Odvolejte šéfa Národní galerie Fajta, píše Knížák ministrovi

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2015 15:49
Fajt podle Knížáka nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje.
Milan Knížák.
Milan Knížák. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Bývalý šéf Národní galerie v Praze Milan Knížák požaduje po ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), aby okamžitě odvolal Jiřího Fajta z postu generálního ředitele NG.

Pokud tak neučiní, chce Hermanovu demisi. Knížák to uvedl v otevřeném dopise ministru kultury. Na vědomí jej zaslal prezidentovi a dalším třem nejvyšším ústavním činitelům.

Fajt podle Knížáka nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje.

Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění, na která nelze ani reagovat. "Galerie není zadlužena. Je to nesmysl, absurdní a neustále totéž," odpověděl Fajt v souvislosti s Knížákovou dlouhodobou kritikou.

Mluvčí ministra kultury Simona Cigánková řekla, že se Herman zatím nestihl s dopisem seznámit, protože je ve středu na výjezdním zasedání vlády v Ostravě.

Reagovat na něj proto bude ve čtvrtek.

"Varoval jsem ho"

Knížák podle svých slov již několikrát Hermana vyzval, aby Fajta odvolal.

"Varoval jsem ho dokonce předtím, než tam Fajt nastoupil. On na to nereagoval. Po poslední kauze, která byla opravdu směšná a nedůstojná, jsem napsal tento dopis, který je shrnutím řady dopisů, které jsem mu psal předtím," řekl Knížák.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí uvedl, že v NG chybí desítky sbírkových předmětů. Při inventarizaci ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého.

Knížák vedl galerii 11 let

NKÚ kontroloval hospodaření v letech 2012 až 2014. Zjištění NKÚ jsou podle Fajta důsledkem špatně nastaveného vnitřního kontrolního systému a vztahují se na předchozí vedení.

Knížák vedl galerii téměř jedenáct let. V květnu 2011 byl odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Fajt patřil ke Knížákovým velkým kritikům, právě po Knížákově nástupu z galerie odešel.

 Oba se spolu stále soudí. Fajt je ředitelem od 1. července 2014, před ním vedl dočasně galerii Vít Vlnas.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy