Okamura i Dlouhý váhají se stížností, Samková ji podá

Domácí ČTK Domácí, ČTK
13. 12. 2012 14:37
Okamurovi vadí "politické" rozhodnutí soudu, Samkové zákon, Dlouhému kontrola podpisů
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přímá volba prezidenta se dále komplikuje. Poté, co Nejvyšší správní soud vrátil do hry Janu Bobošíkovou, zatímco ostatní kandidáty nevyslyšel, se rýsuje pokračování právní bitvy u Ústavního soudu.

Advokátka Klára Samková, jedna z odmítnutých kandidátek s minimem podpisů pod peticí, plánuje ještě do Vánoc podat na úpravu prezidentských voleb ústavní stížnost. Samková může  přímé volbě "přitopit" i v kauze Tomia Okamury, zastupuje ho totiž jako advokátka.

Okamura i Vladimír Dlouhý v bezprostřední reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu uvedli, že svůj další postup oznámí v pondělí 17. prosince. Dlouhý je nadále přesvědčen, že předložil zákonem požadovaný počet 50 tisíc platných podpisů občanů.

Podle Tomia Okamury bylo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu politické a spolu s ministerstvem vnitra se postaral o "vyřazení nepohodlných kandidátů".

"Nejvyšší správní soud rozhodl podle politického zadání zablokovat alespoň ty kandidáty, u kterých to alespoň nějak půjde zdůvodnit," řekl Okamura a upozornil, že má lhůtu 60 dnů na dovolání k Ústavnímu soudu. Termín voleb však nechce ohrozit a vše zváží do pondělka.

Jana Bobošíková má radost z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který ji svým čtvrtečním rozhodnutím vrátil do boje o prezidentské křeslo.

Samková zpochybňuje ústavnost ústavy

"Nejvyšší správní soud rozhodl tak, jak jsem se domnívala, že rozhodne," řekla ke svému případu Samková. Doufala prý, že NSS "bude mít dost odvahy" a přijme její návrh předložit věc Ústavnímu soudu.

Samková uplatnila řadu argumentů proti zákonné úpravě přímé volby prezidenta. Nelíbila se jí například povinnost získat pro nezávislého kandidáta 50 000 podpisů na petičních arších. Podle Samkové jde o neústavní požadavek, číslo je prý příliš vysoké, a to i ve srovnání s jinými státy, které mají přímou volbu prezidenta.

"Takovéto argumenty však nemohou být úspěšné. Již z podstaty věci nelze v zásadě zpochybnit ústavnost ústavy," uvedl v rozhodnutí volební senát. Připomněl tak, že požadavek 50 000 podpisů je součástí ústavní změny, která vytvořila podmínky pro první přímou volbu prezidenta.

Dlouhý: Podpisů mám podle mě dost, ale soud respektuji

Vladimír Dlouhý, jenž byl vyřazen z volby kvůli nedostatečnému počtu platných podpisů na petičních arších, poslal médiím prohlášení, ve kterém uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje a další kroky oznámí v pondělí poté, co důkladně prostuduje zdůvodnění názoru soudu.

"Pokud můj právní tým neshledá v odůvodnění Nejvyššího správního soudu zásadní pochybení, budu postupovat v souladu se svými dřívějšími prohlášeními a nebudu hledat zastání u Ústavního soudu," vysvětlil Dlouhý. Jeho hlavním cílem prý je, aby první přímá prezidentská volba byla důstojná a konala se ve stanoveném termínu.

Dlouhý je nicméně stále přesvědčen, že získal podpisy více než 50 000 občanů podporujících jeho kandidaturu. "Ve sbírání podpisů jsem postupoval otevřeně a čestně," zdůraznil vyřazený kandidát.

Podle něj za celou situaci může nedokonalý zákon o přímé volbě. Některá jeho ustanovení se dle jeho názoru mohou obrátit proti nestranickým kandidátům.

Rozhodnutí NSS uvítal i Jan Fischer, jeden z favoritů prezidentské volby. Uvedl, že o prezidentovi má rozhodnout hlasování občanů, a ne administrativní nebo matematické kličky. "Od samého počátku jsem vnímal postup ministerstva vnitra jako chybný, nejen jako statistik, ale i z hlediska prostého selského rozumu," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy