Online: Lex Babiš prošel, ministrům zakáže vlastnit média. Jsou to zoufalci, reagoval šéf ANO

Živě
Poslanci schválili takzvaný "lex Babiš", který zakazuje členům vlády vlastnit média. Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Ministr financí Andrej Babiš, kvůli němuž zákon o střetu zájmů vznikl, si ale bude moci ponechat Agrofert. Omezení vlastnictví firem pro členy vlády totiž sněmovna odmítla.
Andrej Babiš si fotí obrazovku, která přenáší jednání a hlasování ve sněmovně.
Andrej Babiš si fotí obrazovku, která přenáší jednání a hlasování ve sněmovně. | Foto: ČTK

Praha – Sněmovna schválila zpřísnění zákona o střetu zájmů i s některými omezeními pro podnikání členů vlády, které zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Členové kabinetu sice budou moci dál ovládat firmy, společnosti ale nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon, který nyní zamíří k posouzení do Senátu, po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk.

Pro předlohu hlasovalo 135 ze 183 přítomných poslanců, proti jich bylo 39. Normu nepodpořili jen poslanci hnutí ANO a několik nezařazených členů dolní komory. Babiš, který vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko, se z dnešního jednání dolní komory omluvil. Ve sněmovně ale byl přítomen.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek před závěrečným hlasováním poděkoval poslancům, že aspoň částečně zvítězil zdravý selský rozum, když sněmovna odmítla úpravy, podle nichž by člen vlády nesměl vlastnit majetek. Podotkl ale taky, že přijímat zákony kvůli jednomu člověku jde proti základním principům právního státu. "Dohodli jsme se, že většinově nepodpoříme konečnou verzi tohoto zákona, uvedl.

Za rozpačitý a bezzubý označil výsledek hlasování o pozměňovacích návrzích šéf frakce KSČM Pavel Kováčik, který si vzal před konečným hlasováním přestávku na jednání klubu. I malý pokrok je ale podle něho pokrokem a pozitiva převážila.

Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici budou dávat majetková přiznání i při vstupu do politiky. Poslanci nepodpořili návrh ústavně-právního výboru, aby byla neveřejná. Přijali naopak úpravu, podle níž mají oznámení dávat i soudci a státní zástupci. Do soudcovských oznámení, která by shromažďoval Nejvyšší soud, by veřejnost přístup mít neměla.

Živě
Aktualizovat reportáž
15:54

Vážení čtenáři, online reportáž ze sněmovny končí. Děkujeme za pozornost.

 

14:47

Babiš ve sněmovně nechtěl odhadovat, jak se k předpisu postaví senátoři a prezident. "Já to neumím posoudit. Považuji to za nespravedlivé a uvidím z hlediska času, jak to bude," prohlásil a zdůraznil, že považuje za nepřijatelné, aby bylo omezeno jeho právo vlastnit majetek.

14:20

Jak kdo hlasoval? U ANO nepřekvapí, že se žádný rebel neobjevil.

14:12

Andrej Babiš rovněž počká, až zákon posoudí Senát a prezident, pak se chce poradit s právníky. "Chovám se transparentně," řekl. Na tiskové konferenci protestoval proti tomu, že je označován za oligarchu.

13:55

Prezident Miloš Zeman se k zákonu zatím nebude vyjadřovat. Reagovat chce až v případě, že novela neprojde Senátem. Řekl to v Pardubicích, kde křtil svou knihu Tahle země je naše.

13:47

„Jsem rád, že Poslanecká sněmovna schválila tuto protikorupční novelu včetně tří klíčových principů, na kterých jsme ji založili. Zařadili jsme se tak mezi vyspělé státy s dostatečnou kontrolou v oblasti střetu zájmů,“ sdělil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

13:36

Jak slíbil, tak udělal. Andrej Babiš si v předsálí sněmovny fotí hlasování poslanců.

Foto: ČTK
13:25

"Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět," komentoval podle ČTK dění ve sněmovně Andrej Babiš, když v předsálí sledoval výsledky hlasování na obrazovce.

13:14

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska je zákon důležitý pro demokratický vývoj v Česku. "Podle toho, které návrhy byly přijaty, je zřejmé a jisté, že dnes se učinil významný krok na obranu demokracie a aktivní kroky proti oligarchizaci země," řekl.

13:10

Málokdo tomu věřil, glosoval schválení zákona poslanec Ivan Gabal (za KDU-ČSL).

13:00

Oligarchové si musejí vybrat: buď členství ve vládě, nebo dotace a média, tweetoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)

12:36

Pokud schválenou novelu zákona schválí i Senát a prezident, znamená to konec médií v rukou členů vlády, což se týká ministra financí Andreje Babiše. Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Členové vlády si nadále mohou ponechat většinové podíly v korporacích.

12:33

Zákon o střetu zájmů prošel. Pro bylo 135, proti 39 poslanců.

Lex Babiš nemíří proti ministrovi financí, je ale podnícený jeho existencí, řekl Aktuálně.cz ústavní právník Jan Kysela.

12:24

Navrhovatel dvou změn Jan Chvojka z ČSSD byl s průběhem hlasování spokojen, ač mu poslanci schválili jen jeden ze dvou pozměňovacích návrhů. "Prošlo mi padesát procent, to považuji za úspěch. Nebylo by dobré, aby kvůli prosazování zákazu majetku ve firmách pro členy vlády byla ohrožena celá novela zákona," řekl Chvojka.

12:22

Poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09) během pauzy uvedl, že s napětím vyčkává, s čím přijdou komunisti. Byl to právě jejich klub, kdo si vyžádal padesátiminutovou pauzu. "Uvidíme, jak budou hlasovat. Pro mě je nejpodstatnější změna zákona v tom, že členové vlády nemohou vlastnit média," řekl bývalý šéf TOP 09.

11:54

Spokojený je koneckonců i Martin Plíšek (TOP 09), jehož předloha o vlastnictví firem neprošla. "Jsem rád, že prošla úprava, že členové vlády nemohou přijímat veřejné peníze. Pokud ministři rozhodují o miliardách, tak by jejich firmy neměly být příjemci veřejných peněz," domnívá se poslanec.

11:46

Mezi pravicovou opozicí o přestávce panuje spokojenost. "Podle toho, které pozměňovací návrhy byl přijaty, je zřejmé, že byly přijaty kroky pro demokracii a proti oligarchům. Neprošel jen návrh o vlastnictví členů vlády v korporacích. ODS byla proti tomuto návrhu, a proto jsme také ustoupili a nehlasovali pro tento návrh, ač ho navrhl náš poslanec Plíšek," řekl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Doplnil, že v případě schválení zákona jako celku se zákaz médií bude týkat až členů příští vlády. Nemožnost čerpat dotace a ucházet se o veřejné zakázky však začne platit okamžitě s platnou účinností zákona.

11:37

Před tím si ovšem poslanci odhlasovali pauzu v délce 50 minut.

11:30
Prošel také zákaz čerpání dotací u firem vlastněných členy vlády. Jde se hlasovat o zákonu jako celku...
11:29

Členové vlády zřejmě nebudou smět vlastnit média. Poslanci tento návrh Jana Chvojky (ČSSD) schválili.

Andrej Babiš sleduje dění ve sněmovně na obrazovce v předsálí.

11:21

První z pozměňovacích návrhů Jana Chvojky (ČSS) neprošel. Členové vlády tak budou moci dál ovládat firmy.

11:18

Ve sněmovně panují lehké zmatky, poslanci ztratili přehled, o čem vlastně hlasují. Radí se u řečnického pultu.

11:16

Prošel pozměňovací návrh Martina Plíška (TOP 09), který zakazuje účast ve veřejných zakázkách pro firmy, v nichž členové vlády vlastní více než 25 %.

11:13

Celkem čeká poslance kolem sedmnácti hlasování. Jejich počet není dopředu jasný, některé body a jejich takzvaná hlasovatelnost jsou podmíněny schválením bodů jiných. Nakonec přijde hlasování o zákonu jako celku.

11:11

Zatím se hlasuje o technických změnách, hlavní body, to jest pozměňovací návrhy poslanců Jana Chvojky (ČSSD) a Martina Plíška (TOP 09), teprve přijdou. Už ale neprošel pozměňovací návrh Marka Bendy z ODS, aby byl zrušen centrální registr majetkových přiznání politiků. To se ale čekalo, Bendův návrh neměl velkou podporu.

10:59 ikona ODS online

Podle šéfa ODS Petra Fialy je zákon o střetu zájmů nutný, přestože vlastně míří na jediného muže.

 

10:50
Poslance čeká hlasování o pozměňovacích návrzích. Nejprve se však hlasuje o návrhu vrátit zákon do druhého čtení. Pro ale bylo jen 55 poslanců a tak se zákon nikam nevrací. 
10:45

Podle posledního přihlášeného poslance do debaty Karla Fiedlera (Úsvit) by bylo nejlepší vrátit zákon do druhého čtení.

10:42

Ivan Gabal (za KDU-ČSL) se opřel do poslance ANO Radka Vondráčka. "Rád bych požádal poslance Vondráčka, aby nepoužíval výrazu Sophiina volba," vyzval svého kolegu, který tímto výrazem popsal dilema, zda s majetkem vstupovat do politiky. Sofie, hrdinka známého románu Williama Styrona, přitom stála v koncentračním táboře před volbou, které ze svých dětí obětovat.

10:29

Podle poslance Radka Vondráčka z hnutí ANO se novela točí jen kolem osoby Andreje Babiše a bude snadné ji obejít. "Novela zákona byla prioritou hnutí ANO. Přitom tady nepadlo ani slovo o dalších pozměňovacích návrzích a řeč je pouze o těch změnách, jejichž jediným tématem je Andrej Babiš. Přitom je tak jednoduché celou novelu obejít a přepsat majetek na někoho jiného. Je to jen bouře ve sklenici vody a návrh je namířen jen proti našemu předsedovi," řekl poslanec.

 
Připomněl navrhovaný zákaz vlastnictví médií, aniž by bylo jasné, jak je to s internetovými servery nebo sociálními sítěmi.
10:23

Kalousek před poslanci připomíná kauzu Čapí hnízdo, v níž podle něj Andrej Babiš obešel dotační pravidla. "Když to dokázal u padesátimilionové dotace, kde máme jistotu, že se bude chovat morálně v případě miliardových obchodů Agrofertu?" ptá se šéf TOP 09.

10:21

Projev šéfa poslaneckého klubu ANO zkritizoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

10:18

Jiří Mihola (KDU-ČSL) prohlásil, že lidovci budou pro zákon hlasovat i s pozměňovacími návrhy. "Odmítám, že bychom si nepřáli úspěšné lidi v politice. Je to od pana Faltýnka až urážlivé,“ řekl. Úspěšní lidé nejsou podle něj jenom lidé, kteří vlastní velké korporace. "Mrzí mě, že jsme tohle neřešili už dávno a mohli v tom mít jasno, jako v jiných civilizovaných zemí. Že jsme proti tomu, aby někdo z vlády podnikal. Vadí nám, že člen vlády žádá o dotace pro své firmy. Co je možné zneužít, se zpravidla jednou začne zneužívat."

10:14

Sám Babiš se poslanecké debaty neúčastní. "Proč bych měl? Já tu diskusi dobře znám," řekl. Údajně se ani nezúčastní hlasování o lex Babiš. "Jen si přijdu na památku vyfotit, jak kdo hlasoval," uvedl.

10:08

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek je pochopitelně proti jakémukoli omezování Babišova podnikání. "Když Kalousek odpouštěl daně firmám Karla Schwarzenberga, tak to nikomu nevadilo. A nejednou je tady Babiš a je potřeba udělat zákon proti jednomu člověku. Udělat chybu je normální, ale vzpomeňte si na tu debatu, když někdo o jeden dva tři dny zapomněl odevzdat zprávu o Čapím hnízdu. Jaká to byla mela," zlobí se Faltýnek.

9:58

Webové stránky Poslanecké sněmovny v den hlasování nefungují.

9:47

Naopak málo pravděpodobné je odhlasování jiného Chvojkova návrhu: aby členové vlády nesměli většinově vlastnit firmy.

9:44

Poslanci dnes pravděpodobně schválí pozměňovací návrh poslance za ČSSD Jana Chvojky, aby členové vlády nevlastnili média. "Má-li probíhat volná politická soutěž, tak není možné, aby jeden člen vlády vlastnil média," říká například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

9:43

Dobrý den, vážení čtenáři. Dění ve sněmovně, která bude schvalovat zákon o omezení střetu zájmů, budeme sledovat v online reportáži.

Domácí Martin Ťopek Domácí, Martin Ťopek
Aktualizováno 14. 9. 2016 15:15
 

Právě se děje

Další zprávy