spolupráce s SPD pak Babiš nejspíš ztratil desítky tisíc příznivců této strany, uzavírá deník výčet v komentáři s názvem "V čem Andrej Babiš chyboval".

08:04

Podle komentáře v Hospodářských novinách je třeba brzdit optimismus premiéra Petra Fiala (ODS), že prezidentské volby jsou začátkem konce Babišovy éry v české politice. Babišův volební zisk sice rozhodně není "famózní výsledek", jak to oligarcha ve snaze zakrýt rozměr porážky s Pavlem interpretuje, pokud by ale některé získané voliče SPD, Trikolory nebo Přísahy dokázal například ostřejší národoveckou rétorikou udržet, může výrazně posílit ve sněmovních volbách v roce 2025, píše deník. Vládní strany by proto podle komentáře neměly propadnout triumfalismu a měly by se od Pavla učit v souladu s heslem jeho kampaně "řádu a klidu".

Do budoucnosti může nicméně "nebabišovský" svět hledět s mírným optimismem, píšou noviny. "Skoro 60 procent voličů řeklo, že nechce, aby se blábolivý populismus a lež vyskytovaly na Hradě. Teď jde jen o to, aby se tato voličská koalice udržela a výše uvedené v roce 2025 opět neproniklo do Strakovy akademie," doplnil deník.

06:39

Petr Pavel hodlá být zcela jiným prezidentem, než je Miloš Zeman. Úřad hlavy státu chce vykonávat podobně, jako to dělají v Rakousku.

06:08

Šéfovi ANO se nyní neosvědčila dříve úspěšná volební taktika. Babiš vsadil podle komentáře Lidových novin zejména ve druhém kole volby na konfrontační kampaň podsouvající protikandidátovi úmysly, které nemá. "Využíval v kampani emoce voličů, jejich obavy, a navíc se snažil vykreslit všechny důležité protikandidáty a pak i jednoho zbylého soupeře jako součást vládní koalice," uvedl deník. 

"Petr Pavel se skvěle hodí do normálního politického provozu, kdy vše funguje v pořádku, ale ještě uvidíme, jak bude plnit svoji funkci, pokud se politický systém začne zadrhávat, přijdou tvrdé ideové střety, kdy se bude třeba postavit na nějakou stranu, či přijde nějaká krize," napsal deník.

06:10

"Zdá se, že Babiš, coby stroj na úspěch, se zadrhl, což je v politice zlá zpráva. Řadu let Babiš vyhrával všechny volby vyjma senátních, které ANO nikdy neumělo. Pak přišla prohra ve sněmovních, plichta v komunálních, prohra v senátních a teď tedy vysoká prohra v bitvě o Hrad," napsal deník Mladá fronta Dnes, který vlastní Babiš.

"Petr Pavel je však teprve na začátku a do vysoké české politiky už vstupuje lehce svázaný s vládnoucí koalicí Petra Fialy (ODS)," uvedl v komentáři deník. To by pro nového prezidenta mohlo podle deníku znamenat do budoucna problém.

06:05

 "Šéf hnutí ANO nedokázal převzít voliče po Miloši Zemanovi, chyběly mu rétorické schopnosti dosluhujícího pre­zidenta a dalo by se říct, že před druhým ko­lem dělal jednu chybu za druhou," komentoval výsledek volby deník E15.

Z veřejných vystoupení Pavla se podle E15 stala spontánní oslava svobody a demokracie. "Zatímco Babišovi nezbývalo než dohánět zjevný rozdíl negativní kampaní a ne­povedenými útoky, během nichž začal hrát vabank. A několikrát si přitom kopl míč do vlastní brány," popsal kampaň deník.

06:00

Styl Andreje Babiše založený na konfrontaci v prezidentských volbách nezafungoval. Zvoleného prezidenta Petra Pavla pak prověří první politická krize, se kterou se bude muset ve funkci hlavy státu potýkat. V komentářích v tisku to dnes uvádějí české deníky.

Pavel, který nemá zkušenosti z politiky, je podle některých komentátorů velkou neznámou. Podle jiných pomůže sjednotit zahraniční politiku vlády a Hradu a otevře českému prezidentovi i českým podnikatelům znovu cestu na Západ.

22:26

Přehled událostí: 

  • Příští týden se nově zvolený prezident chce plně věnovat jednáním, následně si on i jeho tým vezme na několik dní volno.
  • Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval prezidenta Pavla na Ukrajinu.
  • Pavel by chtěl, aby Nejvyšší kontrolní úřad udělal kontrolu na Hradě kvůli nevyjasněným skartacím.
21:21

Podle zvoleného prezidenta Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat.

21:07

Prezident Zeman nepřímo potvrdil, že jeho protokolář Kruliš míří na místo kancléře České národní banky. Lepšího kancléře podle něj banka nedokáže získat.

20:51

Nová první dáma Eva Pavlová se brzy sejde s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Larenčíkovou Šimáčkovou. Debatovat s ní bude o své charitativní činnosti, informoval její manžel.

20:46

Petr Pavel by chtěl, aby Nejvyšší kontrolní úřad udělal kontrolu na Hradě kvůli nevyjasněným skartacím. Příští týden chce prověření probrat s šéfem úřadu.

20:13

"Myslel jsem, že volby budou, jak to bývá v konfliktu mezi vládou a opozicí, referendem o vládě. Podařilo se, že to bylo referendum o Andreji Babišovi," uvedl v neděli končící prezident Miloš Zeman. "Dvakrát jsem vyhrál prezidentské volby. Mimo jiné proto, že jsem nikdy z těchto voleb nedělal referendum o Miloši Zemanovi," poznamenal na dotaz, kde vidí chyby, které Babiš v kampani udělal. Připomněl také své vyjádření pro deník Mladá fronta Dnes, že daleko nosnější téma než mírotvorectví je ekonomická a energetická krize. Pokládá proto za chybu, že Babiš správně začal tématem krize, ale následně se "pasoval do role mírotvorce, což je role velice nevděčná".

20:12

Aktuálně.cz přináší profily některých členů budoucího hradního týmu i lidí z jeho volebního týmu, kteří splnili svůj úkol a se spoluprací končí.

20:04

Příští týden se nově zvolený prezident chce plně věnovat jednáním, následně si on i jeho tým vezme na několik dní volno. Ve středu by se podle České televize měl Petr Pavel sejít v budově Senátu s premiérem Petrem Fialou (ODS) a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a také s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

19:35

Neúspěšná kandidátka z prvního kola Danuše Nerudová poděkovala svým voličům, kteří ve druhém kole hlasovali pro Petra Pavla. Nerudová jej podpořila a účastnila se i jeho kampaně, Pavla podpořilo také 92 procent jejích voličů, zjistil výzkum agentury PAQ Research.

18:58

Petr Pavel bude pokračovat v politice západního bloku zaměřené na konfrontaci s Ruskem a je nepravděpodobné, že by jeho zvolení mělo pozitivní dopad na vztahy s Ruskou federací, prohlásil v rozhovoru s tiskovou agenturou TASS expert Ústavu slavistiky Ruské akademie věd Alexandr Pivovarenko. Pivovarenko tvrdí, že nelze u prezidenta Pavla počítat s nějakými nečekanými zvraty, a to i s ohledem na jeho někdejší funkci šéfa Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

18:41

Zvoleného prezidenta Petra Pavla bude útvar pro ochranu hlavy státu automaticky chránit po březnové inauguraci, uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Od soboty podle něj Pavlovu bezpečnost zajišťuje policie na základě žádosti policejního prezidenta Martina Vondráška, kterou v souladu se zákonem schválil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Bocán informaci zveřejnil v reakci na informace časopisu Reportér, podle nichž Pavel odmítl ochranku dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana.

18:33 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Komise v pražských Bohnicích zaměnila výsledky protikandidátů Petra Pavla a Andreje Babiše (ANO). Babiše v okrsku volilo 317 lidí a Pavla 169, v prvním kole voleb byly výsledky téměř totožné, ale vyšší počet hlasů získal Pavel. "Došlo k chybě při sčítání," řekl Deníku N mluvčí Prahy 8 Martin Šálek. Dodal, že komise hlasy sečetla správně, ale výsledné číslo zapsala vždy druhému kandidátovi. Volební komise nevyužila 24hodinovou lhůtu pro opravu výsledku voleb - na chybu přišla, až když v neděli začali o možné chybě psát voliči na sociálních sítích. Ti mohou výsledek napadnout do sedmi dnů od jeho vyhlášení u Nejvyššího správního soudu.

18:18

S vítězem voleb Petrem Pavlem v neděli telefonovala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Gratulovala mu ke zvolení a pozvala jej do Bruselu. "Diskutovali jsme o našich společných prioritách, zejména o podpoře Ukrajiny, dokud to bude potřeba," napsala Leyenová.

18:09

Petr Pavel poděkoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za blahopřání ke zvolení i za pozvání na návštěvu Ukrajiny. "Během našeho dnešního telefonátu jsem ho ujistil, že se Ukrajina může i nadále spolehnout na podporu Česke republiky," napsal Pavel v neděli na svůj Twitter.

16:32

Nikdo u voleb nezískal tolik hlasů jako Petr Pavel, hlavu státu vybíral dosud nejvyšší počet lidí. Překvapení přineslo i dění ve štábech.

16:28

Pražský arcibiskup Jan Graubner jménem svým i katolické církve pogratuloval zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a poděkoval občanům, že přišli k volbám. Vyjádřil naději, že lidé v Česku spolu dokážou žít ve vzájemné úctě. Nové hlavě státu popřál ke zvolení do prezidentského úřadu také Graubnerův předchůdce v čele církve, kardinál Dominik Duka. Uvedl v té souvislosti, že generála ve výslužbě Pavla volil.

16:14

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla na Ukrajinu. Na Twitteru vzkázal, že Pavlovi i Čechům poděkoval za vytrvalou podporu napadené země. Pavel a Zelenskyj spolu v neděli telefonicky mluvili.

16:10

Nedělá dva kroky dopředu a jeden dozadu, ale raději je dělá stále dopředu, byť jsou pomalejší a menší," říká Pavla Nýdrle o novém prezidentovi.

15:07

Pavel Radiožurnálu řekl, že nepotřebuje být na poštovní známce. "Mně se mnohem více na známkách líbí motivy hradů, zámků, přírodních krás než jednotlivých politiků," poznamenal.

14:01

Pokud by se měl omlouvat Babiš, měla by se podle Havlíčka omluvit minimálně koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) za billboardy s Babišem a Putinem. "Nikdy jsme nenálepkovali vaše voliče," ohradil se po Havlíčkově požadavku místopředseda ODS a ministr kultury Martin Baxa. Babišovu kampaň označil za "brutální strašení lidí". "Nikdo nechtěl Česko zatáhnout do války, nikdo nechtěl mobilizovat," poznamenal Baxa. Podle něj válečné téma v kampani způsobilo ten největší rozkol ve společnosti, neboť Babiš cíleně strašil lidi nesmyslnou úvahou, že zvolený prezident Petr Pavel a vláda chtějí Česko zatáhnout do války na Ukrajině proti Rusku.

14:00

Andrej Babiš by se měl podle vicepremiéra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše omluvit za konfrontační kampaň včetně závěrečné výzvy, aby si lidé na expremiérovo volební vítězství vsadili. Expremiérova výzva, aby si na něj vsadili lidé i ze sociálně slabých vrstev, kteří by pak neměli na živobytí a dožadovali se po ANO vrácení peněz, "už je opravdu za hranicí všeho". Dát naději lidem, kteří jsou v nouzi, že si mohou vydělat přes hazard, "to byla velká špatná", řekl Bartoš. "Poslanec ANO Andrej Babiš by se za to, jakým způsobem vedl kampaň, omluvit měl," prohlásil. 

13:58

Hlasy pro Babiše nebudou automaticky hlasy pro hnutí ANO v příštích volbách, míní politologové. Pro ANO je ale výhodné to tak interpretovat, uvedli.

13:57

Hodnocením voleb se má ve druhém únorovém týdnu zabývat předsednictvo hnutí ANO. Řešit bude i postup moravskoslezského hejtmana Vondráka, který stejně jako ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura podpořili ve volbě Pavla. "Musíme si vyhodnotit dopad jeho (Vondrákových) slov, jak to vnímají lidé z regionu," uvedl Havlíček. "Můj názor je takový, že nejednal v souladu s tím, co chtějí naši voliči v Moravskoslezském kraji," dodal místopředseda ANO, podle něhož s hlasy voličů není možné hazardovat.

13:57

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš by měl podle Karla Havlíčka zůstat členem dolní parlamentní komory. Důvodem je to, že Babiš by mohl i v rámci sněmovny bojovat o úspěch hnutí v dalších volbách. Reagoval tak na spekulace, že by se Babiš mohl poslaneckého mandátu vzdát. Současně kritizoval místopředsedu ANO Ivo Vondráka za to, že v prezidentských volbách hlasoval proti Babišovi. Pokud jde o Babišovu pozici v čele hnutí, podle Havlíčka "není co řešit". Prezidentské volby ukázaly, že hnutí posiluje a že "jde za námi skoro třetina obyvatel", dodal místopředseda ANO. 

13:55

Poslanec a člen předsednictva dalšího opozičního hnutí SPD Radovan Vích označil prezidentské volby za "referendum proti Andreji Babišovi". Předseda ANO byl pro SPD přijatelnější než Pavel. "Nevyhrál kandidát, kterého my bychom preferovali," řekl. Babišův výrok o tom, že SPD nikdy nebude koaličním partnerem ANO, ale zviklal příznivce SPD, "aby to hodili Pavlovi". Neplatné hlasy ve volbách, jichž bylo ve finále 28 343 označil Vích za protestní hlasy.

13:54

Místopředseda ANO a sněmovny Karel Havlíček odmítá, že by Babišova výzva k sázení nebyla neetická a že ji bylo třeba brát s rezervou. Uvedl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové. Uznal však, že "válečné téma možná bylo na hraně" a že Babiš se měl možná více zaměřit na ekonomická a sociální témata. Babišovy oponenty ale obvinil z toho, že cíleně narušovali Babišovu kampaň a nálepkovali příznivce ANO jako proruské šváby. 

13:37

Nový prezident Petr Pavel vrací republice už téměř ztracenou víru, že lze spektakulárně uspět i bez negativní kampaně, která se zde stala bezmála železným zvykem, píše v komentáři David Klimeš.

13:07

Pavel zatím neví, zda opět převezme agendu udělování milostí, kterou Zeman delegoval na ministerstvo spravedlnosti, tuto možnost bude v budoucnu konzultovat.

13:04

Pavel nemá žádného favorita na post předsedy Ústavního soudu, chce využít konzultací s advokátní komorou a Soudcovskou unií.

13:02

Pavel zkritizoval Zemanovu svévoli při nejmenování některých soudců nebo profesorů. "Vzhledem k tomu, že každý z nominantů prochází několika 'síty' hodnocení odborných kritérií i lidských vlastností a dovedu si jen těžko představit, že by jimi prošel někdo, kdo je nezpůsobilý pro výkon takové funkce, a objevil to až prezident. Myslím si, že je to osobní msta," dodal. Nominanty, které Zeman zavrhl, tak pravděpodobně soudci a profesory jmenuje. Státní zástupci Petr Babka a Marek Bodlák se tak pravděpodobně stanou soudci.

12:56

"Rusko každým dnem ztrácí půdu pod nohama, nejen díky sankcím, ale roste i frustrace v ruské populaci a armádě a nemožnost dosáhnout vojenských úspěchů tuto frustraci podporuje," hodnotí konflikt Pavel. Podle něj by konflikt mohl skončit před prezidentskými volbami v Rusku v roce 2024. "Rusku dochází vojenský materiál i lidé, v ruské společnosti roste odpor k válce kvůli desítkám tisíc obětí," řekl.

12:52

Pavel je přesvědčen o tom, že sankce mají pozitivní dopad na vztah Ruska k pokračování války na Ukrajině. "Zcela objektivně podvazují možnost Ruska investovat více peněz do této války," řekl. Zmínil také, že zamezují Rusku přístup k některým nejmodernějším vojenských technologiím nebo odkrývají jeho vazby na diktátorské režimy v Číně nebo KLDR. "Ukrajinská armáda má stále méně zdrojů než ta ruská a bez pomoci západních zemí by byla odsouzena k nezdaru," řekl Pavel s tím, že bude nadále podporovat dodávky zbraní na Ukrajinu.

12:47

Pavel kritizoval, že akční plán vlády pro boj s dezinformacemi není veřejný. "Mělo by být jasno, že se nejedná o žádnou cenzuru, ale o to, abychom byli schopni se bránit proti něčemu, co je novou zbraní. Informace jsou zbraní a mají potenciál destabilizovat celé státy," dodal. "Je to v zájmu ochrany a bezpečnosti země i jejích občanů," zdůraznil ale.

12:41

Vítězství prozápadního a předvídatelného Pavla posílí pozici Česka v EU a NATO, soudí analytici. Vylepší podle nich také vztahy Hradu a USA.

12:38

Pavel nebude mít problém s ratifikací dohody o česko-americké spolupráci v oblasti obrany zvané DSA. "Je důležité držet se faktů a nepřipustit emotivní výklady, které jsou zavádějící. Tato dohoda nemá v žádném případě charakter ztráty ani omezení suverenity, ani náznakem," řekl. "Není to žádný bianco šek pro rozmístění jednotek ani zbraní na našem území, jde pouze o zjednodušení armádní spolupráce mezi našimi zeměmi," vysvětlil. "Dá se očekávat, že prorusky naladěná komunita u nás bude přejímat ruské argumenty a bude šířit dezinformace. Je potřeba tomu od začátku čelit fakty," dodal k podpisu česko-americké obranné spolupráce.

12:34

"Při vítězství hodnot nejsou vítězi a poražení. Jsme jedno společenství a musíme držet spolu," napsal Pavel na Twitteru.

12:26

Pavel odmítl Babišovu kritiku svého poradce Petra Koláře. "Já bych Andreji Babišovi rád připomněl, že se v minulosti nezdráhal sám využívat rady Petra Koláře, nechal si od něj zprostředkovat cestu do Bílého domu, a dokonce mu poradil dobrý dar pro prezidenta Trumpa," řekl Pavel.

12:22

Pavel počátkem ledna uvedl, že skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Ztohoven po své akci tvrdili, že standartu rozstříhali a rozdali lidem. "Nastal okamžik, kdy to můžeme dokončit," řekl dnes Pavel. Kontaktuje firmu, jež standarty pro Hrad tvoří, a pokusí se s ní domluvit na obnově té původní.

12:21

S ekonomkou Danuší Nerudovou, která v prvním kole prezidentské volby skončila třetí a následně Pavla podpořila, zatím nejednali o žádné konkrétní nabídce, co se týče působení v Pavlově týmu. V době kampaně spolu hovořili o tématech, která jsou pro Nerudovou důležitá a v nichž se chce Pavel angažovat. Bude rád, když mu Nerudová doporučí lidi, kteří na tématech pracovali. "Nevím, jaké jsou její plány, preference, ale jsem připraven s ní komunikovat. Pokud by byla jakákoli vzájemná shoda, tak tomu rád půjdu vstříc," dodal zvolený prezident.

Co se týče poradního týmu k justici, Pavel řekl, že v průběhu kampaně jednal s řadou právníků, například s ústavními právníky Janem Kyselou či Janem Wintrem. Pokud by měli zájem podělit se o své zkušenosti, bude jejich rad využívat i dál, poznamenal s tím, že si těžko dovede představit lepší odborníky na ústavní právo.

12:18

Pavel zdůraznil, že by chtěl funkci prezidenta vykonávat civilněji, chce se inspirovat u Václava Havla. "Prezident není nedotknutelný symbol na piedestalu, měl by to být člověk, s nímž mohou lidé mluvit, který bude poslouchat jejich návrhy na řešení," řekl. Chtěl by také zredukovat počet doprovázejících osob na výjezdech do krajů a ochranku.

12:14

Pavel počítá s tím, že bude docházet na jednání vlády, chce tam ale chodit vybaven konkrétními údaji a podklady. Bude je sbírat při výjezdech do regionů, ale i od svých poradců.

12:12

"Pokud má být prezident nadstranický, nepovažuji absenci stranických vazeb a kontaktů za handicap, ale spíše za výhodu," uvedl Pavel na otázku, zda mu nebudou politické kontakty v nové roli chybět. Nepovažuje za problematické, že prozradil, koho volil ve sněmovních volbách, kde dal hlas koalici Spolu.

12:07

Ochranka a zvýšená bezpečnostní opatření spojená s nově zvoleným prezidentem Petrem Pavlem nejsou pro lidi v Černoučku na Litoměřicku ničím novým, zažili to už v době, kdy působil ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO. V obci se toho proto nebojí, řekla starostka Lucie Kavánová (SNK Černouček 2022). Výsledek voleb a vysoká podpora v obci podle ní ukázaly, že Pavel i jeho žena jsou v obci velmi oblíbení.

12:06

Na Pavla podle jeho slov nejvíce dopadají očekávání lidí v sociální oblasti. "Chápu, že když je někdo v tíživé sociální situaci, tak očekává pomoc v řádu dní, to bohužel není vždy možné," řekl. Podle něj akcentoval sociální témata jeho protikandidát Andrej Babiš, který je spojoval s kritikou vlády.

12:00

Petr Pavel je hostem Otázek Václava Moravce.

11:58

Šéf Pirátů Ivan Bartoš vybídl Andreje Babiše k omluvě za konfrontační kampaň včetně výzvy, aby na něj lidé vsadili. Jeho výzvu ohledně sázek označil za neetickou, vzhledem k tomu, že Babiš má tradičně největší podporu v chudých regionech s velkým množstvím exekucí.

11:57

Podle Pavla reagovala jeho manželka Eva na vítězství bezprostředními slovy "Co s tím budeme dělat?" řekl na CNN Prima News s nadsázkou. Za nejkrásnější gratulaci označil příjezd slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. "Její přítomnost ve volebním štábu byla krásným momentem, který si budu pamatovat určitě dlouho," uvedl.

11:54 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Lidé vsadili na výsledek prezidentských voleb více než půl miliardy korun. Objem sázek byl rekordní, výrazně překonal předchozí prezidentské volby v roce 2018, kdy dosáhl 285 miliard korun. Podle sázkových kanceláří byl zájem srovnatelný s velkými sportovními událostmi. U Fortuny převažovaly sázky na vítěze voleb Petra Pavla, u Chance na jeho soupeře Andreje Babiše, který sám na Twitteru vyzval, aby si na něj lidé vsadili ve výhodném kurzu. Pokud tak ale učinili, stejně jako Babiš prohráli.

11:40

Nově zvolený prezident Petr Pavel chce svůj tým představit v příštích několika týdnech. Od pondělí začne pracovat na jeho složení, na programu či na přípravě výjezdů do regionů, řekl na Primě. První výjezdy plánuje ještě před březnovou inaugurací do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

11:39

Řada francouzských médií v souvislosti s válkou označuje Pavla za hrdinu a připomíná jeho čin z roku 1993. Tehdy jako velitel české jednotky zachránil během konfliktu v bývalé Jugoslávii 53 francouzských vojáků, za což dostal v roce 2012 francouzský Řád čestné legie.

11:38

Za vítězství jednoznačně proevropsky orientovaného kandidáta označují sobotní výsledek českých prezidentských voleb francouzská média. List Le Monde zmiňuje kontrast Petra Pavla s jeho předchůdcem Milošem Zemanem, kterého deník označil za euroskeptika snažícího se orientovat Česko na východ. Agentura AFP připomíná, že Pavel vyhrál navzdory ostré dezinformační kampani mířící na jeho osobu.

11:36

Americká a britská média vnímají výsledek prezidentských voleb v Česku jako porážku nekorektního a populistického politického stylu reprezentovaného Andrejem Babišem a vítězství klidného pragmatismu představovaného Petrem Pavlem.

U zvoleného prezidenta si zahraniční novináři všímají především jeho dosavadní kariéry, prozápadního směřování a podpory manželství stejnopohlavních párů. Post na Pražském hradě má bohatou symboliku a je ověnčený morální autoritou, píše list The Guardian.

11:35 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Volební studia českých televizních stanic v sobotu sledovaly stovky tisíc diváků. Na České televizi sledovanost dosáhla v průměru 921 tisíc lidí, na Nově 305 tisíc lidí a na Primě v době finálního potvrzení vítěze 287 tisíc lidí. Aspoň na chvíli si volební zpravodajství pustily miliony diváků. 

11:25

Pavel také uvedl, že by chtěl lépe komunikovat s médii než jeho předchůdce. "Myslím, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá," poznamenal v narážce na to, že Miloš Zeman často novináře urážel a navážel se do nich.

11:23

Pavel se zastal své mluvčí Markéty Řehákové, která sklidila za vedení sobotní tiskové konference kritiku. "Ona to brala velice citlivě (kritiku, pozn. red.). Řekl jsem jí, aby hodnocení na sociálních sítích nebrala jako bernou minci, protože nereflektuje realitu. Na tiskové konferenci vyjadřovala emoce, ale rozhodně ne špatné emoce, pro mě to nepřekročilo hranici, nemám jediný důvod to vidět kriticky, svým způsobem to k tomu patřilo," postavil se za svou mluvčí prezident s tím, že s ní nadále do úřadu počítá.

"Jiří Ovčáček měl snahu sám interpretovat slova prezidenta i premiéra a stavět se do role, která mu nepřísluší," zkritizoval končícího mluvčího.

11:19

"Bude potřeba přenastavit fungování Kanceláře prezidenta republiky. Asi většina z nás viděla, že se současným vedením to nefugovalo tak, jak mělo, kancelář ztrácela důvěryhodnost a respekt a přestávala fungovat jako profesionální úřad," řekl nový prezident. Podle něj bude třeba udělat řadu změn na některých vedoucích pozicích.

11:18

"Válka na Ukrajině se nás nedotýká tím, že by sem létaly rakety a někdo nám bořil celá města, dotýká se nás ale tím, že chceme žít ve světě, kde i malé státy, jako jsme my, mají právo na respekt," řekl.

11:15

"Se mnou nepřichází žádná mobilizace ani vtahování naší země do války. Se mnou přichází realismus," zdůraznil Pavel s tím, že je ale potřeba vysvětlovat okolnosti, zdůrazňovat, jaké jistoty nám přináší členství v NATO a že je nutné pokračovat v podpoře Ukrajiny. "Cestou k tomu, jak garantovat větší bezpečnost pro nás pro všechny, je obnovit Ukrajinu jako suverénní zemi a poté, až to bude možné, se začít bavit i s Ruskem o zárukách vzájemné bezpečnosti," dodal.

11:13

"Je důležité zdůrazňovat, že věci se nedají měnit ze dnes na den," upozornil Pavel. Nejprve chce zavést změnu v komunikaci kanceláře prezidenta republiky, poté bude pracovat na dalších oblastech.

11:12

S Andrejem Babišem byl Pavel zatím v kontaktu pouze po SMS zprávách. Nyní mu chce dát čas, než s ním začne komunikovat jako s lídrem opozice. S dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem zatím nehovořil, předpokládá, že se tak stane možná v pondělí.

11:10

"Jsem připraven naslouchat názorům všech voličů," řekl Pavel. Hovořit by chtěl nejen s voliči svého protikandidáta, ale také různých politických stran. "Pojedu se ještě před inaugurací podívat do krajů, které jsou dopady posledních krizí postiženy nejvíc," řekl s tím, že tam bude naslouchat názorům lidí a tomu, jak na ně dopadají vládní opatření. První cestu plánuje do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Pavel je podle svých slov v kontaktu s lidmi, ale také se samosprávou, neziskovými organizacemi.

11:06

Petr Pavel by chtěl společně se slovenskou prezidentkou vycestovat na Ukrajinu letos na jaře. Doufá, že se společná cesta do Kyjeva uskuteční ještě před summitem Severoatlantické aliance (NATO). Ten se uskuteční v červenci ve Vilniusu. Dnes okolo 14:30 bude telefonicky hovořit s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Naplánovaný hovor má také s prezidentkou Tchaj-wanu. "Jsem připraven všechny kroky týkající se zahraniční politiky velmi úzce koordinovat s vládou," dodal.

11:00

Petr Pavel je hostem Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Úvodem rozhovoru uvedl, že kromě radosti stále více pociťuje odpovědnost a tíhu očekávání svých voličů.

10:56 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala na svých sociálních sítích znovu pogratuloval nově zvolenému prezidentovi a natočil videovzkaz pro občany, v němž jim poděkoval, že přišli k volbám. "To, že vyhrál Petr Pavel, který má jasné demokratické a prozápadní postoje, je v současné situaci v České republice mimořádně dobrá zpráva. Děkuji vám za vaše rozhodnutí," řekl.

10:35

Kandidatura Petra Pavla byla v Česku chápána jako naděje pro ty, kteří na Pražském hradě nechtěli bývalého premiéra Andreje Babiše. V materiálu o zvolení Pavla příštím prezidentem České republiky to uvedla rakouská rozhlasová a televizní společnost ORF. Stejně jako další rakouská média si všímá Pavlovy vojenské kariéry a poukazuje na to, že byl prvním generálem z východní Evropy, který se stal předsedou vojenského výboru Severoatlantické aliance. ORF informovala i tom, že Pavel se nebrání jaderné energetice.

10:26

Aktuálně.cz přináší nejpodrobnější přehled výsledků finále prezidentských voleb až na úroveň jednotlivých okrsků.

10:25

Na sociálních sítích se objevují vtipné momenty z obou tiskových konferencí. Lidé si všímají například toho, že Andrej Babiš zapomněl dát své manželce květinu a musela si o ni říci.

09:27

Mluvčí Petra Pavla Markéta Řeháková sklízí na sociálních sítích kritiku za to, jakým způsobem vystupovala po vyhraných volbách během tiskové konference ve volebním štábu. "Z nás ty emoce spadly a šli jsme na pódium vyjádřit radost z toho úspěchu. To je všechno, co ovlivnilo můj výkon," říká v rozhovoru pro Radiožurnál.

09:24

Nově zvolený prezident Petr Pavel dominoval ve finále voleb v Jihomoravském kraji ve všech okresech s výjimkou Znojemska, kde dostal větší podporu jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO). V prvním kole přitom předseda hnutí ANO zvítězil ve většině okresů s výjimkou Brna a Brna-venkova. Pavel v celostátním měřítku vyhrál s podporou 58,32 procenta, Babišovi dalo hlas 41,67 procenta voličů.

08:05

Jen v 272 obcích z 6254 dokázal Andrej Babiš posílit mezi prvním a druhým kolem výrazněji než Petr Pavel, který se 9. března stane novým prezidentem. Předseda hnutí ANO narazil na překážku, kvůli které ho veškeré předvolební průzkumy v duelu s generálem ve výslužbě pasovaly do role outsidera. Už neměl příliš kde brát voliče. Oproti prvnímu kolu si nakonec polepšil jen o necelých 450 tisíc hlasů.

07:12 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zvolení Petra Pavla příštím prezidentem podle spolku Milion chvilek dokládá, že občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. "Ukázala, že agresivní dezinformační kampaň, která se snaží vyděsit občany, nemůže uspět. Uspěly hodnoty demokratické společnosti, které reprezentuje Petr Pavel. Věříme, že se teď my všichni jako občané České republiky budeme moci vydat na cestu k lepší budoucnosti," uvedla mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.

22:30

Ekonom David Marek komentuje výsledky voleb. 

22:30

Pavel je zpět ve svém volebním štábu ve Foru Karlín.

22:07

Agresivní kampaní proti Petru Pavlovi si Andrej Babiš ve druhém kole uškodil, míní experti v anketě Aktuálně.cz po prohře šéfa ANO v prezidentské volbě. Za jeho špatným výsledkem ale stojí zejména dlouhodobý odklon voličů od politiky Babiše i končícího prezidenta Miloše Zemana. Společnost se změnila, Babišovi už nikdo nevěří, že je schopný manažer, myslí si expertka na komunikaci Denisa Hejlová. Podívejte se, jak experti komentují výsledky voleb.

21:34

Na nově zvoleného prezidenta dnes večer před Národním muzeem, odkud s ním Česká televize přenášela rozhovor, čekal dav jeho příznivců. Zaplnili prostor se schodištěm před muzeem. Skandovali hesla jako "Pavel na Hrad" či "Pravda a láska". Někteří lidé měli české vlajky či čepice s nápisem "generál", další si přinesli transparent s nápisem "Děkujeme". Po skončení rozhovoru Pavel mezi své příznivce přišel, zamával jim a vyfotil se s nimi a s českou vlajkou.

21:21

Pavel by chtěl cesty po krajích začít v Karlovarském regionu, který je dlouhodobě problémový.

21:19

Pokud nevyvstaly nové okolnosti a premiér Petr Fiala (ODS) si je jistý nominací Petra Hladíka (KDU-ČSL) na ministra životního prostředí, nemá nově zvolený prezident Petr Pavel důvod ho nejmenovat. Pavel to dnes řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Zeman začátkem roku oznámil, že má k Hladíkovi výhrady a není připraven ho do vlády jmenovat.

21:17

"Myslím, že bychom měli mít dobré vztahy nejen se Slovenskem, ale se všemi sousedními státy. Pokud budeme schopni naše nejbližší partnery přesvědčit o návrhu, upevníme tak i naše pozice v NATO," řekl k zahraniční politice.

21:15

"Zuzanu Čaputovou jsem sledoval od začátku slovenských prezidentských voleb, byla mi velmi sympatická, je autentická a na nic si nehraje," řekl Pavel. Návštěva slovenské prezidentky v jeho štábu byla neplánovaná a domlouvala se na poslední chvíli. "Potěšilo mě vidět ji naživo a byl to ten nejkrásnější signál její podpory a signál, že vidí budoucnost ve společné spolupráci," ocenil znovu podporu nový prezident.

21:08

"Nemyslím, že bych své odpůrce měl oslovovat přímo, ale spíš bych jim měl dát šanci, aby mě poznali. Ti, co pochopí, že mám opravdovou snahu věci řešit a nikoho nevylučovat, možná názor přehodnotí," řekl.

21:07

Pavel má respekt především z očekávání voličů. Podle něj mnozí očekávají změny, které nejsou v prezidentských pravomocech. "Zdaleka ne všechna očekávání je možné naplnit. Lidé si někdy do politiků projektují mesiášská očekávání a neuvědomují si, že funkce, do které ho volí, nic takového neumožňuje," varoval. "Doufám, že bude vidět okamžitě alespoň změna v komunikaci a přístupu," řekl.

21:02

Pavel chce změnit styl dosavadní prezidenstké komunikace s politiky i veřejností. "Lidé byli znechuceni způsobem vedení politiky. Pokud se nám podaří nastavit jinak kurz běžné komunikace, když lidé uvidí, že spolu ústavní činitelé umí komunikovat bez hanlivých výrazů, myslím, že se mnoho věcí může rozjet samospádem. Jen změna nálady může odstartovat proces. Dát lidem naději, že to má smysl," řekl.

20:59

"Jako prezident nebudu ochotnější posílat vojáky do misí, nebudu ani zdrženlivější. Budu dělat to, co je správné. Budeme-li čelit nebezpečí, musíme se mu postavit, k tomu armádu máme. Nechat zlo působit bez reakce se nám může vymstít. Budu velice pečlivě vážit každé rozhodnutí, protože díky osobní zkušenosti mám velmi silnou brzdu v této oblasti," uvedl Pavel.

20:54

"Budu se snažit o to, aby se ti, co mě nevolili, necítili odsunuti do pozadí. Volby skončily, vracíme se do normálního života a problémy za nás nikdo nevyřeší. Nemůžeme zůstat v protilehlých zákopech," řekl Pavel.

20:53

Pavel vyjádřil pochopení pro voliče, kteří mu odmítli dát hlas kvůli jeho komunistické minulosti. "Naprosto chápu lidi, kteří mě kvůli mé minulosti nevolili. Respektuji to," řekl a dodal, že velmi oceňuje podporu všech disidentů. "Včera mi poštou přišla podpora od dcery Milady Horákové," řekl a dodal, že nejvíce oceňuje, že se tito lidé dokázali vyrovnat s křivdou, kterou jim režim způsobil.

20:51

Pavel také připustil, že byl v začátku kampaně příliš seriózní, uvolnil se až v závěru. "Když se to dynamizovalo, začal jsem být motivovaný to změnit, i proto, že racionálně se s Babišem debatovat nedá. Proto jsem sem tam použil humor, sem tam ironii a zabíralo to," dodal.

20:49

"Nejsem žádný politický stratég. Když pominu tajnou volbu za předsedu vojenského výboru, v žádných volbách jsem nebyl. S odborníky jsem se shodl na tom, že strategie musí být ušitá na kandidáta, ne na snaze kandidáty měnit. My se o to snažili. Drželi jsme se toho, jaký jsem, jen jsme vylepšovali chyby a obrušovali hrany," řekl Pavel s tím, že odborníci mu spíše radili s detaily, ale že zůstal v kampani autentický.

20:47

"Jsme v zemi, kde by lidé měli mít právo vyjádřit svůj názor. Měli bychom však jednat kultivovaně. Protestování s transparentem, který nikoho neuráží, je však legitimní. Jsme v demokracii a máme na to právo, ať se to někomu líbí, nebo ne," uvedl Pavel na adresu svého protivníka, který jej vyzýval, aby přesvědčil své podporovatele, aby nejezdili na Babišovy mítinky.

20:46

Během velkých shromáždění s podporovateli si Pavel uvědomil, že musí více zapracovat na bezpečnostních opatřeních, obával se, aby někdo nepřišel k úrazu, protože na místě byli i senioři, děti nebo vozíčkáři. "Když jsem přišel do Ústí a viděl zájem lidí, trochu jsem se zalekl. Uvědomil jsem si, že se něco změnilo, zlomilo. To, co jsem cítil, byla obrovsky pozitivní atmosféra i obava, aby se někomu něco nestalo. Uvědomili jsme si, že musíme dát větší pozor na bezpečnost. V Ostravě jsme byli už opatrnější," řekl.

20:43

Za nejdojemnější moment Pavel označil chvíli, kdy mu holčička poslala plyšového slona. "K mé ženě se dostal nějaký plyšový slon. Má žena mi včera řekla, že se podařilo zjistit, jaká holčička ho poslala. Prý šlo o jejího šťastného sloníka, který mi měl přinést štěstí k volbám," dodal Pavel. Jeho manželka si slona vzala do volebního štábu. Na to již přes den upozornili někteří lidé na sociálních sítích.

20:41

"Nikdy nebudu tvrdit, že bude líp, navzdory rizikům. Nebudu lhát, abych lidi neděsil, ale dám najevo, že mám situaci pod kontrolou. Takové garance, jako máme nyní v NATO, jsme nikdy neměli a jsme navzdory všem rizikům na tom bezpečnostně lépe než kdy dřív," řekl Pavel a odmítl také katastrofické scénáře ohledně ekonomiky.

20:39

Za nejtěžší moment kampaně označil Pavel druhé kolo voleb. "Bylo vedené způsobem, který mi není vlastní. Postupem do druhého kola jsme se však dopracovali k předposlední velké debatě, kdy jsem se rozhodl, že to stačilo. Využil jsem nejapného vtipu s mým úmrtím, požádal o kultivovanější průběh a jsem rád, že Babiš na to přistoupil a poslední debaty byly klidnější," dodal.

20:34

"Neměl jsem ambici myslet si, že bych byl lepší kandidát než kdokoli jiný. Ale věděl jsem, že bych byl lepší než Andrej Babiš. Bez něj bych patrně neměl ambici kandidovat," řekl Pavel.

20:33

"Neřekl bych, že jsem se ráno jednoho dne probudil a chtěl být prezident. Měl jsem obavu koncem roku 2019, kdy Zeman začal mluvit o svých nástupcích a zmínil Babiše. Vyložil jsem si v hlavě důsledky a uvědomil si, že bych si to pro naši zemi nepřál," řekl Pavel k tomu, proč se rozhodl do funkce kandidovat.

20:31

Podle Pavla je prezidentská funkce definována lidmi. Prezident je u nás podle jeho názoru nahlížen spíš prostřednictvím symbolů. "Máme v paměti stále ikonu TGM a Václava Havla, pak se to zhoršovalo, až k dnešku, kdy důstojnost a vážnost prezidentského úřadu hodně utrpěly. Chtěl bych vrátit tento úřad blíž k zemi, kdy je prezident spíše jakýmsi prvním úředníkem," řekl.

20:29

Jak vzpomíná Petr Pavel na Václava Havla?

"Václav Havel pro mě byl prvním prezidentem v nové době. Líbilo se mi, když organizoval setkání s odborníky, zúčatnil jsem jednoho z prvních setkání s armádou. Byla to krásná debata a uvědomil jsem si, že je fajn, když má hlava státu zájem o to, seznámit se s různými oblastmi, ale když si také nechá říci odlišný názor," doplnil. "Kdybych si z jeho prezidentství měl něco vzít, tak civilnost výkonu jeho funkce a to, že příliš nepodléhal velkému dojmu sám ze sebe," konstatoval.

20:26

"Václav Klaus měl vždycky styl a chování," poznamenal Pavel na adresu jednoho ze svých předchůdců.

20:24

Co oceňuje Petr Pavel na Miloši Zemanovi?

"Když pominu jeho bohužel dost dlouho vstřícná proruská a pročínská stanoviska, tak jeho přístup k armádě, protože za dobu svého prezidentství měl snahu, aby armáda pracovala s rozpočtem, který by měla mít, aby mohla efektivně bránit nejen tuto zemi, ale také zajistit plnění našich spojeneckých závazků. Zasazoval se o mise a o armádu se zajímal," řekl Pavel. Ocenil také, že Zeman jezdil na shromáždění velitelů Generálního štábu a nechával se pravidelně informovat o věcech týkajících se armády. "Bylo to ale sráženo tím, že nechtěl slyšet o tom, že se Rusko chová agresivně, a nebral vážně má varování," dodal. Dále ocenil výjezdy do krajů za občany.

20:18

"První výzvy byly nevinné, při debatách se studenty, které jsem absolvoval po odchodu z NATO, jsem se ptal, co pro studenty znamená občanství. Došli jsme k tomu, že by se občané neměli bát ucházet se o veřejný úřad, pokud mají co nabídnout. Jednou se mě zeptal jeden student, kdy vezmu zodpovědnost do svých rukou a udělám to já," vzpomíná Pavel na první chvíli, kdy zauvažoval o kandidatuře.

20:17

Poražený Andrej Babiš ani stávající prezident Miloš Zeman nově zvolenému prezidentu nepogratulovali osobně ani telefonicky, ale vzkázali gratulaci přes média nebo sociální sítě.

20:16

"Můj otec by dnes neměl slov a určitě by byl velmi hrdý. Velmi pozorně sledoval každý můj krok, každý úspěch a neúspěch," řekl Pavel.

20:14

Petr Pavel uvedl, že si zatím zvyká na nové oslovení "prezident". V tuto chvíli podle svých slov cítí "z deseti procent úlevu, z pěti procent radost a zbytek je respekt a tíha odpovědnosti, které s tím přichází," řekl v České televizi. "Mrzí mě, že se dnešního dne nedožili moji rodiče, kteří by na mě byli určitě hrdí," řekl.

20:06

Petr Pavel právě dorazil do Národního muzea, kde poskytne rozhovor České televizi.

19:56

Sociolog Jan Herzmann pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč Petr Pavel vyhrál prezidentské volby a proč nelze Andreje Babiše odepisovat.

19:37

Voliči hnutí Svoboda a přímá demokracie podle předsedy Tomia Okamury nehlasovali v prezidentské volbě pro Andreje Babiše jako předsedu ANO, ale jako pro toho z kandidátů na hlavu státu, který byl pro ně méně nepřijatelný. Nehrozí podle něj, že by expremiérovo hnutí přebíralo SPD hlasy. Naopak nedávné Babišovo prohlášení, že by hnutí ANO neuzavřelo koalici s SPD, podle něj řadu voličů v posledních dnech před hlasováním odradilo. Připomněl, že expremiéra nepodpořili ani někteří politici ANO.

19:30

Premiér Fiala vzkázal Pavlovi, že se těší na společnou spolupráci. "Mám radost, že zvítězil kandidát, který reprezentuje hodnoty, které pokládám za důležité," napsal na sociální síti. 

19:27

Pavel bude v neděli telefonovat ukrajinskému prezidentu Zelenskému. Proberou možnost, že by na Ukrajinu jel s Čaputovou. Ta nápad uvítala, řekl.

19:21

Podle předsedkyně poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové je výsledek Andreje Babiše výsledkem celého hnutí.

19:15

Druhé kolo prezidentských voleb na drive-in stanovištích drtivě vyhrál Pavel. Získal přes 88 procent z 939 platných hlasů. Babiš dostal 110 hlasů.

19:09

Odborářský předák Josef Středula, který z prezidentské volby odstoupil, doufá, že se Pavlovi co nejdřív podaří zahladit příkopy ve společnosti. Poděkoval voličům, kteří přišli hlasovat.

19:05

Šéf Evropské rady Charles Michel pobrahopřál Petru Pavlovi ke zvolení. "Těším se na spolupráci Česka s Evropskou unií," poznamenal na Twitteru a zdůraznil podporu Ukrajiny při obraně proti ruské invazi.

19:02

Štáb Petra Pavla před začátkem sčítání hlasů prohledal vycvičený pes. "Nic nevyčmuchal, jsme v bezpečí," poznamenal reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

19:02

Pavlovi pogratuloval i polský premiér Mateusz Morawiecki. "Polsko-české partnerství je garantem bezpečnosti našeho regionu. Společně můžeme mnoho dokázat," dodal šéf polské vlády.

19:00

Pavel vyhrál ve většině krajů a v zahraničí, Babiš uspěl v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

18:54

Komentář Martina Fendrycha: Výsledky hlasování o nové hlavě českého státu jsou silným vzkazem do zahraničí. Spojence nepochybně uklidnily, zvláště Poláky a pobaltské země.

18:49

Pavlova mluvčí Markéta Řeháková řekla, že osobní blahopřání v jeho štábu nabídla Pavlovu týmu sama prezidentka Zuzana Čaputová. "S radostí jsme přijali," poznamenala.

18:47

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) je s výsledkem voleb spokojen, věřil ve vítězství Petra Pavla. Předpokládal, že způsob kampaně Andreje Babiše přivede k volbám spoustu lidí, kterým se taková podoba politiky nelíbí. Pavlovo vítězství je podle něj o to cennější, že jeho kampaň nebyla postavená ani na strašení lidí, ani na lžích a manipulacích. O to je to vítězství cennější, řekl Půta.

18:47

Nově zvolené hlavě státu již blahopřáli čeští europoslanci z řad současné vládní koalice, ale i Martina Dlabajová zvolená za Babišovo hnutí. Pavlovi popřála, aby "byl dobrým prezidentem a spojoval naši zem". Pirát Marcel Kolaja zdůraznil, že v kampani neuspěly "urážky a zastrašování". Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský ocenil Pavlův první povolební projev. Zástupce TOP 09 v europarlamentu Luděk Niedermayer zase připomněl, že Pavel vyhrál výrazně vyšším rozdílem, než v obou předchozích volbách jeho předchůdce Miloš Zeman.

18:46

Předsedkyně europarlamentu Metsolaová ve své gratulaci odkázala na nedávné české předsednictví v Radě EU, které bruselští činitelé včetně jí samotné vysoce oceňovali. "Česko má na to, aby i nadále bylo lídrem Evropy," uvedla maltská politička. Podle ní je jedinou cestou pro jednotnou Evropu obrana demokracie, právního státu a podpora Ukrajiny. Ke všem těmto bodům se Pavel hlásí.

18:46

Česká místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová vyjádřila naději, že Pavel dokáže po vyhrocené volební kampani Čechy spojit. "Blahopřeji a přeji zvolenému panu prezidentovi mnoho štěstí a sil v čele našeho státu, ať je prezidentem spojujícím náš národ a zastupujícím ho důstojně v Evropě a ve světě v této neklidné době," napsala Jourová na Twitteru. Do unijní exekutivy se dostala díky nominaci hnutí ANO Pavlova neúspěšného protikandidáta a bývalého premiéra Andreje Babiše. ČTK již během voleb sdělila, že sama vybrala kandidáta, který bude nejen dobře reprezentovat v zahraničí, ale dokáže se vzhledem k současné geopolitické situaci postavit zlu.

18:43

Až po šestnácté hodině do svého volebního štábu na pražském Chodově dorazil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Druhé kolo prezidentských voleb nakonec s velkým rozdílem takřka milionu hlasů prohrál. 

18:44

Nově zvolenému českému prezidentu Petru Pavlovi blahopřála k úspěchu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny," uvedla.

18:43

Podle herce Milana Šteindlera přinese výhra Pavla velkou změnu. Kandidáta podporuje dlouhodobě, podle svého odhadu už rok a půl. "Výsledek voleb značí to, že se národ spojuje," řekl v rozhovoru s reportérkou Aktuálně.cz. 

18:42

Pavlovi ke zvolení gratuloval šéf Evropské rady Charles Michel. Dodal, že se těší na spolupráci a že Pavlova zkušenost bude klíčová v další podpoře Ukrajiny.

18:41

Polský prezident Duda poblahopřál Pavlovi ke zvolení prezidentem a pozval ho do Varšavy. Pavel po zvolení konstatoval, že právě do Polska by mířila jedna z jeho prvních zahraničních cest po Slovensku a Ukrajině.

18:39

Slovinská prezidentka Nataša Pircová Musarová Pavlovi popřála "jen to nejlepší v jeho práci".

18:38

Rumunský prezident Klaus Iohannis taktéž gratuloval Pavlovi k vítězství a připomněl společné členství Česka a Rumunska v Severoatlantické alianci i Evropské unii .

18:36

K vítězství ve volbách Petru Pavlovi poblahopřáli maďarská prezidentka Katalin Nováková. K výsledku českých prezidentských voleb se zatím nevyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán, na něhož se ve svých projevech často odkazoval Pavlův protikandidát, šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který o něm mluvil jako o svém příteli.

18:34

Zeman také uvedl, že Pavel udělal chybu v kampani, když mluvil o rozdělení společnosti na demokratické a nedemokratické voliče, případně na tábory dobra a zla. "Jediné rozlišení, které bych uznal, jsou občané, kteří jdou k volbám, a ti, kteří k volbám nejdou. Ti, kteří k volbám nejdou, nejsou tak úplně demokraté," řekl Zeman. Pavel se však v České televizi ohradil, že nikdy neoznačoval Babišovy voliče za nedemokratické. "Jeho (Babišovi) voliči mají právo na jiný názor a jsem připraven s nimi komunikovat," řekl.

18:33

Zeman odmítl tezi premiéra Petra Fialy (ODS), že možná začíná konec Babišovy éry. "Já jednou neuspěl v prezidentské volbě v roce 2003, ať už z jakýchkoliv příčin. Všichni mě tenkrát odepisovali, za deset let jsem se vrátil a dvakrát vyhrál prezidentské volby. Neodepisujme nikoho předčasně," řekl.

18:33

Asociace exportérů od zvolení Petra Pavla novým českým prezidentem očekává větší sjednocení postojů prezidenta s vládou a parlamentem v zahraniční politice. To by podle asociace mělo prospět České republice a jejímu exportu a zahraničnímu obchodu, řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

18:32

Nejen diskutující na Twitteru zaujala mluvčí Pavlovy kampaně Markéta Řeháková.

18:32

Dnešní zvolení Petra Pavla českým prezidentem komentuje polský týdeník Polityka jako porážku populismu Pavlova protikandidáta Andreje Babiše a považuje ho za důležitý signál pro celou Evropu, že ustupování Rusku už nepřináší politický kapitál. "Na konci kampaně se jako rozhodující ukázala efektivita budoucího prezidenta v přímé konfrontaci s Babišem a také zcela scestná volební strategie druhého jmenovaného, založená na polopravdách o jeho vlastním životopisu a kontroverzních prohlášeních ohledně dalšího postoje České republiky vůči válce na Ukrajině," konstatuje komentátor polského týdeníku, který připomíná také Babišovo vyjádření v televizní debatě o neposkytnutí vojenské pomoci pobaltským státům a Polsku v případě jejich napadení Ruskem.

18:31

Francouzský prezident Emmanuel Macron se přidal ke státníkům gratulujícím Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách. "Srdečně Vám blahopřeji. Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty, a také podpora Ukrajiny. V Paříži jste vítán!", napsal francouzský prezident na svém Twitteru ve francouzštině i češtině.

18:30

Každý hlas pro nově zvoleného prezidenta Petra Pavla stál ve finále volby hlavy státu zhruba tři koruny. Jeho neúspěšného protikandidáta, předsedu ANO Andreje Babiše mohl přijít jeden hlas na přibližně čtyři koruny, vyplývá z výpočtů ČTK vycházejících z dostupných údajů financování volebních kampaní mezi prvním a druhým kolem volby prezidenta. Konečné náklady na kampaně budou známy později. Jejich vyúčtování dostane dohledový úřad do tří měsíců od voleb.

18:21

Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle předsedy sociálních demokratů Michala Šmardy. Expremiér Babiš v druhém kole hlasování prohrál v souboji s bývalým vysokým představitelem české armády a Severoatlantické aliance Petrem Pavlem. Ten podle Šmardy dokázal přesvědčit, že politika rozdělování je překonaná.

18:19

Ve dvou ze tří míst, kde má koncern Agrofert velké výrobní závody na maso, zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb Andrej Babiš (ANO). Ve Vodňanech na Strakonicku, kde sídlí firma Vodňanská drůbež, Babiš prohrál, když získal 45 procent hlasů oproti 55 procentům pro Petra Pavla při volební účasti 70 procent. V Mirovicích na Písecku a v Kostelci na Jihlavsku Babiš zvítězil, vyplývá z výsledků voleb na webu Českého statistického úřadu.

18:18

Zahraniční osobnosti gratulují Petru Pavlovi ke zvolení novým českým prezidentem.

18:20

"Politika je minové pole. Já jsem prošel po dobu 30 let nezraněn minovým polem a pocit úlevy, že mi ta mina neutrhla nohu nebo něco horšího, je tak silný, že odcházím v klidu, míru a šťastně," řekl ke svému odchodu Zeman.

18:17

Vítěz voleb Petr Pavel se nebrání schůzce s končícím prezidentem Milošem Zemanem. Pokud mu bude chtít sdělit rady do života, rád si je vyslechne, řekl České televizi. Navazovat na něj příliš nechce.

18:15

Skutečně jsem se styděl za způsob, jakým Andrej Babiš užíval náboženské motivy, říká kněz Tomáš Halík.

18:14

Podle Miloše Zemana bylo chybou udělat hlavní téma prezidentské kampaně z války. "Pokládám za chybu, aby hlavní téma prezidentské kampaně byla válka versus mír. Česko je malá až střední země a otázku války rozhodují velmoci, jako je Rusko, Francie či Německo. Jednat o míru sólo je přeceňování vlastních sil," uvedl Zeman v narážce na Babišovy sliby o uspořádání mírového summitu v Praze.

18:06

Druhé kolo prezidentských voleb v Brně s drtivou převahou vyhrál Petr Pavel. Získal zhruba dvakrát víc hlasů než jeho soupeř Andrej Babiš, vyplývá z webu Českého statistického úřadu. Pavel získal v Brně podporu 68,24 procenta, což představuje 138 810 hlasů. Druhý Babiš měl 31,75 procenta, což je 64 594 hlasů. V Brně byla ve druhém kole volební účast 67,85 procenta voličů.

18:05

"Chci, aby se respektovali voliči obou táborů. Když panu Babišovi něco ujelo a bylo to za hranou, omluvil se za to, a to je zásadní," řekl místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček ke kampani, která provázela prezidentskou volbu.

Na dotaz reportérky Aktuálně.cz, zda v kampani Babiš a jeho tým v něčem chybovali, odpověděl, že nějaké přešlapy byly. "Když stojí proti sobě dva kandidáti, jeden ze světa byznysu, druhý z armády, je logické, že se budou vůči tomu druhému světu vymezovat," popsal. Uvedl, že členové koalice Spolu a vlády se vymezovali vůči Babišově porevoluční minulosti. "Je pak logické, že se na to konto Babiš vymezoval proti tomu, aby to tu bylo řízeno jako v armádě," doplnil.

18:08

"Výsledky voleb mě překvapily," řekl Zeman. Podle něj není České republika  rozdělená do dvou táborů, ale nejméně do deseti. "To je v demokracii normální. Jen v totalitě je jeden tábor," dodal. "Čekal jsem, že možná Petr Pavel vyhraje, ale že vyhraje náskokem 16 procent, to jsem nečekal," řekl Zeman.

18:07

Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud by jeho nástupce Petr Pavel stál o společnou schůzku, rád by se s ním setkal. "Pokud Petr Pavel o takovou schůzku bude mít zájem, rád se s ním setkám. André Malraux napsal knihu jménem Lidský úděl, jestli se potkám s panem Pavlem, tak budu mluvit o prezidentském údělu," řekl Zeman.

17:58

Alena Schillerová uvedla, že chce na jednání předsednictva prosazovat, aby Babiš dál zůstal v čele ANO. Je přesvědčena, že ANO další volby vyhraje.

17:57 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Stoprocentní voličská účast byla při letošním finále prezidentských voleb v Kaničkách na Domažlicku, stejně jako při prvním kole, a také Vápovicích na Jihlavsku. Naopak nejnižší účast z obcí zaznamenali volební komisaři v obci Zběšičky na Písecku, kde přišlo hlasovat pouze 41 procent voličů.

18:35

Reportér Aktuálně.cz přináší záběry ze štábu Petra Pavla. Nový budoucí prezident na videu poskytuje rozhovory pro televize a chodí mezi lidmi, kteří mu gratulují.

17:57

Po výroku Babiše z volební kampaně, ve kterém zpochybnil případnou pomoc Polsku a pobaltským zemím při jejich případném vojenském napadení, Pavel slíbil, že do Polska pojede na druhou zahraniční cestu. Podle mluvčí Markéty Řehákové se ještě v sobotu Pavel spojí s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

17:52

Momentky ze štábu Andreje Babiše (ANO) očima fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala.

17:49

Podle neúspěšné prezidentské kandidátky Danuše Nerudové, která odpoledne dorazila do volebního štábu Petra Pavla, je důležité, že se poražení kandidáti zapojili do podpory Pavla osobně. Další z účastníků prvního kola senátor Pavel Fischer řekl, že mnoha voličům vysvětloval, proč je důležité dát hlas právě Pavlovi. Pavel svým protikandidátům poděkoval, bez jejich podpory by podle něj bylo těžké zvítězit.

17:46

Petru Pavlovi blahopřála i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. "Česko má na to, být nadále ve vedení Evropy," vzkázala na Twitteru.

17:55

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vzkázala budoucímu prezidentovi Česka Pavlovi, že se těší na spolupráci. 

17:44

Minulost bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) spolu s jeho arogantním vystupováním zmobilizovaly ve druhém kole prezidentských voleb národ proti němu, uvedl člen předsednictva a poslanec hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Radovan Vích. Nově zvolený prezident Petr Pavel by měl podle něj usilovat o sjednocení národa a jednat se všemi parlamentními subjekty.

17:40

Preference hnutí ANO rostou, není důvod zásadně měnit strategii, řekl v rozhovoru s ČTK Havlíček. Ve štábu Babiše podle něj není poraženecká nálada. Vondrák či Macura z ANO podle něj musí podporu Pavla vysvětlit voličům ve svých působištích. Pokud s nimi nejsou v souladu, ANO musí reagovat, dodal Havlíček.

17:39 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel finále prezidentských voleb vyhrál i ve třetině obcí s nejvyšší mírou chudoby, exekucí a nezaměstnanosti. Dostal tam kolem 51 procent hlasů, zatímco jeho protikandidát, někdejší premiér a předseda ANO Andrej Babiš, okolo 49 procent hlasů, uvedl na Twitteru sociolog a ředitel společnosti PAQ Research Daniel Prokop. Podle něj v porovnání s druhým prezidentským kolem v roce 2018 se v těchto obcích zvýšila i volební účast z 61 procent na téměř 66 procent, což označil za "naprosto nebývalou věc". Tamní úspěch Pavla tedy nebyl podle něj dán demobilizací.

17:31

Pavel ovládl druhé kolo prezidentských voleb ve většině největších českých měst. Aktuálně.cz přináší detailní výsledky.

17:31

Nejdéle se při letošním finále prezidentské volby čekalo na výsledky z obce Prášily na Klatovsku. Na volebním webu se objevily v 17:23.

17:27 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) s novým prezidentem Petrem Pavlem.

17:25

Andrej Babiš prohrál s Petrem Pavlem téměř o milion hlasů. Hnutí ANO chce ve sněmovních volbách dosáhnout ještě lepšího výsledku.

17:26

Alena Schillerová měla podle svého tvrzení během sčítání volebních hlasů pozitivní náladu, protože Andrej Babiš zůstane v hnutí ANO. Řekla to reportérkám Aktuálně.cz po tiskové konferenci. Dodala také, že hnutí bude zastupovat dva miliony a 400 tisíc voličů, kteří Babiše volili.

17:24

Po odchodu slovenské prezidentky Zuzany Čaputové z pódia začali lidé v Pavlově štábu spontánně zpívat slovenskou hymnu, poznamenala reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

17:28

Sečteno je 100 procent volebních okrsků. Petr Pavel získal celkem 3 358 926 hlasů, Andrej Babiš 2 400 271.

17:23

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poblahopřál Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem. "Slovy bývalého prezidenta Václava Havla považuji tento výsledek za vítězství lásky a pravdy nad lží a nenávistí," uvedl Rychetský. Dál ale situaci nekomentoval s ohledem na to, že může nastat zpochybnění výsledku voleb žalobou k Nejvyššímu správnímu soudu a následně i k Ústavnímu soudu.

17:20

"Asi nejakčnější moment z dnešního štábu Andreje Babiše byl jeho příjezd. Nejdřív ztratil Moniku v chumlu kameramanů a když se k němu proboxovala, vzápětí dostal kamerou do hlavy. Ustál to ale až překvapivě v klidu," komentoval příjezd kandidáta do štábu fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal.

17:22

Na průběhu voleb a sčítání hlasů se podílelo téměř 15 tisíc komisí, informovalo ministerstvo vnitra. 

17:19 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Pro podnikatele je důležité, aby Pavel podporoval sociální smír, rovné podnikatelské prostředí a export, uvedl předseda Svazu průmyslu a dopravy.

17:19

Mezi českými občany v Německu drtivě zvítězil Petr Pavel, volilo ho 96,4 procenta hlasujících. V Německu volilo rekordních 3123 krajanů.

17:18

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše. "Bývalý voják, který byl dříve v Česku náčelníkem generálního štábu, tak počátkem března vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, který často svými kontroverzními výroky rozděloval," poznamenala DPA.

17:17

Český dvoukolový systém prezidentské volby přispívá k vyhrocení kampaně, což se letos opět potvrdilo, uvedl dnes v tiskové zprávě politolog Národního institutu SYRI Roman Chytilek. Podle něj systém podporuje negativitu a vymezování se vůči protikandidátovi, volební systém k této strategii přímo vybízí a nic na tom nezmění ani poměrně výrazný neúspěch letošní kampaně Andreje Babiše. Babiše ve druhém kole prezidentských voleb porazil generál ve výslužbě Petr Pavel.

17:16

Generál Petr Pavel drtivě vyhrál volby mezi Čechy hlasujícími v zahraničí. Získal od nich 95,2 procenta hlasů. Pro expremiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovalo v cizině 4,8 procenta voličů. Volební účast činila 80,3 procenta. Pavel obdržel 21 835 hlasů, zhruba o 13 tisíc hlasů více než v úvodním kole. Babiše volilo 1097 Čechů hlasujících v cizině. Bylo jich přibližně o 450 více než před dvěma týdny.

17:15

"Zvolení pana Pavla prezidentem pro mě není překvapením, ale přiznávám, že vyhrál výrazněji, než jsem předpokládal," uvedl kladenský primátor Milan Volf. Podle něj se uvidí, co zvolení Petra Pavla přinese. "Nedovolím si předjímat a nechám se překvapit. Například od koalice Spolu jsem po parlamentních volbách očekával mnohem víc," dodal kladenský primátor.

17:14

Rakouský kancléř Karl Nehammer na Twitteru napsal: "Rakousko a Česko jsou jako sousedé úzce propojenými zeměmi v mnoha oblastech". Uvedl také, že se těší na pokračující blízkou spolupráci mezi Českou republikou a Rakouskem.

17:14

Volební komise hlásí rekordní účast, ke druhému kolu voleb přišlo přes 70 procent oprávněných voličů.

17:12

Těším se na spolupráci při posilování našich zemí i Evropské unii a podpoře Ukrajiny, napsal lotyšský prezident Levits v blahopřání Petru Pavlovi.

17:10 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Generála Petra Pavla si při nynější volbě za prezidenta vybral rekordní počet voličů. Bylo jich téměř 3,36 milionu. Dosavadní prezident Miloš Zeman dostal nejvíc hlasů před pěti lety a to 2,85 milionu. Pavel zároveň zvítězil největším rozdílem, expremiéra Andreje Babiše (ANO) porazil zhruba o 959 tisíc hlasů, tedy o 16,6 procentního bodu, vyplývá z výsledků hlasování na volebním webu.

17:10

Petru Pavlovi blahopřál i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Oceňuji Vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi. Těším se na naši úzkou osobní spolupráci ve prospěch národů Ukrajiny a České republiky a v zájmu sjednocené Evropy," napsal Zelenskyj na Twitteru.

17:08

Průzkumy před druhým kolem prezidentské volby předpověděly volební výsledky jak úspěšného Petra Pavla, tak jeho poraženého soupeře Andreje Babiše. Většinově dokázaly jen s malou odchylkou předpovědět i vysokou volební účast. Podle volebního webu Českého statistického úřadu těsně před sečtením všech volebních okrsků činila volební účast 70,2 procenta a šlo o nejvyšší účast v prezidentské volbě. Ve druhém kole vyhrál Petr Pavel s 58,3 procenta nad Andrejem Babišem s 41,7 procenta.

17:08

Petr Pavel nad Andrejem Babišem zvítězil s větším náskokem, než jaký měl před pěti lety Miloš Zeman nad Jiřím Drahošem.

17:07

Pavel uvedl, že si moc váží podpory slovenské prezidentky. "Pro mě byla v kampani v řadě ohledů inspirací," řekl o Čaputové. Fiala označil její podporu za "krásné gesto přátelství".

17:06 Petr Fiala

"Mandát, který pan prezident jakožto občanský kandidát má, je velmi silný," řekl Fiala a avizoval, že by chtěl s novým prezidentem mluvit pravidelně a vzájemně spolupracovat. Podle něj je vzájemná komunikace pro budoucnost země velmi důležitá.

17:04 Petr Fiala

"Mám z toho radost, pana generála jsem také volil. Zvítězila slušnost, kompetence, snaha spojovat a říkat lidem pravdu, to je velmi dobrá zpráva pro Českou republiku," řekl Fiala po příjezdu do Fóra Karlín.

17:02

Do volebního štábu Petra Pavla přichází gratulovat premiér Petr Fiala.

17:02

Petr Pavel ve svém štábu v pražském Karlíně přijal nečekaného hosta. Slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou.

17:01

Lidé v Průhonicích u Prahy, kde žije předseda hnutí ANO Andrej Babiš, přijali výsledek prezidentské volby rozdílně. Zatímco někteří neskrývali zklamání, jiní naopak uvítali vítězství Babišova protikandidáta Petra Pavla.

"Život jde dál, co se dá dělat," povzdechla si Lenka Hrdličková, která bývalého premiéra zná jako svého souseda a přála mu vítězství. Výsledek prezidentského klání zklamal také muže, který opravoval plot nedaleko Babišova domu.

Naopak zhruba sedmdesátiletá Jaroslava, která odpoledne vyrazila ven s hůlkami na nordic walking, volila Pavla a stejně se podle ní rozhodla i řada jejích kamarádek. Uvedla, že se jí nelíbí spojování Průhonic s předsedou ANO.

17:00

Sečteno je 99,99 procent okrsků. Petr Pavel získal 3 358 598 hlasů voličů, oproti zisku Andreje Babiše 2 400 422 hlasů. Volební účast dosáhla 70, 25 procenta.

16:56

"Pane prezidente, vaše vítězství je zároveň vítězstvím naděje. Naděje na to, že slušnost a pravdomluvnost není slabostí, ale silou, která může vést k vítězství, a to dokonce i v politice," řekla Čaputová a popřála Čechům, aby se mezi nimi nikdo dnes necítil jako poražený. "Berte dnešek jako nový začátek a příležitost ke spolupráci," dodala. Na závěr jejího projevu zazněla slovenská hymna.

16:56

Vítězem prezidentské volby v Moravskoslezském kraji je bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V kraji získal 53,07 procenta hlasů.

16:55 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Pavlovi dalo hlas ve finále více voličů, než kolik jich celkem v prvním kole hlasovalo pro něj a jeho čtyři pozdější podporovatele.

16:54

"Osobně mám mimořádnou radost z toho, že v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení v klidu," řekla slovenská prezidentka ve štábu Petra Pavla, kterému také osobně pogratulovala.

16:52

"Myslím, že na světě nejsou dva národy, které jsou si tak blízké jako Češi a Slováci. A právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu radujeme při každé velké chvíli. A volba hlavy státu bezpochyby takovým momentem je," zdůvodnila Čaputová svou přítomnost.

16:49

Pavlovi přišla do štábu pogratulovat prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. "Drahý pane prezidente, milí přátelé, hurá!" uvedla svou gratulační řeč na pódiu ve Foru Karlín.

16:44

V Plzeňském kraji zvítězil ve druhém kole Pavel, kterému dalo hlas 55,71 procenta voličů. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle údajů Českého statistického úřadu dostal 44,29 procenta.

16:43

Ke zvolení hlavou státu poblahopřál Petru Pavlovi rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ve vyjádření na svém Twitteru nově zvolenému českému prezidentovi popřál mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané. "Těším se na blízkou spolupráci jako sousedů a partnerů v EU," dodal rakouský prezident.

16:51

Petru Pavlovi ke zvolení blahopřál i předseda STAN Vít Rakušan. "Přeji nám všem, aby se mu podařil naplnit jeden konkrétní předvolební slib: aby byl prezidentem všech občanů," napsal na Twitteru.

16:42

V Libereckém kraji zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb generál ve výslužbě Petr Pavel, kterému odevzdalo hlas 58,81 procenta voličů. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle údajů Českého statistického úřadu dostal 41,19 procenta. Pro Pavla tak v kraji hlasovalo 141 170 voličů, Babiš dostal 98 885 hlasů. Volební účast byla 69,33 procenta.

16:40

Vítězem prezidentské volby ve Středočeském kraji je generál ve výslužbě Petr Pavel. Získal 63,32 procenta hlasů a porazil v kraji protikandidáta Babiše.

16:40

Vítězem prezidentské volby v Olomouckém kraji je generál ve výslužbě Petr Pavel. Získal 51,79 procenta odevzdaných hlasů.

16:38

Vítězem prezidentské volby v Olomouckém kraji je generál ve výslužbě Petr Pavel. Získal 51,79 procenta odevzdaných hlasů.

16:37

Pavel získal ve druhém kole o 485 tisíc hlasů víc než Zeman v roce 2018, a dokonce o 620 tisíc hlasů víc než současný prezident před deseti lety.

16:35

"Prezident republiky Miloš Zeman blahopřeje zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi," napsal na Twitter mluvčí končícího prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

16:34

Poražený Babiš dostal letos v prezidentském finále vyšší počet hlasů než Schwarzenberg v roce 2013, ale méně než Drahoš před pěti lety.

16:33

Atmosféra před budovou Fora Karlín právě teď.

16:31

"Dopadlo to tak, jak se čekalo, soupeř byl strašně silný, nebylo to jenom pět stran, ale i všechna média, ale už budu hodný," dodal Babiš.

16:30

"Přeju vám svět bez Babiše. Zkuste žít bez Babiše, přestaňte ráno vstávat a večer usínat s nenávistí k Babišovi," řekl.

16:30

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák i primátor Ostravy Tomáš Macura (oba ANO), kteří už před prvním kolem prezidentské volby nepodpořili svého stranického lídra Andreje Babiše, ocenili smířlivou kampaň zvoleného prezidenta, generála ve výslužbě Petra Pavla. V ANO oba chtějí zůstat.

16:29

Babiš zdůraznil, že byl kandidátem hnutí ANO, a poprosil voliče, aby mu dali hlas v parlamentních volbách. "Hnutí ANO, za které jsem kandidoval, by mělo dostat v příštích sněmovních volbách 2 300 000 hlasů," odkázal Babiš na svůj volební výsledek s tím, že hlasy pro něj jsou zároveň i hlasy pro jeho hnutí.

16:33

Andrej Babiš pogratuloval Petru Pavlovi i na svém Twitteru. "A blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky," napsal neúspěšný kandidát.

16:27

Velvyslanectví USA, Británie či Litvy gratulují Pavlovi ke zvolení prezidentem. 

16:27

Babiš dodal, že i přestože prohrál, je motivovaný k pokračování svého hnutí. Pochválil, že Pavel ve svém vítězném projevu ani jednou nezmínil jméno svého protikandidáta. "Na rozdíl od jiného pána," odkázal na projev premiéra Petra Fialy (ODS).

16:20

Ve Zlínském kraji zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb Pavel, kterému odevzdalo hlas 56,54 procenta voličů. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle údajů Českého statistického úřadu dostal 43,46 procenta.

16:22

Neúspěšný kandidát Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po sečtení naprosté většiny výsledků voleb.

16:20

V Kraji Vysočina zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb Pavel, kterému odevzdalo hlas 57,39 procenta voličů. Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podle údajů Českého statistického úřadu dostal 42,61 procenta.

16:17

"Zásadně odmítám, že bychom dělali negativní kampaň, Prchal není autorem ničeho, není to pravda," reagoval na vyloučení svého šéfa marketingu z asociace.

16:17

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit o návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). 

16:14

Babiš poděkoval svému týmu, zejména své ženě Monice a volební manažerce Tünde Bartha. "Chtěl bych poprosit všechny naše voliče a naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál a že máme nového prezidenta. Jsem rád, že jste to nebyli vy, kdo dělal ty různé ataky," popsal Babiš a vyzval k ukončení násilí mezi znesvářenými voliči.

16:18

Novému prezidentovi pogratuloval i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Podle něj vedení Senátu už jednalo o setkání s novým prezidentem o budoucí spolupráci.

16:13

"Dosáhli jsme famózního výsledku," řekl Babiš. "Máme víc hlasů, než byl výsledek koalicí Spolu a Pirátů se Starosty v minulých sněmovních volbách," pokračoval neúspěšný kandidát. Podle něj bude hnutí ANO nadále pracovat pro lidi.

16:08

Petr Pavel nad Andrejem Babišem zvítězil s větším náskokem, než jaký měl před pěti lety Miloš Zeman nad Jiřím Drahošem.

16:13

Poražený Andrej Babiš pogratuloval svému protikandidátovi k vítězství. "Uznávám porážku a gratuluji mu k tomu, že se stane příštím prezidentem České republiky. Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů, aby vnímal jejich problémy a aby vnímal zájmy této země," řekl.

16:07 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Letošní účast 70 procent voličů ve druhém kole je nejvyšší ve volbě prezidenta. Historicky je to v Česku třetí nejvyšší účast po volbách do sněmovny 1996 a 1998.

16:10

Pavel uvedl, že podle svého mínění oslovil i voliče Andreje Babiše tím, že nevedl tak negativní kampaň. "Velká část veřejnosti viděla v jasných barvách především kampaň ve druhém kole a viděli ten propastný rozdíl mezi komunikací obou kandidátů. Nikdy jsem nechtěl vést kampaň založenou na negaci a na strašení. Někteří tak možná volili ani ne tak Petra Pavla, ale nechtěli to, co reprezentoval Andrej Babiš," řekl.

16:05 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Petr Pavel zvítězil v druhém kole volby doma i v místě, kam jezdí na chalupu. Andrej Babiš (ANO) vyhrál v sídle Čapího hnízda v Olbramovicích. V Průhonicích, kde bydlí Babiš, vyhrál prezidentské volby Pavel. Získal 71,59 procenta, Babiš skončil druhý s 28,41 procenta.

16:03

Andrej Babiš (ANO) dorazil do volebního štábu, politici ANO a příznivci ho přivítali potleskem. Vyjádření zatím neposkytl, vystoupí na tiskové konferenci.

16:07

Pavel chce nadále udržovat blízký kontakt s občany a mluvit s nimi o jejich konkrétních problémech. "Na tom není potřeba nic měnit, prezident nestojí na piedestalu, ale je to normální člověk, který by měl naslouchat," řekl.

16:04

Petr Pavel chce před převzetím prezidentské kanceláře udělat v úřadě hluboký audit. "Pokud tam vzniknou jakákoli podezření, budu důsledně trvat na tom, aby byla vyšetřena, a ne zametena pod koberec, to lidem hrozně vadí," řekl.

16:02

Novému českému prezidentovi pogratulovala i americká ambasáda v Praze. "Jsme přátelé, partneři a spojenci," napsalo velvyslanectví na Twitteru.

16:01

Pohled na lidi, kteří čekají na nově zvoleného prezidenta Petra Pavla před budovou jeho volebního štábu.

16:01

Pavel uvedl, že by se také nadále chtěl věnovat boji s dezinformacemi. "Je nutné lidi informovat férově, nelakovat je na růžovo, ale také nestrašit," dodal.

16:00

Pavel nastínil také svůj program na následující dny. O víkendu bude především odpovídat na dotazy médií. Poté by se chtěl sejít s ústavními činiteli a domluvit se s nimi, jak budou společně komunikovat a vést některé konzultace.

15:59

Ve štábu Petra Pavla, nového českého prezidenta, v pražském Karlíně se slaví.

15:58

"To jsem teda ještě nezažila. Jak vidíte, jsme velký tým. Ale samozřejmě, hlava jen jedna. … Já myslela paní Evu," vtipkuje budoucí prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.

15:57

"Musíme se spolu opět naučit komunikovat. Jsem připraven komunikovat s každým a je mi jedno, jestli bude z vládního tábora, nebo z opozice, pokud bude mít rozumný návrh k řešení problémů. Chci k tomu otevřít prostor pro všechny," reagoval Pavel na otázku, zda bude v budoucnu ochoten spolupracovat i se svým protikandidátem.

15:54

"Já číslo na Andreje nemám," glosoval Pavel dotaz novinářů, zda mu již protikandidát pogratuloval k vítězství.

15:54

Nově zvolený prezident Petr Pavel bude podle středočeské hejtmanky autoritou spojující národ. Hejtmanka za STAN Petra Pecková věří, že Pavel bude funkci vykonávat ve prospěch občanů a nikoliv svůj vlastní, uvedla. Krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký (STAN) míní, že volby ukázaly, že je třeba se věnovat víc rozvoji okrajových částí republiky. Nižší životní úroveň v nich může tamní obyvatele vést k podpoře populistů nebo jinak kontroverzních politiků.

15:52

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová blahopřála Petrovi Pavlovi ke zvolení novým českým prezidentem. Na Twitteru napsala, že se těší na spolupráci, společná setkání a iniciativy. "Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být sílou," uvedla Čaputová.

15:51

Pavlovi k vítězství gratuluje i místostarostka Lán Ivana Píšová. V obci, kde je letní sídlo prezidenta, získal Petr Pavel 67 procent hlasů, Andrej Babiš (ANO) 33 procent hlasů. K volbám v Lánech přišlo 78,13 procenta voličů, v prvním kole to bylo 77,33 procenta.

15:49

Aktuálně.cz oslovilo experty z politologie, sociologie či marketingu, aby poukázali na klíčové motivy kampaně před druhým kolem.

15:47

Po sečtení hlasů v 95 procentech okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel s 57,56 procenta. Andrej Babiš (ANO) má zbývajících 42,43 procenta.

15:47

Petr Pavel v letošní volbě prezidenta získá více hlasů, než kolik jich získal jeho předchůdce Miloš Zeman při předchozích dvou volbách hlavy státu.

15:46

Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) očekává, že nově zvolený prezident Petr Pavel bude jako hlava státu respektovat českou ústavu a spojovat lidi. Kuba volil Pavla. Jeho protikandidát, poslanec a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle něj kandidoval s touhou být opozicí vládě. Kuba míní, že v dobách krize může Pavel, generál ve výslužbě, zúročit své zkušenosti. Jihočeský hejtman volil dnes na českém konzulátu v italském Miláně, v Itálii je na horách.

15:52

Reportérka Aktuálně.cz popisuje atmosféru ve štábu Andreje Babiše. Členové ANO jsou od novinářů separovaní, catering byl uklizen a obrazovka, kde běželo sčítání výsledků, je vypnutá.

15:49

Nynější společnost je podle Pavla zraněná stylem politiky, který u nás dosud převažoval. "Je to politika konfrontace, vzájemného osočování a hledání důvodů, přoč něco nejde, místo, abychom hledali společná řešení. To se musí změnit. Vy jste mi dnes pomohli udělat první krok na cestě k této změně," řekl.

15:46 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel bude skládat svůj prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu, oznámila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Pavel, který na Hradě vystřídá dosavadního prezidenta Miloš Zemana, složí svůj slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Zemanovi končí funkční období 8. března.

15:47

"Kromě rozdílů a příkopů, které nám mnozí připomínají, toho máme mnohem více společného - nejen společný jazyk, tuto krásnou zemi a její úspěšnou historii. Jsou to ale i problémy, kterým v budoucnu budeme společně čelit," řekl Pavel a dodal, že by chtěl, aby tyto problémy řešili čeští občané jako jedno společenství.

15:45

"Stojí za to, abychom se snažili, aby tyto hodnoty byly součástí našich životů a aby se vrátily také na Hrad a do naší politiky," řekl Pavel s tím, že se pokusí svou službou tyto hodnoty rozšiřovat, nezvládne to ale sám. "Budeme potřebovat přispění všech občanů. Jsem přesvědčen o tom, že bychom si měli přát Česko, které bude zemí pohody. Myslím si, že na to máme, a že to dokážeme," zakončil Pavel svůj proslov

15:43

Karel Havlíček nebude požadovat, aby Andrej Babiš po dalších prohraných volbách vyvodil odpovědnost. Podle něj by měl dál zůstat lídrem ANO. "Pro hnutí ANO je velmi dobrý výsledek už jen to, že jsme našli odvahu postavit našeho kandidáta, ačkoliv se mu nedávala příliš velká šance. Dostal se do druhého kola a dostal skoro trojnásobný počet hlasů než paní Nerudová, která byla velkou favoritkou. Pro hnutí ANO je to jednoznačně úspěch," řekl první místopředseda hnutí. Cítí závazek vůči voličům, kteří podle něj nesouhlasí se současnou vládou, a proto volili právě Babiše

15:44

Jásající publikum vítalo Petra Pavla před jeho vítězným projevem hlasitým potleskem.

15:42

Druhé kolo prezidentských voleb skončilo. Petr Pavel do svého štábu v pražském Karlíně přijel před čtrnáctou hodinou.

15:38

Projev vítěze prezidentských voleb Petra Pavla po sečtení většiny hlasů.

Živě: Projev Petra Pavla po výhře v prezidentských volbách

Petr Pavel s manželkou Evou po příjezdu do volebního štábu.
Živě: Projev Petra Pavla po výhře v prezidentských volbách | Video: ČTK
15:40

Novináři čekají na příchod poraženého prezidentského kandidáta Andreje Babiše do volebního štábu.

15:35

"Ale bude to peklo výsledek dorovnat ve sněmovních volbách," řekl v reakci na výsledky prezidentských voleb místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Do štábu šéfa hnutí a prezidentského kandidáta Andreje Babiše dorazil před chvílí.

15:36

Začíná tisková konference nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Úvodem poděkoval všem svým příznivcům, ale také všem, kdo přišli k volbám a volili jeho protikandidáta, protože ctí demokracii a záleží jim na tom, jak volba dopadne. "V této zemi nevidím vítěze, nebo poražené. Někteří se možná budou cítit zklamaní tím, že nevyhrál jejich favorit. V těchto volbách ale vyhrály především hodnoty, které sdílí naprostá většina z nás. Je to pravda, důstojnost, respekt a pokora," řekl.

15:34

Po sečtení 90 procent okrsků vede ve volbách Petr Pavel se ziskem 57,27 procenta hlasů, Andrej Babiš na něj ztrácí stovky tisíc hlasů, ve volbě získal 42,72 procenta

15:33

Petra Pavla na Twitteru podpořil i Marian Jurečka (KDU-ČSL). Šéf lidovců mu vzkázal: "Budeme mít opět prezidenta na kterého budeme hrdí."

15:35

Dav čeká na příchod budoucího prezidenta Petra Pavla na podium. 

15:32

Prezidentem České republiky bude moudrý a rozvážný člověk, uvedla k výhře generála ve výslužbě Petra Pavla v prezidentských volbách brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) je Pavlovo vítězství suverénní a považuje jej za začátek konce Pavlova prezidentského protikandidáta Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO, v české politice.

15:32 Petr Fiala

"Andrej Babiš nazval tyto volby referendem o sobě. Jejich výsledek je pak jasným znakem Babišovi," poznamenal Fiala na účet neúspěšného kandidáta.

15:31

Novému prezidentovi vzkázala gratulace také šéfka vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Pravda vítězí," poznamenala. 

15:31 Petr Fiala

"Populismus je nebezpečný v tom, že nezná hranice, což jsme v letošní prezidentské kampani viděli. Andrej Babiš k ní neváhal použít extremistických sil a jakýchkoli prostředků, to samozřejmě rozjitřuje společnost a způsobuje to škody, se kterými se budeme nějakou dobu vyrovnávat," řekl Fiala.

15:30

Neúspěch Babiše by podle poslance Radka Vondráčka pro hnutí ANO nic zásadního neznačil. "Ale bude to peklo výsledek dorovnat ve sněmovních volbách," řekl.

15:28 Petr Fiala

"Je dobře, že na Pražském hradě bude prezident, který si vytkl za cíl spojoval různé názorové postoje a uklidňovat konflikty. Těším se na spolupráci s Petrem Pavlem," avizoval Fiala.

15:29

Petru Pavlovi pogratuloval předseda vládních Pirátů Ivan Bartoš. "Přeji naší zemi, aby byl dobrý prezident, nadstranický, který se bude snažit společnost spojovat," napsal Bartoš na svém Twitteru.

15:27 Petr Fiala

Podle premiéra byla česká společnost svědkem "jedné z nejhnusnějších politických kampaní v historii," a vychází z ní rozdělená, řekl.

15:26 Petr Fiala

Petru Pavlovi pogratuloval k vítězství premiér Petr Fiala na miořádné tiskové konferenci. "Vyhrál občanský kandidát a vyhrály hodnoty, které reprezentoval. To je mimořádně důležitá zpráva v této těžké době. Jsem hrdý na naše občany a jsem rád, že ukázali svoji volbu," řekl v reakci na vítězství Petra Pavla premiér Petr Fiala (ODS). Pavlovi pojeden pogratulovat osobně do jeho volebního štábu.

15:26

Návštěvníci štábu Petra Pavla slaví. "Pavel na Hrad," křičí dav vzhlížející k výsledkům sčítání hlasů v pražském Forum Karlín. Záběry z místa přináší reportér Radek Bartoníček. 

15:22

Řád novému českému prezidentovi vštěpoval odmalička otec. Na vojenskou kariéru se dal i proto, že chtěl na školu daleko od rozvádějících se rodičů.

15:21

"Čekal jsem, že stejně jako v menších okrscích vítězil Miloš Zeman, bude tam vyhrávat teď Babiš," okomentoval sčítání hlasů poslanec Patrik Nacher v situaci, kdy Petr Pavel vede zhruba o 13 procent.

15:19

Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále podle propočtů ČTK z průběžných volebních výsledků porazil bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.Vítěz Pavel má zatím 56,32 procenta hlasů.

15:19

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

15:20

Do štábu Petra Pavla v sobotu přišel i profesor Jan Pirk. "O tom, že bych svůj hlas dal jinému kandidátovi, jsem vůbec neuvažoval," řekl v rozhovoru s reportérkou Annou Bartoníčkovou. 

15:17

Po sečtení 80 procent okrsků vede ve volbách Petr Pavel se ziskem 56,44 procenta hlasů, Andrej Babiš na něj ztrácí stovky tisíc hlasů, ve volbě získal 43,55 procenta.

15:15

Petr Pavel vyhrál prezidentské volby v Černoučku na Litoměřicku, kde bydlí. Získal 90,97 procenta, druhý Babiš má 9,03 procenta hlasů.

15:15

Příštím českým prezidentem se velmi pravděpodobně stane generál ve výslužbě Petr Pavel. Po sečtení tří čtvrtin okrsků vedl se ziskem 56,16 procenta hlasů, Andrej Babiš získal pouze 43,83 procenta.

15:18 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Další predikce konečných výsledků voleb podle společnosti PAQ Research, která odhaduje vítězství Petra Pavla s 58,6 procenta hlasů.

15:13

ANO získá v prezidentské volbě historický počet hlasů a bude se je snažit přetavit ve výsledek v příštích volbách do Sněmovny, řekla novinářům Alena Schillerová.

15:09

V Plané na Tachovsku, kde se narodil Petr Pavel, vyhrál prezidentské volby Andrej Babiš. Získal 59,10 procenta, Pavel skončil druhý s 40,90 procenta.

15:05

Po sečtení hlasů v 60 procentech volebních okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel s 55,53 procenta hlasů. Andrej Babiš má 44,46 procenta. Volební účast je podle Českého statistického úřadu 69,49 procenta.

15:05

Generál Pavel pozval do štábu také Zlatu Adamovskou a Petra Štěpánka, kteří kandidáta podpořili už v prvním kole.

15:03

Pavel vyhrál prezidentské volby v České Čermné na Náchodsku, kde má rekreační objekt. Získal 84,85 procenta, druhý Babiš má 15,15 procenta hlasů.

15:03

Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby v Olbramovicích, kde má rekreační objekt Čapí hnízdo. Získal 50,66 procenta, druhý Pavel má 49,34 procenta hlasů.

15:00

Podpořit Petra Pavla do štábu přišla i herečka Jitka Čvančarová.

14:59

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel s 54,99 procenta hlasů. Andrej Babiš má zbývajících 45,00 procent. Volební účast podle Českého statistického úřadu atakuje téměř 70 procent.

15:09

Společnost PAQ Research, která se zabývá sociologickými průzkumy, odhaluje to, jak volili Češi podle svých ekonomických podmínek. Většina chudších lidí volila Andreje Babiše (ANO).

14:58

Patrik Nacher (ANO) volby nevnímá jako referendum o Babišovi. Nelíbí se mu jednostranný pohled, podle něj je koaliční převaha v institucích dočasná.

14:55

Po sečtení hlasů ve 45 procentech okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel ziskem 54,75 procenta. Andrej Babiš má zbývajících 45,24 procenta.

14:56

Do volebního štábu Andreje Babiše dorazil místopředseda Babišova hnutí Karel Havlíček. "Pokud pan Babiš nevyhraje, hnutí pojede dál. Byli jsme vlastně vítězi prvního kola voleb, protože postoupil náš kandidát jako jediný nominovaný stranou," řekl Havlíček reportérce Aktuálně.cz Barboře Doubravové.

14:54

Pavel vyhrál prezidentské volby v České Čermné na Náchodsku, kde má rekreační objekt. Získal 84,85 procenta, druhý Babiš má 15,15 procenta hlasů.

14:53

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro televizi CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude 58,01 procenta odevzdaných hlasů. Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš bude mít podle prognózy 41,99 procenta hlasů.

Prognóza vychází z průběžných výsledků voleb po sečtení hlasů z 6,66 procenta okrsků a bude dále upřesňována.

14:52

Po sečtení hlasů ve 40 procentech okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel ziskem 54,51 procenta. Andrej Babiš má zbývajících 45,48 procenta.

14:51

Andrej Babiš (ANO) dorazí do svého štábu před pátou hodinou, píše z místa reportérka Aktuálně.cz.

14:51

Po sečtení hlasů ve 35 procentech okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel ziskem 54,21 procenta. Andrej Babiš má zbývajících 45,78 procenta.

14:51

Spisovatel Michael Horáček věří, že si Češi zvolili rozvážného a reprezentativního prezidenta, který uklidní situaci ve společnosti. Rozhovor ze štábu Petra Pavla přináší reportér Aktuálně.cz. 

14:48

ANO ve volbách posílilo a je nejsilnější stranou v Česku, řekl Havlíček. Podle něj je vysoká účast dobrá pro vítěze i poraženého. Vyzval ke zklidnění.

14:46

Po sečtení 30 procent volebních okrsků vede ve volbách Petr Pavel s 54,18 procenta, Andrej Babiš má zisk 45,81 procenta.

14:44

V Bruselu hlasoval ve druhém kole českých prezidentských voleb rekordní počet 1474 voličů. V prvním kole zde k urnám přišlo 1269 Čechů.

14:49 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Příštím českým prezidentem bude Petr Pavel, ukazuje predikce celkových výsledků voleb společnosti PAQ Research Predikce ze sedmi procent sečtených okrsků.

14:44

Prezidentem byl podle predikce společnosti Blindspot AI po sečtení desetiny okrsků zvolen Pavel, měl by získat 58,41 procenta hlasů.

14:44

Po sečtení hlasů ve 25 procentech volebních okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel s 53,90 procenty hlasů. Andrej Babiš má zbývajících 46,21 procenta. Volební účast je podle Českého statistického úřadu téměř 69 procent.

14:42

Mezi novináře jako jeden z mála ve štábu Andreje Babiše přišel poslanec ANO Robert Králíček. "Zatím je to předčasné hodnotit, já patřím k těm, kdo stále věří, jsem optimista," zhodnotil.

14:41

Neúspěšná kandidátka z prvního kola prezidentských voleb Danuše Nerudová pogratulovala Petru Pavlovi k vítězství. "Vrátili jsme srdce na Hrad," napsala na svém Twitteru.

14:41

Do štábu Petra Pavla přišel i známý chirurg Pavel Pafko. Volbu ale od začátku neměl jasnou, přemýšlel prý i nad Danuší Nerudovou. Pafko v roce 1996 odstranil Václavu Havlovi plicní nádor. Dnes mu je 82 let.

14:39

Predikce by už v první desetině sčítání měla velmi přesně určit, kolik hlasů Petr Pavel a Andrej Babiš získají.

14:39

Po sečtení hlasů v 15 procentech okrsků vedl ve finále prezidentské volby Petr Pavel s 53,70 procenty. Andrej Babiš má zbývajících 46,29 procenta.

14:34

Po sečtení hlasů v 10 procentech volebních okrsků vede v prezidentské volbě Petr Pavel s 53,49 procenty, volební účast činí 68,88 procent.

14:29

V Libereckém kraji podle ČTK účast většinou překročila 65 procent, v Liberci nebo Jablonci nad Nisou odvolily místy tři čtvrtiny voličů. V Ústeckém kraji účast podle odhadů překročila hranici 60 procent. Přes 70 procent lidí hlasovalo v Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Podobnou účast hlásili volební komisaři z Jihomoravského a Zlínského kraje, v Moravskoslezském kraji se průměrná účast pohybovala kolem 75 procent.

14:36

Prezidentského kandidáta Pavla přišla do štábu podpořit i zpěvačka Anna Slováčková. "Takovou atmosféru jsem dlouho nezažila," popisuje své pocity během sčítání hlasů. 

14:27

Češi v Německu měli o volby rekordní zájem, hlasovat přišlo přes 3000 lidí. Ve druhém kole prezidentské volby v roce 2018 to bylo 2585 voličů.

14:26

Klára Dostálová (ANO) požádala, aby lidé "ctili demokracii", i když jejich kandidát nevyhraje. Věří, že vítěz bude dodržovat prezidentský slib.

14:26

Podle Pavla Fischera by byl Pavel prezidentem, za kterého by se lidé nemuseli stydět. "Silná slova bych dnes raději vynechal," reagoval na otázku, co by pro Česko znamenala výhra Andreje Babiše. Rozhovor z místa přináší reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček. 

14:24

První výsledky finále přímé volby prezidenta byly zveřejněny na volebním webu ve 14:15, rychleji než při prvním volebním kole i než před pěti lety.

Foto: Aktuálně.cz
14:19

Ve štábu Pavla odpočítávali návštěvníci minuty do začátku sčítání hlasů za potlesku.

14:32

Ve štábu Andreje Babiše je z výrazných tváři kandidátova hnutí jen poslanec ANO a moderátor Babišových talkshow Aleš Juchelka a poslankyně hnutí a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Novináři čekají na příjezd dalších politiků. Andrej Babiš má teprve dorazit, píše ze štábu reportérka Aktuálně.cz Dominika Hromková.

14:17

Při příchodu do štábu na Petra Pavla čekaly známé osobnosti, jeho podporovatelé i desítky novinářů. K průběžným výsledkům Pavel vystoupí okolo 15.30, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz.

14:16

Do štábu kandidáta Andreje Babiše (ANO) dorazila poslankyně Babišova hnutí Klára Dostálová. Odhadla volební účast na 70 procent a prohlásila, že hnutí ANO bude v opozici aktivnější, stane-li se prezidentem Petr Pavel.

14:15

V Praze se hodinu před uzavřením volebních místností účast podle informací oslovených městských částí pohybovala kolem 70 procent. Ve středních Čechách přišlo podle informací ČTK od volebních komisařů hlasovat od 60 do 70 procent voličů. Volební účast na jihu Čech se pohybovala od 50 do 70 procent. V Plzeňském kraji hlasovalo více než 60 procent lidí, v Karlovarském 50 až 60 procent.

14:12

Do Fora Karlín, kde sídlí Pavlův volební štáb, bylo podle mluvčí Evy Hromádkové pozváno asi 700 lidí z řad podporovatelů, sponzorů nebo členů rodiny. Přišla například modelka Taťána Kuchařová nebo chirurg Pavel Pafko. Na místě jsou také desítky novinářů. Výsledky voleb chce Pavel se svým týmem okomentovat poté, co ČTK a Česká televize oznámí vítěze voleb. Následovat budou i další mediální vyjádření. Pokud by uspěl, zřejmě posledním velkým výstupem by byl hodinový rozhovor v České televizi.

14:11

Pavel po příchodu do štábu s manželkou novinářům řekl, že se mu na dnešek dobře spalo. "Přes den jsme si užili klidné posezení s naším synem, pak jsme se chvilku připravovali a vyrazili jsme sem," uvedl. Nechtěl odhadovat, zda se mu podařilo porazit bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). "To se dozvíme za hodinku, nebo dvě," uvedl. Nechtěl se vyjadřovat ani k závěru kampaně a případným chybám. "Teď už je zbytečné o tom mluvit, vše je v rukou lidí," řekl.

14:15

Petra Pavla u příchodu do štábu očekávaly osobnosti, jeho podporovatelé i desítky novinářů. K průběžným výsledkům by měl kandidát vystoupit okolo 15.30, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz. 

14:11

Volební místnosti se uzavřely i na českých velvyslanectvích v zahraničí.

14:06

Výsledky hlasování bude zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu podle toho, jak mu budou přicházet od volebních komisí. Vítěz by mohl být znám přibližně za půldruhé hodiny, podobně jak tomu bylo při předchozích volbách hlavy státu před pěti lety.

14:03

Do štábu Petra Pavla právě přišel senátor Pavel Fischer.

14:02

Druhé kolo prezidentských voleb skončilo. Petr Pavel do svého štábu v pražském Karlíně přijel před čtrnáctou hodinou.

14:00

Volební místnosti v Česku se uzavřely, o příštím prezidentovi je rozhodnuto.

13:53

Na Petra Pavla ve štábu čekaly desítky lidí, ihned po příjezdu kandidáta jej obklopili.

13:52

Politický komentátor a sázkař Michal Sirový, který přesně předpověděl výsledky prvního kola, na Twitteru tipuje výsledky závěrečného klání. "Je to složité odhadovat, ale generál by měl být s největší pravděpodobností někde mezi 55 a 61 procenty," napsal.

13:45

Petr Pavel dorazil do svého volebního štábu v pražském Karlíně.

13:43

Predikce by už v první desetině sčítání měla velmi přesně určit, kolik hlasů Petr Pavel a Andrej Babiš získají.

13:40

Do štábu Petra Pavla dorazila i tanečnice a modelka Taťána Kuchařová. O důvodech, pro které podporuje Pavla, mluvila s reportérem Radkem Bartoníčkem.

13:48

Odvoleno mají i pacienti v Léčebně dlouhodobě nemocných na Zdaboři v Příbrami. Hlasovací urny jim volební komise přinesla k lůžkům.

Prezidentské volby 2023, LDN na Zdaboři v Příbrami
Prezidentské volby 2023, LDN na Zdaboři v Příbrami | Foto: Jiří Smrček
13:34

Do volebního štábu Andreje Babiše dorazil poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka. "Lidé se bojí říkat nahlas, že volí Andreje Babiše, protože hate speech proti němu je silný," řekl. Domnívá se, že výsledek může být proto těsnější, než ukazovaly průzkumy. Tiskovou konferenci Babiše po prvním kole nepovažuji za šťastnou. "Odstartovala nenávist, která se odehrává v médiích i na sociálních sítích," připustil pro Aktuálně.cz

13:25

Do štábu Petra Pavla dorazili lidé ve flanelových košilích, které Pavel často nosí. Přijeli z různých částí Česka, například z Karlových Varů, kde Pavel zvítězil v prvním kole.  "Takové vítězství byl zázrak," říká jeho podporovatelka reportérce Aktuálně.cz. "Dnes věříme, že demokracie zvítězí," dodala.

13:22

Hudební program nechyběl ve volební místnosti na českém velvyslanectví ve Washingtonu, informuje mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lenka Do Thi.

13:18

Náročnou cestu k volební místnosti dnes absolvovali studenti z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, kteří jsou na kurzu v Jeseníkách. Ze Švýcárny, kde jsou ubytovaní, museli urazit pět kilometrů na běžkách na Ovčárnu, odtud jeli kyvadlovou dopravou na Hvězdu a poté šli pěšky do volební místnosti v Karlově Studánce.

"Odvolilo nás 18, dva vyučující a 16 studentů. Řada z nich byli prvovoliči a ani nevěděli, jak to ve volební místnosti chodí. Brali to ale jako občanskou povinnost, jsou rádi, že měli možnost se do voleb zapojit," sdělila jejich pedagožka Sylva Hřebíčková. Podotkla, že nebyli jediní. Z Pradědu sem zamířily podle volební komise i čtyři desítky studentů olomoucké Univerzity Palackého.

13:10

Štáb Petra Pavla v pražském Karlíně už se plní novináři, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz Michaela Endrštová.

12:55

Pro umístění svého volebního štábu ve druhém kole si Petr Pavel vybral Forum Karlín. Místo je prostornější než klub Opero, kde se před čtrnácti dny dozvěděl, že se ve finále o nové hlavě státu bude rozhodovat mezi ním a Andrejem Babišem.

12:51

Na odpolední sledování sčítání hlasů se chystá štáb Andreje Babiše. Jako tradičně se nachází na pražském Chodově, na místě jsou zatím desítky novinářů.

12:40 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V některých horských obcích a střediscích v Jeseníkách dosáhla volební účast již v pátek večer sta procent. Postarali se o to rekreanti, kteří do zdejších volebních místnosti zamířili v pátek, ale i v sobotu, s voličskými průkazy.

Například v Ostružné na Jesenicku, kde mají 357 vlastních voličů, odvolilo již dnes před polednem 570 lidí. Podobná situace je například i v Branné na Šumpersku. I tam už volební účast překročila v součtu sto procent. Lidé při pobytu na horách míří do volebních místností pěšky, ale i na běžkách, zjistila ČTK.

12:32 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V některých horských obcích Olomouckého kraje dosáhla volební účast již v pátek večer sta procent. Postarali se o to lidé s voličskými průkazy.

12:28

Ve volebním štábu Petra Pavla se vše chystá ke sledování odpoledního sčítání hlasů. Na místě jsou zatím hlavně novináři.

11:50 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve Zlínském kraji se volební účast pohybuje po 10:00 kolem 60 procent, například na Vsetínsku se rozpětí mezi nejmenším a největším okrskem pohybuje od 58 do 62,3 procenta, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Obdobnou účast hlásí také z Uherskohradišťska, například v Podolí už po 09:00 dosahovala 61,36 procenta, zjistila ČTK.

V Jihomoravském kraji k dnešní 10:00 volilo 58,52 procenta voličů. Před dvěma týdny byla ve stejnou dobu účast v prvním kole 55,58 procenta, sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Mezi obcemi byla nejvyšší účast v Letovicích, a to 63,88 procenta, nejmenší naopak v Adamově, kde odevzdalo hlas 51,85 procenta. V Brně byla volební účast 60,46 procenta. Ve stejnou dobu před pěti lety odevzdalo hlas 56,82 procenta voličů a před dvěma týdny v prvním kole činila účast 56,46 procenta. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

11:49 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Druhé kolo voleb se zatím v Moravskoslezském kraji obešlo bez závažnějších komplikací. Zájem volit nového prezidenta stále roste. "Kontrolní komise krajského úřadu odhadují volební účast okolo 60 procent. Žádné komplikace ani kuriozity," řekla ČTK Miroslava Chlebounová z tiskového odboru hejtmanství. Zájem je pravděpodobně vyšší než v kole prvním. Tehdy se dvě hodiny před polednem volební účast pohybovala v průměru okolo 50 procent.

V Olomouckém kraji volební účast po 10:00 překročila podle volebních komisí, které oslovila ČTK, 60 procent. Například na olomoucké ZŠ Řezníčkova odvolilo v 09:30 už 67 procenta voličů. Na ZŠ Stupkova hlásili dopoledne členové komisí účast 63,5 procenta. "Lidé chodí pořád, nyní je jich zase o něco více," uvedla členka volební komise. Podobný zájem mají lidé například i v Přerově, na ZŠ Hranická spočítali po 10:00 volební účast na 60,5 procenta.

11:48 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na jihu Čech se pohybuje volební účast od 45 do 60 procent. V Lipně nad Vltavou, kde je skiareál, zatím volilo přes 450 turistů a zhruba 60 procent z místních oprávněných voličů. "V pátek jsme tady měli fronty," řekla ČTK předsedkyně komise Jindra Longauerová. V jednom okrsku na českobudějovické ZŠ Máj byla účast kolem 45 procent, víc než před 14 dny. Na táborském gymnáziu F. Křižíka byla kolem 10:00 účast 53,2 procenta, v okrsku Blatské sídliště ve Veselí nad Lužnicí zhruba 60 procent.

Na Vysočině se volební účast pohybuje od 40 až k 60 procentům. Zhruba padesátiprocentní byla na jihlavské ZŠ Kollárova, podobně jako při prvním kole voleb. V Novém Veselí na Žďársku byla v pátek večer 64 procent a komise odhaduje, že dosáhne 70 procent. Zájem je větší než při prvním kole voleb. V telčském Domě dětí a mládeže hlasovalo zatím 41 procent ze 450 voličů, na jedné ze středních škol v Pelhřimově 61 procent. V okrsku na ZŠ Nádražní v Ledči nad Sázavou se účast blíží k 60 procentům.

11:48 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Plzeňském kraji se dopoledne pohybovala účast kolem 60 procent. Například v Plzni to bylo v několika okrscích kolem 57 procent. Volby se zatím obešly bez problémů, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Velký zájem o volby je hlavně v horských střediscích, v nichž chodí hlasovat turisté. Členové volebních komisí se shodli v tom, že dnes je zájem nižší než v pátek, kdy se tvořily fronty.

V šumavské Horské Kvildě na Klatovsku volební účast přesáhla 94 procent, uvedl Daniel Kaifer z volební komise. Z 54 místních voličů hlasovalo 35 lidí, dalších 153 přišlo hlasovat s voličskými průkazy. V Železné Rudě volilo z tisícovky místních voličů víc než 50 procent, na voličské průkazy přišlo hlasovat 472 lidí, to je oproti prvnímu kolu už dvojnásobek, řekla členka volební komise.

11:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Karlovarském kraji se podle Johany Vydrové z krajského úřadu pohybuje účast většinou kolem 50 až 60 procent, žádné vážnější problémy nebyly hlášeny. "Dostali jsme pouze jeden podnět, že před jednou volební místností stojí auto s nějakými agitačními nápisy, kontrolní skupina to jela prověřit a zjistila, že to bylo pouze krátce. Jeden volič přijel s takovým autem, ale po volbě hned zas odjel," uvedla.

11:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Praze se mezi 10:00 a 11:00 volební účast podle informací oslovených městských částí pohybovala kolem 60 procent. Například v páté městské části odvolilo 62,7 procenta lidí a v Praze 3, 6 a 12 dorazilo k urnám asi 62 procent voličů. "V roce 2018 ve stejnou dobu to bylo 64,4 procent voličů," dodal mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. V Praze 4 hlásili účast 60 procent a v Praze 2 o necelá dvě procenta méně.

Také ve středočeských městech se účast blížila 60 procentům. V Benešově přišlo volit 58,5 procenta voličů, v Rakovníku už hlasovalo zhruba 58 procenta voličů. "Oproti prvnímu kolu je to asi o čtyři procenta víc," řekla ČTK Martina Šváchová z rakovnického městského úřadu. V Příbrami dorazilo zatím k volebním urnám 54,2 procenta voličů.

11:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Hradci Králové byla dnes po 10:00 volební účast 63 procent, v Náchodě 59 procent. V Pardubickém kraji přišlo dopoledne hlasovat víc než 60 procent voličů, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

11:46 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Ústeckém kraji zatím podle odhadů odvolilo zhruba 58 procent zapsaných voličů, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Nebývalý zájem o volby hlásí i ve vyloučených lokalitách, kde je tradičně účast ve volbách nízká. V Mojžíři v Ústí nad Labem vhodilo hlas do urny asi 27 procent voličů. "Mnohé z nich jsme u voleb nikdy dřív neviděli," uvedl zapisovatel komise Michal Vrbíček. V roce 2018 ve stejném okrsku za oba dny druhého kola prezidentských voleb volilo 19,98 procenta voličů, přes tuto hranici se tam tentokrát dostali už v pátek odpoledne.

11:46 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty. Hlasovat lze ještě do 14:00, pak se začnou sčítat hlasy. Jméno nového prezidenta, který vzejde z duelu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, bude známé odpoledne.

Na severu Čech se účast dopoledne dostala k 60 procentům. Třeba v Liberci už některé okrsky hlásí, že u nich odvolily dvě třetiny zapsaných voličů, v České Lípě je naopak účast pod 50 procenty. V oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách už mělo dnes dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno 87 procent voličů. "Je to ale dáno voličskými průkazy, se kterými přišlo 511 lidí, odvolilo také 188 místních," řekl ČTK předseda volební komise Jaromír Janda.

11:14

Účast ve 2. kole prezidentských voleb se dopoledne pohybovala kolem 60 procent. Většinou je vyšší než v 1. kole, kdy byla celková účast 68 procent.

10:51 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Vězeňská služba na sociální síti Twitter uvedla, že během prvního dne voleb v českých věznicnicích, vazebních věznicích a detenčních ústavech odvolilo téměř devět tisíc lidí.

10:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Městská policie v Brně od pátečního odpoledne do dnešního dopoledne kontrolovala více než tisíckrát místa u volebních místností a nezaznamenala podle mluvčího Jakuba Ghanema žádný problém. U volební místnosti v ulici Úvoz mladí voliči hráli na kytaru a zpívali hymnu, řekla ČTK mluvčí části Brno-střed Kateřina Dobešová. Podle ní letos v městské části dovršilo 18 let 254 lidí, kteří mohou jít poprvé volit.

Strážníci nemuseli nikde zasahovat. "Jakkoliv byla kampaň před prezidentskými volbami vyhrocená, do dění ve volebních objektech a brněnských ulicích se to doposud nijak nepromítlo. Hlídky provedly více než tisícovku kontrol u volebních míst, nesetkaly se však s žádnými komplikacemi," řekl Ghanem.

09:14

K účasti na volbách vyzvali někteří čeští ministři. Mimo jiné ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Pojďme volit. Nerozhodují průzkumy, ale lístky ve volebních urnách. Počítá se každý hlas. Zápas končí dnes ve 14 hodin. Další začne až za pět let," napsal na Twitteru Rakušan.

V sobotu dopoledne Čechy k vhození hlasu vyzval na sociální síti také kandidát na prezidenta Petr Pavel.

To stejné učinil na Facebooku Andrej Babiš. "Pokud jste ještě nebyli, prosím, přijďte k volbám. Dnes jsou volební místnosti otevřené do 14 hodin. Moc děkuju, je to důležité," napsal.

08:43

Prezidentská volba naše životy zásadně nezmění, nikdo z voličů úplně poraženým nebude, myslí si přednosta Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Jan Vevera. V rozhovoru pro Aktuálně.cz radí, jak se vypořádat s frustrací a vyvrací mýty vzešlé z voleb. "Přiznejme si, že podle statistik žijeme v nejklidnější době naší historie. Je chyba, že hlouposti šíří i akademici," říká.

08:09 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Výsledky prezidentských voleb budou zveřejněny na volebním webu. Lze je očekávat do několika málo hodin po uzavření volebních místností ve 14 hodin.

Hlasovat mohou přijít ti z osmi a čtvrt milionu voličů, kteří se k tomu na rozdíl od obou kandidátů či současných představitelů státu nedostali v pátek. S ohledem na značný páteční zájem o hlasování by letošní účast mohla být vyšší než v prvním kole nebo při finále předchozích voleb před pěti lety, kdy dosáhla 66,6 procenta.

Výběr prezidenta dokončí také lidé, kteří hlasují na českých ambasádách v zahraničí. Oficiální podobu získají výsledky v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů poté, co je v pondělí projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné průběh a výsledky obou volebních kol zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

08:03

V Česku začal druhý den voleb, v nichž lidé vyberou prezidenta, jímž se stane Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Voliči mohou hlasovat do 14:00.

22:05 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

První den závěrečného kola prezidentských voleb v Česku ve 22:00 skončil. Zájem voličů byl často vyšší než před dvěma týdny v úvodním kole hlasování o tom, kdo bude moci vystřídat Miloše Zemana v čele státu. Lidé, kteří dnes hlasovat nestihli, budou mít možnost vybrat mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

21:31 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V prezidentských volbách zatím hlasovala asi polovina voličů. Často to bylo víc než před pěti lety a někde i víc než v prvním kole, zjistila ČTK.

20:32

Češi v Německu mají o volby mimořádný zájem, k 20. hodině jich odvolilo 1524, což se blíží počtu za celé první kolo. Do Mnichova jezdí volit lyžaři.

18:44 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na některé české weby související s prezidentskými volbami podle bezpečnostní firmy Check Point opět zaútočili ruští hackeři v čele s hackerskou skupinou NoName057(16). Napadli mimo jiné stránky Pavla, serveru Hlídač státu nebo ministerstva zahraničí. Útoky mohou pokračovat i o víkendu a zaměřit se na weby informující o výsledcích voleb, uvedla firma. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jeho web byl terčem útoku, neměl ale vážnější dopad na bezpečnost dat.

18:13

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí.

18:01

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. Od nového prezidenta si slibuje zejména lepší komunikaci s vládou, měl by podle něj mít zájem podívat se například na jednání vlády. Pro lidi by to měl být prezident všech. "Bude to bitva do posledního hlasu," uvedl Rakušan.

17:47

Z lyží rovnou k urnám. Tak vypadá na některých místech Jihočeského kraje druhé kolo prezidentských voleb. Někteří lidé využili víkendu k tomu, aby jej strávili na horách a s volebními průkazy se rozhodli odevzdat svůj hlas mimo svá trvalá bydliště. Tradičně hodně takových voličů evidují v zimních střediscích v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku nebo v šumavské Kvildě.

17:46

Odvolil také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který podpořil Petra Pavla.

17:43

Jde o hodně, kvůli rozdílným názorům se rozpadají i rodiny, říká v rozhovoru politická psycholožka Martina Klicperová.

17:23

Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který odvolil v Praze 2, nepřímo potvrdil, že dal hlas Pavlovi. Babišova kampaň šla ve strašení daleko za hranici, řekl. "Doufám, že na Hrad vrátí tolik potřebné demokratické a státnické hodnoty, že bude lidi opravdu spojovat a naši zemi dobře reprezentovat," napsal pak na svůj Twitter.

17:22 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole byla v téže době často kolem 20 procent.

17:21

"Flanelovou košili jsem si půjčil od své ženy. Sedí mi přece jenom o trochu lépe než tyto volby," uvedl ve volební místnosti Karel Janeček, který se chtěl zúčastnit prvního kola prezidentské volby. Nakonec nesesbíral dostatečný počet podpisů občanů, proto v prvním i ve druhém kole podpořil Petra Pavla, jehož jméno na volebním lístku ale pokaždé přeškrtl. Přesto lístek platí.

Foto: Karel Janeček
17:12

Odsouzení z věznice v Rapoticích na Třebíčsku sledovali před druhým kolem prezidentských voleb jedinou předvolební debatu kandidátů Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla. Volební účast vězňů je obvykle vysoká, řekla dnes zapisovatelka volební komise ve věznici Jana Hortová.

17:11

Bývalý prezident Václav Klaus požádal vítěze voleb, aby k prezidentování přistupoval s plným respektem, a příznivce poraženého, aby nerozpoutali občanskou válku, řekl poté, co v pražských Kobylisích odevzdal svůj hlas.

17:09

Prezidentské volby v takzvaných vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem provází i ve druhém kole velký zájem. Za hodinu a půl od otevření volebních místností odvolilo například v jednom z okrsků v Mojžíří, kde bývá účast nízká, 12 procent voličů. Před pěti lety tam dorazilo ve druhém kole prezidentské volby za oba volební dny 19,98 procenta voličů. V Ústeckém kraji byla k 16. hodině průměrná volební účast 19 procent, řekla mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková.

16:56

Prezidentský kandidát Petr Pavel u volební urny v Černoučku na Litomeřicku, kde bydlí.

16:54

Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla ze strany Andreje Babiše (ANO) a jeho týmu podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) za hranou. Poukázal na jeho silná vyjádření. Jurečka v Rokytnici na Přerovsku s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta.

16:53

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) podle očekávání hlasoval pro Petra Pavla. Po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména Andrej Babiš (ANO). Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám.

16:31

Na velvyslanectvích volí i čeští vojáci na zahraničních misích, například v Litvě.

16:30

Volby na českém velvyslanectví v Bratislavě.

16:21

Lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země, řekl Andrej Babiš (ANO) po odevzdání hlasu v prezidentské volbě v Průhonicích. Volby označil za referendum o sobě. Doufá v "obrovskou" volební účast.

16:08

Hlasování začalo také na českých zastupitelských úřadech v Paříži a Londýně. V obou městech se tvořily dlouhé fronty ještě před samotným otevřením volebních místnosti, uvedly úřady na sociálních sítích.

V Británii se začalo volit ve 12 hodin místního času, tedy o hodinu dříve než v Česku. Jako první vhodila svůj hlas do urny česká velvyslankyně v Londýně Marie Chatardová. Úřad na Twitteru uvedl, že "fronta před volební místností se tvořila už s hodinovým předstihem".

16:06

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová řekla po odevzdání svého volebního hlasu novinářům, že budoucí prezident by měl svůj neformální vliv využívat k uklidňování společnosti. Toto kritérium podle ní splňuje pouze jeden z kandidátů. 

15:44

Petr Pavel očekává, že účast ve druhém kole volby by mohla být vyšší než v prvním, možná i rekordní přes 70 procent. Po odevzdání hlasu ve svém bydlišti, obci Černoučku na Litoměřicku, řekl, že v roli hlavy státu by chtěl hledat řešení na základě spolupráce, slušnosti a normální komunikace a důstojně reprezentovat zemi a její občany. Vyzval voliče, aby šli volit. "Jde o hodně," řekl Pavel.

15:35

Velký zájem voličů na české ambasádě v Bruselu provází úvod druhého kola českých prezidentských voleb. Podle velvyslance Pavla Kluckého se dá očekávat větší účast než v prvním kole před dvěma týdny. Většina lidí oslovených ČTK řekla, že volila generála Petra Pavla.

První kolo voleb absolvovalo v Bruselu 1267 Čechů, což byl výrazný nárůst proti minulému prezidentskému hlasování z roku 2018. Podle Kluckého by se na účasti mohla projevit velmi vyhrocená kampaň před druhým kolem.

15:24

Vášnivé diskuse a slovní pře vyvolávala v posledních dnech za zdmi olomoucké vazební věznice kampaň prezidentských kandidátů. Tamní obvinění či odsouzení ji sledovali v televizi, ale i v novinách či v rádiu, volby se podle nich staly hlavním tématem. Velká část vězňů se rozhodla do voleb zasáhnout i osobně - do přenosné urny, kterou dnes přinesla do prostor vazební věznice volební komise, házeli své hlasy nedlouho po otevření volebních místností. O účast projevilo zájem 152 vězněných z 249, kteří měli právo volit. Zájem je podle zástupců věznice podstatně vyšší než v předchozích volbách

15:17 Petr Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že voliče neodradila tvrdá, místy podle něj "skutečně odporná" kampaň. S vítězem se chce brzy sejít. Sám vyjádřil podporu Pavlovi.

"Viděli jsme velmi nepříjemnou volební kampaň, možná nejhorší v novodobé historii Česka," řekl  Fiala. Objevovaly se podle něj útoky na lidské vášně, vyvolávání strachu, zpochybňování mezinárodních závazků Česka. Podle Fialy to mělo za cíl odradit voliče, sám však věří, že se to nepovedlo - a znovu veřejnost vyzval, aby v maximální míře využila volebního práva.

15:15

Petr Pavel za velkého zájmu médií odevzdal po třetí hodině odpoledne svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb na obecním úřadě v Černoučku na Litoměřicku, kde má trvalé bydliště. Doprovázela ho manželka Eva.

Do malé obce poblíž Řípu za kandidátem o post hlavy státu přijely desítky novinářů. Místní mu vyjádřili podporu prostřednictvím různých nápisů umístěných v obci. Pod cedulí Černouček je nápis Pavlov.

14:58

Krátce po otevření volební místnosti v budově českého velvyslanectví v Bratislavě museli první ze zájemců o hlasování vystát frontu. Celkově ale podle velvyslance Rudolfa Jindráka volební účast v prvním kole nebyla vysoká, většinu z 594 voličů tvořili Češi, kteří hlasovali s voličským průkazem.

"Je to svátek demokracie. Trošku jsem překvapen, že volební účast není vysoká, jak bych předpokládal. Očekáváme podobný počet voličů, možná bude na druhé kolo trochu vyšší," řekl Jindrák, který svůj hlas v budově ambasády odevzdal jako první.

14:57

Především změnu chování Pražského hradu chtějí Češi, kteří v Berlíně přišli k volbám na české velvyslanectví. Prozatím odvolilo několik desítek lidí, na vhození hlasu se čeká i několik desítek minut. Jedna z hlasujících řekla, že české občanství má teprve krátce, ale že bude velmi ráda, když bude moci přispět k porážce Andreje Babiše.

"Poslední dva týdny kampaně byly opravdu ošklivé. Čekal jsem hodně, ale takové házení špíny opravdu ne," řekl Pavel, který přijel hlasovat z Postupimi. O tom, koho volit, měl jasno již dříve a kampaň na tom nic nezměnila.

14:52

Končící prezident Miloš Zeman při odevzdání svého hlasu ocenil, že se v Česku konají svobodné volby. Naznačil, že stejně jako v prvním kole prezidentské volby i v druhém kole volil Andreje Babiše. Vyzval své voliče, aby učinili stejně. Zeman opět hlasoval v lánské základní škole.

14:29

Výhru Pavla očekává ve druhém kole prezidentských voleb neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová, která odevzdala hlas v sále Hospůdky u Anděla v Kuřimi-Podlesí. Tipuje výsledek 55 ku 45 procentům ve prospěch Pavla. Nerudová doufá v minimálně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole před dvěma týdny, na druhou stranu podle ní mohla agresivní kampaň část lidí odradit.

Foto: ČTK
14:14

Petr Pavel po poslední debatě kandidátů na Českém rozhlasu venku před budovou mluvil se svými příznivci a podepisoval se. "Andrej Babiš se svým týmem rychle odjel," píše reportérka Aktuálně.cz. Pavel po debatě novinářům řekl, že byla klidná a že je za to rád. Lidé podle něj potřebují slyšet, že spolu oba kandidáti přes veškeré neshody umí mluvit. Své příznivce naposledy vyzval, aby šli volit. 

14:09

Za velkého zájmu voličů začaly volby v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn. Ještě před otevřením čekaly před volební místností v městské knihovně v centru města desítky lidí, řekla zapisovatelka Ivana Nocarová. Stejně jako v dalších krkonošských střediscích tam tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. Návštěvnost střediska tentokrát zvyšuje i Světový pohár ve slalomu žen, který se uskuteční o víkendu.

14:00

V celém Česku se otevřely volební místnosti. Lidé začali rozhodovat o tom, zda Miloše Zemana v prezidentském úřadu vystřídá Petr Pavel, nebo Andrej Babiš. Hlasovat je možné v pátek do 22:00, v sobotu od 8:00 do 14:00. Lístky dostanou lidé až ve volební místnosti.

13:59

Také Babiš označil v Českém rozhlase v poslední předvolební debatě Pavla za favorita. Vyzval k tomu, aby po volbách v případě vítězství jakéhokoliv kandidáta nepokračovala nenávist z poslední fáze kampaně. Duelem se minutu před otevřením volebních místností uzavřela série předvolebních debat.

13:40

Petr Pavel byl dvě hodiny před začátkem druhého kola voleb podle sázkových kurzů stále favoritem. Jeho protikandidát Andrej Babiš ale mírně posílil. Na Pavlovo zvolení byl podle informací na webech sázkových kanceláří v poledne kurz v průměru 1,07:1 a na vítězství Babiše 9,5:1. Ve čtvrtek byl průměrný kurz na Pavla 1,05:1 a na Babiše skoro 11:1. 

13:30

V prvním kole voleb vyhrál Petr Pavel, získal 1,98 milionu hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23 tisíc hlasů. Pavla doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory.

13:30

V téměř 15 tisících volebních místností může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Zapojit se bude moci podle ministerstva vnitra i 3779 prvovoličů, kteří plnoletosti dosáhli či dosáhnou po prvním kole, tedy mezi 15. a 28. lednem. 

13:30

V Česku začne ve 14:00 druhé kolo voleb, ve kterých se rozhodne o příštím prezidentovi. Bude jím buď generál ve výslužbě Petr Pavel, nebo předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Aktuálně.cz sleduje průběh voleb v online reportáži.