Okamurovy noviny předěláme na politický bulvár. Extremistu z Tomia dělají média, říká vydavatel

Jiří Pšenička
29. 11. 2017 5:30
Noviny, které pomohly k úspěchu hnutí Svoboda a přímá demokracie, mají vycházet i po volbách. "Určitě budou vycházet dál, to už vám mohu potvrdit," říká pražský vydavatel a mediální konzultant Jan Čížek, který s SPD uzavřel smlouvu o poskytování služeb.
Jan Čížek.
Jan Čížek. | Foto: Tomáš Tesař

Praha - Podle pražského vydavatele Jana Čížka se z volebních novin Okamurova hnutí SPD, které byly v září a říjnu v pětimilionovém nákladu zdarma distribuovány do českých domácností, stane "standardní" časopis celostátního charakteru. Mělo by jít o politický bulvár.

"Určitě ty noviny budou vycházet dál, to už vám mohu potvrdit. O té konečné formě ještě diskutujme, je ale možné, že půjdou na stánky a budou se prodávat, nelze vyloučit ani vstup nějakého nového investora," říká Čížek, jenž je majitelem firmy Strategic Consulting, která po celé republice v rámci sítě Český domov vydává asi pět desítek časopisů radničního typu.

V oboru lokálních tiskovin distribuovaných zdarma do poštovních schránek se Čížek cítí být nejvýznamnějším byznysmenem v Česku.

Donedávna se k Okamurovým novinám nazvaným Na vlastí oči vůbec nehlásil, až po volbách na konci října pro Hospodářské noviny připustil, že se staral o jejich tisk a distribuci. Jako oficiální vydavatel byl uváděn Michal Klement, zaměstnanec jednoho z pražských autocenter. Nyní už Čížek pro Aktuálně.cz přiznává, že Klement je jeho synovec, s nímž celý projekt od samého počátku úzce konzultoval.

Jedenačtyřicetiletý podnikatel ale uspokojivě nevysvětlil, proč noviny nezačal vydávat sám, když má v oboru daleko větší zkušenosti než o deset let mladší příbuzný. "Já mám svůj fungující byznys a ten mi jede. Toto je dost riskantní záležitost, nicméně synovec se toho chytil a já mu s tím radím," říká Čížek pro Aktuálně.cz.

Domluvil jsem se s Radimem Fialou

První tři čísla novin Na vlastní oči vyšla už loni na podzim. Pouze ale v městské části Praha 10, kde Čížek i Klement trvale žijí. Vyšla ale ve zcela anonymní podobě, bez uvedení jakéhokoliv vydavatele, ani žádný z článků nebyl autory podepsán. Bylo to v době voleb do Senátu a plátek dosti nevybíravě útočil na tamní kandidátku Renatu Chmelovou, která ovšem navzdory tvrdé antikampani mandát získala.

Volební noviny SPD.
Volební noviny SPD. | Foto: Tomáš Tesař

Čížek přiznává, že už tehdy za vším stál on se synovcem, který se prý takto snažil rozjet svůj podnikatelský projekt. Zvolenou formu - kdy noviny negenerovaly žádné tržby, jen náklady - nepovažuje majitel Strategic Consulting za nic nestandardního a nepochopitelného. Šlo prý o to, uvést se na mediálním trhu - "získat tím nějaké jméno".

Potom ale následovala několikaměsíční vydavatelská pauza. Až letos v červenci Michal Klement založil firmu Praha Na vlastní oči a své noviny nechal 1. září zaregistrovat na ministerstvu kultury, v evidenci periodického tisku. Ovšem stále pod názvem  "Na vlastní oči Praha 10".

V září a říjnu přitom vyšla dvě čísla Klementovy tiskoviny Na vlastní oči jako celostátní volební noviny Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie. Jan Čížek to vysvětluje tak, že synovec je členem SPD a rozhodl se periodikum dočasně poskytnout své vlastní partaji, aby jí ve volbách pomohl.

Čížek ale také dodává, že v celé věci sehrály významnou roli i jeho vlastní kontakty s místopředsedou a spoluzakladatelem SPD Radimem Fialou, jehož zná ještě z dob, kdy byl poslancem za ODS a následně za Úsvit. Letos v létě prý Čížek Fialu oslovil - stejně jako představitele dalších partají -, zda by SPD nechtěla v rámci kampaně inzerovat i v jeho regionální síti časopisů Český domov.

"A Radim Fiala se mi mezi řečí zmínil, že by chtěli vydávat i nějaké vlastní volební noviny do schránek. To jsem okamžitě zastříhal ušima a řekl jsem mu, že bych možná o nějakém vhodném projektu věděl, který by pro ně mohl být zajímavý," uvádí Čížek, jak se Klementova regionální tiskovina na dva měsíce překlopila do celostátního volebního plátku SPD. "Já jsem Radimu Fialovi ukazoval, co jsme už dělali na Praze 10, jim se to strašně líbilo, že je to přesně to, co by také potřebovali," dodává Čížek.

Patent na "Okamurův domeček"

A tak vznikly noviny, které podle mnohých expertů volebnímu úspěchu SPD výrazně napomohly. Zejména u straších lidí, kteří běžně nepracují s internetem a nejsou aktivní na sociálních sítích. Byly vydány v celkovém nákladu 5,4 milionu kusů.

Vedle nástinu programu SPD či rozhovorů s Okamurou a Fialou obsahoval plátek například sugestivní "Mapu smrti" s místy teroristických útoků v Evropě. Nebo podobně laděný text "Imigranti znásilnili dívku a pak ji chtěli utopit". A zároveň i společenskou hru "Okamurův domeček".

"Tu jsem vymyslel já s Ondřejem Höppnerem," uvádí podnikatel Čížek jako spoluautora hry známého bulvárního novináře a stálého spolupracovníka proruského serveru Protiproud, který se podílel na grafické podobě volebních novin.

Jednotlivé články si prý ale hnutí SPD dodalo samo a také za vydání novin Čížkově firmě řádně zaplatilo.

Nadávali mu do debilních Japončíků

Jan Čížek, sám někdejší zpravodaj České tiskové kanceláře, soudí, že bulvární styl zůstane zachován i v budoucnu. Podnikatel, který se synovcem nyní uvažuje o další podobě časopisu, předpokládá, že přetrvá i inklinace k Okamurově politice, byť je dnes hnutí SPD běžně řazeno k extremistickým subjektům a některá zveřejněná vyjádření poslanců a činovníků SPD z poslední doby toto hodnocení ještě přiživují.

"Tomio se nikdy žádného extremistického činu nedopustil, je to standardní politik. Extremistu z něj udělala právě současná česká média, která vyvolávají vůči SPD nenávist. Pak se stane, že Tomio jde 17. listopadu položit květiny na Národní třídu a lidé mu nadávají do debilních Japončíků," stojí Čížek pevně na straně Okamury, s nímž si tyká.

Kromě volebních novin dělal podnikatel pro SPD i povolební analýzu, na jejíž existenci nedávno upozornily Lidové noviny.

Čížek mluví ale i o některých dalších blíže neupřesněných službách mediálního charakteru, které SPD nyní poskytuje. Chtěl by prý mimo jiné napomoci, aby hnutí zlepšilo napjaté vztahy s novináři.

"Chybí tam důvěra. Tomio si myslí, že o nich mainstreamová média stejně budou psát jen negativně, ať udělají cokoliv. Já jim ale doporučuji, aby okamžitě zřídili post tiskového mluvčího, který stále nemají. Tvrdím, že vždycky je nejlepší komunikovat," doporučuje okamurovcům informační otevřenost Čížek. Uzavřel prý s SPD smlouvu o poskytování služeb, přičemž dodává, že nadále spolupracuje i s některými dalšími partajemi.

Rozhořčení v Zell am See

Na jednu stranu Čížek tvrdí, že z jeho strany jde o normální vydavatelský a konzultační byznys, na druhou připouští, že je mu Okamurova politika velmi blízká. A dokonce nevylučuje, že by se sám mohl stát členem SPD.

Tento věrný fanoušek fotbalové Slavie a třeba také britské heavymetalové kapely Motörhead považuje například za správné vypsat referendum o vystoupení z EU. Kritizuje i protiruské sankce, plně se ztotožňuje s Okamurovou politikou nulové tolerance islámské imigrace, podporuje zákaz zahalování muslimských žen i veškerého dalšího praktikování islámského náboženství ve veřejném prostoru. Odmítá, že by v jeho postojích bylo cokoliv rasistického a xenofobního, má prý jen strach o své blízké.

Definitivně se prý Čížek ve svých protimuslimských názorech utvrdil při loňské dovolené v rakouském Zell am See, když viděl, jak v místních hotelích opět přibyla arabská klientela. Arabští výrostci údajně neslušně pokřikovali na jeho blonďatou přítelkyni i dvě dcery. S odporem vzpomíná i na silně znečištěné toalety.

"Mí přátelé, ke kterým jsem do Zell am See  jezdil, tam v dobré víře investovali do nemovitostí. Byla to kdysi oáza klidu a pohody, to všechno je pryč. A z těch mých bohatých přátel se mezitím stali zuřiví podporovatelé SPD. A možná z nich budou i sponzoři hnutí," věří Čížek, že se i další čeští byznysmeni přestanou stydět za to, že fandí Okamurovi.

S Hrdličkou se nestýkám

Majitel firmy Strategic Consulting se přitom ohrazuje proti tomu, že by v zákulisí spolupracoval s podnikatelem a bývalým vlivným členem pražské ODS Tomášem Hrdličkou. "Já pana Hrdličku už několik let neviděl. Naposledy, když dělal radního na Praze 10," tvrdí Čížek, který je spolužákem ze základní školy někdejšího starosty desátého pražského obvodu a Hrdličkova kamaráda Milana Richtera. Ani s ním se prý ale už dlouho neviděl.

Ovšem podobně jako Richter nemá přílišnou důvěru v současné vedení ODS v čele s Petrem Fialou. Jako lepší variantu by viděl, kdyby se do vedení dostal Václav Klaus mladší. "Dříve jsem ODS volil, teď už nemůžu," uvádí Čížek a prorokuje občanským demokratům další propad, protože prý - na rozdíl od SPD - nemají silného lídra. A politiku v dnešní době podle Čížka bez silného lídra okamurovského střihu dělat nelze. 

Záběry z volebního štábu SPD po letošních volbách

Záběry z volebního štábu SPD | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy