Online: Deště zvedly hladiny řek. Povodně hrozily na Šumavě i Labi

Živě
Situaci na českých řekách jsme sledovali v online zpravodajství.
Na třetí povodňový stupeň stoupla Otava v Sušici na Klatovsku.
Na třetí povodňový stupeň stoupla Otava v Sušici na Klatovsku. | Foto: ČTK

Praha - Vydatný a vytrvalý déšť přes noc zvedl hladiny řek v horním toku Otavy a Labe. Ohrožení platilo od časného rána na třech místech Šumavy.

Během dne ale začaly hladiny řek klesat a situace se uklidnila.

Podle aktuální předpovědi má i v úterý na Šumavě vytrvale pršet, ovšem od západu by měl déšť postupně slábnout. 

Už v pondělí večer dosáhly řeky na čtyřech místech Šumavy prvního či druhého povodňového stavu. Zatím platí první povodňový stupeň na Křemelné ve Stodůlkách. Řeky se prudce zvedly i na horním toku Labe a Ohře.

Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo na Šumavě, konkrétně v Prášilech spadlo 66 milimetrů srážek. V Krušných horách naměřili 45 milimetrů srážek, v Jizerských horách a Krkonoších 44 milimetrů.

Situaci na českých řekách jsme sledovali v online zpravodajství.

Živě
Aktualizovat reportáž
13:11

Otava v Rejštejně klesla na druhý stupeň v 11:30 a v Sušici o půl hodiny později. Podle prognózy má déšť slábnout.

11:45 Ikona vlak

Kvůli popadaným stromům stál více než dvě hodiny provoz na železniční trati z Ústí nad Labem do Děčína. Stromy, které vyvrátil silný vítr, poškodily na mezinárodní trati 090 trakční vedení. Vlaky budou zřejmě celý den jezdit po jedné koleji. Odstraňování následků ČD odhadují do 18:00, problémy jsou podle mluvčího krajských hasičů u obce Choratice, na místě zasahuje hasičská jednotka Správy železniční dopravní cesty.

11:25

Po vydatných srážkách v Krkonoších a Orlických horách stouply hladiny řek v Královéhradeckém kraji, na horních tocích již hladiny začaly klesat. V hradeckém kraji byly k 11:00 vyhlášené tři první stupně povodňové aktivity, na Labi ve Vestřevi, Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí.

10:11

Hladina řeky Vydry v Modravě klesla na druhý povodňový stupeň. Podle prognózy by měly hladiny toků v oblasti horní Otavy kulminovat během rána a dopoledne, déšť má slábnout.

Rozvodněná řeka Vydra
Rozvodněná řeka Vydra | Foto: Jaroslav Zelinger
9:25

Za posledních 24 hodin spadlo nejvíce srážek na Šumavě, a to v Prášilech - 66 milimetrů. V oblasti Krušných hor spadlo 45 mm a v Jizerských horách a Krkonoších až 44 mm. Srážky v kombinaci s oteplením ve vyšších polohách a nárazovým větrem způsobily rychlé odtávání sněhové pokrývky i ve vyšších polohách pohraničních hor.

Foto: Jakub Plíhal
9:20

"Třetí stupeň je překročen na celé horní Otavě až po Sušici. Teď ráno ještě stoupá řeka na úplně nejvyšším úseku v pramenné oblasti, výrazněji pak v Sušici," uvedl Tomáš Vlasák z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Během dne sice ještě bude pršet, ale výrazně slaběji než v noci a v pondělí. "Zhruba 90 procent srážek už spadlo, sníh už také většinou odtekl. Takže žádná dramatická změna nebude," řekl.

9:18

Řeky stoupají i v jiných částech republiky, hlavně ve východních Čechách. Druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost hlásila ráno Divoká Orlice v Orlickém Záhoří a Labe u Vestřevi.

9:12

Kvůli vytrvalému dešti a tání sněhu na Šumavě vystoupala nad ránem Otava v Rejštejně a v Sušici a Vydra v Modravě na třetí povodňový stupeň. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami - extrémní stupeň nebezpečí hrozí na Klatovsku. Hladiny toků v oblasti horní Otavy by měly kulminovat během rána a dopoledne.

9:01

Vltava v Lenoře na Prachaticku překonala ráno první povodňový stupeň. Hladina by během dne mohla stoupnout i na dalších místech v regionu. Jde především o Otavu a horní část Vltavy.

8:43

Na řece Mandavě ve Varnsdorfu a na Liboci ve Vilémově platí první stupeň povodňové aktivity. Hladina Mandavy byla v půl osmé ráno nad 70 centimetry, průtok se pohyboval na polovině roční povodně. Hladina Liboce na Chomutovsku je 83 centimetrů, první povodňový stupeň se vyhlašuje při dosažení 70 centimetrů.

8:30

Dobré ráno. Vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat situaci na českých řekách. Na řadě z nich po nočních deštích platí stupně povodňové aktivity.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2015 13:13
 

Právě se děje

před 6 minutami

Prezident Zeman podepsal zákon posilující pravomoci ČNB při řešení krizí

Česká národní banka získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané firmy. Počítá s tím vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Novela reaguje na novou směrnici EU.

Moratorium umožňuje centrální bance nařídit firmě, aby pozastavila platby a plnění jejích závazků na nezbytně nutnou dobu. V tomto případě by moratorium nemělo podle směrnice trvat déle než dva dny. Cílem je podle materiálu poskytnout ČNB dostatek času ke zjištění, zda je řešení krize ve veřejném zájmu. Dále slouží také k tomu získat čas ke zvolení vhodných opatření k řešení krize.

Návrh zákona je podle materiálu předkládán především kvůli zavedení revidovaného rámce pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD II) v rámci EU. Obecně je cílem BRRD zajistit harmonizaci při řešení selhání finančních institucí. Tím má být zaručeno, že náklady v případě selhání finanční instituce ponesou zejména společníci a věřitelé, nikoliv daňoví poplatníci. Česko mělo směrnici zavést do 28. prosince 2020.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Protiprávně sterilizované ženy získají možnost odškodnění

Ženy, které byly protiprávně sterilizovány v letech 1966 až 2012, získají zákonnou možnost odškodnění. Pokud nárok na něj prokážou, dostanou 300 000 korun. Zákon v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Oznámil to jeho mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy