Omilostněný řídil bez dokladů, má 15 záznamů v rejstříku a neléčenou cukrovku. Hrad: Podmínky splnil

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2016 18:52
Odsouzený muž, kterému prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost ze zdravotních důvodů, má 15 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti však nespolupracoval s lékaři. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) napsal prezidentovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí. Zjistila to ČTK, která si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádala ministrův přípis.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý udělil druhou milost, dostal ji muž nemocný cukrovkou. Policisté ho opakovaně chytili při řízení auta, přestože nikdy nevlastnil řidičský průkaz, v rejstříku trestů má i záznam za maření úředního rozhodnutí, protože nenastoupil do vězení. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) udělení milosti nedoporučil. Už loni v červnu ji sám zamítl, protože odsouzený nespolupracoval s lékaři. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka žádost o milost splňovala všechna kritéria. Ministr o milostech nerozhoduje, dodal.

Celkem nasbíral odsouzený muž do trestního rejstříku 15 záznamů. Zeman mu prominul zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody za maření výkonu úředního rozhodnutí v celkové výši zhruba 29 měsíců. Přihlédl prý k závažnému stavu omilostněného. Podrobnosti o odsouzeném ani o nemoci nezveřejnil.

Ministr spravedlnosti udělení milosti nedoporučil. "Nepřísluší mi hodnotit samotnou vhodnost žádosti, nýbrž toliko splnění pro postoupení k Vašemu rozhodnutí, které podle mého názoru nastaly. Nad rámec výše uvedeného však dodávám, že pokud bych žádost hodnotit měl, pak bych se přiklonil k jejímu zamítnutí," napsal Zemanovi Pelikán, který dostal spis zpracovaný od ministerských úředníků 10. května. Prezident rozhodl o tři týdny později opačně, a vyhověl tak sedmdesátileté matce odsouzeného, která žádost podala.

Podle Pelikánova přípisu se prominuté tresty týkají toho, že muž opakovaně řídil osobní vůz, ačkoliv nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění a soudy mu dříve uložily mimo jiné i zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. V září 2014 nenastoupil bez závažného důvodu do desetiměsíčního výkonu trestu a do vězení se dostal až poté, co ho o déle než měsíc později zadržela policie.

Nespolupracoval s lékaři

Odsouzený měl být za mřížemi až do srpna 2018, od konce letošního ledna však ležel v pankrácké vazební nemocnici kvůli komplikacím s cukrovkou a v březnu mu soud v souvislosti s další léčbou přerušil výkon trestu. Podle lékařských zpráv muž dlouhodobě trpí souborem závažných onemocnění a je odkázán na dialýzu. Třikrát denně si aplikuje inzulin a přišel o část chodidla, přičemž do budoucna lékaři nevylučují ani amputaci celé nohy.

Muž ovšem s lékaři v minulosti nespolupracoval a léčbu odmítal, například ani přes naléhavá doporučení chirurgů nenastoupil do nemocnice a svévolně si zredukoval dialýzu ze tří na dvě týdně. Právě z důvodu trvale odmítavého postoje odsouzeného k léčbě ministr Pelikán žádost o milost už jednou zamítl, a to loni v červnu.

Udělení milosti mluvčí Zemana hájí s tím, že všechny náležitosti splnila. "Jde o těžce nemocného člověka, kterému byl proto soudem výkon trestu přerušen. Dysfunkční ledviny, pravidelná dialýza, amputace prstu hrozí u dolní končetiny. Nešlo o závažnou trestnou činnost a je zajištěna péče," napsal. Dodal, že "pan ministr opravdu o milostech nerozhoduje".

Zeman před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti. První milost udělil v únoru, i tehdy omilostnil muže ze zdravotních důvodů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy