Okamura: Poslanci chtějí hnutí Úsvit ovládnout a zlikvidovat

Domácí Domácí
Aktualizováno 10. 2. 2015 14:46
Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie chce spor řešit na členské konferenci.
Tomio Okamura a Radim Fiala (vlevo)
Tomio Okamura a Radim Fiala (vlevo) | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Tomio Okamura považuje snahu skupiny poslanců Úsvitu přímé demokracie o založení nové strany za pokus o převzetí vedení a likvidaci hnutí. Spor chce řešit na členské konferenci.

"Zcela jasně celý proces chápu jako pokus o převzetí vedení Úsvitu a pokus o jeho likvidaci," prohlásil Okamura. "Já osobně nesouhlasím s plánem hnutí zrušit a nesouhlasím se zrušením programu, za který jsme byli všichni do Poslanecké sněmovny zvoleni," dodal.

Nesouhlasí ani s plánem na zrušení hnutí a zrušení programu, se kterým šel do voleb. "Je to pro mě zklamáním, že jsem ostatním poslancům na obtíž," řekl Okamura.

Nedávno odvolaný předseda klubu Radim Fiala, který aktivity kolegů nepodpořil, označil jednání poslanců Úsvitu za zkratkovité a připomenul jim, že do Sněmovny se dostali jen díky Okamurovi. Odsoudil zároveň, že rozhodnutí o vytvoření nové strany padlo za zády předsedy hnutí.

Inspirace Francií

O změně v novou partaj rozhodl poslanecký klub i předsednictvo hnutí Úsvitu. Plánují založit novou platformu pro hájení národních zájmů, spolupracovat má mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou.

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch již dopoledne odmítl, že by šlo o puč proti Okamurovi. A oznámil, že do nové strany se může přihlásit i Tomio Okamura.

Okamura však odmítal, že by do vznikající partaje přestoupil. Nabídku prý ani nedostal. 

"Nejsem přeběhlík. Neplánuji pracovat jinde než v hnutí Úsvit," prohlásil.

Spolupráci ale nevylučuje. "Jsem pro co nejširší spolupráci se všemi subjekty, které jsou ochotné podpořit stejné ideály," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy