Online: Deště zvedly hladiny řek. Povodně hrozily na Šumavě i Labi

Živě
Situaci na českých řekách jsme sledovali v online zpravodajství.
Na třetí povodňový stupeň stoupla Otava v Sušici na Klatovsku.
Na třetí povodňový stupeň stoupla Otava v Sušici na Klatovsku. | Foto: ČTK

Praha - Vydatný a vytrvalý déšť přes noc zvedl hladiny řek v horním toku Otavy a Labe. Ohrožení platilo od časného rána na třech místech Šumavy.

Během dne ale začaly hladiny řek klesat a situace se uklidnila.

Podle aktuální předpovědi má i v úterý na Šumavě vytrvale pršet, ovšem od západu by měl déšť postupně slábnout. 

Už v pondělí večer dosáhly řeky na čtyřech místech Šumavy prvního či druhého povodňového stavu. Zatím platí první povodňový stupeň na Křemelné ve Stodůlkách. Řeky se prudce zvedly i na horním toku Labe a Ohře.

Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo na Šumavě, konkrétně v Prášilech spadlo 66 milimetrů srážek. V Krušných horách naměřili 45 milimetrů srážek, v Jizerských horách a Krkonoších 44 milimetrů.

Situaci na českých řekách jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
13:11

Otava v Rejštejně klesla na druhý stupeň v 11:30 a v Sušici o půl hodiny později. Podle prognózy má déšť slábnout.

11:45 Ikona vlak

Kvůli popadaným stromům stál více než dvě hodiny provoz na železniční trati z Ústí nad Labem do Děčína. Stromy, které vyvrátil silný vítr, poškodily na mezinárodní trati 090 trakční vedení. Vlaky budou zřejmě celý den jezdit po jedné koleji. Odstraňování následků ČD odhadují do 18:00, problémy jsou podle mluvčího krajských hasičů u obce Choratice, na místě zasahuje hasičská jednotka Správy železniční dopravní cesty.

11:25

Po vydatných srážkách v Krkonoších a Orlických horách stouply hladiny řek v Královéhradeckém kraji, na horních tocích již hladiny začaly klesat. V hradeckém kraji byly k 11:00 vyhlášené tři první stupně povodňové aktivity, na Labi ve Vestřevi, Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí.

10:11

Hladina řeky Vydry v Modravě klesla na druhý povodňový stupeň. Podle prognózy by měly hladiny toků v oblasti horní Otavy kulminovat během rána a dopoledne, déšť má slábnout.

Rozvodněná řeka Vydra
Rozvodněná řeka Vydra | Foto: Jaroslav Zelinger
9:25

Za posledních 24 hodin spadlo nejvíce srážek na Šumavě, a to v Prášilech - 66 milimetrů. V oblasti Krušných hor spadlo 45 mm a v Jizerských horách a Krkonoších až 44 mm. Srážky v kombinaci s oteplením ve vyšších polohách a nárazovým větrem způsobily rychlé odtávání sněhové pokrývky i ve vyšších polohách pohraničních hor.

Foto: Jakub Plíhal
9:20

"Třetí stupeň je překročen na celé horní Otavě až po Sušici. Teď ráno ještě stoupá řeka na úplně nejvyšším úseku v pramenné oblasti, výrazněji pak v Sušici," uvedl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Během dne sice ještě bude pršet, ale výrazně slaběji než v noci a v pondělí. "Zhruba 90 procent srážek už spadlo, sníh už také většinou odtekl. Takže žádná dramatická změna nebude," řekl.

9:18

Řeky stoupají i v jiných částech republiky, hlavně ve východních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost hlásila ráno Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Labe u Vestřevi.

9:12

Kvůli vytrvalému dešti a tání sněhu na Šumavě vystoupala nad ránem Otava v Rejštejně a v Sušici a Vydra v Modravě na třetí povodňový stupeň. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami - extrémní stupeň nebezpečí hrozí na Klatovsku. Hladiny toků v oblasti horní Otavy by měly kulminovat během rána a dopoledne.

9:01

Vltava v Lenoře na Prachaticku překonala ráno první povodňový stupeň. Hladina by během dne mohla stoupnout i na dalších místech v regionu. Jde především o Otavu a horní část Vltavy.

8:43

Na řece Mandavě ve Varnsdorfu a na Liboci ve Vilémově platí první stupeň povodňové aktivity. Hladina Mandavy byla v půl osmé ráno nad 70 centimetry, průtok se pohyboval na polovině roční povodně. Hladina Liboce na Chomutovsku je 83 centimetrů, první povodňový stupeň se vyhlašuje při dosažení 70 centimetrů.

8:30

Dobré ráno. Vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat situaci na českých řekách. Na řadě z nich po nočních deštích platí stupně povodňové aktivity.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2015 13:13
 

Právě se děje

před 21 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy