Evropský úřad proti podvodům ukončil vyšetřování Čapího hnízda. Rozhodnutí poslal do Česka

Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 12. 2017 15:23
Evropský úřad proti podvodům (OLAF) ukončil začátkem prosince vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Svá zjištění a doporučení zaslal Evropské komisi a českým úřadům.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Evropský úřad proti podvodům (OLAF) ukončil začátkem prosince vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž chce policie stíhat i předsedu vlády Andreje Babiše. Svá zjištění a doporučení zaslal Evropské komisi a českým úřadům.

"OLAF případ uzavřel s doporučeními pro Evropskou komisi a kompetentní justiční úřady v České republice," řekla Aktuálně.cz mluvčí OLAF Silvana Enculescuová.

"Vzhledem k tomu, že sledování těchto doporučení je nyní v pravomoci dotčených orgánů a že tyto procesy podléhají správnímu a soudnímu tajemství, OLAF se v této fázi nebude k této záležitost dále vyjadřovat," dodala Enculescuová s tím, že případ nebudou dále komentovat. Na to, že bylo vyšetřování ukončeno, upozornil jako první server Forum24.

Evropská komise zatím oficiálně dokument nedostala. "Doporučení od OLAF k tomuto případu jsme zatím neobdrželi. Jakmile se tak stane, pečlivě ho prostudujeme a vyhodnotíme," reagovala na dotazy mluvčí českého zastoupení Evropské komise Karolína Kottová. 

Až komise dokument dostane, bude ho nejprve analyzovat, což potrvá několik dní. Potom se s výsledky bude moci seznámit veřejnost.

K dispozici závěry úřadu nemá ani ministerstvo financí. "Mluvila jsem se všemi náměstky a dokumenty k nám na ministerstvo nepřišly," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Dokumenty zatím nedorazily ani na ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší státní zastupitelství, ani na Městské státní zastupitelství v Praze.

Andrej Babiš nechtěl vyšetřování komentovat. "Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom," odpověděl na otázku novinářů.

V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo má problémy premiér Andrej Babiš a jeho nejbližší spolupracovník v hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Oba minulá Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání v minulém volebním období a vyšetřovatelé požádali o jejich vydání i nový sbor zákonodárců. V případu jde o podezření, že farma získala padesátimilionovou dotaci neoprávněně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy