Olympijské parky pohltí sto milionů a vábí politiky. Zimolovi už ČSSD zaplatila kampaň

Martin Biben Martin Biben, Kristýna Svrdlinová, Barbora Loudová
28. 7. 2016 5:30
V Česku příští týden vzniknou čtyři olympijské parky. Největší na Lipně, další v Ostravě, Plzni a Pardubicích. Za výjimečnou akcí je ale i politika. Za dva měsíce jsou volby a v parcích se budou předvádět zejména politici, kteří jejich stavbu prosadili. Nejvíce je to vidět v Jihočeském kraji, kde už ČSSD hejtmanovi Zimolovi zaplatila billboardy s olympijskou tematikou.
Jihočeský hejtman Zimola na předvolebním billboardu.
Jihočeský hejtman Zimola na předvolebním billboardu. | Foto: Vanda Nárožná

Lipno - Na čtyřech místech v Česku teď zažívají podobný stres jako pořadatelé olympijských her v brazilském Riu. Na Lipně, v Ostravě, Plzni a Pardubicích musí během příštího týdne dostavět olympijské parky, ve kterých mají lidé od prvního dne her sportovat a fandit českým reprezentantům.

Za celou na poměry Česka výjimečnou akcí, inspirovanou úspěchem parku na Letné z doby zimních her v Soči, však není jen vášeň pro sport a olympismus. Přichází totiž dva měsíce před krajskými a senátními volbami. A parky, budované celkově za více než sto milionů korun z velké části z veřejných rozpočtů, budou hojně navštěvované právě politiky, kteří jejich vznik prosadili. Lepší příležitost ukázat se před množstvím voličů jako správní vlastenci i sportovci jen tak nedostanou.

Nejviditelnější je to už nyní v Jihočeském kraji, kde vzniká největší park na Lipně za 65 milionů korun. A po kraji se na své voliče z billboardů s nápisem "Užijte si jihočeské olympijské léto" usmívá hejtman Jiří Zimola z ČSSD. Kraj totiž kromě třicetimilionové investice do parku na Lipně vložil dalších dvacet milionů do projektu Jižní Čechy olympijské, který běží již od začátku roku a lidé si měli v sérii různých sportovních akcí a veřejnosti otevřených závodů příležitost vyzkoušet olympijské sporty.

Je to naše zásluha

Zimola, který se stal hlavní tváří celého projektu, samozřejmě spojení s volbami a politikou popírá. "Vaši čtenáři si jistě dokážou spočítat, kolikrát se investice vrátí lokální ekonomice, na to jsem hrdý a to je naše zásluha. Že za tím hledáte předvolební tematiku, je jen váš problém," napsal Zimola, který je nyní na dovolené, v SMS. Popřel zároveň, že by billboardy platil kraj. Na otázku, kdo tedy billboardy zaplatil, ale neodpověděl.

Hospodářské noviny však zjistily, že zadavatelem 16 billboardů za zhruba 160 tisíc korun byl krajský výbor ČSSD. "Billboardy platíme my, nebylo to drahé, jsou v Táboře, Budějovicích, Písku, Dolním Dvořišti i dalších místech," uvedl tajemník jihočeské ČSSD Karel Vrkoč. Cenu 160 tisíc prozradila pracovnice reklamní agentury Art 4 Promotion, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Velkoformátové reklamy by měly stát podél silnic až do konce srpna. Souvislost hejtmanovy olympijské kampaně s politikou je tak ještě zřejmější.

Faktem ale je i to, že park na obou březích lipenské přehrady nabídne tisícům zájemců zdarma možnost vyzkoušet si na padesát druhů sportů, olympijských i neolympijských. Budou se tu konat i kulturní akce a na velkoplošných obrazovkách promítat přenosy z her.

Kromě kraje vložil do propagace a budování parku zhruba deset milionů Mezinárodní olympijský výbor, přibližně deset milionů Český olympijský výbor a o zbytek z celkové sumy se postarali sponzoři jako Škoda Auto, Česká spořitelna či Agrofert.

Průnik politiky s olympijskou myšlenou ale není jedinou kontroverzí projektu. Zejména ekologové vyčítají budovatelům parku bezohlednost k okolní přírodě a vykácení zdravých lesů. Na facebookových stránkách už dokonce vznikla skupina vyzývající k bojkotu akce.

Hejtmani a primátoři se objeví i jinde

V Ostravě, Plzni a Pardubicích, kde vyrůstají menší parky, si politici olympismus nepřivlastňují tak okatě jako Zimola. Příležitost ukázat se pod pěti kruhy si ale ujít nenechají. Například park v Pardubicích, který bude Praze nejbližší a po Lipně nejrozsáhlejší (přijde na zhruba deset milionů korun, z veřejných rozpočtů půjde 6,5 milionu), budou příští pátek večer otevírat společně hejtman Martin Netolický s primátorem Martinem Charvátem.

A nebude to samozřejmě jejich poslední návštěva. "Oba se pečlivě hlídají, kontrolují, aby tam nebyl jeden vidět více než druhý," uvedl dobře informovaný zdroj z krajského úřadu, který si nepřál být jmenován.

Podobné to bude v Plzni, která staví park za zhruba deset milionů, z čehož sponzoři uhradí asi půl milionu. I v Ostravě, kde vzniká areál za dvacet milionů, o které se půl na půl podělily kraj a magistrát.

"Zúčastním se určitě slavnostního zahájení v pátek 5. srpna. V sobotu 13. srpna budeme navíc uvádět do Síně slávy moravskoslezských olympioniků manžele Emila a Danu Zátopkovy. Na tuto akci se velmi těším a rád bych pozval všechny jejich fanoušky, aby nás společně přišli podpořit na hlavní pódium na Černé louce,“ uvedl například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na hranici s Čínou přijeli evropští a asijští diplomaté, kteří opustili své mise v KLDR

Do čínského příhraničního města Tan-tung v pátek přicestovaly tři desítky diplomatů a jejich rodinných příslušníků, kteří odjeli ze svých misí v severokorejském Pchjongjangu. Informovala o tom agentura Kjódó, která byla události svědkem. Diplomaté podle ní přejeli přes most na hraniční řece Ja-lu (korejsky Amnokkang) autobusem.

Zhruba třicítka Evropanů a lidí z jihovýchodní Asie se v KLDR vypadala tak, že se zřejmě potýkala s potížemi, jak si v Pchjongjangu zajistit živobytí, konstatovala japonská tisková agentura. Více podrobností k vzhledu ani k národnostem diplomatů a jejich rodin neposkytla. Poznamenala však, že blokáda hranic v důsledku pandemie covidu-19 znemožnila Severní Koreji dovážet zboží pro denní potřebu.

Čínští pracovníci na celním úřadě oděni do ochranných obleků provedli u příchozích opatření s cílem zabránit šíření koronaviru, například jejich zavazadla postříkali dezinfekčním přípravkem, popsala Kjódó. Diplomaty nyní čeká dvoutýdenní karanténa v Tan-tungu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy