Ombudsman: Lidská práva nechte být, ať netrpí olympiáda

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
7. 2. 2014 15:55
Olympijská myšlenka prý nesouvisí s dodržováním lidských práv v pořádající zemi.
Stanislav Křeček ze Sdružení nájemníků
Stanislav Křeček ze Sdružení nájemníků | Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj

Praha - Prezidentem podporovaný kandidát na českého ombudsmana Stanislav Křeček zformuloval veřejnosti, jaký má vztah k ochraně lidských práv a k ochraně práv menšin.

anketě online deníku Aktuálně.cz  před olympiádou v Soči řekl, že olympijská myšlenka by bojem za lidská práva neměla nijak trpět.

Otázka zněla: Měly by se v zemích, které porušují lidská práva, konat olympijské hry? "Myslím, že to spolu nikterak nesouvisí a že by olympijská myšlenka neměla být tímto narušována," řekl Křeček. "Olympiáda naopak přispívá, aby se taková jednání nestávala, a bojkot v takovém případě nemůže vést nikterak ke zlepšení situace v té konkrétní zemi," odpověděl.

A když odpovídal na dotaz, zda by se měli sportovci vyjadřovat k diskriminačním ruským zákonům vůči homosexuálům, sdělil veřejný ochránce práv prostřednictvím ankety: "Já bych respektoval místní uspořádání každého státu. Nejde o jedinou zemi na světě, nemyslím si, že by sportovci měli tyto věci nějak akcentovat. To je věc politiků, aktivistů, ochránců lidských práv, ale nedělejme všichni všechno, to k ničemu dobrému není."

Na dotaz, zda by měl Mezinárodní olympijský výbor přihlížet pří volbě pořadatele k dodržování lidských práv, pak dlouholetý poslanec sociální demokracie uvedl: "Olympijský výbor, který to vybírá, se nemůže stát dozorcem nad zákonodárstvím jednotlivých států."

"Ochránci lidských práv se také nevyjadřují k aktivitě sportovců, takže ponechme každému, co jeho jest," uzavřel Křeček.

Křečkova protikandidátka ve volbě a bývalá zástupkyně ombudsmana, Anna Šabatová názory svého rivala nesdílí. Podle ní olympijské hry nejsou pouze záležitostí sportovních výkonů, ale slova svého rivala komentovat šířeji nechce.

"To není na mě, tohle musí zhodnotit jiní," řekla Aktuáně.cz Anna Šabatová.

Walek: Co bude dál? Návštěva KLDR?

Politik za Stranu zelených a ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek naopak řekl, že taková slova do úst potenciálního ombudsmana nepatří.

"K tomu bych asi řekl, aby si pan Křeček nejdřív nastudoval Olympijskou chartu před tím, že něco takového vypustí. Od člověka, placeného z našich daní, který již nyní jako zástupce ombudsmana má ve svém portfoliu ochranu před diskriminaci, bych očekával určitý morální pohled, že se proti porušování lidských práv v Rusku hlasitě postaví a nebude schovávat hlavu do písku. Co od něho můžeme čekat, když bude ombudsmanem? Návštěvu KLDR?" zeptal se Walek.

Předseda legislativní rady vlády a nový ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier řekl, že by od kandidáta na ombudsmana očekával větší ochotu zasazovat se o lidská práva při každé příležitosti.

"Je nesmysl, že tyto věci nesouvisí. Myslím, že se to nedá oddělit a diskriminační zákony mají dopad i na sport, protože je tím narušena fair-play. Všichni sportovci by měli mít zajištěny naprosto stejné podmínky," vyjádřil se Dienstbier.
Ministr otevřeně řekl, že ve volbě ombudsmana i tak patřil k příznivcům Anny Šabatové.

"Pro mě je ombudsmankou paní Šabatová. A to celým svým životem a prací za celou kariéru, nepotřebuje na to stvrzení nějakým dokumentem," řekl Dienstbier.

Škromach: Každý ať si zamete před vlastním prahem

Jiří Dienstbier není ve své straně, co se týče podpory Šabatové výjimkou. Grémium ČSSD v uplynulých dnech doporučilo svým poslancům, aby při volbě hlasovali právě pro ni. Krátce na to se s totožným postojem připojilo i hnutí ANO.

Jiný politik za ČSSD a místopředseda Senátu, Zdeněk Škromach, který Křečka na funkci navrhl, za svým favoritem ale nadále stojí.

"Znáte nějakou zemi, včetně té naší, kde je vše v pořádku?" zeptal se Škromach. "Každý by si měl nejdřív zamést před vlastním prahem, než začne řešit jiné," nabídl vzápětí odpověď sám.

Posláním ombudsmana, jímž byl koncem roku 2000 na první šestileté období zvolen exministr spravedlnosti Otakar Motejl, je chránit občany před nečinností nebo špatným rozhodnutím orgánů státní správy.

Pokud ombudsman zjistí, že konkrétní orgán pochybil, je v jeho pravomoci vyzvat jej k nápravě. Když se tak nestane, umožňuje mu zákon jako nejvyšší sankci zveřejnění případu.

 

Právě se děje

Další zprávy