Živě: Vyznamenání se dává za službu státu, ne za přátelství s prezidentem, kritizoval Drahoš Zemana

Živě
Předvolební debata prezidentských kandidátů v krajské vědecké knihovně v Liberci startuje v 16:30. Diskuse, kterou moderuje Martin Veselovský z DVTV, se účastní se jí Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislava Kulhánek a Mirek Topolánek. Současný prezident Miloš Zeman se debaty nebude účastnit, protože se rozhodl, že při obhajobě svého mandátu nebude vést kampaň.
Sledujte debatu živě na DVTV. | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
18:35

Předvolební debata v Liberci skončila.

18:15

Západ, nebo východ? Všichni kandidáti odpověděli, že Česko patří na západ. Jen Hannig odpověděl "střed".

18:08 Petr Hannig

"Budu prezidentem všech občanů České republiky, ne lobbistů," reagoval Hannig na otázku, jestli nebere za svou slabinu to, že na svém transparentním účtu nemá téměř žádné peníze. 

18:02

"Nejmenuji se Marek Dalík, jmenuji se Mirek Topolánek," říká bývalý premiér.

17:54 Petr Hannig

"Ne, nejsme ve Spojených státech," má na tuto otázku jiný názor Petr Hannig.  "Ano, jsme v ČR," reaguje Fischer.

17:53

Má veřejnost právo znát zdravotní stav prezidenta? I tuto otázku řeší kandidáti na předvolební debatě. "Je to vrchní velitel ozbrojených sil, proboha," říká Topolánek. "Jako je zpráva o stavu Unie, měla by být zpráva o stavu prezidenta. Vůbec by mi nevadilo, kdyby Zeman odjel do lázní a oznámil to. Nebyl by první," myslí si bývalý premiér.

17:40 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

Řeč přišla také na oblíbené povolební téma - obecné referendum. Kromě Hanniga nikdo nepodporuje takový zákon, který by umožňoval lidem rozhodovat o jakékoliv otázce. "Když se podíváte do Londýna, tam se teď řeší, jaký typ manipulace předcházel hlasování o brexitu," vysvětluje.

17:36

Prezidenta Zemana kritizoval také Jiří Hynek. "Nikomu z vás - jsou tu studenti - by se nelíbilo, kdybyste dokončili studium a nebyli pozvaní na promoci. Jak k tomu přijde profesor, kterého prezident odmítá jmenovat?" říká Hynek, který si se Zemanem jinak v řadě oblastí, například kritičnosti k Bruselu, relativně rozumí.

17:33

Jiří Drahoš nepřímo kritizoval současného prezidenta Miloše Zemana. "Vyznamenání jsou udělována za službu státu a společnosti. Ne za přátelství s panem prezidentem," prohlásil. 

17:32

"Mluví se o bezpečnostních rizicích, o tom, že kvůli nim jsou na Hradě rámy, ale podle mě jsou větší riziko lidi bez prověrky, lidi, o jejichž minulosti nic nevíme, lidi, kteří tou branou bez problému projdou," říká Horáček a zmiňuje třeba jméno vlivného prezidentova poradce Martina Nejedlého.

17:29

Podle odhadů reportéra Aktuálně.cz sleduje na místě debatu zhruba 150 lidí.

17:27 Petr Hannig

Petr Hannig by se nebránil změně systému na poloprezidentský. 

17:26 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

Padla také otázka, jaké by měly být prezidentské pravomoci. "Tohle už není legrace. Nesahejme na ústavu," řekl Pavel Fischer a sklidil potlesk z publika i od uznale přikyvujícího Topolánka.

17:24 Petr Hannig

Petr Hannig dál baví přítomné v sále. Na otázku na prezidentské milosti odpověděl: "No, já bych radši ještě mluvil o tom, proč nekandidují ženy."

17:04

"Mohou za to i někteří politici, kteří nás straší. Prezident je ten, který by měl věci pojmenovávat, proti některým věcem protestovat, nazvat je pravým jménem. Nesouhlasím ale s tím, že by česká společnost byla rasistická a xenofobní," komentuje Drahoš stav české společnosti. A sklízí potlesk.

16:59

Zajímavý moment. Jednoslovné odpovědi na dotaz, zda kandidáti stojí o hlasy lidí, kteří vulgárně komentovali fotku z teplické základky. Téměř všichni říkají, že ne. Hilšer, že ano. Hannig tvrdí, že fotku neviděl a nemůže ji komentovat, protože nemá čas brouzdat po sociálních sítích.

16:56

"Zaskřípal bych zuby, ale spolupracoval bych s ním, protože to je povinností prezidenta," komentoval vztahy s Babišem Jiří Hynek.

16:55

"Babiš je pro mě ohrožení polistopadového vývoje, ale vztah bych s ním měl profesionální, protože jinak to nejde," řekl Mirek Topolánek, který připustil, že si s Babišem tykal.

16:52

Kandidáti vesměs zvolili černé společenské boty. Jiří Hynek, který je jediný bez kravaty, má vycházkovou obuv s bílými tkaničkami, Jiří Drahoš nazul hnědou obuv. Pavel Fischer si krátí čas s mobilním telefonem, pokud zrovna nemá slovo.

16:50

Petr Hannig by postupoval stejně jako Miloš Zeman.

16:45 Kandidát v prezidentských volbách 2018.

Marek Hilšer by se nebránil předčasným volbám. "Pokud se ty strany nedohodnou, tak nic jiného dělat nejde," řekl.

16:40

"Do jednání bych také vstupoval, ale jinak, než prezident Zeman. Určitě bych nedal tři bianco pokusy jednomu kandidátovi," vysvětluje Jiří Drahoš, jak by se jako prezident účastnil povolebních vyjednávání.

16:37

"Jsme v situaci, kdy končí první republika a blížíme se do druhé republiky," komentuje současnou situaci v zemi Mirek Topolánek.

16:07

Prezidentští kandidáti jsou už všichni na místě, jako poslední do Krajské vědecké knihovny v Liberci přijeli Pavel Fischer a Marek Hilšer. Zleva doprava budou před publikem, v němž je řada mladých lidí, debatovat Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Organizátoři zjevně dali přednost abecednímu klíči.

16:04

Současný prezident Miloš Zeman se debaty neúčastní, protože se rozhodl, že při obhajobě svého mandátu nebude vést kampaň.

16:01

Předvolební debata v krajské vědecké knihovně v Liberci startuje v 16:30.

Jan Wirnitzer Domácí Jan Wirnitzer, Domácí
Aktualizováno 16. 11. 2017 17:01
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy