reklama
 
 

Námraza zastavila vlaky i tramvaje. Středa nemá být lepší

AKTUALIZOVÁNO 3. 12. 2014
reklama
Nepříznivé počasí komplikuje dopravu v celé České republice. Úterní dění jsme sledovali v online zpravodajství.

Námraza zastavila vlaky i tramvaje. Středa nemá být lepší

reklama
22:17

Některé vlaky dnes na svou trať nevyjely kvůli námraze, jiné ovšem kvůli nedostatku drážního personálu. Lidé scházeli dopravci i přesto, že zhruba třetina vlaků vůbec nejela. Víc než stovka cestujících tak například čekala téměř hodinu na to, až se najde průvodčí do vlaku, který měl odjíždět v 19.10 z Holešovic do Kralup. Průvodčí přitom s vlakem přijel. "Musel jet na hlavní nádraží. Musíte počkat, až se najde nějaký jiný," reagoval na dotaz strojvůdce lokomotivy poté, co vlak nabral téměř půlhodinové zpoždění. Po chvíli se dokonce z nádražních tlampačů ozvalo "Omlouváme se za zpoždění, které je způsobeno pozdním příchodem zaměstnance do práce". Náhradního průvodčího se podařilo sehnat až téměř po hodině – původně měl jet až dalším vlakem. Byl přitom téměř zbytečný a pouze odmávával odjezdy vlaku, v němž si později ani nedovolil kontrolovat jízdenky. Na trati do Kralup místo obvyklých City Elefantů jezdily staré pantografy řady 451, zvané žabotlamy, ze šedesátých let. "Neodskakují tak od trolejí," vysvětlil strojvedoucí.

Námraza - kalamita - Pardubice hl. n. Foto: Zuzana Hronová
21:46

Na pražských nádražích dnes v podvečer panoval chaos a absolutní nedostatek informací pro cestující, hlásí reportér Aktuálně.cz Marek Pokorný, který bydlí ve středních Čechách nedaleko Prahy. Lidem orientaci neulehčoval ani web Českých drah, který třeba neinformoval o tom, že vlaky odjíždějí z jiných nádraží než obvykle. Stovkám pasažérů tak jejich spoj ujel. Například na Masarykově nádraží se okolo sedmé hodiny večerní scházeli naštvaní cestující, kteří se až na místě dozvěděli, že vlaky například směrem na Kralupy nad Vltavou a Ústí nad Labem nejezdí odsud, ale z nádraží Praha-Holešovice. Přesun tam přitom trvá zhruba patnáct minut. Informaci se navíc nedozvěděli z digitálních panelů, které zely prázdnotou – pověděli jim to až přetížení pracovníci na informacích. 

21:22
Twitter

Zranění na zledovatělých chodnících přibývá. Dojde na ambulancích sádra?

 

20:21
Twitter

Jiný pohled na ledovku. Očima dítěte.

20:12
Počasí

Podle meteorologů by se teploty měly o nadcházející noci pohybovat pod nulou nebo kolem ní, proto bude ledovka, která trápí regiony už od pondělí, přetrvávat. Varování trvá do středečních 18:00. Ve středu by měl místy slabě padat sníh, který má od východu přecházet v déšť. Ledovka se má zpočátku tvořit místy, pak už jen ojediněle. Teploty se budou držet kolem bodu mrazu. I nadále tak lze během středy očekávat komplikace v dopravě na silnicích i na železnici.

19:53
Elektřina

V Praze jezdí pátá tramvajová linka. K linkám 3, 9, 12 a 18 přibyla ještě linka číslo 20, která byla zprovozněna mezi zastávkami Vozovna Vokovice a Smíchovské nádraží. Linka číslo 3 jezdí na trase Nádraží Braník - Hloubětín, linka 9 pak mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací.  Noční provoz tramvají budou i v noci na středu zajišťovat náhradní autobusy.

Tramvaje nejezdí v Libni Kvůli námraze nejezdí tramvaje v Pražské Libni - fronta mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových. | Foto: Viktor Vondra
19:45

Mluvčí E.ON Vladimír Vácha uvedl, že v době "kulminace" nedostávalo elektřinu od firmy až 10 000 domácností. Večer už to ale bylo jen zhruba 250 odběrných míst na Brněnsku, Znojemsku, Hodonínsku a Jindřichohradecku. Místa poruch jsou zde obtížně dostupná a lidé budou bez elektřiny do středečního rána, kdy se E.ON k opravám vrátí.

Vácha uvedl, že E.ON odstraňoval námrazu z vedení už od pátku. Mezi nejpostiženější regiony podle něj patřilo Třebíčsko, jih jižní Moravy a západ Zlínského kraje.

19:40

Z odběratelů ČEZ se kvůli ledovce ocitlo bez elektřiny až několik tisíc. Firma desítky poruch, které vyřadily z provozu stovky trafostanic, odstraňovala od noci na dnešek. Podařilo se to zatím ve středních a severních Čechách a na severní Moravě. "V oblasti západních a východních Čech zůstává několik stovek zákazníků bez dodávek elektřiny. Na opravách se nadále pracuje," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Týden v obraze 7. 4. - ČEZ letos pošle do státní kasy přes 23 miliard korun - Přes 21 miliard korun si letos vyčlenila energetická skupina ČEZ na dividendy pro své akcionáře. Ten největší, tedy stát, by si tak měl přijít na 15 miliard korun. "Představenstvo bude na valné hromadě 21. května navrhovat dividendu 40 korun na akcii, což je dvakrát více než vloni," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Na daních pak z loňského zisku dostane státní pokladna od nejsilnější společnosti na českém trhu s energiemi 8,4 miliardy. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Ondřej Besperát
19:32

"Podařilo se nám opravit mnoho poruch, ale zůstala nám místa, kam se nedostaneme. Jsou to obce Javůrek, Nebovidy nebo Domašov na Brněnsku," vyjmenovala Herodesová. Dodala, že žádné nové poruchy pro Jihomoravský kraj společnost nepřijala. "Problémy se naopak objevují na Vysočině," poznamenala mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

19:30

Pracovníkům společnosti E.ON se dnes podařilo vyřešit většinu poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském kraji, které měly za následek výpadek elektrického proudu ve stovkách domácností. ČTK to řekla mluvčí společnosti Božena Herodesová. Podle ní komplikace způsobené námrazou přetrvávají pouze na pár místech na Brněnsku. Na některých místech byla na metru vodiče i čtyřkilová vrstva ledu.

Tornádo3 Spadlé dráty vysokého napětí zanechaly mnohé části města bez proudu. | Foto: Reuters
19:09
Aktuálně.cz

Proč vlakům nepomohly autobusy a motoráky? Online deník Aktuálně.cz zjišťoval, proč České dráhy nezajistily náhradní provoz svižněji - ať už by šlo o autobusy jako při jiných mimořádnostech, nebo naftové lokomotivy. Více čtěte ZDE.

18:59
Elektřina

V Praze už jezdí čtyři tramvajové linky - 3, 9, 12 a 18. Tyto linky budou jezdit non stop celou noc, aby tramvajové troleje opět nenamrzaly, řekla po jednání krizového štábu primátorka Adriana Krnáčová.

Pražští zastupitelé složili slib a přerušili jednání. Foto: Ludvík Hradilek
18:56
Elektřina

V Olomouckém kraji byl kalamitní stav vyhlášený na silnicích Přerovska a Prostějovska prodloužen do středečního rána. Naopak energetici dnes k 18:00 odvolali kalamitní stav na Přerovsku, který způsobila námraza na elektrickém vedení. Problémy zůstávají na železnici i s MHD. Situace na silnicích se však již zlepšila, tři úseky ale zůstávají kvůli námrazám na stromech i nadále uzavřené. Hasiči mají v kraji od pondělka za sebou rekordních více než 300 výjezdů.

18:52
Vlaky

Nejvýraznější potíže s ledovkou má z českých sousedů především Rakousko. Varování pro řidiče platí také na Slovensku, kde byla výstraha před náledím oproti původním očekáváním prodloužena až do středečního dopoledne. Zatímco na mnoha místech v Česku se vlaky zcela zastavily, za hranicemi fungovala železnice bez větších potíží. Sousední země se ale musely vypořádat s výpadky mezinárodních spojů jedoucích přes Česko. Maďarsko má problémy s přerušenými dodávkami elektřiny.

Hradec Králové - náhradní přeprava Náhradní přeprava v Hradci Králové. S námrazou nesouvisela, jednalo se o plánovanou výluku. | Foto: Zuzana Hronová
18:44
Elektřina

Brno stále hlásí potíže. Trable má většina tramvajových linek a ze 13 trolejbusových tras se podařilo až odpoledne zprovoznit dvě. Problémy s dopravou přetrvávají zejména na okraji Brna, hlavně v Bystrci a Lesné. "Nakolik se ve středu podaří zprovoznit tramvajové a trolejbusové spoje, je otázkou. Přes den jsme se o to pokoušeli, ale v okrajových částech Brna přetrvávají potíže," řekla ČTK mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová. Stovky domácností jsou navíc bez elektrického proudu, protože námraza nebo padající stromy poškodily elektrické vedení.

18:38
Silnice

Počet nákladních vozů, které kvůli počasí nedojely do cíle, podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe nelze přesně říct. "Každý stojící kamion ale znamená pro dopravce tisícikorunové ztráty a k tomu i hrozící penále od zákazníků," řekl. Některé obchodní řetězce totiž podle něj rozmary počasí neberou jako tzv. vyšší moc a pokuty uplatňují. Velké ztráty naopak v případě, že nebude současný stav trvat příliš dlouho, neočekává nákladní železniční dopravce ČD Cargo.

18:31
Silnice

Kvůli lokálním výpadkům proudu nefunguje deset z 260 mýtných bran na rychlostních silnicích a dálnicích. "Mýtné brány mají zásobu energie z vlastních baterií zhruba na tři hodiny," řekl pro ČTK mluvčí provozovatele mýtného systému firmy Kapsch David Šimoník. Dodal, že na odstranění závad firma spolupracuje se společností ČEZ.

Mikrovlnné snímače firmy Kapsch Mikrovlnné snímače firmy Kapsch nad dálnicí v Rakousku | Foto: Kapsch
18:21
Elektřina

Kvůli komplikacím v dopravě se dnes už dvakrát sešel krizový štáb pražského magistrátu. Aktuální jednání začalo v 18:00. V ulicích stále zůstávají stát nepojízdné tramvaje bez napájení. Dopravní podnik je v průběhu dne postupně odtahuje do vozoven, kolik jich zůstalo v ulicích do dnešního večera, však DPP zatím nedokázal říct. Technici celý den sundávají z trolejí námrazu mechanicky.

Tramvaje nejedou - cedule Foto: Michal Žák
18:07

Pražský dopravní podnik obnovil druhou tramvajovou linku: po půl šesté začaly jezdit soupravy s číslem 18. Už ve tři odpoledne se rozjely ve zkušebním provozu první vozy na lince číslo 9, která nyní jezdí mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací. Po obnovené lince 18 by chtěl dopravní podnik spustit provoz na trase číslo 3. Linka číslo 9 také bude celou noc jezdit podle denního jízdního řádu, aby troleje nestihly znovu namrzat.

17:50
Elektřina

Energetické společnosti ČEZ zbývá opravit zhruba pětina poruch vedení, které vznikly v důsledku dnešního počasí. Uvedla to mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že trvá kalamitní stav, který polostátní energetická firma ráno vyhlásila v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Velké problémy nadále hlásí doprava, nefungují například některé mýtné brány.

Logo skupiny ČEZ Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. Ilustrační foto | Foto: Reuters

autoři: Domácí, ČTK | 2. 12. 2014

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama