Živě: Vyznamenání se dává za službu státu, ne za přátelství s prezidentem, kritizoval Drahoš Zemana

Živě
Předvolební debata prezidentských kandidátů v krajské vědecké knihovně v Liberci startuje v 16:30. Diskuse, kterou moderuje Martin Veselovský z DVTV, se účastní se jí Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislava Kulhánek a Mirek Topolánek. Současný prezident Miloš Zeman se debaty nebude účastnit, protože se rozhodl, že při obhajobě svého mandátu nebude vést kampaň.
Sledujte debatu živě na DVTV. | Video:
Živě
Aktualizovat reportáž
18:35

Předvolební debata v Liberci skončila.

18:15

Západ, nebo východ? Všichni kandidáti odpověděli, že Česko patří na západ. Jen Hannig odpověděl "střed".

18:08 Petr Hannig

"Budu prezidentem všech občanů České republiky, ne lobbistů," reagoval Hannig na otázku, jestli nebere za svou slabinu to, že na svém transparentním účtu nemá téměř žádné peníze. 

18:02

"Nejmenuji se Marek Dalík, jmenuji se Mirek Topolánek," říká bývalý premiér.

17:54 Petr Hannig

"Ne, nejsme ve Spojených státech," má na tuto otázku jiný názor Petr Hannig.  "Ano, jsme v ČR," reaguje Fischer.

17:53

Má veřejnost právo znát zdravotní stav prezidenta? I tuto otázku řeší kandidáti na předvolební debatě. "Je to vrchní velitel ozbrojených sil, proboha," říká Topolánek. "Jako je zpráva o stavu Unie, měla by být zpráva o stavu prezidenta. Vůbec by mi nevadilo, kdyby Zeman odjel do lázní a oznámil to. Nebyl by první," myslí si bývalý premiér.

17:40 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

Řeč přišla také na oblíbené povolební téma - obecné referendum. Kromě Hanniga nikdo nepodporuje takový zákon, který by umožňoval lidem rozhodovat o jakékoliv otázce. "Když se podíváte do Londýna, tam se teď řeší, jaký typ manipulace předcházel hlasování o brexitu," vysvětluje.

17:36

Prezidenta Zemana kritizoval také Jiří Hynek. "Nikomu z vás - jsou tu studenti - by se nelíbilo, kdybyste dokončili studium a nebyli pozvaní na promoci. Jak k tomu přijde profesor, kterého prezident odmítá jmenovat?" říká Hynek, který si se Zemanem jinak v řadě oblastí, například kritičnosti k Bruselu, relativně rozumí.

17:33

Jiří Drahoš nepřímo kritizoval současného prezidenta Miloše Zemana. "Vyznamenání jsou udělována za službu státu a společnosti. Ne za přátelství s panem prezidentem," prohlásil. 

17:32

"Mluví se o bezpečnostních rizicích, o tom, že kvůli nim jsou na Hradě rámy, ale podle mě jsou větší riziko lidi bez prověrky, lidi, o jejichž minulosti nic nevíme, lidi, kteří tou branou bez problému projdou," říká Horáček a zmiňuje třeba jméno vlivného prezidentova poradce Martina Nejedlého.

17:29

Podle odhadů reportéra Aktuálně.cz sleduje na místě debatu zhruba 150 lidí.

17:27 Petr Hannig

Petr Hannig by se nebránil změně systému na poloprezidentský. 

17:26 Bývalý velvyslanec v Monaku a Francii Pavel Fischer

Padla také otázka, jaké by měly být prezidentské pravomoci. "Tohle už není legrace. Nesahejme na ústavu," řekl Pavel Fischer a sklidil potlesk z publika i od uznale přikyvujícího Topolánka.

17:24 Petr Hannig

Petr Hannig dál baví přítomné v sále. Na otázku na prezidentské milosti odpověděl: "No, já bych radši ještě mluvil o tom, proč nekandidují ženy."

17:04

"Mohou za to i někteří politici, kteří nás straší. Prezident je ten, který by měl věci pojmenovávat, proti některým věcem protestovat, nazvat je pravým jménem. Nesouhlasím ale s tím, že by česká společnost byla rasistická a xenofobní," komentuje Drahoš stav české společnosti. A sklízí potlesk.

16:59

Zajímavý moment. Jednoslovné odpovědi na dotaz, zda kandidáti stojí o hlasy lidí, kteří vulgárně komentovali fotku z teplické základky. Téměř všichni říkají, že ne. Hilšer, že ano. Hannig tvrdí, že fotku neviděl a nemůže ji komentovat, protože nemá čas brouzdat po sociálních sítích.

16:56

"Zaskřípal bych zuby, ale spolupracoval bych s ním, protože to je povinností prezidenta," komentoval vztahy s Babišem Jiří Hynek.

16:55

"Babiš je pro mě ohrožení polistopadového vývoje, ale vztah bych s ním měl profesionální, protože jinak to nejde," řekl Mirek Topolánek, který připustil, že si s Babišem tykal.

16:52

Kandidáti vesměs zvolili černé společenské boty. Jiří Hynek, který je jediný bez kravaty, má vycházkovou obuv s bílými tkaničkami, Jiří Drahoš nazul hnědou obuv. Pavel Fischer si krátí čas s mobilním telefonem, pokud zrovna nemá slovo.

16:50

Petr Hannig by postupoval stejně jako Miloš Zeman.

16:45 Kandidát v prezidentských volbách 2018.

Marek Hilšer by se nebránil předčasným volbám. "Pokud se ty strany nedohodnou, tak nic jiného dělat nejde," řekl.

16:40

"Do jednání bych také vstupoval, ale jinak, než prezident Zeman. Určitě bych nedal tři bianco pokusy jednomu kandidátovi," vysvětluje Jiří Drahoš, jak by se jako prezident účastnil povolebních vyjednávání.

16:37

"Jsme v situaci, kdy končí první republika a blížíme se do druhé republiky," komentuje současnou situaci v zemi Mirek Topolánek.

16:07

Prezidentští kandidáti jsou už všichni na místě, jako poslední do Krajské vědecké knihovny v Liberci přijeli Pavel Fischer a Marek Hilšer. Zleva doprava budou před publikem, v němž je řada mladých lidí, debatovat Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Organizátoři zjevně dali přednost abecednímu klíči.

16:04

Současný prezident Miloš Zeman se debaty neúčastní, protože se rozhodl, že při obhajobě svého mandátu nebude vést kampaň.

16:01

Předvolební debata v krajské vědecké knihovně v Liberci startuje v 16:30.

Jan Wirnitzer Domácí Jan Wirnitzer, Domácí
Aktualizováno 16. 11. 2017 17:01
 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy