OLAF k Čapímu hnízdu: Nepravdivé údaje, zatajování informací a podezření z podvodu

Lukáš Prchal Ondřej Houska Lukáš Prchal, Tomáš Pergler, Ondřej Houska
Aktualizováno 8. 1. 2018 13:12
Hospodářské noviny a Aktuálně.cz získaly kompletní zprávu OLAF k Čapímu hnízdu. Zpráva upozorňuje na podezření z trestného činu podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie.
Foto: Economia

Praha - Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) konstatuje, že dotaci pro farmu Čapí hnízdo doprovázelo několik vážných nesrovnalostí. Podle názoru úřadu došlo při přípravě projektu k porušení českých zákonů i evropské legislativy.

Žadatelé udali při žádosti nepravdivé údaje a jiné informace zatajili, aby získali evropské peníze určené pro malé a střední firmy, napsali evropští vyšetřovatelé. Jejich kompletní zprávu získaly Hospodářské noviny a Aktuálně.cz. Zpráva upozorňuje na podezření z trestných činů podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," uvedl OLAF v úvodním shrnutí zprávy.

Zpráva OLAF také vysloveně upozorňuje českou justici, že podle trestního zákoníku mohly být při přípravě projektu porušeny zákony. "Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (…). Tato porušení mohou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU."

Premiér Andrej Babiš v reakci pro Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. "Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemohu dementovat," napsal redakci Babiš.

Nesrovnalost může být podvod

OLAF zjistil, že v případu Čapí hnízdo došlo k "vážným nesrovnalostem". To některá média a politici interpretovali tak, že jde vlastně jen o chyby, nikoliv o podvod. Z toho, jak je termín nesrovnalost používán v kontextu evropských fondů, je ale zřejmé, že nesrovnalost může znamenat i mnohem vážnější čin, tedy podvod. OLAF na svém webu pojem nesrovnalost definuje takto: "Nesrovnalost je čin, který nesplňuje pravidla EU a který má potenciálně negativní dopad na finanční zájmy EU. Může být důsledkem pochybení, kterých se dopustili jak příjemci fondů, tak orgány zodpovědné za jejich vyplácení. Pokud je však nesrovnalost spáchána vědomě, je to podvod."

Farma Čapí hnízdo patřila do konce roku 2007 pod holding Agrofert, jehož jediným vlastníkem byl právě současný premiér Babiš. Pak přešla na utajené (tzv. anonymní) akcionáře. Podle pozdějších Babišových vyjádření získaly akcie jeho děti z prvního manželství, tehdejší družka Monika a její bratr Martin Herodes. To vzbudilo podezření, že vyvedení farmy z Agrofertu bylo účelové. Jako součást velkého holdingu by totiž Čapí hnízdo nemělo nárok na dotaci pro malé a střední podniky.

Podle evropských vyšetřovatelů se také nedá spolehlivě prokázat, že akcie farmy v dotyčné době vlastnili blízcí premiéra Andreje Babiše: "Anonymní vlastnická struktura společnosti, která dotaci dostala, neumožnila během trvání projektu trvalý monitoring a ověřování toho, jestli je příjemce způsobilý pro podporu určenou pro malé a střední podniky, což není v souladu s obecným principem transparentnosti, který platí při využívání peněz z fondů EU," uvedl OLAF.

Při popisu pochybení OLAF používá v anglickém originále často slovo "irregularities". Tento termín se podle odborníků u evropských fondů překládá jako "nesrovnalosti". Pojem přitom může zahrnovat administrativní pochybení, porušení zákona o veřejných zakázkách i podvody. Anglický termín pro podvod "fraud" se objevuje například v tabulkovém záhlaví textu, které stručně definuje hlavní údaje k vyšetřovanému případu. Dokument také upozorňuje na možné porušení konkrétních paragrafů trestního zákoníku - 212 (dotační podvod) a 260 (poškození finančních zájmů Evropské unie).

Samostatné vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo vede česká policie. Už loni obvinila z podvodu Babiše, prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, Babišovy blízké a bývalé spolupracovníky. Hnutí ANO sice vyhrálo podzimní volby do Poslanecké sněmovny a Babiš posléze sestavil menšinovou vládu, kvůli dotační kauze však většina ostatních politických stran odmítá s ANO spolupracovat.

Podívejte se na komentář Petra Honzejka:

Zpráva OLAF o Čapím hnízdě je venku. Pro Andreje Babiše jsou závěry bruselských vyšetřovatelů drsnější než drsné, tvrdí komentátor Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 44 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy