reklama
 
 

Okamura se musí omluvit za své výroky o "mediální žumpě", rozhodl soud

Aktualizováno 13. 8. 2019 13:40
Předseda SPD a poslanec Tomio Okamura se má omluvit Ústavu nezávislé žurnalistiky, provozovateli serveru HlídacíPes.org. V úterý o tom nepravomocně rozhodl pražský městský soud. Okamura v příspěvku na Facebooku označil web za podvodný, spojený s miliardářem a filantropem Georgem Sorosem, novináře také nazval "mediální žumpou". Okamurův právní zástupce novinářům řekl, že se proti rozsudku odvolá. Ředitel ústavu Ondřej Neumann rozhodnutí soudu uvítal.

Okamura v příspěvku, kvůli kterému by se měl omluvit, reagoval na článek serveru z prosince 2017, ve kterém autorka uvedla, že politik v majetkovém přiznání neuvedl prodej podílu v pražské restauraci. Ten by musel evidovat v případě, kdy by částka přesáhla 100 tisíc korun. U soudu v úterý zaznělo, že Okamura podíl prodal za 20 tisíc korun.

Okamura následně na sociální síti uvedl, že web HlídacíPes.org je podvodný a "spojený s penězi George Sorose". "Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany," uvedl mimo jiné Okamura. Přiložil také obrázek organizací a společností, jež jsou podle něj se Sorosem propojeny a jejichž cílem je podle něj "rozklad tradičních hodnot".

Ústav nezávislé žurnalistiky v žalobě požadoval, aby se Okamura za tato tvrzení omluvil. Soudkyně Růžena Kučerová žalobě vyhověla. "Kritika není přiměřená, nevychází z žádného konkrétního pravdivého základu," uvedla soudkyně.

Omluvu musí Okamura zveřejnit na svém facebookovém profilu. "Soud má za to, že v tomto případě se jedná o útok, který podléhá soudní ochraně," doplnila Kučerová. Upozornila také na to, že se nezabývala tím, zda je článek serveru pravdivý, ale zda mají Okamurovy výroky nějaký pravdivý základ.

Podám odvolání, řekl Okamura

Podle mluvčí SPD Barbory Zeťové soud pro Okamurovu omluvu rozhodl "z nepochopitelných důvodů". Tvrzení novinářů webu HlídacíPes.org se podle ní nezakládají na pravdě. "Právní zástupce Tomia Okamury doložil soudu ověřený notářský zápis o převodu obchodního podílu za částku nižší než 100 tisíc korun, tudíž Tomio Okamura neměl zákonnou povinnost zveřejnit tento údaj v majetkovém přiznání poslance," napsala.

Okamurův právní zástupce Petr Přikryl u soudu řekl, že je schopen doložit další případy, kdy podle něj server uvedl nepravdivé informace. Údajné napojení na Sorose pak prý Okamura vyvodil z veřejných zdrojů. Přikryl také doplnil, že označení "mediální žumpa" se nevztahovalo na zaměstnance ústavu, nýbrž na všechny novináře, kteří na Okamuru útočí. Po jednání novinářům řekl, že proti rozsudku podá odvolání.

Ředitel a zakladatel ústavu Neumann uvedl, že je potřeba Okamurovi a dalším ukázat, že existují jisté hranice. "Svobodně píšící novináři jsou terčem verbálních útoků tuzemských politických špiček již delší dobu. Jejich útoky a urážky novinářů jsou součástí promyšlené strategie. Strategie, která útočí na jeden z pilířů svobodné společnosti - nezávislá média. Nejde zdaleka jen o nepravdivé a urážlivé výroky na adresu HlídacíPes.org," dodal.

Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické "neziskovky", dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci. A tuto lživou zprávu hned přejala další domluvená podvodná média. Stejně tak jako vymyšlené zprávy, že jsem prý ve svém majetkovém přiznání neuvedl prodej bytu, což také není pravda, jelikož částka za prodej bytu byla řádně zahrnuta. Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany. Samozřejmě jsme vyzvali web Hlidacipes k omluvě s tím, že zda-li tak neučiní, předáváme věc k řešení právníkům. Na přiloženém obrázku vidíte kompletní finanční a personální propojení politických "neziskovek" a projektů v ČR spojených s George Sorosem. SDÍLEJTE. Tyto "ziskovky" jsou zároveň kvůli vládě hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL také štědře mnoha miliony korun financované ze státního rozpočtu tzn. z vašich daní. Jejich cílem je rozklad tradičních hodnot, lživé mediální útoky na vlastenecká hnutí jako je SPD a na jeho předsedu, podpora migrace, islámu a multikulturní společnosti. Nějaké propojení se Sorosovými aktivitami mají například weby Demagog.cz a Hlídací Pes, organizace Transparency International, Romea, Člověk v tísni, Evropské hodnoty, Rekonstrukce státu, DVTV, Piráti, Zelení, Norské fondy, Sdružení pro integraci a migraci, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Oživení, ČSSD, Zelení, Česká televize, Bakala foundation, Nadace Karla Janečka a další. Podívejte se na přiložený obrázek. Ke každému okénku připravujeme důkazní materiál, který zveřejníme v blízké době. Naše hnutí SPD programově prosazuje ukončení veškerého financování tzv. politických neziskovek z veřejných peněz. Navrhujeme přeskupit tyto peníze směrem ke zvýšení důchodů, podporu pracujících rodin s dětmi a zdravotně postižených spoluobčanů. A také navrhujeme, aby se každá "neziskovka", která dostává peníze ze zahraničí, sama musela veřejně označit za organizaci financovanou ze zahraničí. Aby všichni občané hned věděli, odkud fouká vítr. Co si o tom myslíte Vy? Napište mi do komentářů. A prosím SDÍLEJTE.

Zveřejnil(a) Tomio Okamura - SPD dne 11. December 2017

autor: ČTK | 13. 8. 2019 10:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama