Online: Jak chtějí Zelení a SNK-ED dobýt Prahu?

Kateřina Eliášová
12. 10. 2010 9:45
Společný online Petry Kolínské (SZ) a Jiřího Witzanyho (SNK-ED)
Předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská
Předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská | Foto: Jan Langer

Praha - Předvolební průzkumy v hlavním městě jsou pro koalici zelených a SNK-ED nelichotivé, předpovídají jim zisk necelých pěti procent a tím pádem neúčast v zastupitelstvu hlavního města Prahy.

Petra Kolínská a Jiří Witzany, současní zastupitelé a zároveň pražští lídři obou stran, si to ale nepřipouštějí a chtějí bojovat do poslední chvíle.

"My na předvolební průzkumy moc nedáme. Ten, který jsme si nechali dělat, se týkal témat, která přinášíme. Více méně nám potvrdil to, co už víme. Že nás voliči vnímají jako stranu, je má na rozdíl od ostatních odlišný pohled na řešení dopravní situace v Praze, stejně jako na zelenou politiku životního prostředí," řekla Aktuálně.cz Kolínská.

Zelení zažili pád v letošních sněmovních volbách, nedosáhli pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny. Teď se pokusí uhájit své pozice na radnicích, tři kandidáty strana posílá do boje o senátní křesla.

Jak chtějí voliče v Praze přesvědčit, aby v hlavním městě uspěli? Co by udělali s Opencard a a rozbujelou korupcí a předraženými zakázkami?

Na to od 9:30 odpovídají online Petra Kolínská i Jiří Witzany.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:41Autor: Skeptik II

Otázka: Bývalý radní Petr Štěpánek (ano, Strana zelených seděla v Radě hl. m. Prahy spolu s ODS a SNK-ED, tedy stranou Jiřího Witzany) hlasoval pro prodej Rohanského ostrova navzdory faktu, že se celá soutěž dá označit za přinejmenším zavánějící korupcí. Máte pro to, Petro Kolínská, nějaké vysvětlení?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Klub Strany zelených se v případě schvalování smlouvy o prodeji Rohanského ostrova zdržel hlasování, protože do smlouvy nebyly zapracovány priority, které jsme požadovali, a máme velké pochybnosti o výhodnosti smlouvy pro město. Pokud máte informace o korupčním jednání při výběru vítěze, je škoda, že jste nás s tím neseznámil, případně se neobrátil na kontrolní výbor zastupitelstva. Mohli jsme požadovat prošetření.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:45Autor: Zdeněk Kostelecký

Otázka: Paní Kolínská, jak to zvládáte? Působíte ve Ve Státním fondu živ. prostředí (SFŽP), jste v Zastupitelstvu hl. m. a Zastupitelstvu Prahy 6, jste předsedkyní Komise živ. Prostř., v radě časopisu Šestka a Priorita. Na Zastupitelstvu hl. m. jste členkou bezpečnostního výboru, výboru dopravy a kontrolního v., jste

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Věnuji veřejným funkcím veškerý volný čas a pro oficiální jednání obou zastupitelstev a jejich orgánů je ze zákona zaměstnavatel povinen vás uvolnit. Myslím, že jsem si povinnosti zastupitele plnila nadstandardně a že výsledky jsou vidět.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:47Autor: abigail

Otázka: Jak se stavite k tomu, ze zastupitelstvo rozdelilo prahu na sedm obvodu? Ohrozi Vas to?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Jde o účelové rozhodnutí ODS, které mj. znemožní 6/7 voličů volit kandidáty na primátora. Ve výsledku to poškozuje všechny strany. Doufám, že bude změněn zákon tak, aby účelové dělení nebylo v příštích volbách možné.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:48Autor: Petra

Otázka: Dobrý den, mám otázku pro pana Witzanyho: Můžete mi prosím vysvětlit Váš slogan: "Změna které můžete věřit", když jste Vy sám osobně jste byl členem KDS, pak ODS, Unie Svobody, Evropských demokradů a SNK ED?Jak mi prosím vysvětlíte tento politický turismus a připadá Vám to běžné a normální? Děkuji.

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Jiří Witzany: Evropské demokraty jsem spoluzakládal v roce 2002 s Janem Kaslem, bývalým primátorem. Naším heslem bylo "velký úklid, čerstvý vítr, živé město", získali jsme asi 18%, ale zůstali v opozici proti koalici ODS a ČSSD, tento cíl prosazuji dodnes. I v roce 2006 jsem kandidoval za stejnou stranu, která se sloučila s SNK sdružením nezávislých do SNK ED. I nyní kandiduji za tutéž stranu, SNK ED v koalici se SZ. Myslím, že málokdo je tak věrný své původní politické značce, podívejte se na rychle převlečená trička v konjunkturální VV nebo TOP 09. Skutečnou opozicí v ZHMP v uplynulém období byli zastupitelé SZ a SNK ED, dnes na kandidátce koalice. Otevřeli většinu kauz a prosadili priority, které na plakátech papouškují ostatní strany včetně ODS. V normální demokracii dostává opozice, která poráží argumentačně vládnoucí stranu, šanci pževzít vládní odpovědnost, je změnou, které mohou voliči věřit.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:53Autor: Gun

Otázka: Maslíte,že vám lidi odpustí,ty sajrajty v pohonných hmotách a zdražení?
A totéž o solární elektrice,zdražení , panely a na dlouho zničená pole?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK:Přestože nejde o agendu komunálních voleb, ráda vám odpovím: zdražování energií způsobil špatný zákon, s jehož schválením nemají zelení nic společného (v té době nebyli ani v parlamentu, ani ve vládě). O zničených polích nic nevím, naopak vím o zemědělcích, kterým pěstování plodin pro energetické využití pomohlo udržet si práci.Také vím o krajině zničené těžbou uhlí a obrovské ekologické zátěži, která zůstává po těžbě uranu.

Odpovězeno: 12. 10. | 09:58Autor: Jirka

Otázka: Dobrý den. Vy si opravdu myslíte, že uspějete? V Praze, kde to drží ODS a ČSSD jim přisluhuje? Navíc po tom, co předvedl Bursík a Kateřina Jacques v TV nemáte moc šancí. Navíc SZ je většinou lidí vnímána jako ODS2. Co si vlastně od této kandidatury, která nemá moc šancí na úspěch slibujete?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Za Stranou zelených i Evropskými demokraty stojí konkrétní výsledky čtyřleté práce v opozici zastupitelstva hlavního města. Pomohli jsme konkrétním lidem v desítkách kauz, díky nám byly odhaleny některé zásadní kauzy (chování Incheby na Výstavišti, Opencard, změny územního plánu likvidující zeleň). Podle průzkum STEM/MARK si více než jedna třetina voličů v Praze myslím, že naše koalice patří do zastupitelstva.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:04Autor: Ivča.

Otázka: Moc zdravím paní Kolínskou a pana Witzanyho.
Viděla jsem paní Kolínskou v Otázkách Václava Moravce a moc se mi líbilo její vystupování. Celkem jste mě nalomila, ikdyž jsem původně chtěla volit paní Reedovou. Ženy do politiky patří. Můžete mi dát ještě nějaké důvody, proč volit právě Vás?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Dobrý den, díky za ocenění. Stručně důvody: máme konkrétní plány, jak zlepšit dopravní situaci ve městě, zlepšit životní prostředí (zejména omezit hluk a snížit znečištění ovzduší) a zlepšit sociální služby pro občany. Nejde přitom o žádné experimenty - vycházíme z řešení, která se osvědčila ve velkých evropských městech (a můžeme se opřít o silné zázemí a kno-how např. zelených ve Vídni nebo Berlíně). Jako jediní jsme deklarovali, že s ohledem na nekonečnou řadu chyb ODS, nepůjdeme s ODS do koalice.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:04Autor: Skeptik

Otázka: Podle výroční zprávy PPF Banky je členem její dozorčí rady Jiří Witzany. Rada se sešla vloni 4krát a jejich šest členů dostalo 4,2 mil. Kč. Za rok 2008 to bylo dokonce pro dozorčí radu 4,5 mil. Kč! To znamená, že JW dostal dva roky po sobě minimálně 750 tisíc Kč. Jaký je rozdíl mezi Vámi a ČSSD/ODS?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: V našem programu bylo a je, že zastupitelé mají napříč politickým spektrem mají vykonávat kontrolní činnost v orgánech společností s účastí města. Politici ale nemají codělat ve výkonných orgánech, tedy v představenstvech společností! Město má v PPF bance malý podíl, ale přes tuto banku jde na základě dlouhodbé smlouvy veškerý platební styk, jsou zde uloženy miliardy města. Je dlouhodobým pravidlem, že členem DR této banky je předseda nebo místopředseda finančního výboru. Protože předseda finančního výboru, Petr Hulínský, o členství neměl zájem, stal jsem se členem já a neviděl jsem důvod, proč tuto odpovědnost odmítnout. Pokud jde o mou kvalifikaci, připomínám, že jsem dlouho pracoval ve vysokých manažerských funkcích v oblasti řízení rizik v bankovnictví. Nyní toto přednáším na VŠE a MFF UK a projektově pracuji pro zahraniční banky. Jako člen DR PPF banky jsem sledoval především potencionální rizikové operace a to nejen v rámci zasedání tohoto orgánu, ale i na mnoha jednání s ředitelem úseku finančního a úseku řízení rizik. Mohu Vás ujistit, že podle všech informací, které mám, je hospodaření banky zdravé a peníze města v bezpečí. Pokud jde o odměňování, celková částka zahrnuje platy zaměstnanců banky, není proto pravda, že by má odměna byla 750 000! Má odměna, naštěstí, byla z hlediska bankovnictví víceméně standardní, asi 13 000 Kč po zdanění měsíčně, cca 200 000 hrubého ročně, toto jsem uvedl ve veřejném přehledu příjmů v souladu s etickým kodexem. Není asi příliš populární, když budu konstatovat, že toto není v porovnání s běžnými příjmy v bankovnictví významná odměna. Přesto souhlasím s tím, že odměňování v dozorčích radách by mělo být nižší a podporuji změnu pravidel, která by zajišťovala, že za práci v kontrolních orgánech jsou zastupitelé placeni přímo městem, ne danou společností, určitou přiměřenou paušální částkou.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:07Autor: Libor

Otázka: Je pravda, že jste byla u Svědků Jehovových, jak je v dotazech? Proč o tom nemluvíte? Jaká byla Vaše činnost tam?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Je to pravda. Bylo mi 16 let. Poznala jsem tam spoustu fajn lidí a mám na to cca dvouleté období velmi dobré vzpomínky.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:10Autor: Jirka Staněk

Otázka: Zdravím a děkuju za práci v pražském zastupitelstvu. Co můžu udělat já pro vás, kromě toho že vám dám hlas?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: díky za podporu. Velmi nám pomůže, když přesvědčíte i své známé a přátelé, aby nás podpořili. Případně nám můžete přispět na kampaň nebo vstoupit do Strany zelených.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:14Autor: občan Praha 11

Otázka: Na Jižním městě vidím vaše plakáty se sloganem
Hazard z města ven. V tom vám velmi fandím. Co tedy uděláte s hernami v Praze?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: S hernami v Praze nehneme bez změny zákona. I když Praha zakáže všechny klasické herny, povolení k herním videoterminálům a kasínům vydává ministerstvo financí. To je v Praze povoluje i přes nesouhlas města. Na posledním zastupitelstvu jsme znova poslali do Sněmovny návrh zákona, který má rozšířit pravomoc obcí v této věci.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:14Autor: Dagmar

Otázka: Ráda bych se paní Kolínské zeptala, proč tají, že byla u Svědků Jehovových. Můžete se, paní Kolínská, k této otázce vyjádřit?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Už jsme se vyjádřila. Viz jiná otázka v chatu.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:15Autor: Losna

Otázka: Budete podávat žalobu pro neplatnost voleb kvůli zneužívání městských reklamních ploch a prostředků z obecního rozpočtu při kampani ODS?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Jiří Witzany: Trestní oznámení týkající se zneužívání městských reklamních ploch jsem již doporučeně odeslal na státní zastupitelství Prahy 1. Formálně vzata může být zavinění na straně ODS nebo na straně JCDecaux, nebo na obou, politicky je však vina ednoznačně na straně ODS, jejíž radní zodpovídají za dlouhodobý smluvní vztah se společností JCDecaux. Jedná se o příklad, jak pražská ODS velmi snadno pokládá veřejné statky za své. Jde se nejen o využívání radničních novin a kampaní za Prahu čistou, zdravou, zelenou, sportovní, ale nyní o otevřené využívání magistrátních ploch v rámci volební kampaně. Podle smlouvy se společností JCDecaux má totiž vždy jedna strana malých vitrín (na chodnících) i velkých vutrín (cca 8 m2) náležet magistrátu pro kulturní a společenskou reklamu, apod. I dnes na magistrále můžete vidět desítky bilboardů JCDecaux Bigboard, kde na obou stranách figuruje pan Nečas a Svoboda pod logem ODS. Kde jsou ty magistrátní plochy? Zjednodušeně řečeno, premiér Nečas káže o čisté politice a důvěře v MUDr. Svobodu na kradených reklamních plochách.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:19Autor: Radek

Otázka: Dobry den, opravdu si myslite, ze mate ve volbach nejakou sanci?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Podle průzkumu STEM/MARK si více než třetina Pražanů myslí, že koalice SZ a Evropských demokratů patří do zastupitelstva. Za odhalením většiny chyb ODS stojí aktivní opozice SZ a ED. Zároveň máme konkrétní plány na řešení nejpalčivějších problémů města. Na rozdíl od nováčků (TOP, VV) máme zkušenosti a velmi dobrou znalost agendy hlavního města.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:22Autor: Anastazie

Otázka: Připadá Vám v pořádku, že pracovník MHMP, odboru obchod. aktivit, L. Burian, uzavírá na nejlukrativnější obchod. místa v centru Prahy, občerstvení na Václav. nám., smlouvy bez výběr. řízení, tedy v rozporu s vyhláškou MHMP? Event.miliony z tržních nájmů tak patrně končí jinde,než na účtu úřadu!!!

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: To samozřejmě v pořádku není. Prosím pošlete podnět kontrolnímu výboru, určitě se tím bude zabývat. Prověření výhodnosti smluv, které město uzavřelo, bude nepochybně jednou z prvních věci, které chceme v zastupitelstvu iniciovat.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:26Autor: Honza V.

Otázka: Neměl by být daleko větším tématem vaší kampaně boj proti nesmyslnému rozšiřování letiště v Ruzyni ? Pokud chce někdo budovat obří přestupní letiště mezi Amerikou a Asií asi by ho neměl stavět 12 kilometrů od Václavského náměstí. Paralelní dráha by silným hlukem zasáhla desítky tisíc lidí.

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Podle mých informací jsme jediné volební uskupení, které má NE rozšiřování ruzyňského letiště v programu. Jsme si vědomi všech negativ, které by výstavba nové dráhy způsobila a důsledně vystupujeme vždy, když se věc objeví na programu jednání.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:26Autor: František

Otázka: Dobrý den, dovolil bych si dvě otázky. Zaprvé, jak vnímáte předvolební rétoriku "Spin Doctors" z ODS, kteří najednou nechtějí zastavit Trojmezí, ale naopak plánují stavět Národní knihovnu na Letné? Zadruhé, jak vidíte TOP 09 - jde o důvěryhodnou změnu? Děkuji a přeji pěkný den.

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Jiří Witzany: Snažíme se znovu a znovu vysvětlovat,že jako reálná opozice v pražském zastupitelstvu, která argumentačně dostala na kolena vládnoucí ODS, jsme změnou, kterou mohou voliči věřit, Nikdy nebyla ODS tak roztřesená, jako nyní. Tomu odpovídá i snaha popřít vše, co doposud ODS dělala, na plakátech a ve veřejných diskusích slíbit cokoliv. Za MUDr. Svobodou však stojí stále stejní lidé, Blažek, Richter, Dvořák, Klega, Hurda atd. Obávám se, že by pan Svoboda mohl být z pražské ODS brzy vypuzen, podobně jako Jan Kasl, možná bychom ho pak vzali do našeho klubu. TOP 09 i VV jsou do značné míry odnože ODS, TOP 09 pomáhal zakládat M.Topolánek a M.Dalík, VV má silnou podporum od pražských kmotrů ODS, jak popsala řada investigativních novinářů. Dnes jsou ODS, TOP 09, a VV úzce svázány vládní koalicí. Lze tedy říct, že zatímco VV je nepochybně falešnou alternativou, u TOP 09 s mnoha nezkušenými lidmi na kandidátce si nemůžeme být jisti. Jisté je, že Zdeněk Tůma má velmi blízko k M.Kalouskovi (současný nadřízený) i panu Bakalovi (nadřízený v minulosti). Eminentní zájem na ovládnutí Prahy a jejích miliard zde je. Vyzýváme voliče, aby byli obezřetní, aby volili rozumem a srdcem bez ohledu na virtuální realitu vytvářenou některými médii, budoucnost Prahy závisí jen na jejich rozhodnutí.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:37Autor: kamil

Otázka: proč není váš lídr liška nebo fejk?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Byli jsme otevření jednání s různými osobnostmi, které by mohli být naším lídrem. Mezi ně patřil jak Ondřej Liška tak Petr Fejk. Ondřej Liška zvolil jako svou prioritu práci pro republikovou SZ, Petr Fejk pokračování ve svém tehdejším působišti v NY. Na druhé stranu jsme necítili potřebu hledat jakéhokoliv maskota, za něhož bychom se potřebovali schovávat. Jsem přesvědčen, že zastupitelé SZ a ED odvedli v opozici obrovský kus práce a ti nejviditelnější, což je Petra Kolínská a má maličkost, byli postaveni do čela. Díky tomu jsme opravdu připraveni převzít odpovědnost za vedení města a nemusíte od nás čekat nějaké překvapení jako od kandidátů na primátora, Z.Tůmy nebo MUDr. Svobody, kteří se komunální politiku teprve učí. To že kandidujeme na primátora dva je dáno existencí volebních obvodů. P.Kolínská kandiduje ve volebním obvodu I, jejím úkolem je porazit Z.Tůmu, já ve volebním obvodu V, mým úkolem je porazit B.Svobodu. Na funkce primátora a náměstka pak případně budeme nominování podle volebního výsledku.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:41Autor: glum

Otázka: zhodnotili byste svoji dosavadni praci? co se povedlo a co ne?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Povedlo se odhalit několik zásadních pochybení, za které odpovídá ODS. Nepovedlo se přehodnotit rozpočtové priority města a dopravní politiku města. Výsledkem jsou obrovské investice do autostrády uvnitř města, budování nepotřebného prodloužení metra A místo, aby se urychleně začalo stavět metro D, záchytná parkoviště na okrajícm města nebo se zpřístupnilo 25 stanic metra, která nemají bezbariérový vstup. Ostudou je také sociální politika města a přístup k veřejnosti při rozhodování o zásadních projektech. Ukázalo se, že městu vůbec nesvědčí, když na všechny rozhodnutí stačí hlasy jediné strany.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:45Autor: vera

Otázka: Pro Petru K: budete kandidovat na predsedkyni zelenych?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: PK: Na předsedkyni zelených kandidovat nebudu. Čas pro chat vypršel, děkuji za všechny dotazy a přeji hezký den. A prosím všechny - přijďte k volbám a i po volbách sledujte, jak zastupitelé jednají.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:45Autor: václav

Otázka: pokud byste se preci jen dostali do rady, jake posty byste chteli zastavat?

Petra Kolínská, Jiří Witzany: S Petrou Kolínskou kandidujeme v tandemu na funkce primátora/primátorky a náměstka/náměstkyně primátora. Stále věřím, že voliči nejsou naivní a dají šanci reálné opozici v současném zastupitelstvu převzít odpovědnost, namísto rychlokvašených marketingovýczh alternativ. Jestli někdo leží v žaludku pražským kmotrům, pak jsme to my, tedy současná reálná opozice, která jim zkazila mnoho obchodů a otřásla celým systémem. Z toho také vyplývá velký tlak proti nám. Je to možná, kdo z koho.
Věřím, že výsledek voleb může být úplně jiný, než co se snaží prefabrikovat agentury pro výrobu veřejného mínění. SNK ED opakovaně měla tuto zkušenost, náš výsledek byl opakovaně násobek zveřejněných preferencí.
Ale zpět k otázce, naše další prioritní kompetence jsou doprava, životní prostředí, finance a ekonomika, školství včetně podpory vědy, výzkumu a vysokých škol.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:48Autor: Miloslav Müller

Otázka: Dobrý den, jsem kandidátem za KDU-ČSL. Domníváte se, že rozhodnutí neakceptovat účast KDU-ČSL v koalici bylo správné? Domnívám se, že náš pohled na svět, minimálně na úrovni komunální, si je velmi blízký. Voliče stavíme před dilema a výsledkem může být vítězství sociálních inženýrů s jejich obvody..

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Jiří Witzany: Za SNK ED jsme se upřímně snažili o uzavření široké koalice včetně KDU. Nakonec zvítězila tato varianta, koalice SZ a SNK ED vycházející z téměř 100% programové shody a spolupráce v důrazném opozičním působení v pražském zastupitelstvu. Věřím, že se k diskusi o širší spolupráci ještě vrátíme.

Odpovězeno: 12. 10. | 10:51Autor: Vitásek

Otázka: Tak tohle vás chrakterisuje.
Odpovíte jen na to co se vám líbí.
Myslím ,že si otázky,které se vám hodí,posíláte sami.
Dobře vám tak

Petra Kolínská, Jiří Witzany: Věřím, že jsme zodpověděli prakticky na všechny položené otázky, za které vám děkujeme. Díky za diskusi a přejeme vám šťastnou a odpovědnou volbu v pátek a v sobotu.

Jiří Witzany

 

Právě se děje

Další zprávy