Čunek: Havel mě kritizoval, přesto ho mám rád. Zeman se v kauze Peroutka chová jako umíněný spratek

Domácí Domácí
Aktualizováno 5. 10. 2016 9:23
Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL), který kandiduje na post hejtmana Zlínského kraje, odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. Bývalý vicepremiér ve vládě Mirka Topolánka zavzpomínal na Václava Havla a zkritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho postup v kauze Peroutka.
Ptejte se Jiřího Čunka
Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Čunek odpovídá ve středu od 10 hodin
Přejít k dotazům

Zlín Vsetínský starosta a senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek, který kandiduje do čela Zlínského kraje, odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Ti se jej ptali na exprezidenta Václava Havla, který by ve středu oslavil 80. narozeniny, ale i na současnou hlavu státu. Vyjadřoval se i k romské problematice, jejíž kontroverzní řešení jej před deseti lety vyneslo ze Vsetína do celostátní politiky.

Předvolební rozhovory na Aktuálně.cz

Hosty online chatů se čtenáři Aktuálně.cz byli:

První senátorova odpověď byla věnována Václavu Havlovi. „Stačilo by asi, kdybych řekl, že Václav Havel byl velký humanista a prezident, který Československo pozitivně zviditelnil ve světě,“ napsal Čunek, který ale zároveň vypíchl i nedostatky prvního prezidenta.

„Bohužel však jako člověk téměř stoprocentně humanitně zaměřený neměl cit pro ekonomiku, čímž nemohl být oponentem Václava Klause v dobách privatizace, a jeho představa, že mír ve světě podpoříme tím, že Československo nebude vyrábět zbraně, byla z říše nesplnitelných přání a mino realitu světa, pro náš průmysl pak zhoubná,“ uvedl.

Připomněl také, že to byl Havel, kdo jej veřejně kritizoval za jeho postup ve Vsetíně, kde jako starosta vystěhoval Romy z centra do provizorních příbytků na kraji města. „Tím se bohužel přidal k těm, kteří na Vsetíně nebyli, situaci neznali a řídili se pouze články v médiích, navíc tento článek psal při svém pobytu na Manhattanu. Budiž mu ke cti, že když jsem mu při brzké příležitosti jeho článek vytkl, tak nic dalšího nepsal,“ zavzpomínal Čunek. „Přes všechny tyto výtky ho mám velmi rád a chovám k němu na rozdíl od jiných státníků velkou úctu,“ dodal.

Méně pochopení už měl pro současného prezidenta Miloše Zemana, kterého sepsul za kauzu Peroutka. „Prezident se má omluvit, chová se v této věci jako umíněný spratek,“ nešetřil kritikou senátor. „Je mi to hrozně líto, protože přiznat chybu není ostuda, přitom je to závažná věc. Peroutka je jeden z našich největších žurnalistů a jsme na něj hrdí. Takových lidí si máme vážit,“ vyzval.

Čtenáři se Čunka ptali i na prezidentské volby v USA. Napsal, že původně sice fandil Donaldu Trumpovi, který podle něj „zabrání dalším morální asociálním úchylkám Ameriky“, jenže jej odrazuje „nestoudný“ styl jeho kampaně vůči protikandidátce Hillary Clintonové. „Díky Bohu tam nevolím,“ sdělil.

Senátor vysvětloval, proč prosazuje podporu pro vícedětné rodiny. „Protože vymíráme. Žádná jiná cesta, jak zabránit zmizení našeho národa z povrchu zemského, není,“ napsal. Podpora ale podle něj musí být vázána na práci jednoho z manželů, a být tedy poskytována prostřednictvím slevy na dani. „To znamená, že kdo má děti jako výrobní prostředek, nic nedostane,“ uvedl.

Čunek také obhajoval svůj záměr ponechat si senátorskou funkci, pokud bude do čela kraje zvolen. „Pro funkci starosty většího města nebo hejtmana, kteří musí do Prahy jezdit minimálně jedenkrát týdně, aby prosadili věci, které potřebují, je to ohromná pomoc,“ vysvětlil. Pokud jde o budoucí koalici na zlínském krajském úřadě, vyloučil spojení s komunisty. Problém by měl i s „králem hazardu“ Ivo Valentou, který v kraji kandiduje za Soukromníky. „Tedy bez vytáček, pokud bych byl hejtmanem, pevně věřím, že by se mnou v radě pan Valenta moc sedět nechtěl. Náš názor na hazard je diametrálně jiný,“ zdůraznil.

Padla i otázka na migraci. „Silný se slabého nebojí. Kdybychom měli silnou křesťanskou víru a nepopírali přirozené zákony tohoto světa (tedy měli odhodlané a vycvičené obyvatelstvo k obraně), pak nás nikdo z migrantů nepřeválcuje. V současné době je to však naopak. Nevíme, čemu věřit, a navíc je Evropa pohodlná, proto musíme pracovat na své změně a pomáhat těm, kteří nás neohrozí,“ uzavřel.

Ptejte se Jiřího Čunka

Dotazovaný právě odpovídá
Jiří Čunek odpovídá ve středu od 10 hodin
Aktualizovat reportáž
5. 10. 2016
Ptá se: Petr Král

Dobrý den pane Čunku. Nabídl byste spolupráci na hejtmanství panu Čubovi?
Hezký den.

Odpovídá: Jiří Čunek

Čuba nekandiduje, takže to není možné.

5. 10. 2016
Ptá se: Kotas

Zdravím - proč lidovci prosazují výhody pro rodiny s více dětmi - nevidíte že některé skupiny občanů začínají nepřetržitě rodit v 15 aby vyždímaly stát na všemožných dávkách a nemusely pracovat ?

Odpovídá: Jiří Čunek

Protože vymíráme. Žádná jiná cesta jak zabránit zmizení našeho národa z povrchu zemského není. Podpora však musí být vázána na práci jednoho z manželů, to jest slevou na dani. To znamená, kdo má děti jako výrobní prostředek nic nedostane.

5. 10. 2016
Ptá se: Pavel Fric

Kdy bude čest nad peníze pane Čunek.Kdyby to bylo už dnes Hanba by Vám nedovolila nejen kandidovat,ale i chodit mezi slušné lidi! Stydím se za takového politika ,který vodu káže a víno pije.

Odpovídá: Jiří Čunek

Přísloví dobré, jen ho doplňte fakty.

5. 10. 2016
Ptá se: Ivana

Dobrý den,

máte ve Vsetíně skvěkou školu - Kostka, za kterou dojíždějí studenti z daleka a která stále roste. Pozdravuji pana ředietele i celý jeho skvélý tým !

Ale upřimně, pane starosto přišerné nádraží.
Zejména při porovnání s Púchovem. Zlepší se to ?Ďěkuji. Ivana

Odpovídá: Jiří Čunek

Panu řediteli to rád vyřídím, budu s ním ale až příští týden :)
A to nádraží se již projektuje a jeho výstavba začne, doufám na konci roku 2018 (s ohledem na předchozí dotaz zde uvádím, že kdybych nebyl senátorem, nezačalo by vůbec).

5. 10. 2016
Ptá se: Michal D.

Dobrý den, pane Čunku, velmi si Vás vážím pro Vaše názory a postoje. Pokud byste se stal hejtmanem, nebylo by férovější vzdát se funkce senátora? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Čunek

Hloupější by to jistě bylo. Chápu, že to těžko můžete posoudit, ale spojení výkonné funkce s funkcí senátora dává oběma funkcím jinou dynamiku. Funkci senátora zabraňuje trpět tzv. provozní slepotou, tedy myslet si, že pravda se nalézá mezi zdmi Valdštejnského paláce a Prahy. Pro funkci starosty většího města nebo hejtmana, kteří musí do Prahy jezdit minimálně jedenkrát týdně, aby prosadili věci které potřebují je to ohromná pomoc.
Souhlasím však s tím, že kdybych byl v obou funkcích poprvé, zvládat by se to nedalo.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr

Pane senátore, jak byste se zachoval, kdybyste si musel vybrat mezi spoluprací v krajské radě mezi vyhlášeným neplatičem daní a králem hazardu, jehož pochybné podnikání má na svědomí tisíce osudů a komunisty tipu pana Mařáka, kteří se dle mnohých názorů v krajských radách osvědčili jako pracovití odborníci?

Odpovídá: Jiří Čunek

Ano, v tom je život těžký, ale i zajímavý. Snažím se v životě řídit tím, že odděluju osobní postoj k člověku (tedy komunistovi Mařákovi) s postojem ke Komunistické straně, její ideologii minulé i současné, proto jsme řekli, že s Komunistickou stranou koalice dělat nechceme. Bohužel pan Mařák si zřejmě zvolil špatně. Co se týká krále hazardu jistě máte pravdu, ale na kandidátce strany Soukromníků jsou lidé, se kterými lze spolupracovat. Tedy bez vytáček pokud bych byl hejtmanem, pevně věřím, že by se mnou v Radě pan Valenta moc sedět nechtěl. Náš názor na hazard je diametrálně jiný.

5. 10. 2016
Ptá se: Jirka

Dobrý den pane Čunku,
jednoduchá otázka, jaký je váš Křesťansko lidovecký názor a pohled na do Evropy přicházející migranty a u nás žijící různá etnika?
Děkuji za odpověď

Odpovídá: Jiří Čunek

Jednoduchá odpověď. Silný se slabého nebojí. Kdybychom měli silnou křesťanskou víru a nepopírali přirozené zákony tohoto světa (tedy měli odhodlané a vycvičené obyvatelstvo k obraně) pak nás nikdo z migrantů nepřeválcuje. V současné době je to však naopak. Nevíme čemu věřit a navíc je Evropa pohodlná, proto musíme pracovat na své změně a pomáhat těm, kteří nás neohrozí.

5. 10. 2016
Ptá se: Kuba

Zdravím vás, jak je možné, že na kandidátce Svobodných a Soukromníků má Ivo Valenta jako bydliště uvedené Monte-Carlo? Je to vůbec legální?

Odpovídá: Jiří Čunek

Dle zákona jistě není. Myslím však, že pan Valenta v zákonem dané lhůtě adresu změnil. Čím mě však rozesmál bylo, že ve svých materiálech uvádí, že šel do světa (Monte-Carla) na zkušenou. Myslím, že byl v jistém směru zkušený až dost, a proto tam šel danit, aby vydělané miliardy nemusel dávat v české republice chudákům, které hazardem ožebračil.

5. 10. 2016
Ptá se: petr

Pane senátore, občané Vizovic a mnoha dalších obcí nejsou vůbec nadšeni z toho, že kraj stále prosazuje přes jejich odpor výstavbu dálnice R49 srdcem Valašska na Slovensko. Proč nejsou brány v potaz názory občanů proti této plánované megalomanské akci? Nemyslíte si, že nám to přinese do kraje akorát tak tisíce zahraničních kamionů-zkažené ovzduší. Nehledě na to, že bude narušen klid na pietních místech vypálených nacisty. Bude narušen klid v ZOO Zlín. Kraj argumentuje zvýšenou nabídkou pracovních míst, což je také nesmysl, jelikož touto dálnicí dojde akorát tak k zatraktivnění Pováží a odlivu investorů tam! Proč plánujete zalívat betonem Valašskou krajinu a nevedete dálnici na Slovensko jižněji po trase UH-Uh.Bord-Nové Mesto, kde by se nemusely kamiony šplhat do kopců a tím pádem by neznečistili tolik ovzduší, jako znečistí, když budou muset u Lípy zařadit trojiku a vyřadí ji až nad Bratřejovem? Víte kolik rozlohy valašské krajiny plánujete zalít betonem ve jménu zejména zahraničního kamionového biznisu? CCA 1000 fotbalových hřišt! Zamyslete se a zatáhněte za záchranou brzdu dokud je čas! Děkuji. Petr ze Zlína.

Odpovídá: Jiří Čunek

Dopravní dostupnost je v našem kraji jednou z podmínek, aby z něj lidé neodcházeli a mohli dojíždět. Souhlasím, že zásah do přírody má být proveden šetrně, což zcela jistě zajistí v tomto směru přísné stavební předpisy.

5. 10. 2016
Ptá se: Jakub

Dobrý den, pane Čunek souhlasíte s příslovým, "kdo lže ten krade"

Odpovídá: Jiří Čunek

Určitě. A je tam ještě - Do pekla se hrabe.

5. 10. 2016
Ptá se: Pavel

Dobrý den,

koho byste volil v amerických prezidentských volbách?

Držím Vám palce, mějte se!

Odpovídá: Jiří Čunek

Díky Bohu tam nevolím. Doposud jsem myslel, že udržet Ameriku silnou může více Trump, který zabrání dalším morální asociálním úchylkám Ameriky. Nicméně jeho kampaň mě od tohoto názoru hodně odvádí. Ano je důležité, aby prezident a to každý, nejen americký, fyzicky zvládal svou úlohu. Způsob, který vůči Clintonové zvolil je téměř nestoudný. Těžká otázka a díky. že volit nemusím. Zároveň přiznávám , že kdybych volilo, jistě bych se o oba kandidáty podstatně více zajímal.

5. 10. 2016
Ptá se: Vít Svoboda

Dobrý den, jak byste dnes řešil romskou otázku a otázku menšin v ČR obecně? Díky!

Odpovídá: Jiří Čunek

Jednotně lze postupovat pouze v případě lidí, kterým chybí podobné dovednosti, aby se mohli včlenit do naší společnosti. To znamená, u nás máme Romy , kteří neumí pracovat, protože to nikdy nedělali, nejenom, že nemají vzdělání, ale neumí téměř číst a psát a jejich hygienické a sociální návyky jsou diametrálně odlišné od standardu , který vnímáme my. Jinak musíme přistupovat k jiným menšinám(národnostním), které například neumí jen naši řeč. Co se týká Romů, musíme investovat dnes naštěstí evropské peníze především do asistentů, kteří s nimi každý den po výuce budou pracovat. To znamená, že si s nimi zopakují látku z toho dne, udělají úkoly a budou s nimi chodit do kroužků. Cílem je donutit je ke vzdělávání se, protože oni sami doma k tomu v drtivé většině nemají žádnou možnost (v jedné místnosti žije mnoho lidí ) a také nemají kdo by jim mohl poradit.
Dalším důvodem je, že budou trávit mimo rodinu převážnou část dne a při tom z od ní nebudou odloučeny. Večer se tam vrátí. Pak je potřeba zaměstnat jejich rodiče, aby děti viděly, že normální je pracovat. To vše je podmíněno nejen vůči nim, ale mnoha takzvaně "normálním" lidem tím, abychom v našem sociálním systému zavedli jednoduchou poučku, kterou známe z Bible "Kdo nechce pracovat, ať nejí". Jinými slovy všichni co mohou a nechtějí pracovat, nesmějí dostávat žádné dávky.

5. 10. 2016
Ptá se: Grysnakh

Mrzela mě Vaše nedávná podpora zákona umožňující cenzuru internetu. Nevadí Vám, že opatření lze dost snadno obejít, a zároveň o oprávněnosti blokace stránek bude rozhodovat nějaký ustrašený úředník?

Odpovídá: Jiří Čunek

Jsem přesvědčen a věnoval jsem tomu hodně pozornosti, že zneužití je podstatně menší než možnost potírání hazardu.

5. 10. 2016
Ptá se: Honza Zlín

Dobrý den pane Čunek,

chci vám poděkovat, za všechny lidi, kteří vám fandí, jak jste vyřešil problém s cikány.

Je škoda,že to takhle neřešíme celorepublikově i s utečenci-cizinci.
Jak moc vás ale ovlivňuje (svazuje)strana KDU - ČSL při vašem rozhodování?Myslím si,kdybyste nezastupoval tuhle stranu,že nikdo lepší než Vy, už tam na hejtmana Zlínského kraje není!!Ale i tak můj hlas máte.Honza

Odpovídá: Jiří Čunek

Věřím, že KDU mě svazuje pouze v dobrém, jinak mám to ohromné privilegium, kterého si velmi vážím, že KDU-ČSL v našem kraji ovlivňuji také. Uvědomte si, že hejtman tvoří politiku kraje nejvíce ze všech zastupitelů, proto nevolte dle stran, ale lídrů.

5. 10. 2016
Ptá se: Daniel R.

Dobrý den!
Dneska by oslavil Vacla Havel 80.let. Jaký člověk to byl, a jak na něho vzpomínáte?
Děkuji

Odpovídá: Jiří Čunek

Dobrý den, všem tazatelům.
Hned první dotaz by se mohl zdát jednoduchý. Stačilo by asi kdybych řekl, že Václav Havel byl velký humanista a prezident, který Československo pozitivně zviditelnil ve světě. Bohužel však jako člověk téměř stoprocentně humanitně zaměřený neměl cit pro ekonomiku, čímž nemohl být oponentem Václava Klause v dobách privatizace a jeho představa, že mír ve světě podpoříme tím, že Československo nebude vyrábět zbraně byla z říše nesplnitelných přání a mino realitu světa, pro náš průmysl pak zhoubná . Sám jsem dopad jeho myšlenek pocítil na sobě, když mě na základě doporučení svých pražských kamarádů kritizoval, myslím, že v Lidových novinách za můj postup vůči Romům. Tím se bohužel přidal k těm, kteří na Vsetíně nebyli, situaci neznali a řídili se pouze články v médiích, navíc tento článek psal při svém pobytu na Manhattanu. Budiž mu ke cti, že když jsem mu při brzké příležitosti jeho článek vytkl, tak nic dalšího nepsal. Přes všechny tyto výtky ho mám velmi rád a chovám k němu na rozdíl od jiných státníků velkou úctu.

5. 10. 2016
Ptá se: Daniel

Dobrý den pane senátore!

Chci se zeptat jak se díváte na uprchlickou krizi?
A jestli je dobré přijímat uprchlíky do naší země (ČR).

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jiří Čunek

Odpověď výše.

5. 10. 2016
Ptá se: Jan S.

Dobrý den, jste spokojen s fungováním KDU-ČSL ve vládě? Nemáte pocit, že vaše strana dělá stafáž Babišovi?

Odpovídá: Jiří Čunek

Žádné působení ve vládě není bez chyb. Uvědomme, si však, že horší pro českou republiku by bylo bezvládí.

5. 10. 2016
Ptá se: Josef Petrů

Pokud budete ve vedení kraje nebo v zastupitelstvu, budete prosazovat zvukového záznamy nebo video záznamy krajského zastupitelstva? Přece jen do Zlína je to daleko a většina lidí pak nemá přehled, co kraj dělá... A jak je to ze záznamy u vás ve Vsetíně?

Odpovídá: Jiří Čunek

Na Vsetíně je to proto, že o považuji za správné. Totéž bych chtěl na kraji. Dokladem toho je, že jsem pro tuto změnu na kraji hlasoval, ale neprošlo to.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr Vašek

Šel byste raději do koalice s ČSSD nebo s pravicí? Případně s panem Valentou?

Odpovídá: Jiří Čunek

Už dávno vím, že karty rozdají voliči. Může se však stát, že kombinace nejen stran, ale i nabídka lidí bude tak nepřijatelná, že spolupráci odmítneme. Věřím však, že se to nestane.

5. 10. 2016
Ptá se: Pavel

Kdy bude konečně pořádná cesta ze Vsetína do Val.Meziříčí? Peníze z Bruselu brzy skončí!

Odpovídá: Jiří Čunek

Jedna věc jsou peníze z Bruselu (do roku 2022) a příprava projektu. Pracujeme na tom, věřím, že ve spolupráci s krajem se to podaří.

5. 10. 2016
Ptá se: Petr

Dobrý den, jaký je Váš názor na prezidenta Zemana? Co si myslíte o kauze Peroutka? Děkuji.

Odpovídá: Jiří Čunek

Myslím, že kauza Peroutka je jasná. Prezident se má omluvit chová se v této věci jako umíněný spratek. Je mi to hrozně líto, protože přiznat chybu není ostuda, přitom je to závažná věc. Peroutka je jeden z našich největších žurnalistů a jsme na něj hrdí. Takových lidí si máme vážit. Samozřejmě je mnoho názorů, které s panem prezidentem sdílím, například jeho postoj k OKD Ostrava. Problém však je, že to byl on a jeho vláda, kdo s Bakalou uzavřel tak šílenou a nevýhodnou smlouvu, na základě které jsme přišli nejen o podnik, ale také o byty.

5. 10. 2016
Ptá se: Karel

Dobrý den,
myslíte si, že se Vám podaří v celém kraji s "nepřizpůsobivými" to co ve Vsetíně?
Držím palce.

Odpovídá: Jiří Čunek

Určitě.

5. 10. 2016
Ptá se: Zdeněk Jurasek

Před minulými krajskými volbami jste slíbil, že podáte trestní oznámení na původce nefunkční průmyslové zóny v Holešově. Proč jste slib nesplnil?

Odpovídá: Jiří Čunek

Ale dodal budu mít takové důkazy, že to bude mít smysl. A ty bohužel nikdo nebyl schopen zajistit. Mrzí mě to. Přispělo by to jistě k obnově morálky v politice. Samozřejmě podat trestní oznámení mohu do pěti minut, ale to jak chápete není k ničemu.

5. 10. 2016
Ptá se: Martin

Dobrý den, co chcete udělat pro zlepšení (ekonomické) situace 4 krajských nemocnic? Hlavně ať Baťovka nedopadne stejně jako nemocnice v Novém Jičíně, kterou komunisté na kraji naservírovali Agelu.

Odpovídá: Jiří Čunek

Jsem zásadně proti prodeji kterékoliv nemocnice.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy