Na web Petra Pavla a Tomáše Zimy útočí hackeři. Jde o ruskou skupinu, uvedl kyberúřad

Přenos skončil
Volební web Petra Pavla je od pátečních ranních hodin pod silným hackerským útokem a některým uživatelům se proto nenačítá. Podle provozovatele je útok veden z různých IP adres napříč Evropou. Podobný útok zaznamenal také web Tomáše Zimy. Podle úřadu pro kybernetickou bezpečnost stojí za útoky ruská skupina NoName057. Předvolební dění sledujeme v online reportáži.
Petr Pavel
Petr Pavel | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Vše o prezidentských volbách přehledně na jednom místě:

13:00

Vážení čtenáři, online přenos z předvolebního dění končí. Jak probíhají volby, můžete sledovat v novém online přenosu. 

12:59

Kandidáti v debatě prozradili, koho by volili, kdyby nemohli sebe. Pavel Fischer by podle svých slov volil kohokoli, kdo by porazil Andreje Babiše. Danuše Nerudová uvedla, že by se rozhodla pro demokratického kandidáta a volila by srdcem. Marek Hilšer by volil Pavla Fischera. Petr Pavel by zvolil Danuši Nerudovou. Tomáš Zima by si vybral Marka Hilšera. Karel Diviš se nevyjádřil. Jaroslav Bašta odpověděl, že by nevolil nikoho.

12:53

V poslední debatě před otevřením volebních místností padl mimo jiné dotaz, zda přítomní kandidáti litují nějakého ze svých kroků během kampaně. "V příspěvku na sociálních sítích jsem označil Andreje Babiše za nebezpečného populistu. Expremiér si můj komentář převzal po svém a vzal to jako podporu. To chci uvést na pravou míru, nikdy bych ho nepodpořil. Manipulace, kterou sledujeme z jeho strany na internetu, je mimořádná," vyjádřil se Fisher. Naopak Jaroslav Bašta by žádný ze svých kroků nevrátil. "Stojím si i za svými slovy o odvolání vlády," uvedl.

12:10

Právě začíná živý přenos závěrečné superdebaty prezidentských kandidátů, kterou již tradičně vysílá Český rozhlas. Otázky prezidentský kandidátům bude klást moderátor Jan Pokorný. Debaty se účastní Pavel Fischer, Jaroslav Bašta, Petr Pavel, Tomáš Zima, Danuše Nerudová, Karel Diviš a Marek Hilšer. Pozvaný byl také Andrej Babiš, který ale nedorazil. 

12:09

Své hlasy pro kandidáty na prezidenta České republiky mohou postupně od dnešních ranních hodin odevzdávat i Češi žijící v Asii a Austrálii, volební místnosti se už otevřely v Sydney, Pekingu či Tokiu. Češi už od čtvrtka hlasovali na zastupitelských úřadech na americkém kontinentu, v Česku se volební místnosti otevřou ve 14:00.

11:43

Některým lidem stále nepřišly voličské průkazy. Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá radí, aby se lidé v takovém případě obrátili na obecní úřad, na kterém o průkaz zažádali a které je vydávají. Redaktor Aktuálně.cz se zastavil rovnou na České poště, kde mu průkaz vydali s tím, že doručování nestíhají a takto tam leží desítky dalších průkazů. "Nedali mi ale ani vědět, že tam můj průkaz uloží," popisuje redaktor svoji zkušenost.

10:43

Kromě volebního webu uchazeče o Hrad Petra Pavla dnes hackeři napadli i web kandidáta Tomáše Zimy. "Web Tomáše Zimy byl napaden prostřednictvím DDoS ataku. Podobná situace nastala již ve středu, nyní se však jedná o větší útok. Na zprovoznění webu se pracuje," sdělil dnes novinářům kandidátův spolupracovník Karel Křivan.

10:13

Volební web generála Pavla je od pátečních ranních hodin pod silným hackerským útokem. Některým uživatelům se proto nenačítá, informovala dopoledne novináře tisková mluvčí prezidentského kandidáta Eva Hromádková. Podle provozovatele je tento útok veden z různých IP adres napříč Evropou. Aktuálně je webová stránka v provozu, ale protože útoky hackerů stále pokračují, uživatelé se mohou potýkat s výpadky. Podobně silnému útoku web generála Pavla čelil i celý den ve středu. Podle českého úřadu pro kybernetickou bezpečnost tento útok probíhá v rámci kampaně ruské skupiny NoName057.

10:01

Ekonomku a kandidátku na prezidentku Danuši Nerudovou kritici kárají za to, že podle nich není autentická, má masku a snaží se zapůsobit na všechny. Podle Marie Heřmanové je to do velké míry tím, že je žena.

"U mužů se autenticita tolik neřeší. A nemám ráda ani srovnávání Danuše Nerudové se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, protože je to zase jen kvůli tomu, že jsou ženy, i když nemají moc společného. Petra Pavla také nikdo nesrovnává s Andrejem Kiskou," vysvětluje socioložka v rozhovoru s moderátorkou pořadu Spotlight Lindou Bartošovou.

9:30

První kolo prezidentských voleb se přesunulo do Austrálie. 

08:30

"Antipopulističtí, demokraticky orientovaní voliči mohou po poslední televizní debatě s klidným svědomím odevzdat hlas Danuši Nerudové i Petru Pavlovi. V druhém kole by jeden druhého podpořili, pokud by do něj postoupil Andrej Babiš," glosuje včerejší debatu na TV Nova Martin Fendrych.

08:28

Až v předvečer prezidentských voleb se předseda hnutí ANO Andrej Babiš poprvé postavil v debatě svým hlavním soupeřům, ekonomce Danuši Nerudové a generálu ve výslužbě Petru Pavlovi. Ačkoliv souboj, ve kterém šlo i o naklonění si zatím nerozhodnutých voličů, neměl podle oslovených expertů vítěze, Babiš v něm příliš neuspěl. Naopak Nerudová se od poslední debaty zlepšila.

23:43

Politolog Ladislav Mrklas zkritizoval formát diskuse, kdy "předkapelu" tvořila skupina méně podporovaných kandidátů. "Média se tak výrazným formátem podílela na spoluvytváření dělení mezi 'elitu a běžný lid'," uvedl.

23:28

Podle Pavla byla debata příležitostí pro nerozhodnuté voliče. Na Twitteru všechny pozval k volbám a popřál jim šťastnou ruku.

22:51

"Andrej Babiš nepřekvapil. Vůbec se nezměnil, je to pořád ten starý Andrej Babiš, kterého známe, a ta přívětivá tvář, kterou nasadil, byla pouze pro volební kampaň," hodnotí Pavel výkon svého protikandidáta. Pavel oproti němu využil výrazně méně času pro své odpovědi. "Vždy jsem byl úsporný. Nemám potřebu se vyjadřovat mnohoslovně. Myslím, že voliči jsou přesyceni přemírou slov," dodal.

22:44

Danuše Nerudová odmítá, že by byla vůči Andreji Babišovi v debatě útočná, podle svých slov se pouze ohradila vůči nepravdivým výrokům. Na otázku novinářů, co má společného se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, odpověděla, že "reprezentuje mladou generaci politiků, která se snaží snížit agresivitu v politice a vnést do ní více empatie".

22:40

Kandidáti na prezidenta se ve večerní volební debatě na televizi Nova snažili mluvit každý ke svým voličům a trochu znejistit i elektorát soupeřů, zhodnotil pro ČTK dnešní závěrečnou televizní debatu politolog Ladislav Mrklas. Danuše Nerudová podle něho předvedla lepší výkon než v minulých debatách a Petr Pavel standardně velmi solidní výkon. Domnívá se, že Andrej Babiš si stupněm své nepokory udělal nepřátele mezi voliči, kteří budou nakonec volby rozhodovat. Jeho strategie ale bude podle něj opět asi úspěšná mezi jeho staršími voliči.

22:19

Andrej Babiš uvedl, že má z debaty dobré pocity a užil si ji. Na závěr zopakoval svůj útok na protikandidáty, že jsou pouze teoretici a reálnému fungování státu nerozumí. Babiš se nebojí posilujícího kandidáta Jaroslava Bašty. "Já se neobávám nikoho, pan Bašta lže a žádnou vládu nemůže odvolat," komentoval prohlášení protikandidáta.

Podle Moniky Babišové byla televizní diskuse "hezká a fajn" a bavila se při ní, oceňuje, že byl její manžel aktivní.

22:14

Petr Pavel po debatě uvedl, že ačkoliv byla diskuse dlouhá, byla pro něj velmi zajímavá. Jeho manželka Eva Pavlová v TV Nova uvedla, že obdivuje klid, s jakým dokáže reagovat.

22:12

Danuše Nerudová je podle svých slov se svým výkonem v televizní debatě spokojená. "Báječný finiš," zhodnotil debatu její manžel Robert Neruda.

22:07 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zatímco v Česku lidé sledovali poslední televizní debatu kandidátů na prezidenta, Češi v americkém Chicagu už volili. "Prezidentské volby v zahraničí jsou v plném proudu," napsalo ministerstvo zahraničí na Twitteru.

21:53

Na závěr moderátor Rey Koranteng každému kandidátovi dal vybrat kartu z balíčku. Podle karet si vybrali pořadí, v jakém řeknou svá tři závěrečná slova - své charakterové vlastnosti, proč by pro ně měli voliči hlasovat.
Petr Pavel vybral slova "zkušenost, klid, odpovědnost".
Andrej Babiš (ANO) řekl "sociální cítění, vlastenectví a nezávislost".
Danuše Nerudová zvolila "energie, odvaha a empatie".

21:52 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Co by udělali z pozice prezidenta pro studenty? Andrej Babiš: "Je potřeba mít jasnou vizi profesí, které naše ekonomika potřebuje. A motivovat studenty, aby se hlásili na ty to profese."

Danuše Nerudová odpovídá, že je potřeba otevřít diskuzi o tom, že by studenti neměli mít strach udělat chybu. "Chyba je vždycky vstupenka k dalšímu poznání a úspěchu," vysvětluje Nerudová. Pavel chce se studenty více mluvit, zprostředkovat jim moderní historii. "Přitáhnout je k tomu, co nazýváme společenským a politickým děním."

21:49

"Postavím si tým," odpovídají shodně Andrej Babiš a Danuše Nerudová na to, co by udělali jako první, pokud by zvítězili. Petr Pavel by se nejdřív vyspal.

21:46

Do třetice odpovídá na otázku milostí Petr Pavel: "Detailní zkoumání, velice omezený počet případů, pokud vůbec. A vyhnout se tomu, co Miloš Zeman udělal v případě Miloše Baláka - udělit politicky motivovanou milost, to je mimořádně škodlivé," uvedl Pavel.

21:45

Jak by s milostmi zacházela Danuše Nerudová? "Já bych s nimi zacházela tak, že bych s nimi velmi šetřila a zvolila takový postup, který aplikoval už Václav Klaus - ustanovila tým poradců a nechávala je spisy číst vždycky tři. Na stůl by se mi to dostávaly v případě, že by všichni souhlasili, že má být milost udělena. Rozhodně bych je neudělovala svým kamarádům," vysvětlila Nerudová.

21:44

"Máme ministerstvo spravedlnosti, určitě bych ho oslovil a experty, a posuzoval bych každý případ individuálně," odpovídá Andrej Babiš (ANO) na dotaz, jak by nakládal s prezidentskými milostmi.

21:41

"Návštěvy regionů, jezdím do regionů už deset let, podpora Izraele. I ekonomická diplomacie," reaguje jako třetí Andrej Babiš (ANO) na to, v čem by navázal na Miloše Zemana.

21:41

Jako druhý odpovídá Petr Pavel: "Změnil bych téměř všechno, přiznám se, že s výkonem Zemana spokojený nejsem. Pokud na něco navazovat, tak s výjimkou jeho vztahu k Rusku a Číně bych navázal na jeho apel na to, abychom vydávali dostatečné prostředky na armádu, abychom se účastnili zodpovědně misí v rámci našich spojeneckých závazků."

21:40

Na otázku, zda by v něčem navázali na Miloše Zemana a v čem by nepokračovali, odpovídá první Danuše Nerudová. "Zachovala bych velmi blízký vztah k lidem, který měl v prvním funkčním období. Ráda bych dál jezdila do regionů, setkávala se s lidmi, poslouchala jejich životní příběhy a snažila se reagovat na to, co potřebují. Rozhodně bych nepokračovala v tom, co dělal prezident Zeman ve druhém období - bagatelizování ruských hrozeb, činnosti tajných služeb, výročních zpráv. Milosti bych udělovala tak, jak říká Ústava, a nahlas říkala, že zákony v této zemi platí pro všechny, i pro prezidenta, a že Ústava není trhací kalendář," popsala Nerudová.

21:39 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Andrej Babiš (ANO) by pověřil sestavením vlády vždy vítěze voleb. Pokud se vítězi nepodaří získat většinu, pověřil by jiného. Danuše Nerudová řekla, že prezident má pověřit vládou toho, kdo nejrychleji sestaví vládu. "Prezident by měl být zárukou stability demokratického systému," uvedl Pavel s tím, že by pověřil toho, kdo bude mít největší šanci získat většinu ve sněmovně.

21:35

"Na prvním místě bych nechtěl dále rozdělovat společnost a přispěl bych k návratu důvěry Čechů v politiky," uvedl Petr Pavel. Také by se věnoval životnímu prostředí, vzdělávání a českému průmyslu. Zmínil i nezávislost na ruských zdrojích

21:34

"Mou hlavní prioritou bude otevírat téma rozdílné kvality života Čechů. Ty nůžky by se měl po 33 letech od revoluce zavírat. Také se chci zaměřit na reformu školství, protože kvalitní školství je cestou ke kvalitnímu životu," popsala Danuše Nerudová v reakci na stejnou otázku.

21:33

"Budu pokračovat ve strategii pomoci a vylepšování života občanům," řekl Andrej Babiš (ANO) ohledně výkonu jeho funkce, pokud se stane prezidentem. Zkritizoval vládu Petra Fialy (ODS) za "škrcení státního rozpočtu".

21:26

"Pavel je voják a celý život je voják. V NATO akorát čekal na příkazy," řekl Andrej Babiš (ANO) na adresu svého protikandidáta Petra Pavla. Poznamenal, že ani on ani Danuše Nerudová nemají politické zkušenosti, že jsou "teoretici".

21:24 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Všichni tři kandidáti se shodli, že je potřeba nadále podporovat Ukrajinu.

21:23

"Reprezentoval bych Česko v zahraniční politice tak, jako jsem jej reprezentoval v NATO," osvětlil Petr Pavel. "Snažil bych se o koordinovanou zahraniční politiku, což jsme v posledních letech neviděli, doplnil. Podle něj by Česko svým zahraničním partnerům nemělo přinášet problémy, ale naopak nabízet řešení. Také by zahraniční politice zdůrazňoval dodržování lidských práv v dané zemi.

21:21

Nerudová na stejnou otázku odpověděla tak, že se bude chovat jako prezidentka důstojně. "Netříštila bych síly vlády v zahraniční politice. Snažila bych se pořádat různé summity a podobně," vysvětlila. Také by otevírala diskusi o vztazích s Čínou, kde by dbala na dodržování lidských práv v totalitní zemi.

21:19

"Budu reprezentovat důstojně, budu se chovat jako svrchovaný prezident svrchované země. Budu jednat s velkými jako rovný s rovným. Ekonomickou diplomacii jsem dělal, já jsem ekonom praktik," řekl Andrej Babiš (ANO) na otázku, jak by reprezentoval Česko v zahraničí. Vyjmenoval, že jezdil do cizích zemí s obchodními delegacemi a zdůraznil, že by chtěl českým firmám zpřístupnit nové trhy.

21:09

"Nerudová byla ekonomka, pracovala ve firmě. Ta neví, co znamená sehnat peníze pro stát," řekl Andrej Babiš (ANO) na adresu Danuše Nerudové. Dodal, že Nerudová působila v jeho vládě jako ekonomická expertka. Nerudová před tím zmínila, že případné snížení úrokové sazby ze strany České národní banky by prospělo Agrofertu ve svěřenských fondech Babiše.

21:01

"Nejsem vládním kandidátem, ani jsem jím nikdy nebyl. Nejsem ani stranickým kandidátem, opřel jsem se o podpisy občanů," reaguje na slova Babiše Petr Pavel.

21:01

"Nejsem vládní kandidátkou, jsem občanskou kandidátkou, která odevzdala skoro 83 tisíc podpisů. A jak jsem kritizovala vaši vládu, tak kritizuji i vládu Petra Fialy," reaguje na to Danuše Nerudová.

21:01

"Když slyším provládní kandidáty, mám pocit, že slyším premiéra Petra Fialu, to je jak přes kopírák," konstatuje Andrej Babiš (ANO) na adresu svých protikandidátů.

20:54

"Mně přišlo úsměvné, že pan Babiš se dokáže pochválit i za to, že vyšlo Slunce," řekl Petr Pavel s odkazem na svého protikandidáta. Ten v souvislosti s heslem své kampaně popisoval, kde jeho vláda pomohla.

20:49

Danuše Nerudová k mottu své kampaně uvedla, že Česko nepotřebuje klid, který slibuje Petr Pavel. "Musíme využít příštích pět let pro změny, pro zásadní změny, jako je například reforma školství, daňového systému, penzí," vyjmenovala Nerudová.

20:48

"Prezident Havel mě považoval za hrdinu a já nemám za co se stydět," řekl Petr Pavel na otázku, zda se cítí jako hrdina, jak ho označují jeho podporovatelé.

20:46

Danuše Nerudová by v souvislosti s dezinformacemi budovala informační gramotnost. S omezováním jejich šíření by byla opatrná, aby nedošlo k omezení svobod lidí. ""V době, kdy začala válka a měli jsme velkou obavu, tak na přechodnou dobu nebylo jiné možnosti. Svoboda slova je velmi důležitá," řekla

20:45

Kandidáti dostali otázku, zda je omezení dezinformačních webů také zásahem do svobody slova. "Občanské svobody a bezpečnost jdou nutně ruku v ruce. V dnešní době se informace stávají zbraní. Rusko i Čína vedou informační válku, proti které se musíme bránit," řekl Petr Pavel v reakci.

20:39

Kandidáti nyní dostali hodnotový test. Mají před sebou deset slov, z nichž mají vybrat tři, které mají seřadit podle důležitosti. Andrej Babiš vybral svobodu, solidaritu, bezpečnost, Nerudová svobodu, rovnost a prosperitu. Petr Pavel volí svobodu, solidaritu, řád a pořádek.

20:35

"Svou minulost jsem nikdy nezastíral, naopak jsem o ní hovořil otevřeně," vysvětlil Petr Pavel s tím, že odtajnil své dokumenty z dob předlistopadového režimu. Dodal, že trpělivě odpovídá na otázky ohledně své minulosti a bude v tom pokračovat.

20:31

"Já jsem moc rád, že pan Babiš řekl, že armáda byla nejlepší. Já jsem v te době byl náčelník generálního štábu," řekl někdejší generál Petr Pavel na slova Andreje Babiše (ANO) o práci armády v Afghánistánu.

20:29

"Pan generál nebyl u třeba u Vrbětic. Místo ve vedení NATO mu připadlo díky prezidentu Zemanovi, kterého tak kritizuje," uvedl Andrej Babiš (ANO) ohledně působení Petra Pavla v Severoatlantické alianci. Tvrdí, že za něj lobboval současný prezident Miloš Zeman a tehdejší ministr obrany Martin Stropnický i celé Sobotkově vládě.

20:26

"Tady se můžete podívat na naše novinářské zázemí při sledování nynější debaty na TV Nova," komentoval reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček zázemí debaty prezidentských kandidátů na svém Twitteru.

20:23

Moderátor Rey Koranteng poznamenal, že výklad Danuše Nerudové o problémech Mendelovy univerzity se za poslední měsíce několikrát proměnil. "Ty skutečnosti byly velmi komplikované a vyvíjely se v čase. V době, kdy už jsem nebyla rektorkou, přišlo finální rozhodnutí, ke kterému trvalo, než jsem se dostala. Veškeré informace jsem pak shrnula na svých webových stránkách," reaguje Nerudová. Zopakovala, že mohla vyšetřování zahájit dřív, ale že by to podle ní nic nezměnilo.

20:20

Rozhovor redaktora Aktuálně.cz Radka Bartoníčka s Danuší Nerudovou před debatou na Nově.

20:19

Další otázka na Andreje Babiše (ANO) se týká hejtmana Moravskoslezského kraje a místopředsedy hnutí ANO Ivo Vondráka, který uvedl, že Babiše prezidentem nebude volit. "Pana Vondráka jsem přesvědčoval, aby přišel do hnutí a udělal skvělou kariéru. Je hejtman, zbytek nechám bez komentáře a všichni si o tom udělají správný obraz," odpověděl Babiš.

20:18

"Já jsem jediný český politik, který zveřejnil svoje příjmy na základě daňových přiznání od roku 1996 do roku 2016," řekl Andrej Babiš (ANO). Danuše Nerudová poznamenala, že všichni politici zveřejňují svá daňová přiznání.

20:14

"Teď jsem byl ve Francii. Navštívil jsem prezidenta Macrona a nejbohatšího člověka planety. Já nevím o tom, že by mě někdo vyšetřoval. Vy to opakujete z těch médií," popsal Andrej Babiš (ANO) na otázku ohledně kauzy Pandora Papers a jeho zámku ve Francii. Řekl, že se o něm v médiích šíří lži. "Bylo to v pořádku a byly to moje zdaněné peníze, nikdo mě neprošetřoval," vysvětlil.

20:12

"Pavel říká, že naše armáda, hasiči a všichni zdravotníci jsou chaos, když označil covidovou krizi za chaos," řekl Andrej Babiš (ANO) v reakci na kritiku. Poděkoval zdravotníkům a označil Petra Pavla s Danuší Nerudovou za kandidáty vlády Petra Fialy (ODS).

20:10

"Každý si asi pamatujeme situaci, jaká v covidu panovala, a málokdo by použil jiné slovo než chaos. A ten chaos provázel bohužel celou dobu covidové krize," pronesl Petr Pavel na účet Andreje Babiše. Podobnou kritiku přinesla i Danuše Nerudová. Řekla, že by krizový manažer neměl krize vyvolávat.

20:05

Účastníci si na začátku debaty televize Nova vyměnili dárky. Předseda ANO Andrej Babiš dal své soupeřce Danuši Nerudové kytici. "Pan Pavel byl na vás minule ošklivý," řekl jí. Petru Pavlovi pak dal svou čepici z kampaně. Kytici Nerudové dal i Pavel s tím, že na "ni zase tak ošklivý snad nebyl". Babišovi dal makronky. Narážel tím na návštěvu expremiéra u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

20:01

Andrej Babiš se po několik měsíců debatám s protikandidáty vyhýbal, na čtvrteční diskusi s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou však přišel.

19:49

Danuše Nerudová se den před volbami setkala v Brandýse nad Labem s voliči. Ostatní kandidáti se soustředí už jen na debaty.

19:26

Ve 20 hodin začíná sledovaná debata na TV Nova, které se zúčastní i kandidát Andrej Babiš. Ten zatím vynechal všechny předvolební debaty. Do studia jako první dorazil Petr Pavel. Aktuálně.cz bude diskuzi sledovat, na místě je reportér Radek Bartoníček.

19:23

Petr Pavel vybral na kampaň více, než může v prvním kole utratit. U některých dárců však dohledovému úřadu nedodal všechny povinné údaje.

19:10

Aktuálně.cz přináší přehled nejzajímavějších momentů prezidentské kampaně.

18:44

Nového prezidenta začali ve čtvrtek jako první v zahraničí volit čeští občané na zastupitelských úřadech v Jižní Americe. Ve 14 hodin místního času, tedy v 18 hodin středoevropského času, se otevřely volební místnosti v brazilských městech Sao Paulo a Brasília, v argentinském Buenos Aires a v Santiagu de Chile. V Sao Paulu už odevzdali hlas tři voliči a přicházejí další, sdělil krátce po začátku hlasování zástupce generálního konzula Viktor Dolista. V Severní a Jižní Americe hlasují čeští občané ve čtvrtek a v pátek, oba dny od 14 do 21 hodin místního času.

18:32

Prezidentští kandidáti o konceptu debaty věděli předem, dává jim větší prostor se vyjádřit, uvedl šéf zpravodajství Novy k odchodu Hilšera ze studia.

18:30

Jaroslav Bašta (SPD) by snížil potřebný počet podpisů občanů pro kandidaturu na prezidenta. Ten by podle něj neměl mít možnost navrhovat zákony, jelikož má jiné možnosti, jak ovlivnit zákonodárný proces. Je proti legalizaci marihuany, ale pro referendum o vystoupení Česka z Evropské unie. Také by souhlasil s povinností prezidenta zveřejňovat svůj zdravotní stav.

18:30

Karel Diviš by nezrušil hormí komoru parlamentu, podle něj také prezident nemá právo odmítnout jmenovat ministra navrženého premiérem. S progresivním zdaněním by nesouhlasil. Kandidáti ve finále debaty na Nově dostali sadu otázek, na které měli odpovídat pouze ano, nebo ne.

18:29

Pavel Fischer by zpřísnil definici znásilnění. Souhlasí s tím, že globální oteplování způsobil člověk. Podpořil by korespondenční volbu, naopak nepodporuje adopci dětí homosexuálními páry. Podle něj si také nejsou rovní muži a ženy v Česku.

18:28

Na otázku, zda by Česko mělo posílat zbraně na Ukrajinu oodpověděl Tomáš Zima kladně. Legalizaci marihuany by nepodpořil, manželství pro sexuální menšiny podpoří pouze, pokud by neslo jiný název. Euro by v Česku zavedl s odstupem.

18:19

Všichni kandidáti by v případě svého zvolení dávali část svého platu na charitu. Jaroslav Bašta (SPD) by podporoval kočky, Pavel Fischer děti s nevyléčitelnou nemocí a Tomáš Zima lékaře bez hranic. Karel Diviš by svou podporu směřoval přímo k potřebným, bez zprostředkujících organizací.

18:13

Jaroslav Bašta (SPD) by posílil pravomoci prezidenta, například by zvýšil potřebný počet poslanců pro přehlasování prezidentského veta.

18:12

Pavel Fischer by případné milosti diskutoval se svými poradci a nenechal by se ovlivnit emocemi.

18:11

Karel Diviš by nikdy neudělil milost svému podřízenému. "Ani ve snu by mě to nenapadlo," řekl v debatě na Nově na otázku s odkazem na omilostnění Miloše Baláka, šéfa Lesní správy Lány pod Milošem Zemanem.

18:10

"Milosti mají být pouze v případě sociálních problémů, vážného zdravotního stavu nebo nepřiměřeně vysokého trestu," osvětlil Tomáš Zima důvody, kdy by jako prezident omilostnil trestané.

18:02

Jaroslav Bašta (SPD) by nejmenoval Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí, podobně jako Tomáš Zima. Naopak by jej jmenovali Karel Diviš i Pavel Fischer, kteří odpovědnost za ministry kladou premiérovi.

18:02

Vyjel by kandidát SPD Jaroslav Bašta na začátku války na Ukrajině vlakem do Kyjeva podpořit prezidenta Volodymyra Zelenského tak, jak to udělal premiér Petr Fiala (ODS)? "Vydal bych se někam něčím jen v případě, kdy by byla ohrožena přímo Česká republika. Pokud by se válka dotkla jejího území, tak bych samozřejmě šel takto příkladem. Ale jsem odpůrcem útočné války," řekl Bašta na Nově.

17:47

"Je třeba se zasadit, aby konflikt skončil co nejdříve. Rolí prezidenta je učinit maximum pro to, aby spolu obě strany jednaly," uvedl Tomáš Zima. Podle něj musí Česko podporovat bránící se Ukrajinu a zároveň pomoc koordinovat se svými západními spojenci.

17:45

"Rusko by se mělo naučit respektovat hranice států kolem sebe a přestat hrozit jadernými zbraněmi," komentoval válku Pavel Fischer. Přeje si, aby válka skončila co nejdříve. Zdůrazňuje spolehlivost Česka v rámci Severoatlantické aliance a zvyšování obranyschopnosti.

17:44

"K tomu, aby se dalo jednat, se musí vyjádřit ukrajinská vláda," řekl Karel Diviš k ruské invazi na Ukrajinu. Podle něj se mírová jednání musí řídit podmínkami Ukrajinců. "Rusko je přežitá velmoc," nastínil Diviš svůj postoj k agresorovi.

17:43

"Konflikt na Ukrajině musí skončit mírem. Cílem války není vítězství, ale mír," řekl Jaroslav Bašta (SPD). Proto by prosazoval mírová jednání dřív, než se konflikt rozšíří dál do Evropy. Podle něj je nejsilnějším zastáncem míru turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Hlavní zájem Česka je podle Bašty nenechat se "zatáhnout do války".

17:38

"Když máme mít důchodovou reformu, tak bychom ji měli provést kvalitně. Musíme hledat zdroje, odkud důchody platit, hledat investiční pobídky" uvedl Tomáš Zima v debatě na Nově.

17:36

"Potřebujeme udržet naplněné zásobníky plynu. Na jeho dovozu musíme spolupracovat s našimi sousedy a vést s nimi jednání," odpověděl Pavel Fischer na otázku, odkud Česko má brát plyn na zimu.

17:31

S Karlem Divišem souhlasí i Tomáš Zima. Zdanil by více velké společnosti, naopak je proti zvyšování daně z přidané hodnoty. "Státní dluh nemá nikdo na nule," zdůraznil Zima s tím, že nemá cenu kvůli dluhu zvyšovat Čechům daně.

17:29

"Měli bychom více zdanit nadnárodní korporace a zavést například digitální daň," uvedl podnikatel Karel Diviš. Dodal, že by Česko mělo být méně servilní k Německu. Vymezil se proti politickému idealismu a socialistickým receptům, za který označil i evropský Green Deal. "Měli bychom být sebevědomí tahouni Evropské unie," zakončil Diviš.

17:26

"Největší problém, který nastal, je inflace a ceny energií, které způsobila tato vláda," řekl Jaroslav Bašta (SPD). Podle něj je vláda nečinná a zastropovala ceny energií u distributorů místo u výrobců, což by Bašta upřednostnil.

17:14

Na rozdělení debaty si stěžoval i Tomáš Zima. "Veřejnost by se nad tím měla zamyslet. Veřejnost by se měla rozhodovat srdcem a ne podle toho, jak to mediální domy připravily," uvedl Zima.

17:12

"Prezident musí umět hrát férovou hru a musí se umět postavit proti nepravostem. Demokratická debata je o rovných podmínkách, které tu nemáme," komentoval Marek Hilšer v debatě na Nově to, že se jí neúčastní tři hlavní favorité voleb, Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Ti mají svou vlastní debatu o několik hodin později. Následně z debaty odešel, aby s nerovnými podmínkami, které zmínil, bojoval. Popřál divákům "šťastnou ruku" při výběru prezidenta. "Nenechte si volby znechutit," zakončil Hilšer.

17:05

"Za krizové situace, ve které se Česko nachází, je odvolání vlády jediné možné řešení. Pokud bych vyhrál, měl bych k tomu mandát od voličů, což je dostatečný důvod pro to, abych to udělal," řekl Jaroslav Bašta (SPD) v debatě prezidentských kandidátů. Svévolné odvolání vlády ale Ústava prezidentovi neumožňuje. Podle Bašty o ústavnosti jeho kroku rozhodne Ústavní soud. Debaty na Nově se účastní také Karel Diviš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Tomáš Zima, kandidáti ze čtvrtého až osmého místa.

16:47 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Ve volbách se nakonec utká osm kandidátů. Odstoupil pouze odborář Josef Středula, oznámilo ministerstvo vnitra na Twitteru. Lhůta pro vzdání se kandidatury na prezidenta uplynula ve čtvrtek ve 14 hodin.

16:42

Zpracování výsledků hlasování při volbách prezidenta republiky se bude po několikaměsíčních přípravách a opakovaných zkouškách systému věnovat zhruba 2500 kmenových i externích pracovníků Českého statistického úřadu. Statistici budou přebírat a zpracovávat údaje od okrskových volebních komisí, které hlasy sčítají ručně. Data bude ČSÚ zároveň téměř okamžitě zveřejňovat na prezentačním webu www.volby.cz, který je ale zcela oddělen od zpracování hlasů, informoval mluvčí úřadu Jan Cieslar. První kolo začne v pátek ve 14 hodin, volební místnosti se uzavřou ve stejnou dobu o den později. Kompletní výsledky prvního kola voleb by měly být známy podle mluvčího v sobotu pozdě odpoledne nebo večer.

16:31

"Velká část obyvatel Česka si přeje změnu prezidentské instituce. Mnozí se domnívají, že se za Miloše Zemana změnila v mezinárodní ostudu," píše finský týdeník Suomen Kuvalehti. Médium, které patří k nejstarším v zemi, připomíná, že o post hlavy státu se utkají bývalý náčelník vojenského křídla NATO Petr Pavel, miliardář Andrej Babiš a ekonomka Danuše Nerudová. Týdeník sděluje i to, že se čeká těsný souboj. 

16:06

"Proč plánujete zavést euro?" I takové otázky padají na posledním předvolebním setkání prezidentské kandidátky Danuše Nerudové v Brandýse nad Labem. Na místě jsou i reportéři Aktuálně.cz.

15:51

Premiér Petr Fiala (ODS) obvinil opoziční ANO z šíření dezinformací. Důvodem byl dopis předsedy tohoto opozičního hnutí Andreje Babiše voličům, tvrzení, že vláda po prezidentských volbách chystá omezující opatření, nebo sdílení falešných oznámení na sociálních sítí, že má opoziční lídr ve volbách podporu představitelů vládních stran. Fiala obvinění řekl v reakci na vystoupení poslance Radka Vondráčka (ANO) při interpelacích ve čtvrtek. Odmítl jeho tvrzení, že kabinet chystá opatření omezující svobodu slova.

15:27

Petr Pavel zase v poslední den kampaně děkuje svým sousedům z vesnice Černouček.

15:11

Včera se Andrej Babiš pokusil své příznivce na sociálních sítích zaujmout falešnými citáty o "podpoře" vládních politiků. Dnes vsází na jinou kartu: na svůj Facebook průběžně umisťuje fotografie z rodinného alba.

15:00 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na průběh voleb v pátek a v sobotu budou dohlížet stovky policistů. Jejich působení je preventivní. "V tuto chvíli nemáme žádné informace týkající se případného narušení jejich průběhu," uvedla policie na Twitteru.

14:37 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Poslední volba prezidenta oběma komorami Parlamentu se konala ve Španělském sále Pražského hradu před 15 lety.

14:18

Karel Diviš sdílí na sítích video, jak se připravuje na poslední prezidentskou debatu. 

13:54

Středeční předvolební debatu prezidentských kandidátů na TV Prima a CNN Prima News sledovalo 993 tisíc diváků starších 15 let.

12:59

Prezident republiky Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou Zemanovou půjdou volit v pátek dne 13. ledna ve 14.30 hodin ve svém volebním okrsku v budově základní školy Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech.

12:38

Boxerskou terminologií vyjádřeno ve středeční předvolební debatě na TV Prima a CNN Prima News vyhrál generál Petr Pavel na body nad ekonomkou Danuší Nerudovou, uvedl ve čtvrtek politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. Podle mediálního experta Jana Potůčka byla debata vyrovnaná a až překvapivě klidná.

12:17

Největší favorité na vítěze prezidentských voleb podle kurzů sázkových kanceláří k 12. lednu 2023:

KandidátTipsport a ChanceFortunaSazkaBetBetano
Petr Pavel1,45:11,48:11,45:11,52:1
Andrej Babiš3,5:13,4:13,37:13,45:1
Danuše Nerudová13:113:114:110:1
Pavel Fischer750:1750:1700:1800:1
Jaroslav Bašta750:1765:1700:1800:1
Marek Hilšer1500:11550:11500:11600:1
Karel Diviš2300:12350:12300:12500:1
Tomáš Zima3000:13003:13000:14000:1

Zdroj: weby sázkových kanceláří

11:49

Jako v roce 2018 se i letos stali prezidentští kandidáti oběťmi dezinformátorů ruské páté kolony. První se stal terčem Petr Pavel, s narůstajícími preferencemi pak i ekonomka Danuše Nerudová. Jako ideální kandidát je vykreslován poslanec za SPD Jaroslav Bašta a expremiér Andrej Babiš. "Považují je za jedinou naději pro Česko, aby nespadlo do chřtánu západních mocností," říká politolog Gregor.

11:48

Prezidentské volby v Česku budou média sledovat po celém světě, o následujících volbách píšou jako o klíčovém konci prezidenta, který svým proruským postojem rozdělil národ. 

11:24

Generál Petr Pavel vyzval voliče, aby zítra a v sobotu dorazili k volebním urnám. "Před námi je dnes ještě klíčová debata a hlavní úkol - porazit Andreje Babiše, který posbíral zbytky odvahy a zúčastní se po měsících kampaně své první diskuze," řekl kandidát. 

11:20

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová ukončila na sociálních sítích svou kampaň. "Teď už je to na vás," vzkázala voličům. 

11:06

"Liberálně smýšlející příznivci se v Česku semknou proti kandidátovi, jehož působení ve funkci premiéra vyvolalo největší masové protesty v zemi od pádu komunismu v roce 1989," píše britský deník The Guardian o nadcházející prezidentské volbě.

10:47

Vývoj kurzů pravděpodobně ovlivní dnešní předvolební debata v TV Nova, na které přislíbil poprvé účast i Babiš. Předseda hnutí ANO se dosud diskusí neúčastnil s odůvodněním, že média podle něho chtějí dělat z prezidentské volby mediální show a lidé jeho názory znají.

10:46

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel je i den před začátkem volby prezidenta sázkovým favoritem. Po středeční debatě na TV Prima a CNN Prima News si pozici upevnil a jeho kurz je dnes na hodnotách 1,45:1 až 1,52:1.

Naopak si pohoršila ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která měla v pondělí kurz na výhru 5:1 a aktuálně stoupl na 10:1 až 14:1. Další z kandidátů na hlavu státu, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, zůstává podle bookmakerů druhým favoritem s kurzem okolo 3,4:1.

Foto: ČTK
10:26

Už víte, komu dáte v prezidentských volbách svůj hlas? S rozhodováním může pomoci kvíz Aktuálně.cz.

10:24

Do prvního kola prezidentských voleb zbývá den. Volební urny se otevřou v pátek 13. ledna ve 14 hodin, volit bude možné až do 22 hodin, následně také v sobotu 14. ledna od 8 do 14 hodin. 

09:26

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba ANO) veřejně prohlásili, že nebudou volit za prezidenta šéfa vlastního hnutí Andreje Babiše. "Je to jejich svaté právo. Nikdy by mě nenapadlo do toho někomu mluvit. Může mě to mrzet, protože jsem oba přivedl do hnutí, ale to je život," reagoval pro web iDnes.cz Babiš.

09:24

Andrej Babiš a jeho tým si vyhodnotili, že potřebuje navenek působit smířlivě, prezentovat se jako takový strejda v roláku a důchodce, který se ztotožní s lidmi na vesnicích, popisuje PR manažerka Alžběta Králová.

06:43

Do čtvrtečních 14:00 lze stáhnout nebo odvolat kandidaturu v prezidentských volbách. V pondělí tak učinil odborářský předák Josef Středula. Senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer podobné výzvy odmítli.

06:23

Vybírání budoucího českého prezidenta ve čtvrtek začne i v zahraničí. Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro nynější prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů. Při prvních přímých volbách hlavy státu jich bylo 7200, při druhých zhruba 9000. Počet voličů se ale zvýší ještě o ty, kteří přijdou hlasovat s voličským průkazem, o který bylo možné zažádat osobně nejpozději tuto středu.

22:10

Na transparentní účet odborového předáka Středuly, který se v neděli kandidatury vzdal, poslali dárci téměř 7,6 milionu korun. Aktuálně na účtu zbývá přibližně 3600 Kč. Středula dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že veškeré peníze použil na prezidentskou kampaň a do 90 dnů poskytne kontrolnímu úřadu všechny dokumenty, jak předepisuje zákon.

21:39

Petr Pavel v závěrečném komentáři debaty vyzdvihl svou praxi, zkušenosti ve vedoucích pozicích a také to, že má plán na řešení problémů Česka. Danuše Nerudová na konec zdůraznila, že nabízí nadějnou budoucnost, a proto by ji měli lidé volit.

21:29

Petr Pavel v úvodu debaty řekl, že ho mrzí vlna z posledních dnů ohledně dezinterpretace jeho výroku na adresu Danuše Nerudové jako expertky na účetnictví. Jako omluvu věnoval někdejší rektorce Mendelovy univerzity flanelovou košili. Nerudová reagovala, že flanel na sobě měla naposledy někdy v 80. letech minulého století a "kousal" ji. Neví, zda bude flanel rehabilitovat, uvedla.

Pavlovi věnovala Nerudová čokoládu, jak poznamenala, "na obalení nervů". "To jste se trefila," podotkl Pavel, jenž ale přinesl i dárek pro nepřítomného předsedu ANO a někdejšího premiéra Babiše. Šlo o červenou čepici s nápisem "generál".

21:27

"Mrzí mě, že jsme nedostatečně rychle komunikovali a vysvětlovali celou situaci kolem Mendelovy univerzity," označila za svou největší chybu Danuše Nerudová v debatě CNN Prima News.

21:27

"Reakce na některé otázky, které jsem považoval za mnohokrát vysvětlené, mě zpočátku nenechávaly v klidu. Neuvědomil jsem si, že se odpovědi nedostanou ke všem, proto jsem přijal s pokorou, že je budu opakovat," řekl Petr Pavel na otázku, co považuje za svou největší chybu během volební kampaně.

21:20

Danuše Nerudová naopak ohledně Maďarska navrhuje domluvu ve visegrádské čtyřce. Orbán podle ní ve své politice není úspěšný, proto navrhuje jednání s Budapeští.

21:20

Petr Pavel by byl obezřetný i k Maďarsku. Orbán má podle něj rozdílné názory od toho, "jak vidíme svět my". Podle něj visegrádská čtyřka potřebuje změnu, jelikož nepřináší to, co od ní Česko očekávalo.

21:14

"Čína je totalitní systém, který popírá lidská práva," uvedl Petr Pavel s tím, že ekonomické zájmy Česka nesmí převážit nad lidskými právy. Ve vztahu k Rusku by pak prosazoval konec jednání, pokud Moskva nebude chtít přistoupit na mírová vyjednávání na Ukrajině.

21:14

"Čína je obrovská bezpečnostní hrozba," tvrdí Danuše Nerudová. Proto by vztahy s Čínou stavěla na vynucování dodržování lidských práv, například prostřednictvím omezování dovozu zboží. Nerudová navrhuje spolupráci se Severoatlantickou aliancí a západními spojenci Česka na jednání s Ruskem.

21:09 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Mandatorní výdaj dvou procent státního rozpočtu na obranu, jak to navrhuje vláda Petra Fialy (ODS), podporuje Danuše Nerudová i Petr Pavel.

21:06

Podle Danuše Nerudové musí prezident upozorňovat na to, že vláda neřeší některé problémy s dostatečným předstihem. V pozici prezidentky by bojovala se strachem mezi lidmi, aby zabránila radikalizaci a populismu.

21:05

Petr Pavel by více komunikoval s vládou a chodil na její jednání, konzultoval by s ministry návrhy na řešení například energetické krize.

21:03

Petr Pavel i Danuše Nerudová by jmenovali Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí, pokud by jej navrhl premiér, uvedli v debatě na CNN Prima News.

20:59

Danuše Nerudová ke střetu zájmů kvůli svému manželovi, pokud by byla zvolena, uvedla, že by se svým manželem prezidentské pravomoci nesdílela, neměl by tedy vliv. Petr Pavel také odmítl svůj střet zájmů se zbrojařskými firmami prostřednictvím svého poradce Petra Koláře.

20:44

"Paní profesorka odmítala jakoukoliv zodpovědnost," reagoval Petr Pavel v debatě na CNN Prima News. Podle něj by kdokoliv v řídících funkcích měl cítit svůj podíl i na problémech instituce, kterou vede.

20:43

"Je nehorázná lež, že by na univerzitě docházelo k prodeji diplomů. Není v moci rektora dohlédnout na všechny studenty. Ale udělala jsem chybu, mohla jsem svolat radu pro řešení problému dříve," uvedla Danuše Nerudová ke kauze rychlotitulů na Mendelově univerzitě. Podle ní by to ale nic nezměnilo.

20:41

"Nastal čas, abychom 33 let po revoluci dali možnost mladé generaci vést stát," uvedla Danuše Nerudová s tím, že ona mladé zastupuje. Dodala, že mladí mají pocit, že politici neřeší jejich problémy.

20:40

"Vnímám svoji historii jako celek, ne jako pět, šest let před listopadem 1989 a po něm," řekl Petr Pavel na otázku ohledně svého členství v KSČ. 

20:34

"Stojím si za tím, co říkám. Ale zároveň říkám, že ji považuji za menší zlo než Andreje Babiše a pokud by se dostala do druhého kola proti Babišovi, tak ji samozřejmě podpořím," komentoval Petr Pavel svůj názor, že by Danuše Nerudová nebyla dobrou prezidentkou. Vadí mu některá její "zbrklá" prohlášení a to, že nemá politické zkušenosti. Debaty tří kandidátů, kterým průzkumy přisuzují nejvíce hlasů, se zúčastnil pouze Pavel a Nerudová, Babiš pozvání odmítnul.

20:25

"Josef Středula podpořil kandidáta s důrazem na sociální program a já věřím, že jeho voliči budou následovat doporučení," řekla Danuše Nerudová v debatě na CNN Prima News na otázku, zda očekává, jestli voliči Středuly podpoří spíše ji, nebo Andreje Babiše. Středula v neděli odstoupil z kandidatury a podpořil právě Nerudovou, ale podle politologů se část jeho voličů kloní spíše k Babišovi.

18:44

Vicepremiéři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Ivan Bartoš (Piráti) spojují vyvolání hlasování o nedůvěře vládě, které avizovalo hnutí ANO, se snahou vytvořit prostor bývalému premiérovi a kandidátovi na prezidenta Andreji Babišovi (ANO) před druhým kolem volby hlavy státu. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu nebude úspěšný.

18:14

"Nikdo z těch, kdo to myslí s touto republikou dobře, by neměl volit Andreje Babiše," říkal Bašta voličům.

16:07

Zástupci tuzemské kultury a osobnosti z dalších oborů vyzývají občany, aby využili svého práva volit prezidenta. Možnost přímo volit hlavu státu je podle nich zodpovědnost i příležitost, která patří mezi základní atributy demokracie. K volbám Čechy vyzval zpěvák a skladatel David Koller, ředitelka a zakladatelka festivalu Tanec Praha Yvona Kreuzmannová nebo klavírní virtuos Ivo Kahánek.

16:05

Andrej Babiš sdílel zfalšované koláže, v nichž mu vyjadřuje podporu premiér Petr Fiala či předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

15:53

Pro 2700 Čechů s pozitivním testem na covid zřídil stát volební místa, kde mohou hlasovat z auta. Na odvolení pro lidi s pozitivním testem na covid-19 zbývá poslední hodina, volit lze jen do středečních 17 hodin.

15:30

Kandidátní listiny pro volbu prezidenta lze podávat na vnitro až po vyhlášení voleb, uvedl Ústavní soud. Rohanová se na ministerstvo obrátila dříve.

15:28

Ústavní soud odmítl stížnost Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud vyřadil z voleb prezidenta. S konečnou platností se tak voleb nezúčastní.

13:55

Prezidentský kandidát a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na svůj Facebook umístil falešný citát premiéra Petra Fialy (ODS) s prohlášením, že jej předseda vlády plánuje volit. Příspěvek má na síti tisíce reakcí. Jeho mluvčí Václav Smolka již potvrdil, že jde o lež. 

"Zatímco premiér Petr Fiala úspěšně řídil půl roku Evropskou unii, pan předseda Babiš vytváří koláže na sociálních sítích. Nijak nás to nepřekvapuje, jestli je to vhodné a vtipné, ať posoudí voliči," napsal Aktuálně.cz.

13:35

Povinnost zveřejnit své dárce zcela splnili jen čtyři kandidáti na prezidenta, dva nezveřejnili potřebné údaje vůbec, uvedl Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dárce podle něj nezveřejnili Tomáš Zima a Josef Středula, který z volby v neděli odstoupil, ale povinnost se na něj vztahuje. Další uvedli neúplné údaje. Ve správním řízení jim hrozí pokuta od 20 tisíc do 300 tisíc korun.

Plně povinnost splnili Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Danuše Nerudová. Petru Pavlovi a Karlu Divišovi úřad vyčítá, že u některých dárců chybí datum narození a trvalý pobyt. U Jaroslava Bašty úřad uvedl, že pod odkazem na bezúplatná plnění zveřejnil přehled dárců peněžních darů. V současné době již má Bašta na webu i fungující odkaz na bezúplatná plnění.

13:02

Až čtvrtina lidí stále neví, komu dá ve volbách svůj hlas. Polovina z nerozhodnutých se rozmýšlí mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. "Opravdu se hraje o hodně, až o 12 procent, která se mohou přelít na poslední chvíli," odhaduje sociolog výzkumné společnosti Behavio Vojtěch Prokeš. Podle něj přitom nemají racionální argumenty při výběru kandidátů téměř žádný význam. Klíčové je podvědomí.

11:54

Úterní návštěva bývalého českého premiéra a současného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona přišla pro Babiše ve "velmi výhodnou chvíli", pouhé tři dny před prvním kolem prezidentských voleb v Česku, píše francouzský deník Le Monde. O Babišovi mluví jako o "populistickém kandidátovi" a připomíná předběžné vyšetřování jeho možných daňových úniků ve Francii.

Babiš a Macron se v úterý setkali na zhruba 40 minut v Elysejském paláci. Francouzská strana sice uvedla, že schůzka není vyjádřením podpory Babišovy kandidatury, ale šéf hnutí ANO promptně zveřejnil na twitteru fotografii s Macronem a hovořil o něm jako o příteli, píše Le Monde.

10:15 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Jeden člověk přijel půl hodiny po otevření také na volební stanoviště na parkovišti za pardubickou hokejovou arénou. Vedle volby prezidenta se mohou občané Opatovic nad Labem na stanovišti vyjádřit v místním referendu, kde se rozhoduje o chystané stavbě průmyslové haly v katastru obce.

Krátce po 8:30 první a zatím jediné auto přijelo na drive-in volební stanoviště na pražské Letné, kde je přítomna tříčlenná volební komise. Volič nesmí vystupovat z auta a musí mít roušku či respirátor při stažení okýnka. Přítomný mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že vzhledem k nynějším covidovým statistikám se neočekává velký zájem.

10:14

Volit mohou ti, kteří mají od lékaře nebo hygieniků potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Prokázat se mohou i věrohodným potvrzením o pozitivním testu na covid, případně vyplní před hlasovací komisí čestné prohlášení o izolaci.

10:13

V první hodině nikdo nevolil z auta v Hradci Králové, Jičíně, Liberci, Ústí nad Labem, Sokolově nebo Karlových Varech. Stejná situace byla také v Jihlavě. V první hodině tam nikdo nevyužil možnost hlasovat na drive-in stanovišti, řekla mluvčí kraje Jitka Svatošová. Lepší to nebylo ani v Olomouci, kde bylo volební místo zřízeno v areálu správy silnic v okrajové části města. Za prvních 40 minut od otevření tam nedorazil žádný volič. Také volební komise na sedmi jihočeských a šesti moravskoslezských stanovištích, kde mohou volit lidí s covidem-19, většinou čekají na první voliče.

09:37

Po otevření volebních drive-in stanovišť byl zájem ze strany voličů o hlasování minimální. Na mnohých z nich během hodiny neodvolil žádný zájemce, ve Zlíně hlasovali dva lidé. Podle údajů ministerstva zdravotnictví mělo v posledním týdnu pozitivní test na koronavirus na 2700 lidí včetně dětí.

06:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Budoucího prezidenta republiky už dnes mohou volit lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Budou moci hlasovat z auta mezi 08:00 a 17:00 na volebních stanovištích, která jsou na pěti místech v Praze a po jednom v každém z okresů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví mělo pozitivní test na koronavirus v posledních sedmi dnech 2687 lidí včetně dětí.

Hlasovat z auta budou moci na určených místech voliči, kteří mají od lékaře nebo krajské hygienické stanice potvrzení, že jsou v izolaci kvůli koronaviru. Volit budou moci i ti, kteří se prokážou věrohodným listinným nebo elektronickým potvrzením o pozitivním výsledku testu na přítomnost koronaviru, popřípadě vyplní a vlastnoručně podepíšou před hlasovací komisí čestné prohlášení, že jsou v izolaci.

17:59

Kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi na sociálních sítích vyjadřují podporu i lidé, kteří ho ale volit nehodlají. Nechtějí, aby byl prezident. Doufají však, že jejich příspěvky se dostanou k váhajícím voličům, kteří nakonec upřednostní Baštu před Andrejem Babišem (ANO).

17:15

Ústavní soud podle webu iRozhlas.cz nevyhověl stížnosti Denisy Rohanové, prezidentské volby se tak s konečnou platností účastnit nebude. Web informaci zveřejnil s odkazem na vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského. Oficiálně soud zatím výsledek nevyhlásil ani neoznámil.

17:14

Ústavní soud dnes na neveřejném zasedání pléna rozhodl o stížnosti Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud vyřadil z volby prezidenta. Bez podrobností to České televizi potvrdil jeden z ústavních soudců. Oficiálně soud výsledek oznámí pravděpodobně ve středu, řekl vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu Pavel Dvořák.

17:13

Lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19, mohou hlasovat dva dny před začátkem prvního kola prezidentských voleb. Ve středu mohou volit na stanovištích z auta. V Praze budou zřízena speciální volební místa ve zbrojnicích dobrovolných hasičů v Písnici, Stodůlkách, Satalicích, Dubči a na parkovišti na Letné.

Hasiči v Praze připravili ve zbrojnicích speciální volební místa pro lidi s covidem.
Hasiči v Praze připravili ve zbrojnicích speciální volební místa pro lidi s covidem. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky.
17:11

Hasiči v Praze postavili speciální volební místa pro lidi nakažené covidem, jsou ve zbrojnicích dobrovolných hasičů

Hasiči v Praze připravili ve zbrojnicích speciální volební místa pro lidi s covidem.
Hasiči v Praze připravili ve zbrojnicích speciální volební místa pro lidi s covidem. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky.
16:21

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí zahájí řízení o přestupku kvůli příspěvku "Vogue volí Danuši Nerudovou", který módní časopis zveřejnil v prosinci na Instagramu. Řízení proběhne s vydavatelem časopisu, společností V24 Media. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

"Příspěvky nepředstavují neutrální propagaci časopisu a jeho obsahu, ale naplňují znaky volební kampaně podle zákona o volbě prezidenta," uvedl v odůvodnění vedoucí oddělení kontroly a správního řízení Ivo Kousal.

Dodává, že vydavatel nepropaguje obsah svého časopisu za účelem zvýšení jeho prodeje, ale otevřeně propaguje konkrétní kandidátku na hlavu státu.

13:25

Josef Středula si podle politologa Karla Komínka svým odstoupením a podporou Nerudové zabezpečil potenciální politickou budoucnost a odvrátil nelichotivý výsledek. "Danuši Nerudové ovšem příliš voličů nepřivede," míní Komínek.

13:23

Expert na komunikaci ze společnosti Monitora Media Marek Steiger v dnešní tiskové zprávě uvedl, že kandidáti posbírali v posledních dvou týdnech téměř 20 tisíc zmínek v médiích, což je víc než dvojnásobek oproti předchozímu období.

Nejvýraznější, co se týče mediálních zmínek prezidentských kandidátů, bylo toto pondělí, a to kvůli rozsudku v kauze Čapí hnízdo bývalého premiéra Babiše a odstoupení Středuly. "Středula se díky tomu v procentuálním počtu výstupů vyšvihl na čtvrtou pozici (9,2 procenta), na páté pak dotahuje z hlediska počtu výstupů dosavadní outsider Jaroslav Bašta (8,2 procenta)," uvedl dnes Steiger. Nejčastěji zmiňovaní byli Babiš (27,8 procenta), Nerudová (15,7 procenta) a Pavel (13,6 procenta).

13:22

Nečekaně si podle politologa Karla Komínka může z debat odnést pozitivní výsledek kandidát SPD a poslanec Jaroslav Bašta. "Nepatří mezi zdatné rétory, ale dokáže komunikovat jasné a tvrdé postoje, které jeho cílová skupina ocení. Z toho mohou být nervózní v týmu Andreje Babiše, protože se z velké části utkají o stejného voliče," míní Komínek.

13:15

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu nijak neuškodilo, že nedorazil do nedělní předvolební debaty v České televizi. Někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel byl nevýrazný, ale klidný, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se pak snažila se smíšeným výsledkem odrážet nepříjemné otázky, řekl dnes Komínek.

11:12

Mezi uchazeči o hlavu státu jsou zkušení političtí matadoři, jiní jsou v politice nováčky. Víte, kteří z nich přiznali, že řídili pod vlivem alkoholu, nebo kolik let je nejstaršímu prezidentskému kandidátovi? Ověřte si své znalosti v kvízu Aktuálně.cz.

11:05

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podle konzultanta Karla Komínka z Institutu politického marketingu nijak neuškodilo, že nedorazil do nedělní předvolební debaty v České televizi. Někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel byl nevýrazný, ale klidný, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová se pak snažila se smíšeným výsledkem odrážet nepříjemné otázky, řekl dnes Komínek. Všichni kandidáti podle něj po nedělní debatě zůstali takzvaně na svém.

10:24

"Nikdo z uchazečů mě nepřekvapuje, kampaň je nudná," říká Karel Schwarzenberg. Jiří Dienstbier zase u kandidátů postrádá politickou zkušenost a schopnost jasně popsat své hodnoty. Redakce Aktuálně.cz oslovila neúspěšné kandidáty z let 2013 a 2018, jak vidí letošní volby.

09:59

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) Hospodářským novinám přiznal, že v prezidentské volbě nedá hlas šéfovi svého hnutí Andreji Babišovi.

"Pana Andreje Babiše volit nebudu. K osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo mu gratuluji, nic to ale nemění na mém postoji, že jako osoba nenaplňuje mé představy a ideály, které si spojuji s funkcí prezidenta republiky. Považuji přitom prezidentskou volbu za ryze osobní záležitost, na kterou se nevztahuje žádná 'stranická disciplína'," řekl Hospodářským novinám Macura. Prozradil, že pravděpodobně bude volit Petra Pavla.

To samé potvrdil v rozhovoru pro Seznam Zprávy i moravskoslezský hejtman a místopředseda ANO Ivo Vondrák. 

Primátor Ostravy Tomáš Macura před radnicí krátce před komunálními volbami v roce 2022.
Primátor Ostravy Tomáš Macura před radnicí krátce před komunálními volbami v roce 2022. | Foto: Radek Bartoníček
09:57

O volby v Pardubickém kraji se bude v starat více než stovka pověřených pracovníků, uvedla ředitelka krajské správy Českého statistického úřadu Veronika Tichá. Před zahájením voleb se konají zkoušky, dnes byla poslední. "Zkoušíme si celou technologii zpracování, připojení, odeslání dat, přebírání dat, zároveň školíme naše kolegy, kteří nám budou pomáhat při zpracování ostrých voleb v sobotu odpoledne," řekla Tichá.

17:47

Zájem o sázky na prezidenta je letos výrazně vyšší než před pěti lety. Tipsport dosud vybral přes 54 milionů korun a odhaduje celkem za obě kola čtvrt miliardy korun, před pěti lety to bylo 130 milionů korun. "To už je obrovská částka, dá se porovnat s tenisovým Australian Open," řekl Pavol Boško, specialista na politické sázky Tipsportu. U Fortuny je zatím vsazeno asi 55 milionů korun a v Chanci 6,8 milionu korun. Největší sázky se očekávají před druhým kolem, kdy se očekává duel dvou kandidátů. V roce 2018 objem sázek na prezidentské volby u sázkových kanceláří v ČR dosáhl asi 285 milionů korun.

17:10

Místopředseda ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák nebude v prezidentských volbách volit předsedu hnutí a bývalého premiéra Andreje Babiše. Míní, že to není funkce pro něj. Hlas dá generálovi Petru Pavlovi. Vondrák to řekl v podcastu serveru Seznam Zprávy Ptám se já.

"Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše," uvedl Vondrák.

Lídr vítězného hnutí ANO v Moravskoslezském kraji Ivo Vondrák, rektor Technické univerzity Ostrava
Lídr vítězného hnutí ANO v Moravskoslezském kraji Ivo Vondrák, rektor Technické univerzity Ostrava | Foto: ČTK
15:29

Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně drobné farmáře, v prezidentské volbě podporuje Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera. Řekl to předseda asociace Jaroslav Šebek. Trojici kandidátů už dříve vyjádřila podporu vládní koalice Spolu. Agrární komora ČR zůstává v prezidentské volbě apolitická.

15:15

První kolo prezidentských voleb by počátkem ledna podle Medianu vyhrál Pavel (29,5 procenta) před Babišem (26,5 procenta) a Nerudovou (21 procent).

13:27

Zájem o voličské průkazy pro prezidentské volby je zatím značný, na některých obecních úřadech už nyní větší než před pěti lety, kdy lidé hlavu státu vybírali naposledy. Většina zájemců si požádala o průkaz, který umožňuje hlasovat mimo domovskou obec, rovnou i pro případné druhé kolo prezidentských voleb. O průkazy pro výběr prezidenta je zájem z jednotlivých typů voleb tradičně nejvyšší. Řekli to mluvčí a další zástupci radnic.

13:15

Expremiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) v úterý, tři dny před prvním kolem prezidentské volby, poletí do Paříže. Přijme ho francouzský prezident Emmanuel Macron v Elysejském paláci, řekl dnes Babiš na briefingu v Průhonicích. Mluvit s ním chce o Evropě či válce na Ukrajině.

13:08

Pro bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) aktuálně kauza Čapí hnízdo končí. Řekl to dnes na briefingu v Průhonicích u Prahy poté, co soud jeho a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou nepravomocně osvobodil. Babiš nepřemýšlel o žádání nějaké satisfakce, uvedl.

12:46

Josef Středula podle Babiše šokoval rozhodnutím odstoupit z volby prezidenta a podporou pravicové Danuše Nerudové zklamal levicové voliče. Zda mu tak pomohl, neví.

12:40

Prezident Zeman po vyhlášení rozsudku v kauze Čapí hnízdo telefonoval Babišovi, poblahopřál mu ke zproštění obžaloby. Bylo to povzbuzení, řekl Babiš.

12:32

"Nebudu se verdikt snažit využít v kampani do prezidentských voleb. V debatě České televize jsem byl jinými kandidáty vyzván, abych nekandidoval. Teď doufám, že se další kandidáti už tak nebudou vyjadřovat," řekl Babiš. Mělo by se podle něj ctít rozhodnutí soudu.

12:29

Babiš zopakoval, že podle něj šlo o politické trestní stíhání. "Politický proces to ale nebyl, věřil jsem v nezávislý soud a justici. Je fakt, že jsem to jednou jako proces nazval, za to se omlouvám," řekl Babiš.

12:28

Pokud by Tomáš Zima nekandidoval na hlavu státu, volil by Marka Hilšera jako v předchozí volbě. 

12:26

"Jsem rád, že soud uznal argumenty mojí obhajoby. Opakovaně tvrdím, že jsem neporušil zákon," pokračoval Babiš.

12:25

"Mám radost kvůli mé rodině, spolupracovníkům i lidem, kteří mi fandili. Je to dobrá zpráva pro občany Česka o tom, že žijeme v právním státě, máme nezávislou justici a soud, který nezávisle rozhodl o našem zproštění viny," reagoval Andrej Babiš (ANO) na verdikt soudu.

12:25

"Favorité voleb mě zatím nepřesvědčili o svých kvalitách, všichni z nich mají stále co vysvětlovat," odpověděl Fischer na otázku, koho by si vybral jako hlavu státu, kdyby sám nekandidoval. 

12:22

"Rozhodnutí soudu by nemělo narušit důvěru občanů v jeho nezávislost, jakkoli se nám to může zdát nespravedlivé," napsala šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) k Babišově kauze.

12:18

Útok na Ukrajinu byl nesmysl, Bašta by to řekl ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, pokud by se s ním jako hlava státu setkal. 

12:19

"Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat. Na mnoho let probíhající případ, který veřejnost sledovala, si každý vytvořil nějaký názor. Opravdové politické zápasy se v demokracii odehrávají ve volbách, nikoliv v soudních síních," napsal premiér Petr Fiala (ODS) na Twitter ke kauze Andreje Babiše (ANO). Vyzval pak voliče, aby přišli k prezidentským volbám.

12:14

DPH na potraviny by mělo být zrušeno, či pozastaveno, řekl Zima k tomu, že jsou potraviny drahé. Jako příklad uvedl Polsko, kde je DPH na základní potraviny pozastaveno do konce června.

12:06

Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš by nyní v prvním kole prezidentské volby dostal podle volebního modelu agentury Ipsos 28,6 procenta hlasů. V těsném závěsu za ním by byl někdejší vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel s 27,8 procenta, následovala by bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová 24,6 procenta. Z výsledků průzkumu, který agentura provedla 5. až 8. ledna, ale plyne, že zhruba třetina voličů stále není o své volbě rozhodnuta.

12:00

Bašta považuje Green Deal za zelené šílenství, uvedl to v prezidentské debatě. Green Deal podle něj zničí evropský průmysl a evropskou společnost, která se jím stane zaostalou. 

11:58

Pavel Fischer mi vyšel ve volební kalkulačce jako druhý kandidát, hned za mnou, uvedl v debatě webu iDnes.cz Karel Diviš.

11:54

Po zproštění obžaloby v kauze Čapí hnízdo stoupají podle sázkařů šance Andreje Babiše v prezidentských volbách. Během pár hodin po rozsudku kurz na vítězství předsedy hnutí ANO klesl ze 4,4:1 na 3,65:1. Necelý týden před volbami je sázkovým favoritem bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel s kurzem okolo 1,6:1. Vyplývá to z informací sázkových kanceláří zveřejněných na jejich internetových stránkách.

11:46

Podle Danuše Nerudové by ji chtěl Petr Pavel na Hrad jako účetní. Na Twitteru to označila za ponížení. Pavel v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by v případě své výhry na Hrad rád využil expertizy Nerudové, kterou vnímá jako expertku na účetnictví. 

11:36

Zima, Hilšer, Fischer, Diviš i Bašta se shodli, že by v roli prezidenta podporovali charitativní činnost. Zima uvedl, že by na charitu věnoval čtvrtinu prezidentského platu, Fischer zmínil, že by šlo o podobnou částku, Diviš by věnoval měsíčně 50 tisíc. Hilšer a Bašta konkrétní částku neuvedli. 

11:34

Jsme v době, kdy se lidé straší extrémy, ať už to bylo za covidu, nebo jak před chvílí zaznělo, že Česko směřuje k zadlužení. Bylo schváleno, že v roce 2035 nebudou spalovací motory, ale podle mnoha zemí je to nerealizovatelné, řekl Tomáš Zima, proč v kampani používá heslo Země bez extrémů. Extrémní názory mohou podle Zimy zaznít, ale neměly by se realizovat.

11:24

Pavel Fischer odmítl dělení prezidentských kandidátů na první a druhou kategorii. Nelze tak podle něj ani dělit občany. 

11:22

Potřebujeme nastartovat ekonomický růst, posílit obranyschopnost země a nastartovat optimismus, vysvětlil Diviš, proč na svých billboardech uvádí, že je čas na změnu. Nechce vystupovat z Evropské unie nebo NATO.

11:18

Vláda dovedla 60 procent občanů k bídě a hrozí státní bankrot. Je povinností prezidenta odvolat předsedu takové vlády, řekl Bašta ke svému dřívějšímu výroku, proč chce odvolat vládu. 

11:15

Josef Středula dnes na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury. Ve volebních místnostech informaci o jeho odstoupení zveřejní.

11:11

Petra Hladíka (KDU-ČSL) by Marek Hilšer ministrem životního prostředí nejmenoval. Prezident má ctít morální principy a či je navrhovaný ministr ve střetu zájmů, řekl. U Hladíka podle Hilšera existují pochybnosti.

11:04

Rozhodnutí soudu v kauze Čapí hnízdo se dalo očekávat. Bylo ale špatně načasované a ubližovalo Andreji Babišovi (ANO) v prezidentské volbě, teď mu ale pomůže, řekl Jaroslav Bašta (SPD) k Babišově kauze. 

11:00

Začala prezidentská debata webu iDnes.cz, které se účastní Marek Hilšer, Pavel Fischer, Tomáš Zima, Jaroslav Bašta a Karel Diviš. Pozvání obdrželi i Andrej Babiš a Petr Pavel, kteří předem avizovali, že se debaty nezúčastní. Na základě toho se ke stejnému kroku rozhodla i Danuše Nerudová.

10:52

Podle Danuše Nerudové je potřeba rozhodnutí soudu ohledně kauzy Andrej Babiše respektovat. "Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil. Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie," sdělila prostřednictvím svého mluvčího. Dodala, že v druhém kole Babiše porazí.

10:41

Zproštění obžaloby v kauze Čapí hnízdo může podle politologů pomoci bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) zejména v druhém kole prezidentské volby.

10:31

Prezidentská volba kvůli odstoupení odborového předáka Josefa Středuly končí pro levici neúspěchem, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda ČSSD Michal Šmarda. Středula se vzdal kandidatury v nedělní diskusi České televize a podpořil kandidaturu bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. ČSSD na Twitteru uvedla, že nyní nemá ideálního kandidáta.

10:08

Petr Pavel po rozhodnutí soudu o Babišovi vyzval voliče, aby expremiérovi vystavili vysvědčení ve volbách.

09:46

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) po rozhodnutí soudu uvedl, že je rád, že justice je nezávislá. Soud podle něj potvrdil, co od začátku tvrdil, tedy že je nevinný, sdělil na Twitteru.

09:33

Šéf hnutí ANO a prezidentský kandidát Andrej Babiš nepůjde do souboje o Pražský hrad s cejchem nepravomocně odsouzeného. Senát Městského soudu v Praze pod vedením soudce Jana Šotta rozhodl, že při budování kongresového centra Farma Čapí hnízdo nedošlo k dotačnímu podvodu. 

06:15

Osm osobností, které se ucházejí o Hrad, dostalo v televizi dvě hodiny na to, získat na svou stranu nerozhodnuté voliče a neztratit své příznivce.

06:00

Vůbec poprvé se z přímé volby českého prezidenta rozhodl jeden z uchazečů odstoupit.

00:15

Podpora Josefa Středuly se podle průzkumů dlouhodobě pohybovala kolem tří procent. Pokud by se ale jeho sympatizanti nyní skutečně přesunuli k Nerudové, může pro ni jít o vítanou pomoc. V posledních průzkumech totiž bývalá rektorka Mendelovy univerzity začala ztrácet. 

Například v průzkumu agentury Kantar, jehož výsledky zveřejnila Česká televize v neděli večer těsně před debatou, ztratila oproti prosincovému šetření pět procentních bodů. Mírný propad naznačují i další průzkumy nebo odhady sázkových kanceláří.

23:19

Nerudová poděkovala Středulovi za podporu na Twitteru. "Beru to jako velký závazek a udělám maximum pro to, aby u mě i vaši voliči našli při volbě prezidenta zastoupení," napsala.

22:00

Svůj čas dostal na závěr debaty i Andrej Babiš. Protože ale nepřišel, televize na několik sekund zabírala jen pro něj vyhrazený prázdný stolek. Kandidáti neúčast Babiše v průběhu celé debaty opakovaně kritizovali.

21:59

"My Češi máme často zvyk stěžovat si a nadávat na bídu našich životů. Teď jsme v období, které je těžké pro mnoho lidí. Ale zároveň máme šanci a možnost věci měnit. Využijte této možnosti. Přijďte k volbám, vyberte kandidáta, který nejlépe oslovuje vaše potřeby a přání. A hlavně řádně a v klidu. Zvládneme to," zakončil Pavel.

21:59

"Třicet let pracuji pro stát, nejsem závislý na nějakém byznyse nebo politické straně. Nabízím svoje zkušenosti, abych se od první minuty na Hradě nemusel rozkoukávat a mohl okamžitě pracovat. Budu pracovat pro vaši bezpečnost a budoucnost. Nebojte se hlasovat podle svého svědomí," požádal voliče Fischer.

21:59

"Přijďte všichni k volbám a změňte je v hlasování o lepší budoucnosti ČR. Budoucnosti bez cenzury, bídy a války," uvedl Bašta.

21:59

"Chci vás požádat, abyste přišli k volbám. Je to svátek demokracie. Bude mi ctí, pokud vás budu moct čestně reprezentovat," vzkázal voličům Hilšer.

21:59

"Zasadím se o to, abychom byli zemí, kde má každý šanci na úspěch bez rozdílu toho, kde žije, kým je nebo koho miluje," sdělila Nerudová.

21:58

Středula svůj krok zdůvodnil i tím, že nechce v čele státu "komunistického udavače stojícího nyní před soudem" ani "vojenského komunistického rozvědčíka". 

21:58

"Rozhodl jsem se odstoupit a podpořit jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice, a to profesorku Danuši Nerudovou. Jsem přesvědčen, že je to žena, která potvrdí své sociální cítění a zasadí se o důstojný život občanů," řekl Středula.

21:58

Odborový předák Josef Středula oznámil, že se vzdává kandidatury na prezidenta. Podpořil Danuši Nerudovou.

21:58

"Volte především svým srdcem a na základě své intuice. … Pokud budete vážit mezi dvěma zly, budete stále volit jen zlo," vyzval Diviš.

21:58

"Udělejme maximum, aby se v naší zemi žilo dobře, aby země byla bezpečná, respektovaná, díky lidem, kteří v ní žijí," vzkázal Zima.

21:05

Kandidáti dostali společnou otázku, koho volili v posledních sněmovních volbách. Nerudová a Pavel volili koalici Spolu, Fischer "jednu ze stran vládní koalice" (neupřesnil, zda Spolu, nebo Piráty a Starosty), Středula hlasoval pro ČSSD, která se do sněmovny nedostala.

Hilšer, Diviš a Zima odmítli říct, koho volili. Bašta neodpověděl na opakovanou otázku, zda volil SPD, za kterou se stal poslancem a nyní za ni kandiduje na Hrad.

21:00

Hilšer se vyslovil pro jednodušší odvolávání prezidenta, když se podle jeho slov "utrhne ze řetězu". "Prezident by se neměl stávat mocenským centrem. Přímá volba dala prezidentovi větší legitimitu a sílu, ale nejsme v prezidentském systému."

20:55

"Pokud bych byl prezidentem, tak bych s premiérem Fialou hovořil o tom, jestli kroky, které vláda přijímá, například na pomoc postiženým krizí, přijímá včas a jestli jsou dostatečně účinné. A tlačil bych na vládu, aby požadavky naplnila. To je cesta, ne silná mediální prohlášení," řekl Pavel.

20:51

"Lidi trápí bída, která nastupuje. Tato vláda jim říká, že si mají jít pro sociální dávky. Když si pro ně jdou, tak je nedostanou," dodal Bašta, aniž by odpověděl na položenou otázku.

20:50

"Výrazným a aktivistickým," odpověděl Bašta na dotaz, jakým by byl prezidentem.

20:50

Zima by se v případě zvolení prezidentem nejprve setkal s premiérem. "Řekl bych mu, že pro občany dělá málo a že bych chtěl vědět konkrétní úkoly, které dělá."

20:47

"Nemáme léky, protože se vyrábí v Číně nebo Indii. Čína skupuje po světě i v Evropě přístavy, chystá se na to, že posílí svoji moc. Budeme mít do budoucna opravdu velký problém," varoval Hilšer.

20:45

"Nemyslím si, že máme bez omezení obchodovat se zeměmi, které porušují lidská práva. Je potřeba otevřít téma Číny, protože je jednou z největších bezpečnostních hrozeb nejen pro ČR, EU, ale celý svět. Musíme omezovat export některých technologií do Číny, jak to dělá Německo nebo USA," uvedla Nerudová.

20:40

Podle Fischera by měl být Zeman stíhán za svou roli při kauze výbuchu ve Vrběticích, za kterým stáli ruští agenti. "Byl to zločin. Byl to projev prezidenta, který pracoval pro cizí mocnost a nehájil zájmy ČR. Dopustil se například vyzrazení utajovaných skutečností, spisů."

20:35

Diviš řekl, že by Česko mělo rozvíjet vztahy a obchodovat i se zeměmi, které porušují lidská práva. "Snažil bych se na státních návštěvách i tato nepříjemná témata otevírat."

20:32

Nerudová zmínila, že by Zemanovi neudělila státní vyznamenání, které dostali jeho předchůdci Klaus a Havel. "Roky bagatelizoval ruskou hrozbu, roky bagatelizoval práci tajných služeb, roky odmítá povýšit do funkce generála pana Koudelku," vyjmenovala některé důvody.

20:30

Pavel na dotaz, v čem by navázal na činnost Miloše Zemana, zmínil vztah k armádě. "Neříkám k obraně, protože naopak svým vztahem k Číně a Rusku naši obranyschopnost zase narušoval," podotkl. Ocenil ale Zemanovu snahu, aby rozpočet na obranu neklesl pod dvě procenta HDP, aby se plnily závazky v NATO, nebo jeho vztah k Izraeli.

20:24

V hlasování o nejlepšího prezidenta se všichni kromě Bašty vyjádřili pro Václava Havla. Bašta volil Zemana.

20:20

Na Baštova slova o odvolání vlády reagoval i Fischer. "Nechci mu kazit radost nebo házet hračky do kanálu, ale kdyby to skutečně prezident udělal, tak druhý den o tom jednáme v Senátu s ústavní žalobou, protože by se prezident dopustil hrubého porušení ústavy," řekl.

20:18

"Kdo z nás a proč by se měl stát prezidentem? Má to být pán, který tady měl být a nepřišel? To je skutečně takový srab, že se bojí přijít do celostátní televize země, které má jednou vládnout?" pustil se do Babiše Karel Diviš a následně i do Petra Pavla a Danuše Nerudové. Protikandidáti odmítli na výpady reagovat a vyzvali ke slušné debatě.

20:17

"Lhát se nemá, prezident nemůže odvolat vládu. S vládou nemusí souhlasit, může na ni tlačit, může vyvíjet tlak přes politické strany, ale nemůže ji odvolat," upozornil Baštu Tomáš Zima.

20:16

"Prezident musí také působit jako poslední pojistka," odvětil Bašta na upozornění moderátora, že ústava přesně vymezuje, kdy prezident může jmenovat a odvolat vládu.

20:15

Jaroslav Bašta zopakoval, že by odvolal vládu Petra Fialy. Přesto, že podle ústavy k tomu přitom prezident nemá pravomoc kromě stanovených případů. "Hájím zájmy dvou třetin našich občanů, kteří si myslí, že tato vláda je asociální a působí proti nim. Proto říkám, že budu-li zvolen, tuto vládu odvolám. Nesmysl to není."

20:13

"Prezident je tady pro všechny. Tedy i pro ty, kteří s ním nesouhlasí. V zásadních otázkách národní suverenity nebo bezpečnosti naším garantem bezpečnosti ale není Vladimir Putin. To bychom se se zlou potázali. Je to NATO a EU, jsme členským státem, tato společenství jsou naší kotvou, zdrojem naší prosperity," uvádí Fischer.

20:11

"Sloužil jsem v zahraničí, takže kromě toho, jak se žije občanům u nás, jsem měl možnost vidět, jak se žije občanům v jiných zemích. A taky v těch, které jsou postižené válkou. Takže si dovedu představit, které problémy občany pálí," říká Pavel.

20:10

"Jsem zástupcem generace, která se hlásí o slovo a nechce sedět v koutě. Chce se aktivně zasadit o to, aby naše země byla lepší. Jako ženě a mámě mi jde o to, aby v této zemi chtěly žít moje děti," reaguje Nerudová.

20:09

V prvním kole prezidentských voleb by podle volebního modelu společností Data Collect a Kantar CZ nyní získal Petr Pavel 27,5 procenta hlasů, Andrej Babiš 26,5 procenta a Danuše Nerudová 22 procent. Výsledky zveřejnila Česká televize.

Oproti poslednímu průzkumu z poloviny prosince si Pavel o procentní bod polepšil, Babišovi zůstala stejná podpora a Nerudová si o pět procentních bodů pohoršila.

20:05

"(Babiš) zvolil strategii, že bude vás diváky ČT i uchazeče o prezidentský úřad ignorovat před prvním kolem volby," vysvětlil Babišovu neúčast na diskusi moderátor Martin Řezníček. "Jeho stoleček zůstane prázdný, pokud by si to třeba v následujících dvou hodinách nerozmyslel a nejel sem mezi nás," dodal.

20:00

Česká televize odstartovala prezidentskou Superdebatu. Do přímého přenosu z historické budovy Národního muzea přišlo osm z devíti kandidátů, debaty se neúčastní jen Andrej Babiš.

15:40

Na shromáždění za demokratického prezidenta na Pražském hradě vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka.

15:36

Zpěvem hymny zakončili organizátoři zhruba po hodině a půl shromáždění za demokratického prezidenta na Hradě. Policisté neřešili žádné incidenty. V závěru akce organizátoři vynesli z Hradu do koše předměty typické pro současného prezidenta. Šlo o jeho gumový člun nebo červené trenýrky.

15:01

Účastníci chtějí podle organizátorů dát najevo, že od nově zvoleného prezidenta či prezidentky očekávají demokratické hodnoty, otevřenost, lidskost či prozápadní a demokratické směřování Česka. Někteří lidé si s sebou přinesli transparenty, například s nápisy: Sbohem, Zemane, Volím Pavla a vím proč či Fischer na Hrad.

14:35

Lidé na akci Milionu chvilek na Hradě zpívali s Jaroslavem Hutkou. Hutka patří mezi podporovatele prezidentského kandidáta Petra Pavla. 

14:22

Na druhém nádvoří Pražského hradu se sešly stovky lidí, aby se symbolicky rozloučili s érou arogance a pohrdáním lidmi, kterou podle nich ztělesňoval Miloš Zeman, a také aby upozornili na důležitost prezidentské volby. Shromáždění s názvem Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad organizuje spolek Milion chvilek. U bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Hradu se tvořily fronty.

13:59

Na Pražský hrad míří stovky lidí na akci Milionu chvilek pro demokracii. Setkání sleduje reportér Aktuálně.cz Radek Bartoníček.

13:56

Česko by mělo mít prezidenta s politickými zkušenostmi, uvedl necelý týden před volbou nové hlavy státu končící Miloš Zeman v rádiu Frekvence 1. Jako jediný ze tří favorizovaných kandidátů splňuje podle něj tuto podmínku pouze expremiér Andrej Babiš. Nemyslí si, že finišující kampaň ovlivní rozsudek v kauze Čapí hnízdo, který Městský soud v Praze vynese v pondělí.

13:53

První kolo prezidentské volby by nyní vyhrál Andrej Babiš (ANO) s 27,9 procenta hlasů. Těsně za ním by skončil Petr Pavel s 26,7 procenta následovaný s 24,4 procenta Danuší Nerudovou. Vyplynulo to z lednového volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima News.

Podle modelu by však Babiše ve druhém kole porazili jak Pavel, tak Nerudová poměrem hlasů 57 ku 43. Pokud by se do druhého kola dostal Pavel s Nerudovou, projevila by se podle autorů průzkumu velká nerozhodnost mezi oběma voličskými tábory, oba mají stejnou šanci získat prezidentskou funkci.

15:01

Pět manželek a jeden manžel uchazečů o Hrad představili, jak by pojali roli první dámy či prvního gentlemana.

13:04

Lidé v Průhonicích u Prahy znají svého souseda a prezidentského kandidáta Andreje Babiše hlavně díky médiím, míní průhonický starosta Petr Beneš (nezávislý). Poukázal na to, že šéf hnutí ANO ve svém bydlišti není politicky aktivní a jeho uskupení tam nemělo kandidátku do komunálních voleb. Obecních akcí se bývalý premiér podle Beneše neúčastní. Občas ale dá nějaký sponzorský dar, například přispěl na tělocvičnu.

13:03

Část obyvatel Podlesí, které je součástí Kuřimi na Brněnsku, vůbec netušila, že kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová bydlí ve stejné osadě jako oni. Zjistili to až díky podpisovým archům na podporu její kandidatury, potvrdil Marek Sattler, provozovatel místní Hospůdky u Anděla, která je společenským centrem osady. Jiné místo k setkávání v Podlesí není.

13:03

Chalupář, který se s místními sžil, tak označil starosta České Čermné na Náchodsku prezidentského kandidáta Petra Pavla. Armádní generál ve výslužbě, který byl v letech 2015 až 2018 předsedou Vojenského výboru Severoatlantické aliance, jezdí do České Čermné s manželkou Evou na chalupu. Místní ho podle starosty a záchranáře Tomáše Kulhánka vnímají většinou pozitivně, v obci s pěti sty obyvateli má hodně příznivců.

12:35

Kandidát na prezidenta Josef Středula mluví o demonstracích proti vládě, okolí současného prezidenta, moderní levici i půlmilionovém daru.

19:31

Prezidentský kandidát a jeden z favoritů voleb vyrazil za mladými do nádražní hospody v pražských Dejvicích. Aktuálně.cz jeho akci sledovalo.

16:31

Skupina Ztohoven vrátí na Pražský hrad prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 při jedné ze svých akcí vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana, uvedl v pátek prezidentský kandidát Petr Pavel. Standarta se podle něj ale vrátí až do rukou nového prezidenta. Podmínkou vrácení je to, že hlavou státu nebude Andrej Babiš (ANO), uvedla Pavlova mluvčí Eva Hromádková. Zhotoven po své akci tvrdili, že standartu rozstříhali a rozdali lidem.

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky.
Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenky. | Foto: ČTK
14:26

Z transparentních účtů prezidentských kandidátů vyplývá, že nejvíc příspěvků od příznivců obdržel Pavel, a to přes 1100. Následuje ho Pavel Fischer s asi 600 příspěvky a Nerudová s přibližně 500 příchozími platbami. Pavlovi na účtu zbývají čtyři miliony korun, Nerudová má přes 13 milionů korun, dnes jí dvěma miliony korun přispěl Tomáš Krsek, majitel investiční skupiny BHM Group.

14:26

Prezidentským kandidátům Danuši Nerudové a Petru Pavlovi zůstávají týden před volbami na transparentních účtech miliony korun, u dalších kandidátů to jsou řádově statisíce. Pavel dosud od sponzorů získal 39,8 milionu korun, prakticky tak má k dispozici celý čtyřicetimilionový limit pro první kolo voleb. Nerudová vybrala asi 35,7 milionu korun, Andrej Babiš 12 milionů. Do kampaně vstupují také tzv. třetí registrované osoby, například majitel softwarové firmy Y Soft a Pavlův sponzor Václav Muchna chce bojovat proti dezinformacím.

13:00

Unikátní studie výzkumné agentury Behavio pro Aktuálně.cz ukazuje, v čem se voliči favoritů prezidentské volby shodují a co je naopak rozděluje.

12:59

Senátor a kandidát na prezidenta Pavel Fischer bude bojovat až do konce, ačkoliv se objevují hlasy, aby odstoupil ve prospěch svých soupeřů. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o potratech, právech sexuálních menšin i tom, co bude dělat po volbách. Státní návštěvě totalitní Číny by se nevyhýbal. "V diplomacii jsem musel jednat i s nepříjemnými partnery. Ale vyčetl bych jim genocidu či lágry," říká.

12:57

V anketě Pirátů k prezidentské volbě uspěli nejvíce Pavel se 37 procenty hlasů, Nerudová se 30 a Hilšer s 15. Oficiálně strana nikoho nepodpoří.

12:03

Nestává se často, že prezidentský kandidát sedí na lavici obžalovaných, začíná svůj text o českých prezidentských volbách německá agentura DPA. V Česku se ale musí bývalý šéf vlády a jeden z favoritů lednového hlasování Andrej Babiš před soudem zodpovídat kvůli obžalobě z dotačního podvodu. Ani to ale podle agentury nebrzdí jeho ambice na nejvyšší státní funkci, která by mu zaručila imunitu.

09:46

Nejprůhlednější kampaň má podle hodnocení české pobočky Transparency International Danuše Nerudová, nejhůře dopadl Tomáš Zima. Organizace na základě deseti kritérií oznámkovala kampaně kandidátů jako ve škole. Nerudová dostala známku 2,1. Za ní skončili se známkou 2,7 shodně Marek Hilšer a Petr Pavel.

Další v pořadí skončil Andrej Babiš se známkou 2,9. Karel Diviš a Pavel Fischer byli ohodnoceni shodně známkou 3,4. Nejhorší známky "za takřka neprůhledné kampaně" obdrželi Jaroslav Bašta (4,2) a Josef Středula (4,6). Tomáš Zima dostal známku 4,9. 

08:58

Generál ve výslužbě Petr Pavel očekává ve finále prezidentské volby kultivovaný souboj s ekonomkou a soupeřkou Danuší Nerudovou. Dokonce by se nebránil tomu, kdyby se v případě výhry stala jeho poradkyní. Naopak u Andreje Babiše předpokládá, že půjde o vyhrocený střet. "Babiše znám, dovedu si představit, jak asi povede souboj ve vypjaté atmosféře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel.

20:49

"Nemám žádný důvod, abych podkuřoval této vládě, ale musím říct, že pan Bašta slibuje něco, co není možné. Něco, co by bylo ústavním pučem," řekl Pavel Fischer v reakci na Baštův slib odvolat po svém zvolení vládu.

20:34 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

"Kandiduji proto, abych odvolal vládu Petra Fialy," uvedl Jaroslav Bašta v prezidentské debatě na CNN Prima News na otázku, co by vzkázal voličům. "Budu žádat vládu, aby přijala taková opatření, která by ochránila firmy a lidi před pádem," odpověděl Josef Středula. Tomáš Zima pak uvedl, že to s ním vláda nebude mít lehké. "Budu na ni apelovat, aby říkala, co dělá pro občany Česka," dodal. "Tento rok nebude snadný, každá krize vyvolává nestabilitu. Prezident musí dbát na to, aby se v krizích ti slabší nestávali ještě slabšími. To je úloha prezidenta," uzavřel Marek Hilšer.

16:20

Podle datového analytika Josefa Šlerky by Babiš v debatách musel čelit otázkám na své trestní stíhání či jiné kauzy. "To rozhodnutí vychází pravděpodobně z toho, že by tam byl v permanentní defenzivě. Permanentně by se vracela kauza Čapí hnízdo, kauza Pandora Papers, otázka trestního stíhání a podobně," uvedl Šlerka v Českém rozhlase.

16:10

"Babiš si věří, že udrží své pravé já a své nervy jen po dobu jedné debaty. A to kdo ví jestli - jestli do ní nejde jen proto, že by bylo blbý nejít nikam a/nebo že tam může útočit a lhát, aniž by byl prostor následně tyto výroky konfrontovat s realitou," komentoval Babišovu neúčast na předvolebních debatách politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity.

15:22 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Pražané s nařízenou karanténou nebo izolací z důvodu covidu-19 budou moci v prvním kole prezidentských voleb volit z auta na pěti místech, a to ve středu 11. ledna od 8:00 do 17:00. Vyplývá to z informace, kterou pražský magistrát zveřejnil na úřední desce. Lidé v izolaci si také můžou do 12. ledna objednat domů přenosnou volební schránku. Podobný systém fungoval v krajských a senátních volbách v roce 2020 a sněmovních volbách v roce 2021. V loňských komunálních a senátních volbách lidé s covidem-19 volit nemohli.

11:26

Danuše Nerudová i Petr Pavel by ve funkci prezidenta navrhli na předsedu Ústavního soudu Josefa Baxu, řekli to v prezidentské debatě Deníku. Baxa v minulosti předsedal Nejvyššímu správnímu soudu. 

11:24

Petr Pavel se s Danuší Nerudovou shodli, že by nepřesunovali českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pavel by přesun ambasády podpořil, jen pokud by své ambasády přesunuli i západní spojenci Česka. Nerudová by přesun podpořila, pokud by své ambasády přesunuli i ostatní členové Evropské unie. 

11:08

Lidé, kteří jsou obžalovaní, by neměli kandidovat na politické činitele, řekla v debatě Deníku Danuše Nerudová na adresu Andreje Babiše, který je obžalovaný v kauze Čapí hnízdo. 

11:03

Andrej Babiš se před prvním kolem prezidentské volby zúčastní pouze televizní debaty na Nově. Odmítl tak Primu i Českou televizi. Nova naplánovala dvě debaty uchazečů o Hrad na čtvrtek 12. ledna v podvečer a večer. Pokud by postoupil do druhého kola voleb, zúčastní se hlavních debat, doplnil Babiš. 

11:00

Andrej Babiš (ANO) se po úterní debatě Blesku nezúčastní ani dnešní prezidentské debaty Deníku. Omluvil se s tím, že má další soudní přelíčení v kauze Čapí hnízdo. Debaty se zúčastní Danuše Nerudová a Petr Pavel.

08:13

Pokud chtěl být Petr Pavel vojenským diplomatem, byla účast ve zpravodajském kurzu zcela běžná, vyplývá to z vyjádření Ústavu zpravodajských studií na Univerzitě obrany v Brně. Všechny předměty zpravodajského kurzu, kromě ideologické, marxisticko-leninské, přípravy, tvořily standardní přípravu agenturních zpravodajců. 

16:02

Média chtějí dělat z prezidentské volby show, což si prezidentský úřad nezaslouží, zdůvodnil kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) svou neúčast v dnešní volební debatě pořádané deníkem Blesk. Dodal, že jeho názory voliči znají z doby výkonu funkce ministra financí a předsedy vlády.

15:36 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zhruba pětina voličů není rozhodnuta, komu dá příští týden v prezidentských volbách hlas. Naopak 78 procent ví, koho z devíti uchazečů o Hrad zvolí. Třetina rozhodnutých voličů má i náhradní volbu pro případné druhé kolo, pokud jejich původní favorit nepostoupí. Zbývajících 55 procent by se za této situace rozhodlo až podle výsledku prvního kola a 13 procent by k druhému kolu nešlo. Vyplynulo to z prosincového průzkumu agentury STEM/MARK. V porovnání s loňským podzimem podle ní počet nerozhodnutých klesl, na přelomu září a října jich bylo 44 procent.

12:46 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Na závěr debaty vyzvali prezidentští kandidáti voliče, aby přišli k volbám. "Slibuji, že si vašeho hlasu budu vážit, volte jako svobodní občané pro budoucnost Česka," vzkázal Pavel Fischer. "Pokud budete volit Pavla, bude tuto zemi vést s rozvahou, chladnou hlavou a také s praxí," řekl o sobě generál.

"Nekandiduji proti někomu, kandiduji pro vás. Chtěla bych, abychom žili v moderním státě," oslovila voliče Danuše Nerudová. "Život znám po všech stránkách, umím spojit i strany, které se nechtěly spolu bavit. Mám sílu, dovednost a dostatečné znalosti. Rozhodněte srdcem," vzkázal Josef Středula.

12:38

Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer ani Josef Středula by neudělili Miloši Zemanovi státní vyznamenání. Podle Pavla a Nerudové Zeman ohrožoval bezpečnost Česka. Fischer pak zdůraznil, že soud usvědčil Zemana jako lháře a současný prezident se podle něj nijak "nevyznamenal".

12:36

Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer i Josef Středula v prezidentské debatě Blesku řekli, že finančně podpořili Ukrajinu, která čelí ruské invazi. 

12:30

Petr Pavel a Pavel Fischer v debatě Blesku přiznali, že někdy usedli za volant poté, co vypili alkohol.

12:15

Předrevoluční působení Petra Pavla se nedá vysvětlit, řekl v debatě Blesku Josef Středula. 

12:14

"Neměli bychom mít prezidenta, který má komunistickou minulost. Ale neznamená to, že si nevážím toho, co Pavel v posledních 30 letech vykonal," vyjádřila se Danuše Nerudová k Pavlovu členství v KSČ v prezidentské debatě Blesku.

12:11

Podle Petra Pavla se Danuše Nerudová zřekla odpovědnosti ohledně problémů na univerzitě, řekl to v debatě Blesku. Generál uvedl, že by očekával od Nerudové větší sebereflexi. Nerudová na to reagovala, že univerzita není armáda.

12:04

Ekonomka Danuše Nerudová se chce obklopit lidmi, kteří mají bezpečnostní prověrku a mají vysoký morální kredit. Jmenovat je nechtěla s tím, že mnoho z nich má svá stálá povolání a nechce je ohrozit. "Medvěd se porcuje po případném úspěchu," řekla v debatě Blesku. 

12:02

Pavel Fischer by se jako prezident obklopil lidmi ze svého týmu, uvedl v prezidentské debatě deníku Blesku. Konkrétní jména Fischer sdělit nechtěl, zmínil pouze svou mluvčí, kterou je Mária Pfeiferová.

11:57

Danuše Nerudová uznala, že měla ohledně problémů na Mendelově univerzitě reagovat dřív. "Když vidím, jakou bublinu to způsobilo, měla jsem mimořádné zasedání svolat o 14 dní dřív, než bylo svoláno," řekla Nerudová v debatě Blesku. 

11:54

Pavel Fischer, který se v minulosti neobratně vyjádřil k homosexuálům, zdůraznil, že se za svá vyjádření omluvil. "Člověk udělá botu, za kterou se omluví, a jede dál. Beru to jako příležitost a vedl jsem od té doby rozhovory s lidmi a posunulo mě to dál," řekl v debatě Blesku s tím, že rozhovor byl obecně o právech dětí a to je citlivé a obsáhlé téma. "Je mi líto, že zvýrazňujete jeden výrok, který se týkal práv dětí obecně," dodal.

11:47

Prezidentská kandidátka Danuše Nerudová v rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz vysvětluje, proč pozdě reagovala na informace o dění na Mendelově univerzitě v Brně, kterou do loňského roku vedla.

11:06

Andrej Babiš byl vedle Petra Pavla, Danuše Nerudové, Josefa Středuly a Pavla Fischera pozván do prezidentské debaty Blesku, rozhodl se ale nedorazit. "Chápu, že média chtějí dělat z prezidentské volby mediální show, ale já si myslím, že prezidentský úřad, do kterého kandiduji, si ji nezaslouží. Mě a mé názory voliči za dobu mého působení ve funkci ministra financí a premiéra dobře znají a já jim je budu určitě vhodnou formou prezentovat," vzkázal deníku Babiš.

20:00

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel by si v případě svého vítězství v lednových prezidentských volbách vybral za svou kancléřku nynější vedoucí kanceláře Senátu Janu Vohralíkovou. Informaci týdeníku Respekt dnes potvrdila manažerka Pavlovy komunikace Markéta Řeháková, kterou by Pavel přivedl na Hrad jako svou mluvčí. Tomáše Richtera, který má nyní v jeho týmu na starosti finance a fundraising, by Pavel pověřil koordinací týmu poradců hlavy státu.

15:27

Poslanec SPD a kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta sdělil v rozhovoru pro ruskou státní agenturu RIA Novosti, že současná Evropská unie je v mnoha ohledech neúspěšnou kopií Sovětského svazu. Informoval o tom server Novinky.cz. Evropský parlament je podle Bašty obdobou Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, nejvyššího orgánu státní moci v SSSR v letech 1938 až 1989. "Historie se opakuje přinejmenším dvakrát. Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška," dodal.

15:22

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel se vrátil do pozice největšího sázkového favorita na post prezidenta republiky. Necelých čtrnáct dnů před volbou hlavy státu vystřídal v čele bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou, kurzově si pohoršil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Celkové sázky na prezidentské volby dosahují u sázkových kanceláří oslovených ČTK 80 milionů korun.

13:13

V prvním kole prezidentské volby by nyní vyhrál Petr Pavel těsně následován Andrejem Babišem. Danuše Nerudová mírně ztrácí. Ve druhém kole je na tom stále nejhůř Babiš, zjistila agentura Median v průzkumu pro Mladou frontu DNES.

10:41

Kandidáti na prezidenta budou muset všechny své příjmy a výdaje, a to i v nepeněžité podobě, doložit Úřadu pro dohled nad politickými stranami. Tuto povinnost už splnila Alena Vitásková, která i přes údajný dostatek petičních podpisů nepodala na ministerstvo vnitra přihlášku do voleb. Přiznala výdaje například za reklamu v novinách, knihu Prezident nebo za volební noviny a propagační předměty.

10:38

Pavel Fischer získal od sponzorů 3,8 milionu, ve značné míře mu chodí od menších dárců. Tomáš Zima dostal 2,7 milionu a Marek Hilšer 1,3 milionu korun.

10:37

Příjmy dalších kandidátů se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Karel Diviš, kterého po vyřazení z voleb ministerstvem vnitra do hry vrátil Nejvyšší správní soud, si kampaň platí ze svých peněz. Dosud si na účet poslal asi 6,7 milionu korun, většinu peněz už použil.

10:36

V závěru prezidentské kampaně se významnější finanční pomoc podařilo získat Josefu Středulovi, kterému tento týden poslal podnikatel Richard Benýšek pět milionů korun. Celkem tak má odborový předák na kandidaturu 9,5 milionu korun, 6,6 milionu z nich již utratil třeba za kontaktní kampaň.

10:35

I kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi kampaň platí jeho strana, dosud mu poskytla asi 12,5 milionu korun, Bašta přidal 300 tisíc. Příspěvek v řádu stovek nebo tisíců korun mu poslala taky necelá desítka sympatizantů. Peníze vydal zejména za pronájem reklamních panelů a ploch, roznášku a tisk letáků nebo za videoklip.

10:34

Babiš už dříve předeslal, že kampaň mu zaplatí jeho hnutí. Kromě stranických deseti milionů mu peníze poslalo minimum dárců. Na účet mu ale chodí stovky příspěvků ve výši jednoho haléře od jeho odpůrců doprovázené často hanlivými vzkazy. Babiš dosud zaplatil například 4,5 milionu korun za tisk novin Mafře, která patří do jeho svěřenského fondu, 1,2 milionu firmě Bigmedia za pronájem reklamních ploch nebo téměř 600 tisíc korun za propagační předměty. Babiš avizoval, že do kampaně započte i podíl z nákladů na senátní a komunální volby, ve kterých se významně angažoval.

10:32

Danuše Nerudová měla k dnešnímu ránu k dispozici zhruba 32,8 milionu korun. Peníze jí poslalo přes 450 příznivců a sponzorů. Poslední vysoká částka, kterou dostala, je více než milion korun z dárcovské kampaně na platformě Donio. Peníze investovala třeba do venkovní kampaně, reklamních předmětů, plakátů nebo do tisku a distribuce novin.

10:31

Petr Pavel dva týdny před prvním kolem prezidentské volby nasbíral od sponzorů a příznivců téměř 40 milionů korun. Do kampaně tak může vložit částku odpovídající skoro celému zákonnému limitu. Pavel už z vybrané částky odeslal téměř 32 milionů korun, k dispozici mu tak stále zbývá asi 7,6 milionu korun. Největší částky, které z jeho účtu odešly, byly určeny na billboardy, roznos letáků, inzerci nebo na tisk. Celkem mu došlo více než 1000 darů. Pavel již dříve avizoval, že nepřijme od žádného sponzora částku vyšší než tři miliony korun. Přes 250 tisíc korun dostal od asi čtyř desítek příznivců.

09:14

Další prezidentští kandidáti mají jen sporadickou podporu mezi veřejně známými osobnostmi či umělci. Dokumentarista Martin Vadas podporuje Marka Hilšera, kuchař Jiří Babica Karla Diviše a odborový předák Josef Středula má podporu v závodníkovi Tomáši Engem.

09:14

Pavel Fischer, který na prezidenta kandidoval už v roce 2018, má podporu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) nebo herců Lukáše Langmajera a Josefa Poláška. Za Fischerem stojí i bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

09:13

Babiš má malou podporu veřejně známých osobností. Podpořil ho stávající prezident Miloš Zeman, podle kterého má Babiš jako jediný z favoritů zkušenosti s politikou.

09:13

Danuši Nerudovou ve videu zveřejněném na sociálních sítích podporuje třeba blogerka Petra Jirglová, moderátor Jan Musil, herec a bloger Lukáš Hejlík, slamer Anatol Svahilec, muzikant Ladislav Gerendáš nebo raper Sergei Barracuda. Nerudová má kolem sebe tým expertů, v němž je například ekonom Tomáš Sedláček nebo bývalý ministr kultury Daniel Herman, a tým mladých lídrů, který tvoří influenceři či mladí podnikatelé. Ti, kdo podporují v prezidentské kampani Nerudovou, o ní říkají, že má schopnost společnost spojovat.

09:11

Bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR a předsedu vojenského výboru NATO Pavla podporuje třeba divadelník Zdeněk Svěrák, režiséři Václav Marhoul a Jan Hřebejk, písničkář Jaroslav Hutka, herci Petr Čtvrtníček, Zlata Adamovská, Eva Holubová, Daniela Kolářová, Milan Šteindler či Vladimír Polívka, operní pěvkyně Dagmar Pecková, zpěvák Janek Ledecký, tenistka Lucie Šafářová, hokejista Tomáš Plekanec nebo kajakář Vavřinec Hradilek. Římskokatolický kněz Tomáš Halík ve zveřejněném videu říká, že Pavel je klidný a zároveň rozhodný člověk, který má zkušenosti. Další nejčastěji říkají, že oceňují jeho vojenské a diplomatické zkušenosti, ale i silnou osobnost. Hradilek oceňuje Pavlův přístup k jeho minulosti, uvedl, že se postavil ke své minulosti s lítostí a upřímností.

09:11

Zřejmě nejvíce osobností kulturního a společenského života veřejně vyjádřilo svou podporu prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi. Z trojice kandidátů, kteří dlouhodobě vedou průzkumy obliby mezi voliči, deklarovala řada umělců či sportovců svoji podporu také Danuši Nerudové. Třetí z preferovaných kandidátů, bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), má relativně nízkou podporu veřejně známých osobností, na sociálních sítích zveřejňuje především videa svá, své rodiny a občanů, s nimiž se setkává.

17:21

Ministerstvo vnitra navrhlo Ústavnímu soudu zamítnout stížnost podnikatele Karla Janečka, který ji podal kvůli tomu, že ho úřad nezaregistroval jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta. Informaci České televize (ČT) potvrdila mluvčí ministerstva Klára Dlubalová. Janeček ve stížnosti žádá odklad voleb a zrušení právní úpravy. Vnitro mu neuznalo část podpisů občanských podporovatelů.

22:23

Bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima se představuje jako lékař a vysokoškolský pedagog, je obklopen jen studenty, nikoli ostatními věkovými skupinami, které jako by nechtěl oslovit, uvedl expert. Ve videospotu klade důraz na své manažerské schopnosti a chce nastolovat společenská témata, moderovat diskusi a přimět ostatní ke spolupráci.

22:18

Pomáhat chce i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který se ve videu postavil do čela průvodu s deštníky, který míří pěšky na Hrad bičovaný blesky. Připomíná svou práci v odborech a chce budovat zemi, "kde si elity váží lidí práce a lidé práce mají dobré důvody vážit si elit".

Video: Josef Středula

Předseda Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula v tomto týdnu, když oznamoval požadavky odborářů vůči vládě.
0:30
Video: Josef Středula
22:02

Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel reaguje na obavy lidí ze současné krize, starosti o živobytí a zimu či hrozbu ruské agrese. "Možná, že všechny krize skončí a přestaneme se bát, co bude zítra. Možná. Ale bude lepší mít strategii. Hlavně v klidu. To zvládneme," uvedl Pavel. Babiš ve spotu mimo jiné slíbil že nebude hrát mocenské hry a nebude ovlivnitelný.

21:58

Také Danuše Nerudová, podobně jako Andrej Babiš, nechává v klipu promlouvat své voliče. Podle jako ekonomka nich ví, jak z ekonomické krize, stojí na straně obyčejných lidí, rozumí školství i důchodům, je moderní, nastartuje změnu a je jedinou adeptkou na prezidentku.

21:50

Marek Hilšer klade ve videoklipu důraz na hodnoty svobody a demokracie. "Prezident má být poctivý a umět hospodařit" říká v klipu a slibuje, že se postaví za všechny občany, stejně jako za slušnost, spravedlnost a vzájemnou úctu.

21:49

Senátor a diplomat Pavel Fischer ve spotu připomíná, že byl spolupracovníkem Václava Havla a slibuje sloužit a vrátit na Hrad důstojnost. Vyzdvihuje svou práci diplomata a senátora.

21:16

Karel Diviš ve svém videospotu zmiňuje svůj slogan "Kandidát, kterého můžete mít rádi a věřit mu", kromě toho připomíná, že byl do prezidentského klání za pomoci soudního rozhodnutí navrácen. Divišův klip označil Komínek za "nouzové řešení na poslední chvíli". I když byl Diviš po vyřazení ministerstvem vnitra do hry o prezidentský úřad vrácen Nejvyšším správním soudem, měl s účastí počítat a klip mít připraven, míní Komínek.

20:25

Jaroslav Bašta ve svém videu vysvětluje důvody své kandidatury. Mimo jiné se chce "postavit politice současné vlády" nebo "bránit mír a normální život lidí v této zemi". Podle něj v současné době hrozí bída a politici mluví o válce. "Takovou budoucnost nepřipustím!" zvyšuje na konci videa emotivně hlas, a to navzdory faktu, že celosvětová ekonomika patrně dosáhla recese a že válka na Ukrajině trvá již téměř rok. Videospot poskytl serveru Lidovky.cz, na svých sociálních sítích ani webu ho však k dispozici zatím nemá.

20:10

Andrej Babiš v černobílém spotu nechává mluvit své podporovatele, kteří "chtějí prezidenta, který je neovlivnitelný", "který se postaví za ty, co nemají zastání" nebo "bude pravidelně skládat účty z toho, co pro občany udělal" a sám se k tomu na konci videa zavazuje sloganem "To vám slibuju!" Komínka takový styl překvapil. "Takovéto zabarvení v politické reklamě spíše ukazuje nějakou negativní verzi budoucnosti, něco, před čím chcete varovat," uvedl expert. V Babišově případě si ji vysvětluje potřebou graficky sjednotit klipy, z nichž je spot sestaven.

19:22 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Začala žhavá část kampaně před volbou prezidenta České republiky, kterého si lidé budou moci vybírat asi za dva týdny, zkraje druhého lednového víkendu. Kandidáti dostali zákonem vymezený pětihodinový prostor pro oslovení voličů ve veřejnoprávních médiích. Český rozhlas a Česká televize dnes odvysílaly první ze série příspěvků, které kandidáti s předstihem představili i na sociálních sítích. Více lidí uvidí klipy prostřednictvím internetu, v ostatních médiích je budou sledovat spíše senioři a fajnšmekři, neobsahují nic extra zvláštního, řekl zakladatel Institutu politického marketingu Karel Komínek.

14:53

Ústavní soud ve středu obdržel stížnost Denisy Rohanové proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten rozhodl, že se nemůže jako kandidátka účastnit prezidentských voleb.

Foto: Profimedia
15:12

Žhavá část kampaně k prezidentským volbám odstartuje tuto středu. Kandidáti ve středu večer poprvé dostanou prostor pro oslovení občanů ve vysílání Českého rozhlasu, o den později zahájí vysílání jejich příspěvků Česká televize. V každém z těchto veřejnoprávních médií budou mít ze zákona dohromady pět hodin vysílacího času před prvním kolem prezidentské volby, které bude 13. a 14. ledna.

Vysílání spotů devíti kandidátů, kteří byli k volbám připuštěni na základě rozhodnutí ministerstva vnitra nebo Nejvyššího správního soudu, skončí v případě televize 9. ledna, v případě rozhlasu o den později.

12:27

V roce 2018 odevzdalo v cizině v prvním kole prezidentské volby platný volební lístek 12 463 Čechů. Nejvíce hlasů obdržel bývalý předseda Akademie věd a nynější senátor Jiří Drahoš, přes 45 procent. V druhém kole volilo 17 507 českých občanů, přes 90 procent jejich hlasů získal Drahoš v souboji s celkově vítězným Milošem Zemanem. Občané dlouhodobě žijící v zahraničí, nebo ti, kteří budou v zahraničí volit jednorázově, se mohli do zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím či generálním konzulátem nechat zapsat do 4. prosince.

12:22

Na českých zastupitelských úřadech v zahraničí se do seznamu voličů pro lednové prezidentské volby zapsalo 14 370 Čechů. Informovalo o tom na webu ministerstvo zahraničí. Další lidé v zahraničí mohou přijít volit s voličským průkazem, podle úřadu jich budou řádově tisíce. Nejvíce zapsaných voličů je podle ministerstva v Londýně, a to 1325 občanů, dále v Bruselu (1028 lidí), Bratislavě (619) a v Bernu (600 občanů). Následují Sydney, Paříž či New York.

14:39 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

S přímou volbou prezidenta je spokojených 82 procent Čechů. Více výhrad k ní mají lidé mladší a s vysokoškolským vzděláním. Muži a ženy se ve svých názorech na způsob volby hlavy státu výrazněji neliší. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News. Přímou volbou se v Česku prezident poprvé volil v roce 2013. Zvítězil Miloš Zeman, stejně jako o pět let později.

Polovina dotázaných nemá k přímé volbě žádné výhrady. Dalších 32 procent Čechů pak uvedlo, že se k tomuto systému spíš kloní. Naopak šest procent veřejnosti přímou volbu určitě odmítá, spíše proti je 12 procent lidí.

Podobnou strukturu mají i odpovědi v jednotlivých věkových skupinách s výjimkou lidí mezi 18 až 29 lety. Mezi těmito nejmladšími voliči přímou volbu jednoznačně podporuje 42 procent dotázaných, dalších 36 procent je spíše pro.

Pokud jde o vzdělání, největší podporu má aktuální způsob výběru hlavy státu mezi lidmi se základním a středoškolským vzděláním bez maturity. Bez výhrad je pro přímou volbu 56 procent z nich. V případě středoškolsky vzdělaných s maturitou je to 48 procent. Z vysokoškolsky vzdělaných lidí pak přímou volbu prezidenta bezvýhradně podporují dvě pětiny, naopak více než čtvrtina z nich ji odmítá.

10:55

Stížností podnikatele Karla Janečka, kterého ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro lednovou volbu prezidenta, se jako soudce zpravodaj bude zabývat Vladimír Sládeček. Ústavní soud stížnost obdržel ve středu, zpravodaj se automaticky určuje až následující den. Jeho úkolem je připravit návrh rozhodnutí pro plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Právě plénum má pravomoc hlasovat o všech záležitostech týkajících se voleb. Jméno soudce zpravodaje oznámila mluvčí soudu Kamila Abbasi.

06:50

Tři týdny před prezidentskými volbami unikly do médií informace zpochybňující schopnosti Danuše Nerudové, která patří k hlavním favoritům.

15:38

Podnikatel Karel Janeček se obrátil na Ústavní soud kvůli tomu, že jej ministerstvo vnitra nezaregistrovalo jako kandidáta pro volbu prezidenta. Žádá odklad voleb a zrušení právní úpravy. Vnitro mu neuznalo část podpisů. Nejvyšší správní soud pak sice některé podpisy vrátil do hry, ale přesto se Janeček nedostal přes zákonnou hranici 50 tisíc uznaných občanských podporovatelů. Soud už dříve uvedl, že z důvodu naléhavosti zřejmě rozhodne o návrhu mimo pořadí. 

"Zákon o volbě prezidenta republiky je protiústavní. Nesprávnost právní úpravy porušuje základní občanská práva všech občanů České republiky. Navrhuji proto, aby byl zákon zrušen," řekl Janeček. Domnívá se, že má dostatek platných podpisů k tomu, aby se prezidentské volby mohl zúčastnit, nicméně jde mu prý v tuto chvíli především o veřejný zájem.

14:22

Andrej Babiš by se podle volebního modelu agentury Median poprvé ocitl až na třetím místě, a nedostal by se tak do druhého kola prezidentské volby. Získal by 24,5 procenta hlasů, na prvním místě by byl Petr Pavel se ziskem 28 procent, za ním by bylaa Danuše Nerudová s 27,5 procenta.

V druhém kole by Nerudová podle průzkumu porazila Pavla poměrem 54 ku 46 procentům hlasů. Babiše by Nerudová překonala poměrem 65 ku 36 procentům. Pavel by nad Babišem vyhrál podobným poměrem, uvádí Median.

13:35

Předčasné jmenování předsedy Ústavního soudu, které zvažuje prezident Miloš Zeman, by bylo podle senátora a prezidentského kandidáta Pavla Fischera závažným porušením ústavy. Fischer by se v rámci návratu k právní jistotě chtěl v případě zvolení na Hradě zasadit o zpochybnění případného Zemanova kroku. Uvedl to ve svém volebním štábu při představení závěrečné fáze kampaně, volebních novin a klipu.

06:49

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) připravil v kampani dopis, kde představuje svých osm závazků vůči občanům. Do schránek jej dostanou začátkem ledna. Pro horkou fázi kampaně počítá také se dvěma nebo třemi talk show, které už se konaly v prosinci, a zároveň se poprvé zúčastní některých televizních debat. V rozhovoru ČTK řekl, že půjde o jednu, maximálně dvě.

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér se dosud televizních debat odmítl účastnit. "Debaty jsou na to, aby se kandidáti představili. Ty kandidáty pořádně nikdo nezná. Nikdo neví, jak by se zachovali, jestli jsou pracovití, jak budou reagovat," uvedl a dodal, že jeho všichni znají. "Do debaty půjdu příští rok, určitě se nikoho nebojím," dodal.

12:23

Bez ohledu na výsledek lednové volby nové hlavy státu chtějí Piráti se sněmovnou a Senátem probrat katalog návrhů změn ústavy a dalších zákonů, které by upřesnily pravomoci prezidenta. Balíček změn, který zahrnuje vedle posunu trestní odpovědnosti hlavy státu například stanovení doby, do které musí prezident jmenovat vládu, nebo souhlas Senátu se jmenováním členů rady České národní banky, nazvali Piráti Prezident není monarcha.

12:18

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyhlásil v souladu se zákonem 11. a 12. ledna příštího roku za dny prvního kola voleb prezidenta pro ty, kteří budou kvůli koronaviru v karanténě nebo v izolaci. V případě druhého kola voleb budou těmito dny 25. a 26. leden. V úterý to oznámila senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.

10:50

Česká televize posunula svou předvolební superdebatu všech prezidentských kandidátů ze čtvrtka 12. ledna na neděli 8. ledna. Důvodem je kolize původního termínu s debatou na Nově. Debatu před prvním kolem odvysílá ČT1 a ČT24 od 20:00 z Národního muzea.

"V České televizi si velmi dobře uvědomujeme celospolečenský význam a závažnost prezidentské volby, proto odmítáme z předvolebních debat dělat souboj vysílatelů. Pro nás je naopak důležité to, abychom zajistili co nejlepší informační servis pro diváky a nezasahovali nijak do předvolebních kampaní. To jsou důvody, proč přesouváme debatu před prvním kolem voleb na nedělní večer," uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

16:55

Pavel na základě informací svého týmu očekává, že útoky se budou týkat tří témat. Za první označil údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností nebo sovětskými tajnými službami. Označil to za naprosto nesmyslnou konstrukci, protože prošel opakovaně mnoha prověrkami nebo lustračním zákonem. 

Další možné útoky se podle něj týkají údajného domácího násilí, kterého se měl dopouštět na své první ženě. Pavel řekl, že něco takového by neudělal i s ohledem na děti. Třetí útok se má týkat odcizení služebního notebooku, o který přišel po návratu ze zahraniční vojenské mise v roce 2003. Řekl, že úřad záležitost uzavřel s tím, že k vniknutí do vojenského systému nedošlo.

16:50

Prezidentský kandidát Petr Pavel očekává, že během ostré části volební kampaně bude čelit útokům týkající se jeho údajné spolupráce s StB, domácího násilí nebo odcizení služebního notebooku, řekl na tiskové konferenci. Poznamenal, že pokud by byl ve druhém kole Babiš, měl by se proti němu postavit někdo, kdo bude mít dost odolnosti a vůle mu vzdorovat, protože by podle něj "šly rukavice dolů".

Očekává, že lidé z okolí Babiše, prezidenta Miloše Zemana nebo prorusky smýšlející komunity udělají vše pro to, aby se do druhého kola nedostal. Předpokládá proto v dalších týdnech před volbami proti sobě další útoky. 

12:50

Soud s obžalovaným kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem a jeho někdejší poradkyní Janou Nagyovou v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat 4. ledna. V prvním lednovém týdnu už by také mohl padnout rozsudek. Dokazování mělo skončit tento týden, obhájci Babiše a Nagyové ale předložili další ekonomické posudky. Soudce proto k posudkům vyslechne znalce a poté by měl znovu vyslechnout i Babiše a Nagyovou.

11:50

Na Mendelově univerzitě pod vedením bývalé rektorky a nynější kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové docházelo k závažným pochybením, uvádí Národní akreditační úřad. Škola podle kontroly porušovala zákon o vysokých školách, nařízení vlády i vlastní předpisy. Vyplývá to ze závěrů kontroly, o nichž informoval Deník N.

10:36

Hilšer představil svou Vizi Česko 2030, tedy kde by země mohla být v roce 2030. Za své priority označil udržitelnou zemi, motivační příjem, férové důchody, zapojení mladých, rovné příležitosti a soudržnou společnost. "Chci být občanským prezidentem, který dá prostor občanské aktivitě, dobrým nápadům a spolupráci namísto rozdělování," řekl.

10:30

Hilšer se v projevu nepřímo vymezil vůči některým protikandidátům. Zlepšovat život podle něj nemůže člověk, který otravuje půdu, řeky i ovzduší a který bohatne, když ostatní chudnou. "Takový člověk má zájem na tom, aby se nezměnilo vůbec nic," podotkl. "Spojovat společnost nemohou lidé, kteří sloužili zločinnému režimu. To vede k relativizaci morálky a pevných občanských postojů," řekl. Stejně tak podle něj nemůže otevřít dveře pro budoucnost někdo, kdo se dere dopředu tím, že podvádí.

Hilšer poznamenal, že bohatší se stávají bohatšími, zatímco chudí jen dále chudnou. "Mocní se drží svých prebend a my prý musíme volit menší zlo, aby nebylo ještě hůř. Nemůžeme přece čekat, že se najednou něco změní, když pořád dokola opakujeme tu stejnou chybu," dodal.

10:26

Senátor Marek Hilšer odmítl výzvy k odstoupení od kandidatury na prezidenta. Místo toho představil své priority. Hilšer spolu s Pavlem Fischerem čelí v posledních týdnech výzvám, aby z voleb odstoupili kvůli nízkým preferencím a podpořili Petra Pavla či Danuši Nerudovou proti Andreji Babišovi.

"Kdo chce něco změnit, musí sám změnu představovat. Nemůžete bojovat s oligarchou, když máte jiné oligarchy v zádech. A proto kandiduji. Nechci, abychom na Hradě vyměnili jednu vlivovou skupinu za druhou," řekl Hilšer.

10:04

Podpora prezidentských kandidátů Danuše Nerudové, Andreje Babiše a Petra Pavla se vyrovnává. Podle volebního modelu společností Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi by nyní v prvním kole voleb vyhrála Nerudová s podporou 27 procent voličů, Babiš a Pavel by získali shodně 26,5 procenta hlasů.

Jiná je situace u takzvaného volebního potenciálu, což je podíl všech lidí, kteří volbu daného kandidáta zvažují. Z tohoto pohledu má Nerudová 39 procent, Pavel 37,5 procenta a Babiš 32,5 procenta.

10:00

Už jen necelý měsíc zbývá do prezidentských voleb. V prvním kole 13. a 14. ledna se v nich utká devět kandidátů, dva nejúspěšnější postoupí do druhého kola, které proběhne o dva týdny později. Předvolební dění sleduje Aktuálně.cz v online reportáži.