Odvykací linka chce napsat své číslo na krabičky cigaret. Slibuje si více volajících

Magdaléna Čevelová
12. 8. 2019 16:24
Národní linka pro odvykání v pondělí rozšířila služby. Kromě pomoci kuřákům, alkoholikům a hráčům hazardních her bude nově poskytovat telefonické poradenství i uživatelům drog. Přestože je webová stránka linky napsána na každé krabičce od cigaret, počet volajících není nijak závratný. Za minulý rok obsloužila linka 800 350 000 jen 907 závislých na tabáku. Z tohoto důvodu se jedná o tom, že by se na cigaretové krabičky tisklo přímo číslo na linku, aby se počet volajících zvýšil.
Ve žlutém pásku je na krabičce cigaret uvedena webová stránka www.koureni-zabiji.cz. Nově by tam mohlo být číslo na Národní linku pro odvykání.
Ve žlutém pásku je na krabičce cigaret uvedena webová stránka www.koureni-zabiji.cz. Nově by tam mohlo být číslo na Národní linku pro odvykání. | Foto: Jakub Plíhal

V Česku denně kouří dva miliony lidí. "Česko se v tomto řadí spíše k horším zemím, nicméně zaznamenáváme pozitivní trend. Ubývá hospitalizací lidí s infarktem a astmatem, mezi lety 2016-2018 u obou zhruba o 700, " uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Přisuzuje to protikuřáckému zákonu, funkční prevenci a Národní bezplatné lince pro odvykání.

Na linku 800 350 000 se však za rok 2018 obrátilo jen zhruba tisíc lidí, z toho 907 kuřáků, 31 uživatelů alkoholu a 24 patologických hráčů. "Počet hovorů však mnohonásobně překračuje počet klientů, protože odvykání je dlouhodobý proces - s kuřáky běžně hovoříme i desetkrát," říká prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek. Celkový počet výkonů za loňský rok přesahuje 2,5 tisíce, v čísle je zahrnuto telefonování, chatování a mailování. To znamená asi sedm výkonů za den.

Za první pololetí tohoto roku zatím linka obsloužila 755 klientů. "Doufám, že se číslo vyšplhá na konci roku ke dvěma tisícům," uvádí Kohoutek.

Aby se počet volajících zvýšil, jedná se o tom, že by se číslo linky natisklo na krabičky od cigaret, a tím se dostalo přímo k cílové skupině. "Zatím je na krabičkách uvedena pouze naše webová stránka," upřesňuje Kohoutek. Podle něj by mohlo být vzorem Rakousko, kterému se po natisknutí čísla na krabičky zvýšil počet volajících až osmkrát. "Momentálně pro zviditelnění služby provozujeme dva weby, reklamu na sociálních sítích a distribuujeme osvětové materiály do nemocnic," dodává Kohoutek.

Nově i pomoc drogově závislým

Dvacetičlenný tým Národní linky pro odvykání bude nově pomáhat také drogově závislým lidem. Pervitin a opioidy v Česku bere asi 45 tisíc lidí. "Během svého života přibližně třetina Čechů alespoň jednou okusila nějakou nelegální drogu, nejčastěji marihuanu, v nižší míře extázi," uvádí Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. Vysoké číslo se přičítá hlavně experimentování mladých lidí.

Linka je určena také rodině či blízkým, kteří odvykací cestu se závislým prožívají. "Pomáháme se zorientovat v situaci třeba i rodičům, kteří neví, jak si s dítětem, které s drogami experimentuje, poradit," dodává Vedralová. Další skupinou jsou lidé, kteří hranici experimentu překročili a chtějí pomoct s odvykáním. "Mnozí z nich by rádi přestali, ale nevědí přesně jak. Konzultanti s nimi proto jejich situaci přesně zmapují a poradí jim, jaké možnosti pro odvykání mohou využít," doplňuje adiktoložka Kristýna Fišerová.

Linka je pro volající zdarma, financuje ji stát

Národní linka pro odvykání je zřízena Úřadem vlády a je provozována Českou koalicí proti tabáku. Je určena všem občanům České republiky starším 15 let. Konzultanti se klientům věnují každý pracovní den od 10 do 18 hodin, pro volající jsou hovory zdarma. Pracovníky můžou lidé kontaktovat i přes e-mail.

Linku financuje Úřad vlády, loni na fungování vydal 1,5 milionu, letos 2,1 milionu. Ministerstvo zdravotnictví letos přispělo asi 750 tisíci korun, které míří hlavně na kampaň a propagaci. "Je třeba si uvědomit, jak stát šetří, když tyto služby podporuje. Linka obslouží za rok zhruba tisíc kuřáků a úspěšnost odvykání je 40 procent, se závislostí tak skoncovalo 400 lidí. Náklady na léčbu jednoho kuřáka jsou 2 miliony. Služba tedy ušetří zhruba 800 milionů korun," uvedl Kohoutek. Podle koordinátorky Vedralové platí, že vydaná koruna na prevenci ušetří čtyři koruny na řešení závislostí.

Hrozí, že zahřívaný tabák se stane populární, zatím nevíme, co přesně dělá se zdravím. Vztah lidí ke kouření se mění, směřuje k nekuřáckému prostředí | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy