Okamura: Poslanci chtějí hnutí Úsvit ovládnout a zlikvidovat

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 2. 2015 14:46
Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie chce spor řešit na členské konferenci.
Tomio Okamura a Radim Fiala (vlevo)
Tomio Okamura a Radim Fiala (vlevo) | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Tomio Okamura považuje snahu skupiny poslanců Úsvitu přímé demokracie o založení nové strany za pokus o převzetí vedení a likvidaci hnutí. Spor chce řešit na členské konferenci.

"Zcela jasně celý proces chápu jako pokus o převzetí vedení Úsvitu a pokus o jeho likvidaci," prohlásil Okamura. "Já osobně nesouhlasím s plánem hnutí zrušit a nesouhlasím se zrušením programu, za který jsme byli všichni do Poslanecké sněmovny zvoleni," dodal.

Nesouhlasí ani s plánem na zrušení hnutí a zrušení programu, se kterým šel do voleb. "Je to pro mě zklamáním, že jsem ostatním poslancům na obtíž," řekl Okamura.

Nedávno odvolaný předseda klubu Radim Fiala, který aktivity kolegů nepodpořil, označil jednání poslanců Úsvitu za zkratkovité a připomenul jim, že do Sněmovny se dostali jen díky Okamurovi. Odsoudil zároveň, že rozhodnutí o vytvoření nové strany padlo za zády předsedy hnutí.

Inspirace Francií

O změně v novou partaj rozhodl poslanecký klub i předsednictvo hnutí Úsvitu. Plánují založit novou platformu pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch již dopoledne odmítl, že by šlo o puč proti Okamurovi. A oznámil, že do nové strany se může přihlásit i Tomio Okamura.

Okamura však odmítal, že by do vznikající partaje přestoupil. Nabídku prý ani nedostal. 

"Nejsem přeběhlík. Neplánuji pracovat jinde než v hnutí Úsvit," prohlásil.

Spolupráci ale nevylučuje. "Jsem pro co nejširší spolupráci se všemi subjekty, které jsou ochotné podpořit stejné ideály," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy