Olympijské parky pohltí sto milionů a vábí politiky. Zimolovi už ČSSD zaplatila kampaň

Martin Biben Martin Biben, Kristýna Svrdlinová, Barbora Loudová
28. 7. 2016 5:30
V Česku příští týden vzniknou čtyři olympijské parky. Největší na Lipně, další v Ostravě, Plzni a Pardubicích. Za výjimečnou akcí je ale i politika. Za dva měsíce jsou volby a v parcích se budou předvádět zejména politici, kteří jejich stavbu prosadili. Nejvíce je to vidět v Jihočeském kraji, kde už ČSSD hejtmanovi Zimolovi zaplatila billboardy s olympijskou tematikou.
Jihočeský hejtman Zimola na předvolebním billboardu.
Jihočeský hejtman Zimola na předvolebním billboardu. | Foto: Vanda Nárožná

Lipno - Na čtyřech místech v Česku teď zažívají podobný stres jako pořadatelé olympijských her v brazilském Riu. Na Lipně, v Ostravě, Plzni a Pardubicích musí během příštího týdne dostavět olympijské parky, ve kterých mají lidé od prvního dne her sportovat a fandit českým reprezentantům.

Za celou na poměry Česka výjimečnou akcí, inspirovanou úspěchem parku na Letné z doby zimních her v Soči, však není jen vášeň pro sport a olympismus. Přichází totiž dva měsíce před krajskými a senátními volbami. A parky, budované celkově za více než sto milionů korun z velké části z veřejných rozpočtů, budou hojně navštěvované právě politiky, kteří jejich vznik prosadili. Lepší příležitost ukázat se před množstvím voličů jako správní vlastenci i sportovci jen tak nedostanou.

Nejviditelnější je to už nyní v Jihočeském kraji, kde vzniká největší park na Lipně za 65 milionů korun. A po kraji se na své voliče z billboardů s nápisem "Užijte si jihočeské olympijské léto" usmívá hejtman Jiří Zimola z ČSSD. Kraj totiž kromě třicetimilionové investice do parku na Lipně vložil dalších dvacet milionů do projektu Jižní Čechy olympijské, který běží již od začátku roku a lidé si měli v sérii různých sportovních akcí a veřejnosti otevřených závodů příležitost vyzkoušet olympijské sporty.

Je to naše zásluha

Zimola, který se stal hlavní tváří celého projektu, samozřejmě spojení s volbami a politikou popírá. "Vaši čtenáři si jistě dokážou spočítat, kolikrát se investice vrátí lokální ekonomice, na to jsem hrdý a to je naše zásluha. Že za tím hledáte předvolební tematiku, je jen váš problém," napsal Zimola, který je nyní na dovolené, v SMS. Popřel zároveň, že by billboardy platil kraj. Na otázku, kdo tedy billboardy zaplatil, ale neodpověděl.

Hospodářské noviny však zjistily, že zadavatelem 16 billboardů za zhruba 160 tisíc korun byl krajský výbor ČSSD. "Billboardy platíme my, nebylo to drahé, jsou v Táboře, Budějovicích, Písku, Dolním Dvořišti i dalších místech," uvedl tajemník jihočeské ČSSD Karel Vrkoč. Cenu 160 tisíc prozradila pracovnice reklamní agentury Art 4 Promotion, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Velkoformátové reklamy by měly stát podél silnic až do konce srpna. Souvislost hejtmanovy olympijské kampaně s politikou je tak ještě zřejmější.

Faktem ale je i to, že park na obou březích lipenské přehrady nabídne tisícům zájemců zdarma možnost vyzkoušet si na padesát druhů sportů, olympijských i neolympijských. Budou se tu konat i kulturní akce a na velkoplošných obrazovkách promítat přenosy z her.

Kromě kraje vložil do propagace a budování parku zhruba deset milionů Mezinárodní olympijský výbor, přibližně deset milionů Český olympijský výbor a o zbytek z celkové sumy se postarali sponzoři jako Škoda Auto, Česká spořitelna či Agrofert.

Průnik politiky s olympijskou myšlenou ale není jedinou kontroverzí projektu. Zejména ekologové vyčítají budovatelům parku bezohlednost k okolní přírodě a vykácení zdravých lesů. Na facebookových stránkách už dokonce vznikla skupina vyzývající k bojkotu akce.

Hejtmani a primátoři se objeví i jinde

V Ostravě, Plzni a Pardubicích, kde vyrůstají menší parky, si politici olympismus nepřivlastňují tak okatě jako Zimola. Příležitost ukázat se pod pěti kruhy si ale ujít nenechají. Například park v Pardubicích, který bude Praze nejbližší a po Lipně nejrozsáhlejší (přijde na zhruba deset milionů korun, z veřejných rozpočtů půjde 6,5 milionu), budou příští pátek večer otevírat společně hejtman Martin Netolický s primátorem Martinem Charvátem.

A nebude to samozřejmě jejich poslední návštěva. "Oba se pečlivě hlídají, kontrolují, aby tam nebyl jeden vidět více než druhý," uvedl dobře informovaný zdroj z krajského úřadu, který si nepřál být jmenován.

Podobné to bude v Plzni, která staví park za zhruba deset milionů, z čehož sponzoři uhradí asi půl milionu. I v Ostravě, kde vzniká areál za dvacet milionů, o které se půl na půl podělily kraj a magistrát.

"Zúčastním se určitě slavnostního zahájení v pátek 5. srpna. V sobotu 13. srpna budeme navíc uvádět do Síně slávy moravskoslezských olympioniků manžele Emila a Danu Zátopkovy. Na tuto akci se velmi těším a rád bych pozval všechny jejich fanoušky, aby nás společně přišli podpořit na hlavní pódium na Černé louce,“ uvedl například moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy