Omezíme výuku, hrozí pražská filozofická fakulta

Veronika Rodriguez Petr Holub, Veronika Rodriguez
18. 11. 2008 14:45
Fakulta se obrací na poslance, chce víc peněz na výuku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud nedostaneme víc peněz, budeme zavírat některé obory. S takovou přišli tento týden zástupci Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

O peníze žádají vysoké školy už poněkolikáté.

Rektoři například v srpnu napsali předsedovi vlády Mirku Topolánkovi. Stěžovali si na navržený rozpočet, který příští rok nepokryje ani základní potřeby vysokých škol.

"Vláda si musí rozmyslet, jestli jí stojí za to požadavky ignorovat," řekl tehdy neoficiálně jeden z rektorů. Školám podle něho v nejhorším případě nezbude než sáhnout k protestním akcím.

Dnes se obrací zástupci pražské filozofické fakulty na poslance. "Chceme Vás touto cestou požádat o navýšení rozpočtu vysokých škol o dvě miliardy korun. Upozorňujeme, že navzdory slibům všech politických stran je vysoké školství stále alarmujícím způsobem podfinancováno," píší v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Omezíme výuku

Pokud školy slíbené dvě miliardy nedostanou, nebudou podle nich moct pokračovat ve výuce. Alespoň školy humanitní budou muset omezovat kvalitu výuky i její rozsah. 

"V řadě případů by pak dokonce byla významně ohrožena jejich samotná existence," zaznívá v dopise poslancům, pod kterým je podepsán předseda Akademického senátu Filozofické fakulty UK v Praze Petr Christov .

Rezort školství byl přitom jedním ze dvou, kde se podařilo rozpočet na příští rok navýšit. Zatímco ostatní ministerstva se musí spokojit s menšími obnosy, rozpočet obrany se zvyšuje o miliardu a školství o 5 a půl miliardy. "Je to nesporný úspěch," neskrýval radost koncem září, kdy vláda rozpočet schválila, ministr školství Ondřej Liška.  

Liškovi se od počátku roku podařilo navýšit rozpočet už potřetí. Nejdříve získal miliardu na letošní vylepšení platů v základních a středních školách, dalších čtyři a půl miliardy na platy dostane navíc v příštím roce. Těsně před uzavřením vládní debaty o rozpočtu domluvil ještě miliardu pro univerzity.

Půl miliardy? Sežene se úsporami uvnitř rezortu

Ministr přesto nedostal tolik, kolik původně chtěl. Univerzity měly doposud na příští rok slíbených 23,5 miliardy, tedy o půl miliardy méně, než dostanou letos. Liška chtěl přidat dvě miliardy. Kalousek mu ale nakonec dal jen polovinu.

Podle Lišky se nakonec chybějící miliarda sežene úsporami uvnitř resortu. "Univerzity určitě dostanou peníze na zvýšení počtu studentů," slíbil Liška. A dodal, že už má plán, jak potřebné rezervy najít.

Vysoké školy přesto spokojené nejsou. Na nedostatek peněz, který podle rektorů ohrozí nejen výuku na univerzitách, ale i vědu a výzkum, upozorňují dlouhodobě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy