Okupuj Klárov. V Praze roste tábor nespokojených

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
28. 4. 2012 16:32
Aktivisté nespokojení s poměry v zemi postaví po vzoru světových měst stanové městečko
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Na pražském Klárově vyrůstá stanový tábor příznivců hnutí Okupujte (Occupy).

Po vzoru světových protestů proti současnému politickému zřízení chtějí "okupovat" travnatou plochu poblíž stanice metra Malostranská.

Stojí několik stanů, na místě je přibližně stovka demonstrantů. Čekají je diskuse, přednášky či happeningy.

Pořádající iniciativa "Společně za změnu! Chceme skutečnou demokracii!" klade důraz na přímou demokracii, o dalším programu rozhodne proto sněm složený ze všech účastníků. Podle organizátorů má mít akce od počátku do konce nenásilný charakter.

"Nyní je nás několik desítek. Uvidíme postupně, jak se to bude vyvíjet. Jestli se lidé spíš přidají nebo budou ubývat," řekl organizátor shromáždění Jan Cemper.

Aktivisté chtějí ve stanech vydržet minimálně do 12. května, kdy se uskuteční celosvětové protesty hnutí Occupy.

Tak nespokojení okupovali Los Angeles:

Anonymous udeřili na weby partají

Samotnému stavění předcházel protest pod sochou svatého Václava. Demonstranti přišli s transparenty "Svět patří nám všem", "Global revolution" a "Stop ACTA". Demonstranti žádají okamžitou demisi vlády a zastavení vládních reforem.

Několik účastníků protestu na Václavském náměstí si zakrylo tvář známou maskou hactivistického hnutí Anonymous. Jeho členové dopoledne na podporu iniciativě zablokovali weby parlamentních stran.

"O útoku jsme věděli a byli jsme připraveni, situaci monitorujeme," řekla mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová. Správci sítě kvůli přetížení web zablokovali a nastavili oznámení, že stránky nefungují.

"Útok neschvalujeme, považujeme ho však za výraz široké společenské bezmoci a nespokojenosti především s nekoncepční, chaotickou a asociální politikou pravicové vlády," reagovalo pro změnu tiskové oddělení ČSSD. Nefungovaly ani stránky ODS a KSČM.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 9 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy