Olympijskému vítězi z Nagana hrozí vězení. Čechmánek měl způsobit milionové škody, vinu odmítá

ČTK ČTK
5. 2. 2018 19:36
Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit.
Hokejový brankář Roman Čechmánek.
Hokejový brankář Roman Čechmánek. | Foto: ČTK

Zlín - Zlínský krajský soud se v pondělí začal zabývat kauzou údajných podvodů bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Způsobená škoda přesahuje podle spisu 15 milionů korun, mezi poškozenými figuruje 28 fyzických a právnických osob. Čechmánek jakýkoliv podvodný úmysl odmítl. V případě uznání viny mu hrozí pět až deset let vězení.

Podvodu se měl olympijský vítěz z Nagana dopustit mezi lety 2011 až 2014 ve Zlíně a Holešově. Jak uvedl státní zástupce Petr Matoušek, šestačtyřicetiletý exhokejista uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Dále prý odebíral na základě smluv služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Ani podmínky těchto smluv údajně nebyl schopen plnit.

Čechmánek u soudu odmítl vypovídat, vyjádřil se jen ke své výpovědi z přípravného řízení, která byla u hlavního líčení čtena. Nejednal prý v podvodném úmyslu. "Můj majetek v době vyhlášení insolvence byl mnohonásobně vyšší než pohledávky a dluhy. Kdyby insolvence nebyla vyhlášena, tak jsem byl bez nějakých problémů schopen splatit všechny dluhy, které jsem měl," řekl Čechmánek.

Obžaloba souvisí s jeho neúspěšným podnikáním, při kterém se zadlužil. Půjčoval si peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl podle odhadů zhruba 100 milionů korun. Od roku 2013 je muž v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Čechmánek uvedl, že kdyby se v konkurzu prodával majetek za tržní ceny, věřitelé by všechny své pohledávky dostali. Byl však údajně vydán napospas konkurznímu správci. "Způsob vedení insolvence považuji za naprosto neprofesionální a tam vidím ten majetek, jak utíká mezi prsty a mizí někde pryč," sdělil Čechmánek.

Podle Matouška ale Čechmánek o vyrovnání závazků z půjček neusiloval. "Na upomínky reagoval výmluvami nebo vůbec, později se pro poškozené stal nekontaktním," uvedl státní zástupce v obžalobě.

I to Čechmánek odmítl. "Není pravdou, že jsem se věřitelům vyhýbal. Většině z nich jsem dluh uznal, protože jsem nikoho nechtěl podvést. Úsilí o zaplacení dluhů ze stavebnictví jsem vyvinul poměrně velké. Kdybych chtěl někoho podvést, mohl jsem od začátku podnikat jako právnická osoba. Já šel do podnikání jako fyzická osoba a ručil jsem svým majetkem," řekl.

Bývalý hokejista provozoval ve Zlíně minipivovar s restaurací, už po zhruba roce fungování jej však musel zavřít. Opravoval také bytový dům v Holešově, koupil si bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval i do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a v Čeladné.

Před soudem vypovídal muž, který pro Čechmánka zajišťoval stavební a technický dozor při stavbě minipivovaru ve Zlíně a přestavbě domu v Holešově. Čechmánkovi údajně půjčil 500 tisíc na dostavbu domu, které mu obžalovaný nevrátil. Nezaplatil mu prý ani zhruba 250 tisíc korun za odvedenou práci. "Já jsem byl na jeho (Čechmánkově) straně, pomáhal jsem mu zajistit peníze na dostavbu Holešova. Považoval jsem za neslušné, že jsem zůstal mezi těmi, kterým nezaplatil," řekl před soudem svědek. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Od loňska vede jako trenér hokejisty druholigového Hodonína. 

 

Právě se děje

Další zprávy