Omezíme výuku, hrozí pražská filozofická fakulta

Veronika Rodriguez Petr Holub, Veronika Rodriguez
18. 11. 2008 14:45
Fakulta se obrací na poslance, chce víc peněz na výuku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud nedostaneme víc peněz, budeme zavírat některé obory. S takovou přišli tento týden zástupci Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

O peníze žádají vysoké školy už poněkolikáté.

Rektoři například v srpnu napsali předsedovi vlády Mirku Topolánkovi. Stěžovali si na navržený rozpočet, který příští rok nepokryje ani základní potřeby vysokých škol.

"Vláda si musí rozmyslet, jestli jí stojí za to požadavky ignorovat," řekl tehdy neoficiálně jeden z rektorů. Školám podle něho v nejhorším případě nezbude než sáhnout k protestním akcím.

Dnes se obrací zástupci pražské filozofické fakulty na poslance. "Chceme Vás touto cestou požádat o navýšení rozpočtu vysokých škol o dvě miliardy korun. Upozorňujeme, že navzdory slibům všech politických stran je vysoké školství stále alarmujícím způsobem podfinancováno," píší v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Omezíme výuku

Pokud školy slíbené dvě miliardy nedostanou, nebudou podle nich moct pokračovat ve výuce. Alespoň školy humanitní budou muset omezovat kvalitu výuky i její rozsah. 

"V řadě případů by pak dokonce byla významně ohrožena jejich samotná existence," zaznívá v dopise poslancům, pod kterým je podepsán předseda Akademického senátu Filozofické fakulty UK v Praze Petr Christov .

Rezort školství byl přitom jedním ze dvou, kde se podařilo rozpočet na příští rok navýšit. Zatímco ostatní ministerstva se musí spokojit s menšími obnosy, rozpočet obrany se zvyšuje o miliardu a školství o 5 a půl miliardy. "Je to nesporný úspěch," neskrýval radost koncem září, kdy vláda rozpočet schválila, ministr školství Ondřej Liška.  

Liškovi se od počátku roku podařilo navýšit rozpočet už potřetí. Nejdříve získal miliardu na letošní vylepšení platů v základních a středních školách, dalších čtyři a půl miliardy na platy dostane navíc v příštím roce. Těsně před uzavřením vládní debaty o rozpočtu domluvil ještě miliardu pro univerzity.

Půl miliardy? Sežene se úsporami uvnitř rezortu

Ministr přesto nedostal tolik, kolik původně chtěl. Univerzity měly doposud na příští rok slíbených 23,5 miliardy, tedy o půl miliardy méně, než dostanou letos. Liška chtěl přidat dvě miliardy. Kalousek mu ale nakonec dal jen polovinu.

Podle Lišky se nakonec chybějící miliarda sežene úsporami uvnitř resortu. "Univerzity určitě dostanou peníze na zvýšení počtu studentů," slíbil Liška. A dodal, že už má plán, jak potřebné rezervy najít.

Vysoké školy přesto spokojené nejsou. Na nedostatek peněz, který podle rektorů ohrozí nejen výuku na univerzitách, ale i vědu a výzkum, upozorňují dlouhodobě.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy