Jen jsem doufal, že mi Zeman nevypne mikrofon, řekl Sobotka. Babiš mluví o "vrtění psem"

Živě
Česká politika zažívá největší politické turbulence posledních let. Premiér Bohuslav Sobotka po ostrém střetu s prezidentem Milošem Zemanem stáhl svou demisi a navrhl jen odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) už k úternímu datu. To ale Hrad odmítá, a chce dokonce nechat posoudit, zda je Sobotkův návrh platný. Prezident se chce Babišovým odvoláním zabývat až po svém návratu z Číny v druhé půlce května. Politické dění jsme sledovali v online reportáži.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka.
Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek
Živě
Aktualizovat reportáž
23:58

Ukončujeme nedělní online reportáž, ve které jsme sledovali reakce na současné politické dění. Další informace přineseme v našem zpravodajství.

19:56

"To, co mě naštvalo na Hradě, byla ta neschopnost oddělit vlastní sobecké zájmy od zájmů státu. Tohle prezident musí umět. A ministr taky. Zeman upřednostnil nějakou dětinskou snahu mě pokořit před tím, jak bude vnímána Česká republika, a to i v očích zahraničí. A Babiš to podpořil. Oni mají pocit, že takto se má prezident republiky chovat," řekl Sobotka.

"Prozatím jsem na Hrad  chodil s pocity úcty, ať už to byl Havel, Klaus, Zeman… Ale oni upřednostnili vlastní zájmy před zájmy státu, a toto by se stávat nemělo, ani Zemanovi, ani Babišovi." dodal.

19:54

Premiér Bohuslav Sobotka popsal pro Respekt popsal detaily překvapivé tiskové konference na Hradě z tohoto týdne. "Nečekal jsem, že bude na Hradě připraven takový tyátr," řekl Sobotka v rozhovoru, který vyjde v příštím čísle týdeníku. "Myslel jsem na to, aby mi nevypnuli mikrofony, protože jsem chtěl říct svůj názor. A mikrofony mi tam naštěstí zatím ještě nevypnuli."

17:48

"My se musíme zeptat pana premiéra, jestli jsme v koalici. On brutálně porušuje koaliční smlouvu. Tak pokud jsme v koalici, tak by se měl držet podle smlouvy, a pokud nejsme v koalici, tak je potřeba, aby byla koaliční smlouva zrušena," domnívá se Babiš.

17:47

Babiš také řekl, že nepožádal premiéra, aby k nahrávkám svolal Bezpečnostní radu státu, protože sám premiér k jejímu svolání vyzývá, takže je s tím podle něj ztotožněn. "A já si myslím, že on je součástí toho spiknutí," prohlásil Babiš. Nedomnívá se, že by se prezident Miloš Zeman ve vládní krizi přikláněl na stranu hnutí ANO. "Pan prezident bohužel asi vyřizuje účty s tím bezpáteřním člověkem a já se mu ve finále ani nedivím," poznamenal.

17:45

Aféra s uniklými tajně pořízenými nahrávkami je podle Babiše jen "vrtěním psem", provokací a organizovaným spiknutím. Premiér Sobotka podle něj "brutálně porušuje koaliční smlouvu".

"Celá aféra je jenom proto, aby se zakryla korupce na MŠMT, ve fotbale, ve sportu," prohlásil Babiš s odkazem na nedávný zásah policie na ministerstvu školství v kauze údajného zneužívání dotací na sport.

"Vrtěti psem, vážení, proto ta akce na Babiše, proto samozřejmě nahrávky, určitě, já se s tím teď zabývám a vidím, že to byla všechno provokace. V pozadí pravděpodobně stojí různí lidé, je to spolupráce podsvětí a možná politických struktur," řekl. "Určitě je to chyba, já jsem si naběhl," řekl ke schůzkám s novinářem, z nichž nahrávky vzešly.

17:44

Babiš odpolední brífink svolal kvůli tomu, aby vysvětlil novinářům, proč se neúčastnil dnešní debaty na ČT. Tento pořad, jak prohlásil, systematicky vysílá proti němu. "Protože pan Moravec už je takový a samozřejmě vazby České televize na tu agenturu sociální demokracie Bison and Rose, která tam má smlouvu za 11 milionů, jsou jasné," řekl.

Moderátor Moravec si tam vůči němu podle jeho slov dovoloval sprosťárny. Babiš se například pozastavil se nad tím, proč se moderátor neptal premiéra na zásah policie na ministerstvu školství.

17:22

"Tak samozřejmě, je to další schůze proti Babišovi, těch schůzí už tam bylo x, Čapí hnízdo a tak dále. Takže samozřejmě, v tomhle si oni všichni dobře rozumí," reagoval na svém odpoledním brífinku Andrej Babiš.

17:20

Důležitá zpráva dnešního dne: Sociální demokraté ani lidovci nebudou bránit středečnímu mimořádnému jednání Sněmovny, která se má z popudu ODS a TOP 09 zabývat údajným zneužíváním médií a dalších institucí šéfem hnutí ANO a ministrem financí Andrejem Babišem.

15:12

Poté, co za svou neúčast v nedělní televizní debatě sklidil kritiku na politické scéně i na sociálních sítích, chystá Andrej Babiš veřejné vystoupení. V 15:30 se v průhonické Sokolovně vyjádří k aktuální politické situaci.

15:10

Andrej Babiš v neděli také zveřejnil své odpovědi na 22 otázek ČSSD ke svému podnikání.

14:04

Na polední prohlášení Andreje Babiše zareagoval i anonymní twitterový účet, který tento týden zveřejnil kompromitující odposlechy šéfa ANO. Neznámý správce profilu naznačil, že se chystá brzy zveřejnit další nahrávku.

14:03

Debata ve studiu Václava Moravce končí. Předsedové se shodli, že jsou ochotni jednat a dovést vládu k volbám na stávajícím koaličním půdorysu. Nicméně, předseda Vojtěch Filip vyjádřil přání, aby se čeští občané dostali ke slovu dříve v předčasných volbách. Neúčast Andreje Babiše si premiér Bohuslav Sobotka vysvětluje tak, že se bojí. 

14:00 Ikona KDU-ČSL

"Někteří bývalí předsedové vlády by si situaci s Andrejeme Babišem vyřídili ručně. Já i pan premiér jsme klidní lidé. Projevili jsme velkou míru soudržnosti, kdy jsme tyto výroky přešli," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek o vulgárních výrocích Andreje Babiše na adresy předsedů stran. Současně si dovede představit, že budou schopni i nadále jednat.

13:50

Premiér Bohuslav Sobotka se rozohnil nad přísahami Andreje Babiše.

13:48 Ikona KDU-ČSL

Šéf lidovců vyjádřil respekt novinářům, kteří se ke kauze ovlivňování médií Andrejem Babišem postavili čelem. "Vážím si novinářů, kteří teď z Mafry odcházejí, protože stojí za tím, že tato situace je za hranou," uvedl.

13:42

Předsedové stran se shodují na tom, že kdyby v záhlaví Babišových médií bylo, že se jedná o stranický tisk, tak by v ničem nebyl problém. "Ale není možné, aby říkali, že jsou nezávislé," řekl Vojtěch Filip, předseda KSČM, který současně poukázal na takovéto fungování komunistické Haló novin.

13:40

U nezávislosti médií řeč zůstává i nadále. Již dříve zde byly příklady, kdy se mluvilo o možném ovlivňování médií Radkem Johnem, tehdejším poslancem za Věci Veřejné. V tomto problému figuroval, tak jako teď, František Nachtigall, člen vedení mediálního domu Mafra. 

13:35 ikona ODS online

Návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše měl přijít podle šéfa ODS Petra Fialy, dřív. Předpokládá také, že všechny politické strany, s výjimkou Hnutí ANO podpoří to, že ovlivňovat média se nesmí.

13:32

Také podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je nezávislost médií klíčovou demokratickou institucí. "Nemáme úplnou svobodu slova. Jestliže polovina médií mlčí a má strach, tak musí promluvit Poslanecká sněmovna," přidává se Kalousek.

13:30 Ikona KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek, přiznává, že odposlouchávání Andreje Babiše je skandální a neetické. "Sněmovna se tím musí zabývat. Je zde hrubé ohrožení svobody slova a svoboda slova je elementárním principem demokracie," řekl Bělobrádek.

13:27

"Od smlouvy jsem musel odstoupit," napsal ke zmíněnému problému s Unipetrolem Andrej Babiš na svůj twitterový účet.

13:19

"Ponižujete veřejný majetek, přijali jste hloupý zákon, který vám vnutila Rekonstrukce státu. Každý solární baron má více práv, než nějaká teplárna. Ta musí zveřejňovat smlouvy a pak jsou tu výjimky," kontroval Vojtěch Filip, předseda KSČM.

13:17

V debatě došla řeč také na registr smluv. Podle Bohuslava Sobotky vláda udělala řadu kroků pro větší transparentnost. 

13:14

"Programy stran do sebe zapadly. Před volbami program Hnutí ANO velmi kopíroval programy tradičních stran. Předpokládal jsem, že když Andrej Babiš vstupuje do politiky jako mravokárce, že na něj nebude nic vypadávat ze skříně," řekl Sobotka k tvorbě koalice s Hnutí ANO po volbách v roce 2013. 

13:11 ikona ODS online

"Spojenectví mezi Andrejeme Babišem a Milošem Zemanem je takový mentální pakt. Jsou to lidé, kteří si myslí, že nemusí respektovat pravidla," vyjádřil se Petr Fiala, předseda ODS. Současně dodává, že by Miloš Zeman neměl být příštím prezidentem.

13:07

Rozhodnutí Andreje Babiše nezúčastnit se debaty o vládní krizi kritizuje také místopředseda ČSSD Jan Birke.

13:00

"Prezident svým chováním nastínil, že mají s Andrejem Babišem stejné cíle a zájmy, které jsou tak silné, že nutí Miloše Zemana nést svoji kůži na trh. Zeman a Babiš jedno jsou. Voliči ANO by to mělo vědět," komentoval Miroslav Kalousek jejich údajné spojenectví.

12:57 ikona ODS online

Postup premiéra Bohuslava Sobotky odsuzuje předseda ODS Petr Fiala. Podle Fialy měl Babiš problémy už v na začátku současného vládního období a vše se mělo řešit již dříve. 

12:55

"Byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že tuto dohodu Andrej Babiš nedodržel. To je pro mě jasný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše," komentoval vstup Andreje Babiše do politiky Miloše Zeman v roce 2011. 

12:48 Ikona KDU-ČSL

Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka je důležité dokončit tento mandát a rozpracované zákony.

12:45 ikona ODS online

Petr Fiala, předseda ODS, nazval vládní krizi cirkusem. Jediný možný termín pro předčasné volby je podle něho začátek září. "Nemyslím si, že tento 'slepenec', který tu vytváří vládní koalice, se vyřeší tím, že si pánové sednou ke stolu a něco vyřeší," útočí Fiala.

12:40

"Mocenské hry pana prezidenta jsme chtěli časově omezit," řekl ke zvažovanému červnovému termínu předčasných voleb předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Po stáhnutí demise, není podle Kalouska prezident teď na tahu, jako hlavní mocenský hráč.

12:36

Šéf komunistů Vojtěch Filip kritizoval úroveň komunikace mezi ústavními činiteli.

12:35

Předseda KSČM Vojtěch Filip si myslí, že prezident republiky má právo dotazu předsedovi vlády, proč ministra odvolává. Ale měl by návrhu vyhovět v řádech dnů a týdnů. Je to legitimní krok, může si vyslechnout odvolávaného ministra a pak to podepsat. Nic jiného není možné. 

12:34

Babiše kritizuje i poslankyně TOP 09 Markéta Adamová.

12:33

Mladí sociální demokraté se opřeli do šéfa ANO.

12:30 Ikona KDU-ČSL

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek v OVM řekl, že koaliční smlouva je v "kómatu".

12:28

Své schůzky s novinářem MF Dnes označil za provokaci, ale i za svou chybu. "Podělal jsem to," napsal doslova.

 

12:29

Nedělních Otázek Václava Moravce se účastní předsedové všech vládních stran. Jako jediný nedorazil předseda Hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. Na pozvání nijak nereagoval, pouze na svůj Facebook napsal, že nedorazí.

12:28

"A i když mě teď premiér popravil, já ten boj nevzdám a budu s těmi korupčníkům bojovat dál," napsal na Facebooku Babiš.

12:19

Sobotka připomněl, že Česko je parlamentní demokracií a premiér se odpovídá Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi.

12:18

Pokud pan prezident nebude dodržovat ústavu, sejdu se s ústavními právníky, řekl Sobotka. 

12:17

Porušování ústavy ohrožuje naši demokracii, varoval premiér.

12:16

Demise celé vlády byla podle Sobotky vstřícné řešení, které by umožnilo hnutí ANO zachovat si tvář.

12:16

Rozhodnutí Andreje Babiše nedorazit do Otázek Václava Moravce komentují i některé politické strany. 

12:16

"Na východ nás už jednou posunuly bezskrupulózní nátlakové akce proti prezidentu republiky. Pamatujme na to," reaguje na Twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

12:14

Prezidentovy chyby mi pomohly, připustil Sobotka.

12:10

Podle Sobotky ostrá slova padala už na podzim roku 2013. "To byla horší situace, kdy se prezident snažil zasahovat do vnitřních věcí ČSSD. Mluvím o Lánském puči," vysvětlil Sobotka vývoj vztahů mezi ním a prezidentem Zemanem.

12:11

Babiš a Zeman podle premiéra posouvají Česko na východ.

12:09

Sobotka nechtěl komentovat výrok předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD), který prezidenta přirovnal k "senilním starcům". Tento výrok podle něj vyvolalo chování Miloše Zemana.

12:05

"Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Nelpím na funkci ministra," napsal na svůj Facebook Andrej Babiš.

12:07

Sobotka charakterizoval své vztahy s prezidentem jako "chladné". 

12:05

"Vyvolalo to ve mně silné emoce a byla potřeba silná sebekontrola," popsal své pocity premiér. Dodal, že během schůzky za zavřenými dveřmi si tykali.

12:02

Premiér z diskuse na Primě přejel do žižkovské věže, kde odpovídá na otázky Václava Moravce. První otázka míří na čtvrteční události na Hradě.

11:38

Podle Sobotky výrazně klesá podpora pro předčasné volby. Politici by se museli vyslovit v řádu několika týdnů, aby vůbec měly smysl. Lepší by podle Sobotky však bylo, aby současná koalice dovládla. Přeje si také, aby se prezident vrátil k roli, kterou podle Ústavy prezident má mít, a přestal stranit jedné straně. 

11:35

Podle premiéra Sobotky by se měl Andrej Babiš zaměřit na řešení problémů. "Andrej Babiš by se měl zamyslet sám nad sebou a zamést si před vlastním prahem," uvedl.

11:34

"Sociální demokracie je připravena pokračovat v koaliční spolupráci. Já jsem tu vládu udržel tři roky pohromadě, nikoliv Andrej Babiš, a jsem připraven to udržet až do dokonce," řekl Sobotka k obviněním Andreje Babiše, že rozkládá vládu.

11:34

"Zaznamenal jsem snahy z venčí rozdělovat Sociální demokracii, stavět lidi proti sobě. Nikdy nemáte stoprocentní podporu, ale cítím velmi silnou podporu v Sociální demokracii," potěšil se Sobotka.

11:33

Sobotka odmítl nařčení Hradu, že se spojil s Miroslavem Kalouskem.

11:33

Sobotka: Nechci přenášet svoji odpovědnost, kterou mám jako předseda vlády, na Sociální demokracii. Musím to zvládnout sám, tak jako jsme to zvládl třeba na Hradě. Nebudu ustupovat těmto tendencím. 

11:30

V současné chvíli se podle premiéra rozhoduje o tom, jestli bude mít Česko politickou kulturu jako na Ukrajině, nebo jako v Německu.

11:30

"Rozhodnutí jsem vzal na sebe, stejně tak jako rozhodnutí odvolat člena vlády. Kolegové mi vytýkali, že neměli dostatek informací. Argumentoval jsem tím, že je to moje odpovědnost předsedy vlády. Pro to, co jsem navrhl prezidentovi republiky, mám silnou podporu v ČSSD," uvedl Sobotka.

11:28

"Třetí možnost byla ta, kterou jsem odmítl - strčit hlavu do písku," komentoval další možnosti postupu Sobotka s tím, že tato cesta by pro něj byla nejsnazší. "Pak bych se ale těžko mohl ráno podívat do zrcadla," dodal.

11:26

Podle Sobotky bylo možné očekávat, že Andrej Babiš bude ovlivňovat svá média. "Když jste politik a máte vlivná média, tak jste logicky v pokušení je využít. Andrej Babiš tomu pokušení podlehl," uvedl

11:24

Sobotka důrazně odmítl, že by si nahrávky nechala pořídit ČSSD. To, že Babiš ovlivňoval svá média, podle premiéra dosvědčili i dva bývalí novináři MF Dnes. 

11:22

"Můžu mít ve vládě ministra, který veřejně lhal?" ptá se premiér. Dodává, že zveřejnění nahrávek hrálo roli v jeho pátečním rozhodnutí stáhnout demisi a navrhnout Babišovo odvolání.

11:20

Sobotka zdůraznil, že nechtěl přebírat odpovědnost za Babišovy nevyjasněné obchody.

11:21

"Volby budou v říjnu. Ty velké problémy ministra financí se objevily na jaře a já nebudu strkat hlavu do písku. Musím na to už reagovat," dodal.

11:19

Sobotkovo vystoupení rovnou na Twitteru komentuje prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

11:20

Již dříve Sobotka uvažoval o pádu vlády. "Když byla tehdy kauza Čapí hnízdo, tak jsem velmi zvažoval, jestli dostát závazkům občanům, nebo tu koalici rozbít. Rozhodl jsme se pokračovat ve spolupráci, protože jsme dosahovali výsledků."

11:18

Premiér řekl, že prezident Zeman v posledním týdnu výrazně ztratil podporu uvnitř ČSSD.

11:15

"Prezident bohužel opustil nadstranický přístup. Říkám to nerad, volil jsem Miloše Zemana a očekával jsem, že bude nadstranických prezidentem. Ale když se podíváte na jeho počínání v minulých měsících, tak to tak nevypadá," postěžoval si premiér.

11:17

Prezident Miloš Zeman podle premiéra jasně straní jedné straně a jednomu politikovi - Andreji Babišovi.

11:12

"Výměnu ministrů jsem navrhoval sedmkrát. Byl tam vždy termín a nikdy s tím Hrad neměl problém," zareagoval Sobotka na prohlášení Hradu o možné neplatnosti dokumentu kvůli uvedenému datu.

11:06

Premiér Bohuslav Sobotka nechce zatím komentovat možné kandidáty na post ministra financí. "Nechci komentovat žádná jména. Pro mě je důležité, aby to byl člověk, který tu pozici odborně zvládne, ale současně to není člověk spojený s Agrofertem," uvedl v rozhovoru na Primě Sobotka

 

9:00

Hlavním motivem cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny by měla opět být ekonomická spolupráce.

Na konferenci o projektu Hedvábné stezky pronese projev, ve kterém se vysloví pro to, aby jeho součástí byla i Česká republika, řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Zeman do Číny odletí ve čtvrtek, zpět se vrátí 18. května. Během pobytu ho přijme čínský prezident Si Ťin-pching a na summitu se v neděli 14. května setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jindrák očekává, že během cesty po Číně bude podepsáno několik obchodních smluv či memorand.

00:00

Neděle 7. května

22:44

Bohuslav Sobotka stanovil v rozhovoru pro ČT pro nového ministra financí v barvách ANO jednu důležitou podmínku: nesmí mít za sebou podnikatelskou minulost spojenou s firmou Agrofert.

21:52

Aktivisté v maskách pověsili na Zlatý most v Českých Budějovicích podobiznu ukřižovaného ministra financí Andreje Babiše.

20:08

Šéf hnutí ANO připustil, že má za sebe na ministerstvu financí připravenou náhradu. "Někoho máme, ale není důležitý, kdo to je, já to nechci komentovat," řekl ČT Babiš. Premiér souhlasí, aby ANO svého kandidáta navrhlo. Požaduje, ale aby byl tento člověk odborně připraven. "A za druhé, nesmí tam být podobný problém jako u Andreje Babiše, to znamená podnikatelská minulost spojená s operacemi Agrofertu," řekl v televizi Sobotka.

19:05

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš na své osobní facebookové stránce během vládní krize nejčastěji používal slovo Sobotka. Na třetím místě je ČSSD. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se překvapivě do přehledu nedostal.

19:04

Andrej Babiš se nechal v ČT slyšet, že nového kandidáta na ministra financí už má vybraného. Nechtěl však uvést jeho jméno.

19:03

Nový ministr financí by ale měl garantovat kontrolu všech korunových dluhopisů, které v minulosti využil jako šéf Agrofertu Andrej Babiš.

19:01

Premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro ČT uvedl, že post ministra financí by mělo po odvolání Andreje Babiše znovu obsadit hnutí ANO. Považuje to za vstřícné gesto, které by mělo umožnit pokračování vládní spolupráce obou stran.

18:30

Jaké jsou další varianty vývoje? Jak dlouho může Zeman oddalovat Babišovo odvolání? Projděte si odpovědi na nejdůležitější otázky, které přinesl poslední vývoj vládní krize.

17:25

Miloš Zeman, který podle řady analýz v současné vládní krizi sleduje mimo jiné svůj zájem, jímž je znovuzvolení prezidentem republiky, už může zřejmě napevno počítat s jedním konkurentem. Michal Horáček oznámil, že už se mu podařilo nashromáždit 50 tisíc podpisů nutných pro prezidentskou kandidaturu.

15:16

Oslavy státního svátku 8. května proběhnou v pondělí jinak, než bylo za prezidenta Miloše Zemana zvykem. Hlava státu se nezúčastní slavnostního aktu na pražském Vítkově. Prezidentův mluvčí odmítl, že by příčinou byla účast premiéra Sobotky.

14:06

"Sobotka se vzbudil půl roku před volbami a začala mu vadit koalice s Babišem," říká v rozhovoru pro Rozhlas.cz Tomáš Klvaňa. To už je moc pozdě situaci napravit a pomůže to Babišovi, myslí si novinář a bývalý mluvčí prezidenta Václava Klause. "Sobotka svou poměrně neobratnou politikou stáhl veškerou pozornost k sobě a k neutěšené situaci v Sociální demokracii jen několik měsíců před volbami, a to se přece nedělá, …to je vlastní gól." 

Vládní mluvčí pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa.
Vládní mluvčí pro problematiku radaru Tomáš Klvaňa. | Foto: Tomáš Adamec
13:58

Všichni se paktují.... Babiš otáčí slova o mocenských paktech proti Sobotkovi.

12:51

Bohuslav Sobotka mluví v rozhovoru pro Respekt o mocenském paktu Andreje Babiše a Miloše Zemana.

12:21

"Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat," sdělili.

Senát může se souhlasem většiny poslanců podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní soud pak může prezidenta zbavit funkce.

12:18

Třetina senátorů kritizuje prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize. V prohlášení zaslaném uvedli, že jsou připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. Prohlášení podepsalo 27 senátorů. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi. Celkem je senátorů 81.

"Považujeme za nepřijatelné osobní útoky na předsedu vlády jako hlavu vrcholného orgánu výkonné moci a znevažování autority ústavních institucí v přímém televizním přenosu při tzv. předávání demise předsedy vlády," oznámili senátoři v prohlášení. Respekt k úřadu prezidenta je podle nich součástí politické praxe, ale nelze tolerovat případné protiústavní kroky.

12:06

Premiér Sobotka udělal tragickou chybu, ale pomůžeme mu, řekl v rozhovoru pro Echo24.cz šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Sobotka podle něj chyboval už v kauze Čapí hnízdo, kdy se ostře nevymezil proti nejasnému financování projektu ze strany ministra financí Babiše. Další přešla udělal, když podal demisi. "Oceňuji, že pan premiér pochopil, že svojí demisí udělal tragickou chybu. A oceňuji, že je připravený tu chybu napravit. A při snaze odvolat z vlády ministra financí zatíženého nesčetnými skandály lze počítat se stoprocentní podporou TOP 09," uvedl Kalousek.

10:58

Slovenská média komentují situaci V Česku. Podle některých nemá cenu se tím ráno či dopoledne zajímat, protože večer je vše jinak.

9:56

Slovenský deník SME využil na popis české vládní krize karikaturu.

9:41

Tomáš Hudeček, vysokoškolský pedagog, zastupitel hl. m. Prahy a bývalý člen TOP 09, by možná volil současného premiéra.

9:24

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tweetoval zprávu slovenského konspiračního deníku, který dává prostor i neonacistům.

9:14

Petr Honzejk z Hospodářských novin komentuje vládní krizi.

8:51

Mezi prezidentem Milošem Zemanem a vicepremiérem Andrejem Babišem existuje mocenský tandem. "Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří. Jestli Miloš Zeman odmítne Andreje Babiše odvolat navzdory jeho skandálům, tak to jednoznačně potvrdí jejich mocenský pakt," řekl Právu Sobotka.

Foto: ČTK
7:52

Premiér Bohuslav Sobotka měl odvolat ministra financí Babiše rovnou bez jakéhokoliv otálení. "Ztraceným týdnem premiér nejvíc prospěl Babišovi," konstatuje komentátor Daniel Kaiser na serveru Echo24.cz. Lavírování totiž vytvořilo další epizody, které překrývají vážná podezření, že Babiš krátil daně a že svého pohádkového majetku nenabyl výlučně legální cestou.

7:28

Jednání prezidenta Miloše Zemana posiluje jeho rivaly, kteří se s ním chtějí utkat v boji o prezidentský post. Například Michal Horáček v pátek večer na sociálních sítích uvedl, že zájem o jeho podporu podpisem podstatně vzrostl.

Pro naši věc jsme získali až zázračně efektivního spojence. Dnes jsme u petičního stánku na pražském náměstí I.P. Pavlova sotva zvládali nával lidí dychtivých přispět podpisem k mé kandidatuře. Kolegové mi sdělili, že těch občanů je nejméně třikrát víc než dříve. Jedna starší paní mi řekla: „Nevěděla jsem, jestli vám to podepsat. Po včerejším prezidentově výstupu na Hradě už to vím. Jděte, bojujte, vyhrajte a té ostudy nás zbavte.“

Zveřejnil(a) Michal Horáček dne 05. Květen 2017
7:02

Premiér Bohuslav Sobotka udělal s demisí vlády riskantní krok, za který se sociálním demokratům omluvil. V rozhovoru pro Právo to řekl místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj ho skrytě pořízené nahrávky iritují, ale děsí ho, když politik úkoluje novináře.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. | Foto: Jakub Plíhal
6:52

Třetina senátorů, kteří kritizují prezidenta Miloše Zemana za znevažování ústavy během nynější vládní krize, sdělili, že jsou připraveni konat. Ze zákona může Senát navrhnout ústavní žalobu na prezidenta. K přijetí tohoto návrhu je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi. Celkem je senátorů 81. Prohlášení podepsalo 27 senátorů.

6:28

Podle ústavního právníka Marka Antoše prezident nemá velký manévrovací prostor, jak se Sobotkovým návrhem na Babišovo odvolání nakládat.

6:20

Překvapivý vývoj události při čtvrtečním setkání premiéra s prezidentem shrnul Jan Lipold.

6:15

Politolog Kamil Švec dění kolem vládní krize v diskusi se čtenáři Aktuálně.cz označil za největší roztržku od roku 1989.

6:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u online zpravodajství o vládní krizi.

Domácí Domácí
Aktualizováno 7. 5. 2017 23:59
 

Právě se děje

před 8 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy