Olympiáda zastaví opravu české ambasády v Londýně

Tereza Šídlová
14. 7. 2012 17:25
Zatím se stihla jen vyměněnit okna, říká v rozhovoru velvyslanec Michael Žantovský
Český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský
Český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Z oslav diamantového výročí panování královny Alžběty II. se Londýn plynule přesouvá ke sportovní slavnosti, letním olympijským hrám.

Do „nového" se kvůli olympiádě původně měla obléknout i česká ambasáda v Londýně. České ministerstvo zahraničí plánovalo na její rekonstrukci vydat až sto milionů korun.

Nyní velvyslanec ve Velké Británii Michael Žanovský konstatuje, že se stihla jen první fáze, a to výměna oken.

„S ohledem na nerušené fungování ambasády po dobu olympijských her jsme naráželi na některé technologické lhůty, které by bylo těžké dodržet," uvedl v rozhovoru s Aktuálně.cz diplomat. Ambasáda bude podle jeho slov během her plně v provozu. A českým návštěvníkům radí především si hry užít, ale také například nejezdit do Londýna autem.

Aktuálně.cz: Jak se proměnil Londýn s blížící se olympiádou?

Londýn je vyzdobený po celé jaro i během začátku léta, ale bylo to hlavně kvůli diamantovému jubileu britské panovnice. Nyní se už začínají objevovat na různých místech i olympijské symboly. Samotná olympijská sportoviště a vesnice jsou mimo střed Londýna, tak nejsou na první pohled tolik vidět. Ale již existuje celá řada upozornění na omezení v dopravě, která budou panovat po dobu her.

A.cz: Odkdy začnou omezení platit?

Olympijský režim začne 15. července a od té doby bude všechno složitější, ale v celku je to hlavně slavnost. Londýn se na olympiádu těší a já věřím, že proběhne hezky.

Klaus jede za královnou

A.cz: Ministerstvo zahraničí plánovalo v souvislosti s hrami rekonstrukci české ambasády v Londýně. Jak tento záměr dopadl?

O rekonstrukci české ambasády se uvažovalo a stále ještě uvažuje. Nicméně s ohledem na nerušené fungování ambasády po dobu olympijských her jsme naráželi na některé technologické lhůty, které by bylo těžké dodržet. Tak jsme uskutečnili první fázi - výměnu oken. Po dobu olympiády rekonstruovat nebudeme.

A.cz: Koho budete jako velvyslanec hostit v Londýně? Jaký bude doprovodný společenský program?

My se těšíme na českou olympijskou výpravu, den před zahájením olympiády pro ni pořádám recepci ve své rezidenci. Na samotné zahájení OH přijede prezident Václav Klaus, ten také otevře olympijský dům v Islingtonu. Před zahájením her bude prezident společně s ostatními hlavami států přijat britskou královnou. Čekáme několik ministrů české vlády, samozřejmě školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialu, který má statutárně sport na starosti, ale také ministry průmyslu a obrany.

The Union Jack (L) flies next to the Olympic flag during the torch lighting ceremony of the London 2012 Olympic Games at the site of ancient Olympia in Greece May 10, 2012. REUTERS/Mal Langsdon (GREECE - Tags: SPORT OLYMPICS) Published: Kvě. 10, 2012, 9:15 dop.
The Union Jack (L) flies next to the Olympic flag during the torch lighting ceremony of the London 2012 Olympic Games at the site of ancient Olympia in Greece May 10, 2012. REUTERS/Mal Langsdon (GREECE - Tags: SPORT OLYMPICS) Published: Kvě. 10, 2012, 9:15 dop. | Foto: Reuters

Vstupenky lze ještě sehnat

A.cz: S jakými dotazy souvisejícími s olympiádou se na vás nyní obracejí Češi?

Je jich celá řada. Mnohé z nich nemůžeme splnit. Třeba dotazy, zda můžeme opatřit vstupenky na olympijské soutěže.

A.cz: A jak je to se vstupenkami, jsou ještě k dostání?

Vzhledem k velmi komplexnímu systému, kde určité kvóty vstupenek šly národním olympijským výborům, některé se prodávaly v soutěžích ve Velké Británii, další se v této době dále distribuují nebo naopak vracejí, tak je možné, že na některé olympijské soutěže jsou vstupenky stále k dispozici. Ovšem ne na ty nejatraktivnější. My jako ambasáda však vstupenky pořídit nemůžeme. Snažíme se odpovídat na dotazy, které se týkají dopravy a náležitostí týkajících se dokumentů, či jak řešit případné potíže.

A.cz: Vaše hlavní rada ohledně olympiády pro české turisty se tedy týká především dopravy, aby Češi nejezdili do Londýna a v něm autem?

Nechci, aby to, co říkáme, vypadalo jako strašení. Moje hlavní rada je co nejlépe si olympiádu užít. A aby si ji člověk co nejlépe užil, tak je dobré se vyhnout zbytečných problémů, ať už se to týká dopravy, porušování předpisů, nedostatečných dokumentů nebo pojištění.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy