reklama
 
 

Živě: Se Starosty a TOP 09 končíme, chovají se k nám nepřátelsky, řekl Babiš. Vládu chce do Vánoc

Aktualizováno 25. 10. 2017 21:35
Předseda ODS po schůzce s Babišem: S hnutím ANO do vlády nepůjdeme | Video: Radek Bartoníček |  01:36
reklama
Ve volbách do Poslanecké sněmovny suverénně zvítězilo hnutí ANO, druhá byla ODS, třetí a čtvrté místo obsadili piráti a SPD. Jedinou dvoučlennou koalici by sestavilo ANO s ODS, která to ale kategoricky vylučuje. Ve sněmovně je rekordních devět stran, křesla získaly i KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 (s historicky nejmladším poslancem Dominikem Ferim) a STAN. Povolební vyjednávání stran sledujeme on-line.

Živě: Se Starosty a TOP 09 končíme, chovají se k nám nepřátelsky, řekl Babiš. Vládu chce do Vánoc

reklama
7:35

Jednání se podle politiků zatím točí především kolem budoucího uspořádání Sněmovny. Funkci předsedy pro sebe chtějí vítězné hnutí ANO, které prosazuje dosavadního místopředsedu komory Radka Vondráčka, a ODS.

Podle občanských demokratů by byl ideálním kandidátem na šéfa Sněmovny předseda strany Petr Fiala.

Do jednání se středopravicovými stranami se zatím nezapojuje TOP 09, která čeká na ustavení klubu. Její šéf Miroslav Kalousek v úterý oznámil, že už nebude obhajovat funkci předsedy, aby usnadnil dohodu na spolupráci, které by mohly bránit výhrady k jeho osobě.

7:30

Další sérií schůzek budou dnes pokračovat povolební vyjednávání stran, které se dostaly do Sněmovny. Hnutí ANO začne druhé kolo svých jednání s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie, které čekají i rozhovory s ČSSD a odpoledne také ustavující zasedání poslaneckého klubu.

Jednání si naplánovali i občanští demokraté, kteří budou hovořit s lidovci a zástupci Starostů a nezávislých. Obě strany, jejichž projekt volební koalice v červnu zkrachoval, budou jednat také spolu.

7:25
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, začíná čtvrtý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.

21:23
 

Piráti se dnes s ODS shodli na tom, že není třeba měnit jednací řád komory, jak o tom mluví vítězná strana voleb, hnutí ANO. "Určitě řada věcí se dá řešit na úrovni gentlemanské dohody," myslí si šéf Pirátů Ivan Bartoš. K úpravám jednacího řádu je podle něho třeba zaujmout citlivý přístup. Obě strany míní, že ve Sněmovně by opozice měla obsadit kontrolní výbory a komise.

20:22
ANO

Úvodní kolo vyjednávání nepřineslo ani přibližnou představu o podobě případné budoucí vlády, jednalo se hlavně o uspořádání sněmovny. "Oni všichni říkají, že nechtějí do vlády. Já tomu rozumím, že chtějí být v opozici. My říkáme, domluvme se na sněmovně, zkusíme to ještě a uvidíme, jak se k tomu postaví," řekl ČT Babiš. Do konce listopadu by podle něj mělo být jasno, jaká bude mít vláda formu, tedy jestli půjde o koalici nebo například menšinovou vládu.

 

20:21
ANO

Hnutí ANO se už ve druhém kole povolebního vyjednávání se stranami nesetká se STAN a TOP 09. "Tam už není co řešit. Oni mají v podstatě minimální počet poslanců. K nám se chovají nepřátelsky," řekl Babiš v České televizi. Druhé kolo jednání začíná ve čtvrtek, kdy se ANO znovu setká s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie. V pátek žádné schůzky naplánované nejsou, pokračovat chce ANO v pondělí.

19:09
Piráti

 

Piráti pravděpodobně nepostaví do prezidentských voleb svého kandidáta. "Nevím, že by bylo v plánu za Piráty někoho stavět," citoval server Novinky.cz předsedu strany Ivana Bartoše. "Nemyslím si, že je v té soutěži úplně fér podporovat i nezávislého kandidáta tou vahou politické strany ve sněmovně," dodal. 

17:41
Piráti

Bartoš řekl, že piráti ještě nejsou rozhodnutí, koho z dvojice Radek Vondráček (ANO) a Petr Fiala (ODS) podpoří na pozici předsedy sněmovny. "Musíme se o tom v rámci poslaneckého klubu poradit. Ten bude zasedat v sobotu," řekl. 

17:39
Piráti

Podle Bartoše se na jednání s ANO mluvilo i o změně jednacího řádu. Řeč ale přišla jen na zkrácení pauzy poslaneckého klubu.

17:38
Piráti

Piráti by chtěli post předsedy bezpečnostního výboru, řekl Bartoš.

17:37
Piráti

"Pirátská strana by chtěla místopředsedu sněmovny," řekl po jednání s ANO předseda pirátů Ivan Bartoš.

15:35

Sněmovní kluby čekají v budovách dolní komory přesuny. Stěhovat se bude i nyní nejsilnější frakce hnutí ANO. Na původním místě zůstane jen klub ODS, který ale dostane více kanceláří. V začínajícím volebním období bude ve Sněmovně devět poslaneckých frakcí, tedy o dvě více než v minulém.

15:11
ODS

Přestřelkou mezi Babišem a piráty se baví už i ODS.

14:36
STAN

V Ústeckém kraji podle STAN nedošlo k započítání některých preferenčních hlasů kandidátů, kteří se nacházeli na druhé straně volebního lístku. "Na vině je současný systém sčítání hlasů, který je nákladný a chybový," tvrdí STAN.

Podle Českého statistického úřadu strana může podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. "Nekontrolujeme práci okrskových volebních komisí, jejíž činnost není v naší gesci, ani na ni nedohlížíme. Je na komisi, aby správně spočítala hlasy, vč. preferenčních, a správně zapsala výsledky," vysvětlil úřad.

STAN však nemá v úmyslu rozporovat výsledek voleb. "Pouze chceme upozornit na nedostatky současného volebního systému," upřesňuje.

14:08
Piráti

Předseda hnutí Andrej Babiš se nezúčastní dnešního jednání s piráty. Vadí mu, jakým způsobem s ním představitelé této strany jednají. "Myslím, že by měli absolvovat kurz společenského chování a naučit se chovat," řekl Babiš pro Novinky.cz. Předseda pirátů Ivan Bartoš však takové kritice nerozumí a na Facebooku zveřejnil SMS, kterou Babišovi dnes ráno poslal.

10:43
Piráti

Nominace Radka Vondráčka (ANO) a Petra Fialy (ODS) na funkci předsedy Poslanecké sněmovny ještě musí projednat poslanecký klub Pirátské strany.

"Vondráček má historicky zkušenost s místopředsedováním. Informaci, že ODS poptává (funkci předsedy), jsme zaznamenali v úterý, ještě to musíme projednat s poslaneckým klubem," řekl šéf pirátů Ivan Bartoš

10:40
SPD

Předsednictvo SPD navrhlo šéfa hnutí Tomia Okamuru na funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny. Na předsedu poslaneckého klubu předsednictvo schválilo místopředsedu hnutí Radima Fialu. Okamura to oznámil v České televizi.

10:30
Miloš Zeman

Plán setkání představitelů stran s prezidentem Milošem Zemanem.

10:08
ANO

Jednání zástupců hnutí ANO a Pirátů o uspořádání sněmovny proběhne o půl páté.

9:45
STAN

Mandát v Poslanecké sněmovně získala ve volbách v Jihomoravském kraji jednička kandidátky Starostů a nezávislých (STAN) Jana Krutáková. Bere ho jako zadostiučinění za soudní tahanice, kterými v minulosti prošla a po nichž jí zůstaly zdravotní problémy a nevraživost lidí. Bývalá starostka Moravské Nové Vsi na Břeclavsku se zpovídala ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli nevýhodnému pronájmu pozemků obce pro stavbu solární elektrárny. Nejprve dostala podmínku, pak ji soud zprostil obžaloby. 

"Když se ohlédnu zpět za vykonstruovanou kauzou, zůstaly mi po ní zdravotní problémy, které ale nejsou až tak vážné. Mnohem horší je vztah spoluobčanů ke mně a mé rodině. Nevím, kde se stále v těch lidech bere tolik nenávisti, zášti a schopnosti ubližovat. Těch, kteří se takto chovají, je mi opravdu líto," řekla Krutáková. 

autoři: Domácí, ČTK | 23. 10. 2017 9:54

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama