Omilostněný řídil bez dokladů, má 15 záznamů v rejstříku a neléčenou cukrovku. Hrad: Podmínky splnil

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 6. 2016 18:52
Odsouzený muž, kterému prezident Miloš Zeman v úterý udělil milost ze zdravotních důvodů, má 15 záznamů v rejstříku trestů. Mimo jiné opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu a nenastoupil do vězení. Trpí cukrovkou, v minulosti však nespolupracoval s lékaři. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) napsal prezidentovi v podnětu k vyřízení milosti, že by se přiklonil k jejímu zamítnutí. Zjistila to ČTK, která si na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádala ministrův přípis.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba/Economia

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý udělil druhou milost, dostal ji muž nemocný cukrovkou. Policisté ho opakovaně chytili při řízení auta, přestože nikdy nevlastnil řidičský průkaz, v rejstříku trestů má i záznam za maření úředního rozhodnutí, protože nenastoupil do vězení. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) udělení milosti nedoporučil. Už loni v červnu ji sám zamítl, protože odsouzený nespolupracoval s lékaři. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka žádost o milost splňovala všechna kritéria. Ministr o milostech nerozhoduje, dodal.

Celkem nasbíral odsouzený muž do trestního rejstříku 15 záznamů. Zeman mu prominul zbytek jednoho trestu a tři celé tresty odnětí svobody za maření výkonu úředního rozhodnutí v celkové výši zhruba 29 měsíců. Přihlédl prý k závažnému stavu omilostněného. Podrobnosti o odsouzeném ani o nemoci nezveřejnil.

Ministr spravedlnosti udělení milosti nedoporučil. "Nepřísluší mi hodnotit samotnou vhodnost žádosti, nýbrž toliko splnění pro postoupení k Vašemu rozhodnutí, které podle mého názoru nastaly. Nad rámec výše uvedeného však dodávám, že pokud bych žádost hodnotit měl, pak bych se přiklonil k jejímu zamítnutí," napsal Zemanovi Pelikán, který dostal spis zpracovaný od ministerských úředníků 10. května. Prezident rozhodl o tři týdny později opačně, a vyhověl tak sedmdesátileté matce odsouzeného, která žádost podala.

Podle Pelikánova přípisu se prominuté tresty týkají toho, že muž opakovaně řídil osobní vůz, ačkoliv nikdy nebyl držitelem řidičského oprávnění a soudy mu dříve uložily mimo jiné i zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. V září 2014 nenastoupil bez závažného důvodu do desetiměsíčního výkonu trestu a do vězení se dostal až poté, co ho o déle než měsíc později zadržela policie.

Nespolupracoval s lékaři

Odsouzený měl být za mřížemi až do srpna 2018, od konce letošního ledna však ležel v pankrácké vazební nemocnici kvůli komplikacím s cukrovkou a v březnu mu soud v souvislosti s další léčbou přerušil výkon trestu. Podle lékařských zpráv muž dlouhodobě trpí souborem závažných onemocnění a je odkázán na dialýzu. Třikrát denně si aplikuje inzulin a přišel o část chodidla, přičemž do budoucna lékaři nevylučují ani amputaci celé nohy.

Muž ovšem s lékaři v minulosti nespolupracoval a léčbu odmítal, například ani přes naléhavá doporučení chirurgů nenastoupil do nemocnice a svévolně si zredukoval dialýzu ze tří na dvě týdně. Právě z důvodu trvale odmítavého postoje odsouzeného k léčbě ministr Pelikán žádost o milost už jednou zamítl, a to loni v červnu.

Udělení milosti mluvčí Zemana hájí s tím, že všechny náležitosti splnila. "Jde o těžce nemocného člověka, kterému byl proto soudem výkon trestu přerušen. Dysfunkční ledviny, pravidelná dialýza, amputace prstu hrozí u dolní končetiny. Nešlo o závažnou trestnou činnost a je zajištěna péče," napsal. Dodal, že "pan ministr opravdu o milostech nerozhoduje".

Zeman před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude vyhlašovat amnestie a nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Pravomoc v udílení milostí převedl na ministerstvo spravedlnosti. První milost udělil v únoru, i tehdy omilostnil muže ze zdravotních důvodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy