Odvykací linka chce napsat své číslo na krabičky cigaret. Slibuje si více volajících

Magdaléna Čevelová
12. 8. 2019 16:24
Národní linka pro odvykání v pondělí rozšířila služby. Kromě pomoci kuřákům, alkoholikům a hráčům hazardních her bude nově poskytovat telefonické poradenství i uživatelům drog. Přestože je webová stránka linky napsána na každé krabičce od cigaret, počet volajících není nijak závratný. Za minulý rok obsloužila linka 800 350 000 jen 907 závislých na tabáku. Z tohoto důvodu se jedná o tom, že by se na cigaretové krabičky tisklo přímo číslo na linku, aby se počet volajících zvýšil.
Ve žlutém pásku je na krabičce cigaret uvedena webová stránka www.koureni-zabiji.cz. Nově by tam mohlo být číslo na Národní linku pro odvykání.
Ve žlutém pásku je na krabičce cigaret uvedena webová stránka www.koureni-zabiji.cz. Nově by tam mohlo být číslo na Národní linku pro odvykání. | Foto: Jakub Plíhal

V Česku denně kouří dva miliony lidí. "Česko se v tomto řadí spíše k horším zemím, nicméně zaznamenáváme pozitivní trend. Ubývá hospitalizací lidí s infarktem a astmatem, mezi lety 2016-2018 u obou zhruba o 700, " uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Přisuzuje to protikuřáckému zákonu, funkční prevenci a Národní bezplatné lince pro odvykání.

Na linku 800 350 000 se však za rok 2018 obrátilo jen zhruba tisíc lidí, z toho 907 kuřáků, 31 uživatelů alkoholu a 24 patologických hráčů. "Počet hovorů však mnohonásobně překračuje počet klientů, protože odvykání je dlouhodobý proces - s kuřáky běžně hovoříme i desetkrát," říká prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. Celkový počet výkonů za loňský rok přesahuje 2,5 tisíce, v čísle je zahrnuto telefonování, chatování a mailování. To znamená asi sedm výkonů za den.

Za první pololetí tohoto roku zatím linka obsloužila 755 klientů. "Doufám, že se číslo vyšplhá na konci roku ke dvěma tisícům," uvádí Kohoutek.

Aby se počet volajících zvýšil, jedná se o tom, že by se číslo linky natisklo na krabičky od cigaret, a tím se dostalo přímo k cílové skupině. "Zatím je na krabičkách uvedena pouze naše webová stránka," upřesňuje Kohoutek. Podle něj by mohlo být vzorem Rakousko, kterému se po natisknutí čísla na krabičky zvýšil počet volajících až osmkrát. "Momentálně pro zviditelnění služby provozujeme dva weby, reklamu na sociálních sítích a distribuujeme osvětové materiály do nemocnic," dodává Kohoutek.

Nově i pomoc drogově závislým

Dvacetičlenný tým Národní linky pro odvykání bude nově pomáhat také drogově závislým lidem. Pervitin a opioidy v Česku bere asi 45 tisíc lidí. "Během svého života přibližně třetina Čechů alespoň jednou okusila nějakou nelegální drogu, nejčastěji marihuanu, v nižší míře extázi," uvádí Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Vysoké číslo se přičítá hlavně experimentování mladých lidí.

Linka je určena také rodině či blízkým, kteří odvykací cestu se závislým prožívají. "Pomáháme se zorientovat v situaci třeba i rodičům, kteří neví, jak si s dítětem, které s drogami experimentuje, poradit," dodává Vedralová. Další skupinou jsou lidé, kteří hranici experimentu překročili a chtějí pomoct s odvykáním. "Mnozí z nich by rádi přestali, ale nevědí přesně jak. Konzultanti s nimi proto jejich situaci přesně zmapují a poradí jim, jaké možnosti pro odvykání mohou využít," doplňuje adiktoložka Kristýna Fišerová.

Linka je pro volající zdarma, financuje ji stát

Národní linka pro odvykání je zřízena Úřadem vlády a je provozována Českou koalicí proti tabáku. Je určena všem občanům České republiky starším 15 let. Konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin, pro volající jsou hovory zdarma. Pracovníky můžou lidé kontaktovat i přes e-mail.

Linku financuje Úřad vlády, loni na fungování vydal 1,5 milionu, letos 2,1 milionu. Ministerstvo zdravotnictví letos přispělo asi 750 tisíci korun, které míří hlavně na kampaň a propagaci. "Je třeba si uvědomit, jak stát šetří, když tyto služby podporuje. Linka obslouží za rok zhruba tisíc kuřáků a úspěšnost odvykání je 40 procent, se závislostí tak skoncovalo 400 lidí. Náklady na léčbu jednoho kuřáka jsou 2 miliony. Služba tedy ušetří zhruba 800 milionů korun," uvedl Kohoutek. Podle koordinátorky Vedralové platí, že vydaná koruna na prevenci ušetří čtyři koruny na řešení závislostí.

Hrozí, že zahřívaný tabák se stane populární, zatím nevíme, co přesně dělá se zdravím. Vztah lidí ke kouření se mění, směřuje k nekuřáckému prostředí | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy