Námraza zastavila vlaky i tramvaje. Středa nemá být lepší

Živě
Nepříznivé počasí komplikuje dopravu v celé České republice. Úterní dění jsme sledovali v online zpravodajství.
Vlaky na Slovensko zůstanou stát.
Vlaky na Slovensko zůstanou stát. | Foto: ČTK

Česká republika - Nepříznivé počasí od pondělního odpoledne brzdí dopravu v celé zemi. Kvůli ledovce je v řadě měst stále omezena městská hromadná doprava, nejezdí také vlaky. Meteorologové prodloužili výstrahu pro celé území do středečních 18:00 hodin.

V Praze počasí poprvé v historii zastavilo všechny pražské tramvaje. Nyní už ale jezdí pět linek - 3, 9, 12,18 a 20. V provozu budou celou noc podle denního jízdního řádu, aby bránily namrzání trolejí.

Komplikace na železnici po celé republice se dotkly řádově až stovky tisíc cestujících a stovek osobních vlaků.

Počasí odřízlo od elektřiny tisíce českých domácností. Energetická společnost ČEZ ráno vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov, po 18:00 trval už jen na Chrudimsku a bez proudu byly stovky domácností.

Podílejte se na zpravodajství. Pošlete nám na e-mail [email protected] fotografie a krátké zprávy k ledovce. Děkujeme.

Živě
Aktualizovat reportáž
22:17

Některé vlaky dnes na svou trať nevyjely kvůli námraze, jiné ovšem kvůli nedostatku drážního personálu. Lidé scházeli dopravci i přesto, že zhruba třetina vlaků vůbec nejela. Víc než stovka cestujících tak například čekala téměř hodinu na to, až se najde průvodčí do vlaku, který měl odjíždět v 19.10 z Holešovic do Kralup. Průvodčí přitom s vlakem přijel. "Musel jet na hlavní nádraží. Musíte počkat, až se najde nějaký jiný," reagoval na dotaz strojvůdce lokomotivy poté, co vlak nabral téměř půlhodinové zpoždění. Po chvíli se dokonce z nádražních tlampačů ozvalo "Omlouváme se za zpoždění, které je způsobeno pozdním příchodem zaměstnance do práce". Náhradního průvodčího se podařilo sehnat až téměř po hodině – původně měl jet až dalším vlakem. Byl přitom téměř zbytečný a pouze odmávával odjezdy vlaku, v němž si později ani nedovolil kontrolovat jízdenky. Na trati do Kralup místo obvyklých City Elefantů jezdily staré pantografy řady 451, zvané žabotlamy, ze šedesátých let. "Neodskakují tak od trolejí," vysvětlil strojvedoucí.

Foto: Zuzana Hronová
21:46

Na pražských nádražích dnes v podvečer panoval chaos a absolutní nedostatek informací pro cestující, hlásí reportér Aktuálně.cz Marek Pokorný, který bydlí ve středních Čechách nedaleko Prahy. Lidem orientaci neulehčoval ani web Českých drah, který třeba neinformoval o tom, že vlaky odjíždějí z jiných nádraží než obvykle. Stovkám pasažérů tak jejich spoj ujel. Například na Masarykově nádraží se okolo sedmé hodiny večerní scházeli naštvaní cestující, kteří se až na místě dozvěděli, že vlaky například směrem na Kralupy nad Vltavou a Ústí nad Labem nejezdí odsud, ale z nádraží Praha-Holešovice. Přesun tam přitom trvá zhruba patnáct minut. Informaci se navíc nedozvěděli z digitálních panelů, které zely prázdnotou – pověděli jim to až přetížení pracovníci na informacích. 

21:22

Zranění na zledovatělých chodnících přibývá. Dojde na ambulancích sádra?

 

20:21

Jiný pohled na ledovku. Očima dítěte.

20:12 Ikona vločka

Podle meteorologů by se teploty měly o nadcházející noci pohybovat pod nulou nebo kolem ní, proto bude ledovka, která trápí regiony už od pondělí, přetrvávat. Varování trvá do středečních 18:00. Ve středu by měl místy slabě padat sníh, který má od východu přecházet v déšť. Ledovka se má zpočátku tvořit místy, pak už jen ojediněle. Teploty se budou držet kolem bodu mrazu. I nadále tak lze během středy očekávat komplikace v dopravě na silnicích i na železnici.

19:53 Ikona blesk

V Praze jezdí pátá tramvajová linka. K linkám 3, 9, 12 a 18 přibyla ještě linka číslo 20, která byla zprovozněna mezi zastávkami Vozovna Vokovice a Smíchovské nádraží. Linka číslo 3 jezdí na trase Nádraží Braník - Hloubětín, linka 9 pak mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací.  Noční provoz tramvají budou i v noci na středu zajišťovat náhradní autobusy.

Kvůli námraze nejezdí tramvaje v Pražské Libni - fronta mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových.
Kvůli námraze nejezdí tramvaje v Pražské Libni - fronta mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových. | Foto: Viktor Vondra
19:45

Mluvčí E.ON Vladimír Vácha uvedl, že v době "kulminace" nedostávalo elektřinu od firmy až 10 000 domácností. Večer už to ale bylo jen zhruba 250 odběrných míst na Brněnsku, Znojemsku, Hodonínsku a Jindřichohradecku. Místa poruch jsou zde obtížně dostupná a lidé budou bez elektřiny do středečního rána, kdy se E.ON k opravám vrátí.

Vácha uvedl, že E.ON odstraňoval námrazu z vedení už od pátku. Mezi nejpostiženější regiony podle něj patřilo Třebíčsko, jih jižní Moravy a západ Zlínského kraje.

19:40

Z odběratelů ČEZ se kvůli ledovce ocitlo bez elektřiny až několik tisíc. Firma desítky poruch, které vyřadily z provozu stovky trafostanic, odstraňovala od noci na dnešek. Podařilo se to zatím ve středních a severních Čechách a na severní Moravě. "V oblasti západních a východních Čech zůstává několik stovek zákazníků bez dodávek elektřiny. Na opravách se nadále pracuje," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

7. 4. - ČEZ letos pošle do státní kasy přes 23 miliard korun - Přes 21 miliard korun si letos vyčlenila energetická skupina ČEZ na dividendy pro své akcionáře. Ten největší, tedy stát, by si tak měl přijít na 15 miliard korun.  "Představenstvo bude na valné hromadě 21. května navrhovat dividendu 40 korun na akcii, což je dvakrát více než vloni," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Na daních pak z loňského zisku dostane státní pokladna od nejsilnější společnosti na českém trhu s energiemi 8,4 miliardy.  Více informací naleznete ve článku zde
7. 4. - ČEZ letos pošle do státní kasy přes 23 miliard korun - Přes 21 miliard korun si letos vyčlenila energetická skupina ČEZ na dividendy pro své akcionáře. Ten největší, tedy stát, by si tak měl přijít na 15 miliard korun. "Představenstvo bude na valné hromadě 21. května navrhovat dividendu 40 korun na akcii, což je dvakrát více než vloni," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Na daních pak z loňského zisku dostane státní pokladna od nejsilnější společnosti na českém trhu s energiemi 8,4 miliardy. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Ondřej Besperát
19:32

"Podařilo se nám opravit mnoho poruch, ale zůstala nám místa, kam se nedostaneme. Jsou to obce Javůrek, Nebovidy nebo Domašov na Brněnsku," vyjmenovala Herodesová. Dodala, že žádné nové poruchy pro Jihomoravský kraj společnost nepřijala. "Problémy se naopak objevují na Vysočině," poznamenala mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

19:30

Pracovníkům společnosti E.ON se dnes podařilo vyřešit většinu poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském kraji, které měly za následek výpadek elektrického proudu ve stovkách domácností. ČTK to řekla mluvčí společnosti Božena Herodesová. Podle ní komplikace způsobené námrazou přetrvávají pouze na pár místech na Brněnsku. Na některých místech byla na metru vodiče i čtyřkilová vrstva ledu.

Spadlé dráty vysokého napětí zanechaly mnohé části města bez proudu.
Spadlé dráty vysokého napětí zanechaly mnohé části města bez proudu. | Foto: Reuters
19:09 Logo Aktuálně.cz

Proč vlakům nepomohly autobusy a motoráky? Online deník Aktuálně.cz zjišťoval, proč České dráhy nezajistily náhradní provoz svižněji - ať už by šlo o autobusy jako při jiných mimořádnostech, nebo naftové lokomotivy. Více čtěte ZDE.

18:59 Ikona blesk

V Praze už jezdí čtyři tramvajové linky - 3, 9, 12 a 18. Tyto linky budou jezdit non stop celou noc, aby tramvajové troleje opět nenamrzaly, řekla po jednání krizového štábu primátorka Adriana Krnáčová.

Foto: Ludvík Hradilek
18:56 Ikona blesk

V Olomouckém kraji byl kalamitní stav vyhlášený na silnicích Přerovska a Prostějovska prodloužen do středečního rána. Naopak energetici dnes k 18:00 odvolali kalamitní stav na Přerovsku, který způsobila námraza na elektrickém vedení. Problémy zůstávají na železnici i s MHD. Situace na silnicích se však již zlepšila, tři úseky ale zůstávají kvůli námrazám na stromech i nadále uzavřené. Hasiči mají v kraji od pondělka za sebou rekordních více než 300 výjezdů.

18:52 Ikona vlak

Nejvýraznější potíže s ledovkou má z českých sousedů především Rakousko. Varování pro řidiče platí také na Slovensku, kde byla výstraha před náledím oproti původním očekáváním prodloužena až do středečního dopoledne. Zatímco na mnoha místech v Česku se vlaky zcela zastavily, za hranicemi fungovala železnice bez větších potíží. Sousední země se ale musely vypořádat s výpadky mezinárodních spojů jedoucích přes Česko. Maďarsko má problémy s přerušenými dodávkami elektřiny.

Náhradní přeprava v Hradci Králové. S námrazou nesouvisela, jednalo se o plánovanou výluku.
Náhradní přeprava v Hradci Králové. S námrazou nesouvisela, jednalo se o plánovanou výluku. | Foto: Zuzana Hronová
18:44 Ikona blesk

Brno stále hlásí potíže. Trable má většina tramvajových linek a ze 13 trolejbusových tras se podařilo až odpoledne zprovoznit dvě. Problémy s dopravou přetrvávají zejména na okraji Brna, hlavně v Bystrci a Lesné. "Nakolik se ve středu podaří zprovoznit tramvajové a trolejbusové spoje, je otázkou. Přes den jsme se o to pokoušeli, ale v okrajových částech Brna přetrvávají potíže," řekla ČTK mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová. Stovky domácností jsou navíc bez elektrického proudu, protože námraza nebo padající stromy poškodily elektrické vedení.

18:38 Ikona auto

Počet nákladních vozů, které kvůli počasí nedojely do cíle, podle mluvčího sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Felixe nelze přesně říct. "Každý stojící kamion ale znamená pro dopravce tisícikorunové ztráty a k tomu i hrozící penále od zákazníků," řekl. Některé obchodní řetězce totiž podle něj rozmary počasí neberou jako tzv. vyšší moc a pokuty uplatňují. Velké ztráty naopak v případě, že nebude současný stav trvat příliš dlouho, neočekává nákladní železniční dopravce ČD Cargo.

18:31 Ikona auto

Kvůli lokálním výpadkům proudu nefunguje deset z 260 mýtných bran na rychlostních silnicích a dálnicích. "Mýtné brány mají zásobu energie z vlastních baterií zhruba na tři hodiny," řekl pro ČTK mluvčí provozovatele mýtného systému firmy Kapsch David Šimoník. Dodal, že na odstranění závad firma spolupracuje se společností ČEZ.

Mikrovlnné snímače firmy Kapsch nad dálnicí v Rakousku
Mikrovlnné snímače firmy Kapsch nad dálnicí v Rakousku | Foto: Kapsch
18:21 Ikona blesk

Kvůli komplikacím v dopravě se dnes už dvakrát sešel krizový štáb pražského magistrátu. Aktuální jednání začalo v 18:00. V ulicích stále zůstávají stát nepojízdné tramvaje bez napájení. Dopravní podnik je v průběhu dne postupně odtahuje do vozoven, kolik jich zůstalo v ulicích do dnešního večera, však DPP zatím nedokázal říct. Technici celý den sundávají z trolejí námrazu mechanicky.

Foto: Michal Žák
18:07

Pražský dopravní podnik obnovil druhou tramvajovou linku: po půl šesté začaly jezdit soupravy s číslem 18. Už ve tři odpoledne se rozjely ve zkušebním provozu první vozy na lince číslo 9, která nyní jezdí mezi vozovnou Motol a zastávkou Spojovací. Po obnovené lince 18 by chtěl dopravní podnik spustit provoz na trase číslo 3. Linka číslo 9 také bude celou noc jezdit podle denního jízdního řádu, aby troleje nestihly znovu namrzat.

17:50 Ikona blesk

Energetické společnosti ČEZ zbývá opravit zhruba pětina poruch vedení, které vznikly v důsledku dnešního počasí. Uvedla to mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová s tím, že trvá kalamitní stav, který polostátní energetická firma ráno vyhlásila v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Velké problémy nadále hlásí doprava, nefungují například některé mýtné brány.

Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. Ilustrační foto
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. Ilustrační foto | Foto: Reuters
17:42

Pojišťovny mají v důsledku ledovky a námrazy nahlášeno o několik desítek procent více škod než v běžné dny. Většinou jde o menší 'plechové' škody na vozidlech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Škody na majetku a zdraví budou podle nich klienti hlásit až s odstupem několika dní. Více čtěte ZDE.

17:32 Ikona vlak

Potíže na středočeských tratích budou ještě v noci a ve středu dopoledne, zejména v ranní špičce. Některé spoje jsou zrušené, některé se slučují.

17:16 Ikona blesk

Mobilní operátoři zaznamenali v souvislosti s ledovkou lokální výpadky vysílačů kvůli přerušení napájení proudem. Pokrytí přebírají okolní základnové stanice, takže problémy s mobilním voláním většinou nejsou. Drobné problémy zaregistrovaly i pevné sítě, kde byly postiženy řádově desítky uživatelů.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock
17:04 Ikona vlak

"Cestující, kteří nastoupili jízdu 1. a 2. prosince a jeli vlakem, který byl kvůli ledovce zpožděn o více než 2 hodiny, mají nárok na 100 Kč poukázku. Nárok na kompenzaci mohou cestující uplatnit do 16. 12. 2014 na kterékoli pokladně ČD," uvedl mluvčí Českých drah Petr Pošta. Seznam vlaků, traťových a časových úseků, kterých se kompenzace týká, dráhy zveřejní na svých stránkách. Najdete je i v přiložené mapě.

Foto: České dráhy
16:49

Pražský dopravní podnik mimořádně prodlouží provoz metra. Poslední soupravy vyjedou až v 1:30. Běžně přitom metro končí provoz krátce po půlnoci.

Pražané sice přišli o tramvaje, ale metro fungovalo bez problémů. Kalamita na povrchu se v počtu cestujících pod zemí na první pohled nijak dramaticky neprojevila.
Pražané sice přišli o tramvaje, ale metro fungovalo bez problémů. Kalamita na povrchu se v počtu cestujících pod zemí na první pohled nijak dramaticky neprojevila. | Foto: Viktor Vondra
16:47 Logo Aktuálně.cz

Ledovka znepříjemnila život desítkám tisíc Čechů. Na sociálních sítích ale kalamitu berou s humorem. Na nejlepší ledovkové glosy se podívejte ZDE.

Foto: Petr Vyoral
16:40

Takto vypadalo třicetikorunové odškodnění za nedodržení tepelné pohody, které České dráhy během kalamity rozdávaly cestujícím.

Cestující zamrzlého vlaku Hutník dostali poukaz na třicetikorunové odškodné.
Cestující zamrzlého vlaku Hutník dostali poukaz na třicetikorunové odškodné. | Foto: Vojtěch Blažek
16:31

Pražský magistrát přerušil vysílání informací Pražanům prostřednictvím sirén s tlampači, ve kterém informoval o situaci v MHD v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. "Hlášení se bude opakovat teprve ve chvíli, kdy dojde k zásadní změně v rámci MHD," řekl náměstek primátora Petr Dolínek (ČSSD). Původně zamýšlel krizový štáb magistrátu vysílat informace každou hodinu. Nakonec od toho ale upustil a pouze v jednom hlášení upozornil Pražany na nefunkčnost tramvajové dopravy.

V Praze nasadil dopravní podnik informátory; nepřehlédnutelní ve žlutých vestách radili cestujícím na Florenci, holešovickém nádraží či náměstí I. P. Pavlova (na snímku).
V Praze nasadil dopravní podnik informátory; nepřehlédnutelní ve žlutých vestách radili cestujícím na Florenci, holešovickém nádraží či náměstí I. P. Pavlova (na snímku). | Foto: Viktor Vondra
16:28

Ledovka a mrznoucí déšť ohrožují drobné ptáky. Brání jim, aby se dostali k potravě. Největší problémy s překonáním ledové vrstvy mají podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka ti nejmenší ptáci, tedy sýkory, králíčci, brhlíci, strnadi a mlynaříci, kteří také v chladném počasí ztrácejí nejvíce energie. Lidé by proto měli začít s přikrmováním v krmítkách nebo na parapetech.

Nevhodné pro ptáky jsou zbytky z kuchyně, protože obsahují sůl, která je pro ptáky jedovatá. Pro malé ptáky může být už jen jedno zrnko soli smrtelné. Vhodné není ani pečivo, zvláště čerstvé.

Foto: Thinkstock
16:16 Ikona vlak

Komplikace v mezinárodní dopravě se kromě linek na Slovensko týkají také trasy do Rakouska přes Břeclav. Podle SŽDC na rakouské straně vypnuli správci železnice proud, ve směru na Vídeň tak nebudou moci jezdit soupravy tažené elektrickými lokomotivami. Situaci navíc komplikuje to, že v nejvíce postižených oblastech opět začíná pršet, doplnil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

16:11

Lesy České republiky varují před nebezpečím lámání větví nebo pádu celých stromů. "Lesy ČR proto veřejnost žádají, aby návštěvy lesů v tomto období omezila a vyhnula se tak zbytečnému riziku. Obdobně Lesy ČR doporučují řidičům při jízdě na silnicích v lesních úsecích upravit rychlost jízdy tak, aby bylo v případě nutnosti možné bezpečně zastavit," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

 

Foto: Pavel Baroch
16:05 Ikona vlak

Železniční doprava na řadě míst stále stojí. "Vzhledem k pokračující kalamitě, kdy je velká část elektrifikovaných tratí nesjízdná pro elektrické vlaky, upozorňujeme, že velká část vlaků osobní dopravy pravidelně vedených elektrickými soupravami v ranních a případně i dopoledních hodinách nepojede nebo pojede pravděpodobně se značným zpožděním," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Náhradní autobusovou dopravu se podle ní nedaří zajistit, protože vozovky jsou špatně sjízdné a autobusů je navíc pro takto zásadní omezení železniční dopravy nedostatek.

"České dráhy i nadále naléhavě žádají cestující, aby především na elektrifikovaných tratích z důvodu silné námrazy odložili své cesty na příznivější povětrnostní podmínky nebo použili jiný druh dopravy," dodala mluvčí.

Zpoždění vlaků na Hlavním nádraží.
Zpoždění vlaků na Hlavním nádraží. | Foto: Michal Žák
15:52

Z Hranic na Moravě nevyjelo pendolino.

15:40

Kvůli komplikacím v pražské dopravě se už dvakrát sešel krizový štáb magistrátu. Další je naplánován na 18:00. Ještě dopoledne zůstávala v ulicích stát asi stovka tramvají. Dopravní podnik je postupně odtahuje do vozoven.

15:35 Ikona blesk

Zatím není jisté, kdy bude plně obnoven provoz městské hromadné dopravy v Brně. "Doufali jsme, že dnes odpoledne přijde větší oteplení a budou v provozu plně všechny tramvajové linky. Bohužel se námraza na trolejích stále drží," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.

Z třinácti trolejbusových linek se dnes dopoledne podařilo zprovoznit dvě. Jezdí linka 34, která spojuje centrum města a čtvrť Žabovřesky a také linka 36 z centra do čtvrti Komín.

15:29

Tramvaje číslo 9 v Praze už jezdí. Zde je důkaz.

15:20 Ikona blesk

Stovky domácností jsou na jižní Moravě stále bez elektrického proudu. Na některých místech se už ale energetikům podařilo vedení opravit. Týká se to například okolí Brna, řekla v 15:00 hodin mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Poruchy jsou převážně na vedení vysokého napětí.

15:17 Ikona blesk

Ledovka stále narušuje dopravu v Brně. "V Černých polích cca před pěti minutami zkratovala tramvaj. Tvoří se tu kolony.
Autobusy zde nestíhají pojímat cestující," napsal Aktuálně.cz čtenář Martin Mittner.

15:07 Ikona vlak

České dráhy budou až na výjimky rušit večerní a noční dálkové spoje mezi Českou republikou a Slovenskem. "Pojedou pouze vlaky R 443 // R 442 - ve vlacích nebudou řazeny lůžkové a lehátkové vozy a vozy pro přepravu automobilů. Z důvodu prodloužení výstrahy ČHMÚ a vydání nové výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu upozorňujeme cestující, že až na uvedené výjimky bude z 2. na 3. 12. 2014 zastavena veškerá dálková večerní a noční doprava mezi Českou republikou a Slovenskem. Nepojedou také žádné autovlaky. Žádáme všechny cestující, aby své cesty zrušili, odložili nebo využili jiné dopravní prostředky," uvedly České dráhy na svých webových stránkách.

Foto: Libor Fojtík/Economia
14:52

V 15:00 se v Praze zkušebně rozjedou první tramvaje. Linka číslo 9 pojede mezi zastávkami Vozovna Motol a Vozovna Žižkov. Kdy se rozjedou další tramvaje, není jasné.

14:31

Mluvčí pražského dopravního podniku vysvětluje, proč kvůli ledovce nejezdí tramvaje. "Na studenou měděnou trolej dopadá přechlazená voda, která okamžitě zmrzne. Totéž se stane s uhlíkovou lištou na pantografu. Velký ledový obal funguje jako izolace (např. kovová zábradlí taky na sebe nalepila vodu). Nejezdí ani vlaky, které jsou v okolí Prahy a Ostravy na napětí 3 tisíce Voltů (5x více než má tramvaj) a lokomotivy jsou i daleko výkonnější. Loni byla ve Slovinsku tak velká námraza, že se troleje totálně polámaly, včetně sloupů a vysokého napětí, a následoval black-out," uvedl Řehková.

Kvůli namrzlým trolejím stojí tramvaje v pražské Libni.
Kvůli namrzlým trolejím stojí tramvaje v pražské Libni. | Foto: Viktor Vondra
14:24

Pražské tramvaje stojí na vozovně Jugoslávských partizánů.

14:16 Logo Aktuálně.cz

Obrazem. Prohlédněte si, jak ledovka ochromila Česko. Snímky našich fotografů naleznete ZDE.

Foto: Libor Fojtík/Economia
14:13 Logo Aktuálně.cz

Nedostali jste se do práce? Přečtěte si přehled toho, na co máte nárok. Kdy a na jak dlouho vám zaměstnavatel musí poskytnout neplacené volno? A co lze žádat po dopravcích? Čtěte ZDE.

Foto: Zuzana Hronová
14:02

Někteří poslanci dnes kvůli kalamitě nedorazili na jednání svých klubů a zřejmě se nedostaví ani na sněmovní schůzi, která odpoledne začíná. Klubu ANO chyběli tři členové, několik poslanců postrádali i komunisté. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že kvůli kalamitě jsou zatím omluveni tři poslanci především z Olomouckého kraje a severní Moravy. Zda dorazí na jednání schůze, není jasné.

14:01 Logo Aktuálně.cz

Redaktor HN Vojtěch Blažek přináší svědectví z vlaku Hutník, který v noci z pondělka na úterý uvízl u Prahy při ledovkové kalamitě. Reportáž si přečtěte ZDE.

Foto: Libor Fojtík/Economia
13:35

Pražské nemocnice i přes problémy s dopravou kvůli ledovce svůj provoz nijak neomezily a fungovaly jako obvykle. Valná většina jejich zaměstnanců se do práce dostala včas. V některých zařízeních museli ale lékaři ošetřit mnohem víc lidí po pádu na namrzlém povrchu, a to většinou se zlomeninami, pohmožděninami či otřesem mozku.

13:22 Logo Aktuálně.cz

Zima letos odstartovala opravdu stylově – Česko sevřela ledovka a námraza a sníh leží i v Praze a v podobném duchu bude počasí i v následujících dvou týdnech, tvrdí v online rozhovoru meteoroložka Dagmar Honsová. Celý si jej můžete přečíst ZDE.

Dagmar Honsová online v redakci Aktuálně.cz.
Dagmar Honsová online v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec
13:12

Pražský magistrát spustil ve 13:00 prostřednictvím sirén s tlampači hlášení, ve kterém informuje Pražany o dopravní situaci v souvislosti se zamrzlými tramvajovými trolejemi. Hlášení se bude opakovat. "Vážení spoluobčané, až do odvolání nebude na území hlavního města Prahy jezdit tramvajová doprava. Využijte prosím náhradní autobusové dopravy, pravidelných autobusových spojů a metra," ozvalo se z pouličních tlampačů.

12:57

V Praze dosud nikdy nebyl kvůli počasí zcela zastaven provoz tramvají, uvedla mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Tramvaje nejezdí kvůli námraze od nočních hodin, provoz byl výrazně omezen už v pondělí večer. Kdy se soupravy rozjedou, není jasné. Dopravu zajišťuje metro a autobusy. Provoz v MHD se v minulosti zastavil kvůli stávkám, metro nejezdilo mimo jiné kvůli povodním.

Kvůli námraze nejezdí tramvaje v pražské Libni - kolona mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových.
Kvůli námraze nejezdí tramvaje v pražské Libni - kolona mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových. | Foto: Viktor Vondra
12:53 Ikona vlak

České dráhy přijaly kvůli nepříznivému počasí řadu mimořádných opatření. Zůstávaly například otevřené železniční stanice, jejich čekárny a haly. „Například na Masarykově nádraží v Praze byl mimořádně otevřen Masarykův salonek, protože v této stanici není běžná vytápěná čekárna. Ve stanicích a vlacích, kde to bylo možné, byly cestujícím poskytnuty zdarma nápoje, především voda nebo teplý čaj. Posílen byl také personál, byli zajišťováni náhradní strojvedoucí a byly prodlouženy směny nad běžný rámec činnosti. V případě ujetí posledního přípoje bylo povoleno využít ve více než stovce případů taxislužby, v řadě případů bylo umožněno ubytování v hotelech,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Dodal, že dotčení cestující mohou požadovat odškodnění. „Přestože jde o vliv nepříznivé povětrnostní situace a Česká republika přijala výjimku z pravidel pro odškodnění v železniční dopravě v EU, podle níž se odškodné v České republice v těchto případech nepřiznává, rozhodly se České dráhy mimořádně a jednorázově cestující ze zdržených vlaků aktivně odškodnit,“ dodal mluvčí.

Náhradní přeprava v Hradci Králové. S námrazou nesouvisela, jednalo se o plánovanou výluku.
Náhradní přeprava v Hradci Králové. S námrazou nesouvisela, jednalo se o plánovanou výluku. | Foto: Zuzana Hronová
12:45 Ikona vlak

Při noční evakuaci cestujících ze zastavených vlaků došlo k několika incidentům mezi evakuovanými a záchranáři. Unavení a naštvaní cestující údajně hasiče slovně napadli a došlo také k několika potyčkám. Informaci Aktuálně.cz potvrdil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. O jaké spoje šlo však Ptačinský nechtěl komentovat. Incidenty jsou podle něj zaviněny vypjatou situací, která s kolapsem železniční dopravy kvůli ledovce nastala. Potyčky podle něj ale nebyly nijak brutální.

12:43

Ostravské Divadlo Petra Bezruče ruší kvůli ledovce dnešní večerní představení Zkrocení zlé ženy. Jeden z jeho hlavních představitelů Tomáš Dastlík uvízl v Praze. Místo hry Williama Shakespeara se budou večer hrát Molièrova Scapinova šibalství, řekl manažer divadla Tomáš Suchánek.

"Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na náhradní představení. Pokud to nebude některým návštěvníkům vyhovovat, mohou lístky v divadelní pokladně vrátit," řekl manažer.

12:35 Ikona hodiny

"Trolejbusy asi dnes nevyjedou. Ale na odpoledne hlásí meteorologové oteplení, což by nám s námrazou mělo výrazně pomoci. Pokud se tak stane, většina tramvajových tras bude v provozu," uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Linda Hailichová.  Odpoledne meteorologové očekávají, že se teplota ve městě bude pohybovat okolo tří stupňů Celsia.

Z tramvajových linek jsou mimo provoz linky číslo 4 a 10. Naopak provoz v plné trase má linka 9 a před polednem byla plně zprovozněna i linka 12. Podle mluvčí platí pondělní výzva dopravního podniku, aby lidé dnes omezili jízdu brněnskou MHD, případně aby počítali s potížemi. Podle některých cestujících mají spoje zpoždění půl až tři čtvrtě hodiny.

12:07

Česká pošta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30 tisíc balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. "Vzhledem ke kalamitní situaci na železnici nemohly být zpracovány, přepraveny a doručovány balíky podané v pondělí, určeny k dodání dnes, tedy s garantovanou dobou dopravy D+1," doplnila mluvčí.

Foto: Matej Slávik/Economia
11:52 Ikona blesk

Ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš po dopoledním jednání krizového štábu nechtěl potvrdit žádný konkrétní termín obnovení provozu pražských tramvají. "Je to zatím předčasná otázka," uvedl. Zhruba stovka tramvají zůstává stát v ulicích. Dopravu podle Ďuriše neblokují. Dopravní podnik je odtahuje do dep. Štáb se znovu sejde v 18:00. "V této chvíli pracujeme na tom, abychom zprovoznili alespoň některou z linek tramvají, pracujeme na tramvajové lince číslo devět, kdy se to podaří, nelze říct," řekl Ďuriš.

11:46 Ikona hodiny

Kvůli námraze stojí tramvaje v pražské Libni mezi zastávkami Bulovka a Vosmíkových.

Kvůli námraze stojí tramvaje v pražské Libni - zastávka Vosmíkových.
Kvůli námraze stojí tramvaje v pražské Libni - zastávka Vosmíkových. | Foto: Viktor Vondra
11:33 Ikona blesk

Zhruba polovina všech spojů v Brně je ovlivněna současnou námrazou. Potíže jsou v okrajových částech města, kde se nedaří provoz tramvají obnovit. "Zkoušeli jsme to v Lesné i v Bystrci, ale vše bylo marné. Troleje po vyčištění opět pokryla námraza. Do těchto oblastí tramvaje nevysíláme, hrozí zkrat," doplnila Hailichová.

11:29 Ikona blesk

Tisíce domácností jsou na jižní Moravě bez elektrického proudu. U Telnice na Brněnsku například námrazy přetrhaly vodiče vedení vysokého napětí, řekla mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová. Poruchy jsou převážně na vedení vysokého napětí. Zařízení bude obtížné opravit, je to nebezpečná, riziková práce. Námraza na některých místech byla i kilogram na metr vodiče.

11:27

V Praze se objevily stížnosti cestujících na přísnost revizorů, kteří pokutovali i v případě, že kvůli delší době cestování lidem skončila časová jízdenka. "Metro jezdí bez komplikací, nicméně pokud dojde ke zdržení autobusové dopravy, takové situace jsou vzhledem k nastalým mimořádnostem v provozu vyhodnocovány individuálně. Revizoři, případně dodatečně dopravce, toto řeší přihlédnutím k okolnostem zdržení a v případě zdržení z příčin na straně dopravce se platnost jízdenky přiměřeně prodlužuje," komentovala mluvčí DPP Aneta Řehková.

Foto: Dopravní podnik města Brna
11:23

Meteorologové o den prodloužili platnost výstrahy kvůli ledovce. Při mrznoucím dešti se bude tvořit na většině území až do zítřejších 18:00. Podrobnosti si přečtěte ZDE.

10:59 Ikona auto

Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny některé silnice. U Rudolce a na I/19 u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku blokují dopravu také havarované kamiony. Stromy na trati zastavily provoz na některých vlakových tratích, hlavně na Žďársku. Energetici zaznamenali problémy zejména na Třebíčsku, kde by mohly být bez dodávek proudu stovky i několik tisíc odběratelů. Policie eviduje od rána dvě desítky nehod, obešly se bez zranění. Stav je zatím lepší než v pondělí, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

10:56

Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla. Kromě obvyklé agendy spojené s kalamitami tohoto typu, jako je odstraňování popadaných stromů, spadlého elektrického vedení a vyprošťování havarovaných aut, tentokrát také evakuovali lidi z vlaků.

Hasiči - auto
Hasiči - auto | Foto: Thinkstock
10:51

Přerov musel kvůli namrzlým stromům uzavřít hřbitov i historický park Michalov. Zástupci města lidi vyzvali, aby se nepohybovali v blízkosti stromů zatížených ledem. Jedno z gymnázií vyhlásilo kvůli kalamitě ředitelské volno. Tam, kde se vyučuje, jsou mnohé lavice prázdné. Cestu odložili především přespolní školáci.

10:50

Provoz tramvají v Praze bude nejspíš obnoven až odpoledne. Cestující si stěžují na dlouhé intervaly náhradních autobusů a málo informací. Kvůli námraze na trolejích tramvaje vůbec nevyjely, na jejich zastávkách však ráno žádné informace nebyly. Lidé stížnosti píšou na facebookový profil Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP). Na tratích ještě dopoledne stály desítky tramvají od pondělního večera. Dopravní podnik je stahuje do vozoven.

10:41 Ikona vlak

Napěchovaná hala nádraží v Kolíně - důležitého železničního uzlu - se částečně vyprázdnila s prvním vlakem, který odjel okolo osmé hodiny ranní. Další vlaky ovšem cestující vyhlížejí marně. Zpoždění jsou obrovská. Slovák Michal Biľo marně čeká v hale kolínského nádraží na spoj už více než 11 hodin. Domů do Spišské Nové Vsi měl odjet už včera ve 23:11. Novou naději má okolo poledne. "Ale pracovníci drah mě upozornili, že vlak v 11:55 není jistý," říká Biľo. Dlouhé čekání bere s nadhledem. "Mezinárodní jízdenka mi platí dva dny, tak snad se dočkám," směje se rezignovaně.

10:37 Ikona vlak

Jindy přeplněné parkoviště před kolínským vlakovým a autobusovým nádražím dnes téměř zeje prázdnotou, hlásí reportér Aktuálně.cz. Lidé, dojíždějící zejména za prací do Prahy, zůstali raději doma. Anebo riskovali cestu autem.

Parkoviště před kolínským nádražím.
Parkoviště před kolínským nádražím. | Foto: Petr Koděra
10:23 Ikona vločka

O tvorbě ledovky mohou rozhodovat desetiny stupně Celsia, řekla meteoroložka Jana Hujslová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). O málo teplejší silnice proto nejsou namrzlé tak jako troleje, stromy nebo zaparkovaná auta. Podle předpovědi by se dnes měla situace zlepšovat, ale vzhledem k teplotám kolem nuly nebude námraza nijak rychle odtávat. Země má podle meteoroložky větší setrvačnost teploty, silnice navíc bývají chemicky ošetřeny. "Zem nebyla tak podchlazená, protože ještě nebyla zima. Dráty, stromy a auta jsou ve vzduchu, tak rychleji prochládají. Proto na nich rychleji déšť namrzá," vysvětlila Hujslová.

Foto: Jan Barek
10:15

Asi 18 lidí se dnes ráno zranilo při nehodě na silnici I/6 mezi Karlovými Vary a Prahou u Žalmanova. Na namrzající silnici se tam srazil autobus, osobní a nákladní auto. Zraněné převezly sanitky do nemocnic, rychlostní silnice je v místě zcela neprůjezdná a policie odklání dopravu, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová a mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová.

Více ČTĚTE ZDE.

10:12

Lidová tvořivost na téma ledovka na sebe nenechala dlouho čekat.

10:04 Ikona hodiny

Kvůli námraze neodletěl v noci na dnešek z kbelského letiště speciál s vojáky do Afghánistánu, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková, podle níž vojáci, kteří mají vystřídat své kolegy, odletí později. "Rotační let byl kvůli námraze zrušen a odletí v náhradním termínu," uvedla Růžičková. Nový termín nemůže z bezpečnostních důvodů sdělit. Provoz na druhém pražském letišti v Ruzyni zatím podle mluvčí Mariky Janouškové mrazivé počasí neomezilo.

Posledních 24 vojáků odstartovalo z Prahy vojenským speciálem Airbus v osm hodin ráno v sobotu 16. března.
Posledních 24 vojáků odstartovalo z Prahy vojenským speciálem Airbus v osm hodin ráno v sobotu 16. března. | Foto: Armáda ČR
10:02

Moravskoslezští záchranáři kvůli ledovce ošetřili od pondělních 14:00 do dnešního rána zhruba 140 chodců, dalších 15 cyklistů nebo cestující v havarovaných vozidlech. Lidé měli nejčastěji poraněné nohy a ruce, pádem si většinou způsobili zlomeninu nebo vykloubení či si rozbili hlavu. V řadě případů si lidé pádem způsobili otřes mozku, řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

9:59 Ikona blesk

Pracovníci Dopravního podniku města Olomouce (DPMO) se od rána snaží zprovoznit aspoň tramvajovou trať z Nové Ulice přes tržnici na zastávku Fibichova u hlavního nádraží. "Námrazu likvidují ručně z plošiny. Bude to trvat ještě dlouho," řekla mluvčí DPMO Martina Krčová. První tramvaje v Olomouci vyjedou zřejmě ještě dnes. Pokud se oteplí, tak návrat tramvají do ulic města bude rychlejší.

9:44

Zima, mrznoucí déšť a nekonečné čekání. Tak vypadala pondělní cesta z práce domů čtyřiadvacetiletého policisty Marka Starzyka. Ledovka ho i s přítelkyní uvěznila na dlouhé hodiny v koloně na dálnici mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Trasu, kterou autem obvykle zvládá za 35 minut, jel tentokrát devět hodin. Topit si ve voze nemohl, docházel mu benzin.

Na vině pondělní kalamitní situace jsou podle mladého policisty řidiči. "Silničáři a technické služby vše podle mě zvládli. Můžou za to řidiči. Byli bezohlední. Silnice už dávno klouzaly. Dál ale jezdili rychle a předjížděli nás. Pak dostávali smyk," řekl.

9:37 Ikona auto

"Padá déšť se sněhem a teploty jsou dva až tři stupně pod bodem mrazu, takže na silnicích se stále tvoří ledovka. Na území okresu i nadále platí kalamitní stav," řekl dispečer přerovské správy silnic. Uzavřena byla silnice mezi Přerovem a Prosenicemi. Na vozovku totiž spadly stromy, které neunesly tíhu námrazy. Přerovští silničáři jsou v jednom kole od pondělního dopoledne, kdy okres zasáhl mrznoucí déšť. Snaží se udržet sjízdné především hlavní tahy a příjezdy do obcí. "Silnice první, druhé i třetí třídy jsou sice sjízdné se zvýšenou opatrností, bude ale lepší, když i dnes řidiči raději nevyjedou," podotkl dispečer.

9:29 Ikona auto

Také na jihu Čech musejí řidiči počítat s namrzlými vozovkami. Pokud možno, měli by omezit jízdu motorovými vozidly. Nejhorší je situace na Prachaticku. Hasiči od pondělního poledne, kdy meteorologové vydali výstrahu před ledovkou, odstraňovali ze silnic desítky stromů a větví. Aktuálně je nesjízdná silnice u obce Strážný, kde je přes vozovku spadlý strom. Podle dispečinku krajské správy a údržby silnic jsou špatně sjízdné komunikace na Prachaticku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku.

Pozor, klouže to... Ilustrační snímek.
Pozor, klouže to... Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
9:27 Ikona auto

Karlovarském kraji je uzavřena silnice z Černavy do Tatrovic, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Vážná nehoda se zraněním uzavřela před 9:00 silnici I/6 mezi Karlovými Vary a Prahou u Žalmanova. Podle Týřové se tam srazilo osobní auto, nákladní auto a autobus. Podle mluvčího hasičů Martina Kasala se při nehodě zranilo několik lidí, a to i v autobuse.

9:21 Ikona auto

S námrazou bojovali také správci chodníků v Hradci Králové, jejich vozy najezdily více než 424 kilometrů a vysypaly přes 27 tun posypového materiálu. "Nejvíce jsme se snažili ošetřit silnice a chodníky, kde je velká frekvence chodců i vozidel a místa v okolí škol, zdravotnických zařízení, zastávek hromadné dopravy či přechodů pro chodce," uvedl Tomáš Pospíšil z hradeckých technických služeb.

Městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové ledovka neochromila a pro cestující slouží v plném rozsahu, ráno vyjely všechny autobusy a trolejbusy. V pondělí odpoledne nabraly zpoždění autobusové linky 15 a 16, které vyjíždějí z Hradce Králové do Lochenic a Stěžer.

9:14 Ikona vlak

Problémy na železnici způsobené počasím už od večera a noci zasáhly přes 100 tisíc lidí, kteří cestují vlaky Českých drah, a dotkly se stovek spojů.

Podle mluvčího ČD Radka Joklíka by se situace mohla zlepšit po poledni, bude ale záležet na počasí. Kalamita podle něj stále trvá na střední Moravě, na Hané, Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. I z tohoto důvodu pojede mezi Prahou a Moravou jen omezený počet vlaků tažených dieselovou lokomotivou.

9:09 Ikona auto

V Plzni mírně sněží, městská hromadná doprava funguje jen s drobnými zpožděními, komunikace jsou většinou mokré, ale bez ledovky, hlásí reportér Aktuálně.cz. Rychlíky z Plzně do Prahy mají zhruba půlhodinové zpoždění, větší problémy lze čekat od Berouna.

9:04

Kvůli poruchám vedení a padajícím stromům vyhlásil ČEZ kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov. Informovala o tom hradecká regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková.

 

9:00

Ranní fotografie z Prahy 4. Zledovatělé či rovnou ledové listy javoru. Dají se lámat.

Ledové listy na Praze 4.
Ledové listy na Praze 4. | Foto: Martin Novák
8:59

V Modřanech a Braníku na jihu Prahy je ráno situace podle zpravodaje Aktuálně.cz únosná, i když nejezdí tramvaje 3 a 17. Většina lidí jela autobusy buď na metro Kačerov, nebo Smíchovské nádraží. Autobusy jsou plné, ale nápor zvládají.

8:51 Ikona blesk

Bez proudu jsou kvůli kalamitě způsobené počasím stovky až tisíce domácností, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma dodává elektřinu asi 70 procentům tuzemských domácností. Mluvčí uvedl, že výrazněji se problémy projevují v západních Čechách, na Chebsku a Karlovarsku, jsou i na severní Moravě a v okolí Olomouce. Bez proudu se ocitly i některé domácnosti v Pardubickém kraji. Technici podle Kříže na odstranění poruch pracují. Na problémech se podílí jak námraza na elektrickém vedení, tak i stromy popadané na dráty, dodal.

8:40 Ikona vlak

Na koridoru z Prahy na Moravu byly v noci na dnešek kvůli zamrzlým trolejím zrušeny téměř všechny spoje. Z železničního uzlu Kolín první vyjely asi v 8:00. Prostorná nádražní hala v Kolíně je zcela zaplněna lidmi, kteří tady v noci mohli z vlaků vystoupit, případně tu na nějaký spoj čekali. Ve středních Čechách často nejezdí ani příměstské spoje do Prahy.

8:29

Cesta do práce se lidem v Praze komplikuje. "Autobusy za tramvaj číslo 9 jsou tak plné, že ve stanicích ani nezastavují," hlásí reportérka Aktuálně.cz.

8:26 Ikona auto

Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům ráno uzavřeny čtyři silnice. Stromy na trati zastavily také provoz několika vlaků, hlavně na Žďársku. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sněhové přeháňky se objevují na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku. Řidiči musejí jízdě věnovat nejvyšší možnou pozornost.

8:21

Opuštěné koleje v Praze slouží dočasně i jako chodník.

8:19 Ikona blesk

Energetici v Pardubickém kraji ráno evidovali poruchy na 14 vedeních vysokého napětí. Výpadky proudu postihly stovky domácností. Poruchy na elektrických sítích způsobily větve a stromy, které nevydržely tíhu ledovky a popadaly do vedení, řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Nejvíce poruch energetici řešili na Pardubicku, Choceňsku a Svitavsku. Problémy vznikly také v okolí Poličky, Moravské Třebové, Lanškrounu a České Třebové. "Obnovení dodávek energie zákazníkům předpokládáme během dnešního dne," uvedla mluvčí.

8:15 Ikona auto

Silnice v Ústeckém kraji jsou ráno sjízdné, na některých úsecích si ale řidiči musí dát pozor na možnou tvorbu ledovky. Ledovka se vyskytla na silnici I/13 v obcích Přestanov, Chlumec, Telnice a Libouchec na Ústecku. Nebezpečí námrazy hrozí i na dálnici D8 z Ústí nad Labem směrem ke státní hranici.

8:08 Ikona auto

Všechny silnice na jižní Moravě jsou po mírném nočním sněžení a pondělní ledovce sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tři silnice jsou uzavřeny, neboť tam hrozí, že na ně popadají stromy. Jde o cesty Pohořelice-Smolín, Tišnov-Svatoslava a Moravský Krumlov - Jezeřany - Maršovice.

8:00 Ikona auto

Na mnoha místech v Pardubickém kraji silnice namrzají. Často je pokrývá ledovka nebo slabá vrstva sněhu. Počasí omezuje i městskou hromadnou dopravu v Pardubicích a provoz vlaků. Řidiči musí být opatrní v celém regionu. Náledí a ledovka se podle silničářů tvoří zvláště na Holicku, Svitavsku, Moravskotřebovsku, Poličsku, Skutečsku a v Železných horách, ale i na Pardubicku. Uzavřeny byly silnice II/366 v úseku Sklené - Křenov na Svitavsku, silnice III/35846 a III/35853 v úseku Semanín - Kozlov na Orlickoústecku. Někde hrozí i nebezpečí padajících stromů.

7:54

Obyvatelé pražského Suchdola jsou možná poprvé rádi za svou závislost na autobusech. Linky 107 a 147 jezdi plné, ale na čas. Cestou k Vítěznému náměstí míjí v ulici Jugoslávských partyzánů kolonu zaparkovaných tramvaji, především linek mířících normálně na Petřiny, hlásí reportér Aktuálně.cz.

7:50 Ikona auto

V Královéhradeckém kraji musí motoristé počítat v některých oblastech s ledovkou na silnicích. V noci bylo mrznoucí mrholení hlášeno například z Trutnovska či Náchodska. Silnice v kraji jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné.

7:46 Ikona auto

Ledovka ráno komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Podobně jako v pondělí je situace zřejmě nejhorší na Kroměřížsku, kde silničáři museli dva méně frekventované úseky vozovek uzavřít. Ostatní silnice jsou sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti. "Snažili jsme se vozovky celou noc upravovat. Rozsolilo se to, kolony se rozjely. Auta v příkopech ale ještě nějaká budou. Někteří řidiči si musejí zvyknout na to, že začíná zima," řekl dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska David Zabloudil. Podle něj jsou vozovky první třídy holé a mokré, silnice nižších tříd namrzají a je třeba jet po nich opatrně.

7:37 Ikona vlak

Vlaky na hlavním nádraží v Praze od rána nabírají zpoždění, pokud vůbec vyjedou.

Zpoždění vlaků na Hlavním nádraží.
Zpoždění vlaků na Hlavním nádraží. | Foto: Michal Žák
7:37

V Přerově se většinu autobusových linek MHD podařilo i přes kalamitní stav obnovit. Kvůli kalamitě některé školy ve městě vyhlásily ředitelské volno. "Většinu tras po Přerově se nám podařilo zprůjezdnit, nejhorší byly místní části. Zatím nejezdíme do Újezdce a na točnu k zemědělské škole, nedostaneme se tam kvůli popadaným stromům," řekl ráno dispečer.

7:33 Ikona auto

Mrznoucí déšť, který nad ránem přešel v drobné sněžení, může komplikovat dopravu na silnicích v Karlovarském kraji. Na silnicích nižších tříd také v noci padaly stromy. Uzavřena je kvůli nim silnice z Černavy do Tatrovic. Podle dispečinku krajských silničářů jsou silnice ošetřené, ale sjízdné se zvýšenou opatrností.

7:28

Teploty se na celém území České republiky v tuto chvíli pohybují kolem bodu mrazu.

7:21 Ikona auto

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mrznoucí mlhy se mohou objevit na některých úsecích Semilska a Jablonecka, místy se může během dne vyskytovat i mrznoucí déšť, vyplývá z informací od silničářů a meteorologů. Provoz na železnici je zatím bez komplikací.

7:19

Kvůli nehodám a hlavně popadaným stromům a větvím se v noci nezastavili hasiči na Přerovsku a Prostějovsku. Za sebou mají dosud přes 250 výjezdů. Nejvíce z nich se týkalo odstranění větví a stromů, které popadaly pod tíhou námrazy. Téměř stovka událostí se týkala Přerovska, 82 výjezdů měli na Prostějovsku.

7:13 Ikona auto

Z Modřan jezdí do centra Prahy jako náhradní doprava autobusy X-3. Nápor cestujících ale převyšuje dostupné kapacity. Zastávky jsou přeplněné, hlásí reportér Aktuálně.cz.

7:11

Nejen dopravní potíže přinesly noční mrazy. Ledovka zároveň potěšila ty, co mají cit pro krásu a estetiku. Zde je jeden příklad.

7:04 Ikona vlak

Na Moravě a ve středních Čechách nejezdí kvůli námraze většina vlaků. Doprava je velmi omezena i na hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Moravou. Paralyzována je i příměstská železniční doprava kolem Prahy. Takový je v současné chvíli dopravní stav na železnici.

6:50 Ikona vlak

Železnice stojí nejen v Poděbradech.

6:36

Tramvajová doprava v Praze stále nejezdí. Námraza na trolejích stroje zcela odřízla od provozu. Pro ilustraci se podívejte na jeden případ z dnešní noci.

6:32 Ikona auto

Všechny klíčové silnice v Moravskoslezském kraji jsou v současnosti průjezdné. Řidiči by ale měli při jízdě dodržovat zvýšenou opatrnost. Místy sněží nebo prší, silnice jsou chemicky ošetřovány.

 

6:27

V Praze se zatím nepodařilo obnovit provoz tramvají, které v pondělí večer zastavily namrzlé troleje. Náhradní autobusy byly místo tramvajových linek 1, 3, 5, 6, 9, 11, 12, 20, 22 a 25. Metro a autobusy jezdí bez problémů. Cestující by měli počítat s omezeným provozem motorových souprav na páteřních linkách S1, S4, S7 s S9. Podrobné informace o výlukách v Praze naleznete ZDE.

6:23 Ikona vlak

Kvůli námraze došlo k výraznému omezení vlakové dopravy. Podle informací Českých drah ráno nevyjede několik stovek vlaků. Přehled linek, které nejezdí naleznete na tomto odkazu.

6:19

Aktuální informace o MHD v Brně.

6:13

V Praze nejezdí tramvaje. Nahradí je autobusy, cesta do práce se ale zřejmě výrazně zkomplikuje.

Foto: ČTK
6:08 Ikona vločka

Ledovka se může ráno tvořit také na Olomoucku, kde opět prší a místy sněží. Silnice jsou po chemickém posypu většinou holé a mokré. "Někde je na nich rozbředlý sníh a z tající sněhové kaše se může tvořit ledovka," varoval dispečer olomoucké správy silnic.

6:06 Ikona vločka

Kalamitní stav je vyhlášen také na sousedním Prostějovsku, kde byla kvůli spadlým stromům a větvím uzavřena silnice mezi obcemi Myslejovice a Otaslavice a komunikace druhé třídy spojující Drahany s Nivou. "Situace se od pondělí nezlepšila. Chvíli prší, chvíli zase mrholí a nad ránem začalo i sněžit. Vozovky chemicky ošetřujeme, stále se ale tvoří ledovka a místy i ledová tříšť. Sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností," řekla dispečerka prostějovské správy silnic.

6:04 Ikona vločka

Kalamitní stav platí v úterý ráno i na Přerovsku a Prostějovsku. Tři úseky silnic byly po pádu námrazou obalených stromů a větví uzavřeny. Řidiči by raději neměli vyjíždět. "Padá déšť se sněhem a teploty jsou dva až tři stupně pod bodem mrazu, takže na silnicích se stále tvoří ledovka. Na území okresu i nadále platí kalamitní stav," řekl ráno ČTK dispečer přerovské správy silnic. Uzavřena byla silnice mezi Přerovem a Prosenicemi.

6:01

Do ulic Olomouce v úterý ráno kvůli námraze na trolejích nevyjely tramvaje. Dopravu cestujících zajistí náhradní autobusy, uvedla dispečerka olomouckého dopravního podniku. V Olomouci už sice neprší, teploty se ale pohybují pod bodem mrazu, takže námraza se na trolejovém vedení stále drží. Výlukové jízdní řády náhradní autobusové dopravy budou mít podle dispečerky ve srovnání s tramvajovou dopravou delší intervaly.

6:01

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

O půlnoci se sešel krizový štáb v Praze. V hlavním městě se v úterý očekává kolaps - kvůli problémům s příměstskými vlaky i tramvajemi.

Silnice R48 (hlavní tah na Polsko a Slovensko) za Frýdkem-Místkem zablokovaly v noci kamiony, řidiči nocovali v autech několik hodin.

České dráhy čekají, že v úterý nevyjede až polovina spojů včetně příměstských vlaků. Mezinárodní vlaky na Slovensko nejezdí nebo mají mnohahodinová zpoždění.

Výhled meteorologů: i v úterý má pršet a namrzat, zejména na Moravě.

6:00

Dobré ráno, Českou republiku v noci pokryla ledovka a způsobila řadu komplikací, především pak v dopravě. Dění na namrzlých silnicích sledujeme v online zpravodajství.

 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 12. 2014 1:18
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

před 17 minutami

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání bude z 28. října odložen na 1. ledna. Podle Hradu se Zeman těší, že předá vyznamenání osobně

Další zprávy