Živě: Lidi ani nevědí, co je demise. Murína jsem nevydíral, hájil se Babiš před poslanci

Živě
Poslanci se sešli na mimořádné schůzi svolané z popudu části opozičních stran, aby jednali o personálních změnách, které uskutečňuje vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v demisi. Opoziční strany chtějí dát najevo, že vláda v demisi nemá dělat zásadní změny v obsazení klíčových postů ve státní správě. Opozice kritizuje odvolávání náměstků ve státní službě, šéfů fakultních nemocnic. Kritizuje i údajný Babišův tlak na rezignaci ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína.
Podívejte se na brífinky ze sněmovny. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
18:03

A na závěr jedna zajímavost. Babiš nařkl své protivníky, že nevědí, co znamená slovo demise, že to je od "půl" - demi. No, není.

18:00

Jedna z perel premiéra Andreje Babiše během pátečního jednání Sněmovny: "Teď byly demonstrace v Praze, v pondělí jsem dostal petici od 15 000 lidí na D 49, kde deset let tomu brání nějaký křeček nebo ty organizace, které to blokují. A proč lidi nedemonstrují za to, že nemůžeme dokončit ty obchvaty? Je to takové zvláštní."

17:45

Co také zaznělo během páteční schůze Sněmovny? "Pan premiér říkal, že na GIBSu nebyla kontrola od roku 2012. Schválně se podívejte, kdy byla naposledy v Kanceláři prezidenta republiky a kolik tam má podnětů a jak vypadá analýza rizik. A já už vidím pana premiéra, jak po této informaci sedá ke stolu a píše dopis: V Kanceláři prezidenta republiky dlouho nebyla žádná kontrola. Hned tam, paní ministryně, nějakou pošlete," řekl poslanec TOP09 Miroslav Kalousek.

17:25

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín se nechce vyjadřovat k otázkám, které se ve čtvrtek projednávaly na uzavřeném jednání sněmovního výboru pro bezpečnost. Výbor bude o situaci znovu jednat příští týden, kdy by měl před poslanci vystoupit premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), který Murína kritizuje. Do ukončení těchto jednání nebude Murín veřejně vystupovat ani komentovat další služební záležitosti, informoval mluvčí inspekce Ivo Mitáček.

14:22

Šéf komunistů Vojtěch Filip po dnešním jednání. 

13:28

Krátký rozhovor s premiérem v demisi Andrejem Babišem: "Urychlíme jednání o vládě," slibuje. 

13:22

Sledujte živě vyjádření stran po neschválení programu mimořádné schůze sněmovny.

Hnutí ANO s extremisty zablokovalo diskuzi, není to poprvé a ani naposledy, říká Farský

Jan Farský.
Podívejte se na brífinky ze sněmovny. | Video: DVTV
13:15

Poslanec STAN Vít Rakušan k zamítnutému programu schůze k personální politice vlády:

13:00

Výsledek hlasování: mimořádná schůze ani nezačne.

12:48

Sněmovna neschválila program schůze k personální politice vlády. Schůze končí a sněmovna je přerušena až do 20. března.

12:46

"Já mám rád novináře, mám rád Českou televizi, vždyť já v neděli jdu i k tomu Moravcovi," řekl premiér s tím, že se změnil a je nad věcí.

12:46

Sněmovna nyní rozhodne o pořadu schůze. Poslanci začínají hlasovat. 

12:45

"Vy jste řekl jako první, že jsem nekompetentní," reagoval Babiš na Bělobrádkovu prosbu, aby se vyvaroval osobních útoků.

12:41

Předseda lidovců zároveň premiérovi doporučil navštívit kurzy slušného chování.

12:39

Bělobrádek se ohradit vůči Babišově nařčení, že by ve funkci vicepremiéra nic neudělal. "Chápu, že vaše ego je velmi vysoké, že se těšíte, až vám budou stavět bustu v Kapitolu, až se o vás bude psát v čítankách. Ale výraz, že vy jste za tři měsíce udělal více než já za čtyři roky, je výraz nekompetence," řekl a dodal, že obvinění považuje za osobní útok vůči své osobě.

12:34

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se ohradil proti Babišově tvrzení, že s ním lidovci nechtěli jednat o vstupu do vlády. "Byli jsme připraveni jednat o vstupu do vlády," hřímal Bělobrádek a dodal: "Vy jste nikdy o koalici s KDU-ČSL neuvažoval. Proč neustále matete veřejnost? Není to pravda."

12:32

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zdůraznil, že dnešní debata je o tom, co má a nemá dělat vláda v demisi a ne tom, jestli odvolání ředitelé byli kompetentní. 

12:28

"Chtěl bych požádat pana premiéra, aby se nepřipojoval k útokům na novináře," vyzval Babiše Stanjura.

12:27

"Tito lidé přišli do těchto funkcí za minulé vlády a ANO nebylo v opozici, ANO bylo součástí té vlády," komentoval personální změny vlády v demisi předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

12:17

"Vy jste takový náš Alois Jirásek, ten byl taky ve dvanácti svazcích," řekl Kalousek směrem k Babišovi a vyzval ho, aby se k tomu, že byl agentem StB, hrdě přiznal. 

12:13

"Klaus a Mečiar zapříčinili, že jsem tady," řekl Babiš a hřímal, že "nebyl agent" StB a zdůraznil, že soud na Slovensku vyhrál. "Vy mi říkáte, že jsem agent. Přestaňte mě urážet," pronášel plamenně.

"Vy tady štvete proti mně a různé ty aféry a toto je jenom další krok… Demise, Lidi ani nevědí, co je to demise. Říkejte pleinmise, my děláme naplno. Plein je plno, demi je půlka po francouzsky, pokud jste to nespoznali," hřímal Babiš

12:11

"Zase se tady musíme dohadovat, lidi už jsou z toho znechuceni," komentoval dnešní mimořádnou schůzi premiér v demisi Babiš. 

12:09

"Dejte mi kuchařku, jak s vámi mám jednat, asi jsem úplně blbej," hřímal Babiš a směrem ke stranám, s kterými chce jednat o podpoře nebo sestavení vlády. 

12:08

"Nemáme žádné straníky, kteří se klepou někde na post na poště," řekl Babiš s tím, že na všechna místa ve vedení společností jsou nebo budou vypsána výběrová řízení. Premiér v demisi také prohlásil, že jeho vláda o získání důvěry stojí. 

12:06

Andrej Babiš zdůraznil apolitičnost, které se jeho vláda v demisi drží. 

12:02

"Já jsem nikoho nevydíral, nikomu jsem nevyhrožoval," řekl důrazně Babiš k informacím okolo Murína a zopakoval, že šéfovi GIBS ani nehrozil odvoláním. 

11:59

"To je jedna z mých silných stránek - vyjednávat," zdůraznil premiér v demisi Babiš v souvislosti s okolnostmi okolo vyjednávání podpoře vlády. 

11:58

"Mám problém s jeho (GIBS) hospodařením," řekl Babiš s tím, že s jeho fungováním problém nemá. 

11:57

"GIBS je produkt Langera," hřímá Babiš s tím, že už o GIBS nechce nic říkat. 

11:55

"Jste z toho nervózní z toho GIBS?" ptá se Babiš poslanců. Ti mu následně tleskají. 

11:52

Premiér v demisi Babiš zopakoval, že jeho trestní stíhání je na objednávku. 

11:51

Lidovci kritizují kroky ministerstva financí.

11:51

"Ten Kučera a Elkán tam neměli nikdy být," říká Babiš a komentuje odvolané šéfy s tím, že jejich působení ve funkci byla ostuda. 

11:46

"Tady nikdo nekritizuje odvolání pana Kučery nebo Elkána, ale to, že to udělala vláda bez důvěry," zdůraznil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. 

11:44

"Je mi jedno, kdo je z jaké strany nominován, to já neřeším," řekl Vojtěch s tím, že pro něj je důležité, jak ředitelé nemocnice vedou a ne jejich politická příslušnost. 

11:42

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že už jeho předchůdce Miloslav Ludvík měl informace o tom, že vedení Fakultní nemocnice v Ostravě není kompetentní. 

11:35

Poslanci si odhlasovali, že dnes po 14. hodině jednat nebudou. 

11:33

Vojtěch Pikal (piráti) navrhl, aby dnes poslanci jednali i po 14. hodině. 

11:32

"Udělám všechno pro to, abych zeštíhlil strukturu ministerstva zemědělství," prohlásil ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). 

11:31

Proslov lidovce Jana Bartoška.

11:28

"Vím, že se budu chtít některých lidí zbavit," řekl Šmíd s tím, že ale zaměstnance stále poznává. "Nejsme vláda, která bude chtít dělat bezhlavé čistky," dodal. 

11:27

Ministr kultury Ilja Šmíd zdůraznil, že za svůj post ministra bere plat, a proto pracuje a koná. 

11:24

Petr Gazdík (STAN) připomněl Babišovi, že kritizoval postupy minulých vlád, ale přitom postupuje stejně. "vláda bez důvěry nenaplnila ústavu a neopírá se o většinu ve sněmovně, a vyzval Babiše, aby uznal, že jeho vláda není plnohodnotná. "Prosím, nečiňte žádné nezvratné kroky," vyzval Gazdík Babiše s tím, že tyto kroky může dělat, až jeho vláda získá důvěru. 

11:22

Jan Bartošek řekl, že Babišova vláda kopíruje manýry bývalých vlád, které premiér v demisi často kritizuje. 

11:19

Schillerová zdůraznila, že jí je "srdečně jedno" politická příslušnost náměstků. 

11:17

"Já se nezajímám o tu kontrolu, ta kontrola si žije svým nezávislým životem," dodala Schillerová k finanční kontrole GIBS.

11:15

"(Finanční) kontrola GIBS byla zahájena nejen na základě podnětu pana premiéra, ale na základě dalších podnětů," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

11:11

"Co mu chybělo, byly manažerské zkušenosti," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) odvolání šéfa Czechinvestu Karla Kučery. "Kdybych to neudělal, byl bych politický sebevrah," dodal. 

10:52

"Já vám garantuji, že kdyby vaše vláda v lednu získala důvěra, tak byste měli legitimitu ty kroky dělat," dodal Stanjura k provedeným personálním změnám a zdůraznil, že by se vláda v demisi o získání důvěry měla snažit. 

10:51

Zbyněk Stanjura ministryni Němcové připomněl, že již v minulém vládním období mělo hnutí ANO své náměstky a ministry. 

10:50

"Pan premiér tvrdí, že je jedno, jestli má důvěru, a my tvrdíme, že to jedno není. To je ten základní rozpor," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

10:48

Podle Farského mají personální změny na úřadech také nahnat strach těm, kteří na svých místech zůstanou.

10:45

"Vláda bez důvěry odvolává někoho kvůli ztrátě důvěry," začal Jan Farský svůj projev a poukázal na absurdnost tohoto zdůvodnění. 

10:44

Ministryně Němcová zdůraznila, že personální změny na ministerstvu práce byly vykonány proto, aby se zefektivnila práce resortu. 

10:40

Na ministerstvu práce bylo zrušeno za nové vlády deset míst. To ministryně práce Jaroslava Němcová (za ANO) zdůvodnila závěry NKÚ ohledně nesprávného účetnictví na ministerstvu. Na resortu podle ní proběhla skartace dokumentů.

10:36

Bartošovi chybí záruka vlády demisi toho, že výběrová řízení a kandidáti na politické posty jsou vybíráni správně. "Apelujeme na Andreje Babiše ať ty personální změny nedělá," dodal Bartoš a zdůraznil, že piráti na dnešní schůzi chtějí slyšet skutečné důvody odvolání některých vedoucích pracovníků. 

10:34

Bartoš kritizuje způsob, jakým se Babiš snaží odvolat šéfa GIBS Michala Murína. 

10:33

Bartošovi přijde "dosti směšné", že vláda v demisi a bez důvěry zdůvodňuje některé personální změny právě ztrátou důvěry. 

10:32

"Premiér si nemůže posílat finanční kontroly, kam se mu zachce," řekl šéf pirátů Ivan Bartoš s odkazem na finanční kontrolu na GIBS. 

10:20

Poslanec ODS Jan Skopeček k projevu ministra zahraničí Martina Stropnického:

10:18

"Mohli jste počkat, ale chápu, že jste nedočkaví," komentoval Bělobrádek personální výměny, které provedla vláda v demisi. 

10:14

Bělobrádek připomněl, že Babišův ministr zemědělství po čtyřech hodinách ve funkci odvolal jednoho z odborných náměstků. 

10:10

Pavel Bělobrádek vyzval ke zjištění kvóra, aby se zjistilo zda je v Poslanecké sněmovně vůbec dostatek poslanců na to, aby se později sněmovna mohla usnášet. 

10:07

Kalousek zdůraznil, že finanční kontrola, kterou Babiš poslal na GIBS, musí být nezávislá a podléhá ministerstvu vnitra na předsedovi vlády. "Finanční kontrola  byla zneužita k nátlaku na ředitele GIBS," dodal Kalousek.
"Metody, které používáte jsou mimořádně nebezpečné," vzkázal vládě Kalousek k personálním změnám, které provedla. 

10:06

Kalousek shrnuje, že prý nejprve šéfovi GIBS Michalu Murínovi nabídl výměnou za odchod jiný post, pak mu prý hrozil, že pokud neodejde, bude skandál. Když i to Murín odmítl, přišla na GIBS kontrola z ministerstva financí.

10:05

Slova se ujímá Miroslav Kalousek. Hájí Generální inspekci bezpečnostních sborů, která podle něj není "Langrův výmysl", ale jedním z protikorupčních opatření Nečasovy vlády.

10:04

Odvolaný šéf Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluk Němeček:

10:02

Stropnický zdůraznil, že se cítí být povinen svou pozici ministra vykonávat stejně odpovědně jak ve vládě v demisi, tak ve vládě s důvěrou. 

10:00

Stropnický říká, že zahraniční cesty se omezily za ty multilaterální, které odložit nejde.

9:55

K pultíku přichází ministr zahraničí Martin Stropnický. "Měla by existovat nějaká elementární kultura," říká.

9:54

"Zatím je tu vláda v demisi s premiérem, který je obviněný a proto považujeme za nutné, aby se premiér a vláda chovali maximálně zdrženlivě," zdůvodnil Fiala důvod, proč je strana tak kritická k personálním změnám, která vláda v demisi vykonala. "Velmi důrazně nabádáme vládu ke zdrženlivosti," zopakoval Fiala.

9:52

Fiala upozorňuje, že je Babiš obviněný. "To neberte jako urážku, to je holý fakt," prohlásil. V této situaci podle něj není možné, aby Babiš usilovat o změny v bezpečnostních sborech.

9:51

Fialovi vadí i způsoby a rozsahy personálních výměn, které dělá vláda v demisi. 

9:49

Fiala řekl, že tichá podpora komunistů Babišově menšinové vládě je "podvodem na občanech". 

9:49

Fiala připomněl, že vláda v demisi se opírá o podporu komunistů a SPD. 

9:47

Podle Fialy má Babišova vláda v demisi pouze legitimitu k tomu "svítit a topit".

9:48

"Od začátku bylo jasné, že tato vláda nebude mít podporu Poslanecké sněmovny," říká Fiala. Prezident i premiér podle něj přiznali, že jediným účelem vzniku této vlády bylo co nejdřív odstranit kabinet Bohuslava Sobotky.

9:45

Prvním důvodem, proč by podle Fialy neměla vláda v demisi dělat personální kroky, je to, že premiér v demisi Babiš podle něj nevedl jednání o sestavení vládní koalice. "Toto je vláda, která vznikla na základě prezidentovy svévole," dodal. 

9:43

Fiala začal vysvětlovat proč vláda v demisi nemá legitimitu na personální změny, které dělá. 

9:43

"Ústava vůbec nepředpokládá, že by někoho napadlo, že vláda v demisi je plnohodnotná vláda," reaguje na Babišovo vystoupení Fiala.

9:42

Fiala říká, že je v zájmu státu spolupracovat na zahraniční politice, to ale podle něj nesouvisí s vnitřní politikou.

9:38

Babišův projev skončil, k pultíku přišel šéf ODS Petr Fiala.

9:38

Na Babišův projev reaguje Jan Skopeček z ODS.

9:38

"My ty personální změny děláme na základě manažerského selhání nebo porušení zákona," zdůraznil Babiš s tím, že ve vládě mají čisté svědomí, nedělají čistky a chovají se s péčí řádného hospodáře. 

9:36

Pošťačky podle Babiše berou 14 tisíc korun a musí poslouchat stížnosti, že balíky chodí pozdě. 

9:35

Babiš se zmiňuje i o České poště, přičemž poznamenal, že "pošta je ve špatném stavu". 

9:34

Babiš kritizuje zákon o státní službě. "Já se k tomu taky hlásím, asi jsme to podcenili," říká. Náměstek pro státní službu je podle něj nyní víc než vláda a státní tajemník víc než ministr.

9:34

Babiš poznamenal, že státní správa je uzavřená a potřebuje nové lidi. 

9:31

Babiš kritizoval, že se o jeho kabinetu mluví jako o vládě v demisi.

9:31

Babiš připomíná kauzy Topolánkovy vlády v demisi. 

9:28

Babiš cituje ze studie o korupci v českém zdravotnictví, která upozorňuje na roli někdejšího náměstka resortu zdravotnictví Marka Šnajdra. "A vy se divíte, že děláme změny ve zdravotnictví?" ptá se Babiš.

9:22

"Pokud někdo dělal čistky v demisi, tak to byla ODS," připomněl Babiš a popisuje, jaké změny probíhaly za ministra vnitra Ivana Langera. "Takže já fakt nevím, proč se o tom tady máme bavit," dodal Babiš.

9:20

"My k tomu nepřistupujeme politicky, my k tomu přistupujeme podle kvality lidí," řekl Babiš k náměstkům. "Personální změny jsme dělali na základě našich zkušeností," dodal. 

9:18

Babiš připomíná "čistky" na ministerstvech za vlády ODS.

9:17

"Zrušili jsme 11 míst politických náměstků a náměstky pro řízení o 14 míst," říká o změnách na ministerstvech Babiš.

9:16

"Vláda v demisi - a navíc bez důvěry - nemá legitimitu na provádění žádných rozsáhlých personálních změn, jak jsme toho byli svědky v minulých dnech. Vznikla na základně ústavní svévole prezidenta Zemana a jejím jediným politickým zázemím je nepřiznaná podpora od SPD a KSČM. Chceme znát od premiéra v demisi vysvětlení provedených personálních změn a jeho plány v tomto směru do budoucna," uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

9:15

Premiér v demisi Babiš řekl, že vláda v demisi nedělá čistky. "My neděláme zásadní a nevratné důsledky, vždyť my nic neprivatizujeme, my nic neprodáváme," prohlásil. 

9:13

"Chceme vládnout s důvěrou," zdůrazni Babiš a připomněl, že jednají s KSČM, SPD nebo ČSSD. 

9:12

"Nechceme vládnout v demisi," řekl Babiš a dodal, že vláda bude vládnout úplně stejně jako nyní, i když získá důvěru. "Vyjednáváme s těma, kteří chtějí vyjednávat," dodal. 

9:11

"Vláda je zcela legitimní s ústavou a legální," říká Babiš. To, že jeho kabinet nedostal důvěru, jej prý podle ústavy neomezuje.

9:11

"My neříkáme, že všechno, co navrhla opozice, je špatně, my všechno jako vláda projednáváme objektivně," zdůraznil Babiš. 

9:09

"My skutečně pracujeme," komentoval Babiš svou vládu v demisi. 

9:07

"Nechápu proč vlastně byla svolána tahle mimořádná schůze," začal Babiš svůj projev. "My skutečně vyjednáváme, my skutečně chceme, aby vznikla vláda," upozornil Babiš. 

9:06

Před poslance předstoupil premiér v demisi Andrej Babiš. 

9:01

Schůze začala. 

8:55

Komentář Martina Fendrycha: "Kam jsme se posunuli v kauze Babiš kontra Murín? Premiér bez důvěry a jeho zjevná snaha dostat svého člověka do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)?"

8:50

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vysvětluje odvolání ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Svatopluka Němečka (ČSSD). 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 10. 3. 2018 1:14
 

Právě se děje

Další zprávy