Online přenos: Takto ústavní soudci grilovali premiéra

Tomáš Fránek
8. 2. 2011 13:35
Ústavní soud jednal o vládních škrtech, pokračovat v tom bude 22. února
Premiér Petr Nečas přichází k výslechu, soudci jsou připraveni.
Premiér Petr Nečas přichází k výslechu, soudci jsou připraveni. | Foto: Jan Langer

Brno - U Ústavního soudu začalo v úterý dopoledne první dějství hry o dvacet čtyři miliard korun.

Soudci začali projednávat jednu z nejdůležitějších stížností, jež mají na stole - návrh sociálních demokratů na zrušení balíčku vlády Petra Nečase, kterým lidem v rámci úsporných opatření snižuje například porodné, nemocenskou nebo podporu v nezaměstnanosti.

Jako svědek u soudu vypovídal také premiér Petr Nečas, stal se po Mirku Topolánkovi druhým premiérem v historii, který musel kroky své vlády obhajovat u soudu.

Podle sociálních demokratů byl balíček přijat protiústavně - vládní většina převálcovala opozici a podle sociálních demokratů zneužila své postavení. Verdikt soudu bude důležitý i pro další stížnosti na vládní zákony - třeba na stížnost na krácení podpory stavebního spoření.

Verdikt by mohl padnout na sklonku února, na kdy byl soud odročen.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory až 24 miliard korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon zavádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Celé jednání jsme sledovali online:

13:30 - Soud odročil jednání na 22. února, chce vyslechnout předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Ta sice byla na jednání přítomna, po výslechu premiéra Nečase ale odjela do Prahy.

13:15 - Nečas po výslechu spěchá na poradu členů Bezpečnostní rady státu. "K rychlému přesunu do Prahy využije poprvé během svého premiérského mandátu policejního doprovodu," sdělil mluvčí vlády Jan Osúch.

12:21 - Výslech premiéra končí, soud znovu začne jednat ve 13.30

12:20 - Měla vláda na stole nějaký konkrétní podklad, podle kterého hrozilo zhoršení ratingu Česka? Nebo to byly jen úvahy a spekulace?  Tyto věci byly diskutovány, písemný dokument ale neexistuje, situace se rychle vyvíjela, řekl Nečas. Podle něj ale vláda vycházela i z dokumentů ratingových agentur.

11:59 - Otázky klade sociální demokrat Bohuslav Sobotka, kterého zajímá, jestli vláda při schvalování a zveřejňování úsporných zákonů počítala s komunálními a senátními volbami. Podle Nečase nepočítala, nechtěla zákony utajit, vše podle něj bylo veřejné.

11:57 - Nečas vysvětluje, proč je v Česku tak složité sestavit a přijmout rozpočet. A ani to, že vláda jenom škrtala ve výdajích, není podle premiéra jednoduchá věc. Premiéra se ptali čtyři ústavní soudci, zbytek otázky neměl.

Premiér podává vysvětlení ústavním soudcům.
Premiér podává vysvětlení ústavním soudcům. | Foto: Jan Langer

11:40 - Soudkyni Wagnerovou zajímá, jak dlouho by trval normální normální proces schvalování zákona. Petr Nečas uvedl, že ve sněmovně by se zákon schválil na začátku prosince.

Wagnerová chce také vědět, jestli premiér dokáže jasně říct, jaká byla vlastně škoda, kterou by neschválení zákonů Česku přineslo. Nečas uvedl, že jde o 45 miliard. "To je ale za celý rok, ale výpadek by mohl být za měsíc nebo dva," uvedla Wagnerová.

Podle Wagnerové se rating Česka v poslední době vůbec nemění a to i přesto, že schodky rozpočtů byly vždy vyšší než vlády v Česku předpokládaly. "Situace se ale v poslední době zhoršila," uvedl Nečas. Podle Wagnerové ale dobré hodnocení Česka není důsledkem úsporného balíčku, ale tím, že se vůbec podařilo sestavit vládu.

11:43 - Nečas vypočítá miliardy korun, o které by stát nepřijetím přišel na daních, zopakoval i možnost snížení ratingu. "Stav legislativní nouze nám neudělal žádnou radost," uvedl Nečas s tím, že situaci zavinila opozice. Rychetskému ale odpověď premiéra nestačila a chce, aby premiér vysvětlil, v čem vlastně byla mimořádná situace a zda vláda měla k dizpozici nějaké analýzy, které by k vyhlášení stavu nouze vedly.

Pavel Rychetský: Opravdu jsme byli v legislativní nouzi.
Pavel Rychetský: Opravdu jsme byli v legislativní nouzi. | Foto: Jan Langer

11:28 - Po hodině a půl soudci předvolali předsedu vlády. Předseda soudu Rychetský uvedl, že premiér má prezentovat pouze svoje argumenty ke způsobu přijetí zákona, nemá prezentovat svoje politické názory. To platí i pro další účastníky řízení, uvedl Rychetský. První otázku položil právě Rychetský, kterého zajímá co se stalo za jednu noc, ve které vláda nejprve zákon stáhla a pak ho předložila znovu.

Podle Nečase vládu ke stažení a znovu předložení zákona ve stavu nouze vedla situace ve sněmovně, kdy opozice začala blokovat projednávání úsporných zákonů a nechtěla je rychle projednat.

11:20 - Po více jak hodině skončilo čtení návrhu a dokumentů. Sociální demokrat Sobotka navrhl kromě Nečase také výslech předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové.

11:14 - Soudkyně Wagnerová nyní cituje z rozhovorů Petra Nečase i dalších politiků ODSa Věcí veřejných, podle kterých situaci zavinily obstrukce sociální demokratů.

11:06 - Soudkyně Wagnerová přečetla stanovisko premiéra Petra Nečase, který uvedl, že kdyby nebyl úsporný balíček přijat, přineslo by to zemi škody v řádech desítek miliard. Podle Nečase ke stavu legislativní nouze sáhla vláda až ve schvíli, kdy bylo jasné, že opozice chce jednání brzdit a zdržovat. Svoje osobní stanovisko poslala soudu i Němcová, podle které měla opozice možnosti se k zákonům vyjádřit.

10:57 - Jednání má dnes Ústavní soud nařízeno do čtrnácti hodin, s největší pravděpodbností ale dnes nerozhodne a svůj verdikt doloží na později.

10:44 - Čtení návrhu a dokumentů už trvá skoro čtyřicet minut. Premiér Nečas má přitom z Brna odjet do půl dvanácté, chce se účastnit jednání bezpečnostní rady k protestům lékařů.

10:34 - Většina ústavním soudců si čte dokumenty k návrhu sociálních demokratů, někteří si dělají poznámky

10:26 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová si po celou dobu, co soudkyně čte návrh sociálních demokratů, dělá poznámky a radí se s právním zástupcem sněmovny. Němcová bude obhajovat kroky sněmovny. 

10:15 - Soudkyně Wagnerova čte argumenty sociálních demokratů, kteří chtějí balíček šetřící 24 miliard zrušit. Opozice se nemohla připravit svoje návrhy, vyhlášení stavu legislativní nouze nebylo potřebné, nehrozily žádné velké hospodářské škody. "Za jeden den nemůže poslanec návrh zákona prostudovat, připravit se na něj a zprostředkovat hlasy svých voličů. Jsou kráceny i práva občanů," uvedli sociální demokraté.

10:05 - Zájem o jednání není nijak velký, srovnávat se situací, kdy soud rozhodoval o poplatcích nebo o volbách se dnešní zájem vůbec nedá.

10:03 - Soudkyně Eliška Wagnerova čte návrh sociálních demokratů, kteří se cítí pokškozeni. Senát paradoxně u soudu zastupuje sociální demokratka Alena Gajdůšková, která pětří mezi nejhlasitější kritiky vlády. U soudu ale bude obhajovat kroky Senátu, který balíček ve starém složení schválil.

10:00 - Jednání začalo, sál je poloprázdný, poslance sociální demokracie zastupuje Bohuslav Sobotka. Premiér Petr Nečas zatím v sále není, podle předsedy soudu Pavla Rychetského je v časové tísni a bude vyslechnut co nejdříve.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy