Okurky z Country Life jsou v pořádku, oznámila inspekce

Domácí Domácí
2. 6. 2011 11:10
Potravinářská inspekce vrací počet kontrol zeleniny na běžnou úroveň
Foto: Reuters

Praha - Vzorky španělských bio okurek dodaných firmě Country Life z Německa, které byly označovány za původce smrtící nákazy, jsou negativní.

Výsledky testů oznámila společnost s odkazem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která to posléze potvrdila.

"Výsledky testů španělských okurek, které společnost Country Life dovezla z Německa, potvrdily, že okurky neobsahují nebezpečné bakterie. To je v souladu s informacemi z Německa, že španělské okurky byly za zdroj nebezpečné nákazy považovány neprávem," uvedla ráno firma Country Life v oficiálním prohlášení.

Potvrdily se tak úterní informace, že vzorky okurek dovážených ze Španělska obsahují jinou formu bakterie, než která v Německu způsobila smrt sedmnácti lidí na krvácivé střevní onemocnění.

"Potravinářská inspekce na základě nových výsledků vlastního šetření a zpráv německé strany vrátí četnost kontrol čerstvé zeleniny na původní úroveň," řekl mluvčí inspekce Michal Spáčil. 

V České republice je zatím prokazatelně nakažený jeden člověk. Jedná se o americkou turistku, která si nemoc přivezla z návštěvy Německa. Žena je v péči lékařů v nemocnici Na Bulovce a je mimo ohrožení života.

Zástupkyně Country Life již ve středu Aktuálně.cz sdělila, že společnost zvažuje podání trestní žaloby.

"Zvažujeme, zda se bránit právní cestou," řekla na dotaz Aktuálně.cz Lubomíra Chlumská z Country Life. Podle ní ale výrazný úbytek klientů firmě zatím nenastal, naopak jí vyjadřují podporu.

Podle Chlumské si společnost uvědomuje, že při podobném podezření je třeba zboží prověřit. Chybí jí však informace, proč se německé úřady zaměřily zrovna na španělské okurky distribuované společností, od které Country Life zeleninu odkupuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy