Reakce na rozhodnutí Pavla Zemana: Babiš cítí úlevu, Adamová chce hlasovat o nedůvěře

Přenos skončil
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové. Prezident Miloš Zeman po telefonickém rozhovoru s premiérem řekl, že abolici pro Babiše navrhovat nebude. Premiér ve středu opakovaně zdůraznil, že o abolici nestojí.
Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Na případ Čapí hnízdo mají stejný názor, řekl Babiš po společném telefonátu.
Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Na případ Čapí hnízdo mají stejný názor, řekl Babiš po společném telefonátu. | Foto: Reuters
Přenos skončil
16:49

Zeman podle Babiše upustil od záměru abolice v kauze Čapí hnízdo.

16:20

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče má případné odstoupení Andreje Babiše dvě roviny. "Jedna je právní, kde musíme respektovat presumpci neviny. Druhá rovina je politická a jeho osobní zvážení. To ale nepřísluší řešit ostatním, to je jeho osobní rozhodnutí," řekl Grospič, podle kterého je nicméně nyní strana více ostražitá, protože se případ znovu otevřel.

16:00

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se domnívá, že je logickým krokem mimořádná schůze sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě.

15:50

Reakce senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti) 

15:42 Andrej Babiš.

Babiš ve sněmovně řekl, že požádá prezidenta Miloše Zemana, aby v jeho kauze nenavrhoval abolici, není k ní důvod, zopakoval. O věci bude s prezidentem hovořit ještě během středy.

15:37

Vedení koncernu Agrofert zatím audit nemá k dispozici. "Požádáme MMR o jeho poskytnutí, neboť jsme dotčenou osobou. Pokud jsou pravdivé informace, které se objevují v médiích, že by mělo u určitých projektů dojít ke korekci a vrácení poskytnutých dotací, reálně bylo z uváděných projektů dceřiným firmám Agrofertu proplaceno 155,1 milionu korun," uvedl mluvčí, který nicméně věří, že se nakonec prokáže, že se vše stalo dle zákona. 

Hanzelka nevyloučil, že by se koncern výsledkům auditu bránil i soudní cestou.  "Další postup Agrofertu vyplyne z právních analýz auditu, které se chystáme po jeho obdržení provést. Nelze vyloučit, že se případně budeme bránit i soudní cestou," dodal Hanzelka, podle kterého by v tom případě Agrofert věc řešil s českými úřady i Evropskou komisí.

15:26 Andrej Babiš.

Ve vysílání Rádia Impuls premiér řekl, že odmítne případnou abolici prezidenta Miloše Zemana. Předseda vlády podle svých slov předpokládá, že se případ nakonec k soudu ani nedostane. "Ten trend je dobrý, protože původně bylo stíháno 11 osob, pak sedm, teď dvě, tak snad to skončí na nule. Abolice není potřeba, protože jsem přesvědčený, že jsem nic protizákonného neudělal."

Babiš zároveň odmítl výzvu předsedy ODS Petra Fialy, aby hnutí ANO postavilo jiného premiéra do doby, než si současný předseda vlády dořeší své kauzy. "Tak já navrhuji ODS, aby si za předsedu zvolili pana Pavla Novotného z Řeporyj. S ním alespoň bude sranda."

Premiér ČR Andrej Babiš. 4. 12. 2019
Premiér ČR Andrej Babiš. 4. 12. 2019 | Foto: ČTK
15:19 Andrej Babiš.

Reakce premiéra Andreje Babiše na rozhodnutí Pavla Zemana:

15:11

Případ Čapího hnízda spěje podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ke konečnému zastavení trestního stíhání premiéra Babiše. "Spíše, jestli jsem to pochopil správně, jde o nějaké došetření bílých míst," uvedl Vondráček.

Vzhledem k dosavadní délce stíhání se mu to zdá diskutabilní. "Každopádně rozumím tomu, že státní zástupci a nejvyšší státní zástupce jsou pod obrovským tlakem a chtějí si tu jistotu pojistit o dalších 100 procent," dodal.

15:10

"Cítím úlevu, že je definitivně zastaveno trestní stíhání mé rodiny, mojí manželky a mé dcery," napsal na svém Facebooku premiér Babiš. Řekl, že očekával, že jeho samotného v kauze jen tak nepustí.

15:06

Reakce europoslance Stanislava Polčáka (STAN). 

15:04

Redaktor Aktuálně.cz oslovil ministry financí a dopravy za hnutí ANO Alenu Schillerovou a Vladimíra Kremlíka, ale ani jeden z nich se k obnovení stíhání premiéra Babiše nechtěl vyjádřit.

14:48

Podle Jana Chvojky (ČSSD) bude situaci strana dál řešit v poslaneckém klubu. "Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v pozici premiéra za hnutí ANO byl někdo, kdo nemá takovou zátěž. Bohužel, karty jsou rozdány tak, že hnutí ANO na post nechtělo nasadit nikoho jiného," řekl Chvojka. 

14:33

Reakce senátora Jiřího Růžičky (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL).

14:24

Podle senátora Pavla Fischera je rozhodnutí důkazem, ze instituce právního státu v Česku fungují.

14:22

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO. Babišovy kauzy ale podle Hamáčka komplikují vládě práci. ANO je zodpovědné za to, koho nominuje na premiéra.

"ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček.

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz v srpnu 2019
Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček v rozhovoru pro Aktuálně.cz v srpnu 2019 | Foto: Radek Bartoníček
14:04

Věra Kovářová (STAN): "Andrej Babiš je koulí u nohy České republiky."

13:58

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) vyzývá k zdrženlivosti.

13:57

Reakce předsedy STAN Víta Rakušana.

13:56 Šéf státních zástupců Pavel Zeman. 11. 5. 2019

Tisková konference Pavla Zemana v Brně. Podívejte se na to nejdůležitější.

Nejvyšší státní zástupce obnovil trestní stíhání premiéra A. Babiše

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš
2:14
Nejvyšší státní zástupce obnovil trestní stíhání premiéra A. Babiše. | Video: ČTK
13:47

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: "Pavel Zeman svým rozhodnutím potvrdil, že je zárukou nezávislosti státních zástupců." 

13:41

Reakce senátora Jiřího Drahoše.

13:38

Šéf Pirátů Ivan Bartoš vyzývá premiéra k odstoupení z čela vlády.

13:37

Městské státní zastupitelství uvedlo,že respektuje částečné zrušení rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. K obsahu se vyjadřovat nebude.

"Samotnou věcí se nyní bude zabývat dozorový státní zástupce, který se v rámci navazujícího postupu v přípravném řízení bude řídit závazným pokynem nejvyššího státního zástupce," napsal mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

13:35

Přícházejí také první reakce přímo ze sněmovny. Náš redaktor odchytil poslance ČSSD Jana Birkeho.

13:33

Podle Jana Farského (STAN) poškozuje premiér budoucnost Česka.

13:32

Podle předsedy ODS Petra Fialy by premiér měl do vyřešení svých problémů odstoupit. "Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu EK k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná," napsal na Twitter Fiala.

13:29 Ikona KDU-ČSL

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný vyzývá politiky, aby se zdrželi tlaku na orgány činné v trestním řízení.

13:29

Jiřího Pospíšila TOP 09 rozhodnutí nepřekvapilo. Podle jeho slov bylo Šarochovo rozhodnutí "procesně nestandardní a nedostatečně odůvodněné."

13:27

Místopředsedu Tomáše Czernina (TOP 09) rozhodnutí Pavla Zemana potěšilo. Má důvěru v právní stát.  

13:26

Prezident se k rozhodnutí vyjádří v pořadu na Barrandově

12:45

Připomeňte si, jak šel čas v kauze Čapí hnízdo a koho se kromě Babiše týká.

12:40

Kdo s Pavlem Zemanem rozhodoval o Čapím hnízdě? Více info v textu našeho redaktora.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2019 16:52
 

Právě se děje

před 21 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy