Do Prahy se sjedou odpůrci migrace z celé Evropy. Dorazí Le Penová a zřejmě i kritik islámu Wilders

Jakub Zelenka Ondřej Houska Jakub Zelenka, Ondřej Houska
15. 11. 2017 5:30
Do Prahy přijedou "hvězdy" protiimigrantské politiky. Na sjezdu své evropské frakce Evropa národů a svobody (ENF) vystoupí Marine Le Penová. Objevit by se osobně měl i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders. Spolu s nimi na pódiu vystoupí i Tomio Okamura.
Marine Le Penová a Geert Wilders.
Marine Le Penová a Geert Wilders. | Foto: Reuters

Praha - Do Prahy se v prosinci sjede protiimigrantská politická elita. Z frakce Evropa národů a svobody (ENF), jejímž členem je i Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD), dorazí neúspěšná francouzská kandidátka na prezidenta Marine Le Penová a měl by se objevit i kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders. Spolu s nimi má vystoupit na konferenci také Okamura.

Účast Marine Le Penové v Praze potvrdilo Aktuálně.cz vedení frakce ENF. "Potvrzujeme vám, že přijede, i když to veřejně oznámí až začátkem prosince," napsala kancelář Nicolase Baye, který je jedním z předsedů ENF. 

Le Penová frakci ENF v Evropském parlamentu zakládala. Křesla v Evropském parlamentu se ale vzdala poté, co byla letos zvolena poslankyní doma ve Francii.

Tomio Okamura a zástupci jeho hnutí už několikrát na setkání frakce byli. Podrobnosti prosincového setkání však prozrazovat nechtěli. "Zatím se k tomu nebudeme vyjadřovat. Vydáme tiskovou zprávu. Kdy to bude, rozhodne vedení SPD," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany Radim Fiala.

Jiní členové strany byli ale sdílnější. "Mám informaci, že paní Le Penová i pan Wilders tam budou," potvrdila akci poslankyně SPD Jana Levová. Podle interních informací z SPD se má akce konat v polovině prosince. Vedení frakce ENF datum nevyvrátilo.

Na sjezdy frakcí zastoupených v Evropském parlamentu obvykle jezdí lídři jednotlivých členských stran. Do Prahy by tak kromě Marine Le Penové měl jako v jiných případech dorazit právě i Geert Wilders, který je šéfem nizozemské Strany pro svobodu. "Pan Wilders je připraven přijet," řekl Aktuálně.cz Marcel de Graaff, jeden z předsedů frakce ENF. 

Účastníkem by měl být i Hans-Christian Strache, předseda Svobodné strany Rakouska. Do frakce patří i italská Liga severu nebo belgický Vlámský zájem. Jde o strany, které odborníci označují za populistické nebo krajně pravicové.

Pro některé to nebude první návštěva Prahy, jiní zas měli do Česka v minulosti zamířit, kvůli kontroverzi ale nedorazili. To je i případ Wilderse. Ten do Česka měl přijet a vystoupit v Senátu už v roce 2009, kde chtěl mimo jiné propagovat i svůj film Fitna (v překladu Rozklad), kde nazývá Korán fašistickou knihou a přirovnává ho k Hitlerově Mein Kampfu. I kvůli němu je neustále pod ochranou, neboť mu mnoho radikálů vyhrožuje smrtí.

Tehdy ho pozval senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Přednáška ale byla zrušena kvůli kritice veřejnosti a ostatních politiků včetně Oberfalzerových straníků. "Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti," napsala tehdy v prohlášení Oberfalzerova ODS.

Euroskeptická frakce

Frakce Evropa národů a svobody byla založena v roce 2015 a jako první jí předsedala Marine Le Penová. Ta ale svůj europoslanecký mandát později opustila. Uskupení spojuje nacionalistické strany s euroskeptickým smýšlením a protiimigračním programem. V současné době má v Evropském parlamentu 38 poslanců, nejvíce je jich z Francie.

Členem frakce je například i Alternativa pro Německo, která letos u západních sousedů zaznamenala výrazný volební úspěch. Otázkou ale je, kdo z této strany by mohl dorazit. Místopředsedou frakce Evropa národů a svobody je Marcus Pretzell, donedávna jeden z lídrů Alternativy pro Německo, který ale AfD minulý měsíc opustil.

Totéž udělala i šéfka Alternativy a Pretzellova manželka Frauke Petryová. Stranu teď vede Jörg Meuthen, jejími faktickými lídry ale jsou Alexander Gauland a Alice Weidelová.

Holanďanů se velmi dotkla slova tureckého prezidenta o nacistech a Srebrenici, to byl možná důvod vysoké volební účasti, říká Čech Ton Máčel. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 47 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy