


Ústavní soud odmítl stížnost Filipa Smoljaka ve sporu o ochranu osobnosti s vydavateli Respektu a Hospodářských novin. Dříve neúspěšně žádal omluvu a odškodnění za dva texty věnované sporu o práva na hry Divadla Járy Cimrmana, jejichž spoluautorem a režisérem byl jeho otec Ladislav Smoljak. Usnesení je zpřístupněné v databázi soudu, upozornila na ně Česká televize.

Podle Ústavního soudu předchozí rozhodnutí soudů nijak neporušily Smoljakova práva, když upřednostnily svobodu projevu a jeho žalobu či dovolání zamítly.
Žaloba mířila na společnosti Economia a Respekt Media. Jeden sporný text vyšel v roce 2018 v Respektu jako Filipika s podtitulkem "Jak vidím spor o autorská práva na Járu Cimrmana". Jeho autorem byl Zdeněk Svěrák, další protagonista Divadla Járy Cimrmana. Druhý text publikoval web Hospodářských novin pod titulkem "Peníze podle Leoše Rouska: Vypukly dědické spory o Járu Cimrmana. Vydělat se ale dá stále i na ropě". Smoljak požadoval stažení článků z webů, písemnou omluvu a finanční satisfakci 500 000 korun. Tvrdil, že texty byly dehonestující a negativně zasáhly do jeho soukromí i politické kariéry.
Obecné soudy i Nejvyšší soud, který o dovolání rozhodl v červenci 2025, mu nevyhověly. Stížnost, kterou Smoljak proti těmto verdiktům podal, Ústavní soud shledal za zjevně neopodstatněnou.
Podle ÚS justice správně vyhodnotila konflikt mezi svobodou projevu a právem na ochranu osobnosti. ÚS v odůvodnění zdůraznil, že Smoljaka nečiní veřejnou osobou pouhý fakt, že je dědicem slavného umělce, ale jeho vlastní soustavné a aktivní působení ve veřejném prostoru.
"Stěžovatel se ve věci dlouhodobě veřejně vyjadřuje, do veřejné debaty vstoupil jako první, a činí tak soustavně. Věc, k níž se vyjadřuje, je jako obecně známé a částečně zlidovělé umělecké dílo předmětem oprávněného veřejného zájmu. Takto široké vymezení osob, jež mohou být předmětem veřejného zájmu, přitom vychází z ustálené judikatury Ústavního soudu, dle které jsou věcí veřejnou i umění včetně showbyznysu a dále vše, co na sebe upoutává veřejnou pozornost," konstatoval ÚS.
Podle soudu pak lidé, kteří vystupují na veřejnosti, musejí počítat s kritikou. Ústava ji bere jako automatické právo každého občana mluvit do veřejného dění, což je základ demokracie, uvedl ÚS.
Smoljak kvůli otcovu odkazu vedl řadu soudních sporů s různými výsledky. S divadlem uzavřel v roce 2021 před Městským soudem v Praze smír.



Německá vláda ruší problémový program fregat F126, které měly být největšími loděmi německého námořnictva od druhé světové války. Projekt narazil na byrokracii, rostoucí náklady a pochybnosti o proveditelnosti. Místo něj má Berlín pořídit čtyři menší a kompaktnější lodě F128 za 6,6 miliardy eur.



Americký prezident Donald Trump uvedl, že Spojené státy obnovují blokádu vůči Íránu v Hormuzském průlivu a že budou od lodí za zajištění bezpečnosti vybírat poplatek ve výši 20 procent hodnoty přepravovaného nákladu. Šéf Bílého domu to v pondělí napsal na své sociální síti Truth Social. Námořnictvo USA později sdělilo, že námořní blokádu vůči Íránu začnou USA uplatňovat v úterý.



Maďarský parlament v pondělí schválil ústavní dodatek, který má mimo jiné ukončit mandát prezidenta Tamáse Sulyoka. Informovala o tom agentura AFP. Premiér Péter Magyar označuje prezidenta za loutku strany Fidesz bývalého předsedy vlády Viktora Orbána, který v dubnových parlamentních volbách po 16 letech přišel o moc.



Hala, v níž byly uskladněné elektrokoloběžky, hořela v pondělí od brzkého rána v Čelákovicích u Prahy. Objekt 100krát 50 metrů se působením plamenů zbortil. Škoda je předběžně odhadnutá na 80 milionů korun. Hasiči ráno vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, později ho snížili na druhý. Odpoledne začali s rypadlem rozebírat zborcenou halu.



Požár lesa u Fontainebleau nedaleko Paříže zničil 1300 hektarů porostu. V pondělí večer to oznámil na stanici France 2 ministr vnitra Laurent Nuňez. Podle něj v souvislosti s požárem policie zadržela dva lidi. Již dříve ministr řekl, že existuje silné podezření, že požár někdo založil úmyslně.