reklama
 
 

Volby živě: Rekordní nezájem, přišla jen pětina Čechů

AKTUALIZOVÁNO 24. 5. 2014
reklama
Osmadvacítka volí Evropský parlament. Eurovolby sledujeme v online reportáži.

Volby živě: Rekordní nezájem, přišla jen pětina Čechů

reklama
23:25
Slovensko

Svých 13 poslanců Evropského parlamentu v sobotu volili Slováci - na rozdíl od Česka pouze jeden den. Favoritem na vítězství jsou sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Podle analytiků by se v zemi mohla zopakovat nízká volební účast.

22.28
 

Platné není ani referendum o hazardu v Praze 7. Místo minimálně potřebných 35 procent voličů jich přišlo o omezení nebo zákazu heren hlasovat jen 25,2 procenta. Podrobnosti v samostatné zprávě.

21:18
 

Místní referendum, v němž se obyvatelé pražské Velké Chuchle vyjadřovali k budoucnosti tamního železničního přejezdu, je neplatné. Nehlasovalo v něm totiž dost lidí. Čtěte podrobněji.

20:20

Politoložka Vladimíra Dvořáková označila velmi nízkou volební účast za "obrovské zklamání". Domnívá se, že svůj díl viny na tom mají také média a politici. Sdělovací prostředky podle ní informují o Evropské unii hlavně ve zprávách typu, že EU "nám ošklivě zakazuje používat výraz pomazánkové máslo". Pro média je podle ní obtížné referovat o složitém vyvažování zájmů a dohadování mezi mnoha aktéry unie. "Není to zajímavý, jednoduchý zápas, který se dá sledovat," řekla.

V Česku navíc podle ní kvůli některým politikům převládla konfrontační politická kultura v podobě "já jim to natřu, já jim to ukážu", zatímco EU je založena na hledání kompromisu.

I průzkumy podle Dvořákové ukazují, že smýšlení české veřejnosti o unii je čím dál negativnější. Bez členství v unii by přitom byla Česká republika v dnešním globalizovaném světě mnohem zranitelnější, doplnila politoložka.

Vladimíra Dvořáková
20:05
 

K místnímu referendu v Šebetově na Blanensku přišla polovina oprávněných voličů a je tedy platné. Rozhodli, že recyklační linka na potraviny ze supermarketů, kterým končí lhůta trvanlivosti, zde nevznikne. Čtěte podrobněji.

19:16

Výsledky letošních voleb do Evropského parlamentu v Česku byly spočteny za zhruba čtyři hodiny po ukončení hlasování. Poslední okrsek ze středních Čech je předal Českému statistickému úřadu v 18:13, uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar. Výsledky ovšem bude moci ČSÚ zveřejnit až po ukončení hlasování v celé EU, tedy v neděli po 23. hodině.

19:07

Politolog Tomáš Lebeda připomíná, že účast ve volbách do Evropského parlamentu systematicky klesá už od vůbec prvních voleb europoslanců. "Je to dlouhodobý trend," uvedl a poukázal na to, že účast je tradičně slabá například i v Británii nebo Nizozemsku.

Konkrétně v České republice je podle něj nízká volební účast výslednicí mnoha jevů. Jednak jde o jakési "volby druhého řádu", lidem tato politika připadá vzdálenější než v národních volbách. Jednak část politické elity občany dlouhodobě přesvědčuje o tom, že projekt Evropského parlamentu je špatný. "V části společnosti to potom rezonuje," poznamenal. Zmínil také nízké historické povědomí v ČR.

Tomáš Lebeda Foto: Fakulta sociálních věd UK
18:45
 

Ani referendum k osudu dvou mateřských škol ve Velké Bystřici na Olomoucku není platné, protože svůj hlas neodevzdalo aspoň 35 procent voličů. Podrobněji v této zprávě.

18:22
Belgie

Při střelbě v židovském muzeu v centru Bruselu byli odpoledne zavražděni tři lidé a jeden člověk utrpěl vážná zranění. Incident se odehrál v předvečer tamních voleb do Evropského parlamentu, které jsou v Belgii spojeny s volbami do národního parlamentu. Podrobněji čtěte zde.

18:10
 

Většina občanů Vodňan dnes v referendu odmítla stavbu dřevozpracujícího závodu rakouské společnosti Holzindustrie Schweighofer. Výsledky ale nejsou závazné, referenda se zúčastnilo méně než 35 procent oprávněných voličů. Podrobněji čtěte zde.

Kulatina, kácení stromů, těžba dřeva - ilustrační foto Foto: ČTK
17:10

K nejnižším tradičně patřila účast v Moravskoslezském kraji, kde podle mluvčího ČSÚ byl k 16. hodině nejvyšší podíl zpracovaných okrsků - 96,5 procenta.

16:20

K 16. hodině Český statistický úřad převzal výsledky již od 13 481 okrskových volebních komisí, to znamená 91,2 % hlasů. Úřad to uvedl na svém Twitterovém účtu.

16:18
Slovensko

Na Slovensku probíhají volby klidně, píše o tom na svém webu deník SME. Na rozdíl od Česka budou naši východní sousedé volit až do 22 hodiny. 

16:11
Česko

Zatímco většina politických stran se svým vyjádřením čeká až na definitivní výsledky voleb, Tomio Okamura již okomentoval nízkou volební účast. Mohou za ni prý média, politici a také sama unie, která podle Okamury "odcizuje politiku" občanům.

Tisková konference Tomia Okamury Tomio Okamura. | Foto: Vojtěch Marek
16:03
Česko

Více než polovina Čechů považuje volby do Evropského parlamentu za zbytečné. Ukázal to sociologický průzkum agentury Focus pro Českou televizi.

15:56
Twitter

A další tweet na téma nízké volební účasti, tentokrát je jeho autorem redaktor České televize Filip Horký. "Připravuju se na zítřejší volební studio. Ale vzhledem k účasti přemýšlím, jestli na to vůbec bude někdo koukat.." napsal Horký.

15:54

Za pozornost určitě stojí také záznam diskuse z cyklu Masarykovy debaty: "Bylo by zavedení eura chybou?", který na svém webu zveřejnil týdeník Respekt.

15:40

A pokud jste ze zmíněného článku načerpali již dostatek informací a orientuje se na politické scéně Slovenska, můžete si své vědomosti o eurovolbách ověřit v testu Hospodárských novin

15:30
Aktuálně.cz

O čem Europarlament rozhoduje, jaké jsou jeho pravomoci a kolik je europoslanců celkem? Fakta o největší instituci EU sepsal v tomto článku kolega Petr Jemelka.

Europarlament ve Štrasburku Europarlament ve Štrasburku
15:23

Ve Velké Británii ještě na chvíli zůstaneme. Deník Telegraph se v této grafice zaměřil na vzestup "nové pravice" v Evropě. Ve výčtu nechybí maďarský Jobbik, nebo slovenská SNS. Potěšujícím faktem je, že Česko na mapce svého reprezentanta nemá, byť by se jistě i u nás několik adeptů na toto označení našlo.

autoři: Zahraničí, Domácí, ČTK, Reuters | 24. 5. 2014

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama