Omluv se. Odejdi. Zůstaň. ODS řeší, co s Topolánkem

Kateřina Eliášová
22. 3. 2010 23:00
Ostrá reakce šéfa Senátu na hrubé faux-pas Mirkka Topolánka ODS jen více znejistěla
Foto: Jan Langer

Praha - Mirek Topolánek rychleji mluví, než myslí, říká se zase v ODS. Tentokrát to z úst členů strany zaznívá kvůli nevybíravým slovům prvního muže českých konzervativců, která pronesl v neformálním rozhovoru s redaktorem gay časopisu LUI.

Regiony zuří, protože Topolánek se ne příliš šťastně rozmluvil jen dva měsíce před volbami v situaci, kdy v průzkumech nad ODS její největší soupeř ČSSD stále vede.

"Představujeme program, a pak se stane takový karambol. Může mě to mrzet, ale je to vše, co s tím mužu dělat," zhodnotil situaci Pavel Drobil z Moravskoslezského kraje, kterého Topolánek nedávno označil za svého možného nástupce.

Drobilovi, stejně jako mnoha lidem z regionů, se příliš nelíbí, do jaké situace se strana po výzvě šéfa Senátu Přemysla Sobotky, aby Topolánek odstoupil, dostala.

Foto: Aktuálně.cz

Sobotka pro Aktuálně.cz: Proč žádám konec Topolánka

Čekání na grémium

Předně, lidé v ODS mluví o tom, že Sobotka svým výrokem členskou základnu překvapil, mnohé i nemile. "Možná jsme ještě měli dát víc času na vyjádření našeho pana předsedy," reagoval na Sobotku šéf královéhradecké ODS Ivan Adamec. Hodnotit situaci příliš nechce. "Čekám na to, co řekne ranní grémium."

"Nepovažuji za nejšťastnější řešit výroky Mirka Topolánka takto skrz média. Nejprve by si mělo sednout vedení strany, zvážit, jakou míru závažnosti takové výroky mají, zda je možné je přejít pouze omluvou pana předsedy a tím to ukončit, anebo zda by to mělo mít jiné dopady," myslí si například šéf plzeňské krajské organizace Jiří Pospíšil.

Grémium se schází už v ranních hodinách. Zjistit postoj jeho jednotlivých členů, bylo ale nemožné. Lidé z vedení ODS totiž po Sobotkově tiskové konferenci nezvedali mobilní telefony, a pokud tak učinili, jejich vyjádření bylo strohé nebo zcela mimo záznam.

"Já svůj jasný názor mám, nicméně ho chci sdělit panu předsedovi a kolegům z grémia osobně, ne prostřednictvím médií. Celou tu záležitost považuji za velmi nešťastnou," uvedl místopředseda strany Petr Nečas. Z neoficiálních rozhovorů se členy grémia vyplývá, že část z nich se Sobotkovými slovy souhlasí, oficiálně to ale nikdo z nich nepřizná.

Omluva stačí. Ne, nestačí

Téměř všichni oslovení krajští šéfové tamních organizací ODS se shodli na tom, že Topolánkovy výroky nebyly příliš šťastné. Rozcházejí se ale v tom, zda byla omluva Mirka Topolánka den poté dostačující nebo ne.

"Já jsem z toho textu cítil velkou míru pokory a opravdovosti a mně pro tento okamžik ta omluva stačí," tvrdí šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Mimochodem právě tam Mirek Topolánek vede kandidátku. "Vyjádření pana Topolánka je za hranicí únosnosti, jen se omluvit nestačí,"kontruje šéf ODS v Ústeckém kraji Jan Kubata.

Ústečtí a Jihočeši patřili na posledním podzimním kongresu strany k těm, kteří Mirka Topolánka vyzývali k odchodu a původně ideový kongres chtělit změnit na volební.

"Otázkou lídra se měla ODS zabývat na kongresu na podzim. Všichni jsme už tehdy znali jeho silné i slabé stránky. Tohle není žádné novum. Proto nechápu výrok pana Sobotky jako aktuální záležitost. Dělat to dva měsíce před volbami nevidím jako logickou záležitost. Kdyby to zaznělo na kongresu, tak bych mu rozumněl," řekl Aktuálně.cz šéf jihočeské ODS Martin Kuba.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy