Ombudsman má výhrady k vyhošťování cizinců na letišti

ČTK ČTK
8. 4. 2012 12:20
Cizinci nemají kontakt s právním zástupcem, často se ani nemohou odvolat
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Veřejný ochránce práv má výhrady k postupu vyhošťování cizinců na pražském ruzyňském letišti. Některá řízení o vyhoštění pokládá kvůli způsobu tlumočení dokonce za nezákonná.

Kancelář ombudsmana to uvedla ve výroční zprávě za loňský rok, kterou obdržela sněmovna. Ochránce práv od loňského ledna na vyhošťování cizinců dohlíží.

Kancelář zjistila, že při řízení o vyhoštění cizince v řadě případů nepřekládají tlumočníci zapsaní v seznamu znalců a tlumočníků. V některých případech podle zprávy tlumočili dokonce sami policisté, což ombudsman pokládá za porušení některých zákonů. "V takových případech lze považovat celé řízení o vyhoštění za nezákonné," tvrdí.

Bez odůvodnění se nelze odvolat

Veřejný ochránce práv také upozornil na to, že o vyhoštění se často rozhoduje zjednodušenou formou - takzvanými příkazy na místě. Odůvodnění je v takových případech možné nahradit vlastnoručním podpisem cizince, že s uložením povinnosti souhlasí.

Pro cizince to ale také znamená, že se proti rozhodnutí už nemůže odvolat a může být hned vyhoštěn. Ombudsman má "závažné pochybnosti" o tom, zda jsou cizinci o těchto dopadech předem prokazatelně poučeni.

Policisté si navíc podle zprávy ochránce práv nevyžádali ve většině případů stanovisko ministerstva vnitra k vyhoštění. Stanovisko by mělo předejít tomu, že cizinec bude v domovské zemi například mučen a Česko jeho vyhoštěním poruší své mezinárodní závazky.

Za "velmi závažný" pokládá ombudsman i stav, kdy cizinec vyhošťovaný na letišti nemá kontakt s právním zástupcem. Do prostor letiště nemají přístup ani sdružení, která poskytují cizincům právní poradenství.

Dohled ochránce práv nad procesem vyhošťování cizinců zavedla novela cizineckého zákona, která platí od loňského ledna. Zaměstnanci kanceláře kontrolují zařízení pro pobyt cizinců a veškeré kroky vedoucí k vyhoštění lidí do třetích zemí, tedy například i způsob eskorty.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy