Okamura: Termín zvítězil nad právem. Je to precedens

Tomáš Fránek
5. 1. 2013 9:41
Ústavní soudci neodložili termín prezidentských voleb, Okamura vyčká na zdůvodnění
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Prezidentské volby se budou konat už příští týden. Ústavní soudci v pátek nevyhověli návrhu Tomia Okamury, který žádal o odložení voleb.

"Ústavní soud odmítl návrh na předběžné opatření, respektive odklad vykonatelnosti rozhodnutí předsedy Senátu, jímž se vyhlašují volby," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek s tím, že soudci byli při rozhodování jednotní.

Odklad voleb Ústavní soud odmítl prostřednictvím usnesení, které zveřejnil na svých webových stránkách.

Soud našel v Okamurově návrhu chybu

Vyplývá z něj, že v Okamurově návrhu našli soudci formální nedostatek. Senátor původně navrhl soudu, aby prostřednictvím "předběžného opatření - odložení vykonatelnosti" zneplatnil rozhodnutí, jímž předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) stanovil termín voleb. Přitom v samotné stížnosti nenavrhl zrušení tohoto Štěchova rozhodnutí, což je podle zákona o Ústavním soudu podmínka pro případný odklad vykonatelnosti.

Teprve ve čtvrtek Okamurovi lidé stížnost doplnili a ve sporném místě přeformulovali, k odkladu voleb to ale už nestačilo.

"Podmínky pro vyhovění návrhu na odklad vykonatelnosti rozhodnutí předsedy Senátu, respektive na na předběžné opatření, jímž by byla volba prezidenta republiky odložena, splněny nejsou," stojí v usnesení. Soudci zároveň zdůraznili, že Okamura neupřesnil, jak rozhodnutí předsedy Senátu o termínu voleb zasáhlo do jeho základních práv a svobod.

Okamura tím ztratil možnost vrátit se mezi kandidáty na prezidenta. "Nebyl registrován, to rozhodnutí je platné v tuto chvíli, Ústavní soud neodložil jeho vykonatelnost. Ty volby proběhnou v pátek bez Tomia Okamury," řekl Langášek.

Další tři stížnosti, které na způsob výběru kandidátů do prezidentských voleb podali někdejší disident Petr Cibulka, Jiří Kesner z Kolína a Anna Kašná ze Šumperka, soudci v pátek odmítli.

Lidé půjdou volit prezidenta 11. a 12. ledna. O hlasy voličů se v prvním kole uchází devět kandidátů. Tři z nich získali nominaci od zákonodárců, šest jich nasbíralo podpisy občanů. Kandidaturu Jany Bobošíkové umožnilo až rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Okamura: Soud vážil spravedlnost a časový pres

"Ústavní soud měl na miskách vah spravedlnost a časový pres, vybral si lehčí variantu. To je pozoruhodný precedens," reagoval v pátek Okamura.

"Termín voleb zvítězil nad právem. Ať už Ústavní soud rozhodne jakkoli, už nepůjde smazat pochybnosti nad dosavadním průběhem volby - ty mohl vyřešit jen Ústavní soud a ten na tuhle povinnost rezignoval," dodal.

Jeho stížnost ovšem budou soudci posuzovat dál. Senátor totiž kromě odkladu voleb požádal také o zrušení ústavní podmínky 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty a několika pasáží v prováděcím zákoně.

Zákon umožňující přímou volbu prezidenta mohou soudci zrušit nebo žádat jeho úpravy i v případě, že nechají lidi odvolit podle současných pravidel. A protože soudci zákony neruší nebo neupravují zpětně, na zákonnost zvolení nového prezidenta by takové rozhodnutí vliv nemělo.

"Stát se nenamáhal pravost těchto podpisů nijak ověřit, pouze odhadl, že jich nemám 50 tisíc. Já žádal jedině spravedlnost, chci v podstatě jediné - ať se ověří, zda jsem měl, či neměl potřebnou podporu," řekl Okamura s tím, že nyní počká na odůvodnění zamítnutí návrhu na odložení voleb a samotné rozhodnutí o jeho stížnosti.

Samková: Už je rozhodnuto

Okamurova advokátka Klára Samková rozhodnutí Ústavního soudu ostře kritizovala. "Ústavní soud dal signál, že porušovat ústavu není nic špatného," řekla v České televizi.

Pátečním verdiktem bylo podle Samkové vše podstatné rozhodnuto.

"Teď zbývají dvě možnosti. Buď Ústavní soud rozhodne, že ústava nebyla porušena ani tzv. prováděcími předpisy, nebo tímto zákonem porušena byla, ale volby stejně zůstávají v platnosti. To by znamenalo, že budeme mít pět let zvoleného prezidenta na základě neústavního zákona," dodala Samková.

Kandidáti: Moudré rozhodnutí

Premiér Petr Nečas (ODS) ocenil, že Ústavní soud o prezidentských volbách rozhodl v tak krátkém termínu. Rozhodnutí soudu uvítal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

"Rozhodnutí Ústavního soudu beru na vědomí a oceňuji, že soudci rozhodli v tak krátkém termínu," reagoval Nečas.

Spokojení jsou zbývající prezidentští kandidáti. "Je to dobrá zpráva pro občany naší země. Prezidentskou volbou můžeme nastartovat tolik potřebné změny české politiky," řekl někdejší úřednický premiér a jeden z favoritů volby Jan Fischer.

Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka označil za moudré rozhodnutí to, že nebyl zpochybněn termín přímé volby. Zároveň se opřel do Okamury.

"Respekt k rozhodnutí Ústavního soudu považuji za samozřejmost u každého ústavního činitele. Neúcta, kterou dnes projevil Tomio Okamura vůči této instituci, je nehorázná. Kladu si otázku, zda pan Okamura vůbec pochopil smysl senátorského slibu, který před nedávnem složil," řekl Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera se dalo stanovisko Ústavního soudu čekat. Míní, že každý musí rozhodnutí soudu respektovat. "Nyní už nic nebrání tomu, aby volba proběhla bez jakéhokoli zpochybňování," řekl Dienstbier.

Kandidát TOP 09 a nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg doufá, že už nebude zpochybněna legitimita voleb. "V této otázce mám plnou důvěru v Ústavní soud," uvedl v krátkém prohlášení pro média. Je prý rád, že se volby v plánovaném termínu skutečně budou konat.

 

Právě se děje

před 59 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy