Olympiáda má dalšího odpůrce: Nové sdružení obcí

Hana Pražáková
1. 2. 2008 11:35
Organizace vyzývá k uspořádání referenda
Foto: repro Aktuálně.cz

Jihlava - Proti pořádání olympijských her v Praze se postavilo nové sdružení menších měst a obcí.

Ty založily novou organizaci - Sdružení místních samospráv - která má hájit zájmy asi všech členských obcí. Jedním z prvních kroků nového sdružení je to, že jeho členové zorganizují místní referenda, v nichž se budou občané k olympiádě vyjadřovat.      

Představitelé menších obcí proti olympiádě protestují už několik měsíců. Obávají se, že na pořádání her doplatí .

"Je třeba rozhodnout, zda napřímit veřejné zdroje na konání her či je investovat do reformy zdravotnictví, penzijního systému či vyrovnání s církvemi," komentoval rozhodnutí starosta středočeského Chotětova Ladislav Šifta.

Vstup do Sdružení místních samospráv, které vzniká vedle současného Svazu měst a obcí, odsouhlasilo 1020 obcí a měst ze 13 krajů. Dvě stě padesát z nich sdružení ve čtvrtek založilo.

Ne řekly Olympiádě už dvě obce

K pořádání her se v referendu již mohli vyjádřit obyvatelé moravských obcí Suchá Loz a Vysoké Pole. Devadesát procent hlasujících se zde postavilo proti olympiádě.

Předsedou nového sdružení byl zvolen starosta obce Vlčnov Jan Pijáček. "Stojí před námi zásadní úkol, a to zprostředkovat vládě a Parlamentu názor občanů na řadu navrhovaných zákonů, které se dotýkají obcí a měst. Chceme přispět ke zkvalitnění zákonodárného procesu," řekl k celkové činnosti Sdružení Pijáček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy