Okamurův poslanec odjel na Krym. Je to smutné, sami máte zkušenost s okupací, odsoudil cestu Kyjev

Michael Švec Michael Švec, Jan Menšík
Aktualizováno 20. 3. 2017 13:43
Poslanec SPD Tomia Okamury odjel na pozvání ruské strany Spravedlivé Rusko na návštěvu anektovaného Krymu, kde se má setkat se zástupci místních úřadů i veřejnosti. Je součástí delegace, jejímiž členy jsou poslanci z dalších zemí – například z Británie, Srbska či Černé Hory. Poslancovu cestu ostře odsoudil Kyjev. "Kremelská vláda dopravila na poloostrov hrstku zahraničních politiků se sníženým prahem politické hygieny, aby se zúčastnili 'oslavy' třetího výročí krádeže Krymu. Je velmi smutné, že mezi nimi se také ocitl pan Jaroslav Holík, poslanec Parlamentu České republiky, země, která z vlastní zkušenosti ví, co znamená okupace a anexe," sdělila ukrajinská ambasáda v Praze.
Foto: ČTK

Praha/Simferopol - Kyjev ostře odsoudil cestu poslance Jaroslava Holíka (SPD) na Ruskem okupovaný Krym. Podle agentury TASS návštěvu, jíž se účastní i poslanci z dalších zemí, zorganizovala ruská parlamentní strana Spravedlivé Rusko

"Zatímco žádný civilizovaný stát ve světě neuznal pokus Ruska o anexi ukrajinského Krymu, ruští okupanti se stále snaží legitimizovat svůj zločin alespoň mezi publikem vlastních propagačních televizních kanálů. Kremelská vláda proto na poloostrov dopravila hrstku zahraničních politiků se sníženým prahem politické hygieny, aby se zúčastnili 'oslavy' třetího výročí krádeže Krymu," napsala ukrajinská ambasáda v Praze.

"Je velmi smutné, že se mezi nimi také ocitl pan Jaroslav Holík, poslanec Parlamentu České republiky, země, která z vlastní zkušenosti ví, co znamená okupace a anexe," uvedlo velvyslanectví. Cestu, která se uskutečnila v rozporu s ukrajinskými zákony, ostře odsoudilo a od českého parlamentu žádá reakci.

Holíkova návštěva podle diplomatů "nezůstane bez reakce příslušných ukrajinských právních orgánů". Aktuálně.cz se pokoušelo kontaktovat jak Holíka, tak předsedu hnutí Tomia Okamuru, nicméně bezúspěšně. Předseda sněmovny Jan Hamáček Aktuálně.cz sdělil, že o Holíkově cestě nemá žádné informace.

Holík je podle agentury TASS součástí delegace, jejíž návštěvu zorganizovala ruská parlamentní strana Spravedlivé Rusko. Kromě něj se cesty mají účastnit i poslanci z Británie, Brazílie, Kyrgyzstánu, Černé Hory a Srbska, které zastupuje mimo jiné syn nacionalisty Vojislava Šešelje, jejž loni osvobodil haagský tribunál.

Místopředseda zahraničního výboru Dumy Alexej Čepa agentuře řekl, že členové delegace se v průběhu pondělka mají na jedné z vysokých škol setkat se zástupci krymských úřadů i veřejnosti. V plánu je také schůzka s předsedou krymského parlamentu Vladimirem Konstantinovem, který je na evropském sankčním seznamu.

"Cílem této návštěvy je, aby naši kolegové viděli, nakolik je referendum, které proběhlo před třemi lety, legitimní," řekl agentuře Čopa a dodal, že "evropští poslanci budou mít výbornou možnost utvořit si vlastní objektivní pohled, vrátí se do vlasti, pohovoří s vlastními poslanci, řeknou pravdu a předají lidem skutečný stav věcí".

Pět let nesmí na Ukrajinu

Naopak Kyjev tuto cestu ostře kritizuje - poslanci totiž cestou na anektovaný Krym porušují ukrajinské zákony - a hrozí odvetou. Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov vyzval kontrarozvědku SBU, aby cestu poslanců zanalyzovala a připravila proti nim sankce.

SBU pak oznámila, že Holík a čtyři občané Srbska za nezákonný vjezd na Krym nesmí pět let na ukrajinské území. 

Holík už předtím ukrajinskou reakci označil za předvídatelnou. "Jsem připraven, že budu na Ukrajině persona non grata, očekávám to," prohlásil pro ruskou státní agenturu.

 

Právě se děje

Další zprávy