Evropský úřad proti podvodům ukončil vyšetřování Čapího hnízda. Rozhodnutí poslal do Česka

Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 20. 12. 2017 15:23
Evropský úřad proti podvodům (OLAF) ukončil začátkem prosince vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Svá zjištění a doporučení zaslal Evropské komisi a českým úřadům.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Evropský úřad proti podvodům (OLAF) ukončil začátkem prosince vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž chce policie stíhat i předsedu vlády Andreje Babiše. Svá zjištění a doporučení zaslal Evropské komisi a českým úřadům.

"OLAF případ uzavřel s doporučeními pro Evropskou komisi a kompetentní justiční úřady v České republice," řekla Aktuálně.cz mluvčí OLAF Silvana Enculescuová.

"Vzhledem k tomu, že sledování těchto doporučení je nyní v pravomoci dotčených orgánů a že tyto procesy podléhají správnímu a soudnímu tajemství, OLAF se v této fázi nebude k této záležitost dále vyjadřovat," dodala Enculescuová s tím, že případ nebudou dále komentovat. Na to, že bylo vyšetřování ukončeno, upozornil jako první server Forum24.

Evropská komise zatím oficiálně dokument nedostala. "Doporučení od OLAF k tomuto případu jsme zatím neobdrželi. Jakmile se tak stane, pečlivě ho prostudujeme a vyhodnotíme," reagovala na dotazy mluvčí českého zastoupení Evropské komise Karolína Kottová. 

Až komise dokument dostane, bude ho nejprve analyzovat, což potrvá několik dní. Potom se s výsledky bude moci seznámit veřejnost.

K dispozici závěry úřadu nemá ani ministerstvo financí. "Mluvila jsem se všemi náměstky a dokumenty k nám na ministerstvo nepřišly," řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Dokumenty zatím nedorazily ani na ministerstvo spravedlnosti, Nejvyšší státní zastupitelství, ani na Městské státní zastupitelství v Praze.

Andrej Babiš nechtěl vyšetřování komentovat. "Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom," odpověděl na otázku novinářů.

V souvislosti s kauzou Čapí hnízdo má problémy premiér Andrej Babiš a jeho nejbližší spolupracovník v hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Oba minulá Poslanecká sněmovna vydala k trestnímu stíhání v minulém volebním období a vyšetřovatelé požádali o jejich vydání i nový sbor zákonodárců. V případu jde o podezření, že farma získala padesátimilionovou dotaci neoprávněně.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy