OLAF k Čapímu hnízdu: Nepravdivé údaje, zatajování informací a podezření z podvodu

Lukáš Prchal Ondřej Houska Lukáš Prchal, Tomáš Pergler, Ondřej Houska
Aktualizováno 8. 1. 2018 13:12
Hospodářské noviny a Aktuálně.cz získaly kompletní zprávu OLAF k Čapímu hnízdu. Zpráva upozorňuje na podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Foto: Economia

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) konstatuje, že dotaci pro farmu Čapí hnízdo doprovázelo několik vážných nesrovnalostí. Podle názoru úřadu došlo při přípravě projektu k porušení českých zákonů i evropské legislativy.

Žadatelé udali při žádosti nepravdivé údaje a jiné informace zatajili, aby získali evropské peníze určené pro malé a střední firmy, napsali evropští vyšetřovatelé. Jejich kompletní zprávu získaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz. Zpráva upozorňuje na podezření z trestných činů podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," uvedl OLAF v úvodním shrnutí zprávy.

Zpráva OLAF také vysloveně upozorňuje českou justici, že podle trestního zákoníku mohly být při přípravě projektu porušeny zákony. "Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (…). Tato porušení mohou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU."

Premiér Andrej Babiš v reakci pro Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. "Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemohu dementovat," napsal redakci Babiš.

Nesrovnalost může být podvod

OLAF zjistil, že v případu Čapí hnízdo došlo k "vážným nesrovnalostem". To některá média a politici interpretovali tak, že jde vlastně jen o chyby, nikoliv o podvod. Z toho, jak je termín nesrovnalost používán v kontextu evropských fondů, je ale zřejmé, že nesrovnalost může znamenat i mnohem vážnější čin, tedy podvod. OLAF na svém webu pojem nesrovnalost definuje takto: "Nesrovnalost je čin, který nesplňuje pravidla EU a který má potenciálně negativní dopad na finanční zájmy EU. Může být důsledkem pochybení, kterých se dopustili jak příjemci fondů, tak orgány zodpovědné za jejich vyplácení. Pokud je však nesrovnalost spáchána vědomě, je to podvod."

Farma Čapí hnízdo patřila do konce roku 2007 pod holding Agrofert, jehož jediným vlastníkem byl právě současný premiér Babiš. Pak přešla na utajené (tzv. anonymní) akcionáře. Podle pozdějších Babišových vyjádření získaly akcie jeho děti z prvního manželství, tehdejší družka Monika a její bratr Martin Herodes. To vzbudilo podezření, že vyvedení farmy z Agrofertu bylo účelové. Jako součást velkého holdingu by totiž Čapí hnízdo nemělo nárok na dotaci pro malé a střední podniky.

Podle evropských vyšetřovatelů se také nedá spolehlivě prokázat, že akcie farmy v dotyčné době vlastnili blízcí premiéra Andreje Babiše: "Anonymní vlastnická struktura společnosti, která dotaci dostala, neumožnila během trvání projektu trvalý monitoring a ověřování toho, jestli je příjemce způsobilý pro podporu určenou pro malé a střední podniky, což není v souladu s obecným principem transparentnosti, který platí při využívání peněz z fondů EU," uvedl OLAF.

Při popisu pochybení OLAF používá v anglickém originále často slovo "irregularities". Tento termín se podle odborníků u evropských fondů překládá jako "nesrovnalosti". Pojem přitom může zahrnovat administrativní pochybení, porušení zákona o veřejných zakázkách i podvody. Anglický termín pro podvod "fraud" se objevuje například v tabulkovém záhlaví textu, které stručně definuje hlavní údaje k vyšetřovanému případu. Dokument také upozorňuje na možné porušení konkrétních paragrafů trestního zákoníku - 212 (dotační podvod) a 260 (poškození finančních zájmů Evropské unie).

Samostatné vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo vede česká policie. Už loni obvinila z podvodu Babiše, prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, Babišovy blízké a bývalé spolupracovníky. Hnutí ANO sice vyhrálo podzimní volby do Poslanecké sněmovny a Babiš posléze sestavil menšinovou vládu, kvůli dotační kauze však většina ostatních politických stran odmítá s ANO spolupracovat.

Podívejte se na komentář Petra Honzejka:

Zpráva OLAF o Čapím hnízdě je venku. Pro Andreje Babiše jsou závěry bruselských vyšetřovatelů drsnější než drsné, tvrdí komentátor Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 25 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 57 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy